KAROTTENFABRIE OUDE GLORIE HERS u J 635 Peper opent monument spec\aleaanb^diN EEN GEHEEL^ VERZORGDE VIEfT PROVINCÏENTOCHT DE QHAVENLOODS_ Na de sluiting van de mijnen viel het doek Snuif, vroeger een begrip KWALITEIT VOOR MINDER GELD 25.00 16.95 59.00 VOOR MOEDERDAG Boek en langspeelplaat van 29.90 voor 9.9 Elly Ameling heeft het lied in het middelpunt van haar muzikale leven geplaatst. Door middel van het boek, ruim 100 pagina's met vele foto's krijgt u inzicht in dat leven en door de grammofoon plaat krijgt u een idee van haar schitterend talent. Ze zingt werken van Bach, Vivaldi, Mozart, Schu bert, Satie, Faurè, Gershwin, Wolf en Gounod; 14 zeer uiteenlopende liederen, op een dusdanige manier dat ze voor een ieder vertrouwd worden én een genot om naar te luisteren zijn. Voor slechts 9.90 liggen de elpee en het boek sa men bij de balie van VOOR DE LEZERS VAN DE HAVENLOODS Vt nMïtIILWL/O- - 3 28 APRIL 1983 l.s.m. Snel&Co organiseert De havenloods 1e Pinksterdag 22 mei 1983 Deze interessante tocht, met veel afwisseling, voert door de pro vincies Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant. Onze eerste stop is op de Utrechtse Heuvelrug, waar in de plaats Leersum de koffiepauze zal worden gehouden. Vervolgens vla Rhenen, over de beroemde Grebbeberg, Wageningen, Renkum en Oosterbeek naar Arnhem. Na Arnhem gaan we door de Betuwe en via Nijmegen naar het prachtig gelegen Berg en Dal. Hier gebruiken we in Restaurant 'ParkTlvoll'een uitgebreide Gelderse koffietafel. Na de maaltijd bestaat er voor de liefhebbers nog de mogelijkheid om een half uurtje in het amusementspark TivoH' rond te kijken. Hierna komen we door één van de mooiste streken van ons land, we gaan namelijk via de Zeven Heuvelenweg naar Groesbeek. Bij Gennep steken we de Maas over en komen in de provincie Noord-Brabant. Langs een attraktieve route bereiken we het bekende plaatsje Oisterwijk waar we midden in het vennenaebied de middagpauze zullen houden Tevens zal de moderne touringcar hier tijdelijk worden verwisseld voor ouderwetse paardekrachten. Want hoe kunt U nog meer genieten van al het moois dat de Brabantse natuur te bieden heeft, dan vanaf uw plaats in een huifkar, die in een rustig tempo door een paard wordt voortbewogen? Voor het diner zetten we koers naar Made, waar in Hotel "t Trefpunt' nog een fijn diner zal worden geserveerd. Terugkomst te Rotterdam om ca. 21.00 i 50 Ter gelegenheid van het tweehonderd jarig bestaan van Van Nelle, schonk de di rectie van deze genotsmidde len-fabrikant ruim een jaar geleden een schilderij van de Rotterdamse kunstenaar Van de Doel voorstellende het ka- rottenfabriekje aan de Pias- zoom, aan het gemeentebe stuur. Een symbolische over handiging van een geldbedrag van 250.000,- ten behoeve van renovatie van het histo risch bedrijfje. Vrijdag aanstaande wordt het opgeknapte karottenfabriek- je officieel geopend door bur gemeester Peper. Op deze pa gina wordt een overzicht ge geven van de historie van de fabriek, het verval en de uit eindelijke goedkeuring van de plannen tot renovatie, waar voor met name de heer Meijerman, directeur van het Historische Museum, zich heeft ingezet. INBEGREPEN: PRIJS: ■het vervoer per luxe touringcar -koffie met gebak -een uitgebreide Gelderse koffietafel met huzarensalade -een huifkartocht in de omgeving van Oisterwijk -een 3-gangen diner, bestaande uit: soep Wiener Schnitzel diverse groenten sla gekookte aardappelen frites ijs met slagroom INSTAPPLAATSEN EN TIJDEN: 08.15 uur Rotterdam, Zuidplein, bij Theater Zuidplein 08.30 uur Rotterdam, Centraal Station, bij restaurant "Engels" Nadere inlichtingen en boekingen op de kantoren van: Rotterdam: Westblaak 155,010 -135085 K Krimpen a/d IJssel: Weteringsingel 2,01807 -16899 Vlaardingen: Hoogstraat 122,010 352911 In de tweede kwart van de achttien de eeuw stonden er in Rotterdam twaalf karottenfabrieken in zes snuif molens met ongeveer drieduizend werknemers. De tabaksindustrie vormde in deze eeuw en ook nog in de eerste helft van de 19e eeuw voor Rotterdam de belangrijkste tak van nijverheid. Stukken belangrijker dan de haven. Sinds 1756 waren molens en fabrieks panden - gelegen aan wat thans „de Plaszoom" heet - eigendom van de familie Hioolen. Een geslacht dat in elke generatie fabrikanten (n.l. eige naren van molens) en notarissen op leverde. Op een etiket van rondom 1850 lezen wij„Snuif Fabrijk van gebroe ders Hioolen, Kralingen bij Rotter dam". Boven in het etiket het fami liewapen van de Hioolen's links en rechts van boven naar beneden ta baksbladeren, potten, gekruiste ka rotten met de initialen „G.H." er op, snuifflessen en een tabakskuip. in 1916 krijgt de gemeente het groene licht tot onteigening van „De Ster", „De Lelie" de directeurswo ningen, de dienstwoningen, de ka- rottenfabriek, stallen en schuren. Kortom van de hele opstal en de uit gestrekte terreinen. Waarschijnlijk toch in hun eer geraakt - immers sinds 1756 waren zij fabrikant ter plekke - voelden de Hioolen's er niet voor om het bedrijf als huurder voort te zetten. Liever verkopen zij de inventaris en de „goodwill" aan hun personeel. Deze hebben er geen bezwaar tegen om als huurders van de gemeente verder za ken te doen. Noordegraaf en Krijgs man kopen de maalderij. H.J. Buk man in 1898 bij het bedrijf gekomen als jongmaat voor de vaten - verwierf de Karottenfabriek. Wanneer de pachter de heer H.J. Bukman sr. (ruim vier maanden voor zijn gouden jubileum) op 26 oktober 1947 overlijdt, zet zijn zoon, de heer H.J.. Bukman jr. met de heer C.C. van Harrewijn de zaak voort. Nadat in 1962 Bukman zich uit de zaak te rugtrekt wordt de heer van Harrewijn pachter van de molen. Zjjn zoon houdt namelijk nog steeds de molens draaiende. Enkele Noord-Amerikaanse tabaks soorten als Kentucky en Virginia waren de aangewezen grondstoffen. De tabak werd in een „sausbad" vochtig gemaakt. De gestripte bla deren werden daarna tot een grote kegelvormige winterbiet opgerold tot een lengte van ca. een halve meter en tot een doorsnede van ca. 20 cm en met een gewicht van ca. 4 1/2 kg. Zo ontstond de karot, afgeleid van het Franse woord „carotte", dat wortel of peen betekent. Om deze karotten te „harden" wer den ze zo stevig mogelijk in een lap gerold met 'n touw eromheen. Het aantrekken moest door mannen met sterke spierkracht geschieden. Zó strak, dat het sap uit de karot droop. Na drie weken volgde een nieuw proces: het „fisseleren", d.w.z. op nieuw .de karot met een touw stijf afsnoeren. De karotten werden dan om te gisten en om te zweten een tijdje weggelegd. Dit heette „transpi reren". Een stoperige, nicotine- - - -- --achtige vloeistof sijpelde dan uit de Lens - precres tussen „De Ster" en opzwellende karotten. Dit sap werd _'!™e m' hun riante. directeurs- in die tijd vaak als geneesmiddel ver kocht. Ook tuinders en plantenkwe- Uu'»hKX Het Hioolen-wapen, de snuifflessen, de kuip, de tabaksbladeren en de karotten blijven afgebeeld. Tussen het industriële complex van molens, paardestallen, kuiperij, droogschuren, dienstwoningen en fa briekjes bouwden in 1867 de Hioo- De karotten worden geradbraakt. Maatschappelijk Werk in 1977 om de Karottenfabriek aan de Plaszoom te Rotterdam op de aanvullende monu mentenlijst te zetten omdat deze op slag „een bouwwerk is van belang uit oogpunt van industriële geschie denis en volkskundige waarde". Wanneer dit bericht in Rotterdam be kend wordt, gaat de Dienst Gemeen tewerken berekenen hoeveel de reno vatie wel zal bedragen. Men komt uit op acht a negen ton. Gelet op de ex treme hoogte van dit bedrag besluit het College van Burgemeester en Wethouders op 14 oktober 1977 tot sloop van de karottenfabriek. Ach terstallig onderhoud speelt mede een rol bij deze beslissing. kers waren gretige afnemers voor de bestrijding van insecten. De boeren gebruikten het als medicament tegen Tevens besluit het college dat over de bepaalde ziekteverschijnselen bij hun vee. Zeefsel Om te „lageren" werden de karotten soms gedurende dertig jaren opge slagen. Een karottefabrikant moest daarom wel over veel bedrjjfskapi- taal beschikken. Eén van de dothan delingen was het „radbraken" van de karotten. In vier horizontaal rond draaiende kuipen in de molen, wierp men brokken karotten. Daarna wer den ze tegelijk door stampende bal ken, aan de onderkant voorzien van tweemaal twee messen, tot een grof korrelige massa fijngestoten en door elkaar gemengd, Door het zeven daarna ontstonden de gewenste soorten. De grote korrel werd weer geplet, het eerste goede zeefsel leverde de zogenaamde karot- tensnuif op, de fijnere zeefsels wer den gekleurd en soms van parfum voorzien. Verpakt in spanen houten doosjes met kleurige etiketten kwam „snuif" destijds in de handel. Tussen de beide wereldoorlogen vond Piasmolens". Deze directeurswoning „snuif" grote aftrek bij de boerenbe- kwam recht te staan tegenover het volking in Braband, Zeeland en Lim- woonhuis van ook een familie in burg. Grote afnemers waren ook tabak, de Lecomtes. Maar een doch- kloosters. Van de Scheveningse vis- ter Lecomte trouwde met een zoon sersvrouwen gaat het verhaal, dat zij Hioolen. hun snuifdoosje bijna dacht en nacht Het pletten van de korrels. in het fabriekscomplex aanwezige in ventaris contact moet worden opge nomen met de directeur van het His torisch Museum. Het bestuur van het Hustorisch Genootschap „Roteroda- num" en de Directeur van het Histo risch Museum schrijven verontruste brieven over dit sloopbesluit van de wethouder. De Dienst Gemeentewer ken stelt een nieuw onderzoek in en beraamt de restauratie op zes ton. Op 23 maart 1978 bezoekt de wet- Maar behalve deze toepasselijke at tributen staat er ook op afgebeeld een gezicht op het industrieterrein aan de Plaszoom toen Kortekade ge heten. Op een etiket uit het begin van deze eeuw blijkt dat „de Ceres" vervangen is door een fabrieksge bouw met rokende pijpen, alsmede dat de tekst thans luidt: „Gebr's Hioolen, snuif en karottenfabrikan- ten te Rotterdam, voormalig Kralin gen". houder met portefuëille Sport en Recreatie de wijkraadsvergadering Kralingen. Op de agenda staat onder meer „Recreatieve en Culturele plan nen voor het Kralingse Bos". De heer E. Roelofsz - bestuurslid Roteroda- Het hele complex kwam hierdoor in bij zich droegen. Tot aan de eerste mum en voorzitter afdeling Zuid Hol- éénhand. wereldoorlog (1914-1918) eindigde u1-,;~ In 1906 besluit de gemeenteraad een een feestelijk diner dikwijls met een gigantisch havenbekken te laten gra- „rondje snuif" waaraan dames en he ven: „De Waalhaven". Een van de ren deelnamen, vele problemen verbonden aan dit besluit is „Waar stort je de vrijko- Maar de kurk voor de snuifindustrie mende aarde?" Besloten wordt hier- vormden de mijnwerkers. Immers, zij voor de drie delen van de diepliggen- mochten, gelet op mijngas, onder- de polders rondom de Kralingse gronds niet roken. Zodra de Lim- Plas aan te wijzen. In die tijd be- burgse mijnen tegen het einde van de stonden er ook reeds plannen voor jaren zestig worden gesloten, valt het een recreatief bos gelegen langs de doek. Gedaan is het dan met de Ka- plas. rottenfabriek te Kralingen. Onteigeningsprocedures worden in gang gezet. Onderhoud land Bond Heemschud - breekt in die vergadering de lans voor de Karot tenfabriek. Hij en velen met hem vin den het doodzonde dat dit 19e eeuwse monument van Rotterdamse industrie en techniek door het uit blijven sinds 1969 van onderhoud in elkaar dreigt te storten. Een gebouw dat afgezien van het historische as pect architectonisch een belangrijke visuele waarde heeft. De hoogte van de nok is gelijk aan de hoogte van de omloop van de zo perfect-gerestau- reerde „Lelie". Fabriek en molen vormen een eenheid. NU MBT 10% KORTING O Ml MERANTIE (hardhout) geschaafd op voorraad HOUTWAND Een houten wand, u kunt het ook. Wandplaten, o STEENSTRIPS iJST Chipwoodtegels 40x40 cm per stuk Grenen schrootjes per meter v. uk 0.89 i Schilderijlijst p.rr Deuren per stuk v.a Verf 10 modekleuren per blik 3.00 25.00 10.95 Alabastine plafondplast grof en fijn 3 st. 18.95 West Frankelandsestraat - Schiedam _J Roelofsz stelt voor het gebouw ten nutte te stellen van bezoekers van het Kralingse Bos. Een ieder vindt het een aantrekkelijk plan. inclusief de wethouder, maar... de zes ton res- tauratiegeld is niet beschikbaar. Roe lofsz beweert dat zo'n groot bedrag in eerste instantie niet nodig is. Een eerste klas bouwbedrijf heeft bere kend dat voor een ton het dak her steld kan worden. Een niet luxueuse restauratie is begroot op 265.000 resp. 325.000 gulden. De wethouder vindt dit een wild idee. Na felle discussie kiest de wijkraad de kant der verontrusten. Dezen blij ven ijveren voor het behoud via een minder luxueuse restauratie. Deskun digen voeren - om niet - berekeningen en ramingen uit. Restauratie-werk zaamheden worden gemaakt. Op 31 augustus 1978 deelt de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk de gemeente Rotterdam mee dat hij voornemens is de Karot tenfabriek op de lijst van bescherm de monumenten te plaatsen. De ge meente krijgt van de minister drie maanden de gelegenheid om C.R.M. alsnog in overweging te ge ven het monument weer van de lijst af te voeren. Derhalve staat op de agenda van de raadsvergadering van 23 november 1978 een verzoek van het college aan de Raad om een brief aan C.R.M. te versturen met verzoek tot afvoering van de Karottenfabriek van de aan vullende lijst van beschermde monu menten. Aangenomen Mevrouw de Vries-Kagchel (PvdA) en de heren Faasen (D66) en Polak (VVD) zijn tegen het versturen van zo'n brief. Zij vragen van het college nadere argumentering. Zij stellen voor deze kwestie aan te houden. De wethouder van Openbare Werken is bereid om de minister verlenging van het antwoordtermijn te vragen. Hij zegt toe uiterlijk in de raadsverga dering van december met een uitvoe riger nota op deze materie in te gaan. Na overleg met de wijkraad Kralin gen stuurt Roelofsz aan alle leden van de drie raadscommissies een brief. Aan de wethouder en de voor zitters van de raadscommissie te vens de door deskundigen berekende restauratieve kostenramingen en werktekeningen. Op 22 februari 1979 wordt het her nieuwde voorstel van het college tot een verzoek om afvoering van de Karottenfabriek van de aanvullende ontwerp monumentenlijst behandeld door de raad. In een bewogen verga dering wijst de raad dit verzoek af. Hij stemt de motie van mevrouw P.C. de Vries-Kagchel en de heer G.Chr. Faassen die onder meer het college verzoekt: „Stappen te ondernemen die het mogelijk maken de fabriek te herstellen en zoveel mogelijk in de oude staat terug te brengen". Stem menverhouding 26 voor en 12 tegen. Uit het gemeentelijk fonds Bohré wordt in augustus 1979 100.000 gulden beschikbaar gesteld voor pro visorisch herstel van de daken. Bij brief van 22 december 1980 deelt de staatssecretaris van C.R.M. aan de gemeente mede: „dat de zogenaam de „Karottenfabriek" op de 5e aan vullende lijst van onroerende goe deren in Rotterdam is geplaatst". Het college geeft de raad in overweging „deze 22 december 1980 brief voor kennisgeving aan te nemen". Eenvoudig De directie van De Erven de Wed. J. van Nelle N.V. laat onder zeker voor behoud weten dat zij bereid is in 1982 - ter gelegenheid van haar 200- jarig bestaan - een aanzienlijk bedrag als schenking ineens voor de restau ratie van de Karottenfabriek te willen storten. Na intensief overleg in vele vergaderingen kan op basis van zeven werkgroepvergaderingen op 27 juli 1981 door de directeur van het Grondbedrijf en de directeur van Gemeentewerken aan het college van B W gemeld worden dat - door het initiatief van de directie van De Er ven de Wed. J. van Nelle N.V. alsme de bij een „Exploitatie op low-bud get basis" de restauratie van de Ka rottenfabriek mogelijk is. Het college van B en W gaat op 31 juli 1981 accoord met het voorstel van de wethouders van Ruimtelijke Ordening en van Kunstzaken tot res tauratie in een eenvoudige vormeen expositieruimte; een dienstwoning voor de beheerder; een kantoorruim te. Ruim een jaar later wordt de stich ting „Vrienden van het Karottenfa- briekje" opgericht. Deze stichting heeft onder meer tot doel financiële steun te verlenen voor de verdere in richting van de Karottenfabriek. Men slaagt erin een bedrag van 60.000 gul den bij elkaar te krijgen. Het stelt zich voor met een zekere regelmaat tentoonstellingen, lezin gen en andere culturele activiteiten te organiseren. De eerste tentoonstel ling in de lage - nog oorspronkelijke ruimte - behandelt „de Karotten- industrie in Rotterdam in het alge meen en de geschiedenis van deze Karottemfabriek in het bijzonder".

De Havenloods | 1983 | | pagina 13