ROTTERDAM 'Binnenschippers steek de koppen bij elkaar' Expositie GEM over 75 jaar graanoverslag Voorlopig geen nieuwe terminal Waalhaven 1235Ó LOODS BOOT4^ Nieuw Amsterdam half mei op 'maidentrip' MICROPROCESSORS NU OOK IN RADAR ter meulen natuurlijk 95ct Oud EMO-topman Lagendijk: ter meulen Varende tentoonstelling a/b m.s. Rhein ter meulen Multi Terminals: 80.000 te weinig WERELDHAVEN? Schothorst VERSCHIJNT PERIODIEK eQ: DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983* 8-585 bouwd bij de Franse werf dhantier de l'Atlantique te Saint-Nazaire, start in Le havre (Frankrijk) en gaat over de Atlantische Oceaan Na^aankorr^t' i^Ne w York zal BV (INA) vele kleuren en dessins! Extra voordelig wandvinyl op textiel basis. Beslist eerste keus. O.a granol, linnenstruk- tuur, matting en marmer. 130 cm breed Per meter van 12,95 voor Overgedragen De „Simon Stevin", het door Rijn Schelde-Verolme (RSV) indertijd in opdracht van Volker Stevin ge bouwde baggerplatform, is vorige maand in eigendom overgegaan naar Volker Stevin. Daar met deze eigendomsover dracht, die een uitvloeisel is van de in april 1982 tussen beide par tijen gesloten overeenkomst, reeds rekening werd gehouden, heeft de ze transactie geen gevolgen voor de financiële positie van Koninklij ke Volker Stevin. ROTTERDAM- Het mo ment voor het beloofde ge sprek met oud-EMO-direk- teur Koos Lagendijk (65) had niet beter of zo men wil slechter gekozen kunnen worden. De sinds 1 januari jongstleden met pensioen zijnde voormalige hoogste baas van het erstoverslagbe- drijf op de Maasvlakte kon zijn hart volop luchten over de laatste verwikkelingen in de Rotterdamse haven. En dat er over die haven het nodi ge te zeggen viel, zal een ieder die de laatste dagen de nieuwsmedia niet negeert, duidelijk zijn. De actie van de binnenschippers bij Frans Swarttouw. Lagendijk werkte in totaal 48 jaar voor dit overslagbedrijf dat ook eigenaar is van de EMO, in de Sint Laurens- haven brengt hem al gelijk rechtop in de stoel: iür srij Interrijn omdat aie n.uuu ton fosfaat tegen een zeer laag tarief naar België brengt, kan ik me voorstellen. Maar het is toch een ontwikkeling die niet te gen te houden is. Vooral niet in deze mindere tijden. Ik begrijp echter niet waarom de binnen schippers niet hun koppen bij el kaar steken. Gezamenlijk zijn ze best in staat om de nodige duw bakken en -boten te bouwen waar mee ze tegen Interrijn kunnen concurreren. We moeten ten ene male vergeten dat zij met hun con ventionele schepen de slag om het ladingaanbod van massagoed, en dan laat ik graanproducten even buiten beschouwing, ooit winnen". *Oud-EMO-directeur Koos Lagendijk:,,In laatste kwartaal al daling". Jacobus Lagendijk trad in 1932 ii dienst van Frans Swarttouw Over slagbedrijven. Zijn buitengewone interesse voor de haven, inzicht, durf en ondernemingsgeest waren na een lange leerschool ruim schoots voldoende voor een direc teurschap dat in 1974 werd ge combineerd met het leiderschap van e EMO, die vanwege de enor me groei vanaf 1980 alleen alle aandacht opeiste. De bouw van de enorme nieuwe kademuur bij dit bedrijf op de Maasvlakte maakte Lagendijk nog net mee. „Een investering van zo'n 120 mil- door Willem Schothorst joen, 70 van ons, 50 van de ge meente. En geen weggegooid geld want ondanks het feit dat het nu minder gaat, moet je dit soort za ken toch beetpakken. Anders kun je de naam wereldhaven beter schrappen. De unieke geografische ligging van Rotterdam moet tot in de lengte der jaren volledig benut worden. Wanneer ik hem vertel dat de bouw van een tweede container- terminal van Multi Terminals in de Waalhaven uitgesteld en wellicht van de baan is, reageert hij fel. „Je moet dit soort zaken niet af laten hangen van een slechte tijd. Deze haven kende zijn goede en minder goede periode. Alleen de mindere duren nu wat langer dan de absolute bloeiperiode. Het he le beeld vanaf '45 vertoond pieken en dalen. Ik zou het bijzonder on verstandig vinden als men zou be sluiten van de bouw van die termi nal af te zien". Ook het feit dat Rotterdam in ja nuari 20 procent minder lading aanbod had, Ijzererts zelfs 22 pro cent, verontrust hem niet. „Laten spelen, "n het laatstePkwartaal van '82 zat eei ijzererts er al in. 1 ten hebbei ment weinig opdra wijd gezien zullen we daar het ko mend halfjaar zeker nog last van hebben. Een verbetering zit er dan in. Maar dat is nu geen reden om allerlei investeringen uit te stellen of stop te zetten. Door zo te han delen verliezen we straks toch nog de slag". Koos Lagendijk, in 1981 door de Havenpersclub Kyoto terecht ge kozen tot Havenman van het Jaar, ligt er ook niet wakker van dat het gemeentelijk Havenbedrijf Iran wil helpen met de opbouw van zijn havens. „Het bewind Khomeiny kan over twee jaar verdwenen zijn. Maar dan hebben wij al wel de no dige contacten gelegd". En olie is welkom in deze haven. Want dat is lading en die volgt al tijd de vlag". Laatste woorden van een sympathiek en actief man. De Rotterdamse haven zal hem mis sen, alhoewel, „ik word nog regel matig om advies gevraagd, dus he lemaal uit het beeld ben ik niet". 5 Group en de Kon. Bos- Vestminster NV., introdu- een nieuwe generatie mi- icessor gestuurde scheeps- Na de overneming van de Decca organisatie in 1980 behoort Racal tot een der grootste concerns op het ge bied van electronica met een omzet in 1982 van ruim zeshonderd mil joen pond sterling. De research mo gelijkheden van Racal en Decca wer den gecombineerd voortgezet. In aansluiting op de introductie van geavanceerde nieuwe radarsystemen voor de binnenvaart in 1982 presen teert INA thans de nieuwe generatie voor de grote vaart, de kustvaart, de visserij en de pleziervaart. Door toepassing van microprocessors worden o.a. een grotere betrouwbaar heid en een zeer helder beeld verkre gen, waarbij storende effecten door ongewenste radarecho's met de modernste technieken worden onder drukt. De Internationale Navigatie Appara ten BV is een handels- en servicebe drijf, dat Racal Marine Radar Limi ted in Nederland vertegenwoordigd. INA beschikt over elf service stations langs de Nederlandse kust van Delf zijl tot Breskens. Hiervoor en ten be hoeve van projekten voor haven- en zeediensten van de overheid zijn ruim honderd technici werkzaam. De watersport activiteiten van INA zijn ondergebracht in een aparte afdeling Marina Electronics te Scheveningen. 85 gulden voordeel! Prachtig velours tapijt van 100% polyamide. In een mooie kleur beige. Met schuimrubber rug. 400 cm breed Per meter géén 209, maar Nieuwe importeur Gori Marine A/S te Kolding (De nemarken) de fabrikant van de welbekende klapschroeven en roestvrijstalen scheepsschroeven heeft een nieuwe importeur voor de Benelux aangesteld. De nieuwe importeur is Bush Die- sej Nederland te Waddinxveen die onlangs hun programma kleine scheepsdieselmotoren uitbreidde met ae Lehman/Ford scheepsdie selmotoren en nu hun programma completeert met Gori schroeven. Tijdens de komende Hiswa-ten- toonstelling, zullen de produkten van deze fabrikanten te zien zijn op de BUKH-stand. De Gori klapschroef: vijf verschillende standen. Van Ommeren Belgium NV, heeft in samenwerking met Belgian Port Operators PVBA, opgericht NV Combined Terminal Operators (CTO), gevestigd te Zeebrugge. CTO is een stuwadoorsbedrijf dat zich richt op de overslag en opslag stkgoederen, containers en bulkgoederen en het opzak ken van bulkgoederen (granen, kunstmest en dergelijke). rein gelegen in de voorin Zeebrugge, waar vooral 1 deren zullen worden oj CTO heeft voorts een cor aanvraag ingediend voor e< wadoorsterrein in de achte van Zeebrugge. Het gaat h: een terrein aan het Noorde steekdok met 600 m. kade 250 m. terreindiepte en ro ciliteiten. Verwacht wordt, dat op deze cessie-aanvraag spoedig gu worden beschikt, waarna de ai teiten in de achterhaven in jai 1984 van start zullen kunnen t De Graan Elevator Maatschappij (G.E.M.) B.V. te Rotterdam heeft ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan een tentoon stelling met als thema '75 jaar graanoverslag' samengesteld. De expositie is ingericht op het m.s. Rhein', dat op verschillende plaatsen in de Rotterdamse haven zal afme ren. De tentoonstelling, die vrij toe gankelijk is voor het publiek, geeft in drie fasen de ontwikkeling aan van Rotterdam als graanhaven. In periode één staat de Maashaven centraal. Periode twee gaat over de Botlek en periode drie heeft als hoofdthema de Europoort. Als een rode draad door het geheel loopt de verschuiving van de graan- overslagaktiviteiten naar het westen: van Maashaven naar Europoort. Feestelijke Tijdens een feestelijke bijeenkomst zal burgemeester Peper op vrijdag 25 februari a.s. om 16.00 uur in het Hulstkampgebouw aan de Maaskade zichtige de tentoonstelling officieel openen, damse 26 februari van 10.00-17.00 uur bij GEM, Brielselaan 85. 27 februari van 10-17.00 uur bij GEM, Elbeweg 139, s Europoort. 28 februari van 09.00- 18.00 uur bij Haven- en Vervoerschool ,Jan Backx' Westkousdijk 4, Rotterdam (Schie- mond). 1 maart van 09.00 - 18.00 uur aan de Parkkade t.o.v. het park. 2 maart van 09.00 -18.00 uur aan de Parkkade t.o.v. het park. 3 maart van 09.00-13.30 uur aan de Parkkade t.o.v. het park. Op 27 februari, wanneer het m.s. Rhein' bij GEM-Europoort ligt, zal de GEM vanaf de Berghaven, Hoek van Holland een varende pendel dienst naar de Beneluxhaven onder houden om aldus de bewoners be noorden de Nieuwe Waterweg in de m elevator gelegenheid te stellen de expositie te i de Rotter- bezoeken. De tentoonstlling is in verkorte vorm van 1 tot en met 23 aprü 1983 te be- in de hal van het Rotter- Dik veren kussen... In diverse kleuren en dessins. Maat 60 x 70 cm. Uniek laag geprijsd van 17.95 ROTTERDAM - „Het is inder daad juist dat wij de bouw van een tweede containerterminal in de Waalhaven twee jaar hebben uitgesteld. Onze capaciteit op de huidige lokatie is 400.000 containers per jaar. We behan delen er echter hooguit 320.000. In dit licht is het volkomen be grijpelijk dat we de bouw uit stellen. Die nieuwe terminal hebben we nu niet nodig. Het is echter onjuist dat wij helemaal niet meer bouwen. Hier is beslist geen sprake van „van uitstel, komt afstel". We denken wel degelijk aan uitbreiding". van Multi Terminals b.v. Zijn op Heyplaat ge- zal dus voorlopig geen nieuwe terminal bouwen in de Waalhaven. De gemeente Rotterdam zal dit bericht welkom in de oren aie ooi klinken. De reeds gereserveerde 47 Termii miljoen voor kadebouw hoeft voor- vangst lopig niet boven water te komen. In schepe de 3e bezuinigingsro ie meevaller. :tekent het uitstellen vi en problem oor wat be bijvoorbeeli het contain :t de ECT het overgrote deel t ladingaanbod in deze sector komt het grootste container r wereld, de Franfurt Express Hapag Lloyd (goed voor maar 3400 eenheden) zonder pijn de kant.

De Havenloods | 1983 | | pagina 17