HAVENLOODS Schiedam hamstert voor barre tijden BETER MEUBEL Windmolen legt geen windeieren Afkoop erfpacht wordt mogelijk editiep SCHIEDAM Prettige Kerstdagen PvdA-lid wil actie voor bord 'Kernwapenvrije gemeente' 'Bevers'van start in'83 Slip eindigt in lantaren Rijstijl dief valt op Dief steelt tandartsspullen Verbouwingen Blauwe Brug terug in ijskast GEOPEND l'MEN-CHU' 0p zondag gezellig meubels kijken in Peer/België. 1/C#& oven, de yiem (Uf SuufAowett. Vader ontvoert kinderen uit tehuis in Baarn Ruitengooiers in tenniskantines Open dag in Blauwe Brug HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159, ROTTERDAM DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 31e JAARGANG NO. 49 Wij wensen onze lezers 'Schiedam snel' SCHIEDAM - De Stichting Ener gie Anders in Hoek van Holland heeft dinsdagmorgen tijdens de opening van de "Windweek" Schiedam uitgeroepen tot de gemeente met het "snelste wind-energiegebied". Schiedam sleepte deze eer in de wacht met de onlangs geplaatste windmolen, die de Openbare Nutsbedrijven van eletriciteit voorziet. Behalve de eer verdiende Schie dam ook nog een prijs: een goud gespoten ventilator, die de gemeen te uit handen van de "Windom- budsman" uitgereikt kreeg. Deze ombudsman, de 25-jarige Ruud de Bruijne, is dinsdag geiiistal- leerd. De Bruijne heeft een technische achtergrond, heeft bij bedrijven die windmolens produceren ge werkt, is secretaris van de Vereni ging Windmolengebruikers en is twee jaar werkzaam geweest bij de Stichting Energie Anders. Hij wil gemeenten wegwijs maken in het windenergie woud, vooral omdat het vaak erg lang duurt voordat bouwvergunningen voor wind molenprojecten worden verleend. De "Windweek", die nu al drie da gen aan de gang is, zal vrijdag 24, zaterdag 25 en zondat 26 decem ber het onderwerp "wind- en zelfbouw" omvatten. Er is een doorlopend programma met demonstraties en films, een ten- *De windmolen, die Schiedam de titel "gemeente met het snelste windenergie- beleid" bezorgde. toonstelling "Uit de kou door energiebesparing", video en de mogelijkheid om ervaringen uit te wisselen. Van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags kan ieder een terecht aan de Stationsweg 91 in Hoek van Holland. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Het PvdA-lid Martha Wagenaar wil dat de PvdA- fractie zich nogmaals beraad over de plaatsing van een bord: „Kern wapenvrije Gemeente" aan de Schiedamse stadsgrenzen. Zij vond dat de PvdA-leden de handen in een moeten slaan om dat gedaan te krijgen. Martha Wagenaar vond het argu ment van partijlid burgemeester Te Loo, dat de gemeente door de hogere overheid gedwongen kan I worden om in noodsituaties wapens van welke aard dan ook te plaatsen, en dat het bord dan een hplle leuze zou zijn, onterecht. Zij herinnerde eraan, dat er in de Derde Wereld 140.000 mensen i per dag sterven (tweemaal het in- wonertal van Schiedam), volgens haar mede omdat de Westerse Wereld alsmaar de voorraden wa- pens vergroot. „Als er nog eens een vergelijkbare noodsituatie ont- j: staat, dan wil ik best eigenhandig dat bordje bij de gemeentegrens weghalen", betoogde zij. Haar voorstellen zullen in de eerstvol- gende ledenvergadering van de PvdA aan de orde komen. SCHIEDAM - De padvindersgroep van half tien tot half een bij elkaar "Burgemeester Van Haaren" start in in "Het Raadhuis" aan de Schiedam- het nieuwe jaar met een groep voor seweg 200. Er worden dan spelletjes kleuters van vijf en zes jaar. De gedaan en handenarbeid. Wie meer "Bevers", zoals de groep zal gaan wil weten kan bellen naar Lisette den heten, komen elke zaterdagmorgen Brabander, telefoon 737113. BERICHT AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS In verband met de feestdagen zal in de laatste week van 1982 DE HAVENLOODS* slechts 1 maal uitkomen en wel op WOENS DAG 29 DECEMBER ALS Schiedams Nieuwsblad, Nieuwe Vlaardingse Courant, Maassluis Nieuwsblad.. Uiterste inlevertijd voor adver teerders maandag 27 december voor 17.00 uur. (formaat: Week- end 7x390 mm.) SCHIEDAM - De 61-jarige Rotter dammer M.M. de J. raakte zaterdag nacht in een slip op de Brandersbrug. Zijn auto wrong zich daarbij om een lantarenpaal en raakte volkomen to tal loss. De bestuurder moest het on geval bekopen met hoofdletsel en een gebroken linkerbeen. HETERDAAD - Twee negentienjarige jongens zijn zondagmorgen om half zes aangehouden in een koffiehuis op de Singel. Ze stonden op het punt een video recorder buit te maken. SCHIEDAM - Een inbreker, die in de nacht van vrijdag op zaterdag een BMW van bijna dertigduizend gulden uit een garage aan de Nieuwe Ha ven stal, heeft niet lang plezier van de auto kunnen hebben. Zijn rijstijl trok zö de aandacht, dat twee auto mobilisten de wagen gingen volgen. In de Overschiesestraat gaf de dief het op. Hij parkeerde de auto in de berm, met de neus bijna in de sloot, en koos het hazepad. Hij is niet meer achterhaald. INBRAAK - Een 48-jarige bewoonster van de Stadhouderslaan werd vrijdagnacht opgeschrikt toen een dief haar slaapkamer binnenwandelde. Ze was echter te laat om OBLDÉKiïG winter en buitensportspecialist nu ook in ROTTERDAM Ons adres is Meent 8, voorheen de vestiging van Lemmens Sport OPENING 4 januari 1983 met veel extra aanbiedingen OARLDÉbffG SCHIEDAM - De tandartsuitrusting, wat geld en sieraden vormden de buit die een inbreker in de nacht van za terdag op zondag wist te vergaren bij een tandarts op de Burgemeester Knappertlaan. De gestolen spullen vertegenwoordigen een waarde van f22.000,-. *De informatiebalie in de Blauwe Brug zal voorlopig geen glazen afscher ming krijgen. De gemeenteraad keurde de verbouwingsvoorstellen niet SCHIEDAM - De verbouwingen in wijkcentrum „De Blauwe Brug" in Schiedam - Noord zijn niet goed gekeurd door de gemeenteraad. De PvdA (uitgezonderd de drie PvdA wethouders) en het CDA waren tegen de voorstellen, die f.69.000.- zou den gaan kosten, en onder meer het aanbrengen van een pauzebei, schei dingswanden, geluidsbegrenzers en een glazen afscherming rond de balie behelsden. Het college zal met een nieuw voorstel moeten komen. PvdA-raadslid Truus de Nijs verklaar de dat haar fractie niet akkoord kon gaan met de plannen, omdat delen'er uit inmiddels al verwezenlijkt waren, zoals de verplaatsing van het biljart; andere delen, zoals de pauzebei en de afscherming van de balie haar te duur verkwamen en bovendien enkele we wensen van de beheerscommissie van het wijkcentrum volgens haar erg be langrijk waren, maar niet in het voor stel opgenomen waren. Het CDA stelde voor alleen de schei dingspui tussen de muziekschool en de zalen van de Blauwe Brug, als mede de geluidsbegrenzing te ver wezenlijken. Toen dat voorstel niet gehonoreerd werd stemde de fractie tegen. Volgens wethouder Hafkamp (elzijn) was het voorstel in overeenstemming met de wensen van de beheerscom missie. Dat Truus de Nijs haar infor matie eveneens van de beheerscom missie had wees er volgens haar op, dat die commissie erg verdeeld is en dat er veel punten omstreden zijn. „U moet uw huiswerk nog maar eens over maken," zei De Nijs tegen Haf kamp. Hoewel de laatste daar hele maal geen zin in had, omdat hij het naar eigen inzicht al goed had ge maakt, zal dat er nu toch van moeten komen. Chinees-Indisch Restaurant I het hart van Rotterdam ■ft Mogelijkheid tot reserveren Ook voor afhalen het goejle adres! Meent 140 (hoek Coolsingel) R'dam Centrum, tel. 010-149496 SCHIEDAM— De gemeente Schiedam is er deze keer in geslaagd een sluitende begroting voor 1983 op te zetten. De afgelopen jaren vertoonden de begrotingen steeds een tekort. Vojgens wethouder Van Tilboig (financiën) is dat resultaat te danken aan de bezuini- ginsoperatie van bijna zeven miljoen die de gemeente afgelopen zomer voltrok. Zouden die bezuinigingen niet doorgevoerd zijn, dan kampte Schiedam in '83 met een tekort van 1,7 miljoen. Door het toepassen van de bezuini gingsvoorstellen zal een overschot van ruim 3,6 miljoen ontstaan. Dit bedrag zal in het „reservepotje bij zondere werken" gestort worden, waardoor de begroting sluitend wordt. Volgens wethouder Van Tilborg is het ook wel nodig om enige reserves te houden met het oog op mogelijke tegenvallers. Zo hangt Schiedam nog steeds een rekening van drie miljoen voor een bijdrage aan de Afval Ver werking Rijnmond boven het hoofd. 'Provisiekast' Maar politiek Schiedam is het niet onverdeeld eens met Van Tilborgs visie op de finaciële situatie van de gemeente. Neemt hij de parabel over de krekel en de mier ter harte en pro beert hij zich voor te bereiden op alle eventuele tegenvallers door de „pro visiekast" vol te proppen; de opti mistische Schiedamse politici waar toe in ieder geval de raadsleden van de kleine linkse partijen behoren, re kenen meer op meevallers. Het is dan ook de verwachting dat de gemeente raad bij de begrotingsbehandeling in januari '83 van mening zal verschil len over de vraag of Schiedam er nu al dan niet warmpjes bijzit. Zeker is dat Schiedam nóg een bezui nigingsronde staat te wachten. In de zomer van dit jaar besloot de ge meenteraad dat het college met voor stellen moet komen, die de bezuini- ginsplannen die de raad in juni af keurde moeten vervangen. Dat gaat om een bedrag van ruim drie ton. Verder heeft het college ook de op dracht om te onderzoeken of er nog meer financiële ruimte te vinden is. De begroting '83 is de eerste, waar aan Van Tilbprg meegewerkt heeft. Hoewel het weirk al goeddeels in kan nen en kruiken was toen de VVD- wethouder zijn intrede in het Stads kantoor deed, heeft hij toch wel eni ge invloed uit kunnen oefenen. Zo is de „baatbelasting", een vergoeding die de particulieren moeten betalen voor aansluiting op bijvoorbeeld het riool, nu in tegenstelling tot vorig jaar niet in de begroting opgenomen. Van Tilborrg is altijd fel gekant ge weest tegen plannen om baatbelas ting in te voeren, terwijl zijn voor ganger, de PvdA'er Scheeres, daar wel heil in zag. Een ander verschil in aanpak tussen Scheeres en Van Tilborg is dat eerst genoemde pas de laatste jaren ging streven naar „sluitende begrotingen". Dit onder druk van de hogere over heid, die de begroting van 1981 om verscheidene redenen niet wilde goedkeuren. Schiedam werd toen ge noodzaakt om 2,3 miljoen uit de re serves aan te wenden ter dekking van een deel van het begrotingstekort. Nu de cijfers van 1981 bekend zijn, is PvdA wijzigt verkiezingsprogram SCHIEDAM - De PvdA Schiedam heeft tijdens een ledenvergadering met grote meerderheid van stemmen besloten de afkoop van erfpacht mogelijk te maken. De pachter kan dan de „huursom" van zestig jaar in één keer voldoen. Dat betekent dat het verkiezingspro gramma gewijzigd is. In plaats van: „verkoop van grond en afkoop van erfpachtverplichtingen wordt niet toegestaan" moeten degenen die hun stem op de PvdA hebben uitgebracht nu lezen: „Verkoop van grond wordt niet toegestaan en afkoop van erf pachtverplichtingen wordt onder stringente voorwaarden toegestaan". De PvdA-fractie deed de ledenver gadering het voorstel om afkoop van erfpacht gedurende de raadsperiode 82-86 mogelijk te maken, omdat Schiedam zich als enige Rijnmondge meente uit de markt geprezen zou hebben door dit niet toe te staan. Volgens wethouder Scheeres (econo mische zaken) is er tegenwoordig zo'n groot aanbod van grond, dat ondernemers of beleggers de ge meente kunnen uitkiezen die de gunstigste voorwaarden stelt. Schee res sprak over een 'gegadigde, ver moedelijk het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, die in Woudhoek- Noord wil beleggen in 550 wonin gen, wanneer die afkoop mogelijk gemaakt wordt, en verder had hij het over gegadigden voor twintig hectare grond in de industriepolder 's-Graveland. Volgens Scheeres is de werkgelegen heid gediend met de versoepeling, hoewel hij tegelijkertijd de PvdA- leden voorhield dat ze zich geen illu sies moesten maken dat de wijziging van het verkiezingsprogram alle moeilijkheden op zou lossen. Boven dien gaf hij to,e dat het gevaar bestaat dat de opbrengst aan erfpacht in verhouding erg laag wordt wanneer de grondprijzen stijgen. Dan zouden er gaten in de gemeentebegroting kunnen ontstaan. De PvdA-leden Jan Simons en Hans Konings waren niet zo gecharmeerd van het fractie-voorstel. Simons meende dat de afkoopregeling nauwelijks voordelen voor Schie dam biedt en bovendien op de lange termijn een ongelofelijke strop kan betekenen. Omdat Simons wel enig begrip voor de situatie kon opbren gen stelde hij voor de afkoop te bin den aan strenge voorwaarden, die de fractie nog moet gaan opstellen. Zijn voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen, maar de PvdA-leden hebben nog geen flauwe notie van de inhoud van die voor waarden. „Ik ben er erg benieuwd naar", merkte Hans Konings uit eindelijk wrang op. „Verkwanselen van het verkiezingsprogramma is het", vulde het PvdA-lid Henk de Veld aan. BAARN - Een 35-jarige Schiedam mer, die vrijdagmorgen zijn twee kinderen uit een tehuis in Baarn ontvoerde, is zondagmorgen in Tilburg aangehouden. De kinde ren, een twaalfjarige jongen en een dertienjarig meisje, waren uit de ouderlijke macht ontzet en ver bleven sindsdien in Baarn. Ze zijn daar vanuit Tilburg weer naartoe gebracht. Volgens de Baarnse politie had de vader al enkele keren aangekon digd zijn kinderen op te komen halen, maar afgelopen vrijdag voegde hij daad bij woord. Gehol pen door twee Schiedamse jonge mannen wist hij de kinderen, die op de fiets naar school gingen, te onderscheppen. De Schiedamse politie kon zater dagmorgen de twee helpers al aan houden. Deze zijn naar Baarn overgebracht en bekenden tijdens het verhoor, dat de vader en de ki jerer» op een adres in Tilburg verbleven. De Tilburgse politie deed zondagmorgen een inval op het adres. De vader werd aange houden en de kinderen zijn door personeel van het tehuis opge haald. De drie verdachte mannen wachten in Baarn op hun voorge leiding voor de officier van justitie. bankstellen, slaapbanken Nergens Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 SCHIEDAM - Twee tennisverenigin gen aan de Stadhouderslaan hebben eind vorige week bezoek gehad van vernielzuchtige inbrekers. Bij beide verenigingen moesten de ruiten het ontgelden. De stoelen werden er doorheen gegooid. Beide clubhuizen liepen een schade van rond de dui zend gulden op. VERKEERSONGELUKKEN - In de maand november gebeurden 166 verkeers ongelukken in Schiedam. Dat is zestien meer dan in november '81. Het verkeer eiste afgelopen maand een dode, drie zwaargewonden en achttien lichtgewonden. Er waren 219 auto's bij de ongelukken be trokken, tien vrachtwagens, 23 brommers, achttien fietsers en zes voetgangers. Drie voetgangers werd op het zebrapad aan gereden en raakten daarbij gewond. De belangrijkste oorzaken voor de ongeluk ken waren: geen voorrang verlenen (33 keer) en te dicht volgen (23 keer). SCHIEDAM - Wijkcentrum de Blauwe Brug" aan het Bachplein 590 houdt op woensdag 29 december een open dag. Er zullen van tien uur 's ochtend tot vijf uur 's middags demonstraties van diverse cursussen gegeven worden, er is een tentoon stelling ingericht met werk van cursis ten tekenen en schilderen en de coun try western zangeres Lianne treedt op. De toegang is gratis en iedereen is welkom. *Wethouder Van Tilborg:„Deze begroting was eigenlijk al in kannen en krui ken toen ik hier kwam

De Havenloods | 1982 | | pagina 1