BESSEN t DE 0 HAVENLOODS 'ALS ER LIEFDE BESTAAT' Expositie over Geuzen Toename van luchtvervuiling M. feerjstratextiel Boeiend blijspel van Jos Brink J. «v;/ f EXTRA VOORSTELLING VAN HET CHEMISCH HUWELIJK DERDE UITGAVE WITTE DUIF BOS PILS ORANJEBOOM Vos-cursus start weer Komedie van Moliere in Stadsgehoorzaal HEREN TRUIEN ALLESE- RADENNU HALVE PRIJS DAMES NACHT HEMDENl 5." ROTTERDAM - In het Hofpleintheater vindt dinsdag 1 februari de Rotterdamse première plaats van "Bessen", het eerste blijspel van Jos Brink. Na al eerder twee succesvolle musicals op zijn naam te hebben gebracht, "Amerika, Amerika" en "Maskerade", heeft Brink nu ge debuteerd als schrijver van toneelstukken. Niet zonder succes, gezien het daverend ap plaus dat hem na afloop van de première in Den Haag ten deel viel. v.l.n.r.: Henny Orri, Teuntje de Klerk, Hetty "Bessen" kan niet zonder meer als puur blijspel worden aangeduid. Brink heeft zelf jaren als pastor in een Haags bejaardente huis gewerkt. De ervarin gen die hij daar heeft op gedaan zijn in "Bessen" vervlochten. Treur en droevenis van bejaarden oorden zijn in Brinks to neelstuk aangegeven, zonder dat aan het amu sement in de voorstelling geweld is aangedaan. Zo is in "Bessen" een even wicht van ernst en humor bereikt. Een bejaarde dame (Hen ny Orri) leeft netjes op geborgen in een bejaar dentehuis, maar kan de wereld van glamour en glitter waaruit ze af komstig is, niet vergeten. Zo ziet ze in de bazige directrice van het bejaar dentehuis een revuester van vroeger, in de bejaar denverzorgster haar kleedster en wordt haar zoon een artiest waarmee ze eens flirtte. In de war dus, niet érnstig qn niet altijd, want de oude dame heeft ook haar hel dere momenten waarin ze met een schok weer als "oude bes" in een be jaardenkamertje belandt. Met behulp van een pri ma belichting en een uit stekend décor (Anton Misset) is Brink er in ge slaagd moeiteloos over te schakelen van heden naar verleden. Henny Orri speelt een opvallende hoofdrol. Op verbluffen de wijze wisselt zij in haar spel van revue-ar tiest in glorieuze hoogtij dagen naar hulpbehoe vend, jeneverdrinkend oud mensje. Ook de an dere drie rollen (Hetty Verhoogt, Eddy Brug man en Teuntje de Klerk) worden met vaardige vak bekwaamheid vertolkt. "Bessen" is tot en met zondag 13 februari in het Hofpleinthater te zien. Plaatsen zijn vanaf heden te reserveren bij_het Hof pleintheater tussen 10.00 en 16.00 uur. Telefonisch op nummer 010-460060. Hofpleintheater: "Bessen". Geschreven door Jos Brink. Spelers: Henny Orri, Hetty Verhoogt, Teuntje de Klerk en Eddy Brugman. Regie: Horst Mentzel. Van dinsdag 1 februari tot en met zondag 13 februari. Aanvang: 20.15 uur. ROTTERDAM- Henk van Ulsen, Thijs van Leer en Gerrie van der Klei zijn nog tot en met zater dag 29 januari te zien in het Hofpleintheater in „Als er liefde bestaat". Het is een gedramatiseer de selectie van internatio nale teksten, waarin vro lijke, satirische en sfeer volle elementen een plaats krijgen. „Als er liefde be staat" houdt het midden tussen cabaret en musical. In de voorstelling wordt muziek van Brèl, Bras- sens en Paxton gebruikt. Het grootste gedeelte van dit muziekale theater wordt ingevuld met com posities en improvisaties van Thijs van Leer en Ben van der Linden. Hofpleintheater „Als er liefde bestaat" Met: Gerrie van der Klei, Henk van Ulsen, Thijs van Leer Regie: Nick van den Boe zem Costuums en decor: Coen van Lith Belichting: Wim Dresens Productie: HansSleeswijk Komrij's eerste toneelstuk succes Het speciaal door Gerrit Komrij voor toneelgroep Globe geschreven toneel stuk „Het chemisch hu welijk" wordt nog een keer in Rotterdam op de planken gebracht. Het Chemisch Huwelijk heeft veel positieve reac ties opgeroepen en daar om wordt in de Rotter damse Schouwburg een extra uitvoering gegeven en wel op 1 februari a.s. (aanvang 20.15 uur). Het eerste toneelstuk dat Gerrit Komrij op papier heeft gezet is gebaseerd op „die Wahlverwandt- schaften", een roman van Goethe die daarin de krachten van aantrekking en afstoting yan twee mannen en twee vrouwen beschrijft en deze verge lijkt met een chemisch proces. Een perfect sa mengaan van verschillen de elementen in dat pro ces kan leiden tot bijvoor beeld een ideaal huwelijk. Komrij schets ons in zijn eerste toneelstuk een svmbolisch-romantisch liefdesverhaal waarin de zingeving van het bestaan een belangrijke vraag is. Kan de liefde in pure vorm bestaan of is het de corruptie van het ideaal? Het antwoord van Globe is Het Chemisch Huwe lijk. Kaarten voor de ingelaste voorstelling kunnen tele fonisch bij de Rotterdam se Schouwburg worden besteld (van 10 tot 16 uur/010-111766). Onlangs is het derde num mer verschenen van de Wit te Duif, een tijdschrift voor buitenlandse jongeren. Het blad - dat een uitgave is van de Rotterdamse Kunst stichting - wordt gevoerd door een redactie van jon geren van verschillende na tionaliteiten uit Rotterdam. scheen begin vorig jaar. Zoals uit de vorige num mers bleek is de taal van het blad gemengd. Naast Nederlandse teksten staan er artikelen in, die onder het Turks, Marok- kaans, Spaans geschreven zijn. Het derde nummer is volle dig gewijd aan toneel van buitenlandse groepen in Nederland. In het nieuwe nummer zijn interviews op genomen met de Marok kaanse toneelgroep Wha lull, de Spaanse toneelsoeel- ster Nuria Espert, die vorig jaar de dichter Rafael Al- berti vergezelde tijdens zijn poëzievoordracht op Poe try International. Verder zijn er bijdragen van het Italiaanse „Collectivo di Emigrazione" en van het Koerdische Theaterkollek- tie Arafat aangevuld met' allerhande theateractivitei- ten van culturele minderhe den. Voor meer inlichtin gen over het tijdschrift: RKS, telefoon 010- 363111. 26 JANUARI-2 FEBRUARI Expositie Paul Baars In de galerie van het Hiltonhotel is gedurende de hele maand februari een expositie te zien van Paul Baars. Baars is na zijn opleiding aan de Koninklijke Aca demie voor Beeldende Kunsten in Den Haag eni ge tijd als ontwerper in New York werkzaam ge weest. Hier maakte hij de eerste foto 's van straat objecten. Naast de fotoserie zijn ook zeefdruk ken van Baars te bezichtigen. De galerie van het Hilton is dagelijks geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Toegang is gratis. liW.HPIZHiM 'Voor een bloem op de puinhoop' ROTTERDAM - Jn de wijk gespeeld" van de Rotterdamse kunststichting heeft op zaterdag 29 januari twee voorstellingen georganiseerd in Ommoord en Overschie. In de Romeynshof te Ommoord presenteert Nataschz Emanuels een kritische cabaretvoorstelling. Het programma Voor een bloem op de pujnhoop speelt zich af rond de vraag: Waarom wordt ons oorlog opge drongen, terwijl wij vrede willen? In gebouw Mu- sica speelt Paul van Soest in een eenmansvoorstel ling ,Merde". Deze „woordententoonstelling be staat uit een aaneenschakeling van woorden, lich aamstaal, muziekklanken en clowneske situaties. Beide voorstellingen beginnen om 20.15 uur. De voltallige bezetting van cabaret Natascha Emanuels, dat aanstaande zaterdag in de Ro meynshof te zien is. ff \\u 111 Voorleesavond Ernst van Altena, schrijver en vertalen, komt vrij dag 28 januari a.s. naar Rotterdam om in boek winkel W. Pieterse aan de Van de Oldenbarnevelt- straat 19 te praten over het vertalen van poëzie. Van Altena is een gedreven en bekend vertalen van poëzie die vooral bekendheid geniet als be werker van balladen van Villon en van Franse chansons. In 1981 verscheen van zijn hand de 750 pagina's omvattende bundel poëzievertalin- ge* „Van Appolinaire tot Wedekind", waarin ook het gezongen lied in ruime mate aandacht krijgt. Aanvang van de voorleesavond 20.30 uur. 'Who Dares Wins' Waardeloos spectakel Dankzij de overweldi gende aktie zal de film „Who Dares Wins" wel een kassakraker worden. Maar daarmee is nog niet gezegd dat het een goede film is. Verre van dat. Het is een onsmakelijke rolprent. Ian Sharp en Euan Lloyd vertellen het ver haal van een groep terro risten, die een ambassade bezetten. De groep is te gen „atoom", maar deze moderne invalshoek is voor de makers geen aan leiding geweest de boos doeners anders af te schilderen dan dom, naief, simpel etc. De groep keiharde kerels die een einde aan de bezet ting moet maken, de SAS, bestaat daarentegen louter uit schrandere knapen die zichzelf vol ledig aan stukken laat schoppen om maar een opdracht tot een goed einde te brengen. De reddingsoperatie in de ambassade verloopt zoals de film de SAS afschil dert: perfect en uiterst gedisciplineerd. Ge smeerd zonder enige e- motie. De terroristen zijn emoti onele nietsnutten, die nauwelijks iets hebben in te brengen tegen de over macht. „Who dares wins" is geen rechtse, maar ul trarechtse, volledig kri tiekloze rolprent. In de hoofdrollen zijn te zien Lewis Collins, Judy Davis en Richard Widmark. WILL BEUMER Uit de wandelvereniging Flardingha ontstond de eerste verzetsbeweging VLAARDINGEN - Streekmu seum Jan Anderson, Kethelweg 50, zal op 4 maart a.s. een ten toonstelling openen, gewijd aan de Geuzen, de eerste Nederland se verzetgroep tijdens de tweede wereldoorlog. De kern werd gevormd door een aantal Vlaardingers dat reeds op 15 mei 1940 bij elkaar kwam om de toestand te bespreken en te zien wat er tegen de Duitse agres sor kon worden gedaan. De groep werd reeds in 1940 gearresteerd en 15 verzetslieden vonden de dood op de Waalsdorpervlakte. 154 Leden werden afgevoerd naar Buchenwald. De tentoonstelling in het streek museum wordt gehouden ter gele genheid van de onthulling van het Geuzenmonunfent op de Markt door koningin Beatrix op zondag 13 maart. Voor de expositie vraagt de samensteller foto's en voorwerpen van de vooroorlogse wandelsport vereniging Flardingha, van de reserve politieorganisatie de Bur gerwacht, van de Geuzenbeweging of de Geuzen persoonlijk en van originele Geuzenexemplaren of Geuzenberichten enz. Men kan daartoe contact opnemen met Jan Anderson, tel. 343843, 358044 of 344953. Als echte boomplanter moet u altijd minstens één bos pils (24 boompjes) in huis hebben. Want alleen uit een vol bos mis je één, twee boompjes niet. 'N VORSTELIJK BIER SINDS 1671 VLAARDINGEN - In het Plaatse lijk Educatief Centrum (PEC) start binnenkort weer een VOS-cursus. Opzet van deze Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving-cursus is de deelnemers meer inzicht in de eigen situatie in deze maatschappij te geven en de vrouwen meer zelfvertrouwen, te geven. De cursisten bepalen samen met de begeleidster de onderwerpen, die nauw samenhangen met de rolver deling tussen man en vrouw, met op voeding van de kinderen en met de we reld omons heen. Vragendiedaar- bij gesteld kunnen worden zijn: Heeft de vrouw eigen vrije tijd? Welke waarden en normen geven we onze kinderen mee? Wat heeft de vrouw met poütiek te maken? De VOS-cursus start op woensdag -2 februari met een kennismakings ochtend in het PEC, Cornells Hout manstraat 2a. Kosten f 25,- kinderop pas is aanwezig. VLAARDINGEN - Het fietsveer over de Nieuwe Maas blijft voorlopig gehandhaafd. De verbinding tussen Vlaardingen en Hoogvliet blijft voor het langzame verkeer behouden door een bijdrage van de provincie Zuid- Holland. Gedeputeerde Staten heb ben onlangs besloten f 40.000,- bij te dragen den (No-x) zal, wanneer er geer extra maatregelen hiertegen wor den genomen, in het jaar 2000 veertig procent groter zijn dan het in 1978 was. In 1978 bedroeg de totale emissie 485.000 ton. Dit is één van de conclusies die het instituut voor Milieuvraag stukken van de Vrije Universiteit trekt in een tussenrapport over de ontwikkeling tot het jaar 2000 over stikstofofoxyden-emissies. Volgens de onderzoekers is de toe nemende vervuiling voornamelijk het gevolg van het grotere aan deel van steenkool als brandstof voor dgj elektriciteitsproductie. Ook de verwachte invoering van warmtepompen voor de verwar ming van huizen en gebouwen zal het milieu schade doen. Het verkeer en vervoer zijn mo menteel de grootste veroorzakers van deze vorm van verontreini ging (ongeveer de helft van het totaal). Ook chemische industrie- en (een kwart) en electriciteits- centrales (15 procent) leveren een bedenkelijke bijdrage. repetitie - speelt Henk van 't Hof - gefotografeerd tijdens e de komedie van Molière. VLAARDINGEN - Spelgroep Argus brengt op zaterdag 29 januari a.s. het toneelstuk „De heer van Pourceaug- nac" op de planken van de Stadsge hoorzaal. De hoofdrol in deze komedie van Molière is voor Dries Weeda en de regie is in handen van Cees Romers. Verdere medewerking is er van het Vlaardingse Dubbelmannenkwartet en Arno Eigenraam (Spectrum) die voor de door Ton Sfönfgeschreven muzikale omlijsting zorgen. „De heer van Pourceaugnac" handelt óver een wat oudere heer van provin ciale adel die in Parijs een jongedame wil trouwen. Deze ziet meer in haar (arme) buurjongen dan in de edelman, maar haar moeder denkt daar anders over. Kaarten voor deze tentoonstelling, 8 gulden en 6 gulden voor bejaarden en CJP-ers, zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. Schiedamseweg 87 99 Rotterdam, telefoon 76.50.24 Gespecialiseerd in: Bad-, nacht- en onderkleding voor dames, heren en kinderen DAMES PYAMA'S IQ95 van 49.95 1

De Havenloods | 1983 | | pagina 9