MSB3M Bolsdirectie tekent vonnis branderij DEI 0 HAVENLOODS Agenda Schiedam ter meulen voor ^98 139,- Bonden en ondernemingsraad verzetten zich lit» Patiëntenvereniging in eigen pand Jaarvergadering Groenoord (uN KLBURCNT.V. bouman woonmarkt brienenoord uAim Unieke aanbieding... Struktuurstore met ingewe ven lurex nu voor een fan tastische prijs. Strikt eerste keus. 100% acryl kwaliteit. 175 cm hoog. In crème. Per meter van 12,75 260 cm hoog per meter van 22,75 voor 6,98 Kinderschaatsen div. maten NU 29 Kunstschaatsen v.a. 79 BAUER HUGGER kinder maten n 179.- NU Viking Noren u vindt bij ons di Uitgave: De Havenloods, onderdeel vai Wegener Huis aan Huisbladen, welke tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving verschijnen met een wekelijkse totaal oplage van ruim 1,1 miljoen exemplaren verdeeld over 26 edities. HOOFDKANTOOR: Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Tel. 010-135085 Postadres: De Havenloods- Postbus 1980 3000 BZ Rott ADMINISTRATIE EN PERSONEELS ADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14 3071 KB Rotterdam Tel. 010-132170 KLEINE ADVERTENTIES (DUO'S) Tel. 010-132050 ALGEHELE LEIDING: P. Bakker Tel. 010 135085 privé 079-217857 CHEF REDACTIE: W. Schothorst J. Deijbel BIJKANTOOR: Hoogstraat 122 3131 BP Vlaardingen Tel. 010-346711 ADVERTENTIEVERKOOP: Th. J. Bravenboer, rayonleider Tel. 010-346711 privé: 010-353883 A. Holleman I.D.M. Ivo J.M.T. van Vliet G.H. Adams (regionaal contactn Tel. 010-135085 privé: 01891-3230 Correspondent ed. Schiedam: M. de Zwart privé: 010-736375 Correspondent ed. Maassluis: M. Doddema privé: 01899-11858 jrtcofrespondent: ré: 01899-17787 INZENDTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17,00 uur Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uur Redaktie: dinsdag 16.00 uur BEZORGING: Interl anden/Spreigroep Mocht u klachten hebben over de bezorging, gelieve u deze door te geven il. 010-132489 SCHIEDAM - De directie van de Bolsdochter „Branderij de Koning" heeft besloten de melassebranderij aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan te sluiten. Dat kan gevolgen hebben voor dertien van de veertig werknemers van De Koning. Omdat de directie geen overeenstemming heeft kunnen bereiken met de vakbonden en de ondernemingsraad over de vooigenomen sluiting, is het echter nog niet zeker of het directiebesluit ook uitgevoerd wordt. Wel is de melassebranderij om veiligheidsredenen al in november '82 gesloten en zitten de dertien werknemers zodoende al enkele maanden thuis. De vakbonden en de ondernemings raad zijn in ieder geval van plan te strijden tegen de sluiting. Het vol gens hen mogelijk om de melasse branderij, waar alcohol voor likeu ren gemaakt wordt, nieuw leven in te blazen. Bovendien vrezen zjj dat de sluiting de graanbranderij van De Koning mee sleept in de val. De sluiting van de melassebranderij is nu al een jaar ter sprake. De on dernemingsraad van De Koning het in het najaar '82 een rapport het licht zien, waarin uiteengezet werd hoe de branderij goedkopere alco hol kan gaan produceren. Volgens de ondernemingsraad moet er gein- vesteerd worden in de modernise ring van de melassebranderij, opdat deze energiezuinig en milieuvriende lijk kan werken. De alcohol kan dan goedkoper worden, zodat de con currentiepositie van De Koning ten opzichte van vooral de Franse alco holindustrie verbetert. Cijfers Maar de directie van De Koning verwacht dat de resultaten van de onderneming ook dan negatief zullei blijven, omdat er overproduktie van melasse-alcohol is en de prijzen daar door laag blijven. Boven rekende de directie uit dat er zeven mijjoen mee is gemoeid om de mela^sebran- derg uit de rode cijfers te helpen. De vakbonden en de ondernemings raad vechten deze getallen aan. Zjj denken dat alle kosten op de melas- sebranderij zijn geschoven, terwijl de graanbranderij buiten beschou wing is gebleven. Zjj komen uit op een bedrag van drie a vier miljoen. De vrees van de bonden en de on dernemingsraad voor het voortbe staan van de graanbranderij heeft de directie niet weggenomen. De di rectie heeft geen garantie gegeven voor de graanbranderij, maar schreef de werknemers van De Ko ning dat deze „behoudens bijzonde re omstandheden" tot het einde van dit jaar open kan blijven. Bonden en ondernemingsraad denken dat de exploitatiekosten van de graanbran derij na de sluiting van de melasse branderij zo hoog worden, dat ook deze moet verdwijnen. De directie heeft toegezegd een studie te doen naar de levenskansen van de graan branderij, maar vakbondsman J.C. Fischer van de NCHP denkt dat die studie er hooguit op gericht zal zijn om uit te vinden of de graanbrande rij ergens anders voortgezet kan worden. De bonden en de ondernemingsraad verwachten dat het arbeidsbureau niet al te veel haast zal maken met Door de sluiting van de melassebranderij staat Branderij De Koning, maal op losse schroeven. n dochteronderneming van Bols, heie de ontslagaanvragen voor de dertien werknemers, wanneer het zover komt, omdat er geen overeenstem ming is over het directiebesluit. Daarom denken zjj nog genoeg tijd te hebben om toch de mogelijkhe den van reorganisatie te onderzoe ken. Lukt dat niet, dan willen de bon den in ieder geval zorgen dat er een goed sociaal plan voor de met ont slag bedreigde werknemers wordt opgesteld. „Behalve een goede af vloeiingsregeling zou daar bijvoor beeld ook vergoeding voor omscho ling in opgenomen moeten vindt vakbondsman Fischer. Te meer daar het overgrote deel van de werknemers van De Koning al zo veel dienstjaren heeft, dat het uit zicht op een andere baan voor hen erg klein is, terwijl vervroegde uit treding weer niet mogelijk is, om dat ze te jong zgn. STADSKRONIEK- SCHIEDAM Er is een conflict aan de gang tus sen de Schiedamse schatgravers en de archeologische vereniging Heli- minium. Helinium vindt, dat de oudheidkundige vondsten voor haar neus worden weggekaapt door onscrupuleuze antiekhande laren die met een soort uitgebrei de mijndetector de binnenstad af zoeken naar resten uit het verle den. Nou goed, zult u zeggen, dan moe ten ze bij Helinium maar wat vlot ter zijn. En dat je met een stuk elektrotechniek beter uit de weg kunt dan met een ouderwets stel scheppen, is ook geen wonder. De machinist van een stoomlocomo tief mag ook niet klagen, als hij door een straalvliegtuig wordt in gehaald. Maar zo eenvoudig ligt het niet, Er is veel méér aan de hand. Archeologie bedrijven is een moei lijk vak. De aarde geeft maar moei lijk prijs wat in haar is te ruste ge legd. Wie niet buitengewoon voor zichtig te werk gaat, vergeet veel en maakt nog meer kapot. Van daar dat moderne oudheidkundi gen zo voorzichtig zijn. Elk kiezel steentje kan een aanwijzing zijn, elk scherfje het ontbrekende stuk je aan een pot die al tweeduizend jaar geleden werd stukgesmeten. Zo'n scherfje levert trouwens veel meer informatie op. Door che misch onderzoek is vaak nü nog vast te stellen, wat er precies in zo'n pot gezeten heeft en wat on ze vroege voorouders dus aten. Schatgravers Ook is het mogelijk om een soort sectie te verrichten op menselijke resten van eeuwen her. Zo wordt vastgesteld aan welke ziektes men vroeger leed. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met het gebeente van de H. Liduina. Hoe ouder een vondst is, hoe die per hij ligt, maar dat kan best een zaak van centimeters zijn. Daarom pellen archeologen een opgraving af, als was het een ui. Dat gaat heel voorzichtig, schepje voor schepje, want de vondsten uit ver schillende tijden mogen niet zo maar door elkaar raken. Op die manier weten archeologen ontzettend veel informatie te ver zamelen over het leven van onze vroege voorouders. Dat kunnen z|j alleen maar dankzij de onbaatzuch tige amateur, zoals die bijvoorbeeld deel uitmaken van „Helinium". Het woord „amateurs" is voor zul ke mensen eigenlijk niet op zijn plaats. Het betekent in dit ver band alleen maar, dat zij aan de universiteit geen doctoraaloplei ding archeologie genoten: hun vakmanschap is vaak fenomenaal. En hun kennis van zaken doet daar niet voor onder. Deze mensen worden de laatste tijd voor de voeten gelopen door een ander soort gravers: de schat zoekers met hun elektronische de tectoren. Het is ze om de mooie vondst te doen: de zilveren munt, het hele potje. Hoe oud die vondst is en wat je er nog meer uit zou kunnen afleiden, interesseert ze niet. Ze graven plompverloren een kuil en verdwijnen met hun vondst. Ze vernietigen en passant enorm veel historische informatie. Voor elk ding, dat ze vinden, ma ken ze tien andere kapot. Wat zij doen, is eigenlijk net zo iets als zangvogeltjes vangen en je dan toch een dierenliefhebber noe men. Het is geen kwade wil van die schatgravers. Ze missen ge woon een stuk vakkennis. En ge duld. Zij hebben nog niet geleerd om in het schijnbaar onopvallende de geschiedkundige schat te ont dekken. Aan de andere kant maken de schatgravers wél gebruik van de modernste middelen. Ze hebben apparatuur, waar ze bij Helinium nog niet eens van durven dromen. Wat zou het een stap vooruit zijn voor de archeologie, als Helinium en de schatgravers het onderzoek van de Schiedamse bodem nu eens samen aanpakten: de „amateur"- archeologen kunnen de nieuwko mers met hun detectoren het vak van opgraven leren. De schatgra vers brengen hun elektronische ap paratuur in. Zo'n oplossing is toch veel beter dan het gekijf en geket- ter van nu. Wanneer wordt de eerste schatgra ver lid van Helinium? En wanneer steekt het bestuur van Helinium de concurrenten officieel de hand toe? HAN VAN DER HORST Tweemaal per week spreekuur SCHIEDAM - De Patiënten Belangen vereniging Schiedam (PBVS) heeft sinds het begin van deze week een eigen onderkomen in de Westfranke- landsestraat 51Het pandje is min of meer ter beschikking gesteld door de Woningbouwvereniging Sint Jozef, die de vereniging maar vijf gulden per week voor de huur, de verwarming en de verlichting en zelfs de koffie in re kening brengt. De Patiënten Belangen vereniging hoopt zich vanuit de West- frankelandsestraat echt te kunnen ontplooien. Tweemaal per week zullen medewer kers van de vereniging in het pandje te vinden zijn. Op maandgmiddagën van half drie tot half vier en op don derdagavonden van zeven tot acht kunnen Schiedammers met klachten of vragen over de gezondheidszorg terecht. De vereniging probeert dan informatie te verstrekken, te verwij zen of ,in sommige gevallen, te be middelen. Gedurende de hele week, dag en nacht, staat er ook een auto matische telefoonbeantwoorder klaar in de Westfrankelandsestraat. Hierop kan iedereen een boodschap inspre ken en dan belt de vereniging later terug. De PBVS is te bereiken via te lefoonnummer 731517. Lid worden van de PBVS kan ook: dat kost niets. De PBVS die sinds de zomer van '81 bestaat, heeft al eerder spreekuren gehouden. In het prille begin zaten de medewerkers van de vereniging tweemaal per week in een pandje aan de Havendijk, maar dat was zo „uit de route" dat er niet zoveel mensen langs kwamen. Ook een telefoon ont brak daar. Later besloten de mede werkers hun eigen telefoonnummers beschikbaar te stellen voor spreek uren op werkdagen. Howel dat beter werkte, gaven de medewerkers de voorkeur aan een verenigingstelefoon omdat ze dan niet elke avond thuis hoefden te blijven en bovendien ano niem hulp konden verlenen. Vandaar dat het pandje aan de Westfrankeland sestraat hen zeer welkom was. Door de telefonische spreekuren die de vereniging tot voor kort hield heb ben de medewerkers wel een beter beeld gekregen van wat er zoal voor vragen en problemen leven bij de Schiedammers. Zo waren er klach ten over de bereikbaarheid van huis artsen in de weekeinden en de ma nier waarop mensen te woord wer den gestaan door het Ziekenfonds. In die gevallen nam de PBVS contact op met de huisartsenvereniging en het ziekenfonds om over de klachten te praten. Verder waren er vragen over wisselen van huisarts of specia list, waarbij de vereniging informatie verstrekte. Wanneer bepaalde problemen „hoog scoren wil de Patiënten Belangen vereniging een „thema-middag" aan zo'n probleem wijden. Er komt dan iemand praten en alle belangstellen den kunnen vragen stellen. Zo is er op dinsdagmiddag 8 maart van twee tot vier een bijeenkomst met als the ma: „Moet mijn baarmoeder eruit'" De arts Ineke Vink zal de bijeenkomst inleiden. Iedreen is welkom in Diens tencentrum „De Vier Molens", Nieu we Damlaan 766. ™DAM - De Wijkyereniging aan de Sweelincksingel 7. Aan de or- da° ?7 febrn^rf H?"aVTu' d?nder" de komen onder meer de installatie de Jaarlijkse leden- van nieuwe bestuursleden en de ver- uufweSm floïd'eVunZeugd ST"* ™n n splinternieuwe kleuren-t.v. grootste beeldmaat slechts f 14,66* p.w. huren met inruilmogelijkheid, super s/snelle service, geen reparatiekosten en minimaal contract van 6 maanden. De huur wordt elk jaar t/m het 5e jaar goedkoper J Meo Verhuur b.v. verhuurt ook o.a.: wasautomaten, wasdrogers, Van Eijk struikelt over Floor Pauw SCHIEDAM Floor Pauw dwong Rob van Eijk in de derde ronde van het toernooi om het Schiedams dam kampioenschap tot een remise. Zoiets mag gerust een sensatie heten. Aad Prins verloor zijn koppositie door het afslaan van een remise-aan bod. Van Schaik profiteerde en won toch. De uitslagen' A-groep Bastiaanse-Heus- dens 0-2, Lansbergen-C. Mous 1-1 ;W. Vrij land-Dorsman 2-0; Lijklema-Meinster 1-1 Vrijland, Van Eijk en Van Schaik leiden met 5 punten); B-groep Van der Schalk- Van Willigen 0-2, Van der Veer-Groene- veld 0-2, S. Prins-Lukassen 1-1, Bergen- Quist 1-1. C-groep Jansen-Van Son 0-2; Key-J. Smit 1-1; D.-Groep Minneboo- Holterman 2-0, Hendriks-Klootwijk 2-0, Houwelingen-Gulpen 0-2, Van Rooij-I. Bhaggou 0-2, Diaz-E. Bhaggou 1-1. eigen interieur samen :t net veelziidiae I 1 meeneemmeubelsysteem met zeer veel accessoires èn per onderdeel verkrijgbaar. Het systeem is overal in huis toe te passen. Het hout is blank en onbewerkt, u kunt het blank lakken of kleuren of beitsen. Kom zelf kijken, een folder ligt voor u gereed. Rotterdam, IJsselmondselaan 175, telefoon 010 - 50 74 44 Best, Eindhovenseweg 32, telefoon 04998-71884 BEL NU: meo verhuur bv Expositie STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112. „Aanwinsten 1977-1982". Toegang gratis. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, van 12.00 tot 12.30 alleen entreezaal open. Op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIELAND ZIEKENHUIS, Stadhouderslaan 98: Olieverfschilderijen van Hannie Bouman en keramiek van Paula Mismans. Toegang gratis. Openingstijden: dagelijks van 9.00 tot 20.00 uur. HUIZE FRANKELAND, Liduinastraat 10; wandkleden van Nans van Pelt. Toegang gratis. Openingstijden: dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Theater TEERSTOOF, Nieuwstraat 12; vrijdag 18 en zaterdag 19 februari om 21.00 uur Cabaret Vangrail met „Ach, laat mij toch niet sterven op het station van Etten-Leur". Toegang f.12,50, CJP/Pas 65 f.10,-. Zaterdag 19 februari om 14.30 uur Poppentheater Lucas Goudzwaard met „Verboden te niezen". Toegang f.3,50. Tijdens de theatervoorstellingen is werk van de Amsterdamse Kunste naar Jan Kors te bezichtigen. De tentoonstelling omvat 23 prenten bij de fabels van La Fontaine. PASSAGE THEATER, Passage: dinsdag 22 februari om 20.15 uur The Mounties met „Drie in de pan". Toegang f.22,50, f.20,- en f.15,-. CJP/ Pas 65 geven korting. Tijdens de voorstelling is een tentoonstelling van het surrealistische werk van Daniël Vanmeerhaghe te zien. Muziek Q.T.!, Nieuwstraat 12: zaterdag 19 februari om 22.00 uur „Fred Piek", bekend van „The Amazing Stroopwafels". Toegang leden gra tis, lidmaatschap f.15,-, niet leden betalen f.5,- entree. STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112: zaterdag 19 februari om 15.00 uur orgelconcert van Addie de Jong. Toegang gratis. PASSAGE THEATER, Passage: zaterdag 19 februari om 20.00 uur concert van „St. Radboud" muziekvereniging uit Kethel. Bal na. Toe gang f.5,-. Zondag 20 februari om 14.00 uur orgelconcert door Jan van Weelden, voor leden van de Nederlandse Orgelfederatie. QUIBUS, Lange Haven 28: zondag 20 februari om 21.30 uur „Dino and friends", jazzmuziek. Film FILMCLUB SCHIEDAM, Nieuwstraat 12: vrijdag 18 februari om 21.30 uur „Joe", film over twee leden van de „zwijgende meerder heid" in Amerika. Toegang leden f.3,50; lidmaatschap inclusief toe gang f.5,-. Dansen TIVOLI, Nieuwe Haven 237: zaterdag 19 februari; RIJNMONDHO TEL, Nieuwlandplein 12: zondag 20 februari dansen voor alleenstaan den vanaf 20.00 uur. Toegang f.2,50. Karate The Mounties komen dinsdag 22 februari naar het Schiedamse Pas sage Theater.

De Havenloods | 1983 | | pagina 3