DE l! HAVENLOODS Een derde van alle scholen plat Hf/ Bedrijfspanden ruimen veld voor woningen a'i ÜP F.T. VOORDEELTJES 5? Tarieven gaan omhoog Sjop kraakt pand uit argwaan ^slaapbanken^ Bord 'Kernwapenvrije gemeente' ongewenst SCHIEDAM 13.20.50 DUO-TELEFOON n. 15.45 Humanisme en arbeid Schiedam staakt vol vuur Minder onderwijzers in toekomst Receptie makelaar Wassenaar Bijeenkomst reumalijders vrijdag zaterdag voorc^ l vrijdag zate 79 3375 35.- M '49.75 ijdag zaterdag voordeel Lederen «jjfc poef 119.- 14.95 29.- HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159, ROTTERDAM editie p DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 31e JAARGANG NO. 44 Voor het opgeven van alle kleine advertenties voor De Havenloods en Het Zuiden Eerste paal half december De sloop vaq bedrijfspanden aan de West vest is nog in i olle gang SCHIEDAM - De bedrijfspanden van bouwmaterialenhandel Van der Berg aan de Westvest ruimen het veld. Ze zijn opgekocht door Amfas Vastgoed uit Rotterdam, die voor de grond een bouwver gunning van de gemeente heeft. Over anderhalf jaar zullen er 42 premiehuurwoningen aan de West- vest prijken. De sloop van de bedrijfspanden, die na de verhuizing van Van der Berg naar de Industriepolder 's Gravenland vrijkwamen, is al bijna twee weken aan de gang. De panden aan de waterkant moesten het 'teerst ontgelden. In de toe komst zal ook de loods aan de overkant van de straat tegen de vlakte gaan. Daar zal parkeerruim te gerealiseerd worden. Amfas is van plan de eerste paal voor het vierhoge complex van 42 twee-, drie- en vierkamerapparte- menten half december te slaan. Hoe hoog de huren worden weet het bedrijf nog niet, want het Rijk heeft alleen nog een voorlopige premiebeschikking afgegeven. Wanneer de definitieve beschik king er is, kunnen de huurprijzen berekend worden. 1 Hij is er weer! Beaujolais >1 jl. Primeur '82 Vit HoogHoudt Jonge Dubbele 5SS Graan Jenever Henkes Apricot Brandy r wf dranken service tP jj i rotterdam 7 Bel 010-132728 32728 Jr SCHIEDAM -Het Humanistisch Ver- A.L. den Broeder zal een inleiding ge- bond organiseert vanavond, donder- ven. Iedereen is welkom in het Dien dag 18 november een thema-avond stencentrum „de Vier Molens" aan over „Humanisme en Arbeid". Drs. de Nieuwe Damlaan 766. SCHIEDAM - De stakingsacties van onderwijzers en leraren tegen de verlaging van hun inkomen met 1,65 procent, alsmede de te verwachten maatregelen als klasse vergroting hebben in Schiedam veel gevolg gekregen. Van de 78 scholen die Schiedam telt staken er 26: 19 openbare kleuter- en lagere scholen, de Leao, de Willem de Zwijgermavo, de Technische School, de Vormingsschool, de Streekschool, een katholieke- en een buitengewone lagere school. In de buurgemeenten Vlaardingen en Maassluis lag het percentage stakende scholen veel lager. Het „actiecomité waarin de onderwij zers. John de Bruyn en Peter stadhou ders zitten, sprak aan het begin van de stakingen op maandag van een goede sfeer. Anders dan in de meeste gemeenten is in Schiedam gezorgd voor kinderopvang in wijkcentra, zo dat ouders die overdag niet thuis zijn fiiet Ln moeilijkheden hoeven te ko men. Problemen als in het Limburgse Margratgn, waar een vader een scha declaim van duizend gulden indiende, omdat hij verplicht als oppas moest In de Blauwe Brug en ja Wijkcentrum De Kreek zijn zelfs dagprogramma's samengesteld voor kinderen die zich vervelen of niet thuis kunnen blijven. Het Passage Theater draait al de hele week 's middags kinderfilm voor de jonge scholieren. De stakers zitten cSft.rfussen ook niet stil. Op alle scholen zijn leraren en leraressen aanwezig, die de ver spreiding van actiekranten ter hand hebben genomen, andere scholen dié niet staken bezoeken ouders die wil len helpen opvangen en natuurlijk ook spelletjes doen. Solidair De katholieke LHNO „De Liedewy- de" heeft zich inmiddels solidair ver klaard met de stakers. De leraren en leraressen van de Liedewyde konden zich net niet in meerderheid achter de staking plaatsen, maar zij dachten er nog over om één dag het werk neer te leggen. De Liedewyde heeft voorts toegezegd geen leerlingen van stakende scholen in te schrijven en net personeel deed massaal mee aan de protestmars, die gistermiddag werd. gehouden. De deelnemers liepen een mars van Zaal Irene naar het Stadskantoor, waar zij ontvangen werden in de.kantine door wethouder Posthoorn en de ambtena ren van de afdeling onderwijs. Ellen Vogelaar van net hoofdbestuur van de Abop sprak de stakers en de sym pathiserende ouders, leerlingen en onderwijzers toe. Morgen worden de stakingsacties af gesloten in Rotterdam. Of de druk dan van de ketel af is hangt van de beslissingen van minister Deetman van onderwijs af. Het actiecomité Schiedam heeft al gezegd dat de minis ter met echte oplossingen moet ko men. Wanneer hij de eis van loonmati ging laat vallen en daarvoor in de plaats arbeidsplaatsen wil vernietigen, accepteert het comité dat niet. „Ten slotte staken we, omdat de loonmati ging niet gekoppeld is aan het schep pen van werkgelegenheid. Het geld is alleen maar nodig om een gat in de begroting te dichten", aldus het ac tiecomité. i De staken van de Leao aan de Van der Leeuwlaan heeft dé staking kracht bijgezet met de tekst: ,JVa Schwietert nu Deetman opgesodemieterd Een wijkbewoner, die zich boos maakte over dat laatste woord, heeft gedreigd de rui ten in te gooien. Bij het ter perse gaan van deze krant had hij nog geèn woord bij daad gevoegd. Alleen 'adempauze' kan besluit vertragen SCHIEDAM - De gemeenteraad heeft besloten dat de tarieven voor onder meer woonvergunningen, Pas 65, huisvuilbelasting, rioolrecht, c.a.i.-aansluiting en vastrevht voor water en elektriciteit per 1 januari '83 zullen stijgen. Ondanks de motie en de amendementen die CPN, D'66, PPR/PSP en het CDA tegen de voor stellen indienden, kon hun tegen stribbelen niet baten. De PvdA- en WDJedendie vertegenwoordigd zijn in het Schiedamse college en een flinke meerderheid in de gemeente raad hebben, maakten helemaal geen woorden vuil aan de tariefsverhogin gen. In veel gevallen zullen de tarieven met meer dan de door de minister van Economische Zaken voorgestelde vier procent stijgen. Het gaat om on der andere huisvuilbelasting, de c.a.i.- tarieven en het vastrecht voor water en elektriciteit. Alleen de kubieke- meterprijs van water, die in Schiedam het hoogst van Nederland is, daalt met twee cent tot f,2,24. Volgens de ministeriële richtlijnen mogen de prij zen voor deze overheidsdiensten ook met meer dan vier procent stijgen, maar de gemeenteraadsleden van het CDA en klein links zagen bever dat ook die tarieven niet fors verhoogd worden. De leden van de kleine linkse partij en wezen op de riante winst die de Openbare Nutsbedrijven maken. Zij pleitten ervoor een deel van die winst te gebruiken om de prijzen laag te houden. Wethouder Scheeres van Economische Zaken bracht daar te genin dat de winst van de ONS toch al ten goede komt aan de Schiedamse bevolking. Het voorstel van klein links om gedurende de „adempauze" geen tariefsverhogingen door te voe- ren, kon Scheeres' goedkeuring even min wegdragen. Alleen wanneer de Tweede Kamer besluit om de voorge stelde „adempauze" te effectueren, zuben de nieuwe tarieven niet per 1 januari doorgevoerd worden. Want in dat geval mag Schiedam dat een voudig niet doen. De inhoud van de pamfletten die de Gezamenlijke Bewonersverenigingen van Schiedam Zuid, West en Oost Het vastrecht voor elektriciteit en water gaat omhoogi voor de vergadering aan de gemeente raadsleden uitdeelden, kon de beslis singen ook niet anders doen uitval len. Kennelijk vond het merendeel van de Schiedamse Raad het voor beeld „twee ton voor Charles Schwie- ters" niet sterk genoeg om nu op ad vies van de bewonersverenigingen de „laagstbetaalden te ontzien". Ook de dreigende verhoging van de onroe- rend-goedbelasting met 24 procent, waar de verenigingen op wezen, vormde voor de gemeenteraad geen reden om de bevolking te ontzien. SCHIEDAM - De Stichting Sjop pand in de Lange Kerkstraat, maar heeft een pand in de Lange Kerk- ook twee panden in de Boterstraat straat gekraakt, omdat zii bang is dat toegewezen zou krijgen om er projec- - ten voor werklozen in te starten. het college van burgemeester en wet- Tf cwerk oz®n, ,in te Aart£ houders mWmeé, plan „Sjop de "A? C gelegenheid te geven er werklozen- projecten in te beginnen. De leden van de Stichting zijn al bezig met op- ter" gaande zijn ove r" prVc i es" d e z elf de knappen van het pand. panden, kreeg zij argwaan. Zoals de Havenloods vorige week al Sjop verkeerde tot voor kort in de berichtte, waren beide instellingen in veronderstelling dat zij niet alleen het een concurrentiéstrijdje gewikkeld over wie er wat met werklozen mocht doen. John Zwart van Sjop dacht dat wethouder Posthoorn (Cul turele- en Sociale Zaken) van mening was dat Sjop projecten moest op star- - ten die werklozen aan werk moeten lege van burgemeester en wethouders helpen. De Trechter zou zich dan be- het Werklozenproject „De Trech- zig moeten houden met het organi- WATERWEG-NOORD - Het aantal ciaal Cultureel Planbureau. De nieu- leerlingen bij voortgezet en hoger we raming van de leerlingenaantallen onderwijs te zamen zal tot het jaar en de behoefte aan onderwijzend per- 2000 met circa twintig procent afne- soneel bij volledig dagonderwijs ge- men; de reeds ingezette daling bij het beurde naar aanleiding van eerder dit basisonderwijs komt rond 1987 tot jaar gepubliceerde bevolkingsprogno- stilstand. De behoefte aan onderwijzend perso neel zal in de periode tot 1990 met circa 25.000 arbeidsjaren verminde ren en de onderwijsuitgaven zouden in diezelfde tijd dus met 2,5 miljard gulden kunnen dalen. Dit zijn enkele conclusies uit een on langs verschenen rapport van het So- seren van cursussen en recreatieve projecten voor werklozen. Toen vorige week bleek dat De Trechter met wethouder Posthoorn heeft ge praat over het opzetten van een her- geBruikwinkel, waar weggegooide materialen en apparaten opgeknapt en vefkocht kunnen worden, weet John Zwart niet meer zo zeker of Posthoorn nog op zijn oude stand punt staat. Inmiddels is afgesproken dat de kwestie in de commissievergadering Culturele- en Sociale Zaken aan de orde zal komen. De meeste politieke partijen zijn al op bezoek geweest in het gekraakte pand. Alleen het CDA was nog niet komen praten. RECTIFICATIE In onze uitgave van vorige week, donderdag 11 november, stond een nogal in het oog lopende fout. Onder het.kopje „Receptie make laar Wassenaar" was namelijk een bericht over de moord op de Schie dammer Van Hek te lezen. Hele maal fout dus, waarvoor onze ex- directeur van Makelaardij Wasse naar B.V. recipieert op vrijdag 19 november a s. van 16.30 tot 19.00 uur in het Novotel te Schiedam. De receptie is ter gelegenheid van het feit, dat de heer Wassenaar 25 jaar geleden werd beëdigd als make laar in onroerende goederen en vanwege zijn 40-jarig ondernemers schap. In die veertig jaar zag Was senaar veel veranderen. Zo werden destijds de eerste nieuwbouwwo ningen verkocht voor 11.000 gul den vrij op naam met hypotheek aanbieding, rente van bijna 4 pro cent en 30 jaar vast. Ook de handelsnaam onderging in die veertig jaar veranderingen. Woningbureau Schiedam, make laarskantoor C. Wassenaar en ma kelaardij Wassenaar, het zijn alle namen die tot wijd en zijd in de omgeving bekendheid verkregen. f slaapbankstellen. enorme sortering. 80 modellen uit voor- I raad te leveren. Vr. folder. Fabrlekstoonzalen Industrie- 1 I gebouw. Goudseslngel 66. R dam. Tel. 010-13.80.18 SCHIEDAM De Reumapatiënten- Professor Dr. B. van Linge, orthope- vereniging Nieuwe Waterweg-Noord disch chirurg van het Rotterdamse houdt op woensdag 24 november om Dijkzigtziekenhuis, zal een voor- half acht 's avonds een bijeenkomst dracht houden over de orthopedische in Dienstencentrum "de Vier Mo- kant van de reumabehandeling. Alle lens" aan de Nieuwe Damlaan 766,. belangstellenden zijn welkom. CHIEDAM—De gemeentegrens Schiedam wordt niet verrijkt een bord: "Kernwapenvrije emeente". Hoewel de gemeente- aad wel heeft besloten de kern- vapens van haar grondgebied te reren, wilde het college van bur- emeester en wethouders het bord r niet bij. urgemeester Te Loo verdedigde et collegestandpunt. Een bord ou melding maken van een feit, rwijl helemaal niet duidelijk of chiedam altijd "kernwapenvrij" an blijven, wanneer de hogere overheden andere plannen met Schiedam hebben. Als er nu nog stond: "Als 't aan Schiedam ligt, blijft dit een kernwapenvrije ge meente", dan viel er nog over te denken. Herman Noordegraaf van de PPR/ PSP. die het punt aanhangig maakte:"Dan halen we 't bord toch gewoon weg..." Maar 't mocht niet bateb. Het college, en de meerderheid van de gemeente raadsleden, hadden "geen behoef- te" aan het bord. Velona Sport-100 horloge Type 233 Absoluut waterdicht tot 100 m Met o m ook professionele stopwatch. LAP-time. instelbaar 24--uursalarm eh uursignaal' In stalen kast met krasVrij glas Automatische telefoonindex Met druktoetsen .Werkt op 2 mono- celbatterijtjés Excl bat» Ook n leuk kado-idee Loupelamp Ook n prima kado- idee' Volledig instelbaar. 105 cm lang Kompl met vergrootglas Incl' 40 W gloeilamp, schakelaar en tafel wand klem Aktuele kapstok Romantisch, slaand model van sierlijk gebogen beukehout Met draaibare top en paraplustandaard In wit. zwart of nótentint Nu ook extra voordelig' Echt gezellig en sfeervol Past in elk interieur Met fraai patchwork in stermotief In div bruin tinten rundleder Opvouwbare damesparaplu. Handig' Met hputknop en nylon foudraal Keus uit bespanning in div kleuren en fraaie dessins. MèrVS Suede dames handschoenen. Sportief en elegant met- warme imitatievacht- voering In div modekleuren Maten M en L' 2^ 060 Cm Ï2T- 100.- O50 Cm JO0P ook geldig op de plaatselijke koopavond

De Havenloods | 1982 | | pagina 1