srr\ Toeristen wordt ondanks economische recessie niets in de weg gelegd rem ssssgssssï-1— VERENIGING WIJST SLUITING DUBBELDE PALMBOOM AF 1498° uoi Neckem^Sn^^ ter meulen ter meulen Joegoslavië vakantieland in opkomst ter meulen 250 Verzet tegen eigen bijdrage 'Acties harder als commissie Kunstzaken instemt Boaemprijs! Wij hebben nog diverse rollen bouclé tapijt voor een sensatio nele lage prijs! 100% polyami de. Met schuimrubber rug. IJzersterke kwaliteit. In tabac, beige of groen. 400 cm breed. Per meter van 129,- voor CLIMAX Fab k;a; ROTTERDAM verplaatst van Botersloot naar Waterloostraat 188b Rotterdam (Kralingen) Tel. 010-115595 Laagste prijs... SC40 matras van een komfor- tabele kwaliteit. Een zijde afge dekt met schapewol. Zware damast kwaliteit. 15 cm dik. Prachtig bloemdessin. Afm. 80/190 cm. van 185, voor 80/200 van 195,- 90/190 van 205,- 90/200 van 235,- 120/190 van 275,- 130/190 van 295,- 140/190 van 315,- 140/200 van 335,- 160/200 van 425,- 180/200 van 465,- voor 159,80 voor 169,80 voor 199,80 voor 239,80 voor 259,80 voor 279,80 voor 299.80 voor 369,80 voor 409,80 trasdekken VANAF 9,50 Een deel van de hotels in de buurt van Porec Paardenliefhebbers kunnen aan hun trekken komen in Lipica. Joegoslavië is zonder meer een land. Het kan woest zijn, ruw en een moment later lieflijk en groen. Een land van grote tegenstellingen wat de natuur en de cultuur betreft. De Ha venloods reisde met Phoenixreizen mee naar het schiereiland Istrië en deed daarbij Pree, Lipica, Opatija, Postonja en Rovinj aan. Vorig jaar oktober heerste er onder de Joegoslavische bevolking onvrede. In een poging het geld dat het land uitvloeide, zoveel mogelijk in te dam men, kondigde de regering een maat regel af waardoor het voor Joego- slaven onaantrekkelijk werd de grens te passeren. De eerste grenspassage kostte de Joegoslaaf 5000 dinar (ongeveer 170 gulden) iedere volgen de maal bedraagt het tarief 2000 dinar. Ook Joegoslavië voelt de gevolgen van de wereldrecessie. Lange rijen wachtende auto's voor de benzine stations illustreren de schaarste aan deze brandstof. De toeristen echter worden bij het tanken weinig in de weg gelegd. Bij het Joegoslavische reisbureau Phoenix, (als enige) kan men benzinebonnen kopen voordat men de reis naar Joegoslavië aan vaardt. Men is besüst niet zo dom de kip met gouden eieren (het toerisme De Oostbloklanden en vooral de Rus- daar een voorbeeld van. Ongeveer Rovinj voor de bewonderaars van rustieke en pittoreske gebouwen.1 neren. Het houdt wel in dat de ba- cultuurhistorie van duizenden jaren, lans doorslaat naar de westerse kant. Porec aan de westkust van Istrië is levert de Joegoslavische schatkist se" worden gewantrouwd en zelfs jaarlijks een slordige 1 miljard dollar gehaat, op) te slachten. Verscheidene Westerse en Oostblok landen hebben de Joegoslavische re gering overigens reeds diverse malen aangeboden te helpen. De hulp is evenzovele malen vriendelijk doch beslist van de hand gewezen. Men wil de problemen zelf oplossen. Men hui vert bij de gedachte zich aan een be paald politiek systeem te binden. zesduizend jaar geleden woonden er al mensen in deze plaats. De toenma lige Histrians zyn nu verdwenen, maar het plaatsje zelf ademt nog steeds een atmosfeer uit die aan een roemrucht verleden herinnert. Toch merk je vooral op het platte land dat je niet in een westers land verblijft. Ook de sfeer in de hotels verschilt met die in vergelijkbare onderkomens in bijvoorbeeld Spanje De vis- en zeiliefhebber kan er vol- en Italië. Alle voorzieningen zoals doende aan zijn trekken komen. De bars, nachtclubs, discotheken, sau- stranden bestaan zoals in bijna geheel ïa's en casino's zijn aanwezig maar Joegoslavië het geval is uit beton rust kan komen. Wereld beroemd is het, al zou je dat op het eerste ge zicht niet zeggen. Verscholen tussen de bomen wordt het gehucht slechts bewoond door 70 mensen. In het hoogseizoen is dit aantal echter be langrijk hoger. Vooral de paarden liefhebber komt hier aan zfjn trek ken. Het is de plaats waar de Lipi- zaner paarden worden gefokt. De fokkerij verzorgt zich geheel zelf. Het geld voor het onderhoud van de dieren wordt verkregen door de ver koop van de paarden en de exploi tatie van de hotels, waar de vakantie ganger een actieve vakantie kan hou den Genieten van de natuur, de luxe van de hotels en tegeüjkertijd paard leren rijden of het genoegen smaken kennis te maken met één van de bij zondere goedmoedige prachtige Lipi- zanerpaarden zijn aantrekkelijke in grediënten die de keus op deze plaats begrijpelijk maken. De Lipizaner paarden die donker van kleur zijn als ze geboren worden en pas na enkele jaren hun hagelwitte huid krijgen, zijn een mengeling van diverse rassen. Je zou kunnen zeggen dat de Lipizanèr de schoon heid van zijn Arabische familielid heeft geërfd maar daarentegen min der temperamentvol is. Een prachtige speling van de natuur, die zelfs op de niet fervente paardenliefhebber indruk zal maken. Besluit men niet tot een langer verblijf in Lipica dan is het zeker de moeite waard de farm eens te bezoeken. Ook een bezoek waard zfjn de druip steengrotten van Postojna. De grot ten van Han en die van Puits de Padi- rae vallen erbij in het niet. Geïmpo neerd door de enorme omvang van stalactieten en stalagmieten laat de bezoeker zich door de deskundige gids naar de diverse bijzonderheden leiden. Een verkoelend en leerzaam uitstapje. Rovinj is schitterend gelegen net onder Porec. Het telt 9500 inwoners en het is omgeven door 14 kleine eilandjes. De bewonderaars van rus tieke en pittoreske gebouwen en stadsgezichten kunnen hier hun hart ophalen. De blauwe zee, de roest bruine bakstenen huisjes en de rode daken, met de zachtgroene omgeving geven het geheel iets sprookjesach tigs. Beroemd is de kathedraal van St. Euphenius die in Venetiaanse stijl is gebouwd. Net als in Porec zijn ook hier buiten Rovinj tal van voor zieningen afgestemd op de behoefte van de vakantieganger. Joegoslavië is zonder enige twijfel een vakantie land in opkomst. Selimir Ognjenovic, adjunctdirecteur van Phoenix-Benelux zegt: „We hebben in de laatste tien jaar veel ge leerd. Gekeken naar de goede dingen in de buitenlandse vakantiecentra en vooral de fouten. Wij proberen het steeds beter te doen. Aan de ene kant geen gemakkelijke opgave, hoewel we ons aan de andere kant weinig zorgen hoeven te maken. Joe goslavië is gewoon het mooiste land van de wereld". de aankleding is sober gehouden, platen en grint. Er zijn hotels in rrHet schiereiland Istrië ligt vlak bij diverse prijsklassen. Wil men van de Joegoslavië vaart een onafhankelijke de Italiaanse grens. Het telt tal van hotels die de natuurlijke omgeving koers waarbij getracht wordt het plaatsen waar de zongenieter aan zijn weinig geweld aan doen naar het beste van beide systemen te combi- trekken komt, heeft tevens een rijke dorp dan kan dat zonder probleem. Er zijn busverbindingen en het rei zen ermee is net als bij de taxi's niet duur. Het noordelijk gelegen Opatija is Italiaans van karakter. Met cypressen en palmen, een echte flaneerboule vard langs de baai alsmede de monu mentale hotels en het casino geven de plaats een mondain karakter. Na de oorlog werd Opatija Joegoslavisch en misschien juist door het Italiaanse gezicht is het favoriet bij de Neder- lande toerist. Bovendien koestert de berg Ucka Opatija als een kostbare parel, waardoor de wind geen vrij spel heeft. Populair is de plaats bij mensen die om gezondheidsreden hun heil tot het beroemde centrum voor zwem therapie zoeken. Lipica of lindenboom in het Neder lands is typisch een plaats waar je tot Phoenix is een onderdeel van de grootste Joegoslavische maatschappij INA Een garantie service Een betaalbare comlortabeletou 10 dagen Hotel Delfin*** POREC op basis van halfpenslon PHOENIX ■vakantiesH Hotel Parentium 425.- verlrekdatum 1 april 1983 De Lipizaner-paarden worden pas na enkele jaren wit. Herensokken... Per 5 paar voordeliger deze herensokken van 65/35% wol/nylon. Eén maat passend voor de schoenmaten 39 t/m 44. In marine, bruin of zwart. Per paar van 4,95 voor 5 PAAR VOOR 10,- Grote maten panty... met een perfekte pasvorm en ruim tussenstuk. 20 denier. In middengrijs, camel, misty of charmbeige. Maten 44 t/m 52. voor ROTTERDAM Ook de ouder commissie van het kindertehuis Geeranja verzet zich tegen de ei gen bijdrage b(j het taxivervoer voor ouders van geestelijk gehan dicapten. Dit schrijft men aan de minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. „Onze gezinsproblemen worden hierdoor nog groter dan ze al zijn en wij vrezen bovendien een leeg loop van het kindertehuis door het onvermogen het te betalen", aldus de oudercommissie in de brief. Er wordt verzocht van de maatregel af te zien. DE 'WITTE' VLOOIENMARKT Elke zaterdag van8.00- lö.OOuur in Blaaksedijk (Snelweg Rotterdam-Vlis- singen, afslag 's Gravendeel industrieterrein Boonsweg). Inlichtingen: 01865 - 3818 of 01862 - 2000 ROTTERDAM - „Je bent uit het veld geslagen, maar toch moet je ver der, trachten Delfshaven van de on dergang te redden. En dat in een zeer kort tijdsbestek!! Met verbijstering hebben de leden van de Vereniging Historisch Delfs haven uit de Havenloods van 26 Paul Mertens (rechts) en Wouter Bettink: „Ze kunnen beter het Maritiem Museum in Delfshaven situeren januari jl. kennis genomen van de plannen het museum De Dubbele Palmboom, een dependance van het Historisch Museum, te sluiten. Bovendien kijkt men sceptisch aan tegen de voornemens van De Dub bele Palmboom het onderkomen te maken van het museum voor Land en Volkenkunde. Buiten het feit dat dit museum minder aantrekkings kracht heeft op het publiek, vindt men het tevens niet passen in het ka rakter van Delfshaven. "Ze kunnen beter het Maritiem Museum in Delfshaven situeren", roepen Paul Martens en Wouter Bet- tink, twee leden van de vereniging, in koor uit. "Een dergelijk voorstel levert een besparing van 25 miljoen gulden op, namelijk de kosten voor de nieuwbouw aan de Leuvehaven. Daarnaast lijkt het ons toeristisch gezien het meeste aantrekkelijke. Nu wordt alle aandacht op de Leuve haven gericht. Het levert niets op, in ieder geval wordt het verlies van De Dubbele Palmboom voor Delfshaven niet gecompenseerd. Rotterdam is altijd de peetoom van Delfshaven geweest en door deze maatregel momenteel wordt dit stadsdeel wel door dezelfde gemeen te vermoord. Voor miljoenen guldens is er gerestaureerd. En het kan zo mooi zijn. Wat nog mooier is het hoeft Rotterdam niet te kosten. Alles wat in Delfshaven is opgebouwd is te danken aan het particulier initia tief. In de loop der jaren zijn er tal van ambachtelijks bedrijfjes naar Delfs haven gekomen. We weten dat er enkele van plan zijn zich ook hier te vestigen zelfs een theatertje. Zodra de metro beslommeringen en de situa tie aan de kop van de Nieuwe Binnen weg verleden tijd zijn, kan Delfsha ven in de negentiger jaren uitgroeien tot een toerischtische trekpleister", aldus Paul. Wouter vult aan: "Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat directeur Meijerman van het Historisch Museum een spelletje speelt. Dat hij zijn Schielandshuis veilig stelt door de Dubbele Palmboom op te offeren". Inmiddels heeft de Vereniing Histo- Inmiddels heeft de Vereniging Histo risch Delfshaven in een brief gericht aan de commissie Kunstzaken die hierover aan het einde van deze week vergadert, het college van B W en alle fracties van de raad haar bezorgd heid uitgesproken. Paul Martens tot slot: "Stemt de commissie met de sluitingsplannen in, dan worden de acties harder". 4 specialisten' ^iedtogen van ine keus uit aan tors. Neckennann ^Linvakanties h0ffle. Meckermann. 'cVmJTO

De Havenloods | 1983 | | pagina 5