1*1 B en W niet meer zo 'drempel-mlndecT Kethel-Noord stookt over twee jaar gas STT\ DE Q HAVENLOODS 1450 Agenda Schiedam ter meulen Jeugd Westland blijft doorgaan Schoolverlaters moeten zich inschrijven Bewoners starten actie uit drempelvrees ter meulen L-Na Plan voor minibus naar industriepolder Lieflandschool protesteert tegen afbraak ter meulen ter meulen Die ga ik nu al kopen! Geruite plooirok met 5 plooi en en sierceintuurje. Van een mooie kwaliteit strukturé ga ren. Van 75/25% polyester/- viskose. De rok is geheel ge voerd. In wit/bleu, wit/marine of wit/rood. Maten 38 t/m 44. van 69,75 WESTLAND - De stichting Jeugd Westland (SJW) heeft voor het eerste halfjaar van 1983 een werkprogram ma opgesteld. De stichting laat bo vendien weten ondanks de steeds voortdurende onzekere financiële situatie moedigjloor te blijven gaan. Het werkprogramma belicht op een duidelijke beknopte wijze de diverse cursussen en trainingen voor het vrij willig kader van het jeugd- - en jon gerenwerk. Tevens wordt hierin andere taken vermeld zoals bemidde ling, begeleiding, advisering en belan genbehartiging voorlichting studie en onderzoek.^ Het bestuur heeft het voornemen ook in 1983 de door de stichting uil te voeren steunfunctiezaken af te stemmen op de reeële wensen en behoeften van^e belanghebbende. Nadere informatie verstrekt het bu reaü an de SJW via tel. 01740- 28964. WATERWEG NOORD - Ondanks de nieuwe regelingen voor zestien- en zeventienjarigen, die geen aanspraak meer mogen maken op een school verlatersuitkering, moeten zij zich wel in laten schrijven bij het gewes telijk arbeidsbureau. Dit omdat hun ouders anders niet in aanmerking komen voor kinderbijslag. Bij de aanvraag voor de kinderbijslag moeten de ouders het bewijs van in schrijving bij het arbeidsbureau mee zenden. Schoolverlaters van zestien en zeven tien jaar moeten bovendien nagaan of ze nog wel verzekerd zijn voor ziektekosten. Acties gaan door voor Groeneweg SCHIEDAM - Kethel-Noord moet nog één winter zien door te komen met behulp van oliekacheltjes; daarna is de wijk aangesloten op het gemeen telijk gasnet. De aanleg begint nog dit Uitgave: De Havenloods, onderdeel van Wegener Huis-aan Huisbladen, welke tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving verschijnen met een wekelijkse totaal oplage van ruim 1,1 miljoen exemplaren verdeeld over 26 edities. HOOFDKANTOOR: Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Tel. 010-135085 Postadres: De Havenloods Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam ADMINISTRATIE EN PERSONEELS ADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14 3071 KB Rotterdam Tel. 010-132170 KLEINE ADVERTENTIES (DUO'S): Tel. 010-132050 ALGEHELE LEIDING: P. Bakker Tel. 010-135085 privé 079-217857 CHEF REDACTIE: W. Schothorst J. Deijbel BIJKANTOOR: Hoogstraat 122 3131 BP Vlaardingen Tel. 010-346711 ADVERTENTIEVERKOOP: Th. J. Bravenboer, rayonleider Tel. 010-346711 privé: 010-353883 A. Holleman I.D.M. Ivo G.H. Adams (regionaal contactman) Tel. 010-135085 privé: 01891-3230 REDACTIE: Tel. 010-346711 A. Beyen M. Ames Correspondent ed. Schiedam: M. de Zwart privé: 010-736375 Correspondent ed. Maassluis: M. Doddema privé: 01899-11858 Sportcorrespondent: G. Verver privé: 01899-17787 INZENDTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17.00 uur Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uur Redaktie: dinsdag 16.00 uur BEZORGING: I n terl anden/Spreigroep Mocht u klachten hebben over de bezorging, gelieve u deze door te gever aan tel. 010-132489 jaar, maar zal niet voltooid zijn voor de winter '83-'84. De gemeenteraad besloot afgelopen maandag unaniem tot de aanleg, zonder verder nog woorden vuil te maken aan de kwes tie. De gasaanleg was dan ook al uitvoe rig ter sprake geweest tijdens de be grotingsbehandeling vprige week. De motie die de raad donderdagavond aannam, om het college van burge meester en wethouders te verzoeken, zo spoedig mogelijk met voorstellen voor de kredietverlening te komen, was blijkbaar het groene licht voor B en W. Terwijl het college eerder suggereerde dat er in '83 te weinig geld zou zjjn voor het karwei en dat het in '84 nog maar te bezien viel of er genoeg financiële middelen aanwe zig waren; bleek maandagavond dat Schiedam rijk genoeg is. Rentestand Het komt volgens wethouder Scheeres (economische zaken) voor namelijk door de gedaalde rentestand. Kostte de aanleg de gemeente volgens eerder gemaakte berekeningen jaar lijks f 300.000,-; nu eindigde de re kensomopeen bedrag van f 229.000,-. Omdat Schiedam jaarlijks zo'n f 200.000,- speelruimte heeft, kan de aanleg nu zonder mankeren geschie den. Door de gasaanleg te combineren met de vervanging van elektriciteits- en waterleidingen en de aanleg van C.A.I. en een riool kon de prijs ge drukt worden. Vooral de aanleg van een riool is financiëel aantrekkelijk: de gemeente verwacht hierop een fik se subsidie van het Rijk. De bewoners van Kethel-Noord, die al heel lang ijveren voor de gasaanleg, zijn na dit eerste succes echter nog niet klaar met actievoeren. De Groe neweg zal namelijk volgens de huidi ge plannen niet voorzien worden van gas, omdat de aanleg daar volgens de berekeningen heel erg duur zou worden. Toch denkt Aad Verspeek van het Bewonerscomité Kethel- Noord dat er een mouw aan te passen moet zijn. „Wanneer de aanleg een maal tot vlak bij de Groeneweg is ge vorderd, kan dat laatste stukje er mis schien ook nog wel bij", denkt hij. De bewoners van Kethel-Noord heb ben al afspraken met de fracties van enkele politieke partijen gemaakt om op korte termijn rond de tafel te gaan zitten. Bewoners van de Westfrankelandsestraat en de Kortlandstraat willen dat deze drempel tijdelijk verdwijnt. Zwaar vrachtverkeer voor de nieuwbouw in de buurt doet de huizen op hun grondvesten trillen, wanneer de drempel geno men wordt". SCHIEDAM - Verkeersdrempels zijn de VVD-fractievoorzit- ter Gerard Verhulsdonk een doorn in het oog. Vandaar dat het raadslid op de gemeenteraadsvergadering van deze week een brief van een bewoner van de Nassaulaan, waarin deze klaagde over de verkeerssituatie rond de Westerkade, met beide handen aangreep om de drempels ter discussie te stellen. alle drempels die écht gevaarlijk zijn en waarbij ongelukken zijn gebeurd te verwijderen. „Pas als dat gebeurd is kunnen we eens kijken naar de drempels die de ergernis van Verhuls donk opwekken", vond Zijdeveld. Dat de Westerkade en omgeving vol gens Verhulsdonk voor automobilis ten op een soort Madurodam leek vond Zijdeveld niet van doorslagge vend belang om de drempels daar ook aan een herbezinning te onder werpen. Wellicht vinden Zijdeveld en Verhuls- Verhulsdonk vond wethouder Zijde veld (ruimtelijke ordening) aan zijn zijde. De wethouder meende echter dat de VVD-fractievoorzitter erin geslaagd was om 'net college van bur gemeester en wethouders twee keer te laten zingen voor één cent: het college heeft zich volgens zjjn zeggen allang bedacht en verkeersdrempels mogen alleen nog aangelegd worden wanneer daar een besluit van b en w over is genomen. De verkeersdrempels die overal in de stad liggen zijn zelfs al onder de loep genomen en het is de bedoeling om donk zich binnenkort weer tegenover elkaar, ditmaal met de verkeersdrem pel in de Westfrankelandsestraat bij de Kortlandstraat als inzet. De bewo ners van de Westfrankelandsestraat en de Kortlandstraat zijn namelijk een handtekeningenactie gestard met het doel de drempel te verwijderen. Toch kan Verhulsdonk die actie niet als illustratie van zijn vurige anti- drempelbetogen gebruiken. De bewo ners willen hem slechts tijdelijk met de grond gelijk gemaakt zien. In de buurt, waar woningen gebouwd worden, rijdt veel zwaar vrachtver keer. Wanneer vrachtwagens de be wuste drempel nemen, schudden alle huizen in de omgeving op hun grond vesten. Om de huizen in de Westfran kelandsestraat en de Kortlandstraat te sparen, willen de bewoners de drempel zolang als de nieuwbouw- activiteiten duren kwijt. Maar daarna moet deze wel weer terugkomen. De halve prijs... Dat is wat u betaalt voor deze coupons tretford tapijt. Cou pons vanaf 2 meter in een groot aantal kleuren, met kleine schoonheidsfoutjes. 200 cm breed. In naturel, geel, goud, grijs, bruin, tplauw/groen enz. van 105,- per meter voor Schiedam verwacht winst tegen Charlois SCHIEDAM - Het schaakteam van „Schiedam", dat het seizoen onzeker begon, is daarna de weg omhoog in geslagen. Charlois/Europoort 4 kon dat niet onderbreken. Bjj 3-3 werd afgebroken, maar vermoedelijk gaat de wint met 51/2- 41/2 toch naar het Schiedamse tiental. Michel Hockx, Frans Groeneweg en Peter Weitering wonnen en met het verlies van Willems kwam een 3-1 voorsprong. Daarna verloren Rob van Velzen en Ron van Vuuren hun par tij. Van de vier afgebroken partijen staat alleen die van Mario van Kleef ongunstig. Naar verwachting winnen Peter Schotman en Theo van Zessen, terwijl Jacques van Oijen remise kan binnenhalen. SCHIEDAM - De industriepolder 's Gravenland zal in de toekomst mogelijk te bereiken zjjn met mini busges. Wethouder Zijdeveld (ruimte lijke ordening) zei met dit idee te spelen in antwoord op vragen van raadsleden tijdens de begrotingsbe handeling. De industriepolder is niet bereikbaar met openbaar vervoer en de RET be gint ook niet aan een buslijn, omdat het Rijk daar niet aan mee wil beta len. Volgens Zijdeveld kost een busje dat door de week tijdens spitsuren en tussen de middag naar de industrie polder rijdt, de gemeenschap echter zo weinig geld dat het plan te realise ren valt. SCHIEDAM - De leerkrachten van de Lieflandschool hebben alle ouders van hun leerlingen opge roepen om mee te gaan naar een protest-manifestatie in Utrecht op 5 februari tegen de „afbraak van de school". De Schiedamse LOM- school wil hiermee protesteren te gen de talloze voorgenomen rege ringsmaatregelen. De Lieflandschool heeft de gevol gen van de bezuinigingen op een rijtje gezet. Zo wordt het school zwemmen niet meer vergoed, wordt het vervoer van en naar school niet meer vergoed, wor den de klassen groter, komt er minder hulp van psychologen, maatschappelijk werkers en lo gopedisten, zijn er minder uren voor niet-onderwijsgevenden en is er minder geld voor leermid delen, excursies en schoonmaak. De Lieflandschool heeft becijferd dat een school voor buitenge woon onderwijs, zoals de lom school, f 60.000,- moet inleve ren. Volgens het team van de Lieflandschool is dat geen „be zuinigen" meer, maar afbraak. Wie mee wil protesteren in Utrecht kan op 5 februari om half elf 's ochtends terecht bij de Lieflandschool aan de Beatrix- laan 18-20. De busreis kost f 7,50. Superlaag geprijsd... Struktuur wandvinyl in textiel- dessins in diverse lichte tin- tên; naturel, beige of grijs. Rollengte 10 meter en breed te 50 cm. Afwasbaar en naad loos te plakken. Van 26,90 voor Exposities STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112: „Wat de BKR waard is", werk uit de Beeldende Kunstenaars Rege ling; „Schip Ahoy, Schip Adieu", zeven eeuwen scheepvaart en scheeps bouw in Schiedam; „Prent in de Klas", educatief project. Alle tentoonstel lingen tot en met 30 januari. Toegang gratis. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Film FILMCLUB, Nieuwstraat 12: vrijdag 28 januari om 21.30 uur „La Luna van BertoluccL Toegang leden f 3,50. Lidmaatschap inclusief toegang eer ste film f 5,-. Dansen RIJNMONDHOTEL, Nieuwlandplein 12: zondag 30 januari om 20.00 uur dansen voor alleenstaanden voor boven de dertig jaar. Toegang f 2,50. Muziek PASSAGE FOYER, Passage: donder dag 27 januari om 20.30 piano- en dwarsfluitconcert door Marlies van Gent en Donna Metz. Werken van o.a Mozart. Toegang gratis. Q.T!, Nieuwstraat 12: zaterdag 29 januari om 22.00 uur popconcert. Toegang leden «gratis, niet-leden f 5,-, lidmaatschap f 15,-. QUIBUS, Lange Haven 28: zondag 30 januari om 21.30 uur „Sentimen tal Brothers" spelen Surinaamse Ka- sekomuziek. Toegang gratis. Theatergroep Nijinski treedt vrijdag 28 en zaterdag 29 januari op in de Teerstoof met het stuk „Reis naar de Winter". Theater TEERSTOOF, Nieuwstraat 12: vrij dag 28 en zaterdag 29 januari om 21.00 uur Theatergroep Nijinski met „Reis naar de Winter". Toegang f 10,-, CJP/Pas 65 f 7,50. Zaterdag 29 janu ari om 14.30 uur Poppentheater Lu cas Goudzwaard speelt „Verboden te niezen". Toegang f 3,50. PASSAGE THEATER, Passage: dins dag 1 februari om 20.15 uur „Gebo ren in Blij dorp" met Ellen Vogel, Marijke Merckens en Cor van Rijn. Toegang f 22,50, f 20,- en f 15,-. S TADSKRONIEK- SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld is niet bij iedereen in Schiedam even geliefd. Alles wat in deze stad misgaat, wordt hem kwa lijk genomen. Toch is hij Schie dams enige politicus met wer kelijk originele ideeën. Dat be wees hij al met zijn aandacht voor zonne- en windenergie. Nu weet de wethouder weer wat nieuws. Schiedamse industriegebieden worden door het openbaar ver voer niet bestreken. Een bus lijn die de Nieuwe Mathenes- 1 serstraat via centrum en station met 's Graveland verbindt, be staat niet. Pas nog werd zo'n Hjn wel door de RET beloofd, maar een door bezuinigingskoorts overvallen Den Haag weigerde de nodige subsidies te verlenen: bij elke buslijn moet geld van Verkeer en Waterstaat uiteindelijk wordt daar ook het laatste woord gesproken. Geen bus dus. Chris Zijdeveld bedacht een al ternatief. Waarom zou je geen minibuqe heen en weer laten rijden tussen de industriegebie den en de stad? Zo worden deze wijken tegen geringe kos ten toch ontsloten. En op dit punt begint de wet houder een beetje te ontspo ren. Hij vraagt zich af, of de gemeente dat ding misschien niet moet exploiteren en of er wel betaald zou moeten worden voor dat vervoer. Met de minibus Als ik iets lees over minibusjes voor het openbaar vervoer krijg ik meteen heimwee naar de koeste rende warmte van de Tropen. Ik zie me weer staan op het brokkeli ge plaveisel van Quezon Boulevard waar je maar je hand op hoeft te steken, of er stopt een ,jeepey" naar Quiapo, waar dergelijke ver bindingen zijn met alle wijken van heel Manila. Of ik zie me weer zit ten in die oud Chevrolet uit 1948, waar ze toch nog twaalf mensen in kregen, allemaal op weg van de Jalan Braga naar de universiteits- wijk voorbij de diergaarde. Ik schat dat er niet meer dan hon derd Schiedammers zijn die kun nen vaststellen over welke stad ik het nu heb. In de grote steden van de Derde Wereld wemelt het van 't open baar vervoer. Meer dan de helft van al het autoverkeer is ingericht voor personentransport en je kunt overal instappen, een paar munt jes in de hand voor de chauffeur. Een particulier met een Volkswa gen of een Ford Transit weet vast nog wel wat te verdienen, waar een grote bus alleen maar dankzij enorme subsidies kan komen. Je moet de boel niet overregule- ren. Ingewikkelde plaatskaartsy stemen voorschrijven en haltes in stellen zo'n particulier busge stopt gewoon, waar iemand zijn hand opsteekt. Dat gaat in Jakar ta prima. In Schiedam zal het dus ook wel lukken. De gemeente stelt een aantal vei ligheidseisen: vervolgens wordt de vergunning tot exploitatie van de minibuslijn gegund aan de inschrij ver die de laagste ritprijs voorstelt. Zo eenvoudig gaat dat. En daarom zal dit plan in Schie dam ook geen kans krijgen. Het lijkt veel te veel op anarchie en chaos. Daar heeft men in dit land een hekel aan. Nog geen twee jaar geleden brachten de Verenigde Nederlandse autobusbedrijven een soort jubileumboek uit. Daarin staat ook een hoofdstuk over de tijd van de wilde bussen, toen iedereen zich zomaar aan het openbaar vervoer kon wijden. El ke twaalf minuten - staat er - ver trok een bus van Amsterdam naar Rotterdam en omgekeerd. Even verder concludeert de auteur: het was een bende. Hadden we vandaag de dag maar zo'n bende. Zijdeveld is zijn tijd vooruit. Het zal hem weer duur komen te staan. HAN VAN DER HORST schattige kettinkjes... Alle dames en meisjes staan deze echt zilveren kettinkjes en armbandjes beeldig. Met Hol lands waarborg. Nog niet zo voordelig in Nederland. Van 27,50 tot 19,50, voor

De Havenloods | 1983 | | pagina 3