BIJ EEN BOS PILS GRATIS GLAS Rijk stuit opmars bibliotheekwerk DE Q HAVENLOODS 9?5 Voetbalclubs zetten cijfers op rij Fietscrossers krijgen baan (KRATJE VAN 24 BOOMPJES) ORANJEBOOM Wandelen naar Scheveningen Titelstrijd A-jeugd in de maak warna^amÊiÊÊÊÊÊÊÊÊmmMM^t&mmiÈmrtem Rollerskaten Maassluise primeur ter meulen natuurlijk Zuid-Holland nog achtergebleven gebied ter meulen natuurlijk vzc ter meulen natuurlijk VLAARDINGEN Om de binnen sporters, die immer beweren, dat buitensporters goedkoper zijn, af doende van repliek te kunnen dienen, zal de sectie voetbal van de sport raad de kosten van de voetbalclubs gaan inventariseren. VOETBAL-FEITEN VYK kwam tegen hekkesluiter Putt hoek niet verder dan 1-1** ,,Een pure derlaag", mopperde trainer Aad BI **;Twee lichtpuntjes: Peet van der Me ticrtorsing is voorbij "Peet van Mil's b sure -oorspronkelijk ingeschat op een tale scheuring van de kniebanden, bi slechts een forse bloeduitstorting "Vi GSV zou Excelsior'20-t Daar zullen onder leiding van HVO- voorzitter Joop Hekkema eerst nor men - welke kosten en opbrengsten wel en welke niet worden samen gesteld. De voetballers verwachten, dat zij met de resultaten van dit onderzoek kunnen gaan aantonen, dat hun stelling, dat buitensport ze ker niet voordeliger is dan een zaal- sport. Op een dergelijk vergelijkend koster.- onderzoek werd maandag tijdens de sportvergadering ook aangedrongen door de VRSR-leden Jos van Winsen en Peter Spek. Zij deden het voorstel een onafhankelijke werkgroep te vor men, die zich gaat bezighouden met de hele problematiek rond de kosten van binnen-en buitensport MAASSLUIS De sportraad staat piositief tegenover de aanleg van een fietscrossbaan. De bedoeling is om twee van dergelijke banen aan te leggen. Een werkgroep ouders had de sport raad hierom gevraagd en was met twintig jongelui naar de vergadering van de MSR gekomen om hun ver zoek kracht bij te zetten. Erwin Reintjes voerde daar namens de jeugd het woord. Inmiddels is er al een ver- volg-gesprek geweest met de ouders. Gestreefd wordt om' de banen (één wat uitgebreider en een eenvoudige) met zo weinig mogelijk kosten zo snel mogelijk aan te leggen. Degenen die het nieuwe gebouw èn het volledig opgeknapte oude pand van de PBC willen bekijken, kunnen tijdens de Open Dag op zaterdag 6 november van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags terecht aan de Westfrankelandse- dijk 1 Dia-series, videobanden en een film over automatisering zul len de bezoekers informeren over het bibliotheekwerk en medewer kers van de PBC staan klaar om op alle vragen te antwoorden. Als u graag 'n boompje plant, moet u beslist, eens 'n bos pils in huis halen. Want tijdelijk krijgt u bij elke bos 'n gratis Oranje boom bierglas. En zeg nu zelf: het lekkerste bier van Nederland verdient toch zeker een eigen bierglas? 'N VORSTELIJK BIER SINDS 1671 VLAARDINGEN - De wandelgroep DOW zal op dinsdag 9 november een strandwandeling maken van Hoek van Holland naar Seheveningen. De wandelgroep bestas, momenteen uit circa 30 mensen die elke dinsdag ochtend verschillende wandelingen maken. Mensen die willen deelnemen aan de wandeltocht van Hoek van Holland naar Scheveningen dienen op dinsdagochtend om uiterlijk 9.30 uur aanwezig te zijn bij de kantine van de voetbalvereniging De Hollandiaan 't Nieuwlant. Meer informatie over de tocht is ver krijgbaar bij de heer J. Poot, tel. 701779 of bij de consulenten Sportieve Recreatie, tel. 355888 toestel 199. SCHIEDAM - Naar model van het ooit in Vlaardingen gehouden stedelijk kampioenschap voor A- juniorenteams, wil Martinit in het kader van het 55-jarig bestaan een identiek toernooi voor Schiedamse clubs houden. Het idee is afkomstig van de jeugd commissie van de derdeklasser. Schie dam telt vijftien verenigingen met een A-team. Deze hebben nu een uitnodiging gehad o^n in te schrijven. De wedstrijden zullen op doorde weekse avonden worden gespeeld. De voorronden beginnen in april 1983 en de finale is op donderdag 16 juni. Het is de bedoeling om van het toer nooi een jaarlijks gebeuren te maken. Nico Olivier noemt de situatie na vrant. „We hebben in Zuid-Holland een hele stap voorwaarts gedaan van uit een krankzinnige achterstand. En nu, op het moment dat we het werk kunnen gaan completeren, wordt er bezuinigd. Voor de provincies Zuid- Holland en Utrecht, die nog steeds een achterstand vertonen, betekent straks dat ze onderaan de ladder te recht komen. Een stagnatie van de vooruitgang, een stilstand of zelfs een afbraak van het voorzieningenni veau". Het werk van de PBC spitst zich toe op „plattelandsgemeenten" die niet meer dan 30.000 inwoners hebben. DeZe zijn vaak tot diep in de zeven tiger jaren van bibliotheken versto ken gebleven. Een wet op het biblio theekwezen van 1975 bracht enig licht in de Zuid-Hollandse zaak. Het streven was om informatieverstrek king \\i bibliotheken voor iedereen, dus niet alleen inwoners van grote steden, te realiseren. De mogelijkheid om kennis uit boeken op te doen werd toen als een voorwaarde voor een goed functionerende democratie gezien. De directie van de PBC vindt dat nog steeds. Het is gelukt om van de cen trale een „openbare bibliotheek", die boeken uitleent aan plaatselijke bi bliotheken, te maken, die tot haar klantenkring 28 uitleenposten, elf bibliobussen met honderd standplaat sen in zeventig gemeenten, 27 biblio theken die nog in ontwikkeling zijn in 23 gemeenten en 44 „volwassen" bibliotheken in 41 gemeenten kan re kenen. De automatisering, die de PBC aan het invoeren is, zorgt dat het niveau van de dienstverlening op een hoger peil komt, 'Vergeten provincie' Maar nog altijd zijn er in Zuid-Hol land 300.000 inwoners in dertig ge meenten die geen gebruik kunnen maken van een eigen bibliotheek in Schade en Fabrieks- partiien. Sloopobjecter Non ferro metalen. Voor schroot naar Schaakdiploma's SCHIEDAM - Opnieuw kan de jee bij 'de schaakvereniging „Schiedai deelnemen aan examens voor de schaakdiploma's. Ter voorbereiding van het examen op maandag 22 n vember is er op 8 november ei oefenexamen, dat op 15 november wordt besproken. Het gaat om het pionnen-, toren- e Kpningsdiploma. Hiervoor kan men op de drie genoemde data terecht in het clubgebouw van „Schiedam" op de werf Wilton-Ffjenoord, ingang Ru benslaan. Iedereen kan zonder ver plichting meedoen en de aanvang i: telkens 19.00 uur. Opgeven en mee; informatie bij Frans Groeneweg, Praam 5, Schiedam, tel. 701215. Vondelpark krijgt modelbotensteiger MAASSLUIS - De steiger voor de Modelbouwvereniging Maassluis komt, nadat bewoners van de aan grenzende wijk tegen de aanleg had den geprotesteerd, niet langs de vijvers van het Wipperspark Door de gemeente is een nieuwe' plaats gevonden in het Vondelpark, waar alleen de burgemeesterswoning staat. Naar verluidt vindt de heer Van Es de aanwezigheid van de model bouwers en het motorgeronk van hun boten niet bezwaarlijk. SCHIEDAM De opening van het nieuwe gebouw van de Provin ciale Bibliotheekcentrale (PBC) aan de Westfrankelandsedijk zal volgens algemeen directeur Nico Olivier een belangrijk tijdstip mar keren in de vooruitgang van het bibliotheekwerk in Zuid-Holland. Op het moment dat de commissaris van de Koningin van Zuid-Hol land, M. Vrolijk, vrijdag 5 november, 't spreekwoordelijke lint doorknipt, hangen forse bezuinigingen boven het hoofd van de PBC. De nieuwbouw en het oude, opgeknapte pand van de Provinciale Biblio theekcentrale. Superlaag geprijsd... Struktuurwandvinyl in textieb dessins in diverse lichte tin ten; naturel, beige of grijs. Rollengte 10 meter en breed te 50 cm. Afwasbaar en naad- looste plakken. Van 26,90 voor een vast gebouw. „Dat is bijna een hele provincie", vindt financieel directeur Frans Goettsch. Als dat nu in alle provincies het zelfde was, zou de directie van de PBC misschien niet zo'n moeite heb-, ben met de voorgestelde bezuini gingen in 1983 van vijftien miljoen. Maar volgens Nico Olivier is dat be slist niet het geval.. „Neem nou De venter. Daar staat een bibliotheek, tiie 'veel beter geoutilleerd is en met veel meer personeel werkt dan de wet voorschrijft. Of de provincies Groningen en Friesland: daar ligt het voorzientngspeil ook boven de wettelijke normen. En in Zuid-Hol land doen we het werk met tweeder de van het personeel dat volgens de wet aangesteld zou moeten worden. In de praktijk betekent dat, dat de nieuwe bibliotheek in bijvoorbeeld Ter Aar op 15 december open gaat, terwijl er geen geld is voor boeken en personeel. Straks kunnen de inwoners van Ter Aar in een gloednieuw gebouw vech ten om een paar boeken, en dat al leen gedurende de zeer beperkte tijd dat het bouwsel open karl zijn voor publiek. Nu heeft minister De Boer van CRM gezegd dat alle bibliotheken terug Hans Kleinekoort ere-lid Excelsior '20 speedskate t/m 10 jaar: 1. Diane van Leeuwen. 2. Christy van Hanswijk en 3. Sandra Kruit; tot 14 jaar 1. Na- tascha Poelman, 2. EUes Oron en 3. Wil Kruit; boven 14 jaar 1. Paul Rollé, 2. Peter Homberg en 3. John rollathon: tot 14 jaar 1. Natascha Poelman, 2. Elles Oron, 3. Jolanda Scheffers; boven 14 jaar dames 1. Ruby Newman, 2. Joke van Marion en 3. Inge van Hanswijk; boven 14 jaar heren 1. Paul Rollé, 2. Henk Smit en 3. Ton Vuik; tot 10 jaar 1. Diane van Leeuwen, 2. Sandy Kuiper en 3. Christy van Hanswiik in 6 dessins. Gordijnen van zware weefstof in o.a. beige of bruin. Keuze uit zes luxe dessins. Per meter van 15,75 voor moeten naar de wettelijke normen. Voor Zuid-Holland en Utrecht, die nog niet aan die normen voldoen, is echter geen extra geld. Die provincies moeten net als alle andere snoeien in de uitgaven. „Onbillijk", vindt Nico Olivier. Hij had liever gezien, dat het bibliotheekwerk in het hele land ge lijk werd getrokken, dus dat de pro vincies die hun schaapjes op het dro ge hebben wat inleveren ten gunste van de zwakke broeders. Dat Olivier om dit voorstel niet met dankbaar heid van zijn collega's in den lande overladen zal worden, is hij zich wel bewust. „Toch zullpn we proberen de politie ke lobby in te schakelen. Dat is wat ons betreft de provincie, dus Proving ciale Staten en Gedeputeerde Staten. Daarom zijn we ook zo blij, dat dt Provincie Zuid-Holland in april van dit jaar een nota „Bouwen aan het bibliotheekbeleid" heeft uitgebracht. Zuid-Holland is de eerste provincie die zo'n initiatief neemt. En we zijn nog blijer, dat Vrolijk, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, vrijdagmiddag ons nieuwe gebouw komt openen. Dan kunnen we direcjt enige woorden wijden aan de WTangf feiten", kondigt Nico Olivier aan. Als afscheidscadeau bood hij de scheidende voorzitter een video aan. Op voorstel van het bestuur werd Hans Smolders tot nieuwe eerste man van de derderklasser benoemd. VLAARDINGEN - In de derde wed strijd van de Nationale divisie wees de jeugdige VZC-ploeg het Rijswijkse RZV en het Haagse Zian/VitesSe ge decideerd terug. Ondanks een diskwalificatie van het jongens-estafette-kwartet bleef VZC met 4.429.4 ruim voor op de Rijs- wijkers, die 4.462.7 scoorden en Zian, dat op 4.468.7 uitkwam. Eerste plaatsen waren er voor Gertine van der Berg, Danny van Hees, Astrid van Irsen, Carolien van Neuren en Leon van IJzerloo. Er sneuvelden 19 per soonlijke records. Minder goed gaat het met VZC 2, dat uitkomt in de derde divisie. Aan de gradatie lijkt voor hen namelijk niet meer te ontkomen. Winst in Zeeland voor DC Schiedam SCHIEDAM- Het eerste tiental van damclub Schiedam lijkt regelrecht af te stevenen op het kampioenschap en daarmee herovering van de door de degradatie verloren positie. Een nieuwe 14-6 zege (op Middelburg) bracht de voorsprong op nummer twee op drie punten. Tot 4-4 (via remises van Lijklema, Leo Mous, Lansbergen en Sjaak Prins) konden de Zeeuwen de Schie dammers nog aardig bijhouden. Daar na volgde winst van Van Eijk, Basti- aanse, Aad Prins en Wim Vrijland. De deling van Tiny Mous en Ron Heusdens bracht uiteindelijk de eindstand. DCS rest nog drie wed strijden, maar de titel kan de ploeg, dat ook een hoog bordsaldo heeft (81-39) welhaast niet meer ontgaan. •ZWEMMEN - Bij VZC slaagden voor hel tweede zwemdiploma Marloes de Bruijn, Christiaan Doelman, Robin van Duin, Diana Dumas, Marleen Gocdknegt, Marlijn Haddeman, Jackelien Koster, Mario Krab bendam, Rogier Molenaar, llclcne Noord- hoek, Marline van der Velde en Denise Wemmerus. Hel KNZB-vaardigheidsdiplo- ma I kwam in het bezit van Riekie Har donk-de Boer en Els Janzen-Kraal. MAASSLUIS De rollerskate-wed strijden, die zaterdag tijdens de Doe- Dag-Bres in de Steendijkpolder zfjn gehouden waren in die zin een pri meur, dat hiervoor voor de eerste maal door een gemeente een officiële vergunning was afgegeven. De gemeente Maassluis had boven dien speciaal een deel van de geasfal teerde Albert Schweitzerdreef afge sloten. -Zestig deelnemers meldden zich yoor het speedskaten en de rolla thon. Onder hen Daniel Bus, die vooral opviel door zijn ouderwet se onderbinders met piepende me talen wielen. Uiteraard was hij niet opgewassen tegen de op pro fessionele moderne rolschaatsen rijdende winnaar, maar het lever de hem wel een eervolle vermel ding plus een jaarabonnément op het blad Rollerskate Magazine op. Maarten Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, zal vrijdag i november het nieuwe gebouw van de Provinciale Bibliotheekcentrale openen SCHIEDAM - Hans Kleinekoort, de na twaalf jaar niet meer herkiesbare voorzitter van Excelsior '20, is vrij dag tijdens de algemene ledenverga dering tot ere-lid benoemd. Kleinekoort, die de periode waarin hij Excelsior leidde, zelf ziet als een góuden tijd met slechts zelden echte teleurstellingen, werd uitgeluid door de nestor van het bestuur Bert Klein. Sportieve pullover! £en leuk model trui van grof- gebreide acryl in rood of blauw. Maten 36 t/m 42. van 39,- fy w— voor JUbtÊï J Jj-

De Havenloods | 1982 | | pagina 5