S3ÖJÜJM Theorie en praktijk gaan hand in hand op Windroos 'Meersporenbeleid biedt vlees en vis' m 119?° LEAO- en Mavoscholieren in één brugklas t ter meulen ter meulen Hensen: 'Experiment redelijk geslaagd' ter meulen Oud-rector tegen komst middenschool: mm MVIPe0-R< muooR20.ahR meo verhuur bv ter meulen voor Nu extra voordelig... Prachtige kwaliteit polyester store, uit onze luxe kollektie, ruimen wij op! Keuze uit diverse dessins. 90 cm hoog. Per meter. Opgeruimd y* Q|- voor OJ 140 cm hoog voor 2,95 170 cm hoog voor 3,50 225 cm hoog voor 4,50 300 cm hoog voor 5,95 Opruimprijzen! Handzame calculator met goed bereikbare toetsen. Vele funkties zoals o.a. worteltrek ken, procentberekening, op tellen, aftrekken, enz... In goud of zilver kleur. Kompleet met etui. Van 29,95 ftr1' Maatschappij-leraar Hensen: „Juist erg veel jongens geïnteresseerd in de opleiding. ROTTERDAM „Als je zegt „huishoudschool" of „techni sche school", dan weet iedereen wat je bedoelt. Maar wanneer je spreekt van „huishoud-techni- sche richting", dan blijkt dat nogal eens misverstanden op te leveren. We merken dat vaak bij aspirant-leerlingen. Die zeggen dan: „Eigenlijk houd ik er hele maal niet van om het huishou den te doen. Dat koken en schoonmaken, bah!" Maar als ze er achter komen, dat de Windroos meer mogelijkheden biedt dan de pure huishoud school, dat ze kostprijs moeten berekenen, weten hoe ze moe ten inkopen, moeten organise ren en leiding geven, dan draaien ze wel snel bij." door Nicole Bliek Aan het woord is de heer Th. Hensen, maatschappij-leraar aan de Windroos, school voor Middelbare Beroepsop leiding Civiele Dienst. (MBO-CD). Een mooie mond vol, maar wat houdt het precies in, MBO-CD? „Leerlingen leren hier op de Windroos hoe ze de verschillende diensten van grote of kleinere instellingen moeten beheren. Hoe ze dus de voedingsdienst, trans portdienst, onderhoudsdienst of lin nenafdeling van bijvoorbeeld een zie kenhuis of een bedrijf moeten run nen. Als hoofd van de voedingsdienst accent op een goede beroepsinstelling en op persoonlijkheidsvorming van de studenten. Tenslotte moeten zij eens zelfstandig een afdeling kunnen runnen. Zelfstandigheid, verantwoor delijkheidsgevoel en goede contactu ele eigenschappen zijn dan onont beerlijk. „De stages", zet Hansen uiteen, „zijn nu ook beter geïntegreerd. We heb ben veelvuldig overleg met de instel lingen over de eisen die de beroeps wereld aan onze leerlingen stelt. Het is mogelijk, dat de instellingen of be drijven bepaalde zaken in de beroeps opleiding missen. Daar kunnen wij dan op inspringen." „In het eerste jaar kunnen leerlingen zich gaan oriënteren bij de instellin gen. Ze kunnen dan rondkijken, pra ten, enkele opdrachten uitvoeren. Op die manièr kunnen ze ook bij zichzelf nagaan of ze werkelijk gemo tiveerd zijn om de opleiding te volgen. Een „snuffelstage" noemen we dat hier. In een tweedejaarsstage worden de praktische vaardigheden ontwik keld, terwijl de derdejaarsleerlingen zo zelfstandig mogelijk moeten gaan werken." „Een leerling mag zelf gaan bepalen wat hij hoopt te leren tijdens een sta- ge-periode, en hij kan zelf een stage instelling uitzoeken. In overleg met de betrokken inrichting wordt dan gekeken in hoeverre de leerdoelen haalbaar zijn. Het is immers best mo gelijk, dat een ziekenhuis, bejaarden centrum, noem maar op, moeilijk heden heeft met de organisatie van de magazijnruimte, en dat ze liever hebben dat de stagiaire zich daar op richt." Veel aandacht De ontwikkeling van praktische vaar digheden is iets waaraan de Windroos veel aandacht besteedt. De school be schikt onder andere over een grote keuken, die geschikt lijkt om maaltij den te bereiden voor een uitgehon gerde compagnie. Derdejaarsleerlin gen moeten hier ieder twee keer voor alle medeleerlingen een maaltijd klaar maken. Daar komt dan wel het een en ander bij kijken. Ze moeten zelf voor de inkopen zorgen, kostprijs berekenen en het menu samen stellen. En om precies om tien over twaalf een warme hap voor honderd mensen klaar te hebben staan, is niet direct een gemakkelijke opgave. Dat theorie en praktijk hand in hand gaan op De Windroos blijkt ook wel uit de vakken, of „leergebieden", die de school voorschotelt. Op het rooster staan: leiding en beheer, om gangskunde, gezondheidskunde, tech nische huishoudkunde, administratie/ economie/recht, natuur- en scheikun de, musische vorming, Nederlands, Engels, maatschappijleer en lichame lijke oefening. De school trekt niet alleen de belang stelling van meisjes. „Dat is een mis vatting", aldus Hensen. „Juist erg veel jongens zijn geihteresseerd in de opleiding. Het leiding geven en orga niseren is immers erg belangrijk. Ik denk dat dat juist iets is wat jongens erg aanspreekt. Op het ogenblik heb ben we hier ongeveer evenveel jongens als meisjes." moeten ze weten hoe een keuken van een grote instelling werkt, hoe daar ingekocht moet worden, hoe ze lei ding moeten geven. Afgestudeerde leerlingen van onze school kunnen bij de grotere inrichtingen assistent- hoofd of hoofd van een bepaalde af deling worden en bij de kleinere in stellingen eventueel hoofd Civiele Dienst." Nieuwe stijl De Windroos werd in 1977 aangewe zen als school om de opleiding Civie le Dienst nieuwe stijl door te voeren bij wijze van experiment. Een experi ment dat, aldus Hensen, wilde het slagen bijzonder veel inzet van de do centen vereiste. Zelf noemt hij de doorvoering van de nieuwe stijl „rede lijk geslaagd". Hij wijst er op, dat er onderwijskundig gezien, binnen de opleiding veel veranderd is. Nog meer dan voorheen moeten leerlingen op hoog niveau zelfstandig kunnen wer ken. De Windroos legt een bijzonder Het maken van soep behoort ook tot één der taken. INFORMATIE De „Werkgroep" Extra Opvang* Anderstaligen die haar thuisba- S sis in de Rotterdamse wijk het Ai Oude Westen heeft, organiseert op maandag 31 januari een informa- tiemarkt in Odeon aan de Gouver- nestraat 64 te Rotterdam. Op die „schoolkeuzemarkt", opgezet om- dat 6de-klassers in deze tijd hun voortgezette opleiding moeten kiezen, kunnen behalve Neder- lands ook anderstaligen in hun ei- gen taal alle gewenste informatie verkrijgen. Diverse instanties zijn op de markt vertegenwoordigd. Dat Is voordelig... Een stevige matras voor een zeer lage prijs. Ca. 14 cm dik en doorgestikt aan beide zijden. Geborduurde boorden. SC35 kwaliteit. In blauw. 80/190 cm van 169,- voor 80/200 van 179,- 90/190 van 189,- 90/200 van 199,- 120/190 van 249,- 130/190 van 269,- 140/190 van 289,- 140/200 van 319,- 160/200 van 359,- 180/200 van 409,- voor 129,80 voor 139,80 voor 169,80 voor 189.80 voor 209,80 voor 229,80 voor 259.80 voor 299.80 voor 339,80 matrasdekken Rector Baan van het gemeen telijk Erasmiaans Gymnasium te Rotterdam glimlacht als hij herinnderd wordt aan een van zijn fenomenen. De kin deren die Baan uit de klas stuurde kregen namelijk stee vast een dropje. „Het verassend element in een straf is altijd het onver wachte. Eerst een donder- speech, dan een dropje en daarna eruit. In die volgorde overdonder je ze, zonder ze echt te kwetsen. Ik ben zelf ook vroeger een eersteklas kwajongen geweest. Met dat dropje beloonde ik als het ware die baldadigheid. Heb overigens dat laatste nooit kenbaar gemaakt". door Wl LLEM SCHOTHORST. Drs. A.W. Baan studeerde in 1941 af aan de Leidse universiteit. Vier jaar later kreeg hij een betrekking op het gymnasium Erasmianum aan de Wytemaweg. Baan ging er nooit meer weg. 3T/jaar lang gaf de leraar oude talen zijn beste krachten aan deze regionale school alvorens hij op 64-jarige leeftijd de onderwijspijp aan Maarten gaf. Voor zijn verdiensten ontving de rector bij zijn afscheid, vorig jaar november (om gezondheidsrede nen iets eerder dan gepland) de Erasmuspenning. Een man met grote verdiensten voor het onder wijs in deze regio, hij was jaren lang conrector van de Rotterdam se Avondscholengemeenschap,, verdween uit beeld. De op 1 februari a.s. 65 jaar wor- dende oud-rector geniet nu van zijn pensioen. Laat er geen twijfel over bestaan dat als hij het over moest doen het leraarschap op nieuw uitverkoren zou worden. „Mijn vrouw en ik houden van kinderen en diren. Het zijn onmis bare en kostbare elementen uit Oud-rector Baan:Multiple-choice geeft verkeerd beeld van kennis het leven. Laat de jeugd altijd in zijn waarde. Als ik collega's hooi praten in de trant van de rotzak ken zus en die rotzakken zo, dan is er duidelijk iets mis. De man of vrouw in kwestie heeft geen flauw benul vanwaar hij of zij mee bezig Verarming Baan betreurt in hoge mate de aanvallen die er in! de loop der ja ren zijn gedaan op het (oude) ta lenpakket. „Het niet verplicht stellen van de vakken Latijn en Grieks zie ik als een verarming voor het onderwijsstelsel. De Griek se en Romeinse cultuur hebben model gestaan voor onze bescha ving. Het leren van die talen ver rijkt de geest in hoge mate. Ook leer je er indringend en kritisch le zen mee. Maar niet alleen Latijn en Grieks zijn facultatief. Ook Frans in de brugklas is geen ver plicht roostervak meer. Jammer, ja doodzonde eigenlijk. Taal is als communicatiemiddel van onschat bare waarde. Hoe vaak hoor ik hoogleraren niet zeggen dat de studenten tegenwoordig amper in woord en geschrift kunnen formu leren". De oud-rector is ook absoluut geen voorstander van de middenschool. Volgens hem werkt zo'n instituut een enorme vervlakking in de hand. „Er. gaat enorm veel intel lect verloren als die er komt. Kin deren met een hoge intelligentie kunnen freewheelen, maar moeten als ze na de Middenschool een stapje hoger op de onderwijslad- der willen, enorme inspanningen leveren om bij te blijven". „Pas het intellect aan aan de on derwijs instelling en niet anders om. Handhaaf het gymnasium, kies voor een twee- of meersporen beleid. Laat keuzemogelijkheden open. Biedt vlees en vis". Hoek Volgens Baan is het gymnasium geen elitaire instelling. „Men plaatst de gymnasiast of ons clas sici maar al te graag in die hoek. We gaan er echter niet gebukt on der. Een muziek- of balletschool wordt ook niet tot de elite-instel lingen gerekend, toch kunnen en kelen er maar een opleiding vol gen.: degenen die muzikaal of ar tistiek begaafd zijn". De oud-rector is blij dat alle aan vallen op zijn onderwijsinstelling op niets zijn uitgelopen. „In mijn zes jaar rectoraat hebben we op een gegeven momt aan 650 leer lingen onderricht gegeven. Oor zaak van dat grote aantal was de geboortegolf na de oorlog, nu zijn het er zo'n 550 en dat aantal recht vaardigt het bestaansrecht". Classicus Baan heeft nooit veel heil gezien in het multiple-choice systeem. „Ik heb eens voor de lol aan een biologie-examen meege daan. Haalde 4,3 door gokken en het gezond verstand te gebruiken. Het syteem geeft duidelijk een verkeerd beeld van de parate ken nis. Ik dacht dat men daar inmid dels ook achter is". CAFÉBEDRIJF In het Groothandelsgebouw te Rotterdam start op 1 februari a.s. de cursus voor het vestigingsdiploma Vakbekwaamheid voor het Cafébedrijf. Bij de SVH, het officiële Onderwijscentrum van de bedrijfstak Horeca, kan men alle inlichtingen over deze opleiding krijgen. Het telefoonnummer van de SVH is 079-511014 of docent J. Zwart, telefoon 01810-4361. BEL NU: echtweg 8 splinternieuwe video-recorder .ook vc maand huren met inruilmogélijkheid, supersn geen reparatiekosten en minimaal De huur wordt elk jaar t/m het 5e jaar goedkoper Meo Verhuur b v. verhuurt ook diepvriezers en kleuren-t gemiddelde huurprijs over 5 jaar SCHIJNWERPER OP ONDERWIJS Leerlingen moeten in deze;; ;i weken, al dan niet geholpen door hun ouders of schoolde- caan, een keuze maken wat:;: voor soort opleiding zij na af- gronding van basis- of voort-;;; j; gezet onderwijs gaan volgen. ;j Öm enigszins te helpen bij A die keuze richten wij vandaag >de schijnwerper op het;i I/onderwijs. De Willem de Zwijgermavo en de Eerste Openbare Praktijkschool voor leao werken nu nog voorzichtig samen. Schiedamse scholen fuseren SCHIEDAM - Als je na de lagere school naar de leao (lager econo misch en administratief onderwijs) gaat, is het doorgaans alleen nog via omwegen mogelijk om op de mavo of zelfs de havo te komen. Want, als je na vier jaar het leao-papiertje in je broekzak hebt, kun je wel dezelfde middelbare beroepsopleidingen gaan volgen als mavoleerlingen, maar wil je naar de havo, dan zul je eerst je mavo moeten halen. Dat betekent nog eens drie of zelfs vier jaar op school. Daarom is de keuze tussen leao en mavo best belangrijk. De Willem de Zwijgermavo en de Eer ste Openbare Praktijkschool voor LEao in Schiedam hebben daarom al twee jaar „schakelklassen" gehad, die opleidden voor zowel de leao als de mavo. Leerlingen hoefden niet direct te kiezen tussen de twee schooltypen maar konden die beslissing nog even uitstellen. De invoering van de scha kelklassen was een eerste aanzet tot samenwerking tussen de mavo en de leao. In het schooljaar '83-'84 moet die samenwerking definitief zijn: de scholen gaan fuseren. Voor leerlingen, die na de lagere school nog niet precies weten wat ze kunnen en wat ze willen, maar die ge adviseerd worden om naar de leao of wel de mavo te gaan, is de fusie een hele uitkomst. Want de nog naam loze „mavo-leao" bestaat straks uit een brugklas, waarin alle leerlingen terecht komen. Ze kunnen dan na een jaar kiezen tussen leao en mavo. Als voor de Kerst blijkt, dat er kin deren in de brugklas zitten die eigen lijk naar de havo zouden kunnen,is het zelfs nog mogelijk om naar de Rijksscholengemeenschap Schraven- lant te gaan. De „mavo-leao" heeft daarover afspraken met Schraven- lant gemaakt. 'Buiten de Veste' De fusie van beide scholen heeft in middels heel wat voeten in de aarde voor de directie en de leerkrachten. Wie directeur wordt van de mavo- leao is inmiddels al bekend: de direc teur van de mavo, de heer J. de Waard, zal deze taak op zich nemen. Een naam voor de school is ook al verzonnen: in navolging van bijvoor beeld Speringshoek en Schravenlant kozen de leerkrachten voor een naam die te maken heeft met de plaats waar de scholen staan. De twee vesti gingen, aan de Sint Linduinastraat '35 en de Van der Leeuwlaan 3, lig gen buiten de oude stadskern en zo doende werd het „Buiten de Veste". De gemeenteraad moet nog een be slissing nemen over de voorgestelde naam. Maar een andere naam en de benoe ming van een directeur zijn lang niet de enige veranderingen die de fusie met zich meebrengt. Directeur De Waard heeft in totaal 120 agenda punten opgevoerd, die alle verande ringen in de scholen van het regle ment tot en met de vorm vanhet on derwijs in de brugklas Tetreffen. De leao en de mavo zijn dan ook min of meer „voor het blok gezet" door de gemeente Schiedam. In december '82 besloot de gemeenteraad dat het tot een fusie tussen beide scholen moest komen, die deze zomer in kannen en kruiken moest zijn. De leao en de mavo wisten sinds de zomer van '82 van de veranderingen die op til wa ren, maar moesten dus binnen een jaar volledig samenwerken. Toch zijn leao-directeur J. van Berge en waarnemend directeur C. Schepens van de mavo uiteindelijk wel blij met hét besluit. „De organisatie verloopt wonderwel goed, en we vinden het een goede zaak om te fuseren", zeg gen beide directieleden. Lesstof De leerlingen die komend seizoen naar de gefuseerde scholen gaan krij gen in de brugklas twee soorten les stof te verwerken. Het gaat om „basis stof', die iedereen moet beheersen, en „extra stof", die alleen gemaakt wordt door de leerlingen die daar aan toe zijn. De studieresultaten en de wensen van de leerlingen leiden uit eindelijk tot de beslissing of een kind de leao gaat volgen of de mavó. Voor kinderen die niet mee kunnen komen met bepaalde lessen zijn er bovendien „hulpuren". Tijdens die - niet ver plichte - uren staan leraren klaar om de scholieren te helpen met hun schoolwerk. Dat de gefuseerde scholen in twee ge bouwen, die ver van elkaar staan, huizen, is geen probleem. In zowel het gebouw aan de Liduinastraat als het gebouw aan de Van der Leeuw laan gaan brugklassen van start en is vervolgonderwijs mogelijk. Leerlin gen kunnen dus het gebouw kiezen dat voor hun het makkelijkst be reikbaar is: de Van der Leeuwlaan ligt vlak bij Station Nieuwland en de Liduinastraat ligt vlak bij de Burge meester Knappertlaan, die dagelijks door heel wat bussen wordt aange daan. Wie wat meer wil weten over de „mavo-leao" kan woensdag 2 februari om acht uur 's avonds in beide ge bouwen een voorlichtingsprogramma volgen. Ouder en toekomstige leer lingen zjjn welkom. MILJA DE ZWART Halve prijs.. Stevige wandelschoenen met prettige steun en slijtvaste zool. Soepel bovenleder en vlotte ve terverwerking. In zwart of grijs. Maten 35 t/m 40. Opgeruimd van 39,95 voor

De Havenloods | 1983 | | pagina 5