Als #t rond is kon ik het maken Reanimatie kan een mensenleven redden DE Q HAVENLOODS 12?5 Play-in op Casimir Courage in Hé Joh ter meuien Cursussen in Maassluis en Maasland f. 5000.- weg na inbraak Woningen in aanbouw Leegloop zet door Museumvrienden naar Duitsland ter meulen Groot onderhoud voor honkbalveld Van der Knaap gaat MSV'71 leiden Sportcursus van start VLAARDINGEN Op braderieën komt men ze wel tegen, de vaklieden die oude ambachten onder de aan dacht van het slenterende publiek trachten te brengen; pottenbakkers, Hindelooper schilders, houtsnijders, mandenmakers enz. „Ik heb dat ja renlang gedaan maar* vorig jaar heb ik de grote stap genomen en ben ik hier voor mezelf begonnen", vertelt Peter Maarleveld (33). Hij zit in zijn werkruimte in een pand aan de Land- straat 54. De Eenhoorn, ambachte lijk houtdraaierijstaat op zijn visite kaartje dat hjj zojuist heeft overhan digd. Het begon voor Peter Maarleveld als een hobby. Zijn broer, bouwer van jachten, had een oude draaibank ge kocht en Peter, van beroep oorspron kelijk elektromonteur, sloot de elec tromotor aan. De interesse was ge wekt, enthousiasme en zelfstudie deden de rest. De hobby werd beroep. „Ik moet m'n brood met het hout- draaien verdienen en tot op heden is dat gelukt", zegt Maarleveld. „Het is niet altijd een vetpot maar dat had ik ook niet verwacht toen ik ermee begon. Toch is de publieke behoefte naar houtgedraaide artikelen niet gedaald. Het vak is echter gemecha niseerd. In dit werk is vormgeving belangrijk en op dat punt gaat be slist niets boven ambachtelijk hand werk". Opdracht *In de werkruimte van De Eenhoorn. mische industie tot antiquairs toe. Ook komen mensen binnenlopen die een stoel, of een ander meubelstuk of een oude trapbalustrade willen laten repareren. Maarleveld: „Ik draai alles van hout. Van een petrochemisch bedrijf b.v. kreeg ik opdracht houten afsluiters te maken voor buizenvoor een ver pakkingsbedrijf ronde houten koek jes waarmee men met verpakkings methodes kon experimenterenechte koekjes gingen immers kapot. Erg leuk was een opdracht van een kun stenares die me grote houten eieren liet draaien voor een kunstproject van haar". De werkruimte van Maarleveld bevat vele artikelen die hij in de loop der tijden draaide. Speelgoed, standaards voor muziekpartituren, oorbellen, kandelaars, (onbrandbare) theelicht jes die hjj zelf ontwikkelde en waar mee hij veel succes heeft, tabaks dozen, eigenlijk te veel om op te noemen. Hij heeft de beschikking over zo'n 120 houtsoorten en vindt zelf Gouden Regen en Taxis het mooiste hout. Ook over ebbehout en Slavonisch eiken, „het beste dat er is Kunst Er zijn maar weinig opdrachten die Maarleveld moet weigeren. „Alleen aan massa fabricage doe ik niet", laat hij desgevraagd weten. Veel van z'n werk zou men kunnen bestempe len als kunst, maar „waar houdt 't ambachtswerk op en begint de kunst", vraagt Maarleveld zich af. „Ik doe wel eens kunstmarkten maar eigenlijk hangt mijn werk een beetje op de grens van kunst en ambacht". „Ik heb ook weieens meegemaakt", vertelt hij tot slot" dat men met een houten tabaksdoos die ik ooit had ge maakt en verkocht, echt grof geld probeerde te verdienen. Ik liep eens op een antiekmarkt en zag toen een Biedermeijer tabaksdoos voor 500 gulden te koop staan. Dat ding kwam me bekend voor. Ik tilde 'm op en zag toen aan de onderkant mijn stempel. Ik had die doos voor 45 gul den verkocht. Kan je nagaan. Ik heb die zogenaamde antiekhandelaar wel even laten weten wat ik ervan vond. *Peter Maarleveld: Jk draai alles van hout.. VLAARDINGEN - De Federatie van Vlaardingen Muziekgezelschappen houdt op zaterdag 5 maart a.s. een play-in in de aula van de Casimir Scholengemeenschap aan de Claudius Civillislaan. Als afsluiting van deze muzikale dag zullen de orkesten elk afzonderlijk de ingestudeerde muziekstukken uit voeren. Het blaasorkest dat 79 muzi kanten telt, zal onder leiding staan van Alan J. Gibson en het veertig man stérke accordeonorkest wordt geleid door de heer H. Hessels. De zaal is open om 15.00 uur en de toegang is gratis. VLAARDINGEN- Koffiebar Hé Joh, gelegen aan het Weeshuis plein ontvangt op zaterdag 5 maart de relipopgroep Courage uit Dordrecht. Courage bestaat zo'n zes jaar en brengt popmuziek met Nederlandse teksten. Het optre den begint om 20.00 uur. Stoere jongens- zijn dol op zo'n fijne jeans van 100% katoen. Met steekzak- ken en 2 achterzakken met klep. In lichtgrijs. Maten 116 t/m 176. Van 31,95 voor *Courage. MAASSLUIS In Nederland volgden in de afgelopen jaren al meer dan 120.000 mensen een cursus reanimatie (hartmassage en beademing) die de Nederlandse Hartstichting in vele plaatsen organiseert. Reanimatie is een systeem dat is over komen waai en uit de Verenigde Staten. Een zekere Dr. Hart bracht dit sys teem van eerste hulp bij hartstoring (EHBH) naar ons land met als voorbeeld de Amerikaanse stad Seattle. Onderzoekingen daar hebben uitgewezen dat het aantal sterfgevallen door een hartstoring terugloopt als meer mensen in staat zijn eerste hulp te verlenen. In Maassluis en Maasland organiseert de (gezamenlij ke) plaatselijke afdeling van de Hartstichting al siiids vijf jaar de hierboven genoemde reanimatiecursus. Aan de andere kant zijn er ook men sen die zo'n fiks hartinfarct krijgen dat het toepassen van reanimatie niet meer baat. Wanneer iemand een hart infarct krijgt, of wanneer er door an dere oorzaak hartstilstand plaatsvindt moet er binnen vier minuten begon nen worden met reanimatie. Wanneer dat later gebeurt worden de hersenen onherstelbaar beschadigd en bestaat er nog slechts een kleine kans dat de persoon de hartstilstand overleeft. Vandaar dat de instructeurs van de Nederlandse Hartstichting er steeds heel nadrukkelijk op wijzen geen se- sonde verloren te laten gaan en direct te beginnen met het reanimeren. Vanzelfsprekend moet de door een hartstilstand getroffene altijd naar een ziekenhuis maar het gaat er eerst en vooral om dat het hart kunstmatig blijft kloppen en dat er (door mond op mond beademing) voor gezorgd wordt dat de hersenen zuurstof krij gen". en wanneer niet gereanimeerd moet worden. Want niet iedereen die in el kaar zakt bijvoorbeeld heeft een hart stilstand. Daarom wordt hen eerst duidelijk gemaakt op welke sympto men zjj moeten letten eer zij overgaan tot het reanimeren. In het kort komt het hier op neer: pas als er geen pols slag en geen ademhaling meer waar te nemen zjjn mag/moet men reanime- Dat gebeurt een maal in de veertien dagen in Maassluis, in het Gezond heidsgebouw in Maassluis en eenmaal in de veertien dagen in het Groene- kruisgebouw in Maasland. Inmiddels heeft de afdeling Maassluis/Maasland van de Hartstichting niet alleen aan vele particulieren de reanimatietech- nieken bijgebracht, men geeft ook cursussen aan het politiecorps, de brandweer .personeel van bejaarden centra enzovoort. Verder melden zich regelmatig men sen aan voor de cursus, die in hun ge zin of directe omgeving een hartpa tiënt hebben en die door het volgen van de cursus nu in staat zijn reani matie toe te passen op de hartpatiënt wanneer deze een hartinfarct zou krijgen. 'Leken' Dat wil niet meteen zeggen dat bij elk hartinfarct de hulp van "leken" nodig is. Mensen kunnen een hartin farct krijgen zonder dat zij het mer ken. In zulke gevallen komt dat meest al pas geruime tijd daarna aan het licht. Symptomen Het leren herkennen van de sympto men is tijdens de cursus, naast de techniek van het reanimeren, een erg belangrijk aspect. In Maassluis/Maas land geven drie instructeurs les, dat zijn Bert Kool, René v.d. Bogert en Cobij van Leeuwen. Verder verlenen drie plaatselijke huisartsen, Dr. J.L. van Loon, Dr. P.T. Tjoa en Dr. P. Noordam, hun medewerking aan de reanimatiecursus. De kosten van de cursus bedragen slechts f.10.-. Men krijgt daarvoor in formatie door middel van een voor lichtingsfilm, een toelichting daarop en het beantwoorden van vragen naar aanleidjng van de film. Daarna wor den de cursisten door de instructeurs begeleid bij het toepassen van reani- matietechnieken op levensgrote pop pen. De cursisten kunnen na zo'n avondje reanimatie zo nu en dan al de opgedane kennis nog eens komen opfrissen op zogenaamde herhalings bijeenkomsten. Deze zijn gratis. Verder krijgt iedere deelnemer een duidelijk geschreven lesboek met voor zichzelf sprekende afbeeldingen. Wie belangstelling heeft voor deze reanimatiecursus kan informatie daar over krijgen bij mevrouw Pot, telnr. 13871 of bij de heer Abbas, telnr. 19691. SCHIEDAM Uit een winkel en een en een geldbedrag van f.2800.- ont- woning in de Maasdamsestraat zijn vreemd. De inbreker kwam binnen zondagnacht vijfhonderd cassette- door een ruit uit de deur te nemen, bandjes ter waarde van f. 3000.- Zowel de winkel als de woning wer- een radiocassetterecorder van f.100.- den volledig doorzocht. VLAARDINGEN Op dit moment zijn in heel Vlaardingen 688 wonin gen in aanbouw. Het grootste deel daarvan wordt gebouwd in Holy- Noord (291). Aan de le van Ley den Gaelstraat/ INTERNATIONALE PRODUKTENHANDEL in Rotterdam, zoekt een assistent (monsterkamer) Hij zal behulpzaam zijn bij het ontvangen, verzenden en ge reedmaken van tabaksmon sters. Het verrichten van ad ministratieve werkzaamheden en eenvoudige analyses met standaardapparatuur behoren mede tot zijn taak. Leeftijd om streeks 22-25 jaar. Belangstel ling in het volgen van een inter ne opleiding produktkennis is noodzakelijk. Typevaardigheid gewenst; in bezit van rijbewijs BE. Wij zenden u op aanvraag een sollicitatieformulier toe. Bokslag afdeling wervingen selectie Maasstraat werkt men aan de bouw van 68 huizen; 62 aan de Pieter Karei Brossaertstraat, Stationsstraat en Zo merstraat; 32 woningen aan de Baan- straat, Landstraat en Zomerstraat en 199 bejaarden woningen aan de West- havenkade. Voorts zijn aan de Schie- damseweg/Oosthavenkade nog 33 woningen in aanbouw en drie wonin gen met winkels in de vrije sector. SCHIEDAM Het aantal inwoners van Schiedam is in de maand januari met 118 personen gedaald van 71.282 tot 71.164. Volgens Bureau Bevol king telt Schiedam zelfs nog een in woner minder, maar dat komt omdat het bureau zich in november '82 ver telde en dat nog steeds niet ontdekt heeft. In januari van dit jaar overleden er 68 mensen. Daar tegenover werden zes tig kinderen geboren. Er vertrokken 270 Schiedammers naar andere ge meenten en er vestigden zich 160 mensen. Reanimatietechnieken kunnen een mensenleven redden SCHIEDAM De Vereniging „Vrien den van het Stedelijk Museum" wil op 26 maart een kijkje in Duitsland gaan nemen. Het Stedelijk Museum van München Gladbach en een expo sitie van werk van Henri Matisse in Düsseldorf vormen het reisdoel. Duitsland kan zich voor 19 maart op geven door f 35,- te storten op reke ning 471832 van de vereniging. Voor die prijs kunnen de deelnemers met de bus mee en de musea in. Eten en drinken moet iedereen onderweg zelf betalen. Iedereen die een dagje mee wil naar De Vrienden van het Museum willen naar München-Gladbach, omdat daar een heel bijzonder museum is ge bouwd, dat niet alleen veel heden daagse kunst bevat, maar zelf ook een kunstwerk is. De tentoonstelling van Matisse kan daarna meteen mee gepikt worden. Wie nadere inlichtin gen wil kan bellen naar mevrouw Zuidgeest, telefoon 264438. voor de halve prijs... Vlotte linnen damessandalet- te met kruisbandjes, open hiel en enkelsluiting. In blauw of beige. Maten 36 t/m 41. van 19,95 voor Geen trainerswissel bij Wl K-handbal VLAARDINGEN - De hoofdtrainers van de handbalvereniging WIK, Carla van der Goes en Aad Mooij, zullen ook in het seizoen 1983/84 de selec ties trainen. Ook de trainers Gerrie van Rijn en Puck Parlevliet verlengen hun verbin tenis. WIK verliest echter wel zjjn voorzitter. Wegens drukke werkzaam heden zal Henk Roijers namelijk op ie jaarvergadering van 3 juni niet reer herkiesbaar zijn. Het handbal- estuur is nu naarstig op zoek naar een opvolger. Amateurelftal tegen Schiedam SCHIEDAM - Het 75-jarige „Schiedam" speelt op vrijdag 6 mei op haar complex in sportpark Harga een jubileumwedstrijd tegen een Schiedams amateurelftal. De sectie voetbal van de sportraad is gevraagd een team samen te stellen. Alle voetbalclubs is het verzoek gedaan een speler voor dit duel beschikbaar te stellen. Coach van het Schiedams elftal wordt Wim Poulus. MAASSLUIS Na klachten van de honkbalvereniging MSV'71 en een voor rekening van deze sportclub door een Capels bedrijf verricht on derzoek naar de toestand van het honkbalveld in de Steendjjkpolder zal de gemeente nog eenmaal een groot onderhoud uitvoeren. Van MSV wordt daarna verwacht, dat ze zelfs de runs en de heuvel van het honbakveld gaat onderhouden. In een advies aan de sportraad stelt de gemeente, dat MSV al enige tijd klaagt over de staat waarin het veld verkeert. De runs en heuvel blijken uit te hollen, waardoor er een onvoldoende afvoer van hemelwater ontstaat. Het door MSV geconsulteerde bedrijf voert aan, dat er voor de toplaag een te fijn ma teriaal gebruikt is. Dat wordt even wel weersproken door een recent uit gevoerd onderzoek van de Nederland se Sportfederatie. Overeind blijft echter, dat het nu voorgestelde onderhoud vereist is. Daarna mag MSV het zelf gaan doen en het daarbij gebruikte materiaal tot een jaarlijks bedrag van f 1350,- bij de gemeente declareren. Ook schoolvoetbal voor meisjesteams SCHIEDAM Net als alle voorgaan de jaren organiseert de sportraad weer het schoolvoetbal- en handbal- toernooi. Nieuw dit jaar is wel, dat er dit jaar voor meisjes eveneens een voetbaltoernooi is. Het was om organisatorische rede nen niet mogelijk de meisjes tegelijk met de jongens te laten spelen. Zjj spelen nu op donderdag 5 mei. Het schoolvoetbal (voor jongens) is op dinsdag 5, woensdag 6, donderdag 7 en vrijdag 8 april (finales). Het handbal is ondergebracht in de Margriethal en heeft als speeldata woensdag 6, donderdag 7 en vrijdag 8 april. MAASSLUIS - Hans van der Knaap gaat in het seizoen 1983/84 de selec tie van MSV'71 leiden. De afdelings club had veertien candidaten voor de door het vertrek van Eric de Vries vrijkomende trainersfunctie. Van der Knaap komt uit de eigen MSV- kring. Hij is ooit trainer van de A- junioren geweest en nu is hij secre taris van de jeugdafdeling. SCHIEDAM Belangstellenden voor de Algemene Basis Opleiding, waar mee de deur naar alle vervolgoplei dingen in de sportwereld open gaaf, kunnen vanaf 8 maart aan de slag. De sportcursus omvat twaalf lessen, die op dinsdagavonden van half acht tot tien uur in Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 worden gegeven. De kosten bedragen f.75.-, waardoor deelnemers tevens een cursusboek ontvangen. Inschrij vingen kunnen telefonisch geregeld worden via Bureau Sportzaken, nummer 260500, toestel 247. Proef met een postzegelbeurs ROTTERDAM De Shell Postzegel Vereniging gaat op woensdag 5 maart aanstaande voor het eerst een Open Zaterdagmiddag Postzegelbeurs voor verzamelaars uit de regio Zuid-Hol land organiseren. Het is de bedoeling dat deze beurs ie dere eerste zaterdag van de maand plaatsvindt in de hobbyruimte van sportpark de Vijfsluizen te Vlaardin gen. De eerste twee beurzen, op 5 maart en 7 mei a.s., zijn bedoeld als een ex periment. Mocht het een succes wor den dan wil SPV er mee door gaan. Belangstellenden kunnen komende zaterdag van 13.00 tot 16.30 uur een bezoek brengen aan de beurs op j Sportpark Vijfsluizen dat pal achter het station Vlaardingen-Oost ligt.

De Havenloods | 1983 | | pagina 5