'Van het Rotterdammer zijn geen beroep maken' 39?5 19?5 19?s ïk*- m ter meulen ter meulen Mei-bombardement als decor voor achtervolging Prestatieloop door het Hof VRB kampioen onderwaterhockey UN KLBÜRtNT.V. mvmfó meo verhuur bv ter meulen ter meulen llilll illlii 1 Jacques Post: ,^4/s je er eenmaal induikt kom je leuke dingen tegen Ruimte tekort- iast. van motten? Hang dan uw winter- of zomerkleding in de ze handig opvouwbare kast. Ook ideaal voor de camping. In bruin/beige dessin. Afm. 140 x 75 x 50 cm. Van 59,- voor Motkast met legplank (Afm. 160 x 75 x 50 cm) van 75,- vnor 59.50 Vlotte herenmode- overhemden met prachtig in geweven ruit- of streepdes- sins. Met borstzak en moder ne afgeronde manchetten. In diverse kleuren en dessins. Polyester/katoen kwaliteit. Maten 37 t/m 44. Van29^95_ voor. Als hij er eenmaal over begon nen is kan hij er bijna niet meer over ophouden. De oorlog, mei '40, het bombardement. Rotter dams thrillerschrijver nummer één, Jacques Post, heeft het in zijn nieuwste boek „De Mei- moorden" over de periode even vóór de oorlog. Het bombarde ment van Rotterdam en de brandende stad vormen in deze onorthodoxe thriller een gigan tisch decor voor een verhaal waarin een zoon van een ver- mooide taxichauffeur in samen werking met zijn roodharige vriendin uit het rosse leven, de moordenaar van zijn vader ach tervolgt. Een verrassend verhaal met een ver rassende achtergrond. Ook voor de de laatste jaren sterk toegenomen schare fans van de tweeëndertigjarige schrijver (of „publicist" zoals hij al tijd bij „beroep" invult) zal de nieu we Post als een bom inslaan. Niet al leen het feit dat het Rotterdam van nu is vervangen door Rotterdam anno 1939/40 is verrassend er speelt een oude bekende uit de boeken van Jacques Post de hoofdrol. Maalbeek. De ex-rechercheur uit „Leer om Leer", „Een Samurai in Rotterdam" en „Stille Waters", door de schrijver zelf aangeduid als een kruising tussen Martin Beck en Maigret, is in „De Meimoorden" 43 jaar in de tijd terug gezet. Maalbeek is een reeds kalende twintigjarige die dol is op Coleman Hawkins-platen en die nogal hardhan dig met de harde realiteit van het le ven in aanraking komt als zijn vader voor zijn ogen wordt vermoord. kozen. Post: „Buiten het feit dat ik nu al drie boeken in het Rotterdam van nu met het duo Max Maalbeek heb geschreven en ik het schrijven van formuleboeken wil voorkomen, intrigeert die periode me enorm. In Rotterdam is de belangstelling voor die periode van voor de oorlog bjj jong en oud aanwezig. Het Rotter dam van de jaren dertig was een le vendige, swingende stad met steegjes en veel oude en scheefgezakte huisjes. Je had bijvoorbeeld En daar gaat hjj weer. De vruchten van drie maanden zoek- en graatwerk in de vóóroorlogse historie van de Maasstad uiten zich in een enthou siast betoog over het toenmalige nachtleven. Een passage uit „De Mei- moorden": „Van de bekende uitgaansgelegen heden lagen Chrystal Palace, Alcazar en de Cosmopoliet enigszins uit de loop van de mensen die zich bij voor keur in het centrum vermaakten. Me- phisto was twee jaar geleden afge brand en de meeste bekende dans- bands waren te duur voor de kleinere gelegenheden in de binnenstad. Pschorr was alom favoriet. De ingang van het café-dansant, een hoge kubus die grensde aan het Grand Café Res taurant, trok 's avonds als een lich tend baken de nieuwsgierigen op de Coolsingel naar zich toe. Onder de Italiaanse pergola, die nieuwste attractie die een week gele den feestelijk ten doop was gehou den, waren die middag alle tafeltjes bezet. In het Grand Café werd de sfeer bepaald door kroonluchters, elkaar overlappende Perzische tapij ten en met opzet eenvoudig gehou den wanden. In de dancing werd de stemming op dat ogenblik bepaald door de lege dansvloer, het kale po dium en een grote wandschildering van de New-Yorkse skyline. Maalbeek stond met zijn hoed in de hand voor het podium en vergat een ogenblik alles, zijn vader, de recher cheur en zelfs waarvoor hij gekomen was. Hier hadden ze gestaan: de bands van Louis Armstrong, Jack Hylton en The Ramblers, ooit met Coleman Hawkins als gast". Beroep „Als je er eenmaal induikt kom je zo'n hoop leuke dingen tegen dat ik nu met gemak nog een thriller kan vullen met dat materiaal", zegt Post. „Maar je moet oppassen dat het de cor niet teveel op de voorgrond gaat treden. Je wilt al gauw te veel details invoegen. Dat heb ik geprobeerd te voorkomen. Het verhaal is het belang rijkste." De vier thrillers van Post hebben alle maal de Maasstad als decor. „Rotter dam is een prima entourage en ik ken de stad v$ goed. Dat is handig bij het schrijven. Maar ik schrijf in de eerste plaats thrillers. Het is niet mijn bedoeling om van het Rotterdammer zijn mijn beroep te maken". Is het geen risico om een tijdsbeeld als achtergrond te nemen wat je zelf niet hebt meegemaakt? „Natuurlijk", beaamt Post. „Vandaar ben ik ook Belangstelling Voor de hand liggende vraag aan Jacques Post is waarom hij voor die periode, net vóór de oorlog, heeft ge- 'De Coolsingel met links Pschorr. heel benieuwd wat de oudere Rotter dammers van „De Meimoorden" vin den. De historische elementen over de Duitse inval, het bombardement en straatnamen van destijds zijn in elk geval allemaal juist. Wat dat be treft heb ik enorm veel aan het boek van Aad Wagenaar, „Rotterdam mei '40", gehad. Dat is een heel grondig boek, waarin veel ooggetuigeversla gen van het bombardement zijn op genomen. Wagenaar schetst een veel menselijker beeld van de gebeurte nissen dan menig historisch verslag. Verder heb ik natuurlijk veel met mijn ouders en met andere oudere Rotterdammers gepraat over hoe het er vóór de oorlog in Rotterdam uit zag. Vandaar die benieuwdheid naar hun reactie." Posts' eerste thriller „Leer om Leer" werd door de BRT verfilmd en op 30 januari van dit jaar in de „Made in Vlaanderen"-serie uitgezonden. Is hij tevreden over het resultaat? „Ze hebben in het scenario wel het een en ander veranderd. Zo speelt het verhaal in de film in Antwerpen, ook een havenstad, maar toch. Ook de Max-figuur kwam mijns inziens niet helemaal uit de verf. Maalbeek werd perfect gespeeld door Ward de Ravet, een veelgevraagd acteur in Bel gië. Maar over het algemeen vond ik het een zeer onderhoudende film. De BRT heeft trouwens interesse ge toond voor zowel „Een Samurai in Rotterdam" als „Stille Waters", bei de voor dezelfde „Made in Vlaande- Jommer Naast het jaarlijks doen verschijnen van een Rotterdamse thriller heeft Jacques Post meer koeien bij de ho rens. Hij levert een stevige portie' gedegen vertaalwerk - hij vertaalde onder andere de bestsellers „Gorki Park" van Martin Cruz-Smith en „Hammett" van Joe Gores - en schrijft sinds enige tijd ook korte ver halen, gepubliceerd in diverse bun dels. Post schrijft regelmatig kranten artikelen over Science Fiction en thrillers (o.a. in Het Parool) en is sinds kort in onderhandeling met stripblad „Eppo" over een thrillerachtige strip a la Rik Ringers („maar dan beter") die geillustreerd gaat worden door een Belgische tekenaar. Heeft Post met zoveel bezigheden nog tijd voor huiselijke activiteiten? „Oh jawel, 's Zaterdagsmorgens moet mijn zoon Elvin (8) voetballen met zjjn club en dan gaan we kijken. Dat is altijd dikke pret. Die ouders langs de lijn maken zich nog drukker dan die knullen op het veld. Tja, je kunt natuurlijk niet alles doen. Jammer ge noeg", voegt hij er treurig kijkend aan toe. VLAARDINGEN - In de komende maanden houdt de atletiekvereniging Fortuna talrijke prestatielopen. De eerste is op dinsdag 3 mei met als startpunt 't Hof nabij het dierenasiel. Aan deze loop, waarvoor men kan kiezen uit afstanden tussen 1 en 10 km. gaar een scholierenloop over 2 km vooraf. De leerlingen beginnen om 18.30 uur. De prestatielopen zijn om 19 uur. Deelname kost f.3,00 Andere prestatielopen zijn op woens dag 1 juni (Broekpolder), zaterdag 25 juni (Zuidbuurtseweg), woensdag 24 augustus (Lickebaert), zaterdag 10 september (Zwaluwenlaan i.s.m. sportschool Tino Hoogendyk) en za terdag 1 oktober (tijdloop over 3km) Ook zijn er op zaterdag 21 mei Coo- pertesten op de atletiekbaan aan de Marnixlaan. VLAARDINGEN - Voor de tweede achtereenvolgende maal is het onder waterhockeyteam van de Vlaardingse Reddingsbrigade kampioen van de eerste klas geworden. In een promotie-toernooi met de eer ste twee clubs uit ieder van de vier eerste klassen bleven de Vlaardingers ongeslagen. Ook vorig jaar behaalden ze die eerste plaats, maar toen lieten ze de promotie naar de hoofdklas schieten. Door een verandering van het competitie-reglement kan de VRB ditmaal de promotie niet ont lopen, waardoor het team zich auto matisch plaatste voor de hoogste klas. Foo Sing-toernooi VLAARDINGEN - Op de velden VOP, Café Rotterdam, café De Are- van de voetbalvereniging CION aan pol (in poule A), VOJ, Lawet, Cock- de Samuel Esmeijerstraat wordt op pit en Foo-Sing (in poule B). In de zondag 1 mei het Foo Sing-toernooi pauze (13.05 uur) spelen de dames gehouden. De aanvang is 10.30 uur. van Foo Sing/VOJ tegen café Cen- Deelnemen teams zijn Western BV, traal. Receptie bij 75-jarig iiiniSchiedam miniumI SCHIEDAM - De voetbal-, honkbal en softbalvereniging Schiedam bestaat begin mei 7 5 jaar en dat wordt vooral gevierd in het weekeinde van vrijdag 6 en zaterdag 7 mei. Op vrijdag 6 mei is er in sportpark Harga eerst de al aangekondigde jubi leumwedstrijd tegen een Schiedamse selectie. Daarover zullen we in onze krant van volgende week nog uitge breid berichten. De jubileumreceptie is op zaterdag 7 mei van 15 tot 17 uur in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. Schaken SCHIEDAM - Voor het schaakkam pioenschap van Schiedam werden de eerste partijen gespeeld. Grote afwe zige is titelhouder Gert Timmerman, die absent is omdat hij deelneemt aan het nationale titeltoernooi. De uitsla gen: Schotman-V An den Dool 0-1, Groen-van der Pluijm 0-1, Van Nieu- wenhuizen-Brunia 0-1, Heusdens-Hil- lenaar 1-0, De Wit-Van Heeren 1-0, Huyzer-Schroeder remise,Van der Vlist-Boonstra 1-0, Ameling-De Wit 0-1, Van Kleef-Weitering remise en Reitsma-Juijn 1-0. BEL NU: JAlMEt Krimpen a/d I Jssel 01807-10200 Rotterdam 010-846471 Utrecht 030-960053 PERmp.i Rijswijk 070-945292 Een juweeltje... Dit zilveren setje is echt een fijn kado voor moeder. Juwe lierskwaliteit met waarborg. Het setje bestaat uit een paar oorstekers, een hanger, gezet in spinel en een gourmet ket ting van 42 cm lang. Deze komplete set van 32,50 voor Marcel Cornelissen wint in Rotterdam VLAARDINGEN - WIK-turner Mar cel Cornelissen werd in de Rotterdam se Alexander-sporthal kampioen van Rotterdam. Andere ereplaatsen be haalden Joost Sandifort (3e bij de jongens tot 12 jaar) en Dick van Ha ren (derde bij de heren). Voor de finales meisjes en dames, die op zaterdag 7 mei in Pijnacker wor den gehouden, plaatsten zich de vol gende leden van RK WIK: Brenda Witmus (10-11 jaar), Marscha Hollen- berg, Ingrid van Mil, Jolanda Exalto (allen 12-13 jaar), Corinne van der Berg (14-15 jaar) en Marjolein van der Laan (dames). 10 Jaar Groenoord met toernooi SCHIEDAM - De zaalvoetbalvereni ging Groenoord viert op vrgdag 6 mei het 10-jarig bestaan met een toernooi in de Margriethal. Daaraan wordt deelgenomen door FCn'66, Hermes DVS, Olympus S, Groenoord (2 teams), All Greens, Martinit, HBSS, De Rozet en een Schiedams team. De Schiedamse combinatie werd sa mengesteld door Piet Grootendorst en geleid door DCMR-coach Heiwig. De geselecteerde spelers zijn Van Doorn (DCMR), Oosterwaal, Van Wijk (beiden SVV), de Vette, Flo- russen (beiden Olympus S), Stuy, M. de Vette (beiden Excelsior'20), Idema, Wessel (beiden GSS), Bel en Brand (beiden PPSC). Gespeeld wordt in twee poules en de wedstrijden beginnen om 19 uur. De finale is om 22.40 uur. De prijzen werden beschikbaar gesteld door Ni- coverken Holland B.V. Tevens is er een sportiviteitsprijs van de Spaar bank Rotterdam. Extra breed... Uni gordijnstoffen in bruin, beige of groen. Van 90/10% viskose/nylon. 150 cm breed. Per meter aa van 11,98 voor m "11 Ja, een splinternieuwe grootbeeld kleuren t.v. Nooit reparatiekosten en min. contract 6 mnd. Ook verhuur van o.a.: wasautomaten, wasdrogers, video-recorders en vouwcaravans. huur wordt leder jaar zelfs minder!)

De Havenloods | 1983 | | pagina 5