mi m DE Q HAVENLOODS Verzet 'Donder op dood, er is werk aan de winkel' DONDERDAG 5 MEI 1983 18 585 Wie 'Onvoltooid verzet' leest, voelt De ervaringen opgedaan in de Tweede de woorden als mitrailleurkogels Wereldoorlog kwamen een aantal jaren op zich afkomen. geleden bovendrijven. Een boek geboren uit wanhoop en haat De Joodse beer Frank dreigde een jegens het fascisme en racisme lichamelijk en geestelijk wrak verschijnselen die vooral in crisistijden te worden. de kop opsteken De therapie van prof. Bastiaanse om alle belevenissen uit WO II op Een sluimerend gif dat eigenlijk nooit papier te zetten hielp. weg te denken is en dat als de kans Achter de typemachine braakte ik mijn daar is in grote mate toegediend wordt leven uit: van kleuter tot 1948. Schreef Zo althans ervaart Cobie Frank, maandenlang als een bezetene de Joodse auteur van ONVOLTOOID de tijd drong. 'Onvoltooid verzet', het en met zijn boek Op verzoek van de redactie van wil de geboren en getogen De Havenloods heeft, Cobie Frank, in Rotterdam een ieder waarschuwen het boek wordt de Joodse voornaam voor hetgeen hem en zijn soortgenoten Claudie van Claudiemans gebruikt, is overkomen. een kortschrift samengesteld De 66-jarige nu in Capelle a/d IJssel woonachtige Frank schreef zijn indrukwekkend autobiografisch werk op het kruispunt van zijn leven. „Onvoltooid veizet" -dat verschijnt in een periode dat over de gehele wereld de ons land de doden van de Tweede Oorlog worden herdacht, een dag later gevolgd door de viering van de bevrij ding - is op 23 april al in diverse Rotterdamse boekhandels verkrijgbaar De uitgeverij is Futile, Brede Hilledijk 231b te Rotterdam (telefoon 859589). „Onvoltooid veizet", waarvan wellicht een vertaling in het Noors en Engels gaat verschijnen, kost f.17,50. „Waarom schreef ik dit boek? de gedachte kwam tus sen de invloed van medisch voorgeschreven drugs door de beneveling en depressies naar boven drijven. In 1979 was ik in elkaar geklapt... Het diep verstopte zocht zijn natuurlijke weg naar buiten en een alarm telefoontje naar prof. dr. Bastiaans was het gevolg. Ik baalde van alles en vooral van mezelf. Te lang had ik geleefd, te veel had ik overleefd, het hoefde niet meer. In Oegstgeest werden mijn hersens onder handen genomen door de grootste specialist van Europa. Vervroegd ging ik naar huis. Daar zat ik duizelend, tollend in myn relaxstoel en kon ge luid noch licht verdragen. Iedereen was stil, ze wisten dat ik de dood wilde dwingen te komen. Lange tijd daagde ik deze uit, tevergeefs. Ik bleef leven als een geestelijk wrak. Toen kwam na maan den het moment. Verdomme, dacht ik, verdomme zei ik. Verdomme schreeuwde ik, het is afgelopen met die zin. Glimmerveen werd bru taal en zijn maat Janmaat werd geniepig en we leefden weer in een economische crisis. Die lui en hun buiten landse vrienden en bescher mers hun gang laten gaan' Ons volk vergiftigen met hun leugens? En ik in mijn stoel verlangen naar de dood, die mij nog niet wilde hebben. Donder dan maar op dood, dacht ik. Wacht jij nou maar, er is weer werk aan de win kel. Ik ging weer eten, weer bewegen, naar mijn lievelings muziek luisteren: Vaughan Williams, Alan Petterson, Aunis Sallinen, Sjostakovitch en de oude partisanen liede ren van de Maquis, van de Andartes. Ik sloot vrede met mijn vroegere leven, een leven met een overmaat aan strijd, teveel verzet, overdadi ge spanning. Die loodzware druk moest naar buiten, de methode lag voor de hand. Ik was toch journalist geweest? In de oorlogsjaren was mijn pen zo scherp, als de stiletto, die ik bezat, en zo hard als mijn voormalige karate han den. Met daladorm en librium in mijn kop ging ik schrijven, maandenlang, bijna onafge broken. Achter de typemachi ne braakte ik mijn leven uit: van kleuter tot 1948. Schreef als een bezetene over die periode want de tijd drong. In de crisisjaren rondom 1930 trad door ellende en verpaupering een mentaal dieptepunt in. De cirsis was uitzichtloos voor honderdduizenden steuntrekkers en de kleine midden stand. De economie zat in het slop, voor het fascisme was dat de vrucht baarste voedingsbodem! Het begon klein, maar hondsbrutaal met valse leuzen. „Het grootkapitaal was schuld en de Untermenschen", Joden. Intussen sloten de fascisten toch een verbond met het grootkapi taal. Orders voor de oorlogsindustrie werden beloofd in ruil voor finan ciering en justitionele onschendbaar heid voor de leiders. Geld was er in overvloed voor uniformen, lokalen, schendbladen en wapens. Het mon sterverbond ontstond in Duitsland, Italië, Frankrjjk, Engeland en.... Nederland. Het vijfde colonnewerk. Nestelen op hoge plaatsen in indus trie en politiek, maar wel verdekt. Infiltreren in de media, de progres sieve organisaties, het leger, de politie. De Joden waren een minderheid in Nederland. Je kon ze beledigen, af rammelen, betichten van streven naar wereldheerschappij. De raszuiverheid van Nederland was in gevaar. Oranje blanje bleu tegen de Davidster; het hakenkruis en wolfsangel. En de Joden waren deels vroom, deels lijd zaam, of beiden. Lijdzaamheid lokt onmiddellijke agressie uit, angstigen worden aangevallen. Zo gebeurde het en zo leidde het tot de gaskamers. Ons volk keek toe, liet toe. De mees te Nederlanders keurden het racisme af en lieten het bij die afkeuring. De progressieven, intellectuelen en ker- kelijken kwamen soms tot fel verzet en fel verzet komt niet te pas. De ge- infiltreerde autoriteiten vonden het ondemocratisch om het fascisme bij de wet in te dammen. Paralellen Thans in 1983 zien we duidelijke paralellen. Het merendeel van de fas cisten en en collaborateurs werd niet bestraft. Thans zitten ze weer op hun oude, of nog hogere posten en weer is er sprake van gigantische in filtratie en provocatie. Weer kunnen de uitstekend internationaal georga niseerde fascistengroepen onder het banier van de democratie hun gang gaan. Krijgen we een herhaling? Thans allereerst tegen de Turken, Marokkanen en andere minderheden?' Minderheden, die onze groot indus triëlen en regeringen na strenge selec tie ons land hebben binnengehaald met paradijselijke beloften. En de Surinamers en Antillianen en op nieuw de Joden. Worden al die groe pen weer de zondebokken van het slechte beleid van onze regeerders en hun economische steunpilaren? Daarom ging ik schrijven. Men zal mijn levensverhaal schokkend vinden Goed, wees geschokt, maar wordt woedend, ziedend van kwaadheid over die tragiek. Lach met mij mee, waar er te lachen is, want ook humor is een sterk wapen. Weest niet lijdzaam. Alsjeblieft niet. Denkt niet, het zijn die anderen, die beledigd en geslagen worden. Tegen wie vieze pamfletten worden ver spreid, tegen wie onze stad geschon den wordt met witkwast leuzen. U wordt ook beledigd en uiteindelijk komt u ook voor de keus. Dacht u, dat zij u met rust zouden laten? Zo als bij de nazibezetting van Neder land uiteindelijk iedereen aan de beurt kwam, die zijn morele waarden en zelfsrespect wilde behouden, zo wil men u nu ook voor de keus zet- *en: ,Pr'ma> we maken die. Nu we politiek veel bewuster zijn zullen we de racisten terugdrijven, de vuilspui- ters de mond snoeren, de minder heden in bescherming nemen en met hen samenwerken tegen het racisme. Racisme is het beginstation van het facisme. Je glijdt bijna onmerkbaar van het een naar het andere. Is het zo, dat wit beter is dan zwart, of bruin? Is het zo, dat Christenen beter zijn, dan Mohammedanen en Joden? Wie heeft dat ooit bewezen? De ge schiedenis van de kruistochten? De progroms in Polen en Rusland? De Dreyfuss affaire? De Inquisitie? Men zegt in sommige kerkelijke krin gen. De Joden hebben Christus ver moord. Ik zeg: door de eeuwen heen hebben Christenen andere Christenen vermoord. Hun onderlinge oorlogen slachtpartijen zijn ontelbaar. Ge- f is geen scheidslijn, huidskleur V loof i evenmin en goddeloosheid ook niet. Roof en macht zijn scheidslijnen Voor macht heb je slaven nodig, of hoe je ze ook in onze verlichte eeuw betiteld. Noem ze wat mij betreft werknemers. Nederlandse fabrieken werken in het Midden Oosten en het Verre Oosten. Daar werken niet al leen blanke Christelijke Nederlanders Daar verdienen we onze harde gul dens, waarvan u er ook een paar heeft. Daar verdienen we onze record beursnoteringen, waar u vermoedelijk geen aandelen in heeft. 'Onvoltooid verzet' Mijn leven speelde zich af in Rotter dam. Als leerling op de lagere school en de H.B.S. werd ik persoonlijk ge confronteerd met het anti-semitisme van scholieren, onderwijzers, leraren en sporters. En ik trof vrienden, die mij bijstonden. Een beschrijving over een Rotterdams Joods middenstands- gezin, met ziin moeilijkheden, zijn humor, zijn gezinsband. De opkomst van het georganiseerd fascisme, mijn vroege gevoelsmatige training tot ver zet en het bombardement op de stad het bijzonder op het Strooveer en Katshoek. De vlucht temidden van vlammen, puin en gewonde mensen. Een periode van heropbouw. Dan de Verwalter (beheerder) de poging tot oprichting en training van een Joodse knokploeg. Het wapentransport voor een studen ten K.P. uitmondend in de dood van twee Duitsers en het oprollen van de knokploegen. De geleidelijke onder gang van mijn familie. Er volgen de eerste oproepen van de Joodse Raad. Mijn getuigenis wat er gebeurde in loods 24. De Rotterdamse politie, die mij op bevel van de Gestapo kwam arresteren. De wraakoefening op mijn ouders, Gestapo Heemraads singel, Haagseveer, Westerbork, Aus- witz. Onderduiken en verzinnen, hoe terug te vechten. De geboorte van de gedachte van een landelijk nieuws bulletin met geallieerde berichten om het Duitse moreel te ondergraven en het Nederlandse aanwakkeren. Dui zenden vellen nieuws schrijven (gevaar Vandaag het eerste deel van de oud-journalist die in de oorlog bij de illegale pers werkte en tevens lid was van een beruchte Joodse Rotterdamse knokploeg. Nieuw adres. De hongerwinter en geen bonkaarten. Devoedselpakketjes van Het Parool. Voortgezet verzet. Geen angst meer voor de dood. Waan zinnige risico's lopen. Duitsers bruta liseren, en dan.... ineens de bevrijding. Verzuchting, maar geen echte blo heid. Zovele kameraden vielen en mijn familie werd uitgemoord. Waar om leef ik nog? Nu komt de geleende tijd. Op de redactie. Beroepsredacteur buitenland. Arrestatie van de Verwal- ter. Bijna de vierde liquidatie. Door zijn verzet jacht op collaborateurs. De afscherming door de politieke en kerkelijke autoriteiten. Het publice ren over misdadigers, die niet gestraft werden. Politie waarschuwt: ga zo door en je krijgt een nekschot. Mijn vrouw: Je gaat toch door? Ze kende mij, ik ging door. Ministeries waar schuwden. Adverteerders dreigden. Mijn vrienden bij de redactie moesten mijn artikelen veranderen. Daarna de koppen van die artikelen. Dat kon ik niet accepteren. Ik schreef de waar heid. Maar die kwam ongelegen bij de heropbouw en het voortgezette com plot. Belangrijke figuren moesten af geschermd worden. Volkomen in tegenspraak met wat de regering in ballingschap had beloofd. In tegenstelling met de doelstellingen van het verzet en de eenheid dwars door geloof en politieke oriëntatie. De verbazingwekkende gesprekken met twee buitenlandse inlichtingen diensten, de voorbereidingen tot de koude oorlog. Ik kon weggepromo veerd worden naar de U.S.A. Nee, dank u. Dan redacteur van het blad' van het oud verzet „Strijd". Blijven waarschuwen met de pen en later met het woord. Het bezoek aan de Keulse Bierkeiler. Alte S.S. kameraden kwamen er bij een. Het fascisme leefde nog. Ook Neurenberg was een zoethoudertje. Kunstschatten en oorlogsbuit ver dwenen naar Zwitserland en Latijns Amerika: goed voor de toekomstige ontwikkeling. Voorbereiding tot neo- fascism e. Zuivering in Duitsland nog erger mislukt, dan in Nederland. Oud nazi's opnieuw op hoge posten, rech ters, politici, de zware industrie de banken. Onvoltooid Je strijdwil blijft en je ergernis. Maar de levensjaren volgen elkaar op. Zo lang het mogelijk is het fascisme en racisme bestrijden. Mensen op de ge schiedenis wijzen. Spreekbeurten voor allerlei groepen, voor de jeugd, voor de vrouwen onder meer op in vitatie van de Anne Frank Stichting. Ik hoop, dat vele mensen mijn boek willen lezen. En dan het besluit ne men, het verzet over te nemen. Nee, ik trek mij niet terug, heus ik ga door.' Maar physiek gaat het niet meer zo best. Niemand gun ik, wat ik heb meegemaakt. Dit hoort een mens niet te moeten trotseren. Nu heb ik ook rust nodig om alles tijdelijk van mij af zetten. Rust vinden in muziek, studie, ontspanningsliteratuur, op het' water in mijn boot. Een babbeltje met onze schaarse vrienden. Zeer veel kennissen, maar de echte vrienden' Velen zijn dood, of gooiden de hand doek in de ring en willen van niets meer horen. Kapot gemaakt, ook door de autoriteiten met hun niet af latende vragenlijsten met strikvragen. Wat zijn verzetsstrijders? Vreemde vogels met een tik. Nu ze oud zijn is de fut er bij de meesten uit. Hier heb je een verzetsmedaille. Mooi hè. Rood-wit-blauw met een orapje veld. Ja, we zijn een beetje laat daar mee. Bijna veertig jaar. Posthuum kan ook. Als je invalide bent door de oorlog, krijg je pensioen en het ver- zetskruis. Ben je ziek door de tijd? Geen pensioen. Maar van bijstand kan je ook leven. Of niet soms? Ver plichtingen van de staat jegens zijn zet, als vrijwilligers? Dat moet een vergissing zijn. Je hoefde toch niet in het verzet. Ja, we hebben het van uit de ballingschap in Londen wel ge vraagd. Maar we hebben nooit iets als tegenprestatie beloofd. Kijk dus af en toe naar je verzetsmedaille. Dat moet toch een bevredigend gevoel geven? Heeft De Staat dan geen gevoel? Ze richten toch hier en daar herdenkings monumenten op, zoals pas in Wester bork? Het gevoel van De Staat is als het steen van de monumenten. Ijs koud. We laten ons volk de doden herdenken en dat vinden we wel ge past, als het maar niet te demonstra tief is. En de bevrijdingsdag? Uit eindelijk hebben we besloten, dat die gevierd mag worden. Laten we dat nou niet doen in groot verband, want dan storen onze Duitse Nato part ners zich daar misschien aan. Een Duitse scenarioschrijver uitte na de oorlog de woorden, „die Mörder sind unter uns" Als oud Nederlands journalist zeg ik: Oude en nieuwe racisten zjjn in ons midden, doe er wat aan!" VRIJ ONVERVEERD - 26 APRIL I9« en verraad dreigde overal) opgejaagd worden, onder duiken en verzet bie den, organiseren, weer verraad. Duitse overval in onze laan. De verkeerde man wordt gearresteerd. De Gestapo begrijpt de vergissing te laat. Het ver verdwijnen van de angst komt, gelijk tijdig met de hoop de oorlog te over leven. De vaste wil niet levend ge vangen te worden genomen en het plan om door toepassing van geweld het arrestatieteam tot schieten te dwingen. Als een rode draad loopt door het boek de wederzijdse liefde tussen twee jonge Joden. Een chanta- gebrief: je geld, wat ik niet had, of je leven. Vluchten zonder identiteits papieren, stationscontróles ontwijken. De fuik in Leidschendam ontwijken en weer straatcontröle. Gaan zitten naast de commanderende onder officier en hem om een shaggie vra gen en toekijken, hoe anderen in de fuik liepen. Grusz Gott. Dat is mijn tram. Het nieuwe onderduikadres niet safe. Terug naar Rotterdam. Dakloos. Dan het nieuwe onderduik adres. De pressie op de Jood en Jodin, om boete te doen. Gedwongen de bijbel te bestuderen, of geen eten. De dominee erbij. Blijven weigeren. Voor straf in de koude kelder slapen. Grote teen bevroren. Honger, lang zaam daaraan sterven. Bij een laatste flikkering strompelend vluchten. DE KONINGIN SPREEKT TOT HAAR VOLK Een vorsteljjk schrijven via de illigale pers d. r.ilo tot u «orloJit, au ou 11 1» tijdon do (#lo£onhold Kr •ehraagt «n draagt. weet da

De Havenloods | 1983 | | pagina 23