jjliil M.e.-woningen nog zuiniger dan verwacht ©- Nolets 'Koetshuys' nu rijp voor moderne kunst ST7"\ DE (TJ) HAVENLOODS ter meulen Eend te water Leegloop zet door, toch meer woningzoekenden ter meulen Lentefeestbingo Lezing over reuma Vrijwillig warme hap rondbrengen bouman woonmarkt brienenoord Fancy Fair Harpe Davids ter meulen 795 nama <-s 6O ycx-s 90 I jHIA fN »AUH steunpanties... voor een zeer lage prijs. Deze panty met tussenstuk voor komt vermoeide benen en spataders. Geschikt voor gro tere maten; 38-40, 40-42, 42- 44, 44-46, 48-50, 52-54. In ca mel, carresse of parelgrijs. Van 13.9J voor y </nnRKOM± SCHIEDAM - Een 29-jarige automo bilist uit Rotterdam heeft vrijdagmid dag de vijfjarige Joan B. geschept, toen het meisje plotseling tussen ge parkeerde auto's door de Burgemees ter van Haar en laan op rende. Het meisje werd met wonden aan haar ge zicht, een bovenarmfactuur en moge lijk inwendige kneuzingen opgeno men in het Schieland Ziekenhuis. SCHIEDAM— De Vlaardingse bezit ter van een besteleend keek maandag morgen leijk op zqn neus, toen zijn voertuig spontaan van de kade de Lange Haven was ingekukeld. De man had de auto waarschqnlijk niet goed op de handrem gezet. Onder zeer grote publieke belangstel ling werd de eend om een uur of tien uit het water gevist met een takelwa gen. De brandweer assisteerde bjj het karwei. Uitgave: De Havenloods, onderdeel van Wegener Huis aan Huisbladen, welke tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving verschijnen met een wekelijkse totaal oplage van ruim 1,1 miljoen exemplaren verdeeld over 26 edities. HOOFDKANTOOR: Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Tel. 010-135065 Postadres: De Havenloods Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam ADMINISTRATIE EN PERSONEELS ADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14 3071 KB Rotterdam Tel. 010-132170 KLEINE ADVERTENTIES (DUO'S) Tel. 010-132050 ALGEHELE LEIDING: P. Bakker Tel. 010-135085 privé 079-217857 CHEF REDACTIE: W. Schothorst J. Deijbel BIJKANTOOR: Hoogstraat 122 3131 BP Vlaardingen Tel. 010-346711 ADVERTENTIEVERKOOP: Th. J. Bravenboer, rayonleider Tel. 010-346711 privé: 010-353883 A. Holleman I.D.M. Ivo J. Sparla G.H. Adams (regionaal contactman) Tel. 010-135085 privé: 01891-3230 REDACTIE: Tel. 010-346711 M. Ames Correspondent ed. Schiedam: M. de Zwart privé: 010-736375 Correspondent ed. Maassluis: M. Doddema privé: 01899-11858 Sportcorrespondent G. Verver privé: 01899-17787 INZENDTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17.00 uur Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uur Redaktie: dinsdag 16.00 uur BEZORGING: I nterlanden/Spreigroep Mocht u klachten hebben over de bezorging, gelieve u deze door te geven aan tel. 010-132489 SCHIEDAM— De resultaten van het experiment met de bouw van minimum-energiewoningen in Schiedam-Noord (m.e.-woningen) hebben zelfs de ontwerpers van de huizen versteld doen staan. De kleinste eengezinswoningen in het complex van 76 stuks verbrui ken nog minder gas dan de waakvlam van een geiser: 150 kubieke meter per jaar. Dat hebben metingen van TNO in de nog in aan bouw zijnde woningen uitgewezen. De verwachtingen van wethou der Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening en Archtectenbureau Kris- Luiken dicht tinsson zijn nu ruimschoots overtroffen: zij hoopten het gasver bruik beneden de 400 kuub per jaar te kunnen houden. zijn daarom ook zonder centrale ver warming uitgerust: een ingenieus soort geiser zorgt in de meeste pan den voor de bijverwarming en in en kele huizen is een houtkachel ge plaatst voor de barre wintertijden. De minimum-energiewoningen heb ben slechts een bescheiden hoeveel heid gas nodig om op een behagelijke temperatuur gebracht te worden, door hun ligging op de zon, superiso latie en tochtdichte afwerking. De huizen zijn zo neergezet, dat de voor kant met de woonkamer en de slaap kamers, die veel warmte behoeven, aan de zonkant liggen. Hier zijn gro te ramen aangebracht, waardoor de zon goed naar binnen kan schijnen. De isolatie is aan de buitenkant van de panden aangebracht, zodat de be tonnen binnenkant de zonnewarmte kan vasthouden. Aan de noordkant zijn de „koude ruimtes" te vinden. De keuken, de badkamer en de entree zijn daar voorzien van kleine raampjes. Verder is het gehele huis zo kierloos mogelijk gemaakt en aan alle kanten, tot de funderingen en de betonnen vloer toe, ingepakt in dikke lagen isolatie. Deze technieken worden al sinds lan ge tijd toegepast in Zweden, waar door Peter Ghljsen van Architecten bureau Kristinsson goed in staat was „al het goede" uit dat land te benut ten. De Zweden hebben tijdens hun experimenten te kampen gehad met vochtproblemen in de woningen. Door de potdichte afwerking en de isolatie bleef namelijk al het vocht dat in de woningen geproduceerd werd hangen. In de huizen in Schie dam-Noord is daarom een mecha nisch ventilatiesysteem aangebracht, dat het vocht moet afvoeren en ver se lucht toevoert. De onderzoeksre sultaten wijzen uit dat dat goed func tioneert. In de schoorsteen is een warmtewisselaar geplaatst, zodat de warmte van de afgevoerde lucht niet helemaal naar buiten verdwijnt, maar weer afgegeven wordt aan de verse buitenlucht. Al deze technieken blijken nu een gigantische energiebesparing op te le veren: er hoeft nog geen tien procent van wat een „normaal" huis vergt verbruikt te worden. De woningen De minimum-energiewoningen kun nen echter niet „zomaar bewoond" worden. Om het „systeem" werken de te houden moeten de bewoners bijvoorbeeld elke nacht de luiken sluiten. Dat kan evenwel van binnen uit, dus dat hoeft niet zo'n bezwaar te z(jn. Bewoners die zich energiebe- wust gedragen kunnen dan met ISO kubieke meter gas per jaar volstaan, of in de grotere huizen 250 kuub. De metingen van TNO zullen tijdens de bewoning doorgaan, om te zien of dat verschil uitmaakt. Omdat de 76 eengezinswoningen verschillend op de zon georiënteerd en er hier en daar verschillende bouwmaterialen gebruikt zqn, kunnen de metingen straks duidelijk maken hoe de beste resultaten bereikt kunnen worden. Het woongedrag van de toekomstige bewoners wordt ook onder de loep genomen. De Rotterdamse Erasmus- universiteit zal dat deel van het on derzoek ter hand nemen. Na de vol gende winter kan dan duidelijk wor den of het openen van een raam of het vergeten van de luiken veel ef- *Wethouder Zijdeveld:„Energieverspillers komen er niet meer in! fect heeft op het energiegebruik. De resultaten van de onderzoeken zullen gebruikt worden bq de bouw van soortgelijke woningen. In Rot terdam en Amsterdam gaan al bouw projecten van start, die door de erva ringen die in Schiedam zijn opgedaan goedkoper zijn. In Schiedam is een subsidie van het Rijk benut om de bouwkosten binnen de grenzen van de woningwet te houden; In Rotter dam en Amsterdam is dat niet nodig. De huren van de Schiedamse mini- mum-energiewoningen zullen, als al les eraf is, gemiddeld rond de f.500.- komen te liggen. ieder geval doen besluiten dat er geen enkele architect meer in Schiedam wordt toegelaten, die een woning ontwerpt die meer dan duizend ku bieke meter gas verbruikt. „Dan ben je een dief van je eigen portemon nee", vindt de wethouder. Zijn expe- rimenteer-drang is overigens nog niet uitgeput. De wethouder speelt met het idee „grondwoningen" te bou wen in de „proeftuin Schiedam- Noord". Zulke woningen staan half in de grond en worden zodoende ge ïsoleerd door de aardbodem. Er zijn al wat gesprekken geweest met de Stichting „De Twaalf Ambachten" luit Boxtel. Of de problemen met de hoge grondwaterstand in Schiedam het hoofd geboden kunnen worden moet nog bekeken worden. Droom van eigenaresse An van de Brand vervuld SCHIEDAM - Met de opening van Galerie 't Ketshuys aan de Lange Ha ven 78 is niet alleen de hartewens van eigenaresse An van de Brand in ver vulling gegaan maar is Schiedam ook een tentoonstellingsruimte voor moderne kunst rijker geworden. Hans Paalman, de directeur van het Stede lijk Museum, noemde het dan ook een prima initiatief' tijdens zijn openingstoespraak op zaterdag 16 april. An van de Brand heeft al enkele jaren ervaring in het galeriewerk op kun nen doen in het Schieland Zieken huis, waar zq hoofd van de huishou delijke dienst is. Een paar jaar gele den startte ze daar de Schielandgale- rie. Toch wilde ze 't liefst een eigen galerie beginnen, en toen de voorma lige viswinkel van Bitter aan de Lange Galerie 't Koetshuys aan de Lange Haven 78, vernoemd naar het Koetshuis Haven verkocht werd kon ze die van dr. Nolet, dat sinds 1912 schuil gaat achter de vooroorlogse gevel van Bit- droom verwezenlijken. ters viswinkel. An van de Brand blijft gewoon in het Schieland Ziekenhuis werken, want, zoals Paalman zei: „Rijk zal ze niet worden van 't Koetshuys. Echte ver dienste zit er zeker niet in. Overdag is daarom mede-eigenaresse Hanneke Wensveen in de tentoonstellingsruim te te vinden. Alles wat Hanneke en An mooi vin den, kan een plaatsje krijgen in 't Koetshuys, zolang het om moderne kunst gaat. Aan de kunstschilder Beiqamin Royaards de eer om als eerste zqn aquarellen in de galerie op te hangen. Royaards exposeerde eer der in het Schieland Ziekenhuis en in het Stedelijk Museu, maar volgens Paalman heeft hq sinds die tqd een ontwikkeling doorgemaakt. „De kleuren zqn veranderd, nu hij in Frankrijk woont. Sommige mensen noemen dat „Latijnse helderheid"; de kleuren zqn daar nu eenmaal an ders dan hier". De Schiedamse schil der Doop Wiegmaan bracht het an ders onder woorden: „Nogal veel rood, branderig rood ook twee prachtige schaakspelen van Paula Hosman en sieraden en huis raad van het Delftse meubelmakers- bedrijfje Tijmo te zien in 't Koetshuis. De spullen van Tijmo zijn te koop en wie daar toe besluit, weet dat hq een unicum in huis haalt. De tWee vrien den die het Delftse bedrijfje hebben opgericht bouwen namelqk; nooi in series en geen twee stukken uit hun werkplaats zqn gelijkt. De tentoonstelling die 't Koetshuys voor volgende maand op de agenda heeft staan sluit aan op een expositie in het Stedelijk Museum. Dan zal in 't STedelijk een grote keramiekten- toonstelling gehouden worden. De kunstenaars die daar exposeren zul len kleiner werk in 't Koetshuys la ten zien. HAN VAN DER HORST Grappig poloshirtje... van uitstekende kwaliteit. Met kontrasterend kraagje. Van 65/35% polyester/katoen. Ma ten 74-80-86-92. Blijven goed in de was! In rood, marine, bleu of wit. van 19,95 voor SCHIEDAM - Het aantal i van Schiedam is in februari afgeno men van 71.164 tot 71.068. Er ver trokken 224 Schiedammers naar an dere gemeenten en er vestigden zich 134 nieuwe inwoners. In februari werden 54 kinderen geboren en er overleden 60 mensen. Volgens de afdeling burgerzaken telt Schiedam zelfs nog twee inwoners minder, maar dat komt omdat de af deling zich in november '82 een in woner vertelde en deze fout trachtte te herstellen door nog een inwoner weg te werken. Het aantal woningzoekenden is in middels weer aan het stijgen. In maart kon bureau huisvesting 6022 woning zoekenden noteren, 381 meer dan in februari. Er konden 270 mensen aan een huis geholpen worden, maar er schreven zich bijna zevenhonderd nieuwe woningzoekenden in. Öudetoïïektie SCHIEDAM - De Stichting Lente feest houdt vanavond, donderdag 21 april, een bingo in haar pand aan de Broersvest 101. Om zeven uur gaat de deur open en om acht uur wordt het eerste nummer afgeroepen. Tot het prijzenpakket delijke artikelen. Vrijdag 22 april is er van tien tot vier een minimarkt bij Lentefeest. Als het weer het toelaat is er dan ook een rommelmarkt buiten. De opbrengst van alle Lentefeestactiviteiten is be stemd voot gehandicapten. SCHIEDAM - De reumapatiëntenver eniging Nieuwe Waterweg-Noord or ganiseert woensdag 27 april een bij eenkomst in Dienstencentrum „De Vier Molens" aan de Nieuwe Dam- laan 766. Vanaf half acht 's avonds zal reuma toloog H. van Paassen van het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam een lezing houden over de behande ling van reuma. Iedereen is welkom. Wie niet in staat is op eigen gelegen heid te komen, kan beliep naar me vrouw Tetenburs. telefoon 34«013. KLAP- Een 25jarige Schiedammer heeft vrijdagmiddag uit boosheid een Mercedes- bezitter een klap op zijn neus verkocht. De automobilist reed volgens de Schie dammer veel te hard door de Kameriingh Onneslaan. SCHIEDAM - De „Tafeltje-dek-je"- service van Dienstencentrum „De Vier Molens" kan nog enkele vrijwil ligers gebruiken die maaltijden rond willen brengen. De vrijwilligers brengen een keer in de twee weken warme maaltijden rond bq oudere mensen, die nog maar moeilqk voor hun eigen hap kunnen zorgen. Om half twaalf's och tends begint de tocht, die dan onge veer een uur in beslag neemt. Mensen die tijd over hebben en mee willen helpen kunnen zich opgeven bij me vrouw De Groot van het dienstencen trum, telefoon 705500. SCHIEDAM - Een 22-jarige motor rijder is vrijdagmiddag op de Burge meester Knappertlaan aangereden door een automobiliste, die niet goed uitkeek bij het wegrijden. De motor rijder werd met kneuzingen en een beenwond opgenomen in het Schie land ZieVpnbi.ÏQ el uw eigen interieur samen meeneemmeubelsysteem met zeer veel accessoires èn per onderdeel verkrijgbaar. Het systeem is overal in huis toe te passen. Het hout is blank en onbewerkt, u kunt het blank lakken of kleuren of beitsen. Kom zelf kijken, een folder ligt voor u gereed. Rotterdam, IJsselmondselaan 175, telefoon 010-507444 Best, Eindhovenseweg 32, telefoon 04998 - 718 84 SCHIEDAM De muziekvereniging Harpe Davids organiseert op zaterdag 23 april van elf tot drie een fancy fair in de Lange Kerkstraat om het uni form- en instrumentenfonds te spek ken. De feestelijke markt zal bestaan uit kraampjes waar boeken te koop zijn, oliebollen gesmikkeld kunnen wor den en een gokje gewaagd kan wor den. Verder zün er een rommelmarkt en een pony wagen voor de kinderen. Harpe Davids neemt de gelegenheid te baat om rond te gaan mei handte keningenlijsten voor oefenruimte, die de muziekvereniging - zoajs zovele andere muziekgroepen - ontbeert. Mensen die spullen hebben voor de rommelmarkt kunnen bellen naar nummer 710250, dan kan er een af spraak qemaakt worden. zo goedkoop zag u ze nog nooit! Sony kassettes van topkwali teit voor 'n ongelooflijk lage prijs. Kom snel want op is op. Standaard ferro C60^ per 3 stuks voor Chroom CD alfa C60 voor -3,95p,s4 Chroom UCX C 60 voor 3,95 pst Chroom UCX-S C60 voor 4,95 pst. Metal kassetteC60 voor 5,95 pst Let ook op de C90 prijzen! -ou l"rl nir, T/M 50 APRIL SONY japipjMil Waarom u steunzolen nooit in een gewone schoen moet dragen. sleun"uo|ngeen°rin.^Ur^t kiSgT1 gewone weliswaar de juisle steun, maar de «ehnen zakelijke rui MODIEUS V0ETK0MF0RT SALON DE PEDICURE AANMETEN VAN STEUNZOLEN SCHIEWEG 97c ROTTERDAM TEL. 010 669912 Ook maandagm geopend

De Havenloods | 1983 | | pagina 3