ROTTERDAM SLIB: IMMENS PROBLEEM Junius geridderd voor tweedemaal Open Bridgedrive ter meulen natuurlijk PARKER* Tarieven omhoog ter meulen natuurlijk AFSCHEID VAN LAAK ter meulen natuurlijk 13 t/m 21 nov. ahoy' BON WERELDHAVEN Onder redactie van Willem Schothorst VERSCHIJNT PERIODIEK DE Q HAVENLOODS DONDERDAG 1 I NOVEMBER 1982* 45-574 Parker vulpen... Een kado waar iedereen echt blij mee is. Een Parker junior vulpen van 18,- ^Qr voor VjJJ De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de Provinciale Staten voorgesteld de tarieven voor 1983 voor de veerdienst Maassluis Rozenburg te verhogen. Met als argu ment de jaarlijk optredende exploita tiekosten, de budgettaire situatie en de algehele kostenontwikkeling wor den verhogingen van ruim 20 pet voor het langzame verkeer en 5 pet voor de tarieven voor auto's voorgesteld. Een enkele reis gaat voor personen. f0,65 (nu f 0,55kosten, hetgeen een verhoging van 18,2 pet betekent. Personen met rijwiel gaan een dubbel tje meer betalen (11,8 pet stijging(. Is het rijwiel gemotoriseerd wordt de huidige f 1,10 nu f 1,20 (9,1 pet meer). Auto's tot 2000 kilo zouden voortaan f 5,75 in plaats van f 5,50 kosten (4,5 pet meer). Voor auto's boven de 5000'kilo bedraagt de sty ling f 1,20(5 pet). Bij kaarten voor tien overtochten lo pen de voorgestelde verhogingen uit een van 5 pet (auto's) tot 22,2 pet (personen met fiets). De maandkaar- ten voor scholieren gaan ook fors omhoog. Voetgangers gaan nu f 3,60 betalen (was f3,-) fietsers f9,-(was f 7,50) em bromfietsers f 18,- (was #15.-). Leuke broekrok... Corduroy broekrok van 100% katoenen fijne ribcord. Met steekzakken. In zwart of bor deaux Maten 36 t/m 40, van 45,- voor ROTTERDAM - Duidelijk zichtbaar ligt het voor de hand en het behoeft geen enkel be toog dat de gemeente Rotter dam met baar arsenaal aan ha vens de grootste belanghebben de en de meest dominerende hoofdrolspeelster is in het melo drama van het Rijnmondslib. Terdege is ze zich dat bewust en ze spaart dan ook kosten noch moeite om een aanvaardbare oplossing voor een harmonieus slotakkoord van het spektakel stuk te componeren. De „Be leidsnota Berging Baggerspecie" telt maar liefst zo om en nabij de tweehonderdvijftig bladzij den. Uit het rapport blijkt dat bij de bena dering van dit vraagstuk een classifi catie naar graad van vervuiling wordt aangehouden: 1licht verontreinigde baggerspecie afkomstig uit het westelijk havenge bied, 14 miljoen m3 per jaar; 2. matig verontreinigde baggerspecie afkomstig uit het middenhavenge bied, 4 miljoen m3 per jaar; 3. verontreinigde baggerspecie, af komstig uit de oostelijke havens en rivieren, 4 miljoen rn3 per jaar; 4. lokaal ernstig verontreinigde bag gerspecie afkomstig uit het oostelijk en middenhavengebied. De bagger van deze laatste categorie wordt mo menteel voor een deel niet opgebag gerd bij gebrek aan geschikte verwer kingsmogelijkheden. Havens en vaarwegen in het beneden rivierengebied moeten op diepte wor den gehouden om he.t economisch functioneren veilig te stellen. Met deze taak zijn de volgende instanties belast; - Rijkswaterstaat (Directie Beneden rivieren) - Gemeente Rotterdam -Overige, met name beheerders van particuliere havens en andere ge meenten (Schiedam, Vlaardingen, Zwijndrecht, Dordrecht, Maassluis en Gorkum). In het algemeen beheert Rijkswater staat de rivieren/vaarwegen, terwijl Rotterdam de havens onderhoudt. De beheerders van particuliere havens en andere gemeenten onderhouden hun eigen beheersgebied. Superhavens Dat de gemeente Rotterdam met haar haast ongekend aantal superha vens van zwaar kaliber het grootste slachtoffer van dit drama dreigt te worden en dientengevolge de luid ruchtigste aanklager tegen de zeer ongezonde situatie is alleszins rede lijk aanvaardbaar. Dat ze de buurtge- meenten in de Rijnmond met indrin gend fanatisme tot bereidverklaring wil brengen om een reëel deel van de baggerspecie op te nemen is in wezen een zeer logisphe aangelegenheid'. Hebben de „sateliet-gemeenten" van Rotterdam dan niet in hevige mate geprofiteerd van het magnetische veld, van waaruit zij - dankzij de krachtige hart- en polsslag van Rot terdam - energie en initiatief kon den putten? Uit steeds weer terugkerende berich ten kan men'vernemen dat - wil men niet voor onoverkomelijke proble men komen - rondom de hellingen en dokken van de scheepswerven op korte tergiijn gebaggerd moet wor- m *De Rotterdamse havens dreigen dicht te slibben als e, iet gate ■n. oplossing voor de problem den. De weerslag van „dichtslibben" zal voor de omliggende gebieden in Rijnmond wellicht minstens even grote negatieve effecten hebben dan voor Rotterdam zelve. De dwingende en niet aflatende roep om daadwer kelijke medewerking van de Rijn mondgemeenten om baggerspecie op te neipen is niet enkel van de ge meente Rotterdam een kreet van in dividueel zelfbehoud, maar-dient ge zien te wofden als een economisch alarm voor op zijn minst de totale Koe Dat van vele zijden - en dan liefst nog met een wetenschappelijke ex pressie op het gezicht - de waarheid als een koe wordt gedebiteerd dat, het euvel aan de bron moet worden aan- gepakt en moet worden voorkomen D6ZW0r6n dat vuil, gif ert andere verontreiniging gen in de wateren geloosd worden, biedt geen enkele zweem van een op lossing op korte en middellange ter- ToCziende voogd Openbaar Lichaam Rijnmond is ook niet zo zeker van zijn zaak. Als de Rijksoverheid zich bereid verklaart het Openbaar Lichaam Rijnniond te volgen dan kunnen de gemeenten in Rijnmond wettelijk verplicht worden giftig ha- venslib op daartoe aangewezen loca ties te bergen. Weliswaar is er een minderheid in het dagelijks bestuur van Rijnmond .dat vindt dat de ge meenten niet verplicht mogen, wor den' om baggefdepots in te richten. De plannen voor een locatie voor de kust dienen mét spoed in behande ling genomen te worden, zo vinden zij. Tijdens een langdurig debat in de Rijnmondraad deze zomer geh6ude,n, gaf de raad voorzichtig haar fiat aan de plannen vocir de kust van Voorne eventueel een stortplaats te creëren. Het „na ons de zondvloed" dat op di verse terreinen de bestuurderen van de vervlogen decennia vaak verweten wordt schijnt omgeslagen te zijn in De voorlopige conclusie van het Dagelijks Bestuur van de Rijnmond raad met betrekking tot het aanwijzen van locaties voor storten van havenslib - met uitzondering van mogelijk ernstig verontreinigde spe- cie - zag er als volgt uit: - verder ophogen huidige en voormalige locaties zoals Oost-Abtspolder cap. 0,7 min m3 Broekpolder cap. 2,0 min m3 Buiten Nieuwlandsepolder cap. 1,0 min m3 Spaland cap. 1,2 min m3 cap. circa 5 min m3 - (tijdelijk) berging op de Maasi /lakte cap. 0.5 tot max. 2,0 min m3 - landtong Calandkanaal circa 2,0 min ni3 - de Gadering circa 2.0 min m3 - de Put van Heenvliet circa 7,0 min m3 - bufferzone Geervliet/Spijkenisse circa 2,0 min m3 - Capelle-West circa 2,5 min m3 Tot. cap. ca. 21 a 22,5 miljoen m3 een angst eventueel in de toekomst als vrijwilliger voor de schandpaal te worden gebrandmerkt met alle narig heid die daar wel eens uit voort zou kunnen vloeien. De milieuschandalen die hier en daar in onze omgeving op duiken zullen daar natuurlijk mede de oorzaak van zijn. Voorzichtigheid van vroede vaderen en nauwkeurige oplettendheid van verantwoordelijke bestuurders van belanghebbende or ganisaties sieren hun gedrag en spre ken een kortzichtig gemoed vaak met bewondering aan. Het „onaanvaard baar" is in de stroom van reacties van de betrokken Rijnmondgemeenten gemeen goed van de eerste orde ge worden en het steeds terugkerende verwijzen naar de buurman eert irri terende opmerking die aan struisvo gelpolitiek do(et denken. De bezwa ren op een rijtje: Gemeente Bernisse: locatie buffer zone Geervliet/Spijkenisse onaan vaardbaar. Gemeente Capelle aan den IJssel: helpt reeds mee doordat bagger wordt geborgen binnen de gemeente grens bij de Brienenooidbrug. Loca tie Capelle-West onaanvaardbaar. Gemeente Goedereede; eventuele aanleg, van een eiland in de mond van het Haringvliet dient de diepte van haven van Stellendam gewaarborgd te zijn. Grote problemen verwacht voor de garnalenvisserij. Vrees voor schade van recreatie op de kop van Goeree en op Schouwen. Gemeente Hendrik-Ido-Ambacht: be zwaar tegen het opnemen van locatie Sophiapolder. Deze heeft een agra rische bestemming. Verspreidingsge bied strekt zich-uit over een woning bouwgebied. Gevolgen niet te over zien. Onaanvaardbaar. Gemeente Rozenburg: berging specie landtong Calandkanaal onaanvaard baar. Recreatieve inrichting wordt daardoor met 8 a 10 jaar vertraagd. "De heer Junius krijgt ek onderscheiding. Frans Junius, president-directeur van drie bedrijven die zich in de Rotter damse haven hebben gespecialiseerd in het onderhoud en schoonmaken t,ru van schepen, is benoemd tot ridder in ge^orcte>fJu de Orde van Oranje-Nassau. In restaurant Old Dutch te Rotter dam speldde de heer W.L. van Schaick, directeur Economische Za ken van de gemeente Rotterdam, hem gistermiddag, op zijn 66e ver jaardag, de bij deze onderscheiding behorende versierselen op. Junius is op jeugdige leeftijd zijn werk in de haven begonnen bij het bedrijf van zijn vader, J.W. Junius NV. Vorig jaar vierde hij daar der overweldigende belangstelling zijn gouden jubileum. Door de jaren heen is de naam Junius de Rotterdamse haven een begrip s is nu eigenaar/pre- udent-directeur van J.W. Junius Zn BV, Hovos BV en Gritstraal BV en commissaris van Tankcleaning United Beheer BV. Niet alleen zijn werk in de haven maar ook zijn activiteiten ;n de Tweede Wereldoorlog - toen hij de portatie van zijn personeel naar Duitsland wist te voorkomen en hulp verleende aan geallieerde oorlogsvlie- gers - hebben tot zijn benoeming tot ridder ON geleid. ROTTERDAM - Tijdens een druk bezochte receptie aan boord van het Rijncruiseschip Mr. Cornelis W. Kroes is eind vorige maand afscheid genomen van mr. A. van Laak, direc teur van K.A. van Brink Scheepsre- paratiebedrijf en Machinefabriek bv te Rotterdam. chef de bureau en later als procura tiehouder. De uit een redersgeslacht afkomstige Van Laak is 8 jaar direc teur bij Van Brink geweest. Naast de dagelijkse werkzaamheden was hij vooral actief in het Katholieke schipperswerk en was mede oprich ter van een aantal stichtingen. De heer Van Laak was ook bestuurslid van het Rotterdamse Sint Montfor- college Hij verlaat de firma van Brink om gezondheidsredenen Spijkenisse: de gemeente heeft tot 1990'taak als groeigemeen- te. Berging op de locatie Maaswijk geeft vertraging voorde realisatie van woningbouw. Bovendien heeft de Rijnmondraad een motie aangeno men dat woningbouw op voormalige baggerdepots niet aanvaardbaar is. Gemeente Westvoorne: akkoord met locaties grondfabriek Maasvlakte en depot Maasvlakte. Berging van specie Oostvoqrnse Meer onaanvaardbaar. Berging in het' sluftergebied onge- ^emeente Heteren: bereid mee te denken. Bevreesd voor de gevolgen opkwellen van water uit het depot naar nabij gelegen woninggebied. Gemeente Wamel: Eventuele berging in de Kaliwaal te Druten heeft ernsti ge gevolgen voor het agrarisch ge bied. Oneindige De litanie van protesten gaat in deze zin voort tot bijna in het oneindige. Het zijn niet enkel gemeentebesturen die de trom roeren, wel begrip heb ben maar zich op alle manieren ver ontschuldigen. Legio milieu-organisa ties, belangengroepen, ondérnemin- gen, buurt com missies en individuele persoonlijkheden staan te dringen om hun zegje te zeggen, hétgeen hierop neerkomt dat ze bagger, slib of specie zo ver mogelijk van hun stoep wen sen... oh sorry, verderop zal het de eventuele desastreuze gevolgen ook hebben, da's waar ook... tja... Uit een brief van een buurtgroep aan de leden van de Rijnmondraad de volgende slotapotheose welke type rend is voor de instelling van veel of liever gezegd de meeste protestgan- gers: „Mocht u de beslissing nemen om onze omgeving als- stortplaats voor het slib aan te wijzen, zal onze hechte woongemeenschap zich hier tegen met hand en tand verzetten. Wij doen met klem een beroep op u om leefbaarheid, milieu en plezierig wonen te laten prevaleren boven eco- nomischei factoren". Dan toch maar „na ons de zond vloed" op economisch terrein? On mogelijk kan dit de bedoeling zijn van welke demonstratie tegen de noodzakelijke plannen met betrek king tot het ongewenste slib dan ook. Dat techniek en wetenschap in het velleden onvolkomenheden bleken te bezitten, vrijwaart de huidige genera tie niet zich te distantiëren van de he dendaagse kennis van-zaken van des kundigen en vorsers. Als - natuurlijk met de nodige op bouwende inspraak - het beleidsplan berging baggerspecie van de gemeente Rotterdam onvertraagd kan worden gerealiseerd, zal de legende van het Vrouwtje van Stavoren en de verzan de haven eenmalig in onze vaderland se geschiedenis geboekstaafd blijven. Suède enkelpumps.. voor de prijs van een paar hak ken en zolen heeft u nieuwe schoenen Bij ter Meulen na tuurlijk Met echt suède leder. 7 cm hoog hakje. Goede pas vorm In zwart. Maten 37 t/m 40 Van 49,95 voor .Veel nieuws over Doe-Het- Zelf materialen, Woningverbetering en Vrijetijdsbesteding met: Grote Sanitairshow Kompleet Zelfbouwhuis WIN EEN INTERIEUR Open: dageliiks van 11 00-*17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur Op za|. en zon. geen avondopening De heer l'an Brink TIJDENS KERSTLAND IN AHOY' knip uit A A INSCHRIJFBON «f BRIDGEDRIVE Voor de c bridgedrive op maandagavond jp 27 december '82 A? 4p in Ahoy' 4> jQi ,e Rotterdam. A Aanvang 19.30 uur. Naam: Adres: Woonplaats: Postcode: PARTNER JA/NEEN Indien ja, naam partner: Adres: Woonplaats: Postcode: Wenst deel te nemen in Poule A:Hoofd en 1 e klasse Poule B:2e, 3e klasse en thuisbridgers (aankruisen wat van toepassing is) Dezè bon opsturen naar de Dienst, voor Sport en Recreatie, kamer 54a, Weena 760,3014 DA Rotterdam. Alle deelnemers ontvangen na inlevering van deze bon (vóór 14 december in te zenden) een schriftelijke bevestiging. Als entree-deelnemersbewijs dient de toegangskaart voor Kerstland. Prijs f 5.- en f 2.50 (65-plussers), verkrijgbaar aan de kassa van Ahoy'.

De Havenloods | 1982 | | pagina 15