'Iemand uit de polder durft nog te springen' CHEMIE VOOR VEEL MENSEN GESLOTEN BOEK Vrouw centraal bij expositie DE Q HAVENLOODS Voor derde keer Open A 'Me ter meuten natuurlijk Burenhulp Voorlichting over huur (verhuur) bedrijfsruimte Lezing von Tear Fund ter meulen natuurlijk Driedaagse antiekbeurs ter meulen natuurlijk Herdruk bij Historische Vereniging The Heat wil aan de slag in den lande ROTTERDAM - Drie ziekenhuislaboratoria en zes chemische be drijven in de regio Rotterdam zullen op de Open Dag Chemie op zaterdag 9 oktober a.s. de deuren openstellen voor het publiek. Aan deze dag, een initiatief van de Vereniging van Nederlandse Chemische Industrie, doen honderd ziekenhuizen, bedrijven, keu ringsdiensten en opleidingsinstituten in het hele land mee. Doel is het geven van informatie over het belang van chemie in het dage lijks leven. perkt aantal bezoekers ontvangen, zodat een telefoontje vooraf noodza kelijk is. Het Havenziekenhuis staat tussen half tien en vier uur onbeperkt open voor bezoekers. jDONDERDAG 7 OKTOBER 1982 «40-576 Chemische processen zijn maar al te vaak zeer boeiend. Tentoonstelling De ziekenhuizen werken dit jaar voor het eerst mee. In Rotterdam zijn dat het Havenziekenhuis, Dijkzigt en het Sophia kinderziekenhuis. De labora toria sporen door chemisch onder zoek van bloed en urine afwijkingen op in het lichaam. Ook wordt bij pa tiënten gecontroleerd hoe de behan deling verloopt. Bezoekets kunnen zaterdag onder meer zien waarom cholesterol een rol speelt bij het ont staan van hart- en vaatziekten. Computersysteem Academisch ziekenhuis Dijkzigt de monstreert een computersysteem, waar mee artsen op 250 plaatsen in het gebouw alle onderzoeksresulta ten van een patiënt op een beeld scherm kunnen oproepen. In Sophia aan de Gordelweg is te zien hoe voor onderzoek van pasgeborenen tien maal zo weinig bloed en urine nodig is dan voor volwassenen. In het Havenziekenhuis aan het Ha ringvliet ligt de nadruk op het onder zoek naar tropische ziekten. Belang stellenden kunnen door een micro scoop die duizendmaal vergroot, een malaria-parasiet bekijken. De labora toria van de drie ziekenhuizen zijn zaterdag normaal in bedrijf. Sophia en Dijkzigt kunnen daarom een be- Presentaties en rondleidingen staan op het programma van de andere deelnemers aan de Open dag: de be drijven. Bij Esso Chemie in de Euro poort is een tentoonstelling en film te zien en kan de fabriek bezocht worden. Aanvang: tien, twaalf en twee uur. Cyanamid in de Botlek houdt van elf tot vier uur open huis. Voor een programma met een inlei ding, film en fabrieksbezoek zorgt de I.C.I. om tien, twaalf en twee uur. Van half tien tot half een stelt Dow Chemical in de Botlek het bedrijf open. Thema is opslag en behande ling van chemicaliën, fabricage van plastic folie en veiligheid. Shell Nederland Chemie is voor het publiek geopend van tien tot drie uur. Op het programma staan een ten toonstelling, diapresentatie en rond ritten over de terreinen. Tenslotte verzorgt U.K.F. in Rotterdam-Pernis voorlichting en films over het gebruik van kunstmeststoffen. Aspirientje De Open Dag Chemie wordt dit jaar voor de derde keer gehouden. Vorige dagen in 1978 en 1980 trokken in het hele land respectievelijk 25.000 en 35.000 bezoekers. Naar de bedre ven rond Rotterdam kwamen twee jaar geleden 2000 mensen. Volgens P. Kleinjan, voorlichter van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie is de chemie voor veel mensen een gesloten boek. „Bijna niemand herkent de scheikun de in de dagelijkse dingen. De tele foon in je huiskamer, het aspirientje Kleinjan is blij, dat ook ziekenhuizen bjj de open dag zijn betrokken. „De patiënten hebben vaak niet in de gaten dat ze vanaf de opname onder voort durende controle staan van het labo ratorium. Als iemand zuurstof krijgt toegediend, wordt het resultaat beke ken aan de hand van bloedonderzoe ken". De voorlichter hoopt dat de Open Dag Chemie ertoe bijdraagt dat de slechte naam, die de chemie vol gens hem heeft, zal verdwijnen. „De mensen kunnen met eigen ogen zien, wat de bedrijven toch nog aan milieu en veiligheid doen", aldus Kleinjan. Een afspraak voor een bezoek aan de ziekenhuizen kan gemaakt worden met mevrouw Moerman van Sophia (656566, toestel 2057) en de admi nistratie van Dijkzigt (633395). IJzersterk tapijt... Van 100% polypropyleen. in twee uitvoeringen; gladde bouclé en in hoge of lage pool struktuur. Keuze uit vier fraaie kleuren, roest, beige, kiezel of tabac. Met stevige schuimrubber rug. 400 cm breed, per meter VLAARDINGEN - In de Westwijk is onlangs een "burenhulp' ingesteld, waar een ieder een beroep op kan doen. Zo kunnen vrijwilligers (sters) worden ingezet bij ziekte van de moeder door de kinderen van en naar school te begeleiden, het doen van boodschappen, hulp in huis etc. De Westwijk-hulp kan van maandag tot en met vrijdag worden aange vraagd van 9 tot 10 uur via telefoon nummer 341949. Krommennjn. Opkopen Sloopobjeclen Schadepartiien RVS soorten. Non-ferro metalen Voor schroot naar Krommenhoek KROMMENHOEK*" Linschotenstraat 43-21 HUr Rotterdam. 010 37093^^ VLAARDINGEN- In de Fonotheek, Hoogstraat 220, is afgelopen maan dag de tentoonstelling "Tachtig jaar vrouwenleven in beeld" geopend. Via een aantal fotopanelen wordt het le ven van de gewone vrouw in de twin tigste eeuw geschetst. De expositie is te zien tot en met 15 oktober. Het fotomateriaal is te verdelen over drie hoofdonderwerpen: huis, werk en straat. Bij de fonotheek is tevens een fraai geïllustreerde catalogus te verkrijgen, waarin een literatuurlijst van boeken, brochures en tijdschrift artikelen over dit onderwerp, alsme de een lijst van adressen van instellin gen en organisaties waar vrouwen een beroep op kunnen doen. De fonotheek is op maandag, dinsdag donderdag en vrijdag geopend van 14 tot 17.30 uur, dinsdag- en vrijdag avond tevens van 18.30 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 13 uur. Toe gang vrij. *In de Fonotheek is een expositie te zien, waarin de vrouw centraal staat. ♦DAMMEN - Na de teleurstellende tendeling met RDG 2 liet „Schiedam' een 15-5 zege op Constant 2 zijn ware; zicht zien. Sjaak en Aad Prins. R Heusdens, Rob van Eijk, Wim Vrijland Piet Bastiaanse wonnen, terwijl Tiny Leo Mous en Peter Lansbergen op rem aanstuurden. WATERWEG— Wegens het grote suc ces van de eerste, houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas, op 19 oktober aanstaande een tweede voorlichtingsbijeenkomst over huur en verhuur van bedrijfsruimte. Tijdens deze middag zal aan de on dernemers piaktische informatie wor den gegeven over onderwerpen als: Kan de verhuurder, de huurprijs zo maar verhogen? Hoe zit het met de huuropzegging? Wat doet de bedrijfs- huuradviescommissie? Hoe hoog mag de jaarlijkse huuprijsverhoging zijn? Overdracht van het bedrijf (ook te gen de wil van de verhuurder). On derhoudsverplichtingen. Wie betaalt welke kosten? De winkelwoning en zovoorts. Sprekers op deze bijeenkomst zijn: Mr. W.A. Smit (over de stand van za ken met betrekking tot huur en ver huur van winkels, café's. apotheken en dergelijke), Dhr. A. Schouten (over huur en verhuur van garageboxen, opslagruimtes, winkelwoningen enzo voorts), Mr. H. van den Heuvel (over huur en verhuuraspecten van kanto ren, fabrieken, fabrieksterreinen en dergelijke) en Mr. G.J.A. van Hooft (over „Inbreng van bedrijven/bedrijfs gebouwen" in vennootschappen en financiële en fiscale gevolgen daar van). Aan de deelnemers van de voorlich tingsmiddag zal na afloop aan samen vatting van het besprokene worden verstrekt. De bijeenkomst op 19 oktober (om 13.30 uur) vindt plaats in de Grote Zaal van de Kamer van Koophandel aan de Coolsingel 50 te Rotterdam. De deelnamekosten bedragen f. 5,- per persoon. Nadere inlichtingen over de voorlichtingsbijeenkomst zijn ver krijgbaar bij de heer Osinga, tel. 010- 145022 (kantoor) of 104920-49290 (thuis). Voor opgave kan men zich wenden tot de Kamer van Koophandel voor Rotterdam en Beneden-Maas, tel. 010- 145022 (even vragen naar mevrouw Van Stuyvenberg). VLAARDINGEN - In het Rode Kruisgebouw aan de Emmastraat 38 wordt op dinsdag 12 oktober a.s. een lezing gehouden over het hulp- en ontwikkelingswerk in de grote slop penwijk Mathare Valley in Nairobi. Ds. Arthur Kitonga zal dan vertellen over het Ukomboziproject, waarvan hij directeur is, een bevrijdingspro ject in het sociale werk in deze wjjk. De lezing begint om 20 uur. Tevens zal een stafmedewerker van het Internationaal Evangelisch Hulp fonds Tear Fund informatie verstrek ken over het werk van dit fonds. De organisatie van deze informatie avond is in handen van de Tear Fund Werkgroep Vlaardingen (e.o.), die ook aanwezig zal zijn met een Tear Fund-stand alsmede een stand met artikelen uit de Derde Wereld. Verdere informatie verstrekt de heer A. van Dijk, Lissabon weg 219, tel. 743782. Kindersokjes... en kniekousjes. In tientallen dessins en kleuren. Diverse kwaliteiten zoals katoen, badstof, acryl, piqué lurex enz. Maten 25/26, 27/50, 51/54, 55/58 Of 59/42. Nu tij delijk van 5,50 4,95 en 4.- BUITENLANDS GELD OP POSTKANTOREN VLAARDINGEN - Op twee Vlaar- dingse postkantoren kan men sedert 1 oktober j.I. terecht voor de in- en verkoop van buitenlands geld. De PTT startte op die datum met een landelijke regeling. In Vlaardingen zijn de kantoren op de Westhavenka- de en aan De Loper voor deze nieuwe dienstverlening aangewezen. In principe zijn alle circa tweehon derd valuta's te verkrijgen, de 17 hoofdvaluta's zijn echter direct te leveren. Er wordt uitsluitend bank papier ingekocht en verkocht, dus geen munten. Het postkantoor aan de westhavenkade is overigens ook geopend op koopavond en zaterdag. MAASSLUIS - Zoals gebruikelijk wordt er ook dit najaar in ontmoe tingscentrum Koningshof een drie daagse antiekmarkt gehouden. Op vrijdag 8 oktober, vanaf 16.00 uur, kan men voor het bezichtigen van schommelstoelen, kabinetten, huis houdelijke voorwerpen van jaren her sieraden en tal van andere gebruiks voorwerpen in Koningshof terecht. Alle koopwaar staat voor een groot deel opgesteld in de centrale hal van het gebouw en zo nodig zal ook een kleinere zaal gevuld worden met de diverse bezienswaardigheden. Op zaterdag begint de antiekbeurs om 10.00 uur, op zondag kan men daar terecht vanaf 12.00 uur. Maat wordt en Bel blijft voorzitter SCHIEDAM - Bij PPSC zullen tijdens de op dinsdag 12 october te houden algemene ledenvergadering de aftre dende bestuursleden Wapenaar en Meyboom niet herkiesbaar zijn. Voor deze twee vacatures is één kandidaat: F. Brand. Ook voorzitter Arie Bel, secretaris Hen Ottenhof en jeugd secretaris Aad van der Berg treden (reglementair) af, maar zij stellen zich herkiesbaar. Bij derdeklasser „Vlaardingen" is de nu als interim-voorzitter fungerende Sjaak Maat kandidaat voor het voor zitterschap. Op de eerstvolgende le denvergadering zal de leden worden gevraagd daarmee in te stemmen. „In de afgelopen maanden heeft zijn functioneren zoveel vertrouwen uit gestraald", zo meldt het clubblad, „dat het bestuur met een gerust hart de toekomst met hem aan het roer tegemoet ziet". Nieuwe najaarskleuren. ERABLES^ probleemloos brei garen in'vele mooie kleuren. Per bol slechts STEKELIG - Zeven cactussen, die in de tuin van de 49-jarige Schiedammer J.A.S. aan dc Parkweg stonden, bleken zulke ver leidelijke stekels te hebben, dat een dief VLAARDINGEN De Historische Vereniging Vlaardingen heeft op veler verzoek de volgende boeken in herdruk laten verschijnen: 'Twee zwerftochten door Vlaardingen' van A. Wjjnhorst alsmede 'Een gedach- tengang door het verleden' van G. Starrenburg. Deze bundel is ver krijgbaar voor f 6,50. Tevens is bij de vereniging de uitgave 'Le supple ment Bibliografie van Vlaardingen', schiedenis, die gratis voor leden toe geschreven door M.A. Struys en dr. gankelijk zijn. De contributie be- J.P. van de Voort, verschenen. draagt f 26,- per jaar. De Historische Vereniging geeft elk jaar een Jaarboek en het 'Tijdschrift' Informatie over de vereniging ver uit, die leden automatisch krijgen strekt mevrouw E. Stolk-Timmer- toegestuurd. Daarnaast organiseert mans, Westhavenkade 45, Vlaardin- de vereniging diverse excursies en le- gen tel. 347240. Op dit adres zijn te- zingen over Vlaardingen en haar ge- vens alle boekwerken verkrijgbaar. „We moeten eindelijk maar eens af van dat etiketje "blues- rock" maar het is moeilijk om te zeggen wat we dan wél voor muziek maken. We doen nog wel een bluesje, maar we leggen ons vooral toe op echte songs, een beetje commercieel toch wel". Aan het woord is Ab Paap gitarist en zanger van de Rotter damse formatie "the Heat", ont spannen een Spaatje in zijn strak-wit ingericht huiskamer na een wat stroef verlopen repeti tiedag. Ab. „Het ging niet zo lekker vanmiddag, we wilden iets nieuws uitproberen, maar dat lukte totaal niet, het zal wel aan de volle maan liggen!" door Ruud Jonkers The heat bestaat nu zo'n anderhalf jaar in de huidige bezetting maar drummer Willem Lavooy, bassist Erik Kolb en gitarist Ab Paap hebben hun sporen al verdiend in de muziekscene van Rotterdam en omstreken. Het is danook niet verwonderlijk dat de term "ouwe rotten" nogal eens ge bezigd wordt in verband met de groep maar hierover is men niet zo te spre ken. Ab: „We hebben alle drie "het licht" opnieuw gezien! Even zonder dollen; het verleden is niet belangrijk, we hebben een jaar keihard gerepeteerd en zijn nu helemaal klaar om uit te vliegen". Dat blijkt echter nog niet zo makke lijk te zijn. Erik Kolb: „Het gaat nog wat moeilijk met optredens, veel zaal houders vooral in Rotterdam, vinden ons te duur (f 6.00 ,-) maar ze moe ten niet vergeten dat we dan wél op komen dagen met een prima, geheel afbetaalde P.A., die ook nog 'es niet The Heat: „We hebben "het licht"gezien gestolen is! Nou ja, één standaard hebben we ergens per ongeluk meege nomen. Trouwens een hele mooie". Ab Paap: „We vinden het eigenlijk veel leuker om buiten Rotterdam te spelen; in de stad geneert men zich echt om te bewegen, dat is heel ty pisch. Iemand uit de polder durft tenminste gewoon te springen!" Drummer Willem Lavooy voegt hier nog aan toe dat hij het liefst "lekker Brabant in wil of zo". Te heet? foto: John Groot. „Het was nogal heet in de repetitie kelder, eigenlijk te heet. Hè, "the Heat", zei Erik toen opeens. Die re petitieruimte, onder het kapitale pand van een vermaard huis-aan-huis blad kost de heren van the Heat trou wens niet veel. Ab: „Eens per jaar sturen we de ma kelaar een fles ontzettend dure cognac en dan mogen we weer". Doet the Heat nog iets speciaals op het podium? Ab: „We staan niet te showen, alles gaat recht voor z'n raap en eerlijk. Willem gaat altijd in korte- of trainingsbroek. Erik wil zijn broek nog wel eens laten zakken, maar al leen als het heel lekker gaat"! Zijn de heren nog beihvloed door be kende of onbekende vedettes? Erik: „ik ben zelf een grote fan van Vivaldi die inspireert me wel. En Jack Bruce natuurlijk!" Willem Lavooy: „Een plaat waar Billy Cobham of Cozy Powell op drumt koop ik meestal Ab: „Dave Edmunds vind ik erg goed vooral zijn songs. Gitaristies is Hen- drix favoriet, we coveren ook twee nummers van Jimmy, "All Along the Watchtower" en "Little Wing", maar die laatste is voor live-optredens iets minder geschikt, een tikje te rustig". Om niet in elkaar te zakken tijdens de uiterst energieke optredens wordt er ook hard gewerkt aan de conditie. Erik: „Ab rookt, drinkt en vrijt niet, en Willem rookt alleen van een ander!" Wat zijn de plannen voor de toe komst? Ab:„We willen in de eerste plaats zoveel mogelijk optreden. Er: varing opdoen, snelheid krijgen, en gewoon lekker ouderwets zweten! Natuurlijk zijn er ook plannen voor een plaat, we hebben al wat voorzich tige contacten gelegdBinnenkort gaat er een nieuwe band naar de platen maatschappijen met live-materiaal, opgenomen in Elektra in Sliedrecht. De boel is door de equalizer gehaald door Hans Hoeks en Jan Korteweg. die trouwens altijd het geluid voor ons doen, en er staan volgens ons een aantal zeer sterke nummers op". Volgens uw verslaggever maken voor al "Little Alice", "Hot Night" en "I feel lonely" een aardige kans in om roep-en platenland. Hoe denken de heren van the Heat over hun Nederlandse vakbroeders? Ab: „Ai die bandjes hebben van die vervelende teksten; de teksten van nieuwe Duitse bands zijn veel beter. Je merkt dat het daar ook veel meer leeft. Wat de Nederlandse rockscene in ieder geval mist is the Heat! Ach je moet ons gewoon live zien, dan weet je alles

De Havenloods | 1982 | | pagina 5