'Wat kan PvdA doen teaen Thatcher of Strauss' Onlusten tijdens Schiepop ,14?5 ter meulen Hans Kombrink op 1 mei-viering Vliegtocht ter meulen Wethouder Vredeswake in de Peel ter meulen Politie verricht arrestaties aan zet r ter meulen 185 KffflMH De rellen Molendag: Schiedam draait volop mee Soehnle kwaliteit- Degelijke personenweeg schaal met een nauwkeurige meting tot 130 kg. In beige met bruin. /IQr Slechts I /I JJ H'HiUH DONDERDAG 5 MEI 1983 DVO'32-toernooi met vijf Vlaardingse clubs VLAARDINGEN - DVO'32 heeft het toernooi om de Piet Zegers-trofee rond. Op zaterdag 28 mei kampen aan de Marathonweg de eerste elftal len van CION, DSS'26, TSB, HVO, Unicum, Excelsior P, SV'35 en DVO'32. VLAARDINGEN - De twaalf jarige Ilona Vink uit Vlaardingen is de winnares geworden van de school tekenwedstrijd die werd gehouden in het kader van de opening van De Groote Lucht. De Dijkgraaf van Delfland, mr. A.P. van den Berge reikte de hoofdprijs uit. Ilona Vink won een vliegtocht. Overigens ging de prijs voor de beste klassikale in zending ook naar Vlaardingen. De vierde klas van de Prins Hen- drikschool was hiervoor verant woordelijk. "Volgend jaar moet de 1ste mei een manifestatie worden voor heel links Schiedam". Dat zei PvdA-raadslid Arie Verlinde zondagmiddag tot de ongeveer veertig bezoekers van de 1 mei-manifestatie in het Passage The ater. Deze viering was georganiseerd door de nauw aan de PvdA verbon den Stichting de Eerste Mei. SPS, CPN en PPR hadden geen afzonder lijke mei activiteiten opgezet. Zij rie pen hun leden op mee te doen aan het grote feest op het Zuidplein in Rotterdam. Daar hebben groot en klein links elkaar altans op dit punt wél gevonden. In Schiedam zijn de verschillende po litieke partijen ook als het om de 1 ste mei ging, altijd gescheiden opgetrok ken. Voor de oorlog al organiseerden de communisten en socialisten elk hun eigen demonstratie en wanneer men het huis passeerde van een pro minent lid van de concurrerende par tij, dan werden smalende spreekkoren aangeheven. Tot voor enkele tientallen jaren gele den waren meivieringen massale bij eenkomsten, waar duizenden mensen aan meededen, óók in Schiedam. De fakkeloptocht die de sociaaldemocra ten traditiegetrouw organiseerden, kende altijd minstens vijftienhonderd deelnemers. En langs de stoeprand stonden drommen mensen om de tri omftocht van het strijdbare socialisme gade te slaan. Met de komst van de televisie en de vertrossing zijn de meeste meivieringen ingekrompen tot samenkomsten voor de oude getrou wen en de politiek zeer geinteresseer- den. De deelnemers aan de meiviering van afgelopen zondag pasten gemak kelijk in de foyer van het /Passage theater. Daar kregen zijn een zwaar politiek geladen programma voorgeschoteld. Behalve de sprekers Hans Kombrink en Han van der Horst was er de zan ger Andres Espinosq uit El Salvador die revolutionaire liedjes uit zijn va-i derand zong. Deze liedjes werden uit voerig van commentaar voorzien door Henriëtte Ten Have van het El Salvador Komitee. Ook vond de film- *Han van der Horst: „Marx was première plaats van de documentaire "De eerste vruchten". Deze rolprent laat zien, hoe het leven in de bevrijde gebieden van El Salvador wordt geor ganiseerd. De sprekers sloten bü dat internatio nale tintje aan. Hans Kombrink, ex- staatssecretaris van financiën in Van Agt II en nu kamerlid voor de PvdA betoogde, dat er voor deze crisis geen nationale oplossingen zijn. Hij zag twee wereldwijde verschuivingen in de produktie. Ten eerste verdwijnen er veel banen naar de Derde Wereld omdat daar de lonen zoveel lager zijn. Om deze reden had bijvoorbeeld Philips twintigduizend arbeidsplaat sen uit Nederland naar Zuid Oost Azië laten verdwijnen. Ten tweede worden steeds meer mensen door machines vervangen en de mogelijk- heden van de computer nemen zo snel toe, dat de komende tien jaar de helft van alle banen in de industrie op de tocht komen te staan. Om een catastrofe te voorkomen ging Kombrink verder, waren inter nationale maatregelen nodig, maar op dit niveau waren de socialisten nooit erg machtig geweest. „We we ten ook niet goed, hoe we als Neder landse PvdA iets tegen Thatcher in Engeland of Strauss in Duitsland kunnen doen", verklaarde hij. Kombrink viel het bezuinigingsrecept van zijn eigen partijgenoot Duisenberg en de Nederlandse regering fel aan Dat helpt alleen, als het in het buiten land gebeurt, betoogde hij, maar daar wordt juist wel ingekrompen. Zo ver betert de Nederlandse concurrentie positie niet en evenmin die van ande re landen. We zitten elkaar arm te maken. Uitgave.' De Havenloods, onderdeel v Wegener Huis-ean-Huisbladen, welke tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving verschijnen met een wekelijkse totaal oplage van ruim 1,1 miljoen exemplaren verdeelt over 26 edities. HOOFDKANTOOR: Westblaak 159 3012 KJ Rotterdam Tel. 010-135085 Postadres: De Havenloods Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam ADMINISTRATIE EN PERSONEELS ADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14 3071 KB Rotterdam Tel. 010-132170 KLEINE ADVERTENTIES (DUO'S): Tel. 010-132050 ALGEHELE LEIDING: P. Bakker Tel. 010-135085 privé 079-217857 CHEF REDACTIE: W. Schothorst J. Deijbel BIJKANTOOR: Hoogstraat 122 3131 BP Vlaardingen Tel. 010-346711 privé: 010-353883 A. Holleman .D.M. Ivo J. Sparla G.H. Adams (regionaal contactman) Tel. 010-135085 privé: 01891-3230 REDACTIE: Tel. 010-346711 A. Beyen M. Ames Correspondent ed. Schiedam: M. de Zwart privé: 010-736375 Correspondent ed. Maassluis: M. Doddema privé: 01899-11858 Sportcorrespondent G. Verver privé: 01899-17787 INZENDTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17.00 uur Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uui Redaktie: dinsdag 16.00 uur BEZORGING: I n te rl anden/Spre ig roep i tel. 010-132489 Kombrink eiste een actief internatio naal gecoördineerd wereldplan om de economie weer op gang te krijgen. Zo'n plan, gekoppeld aan arbeidstijd verkorting is volgens hem het enige redmiddel uit de crisis. Kombrink verheelde niet, dat ook in dat geval van iedereen ook de laagstbetaalden, zware offers zullen worden gevraagd. Marx Han van der Horst bleef met zijn be toog binnen de kaders van de socialis tische beweging zelf. In plaats van de zieke burgemeester De Loo behandel de hij het thema "de betekenis van Marx voor deze tijd". Van der Horst beschuldigde Marx ervan een secta- risch, wantrouwig en naar man te zijn geweest. Dat wantrouwen en die sec- tegeest heerste tot op de huidige dag in de socialistische beweging en daar tegen waarschuwde Van der Horst. „Marx is politiek vrij eenzaam gestor ven, voor de meeste tijdgenoten eer der een curiositeit dan een meedogen loos analysticus van de maatschappij. Laat ons dat een les zijn." Van der Horst had wél waardering voor Karl Marx' internationalisme en zijn enorme belezenheid. Marx ver loor ondanks zijn aandacht voor de tails, nooit het grote geheel uit het oog, zei Van der Horst en hij stelde die houding aan alle socialisten met een bestuursfunctie ten voorbeeld. Van der Horst vroeg zich ook af, of sociaaldemocraten nu wel de aange wezen personen zijn om de RODE vlag te hijsen. Hij beantwoorrde die vraag bevesti gend, maar wel met een kanttekening: „We weten dat de rode vlag een beet je in onze ziel brandt. Omdat hij ons herinnert aan onze verantwoordelijk heid", zo zei hij en: „Die vlag schept verplichtingen. Hjj méént. Daarom horen wij sociaaldemocraten hem ie der jaar te hijsen." Aan de bijeen komst in de Passage was namelijk het hijsen van de rode vlag voor het stad huis op de Grote Markt vooraf i gaan. Zomermode... Lekker vrijetijdsshirt van 100% luchtige katoen. Met 2 asymetrisch verwerkte borst zakken. Maten S-M-ML-L. In ko balt, khaki of wit. Van 24,95 VLAARDINGEN— De Vlaardingse Vredesbeweging zal a.s. zaterdag 7 mei deelnemen aan de wake in de (Brabantse) Peel, de plaats die ge noemd is in verband met de plaat sing van kruisraketten. Sinds de Peel als mogelijke vestigings plaats werd genoemd, vindt daar elke zaterdag een vredeswake plaats. Op zaterdag vertrekt een bus om 8.30 uur vanaf het Liesveldviaduct. Er zijn nog plaatsen beschikbaar. De kaarten kosten f. 12,50 en zijn na werktijd telefonisch te bestellen bij Nelleke van der Luyt, tel. 349551. Extra voordelig... dubbelzijdig tafelzeil. Makke lijk voor thuis en op de cam ping. Even een spons erover... en schoon. Aan twee zijden te gebruiken, één zijde met bloemdessin en één zijde met brabants bont. 140 cm breed. Alléén dit weekend per meter van 6,50 voor VLAARDINGEN— De wjjkvereniging Drevenbuurt i.o. start op maandag avond 9 mei haar eerste activiteit. Om 19.00 uur zal wethouder Bot de eerste zet verrichten van de damcur- sus die in schoolgebouw de Singel wordt georganiseerd. De damcursus wordt verzorgd dooi de Vlaardingse Damvereniging. De wjjkvereniging i,o. heeft ondertussen ook de eerste wijkkrant uitgegeven. Daarin staat o.a. dat het voorlopige bestuur in samenspraak met een zo- genaamnde klankbordgroep uit de Drevenbuurt een plan heeft opgesteld voor dit jaar. Ook is er een begrotings- opzet voor 1984 gemaakt. SCHIEDAM Massale vecht partijen, vernielingen en andere schermutselingen ontsieiden het Schiepopfestival dat afgelopen weekeinde plaats vond. De poli tie van Scgiedam heeft met assi stentie van de Rotterdamse ge meentepolitie, na afloop van het tweedaagse popgebeuren, met veertig man en politiehon den het terrein rond de tent aan het Spinhuis ontruimd. Twee Schiedamse agenten en een fes tivalbezoeker raakten gewond. Zes mensen zijn door de politie gearresteerd. De ongeregeldheden begonnen in de nacht van vrijdag- op zaterdag. Om ongeveer twee uur 's nachts sloeg een zestienjarige Schiedammer een acht tienjarige jonge uit Capelle met een stok op zjjn gezicht. De Capellenaar lipe hierdoor een gescheurde boven lip op en moet voortaan vijf tanden missen. Vervolgens vlogen twee Schiedammers elkaar in de haren. Een Schiedammer liep een hoofd wond op en raakte een contactlens kwijt. De tweede en laatste dag van het Schiepopfestival, zaterdag, groeiden de onlusten uit tot een climax. Na de festivalklapper Herman Brood raak ten de gemoederen danig verhit. Om twaalf uur zaterdagavond ontstond een massale vechtpartij in de festival tent. Groepen jongeren sloegen elkaar met kettingen en stokken. De politie greep hierop volgens een woordvoer der „behoorlijk hard in". Een politie macht van veertig man en drie poli tiehonden hadden na een uur, de tent en de omgeving van het Spinhuispad onder controle. Met de verschillende ongeregeldhe den werd voor duizenden guldens schade aangericht. Verschalende kraampjes van standhouders en bak platen zjjn vernield. Een Schiedamse agent liep een hoofdwond op Een andere politieman hield aan de con frontatie met festivalbezoekers een gekneusde duim over. Een festival bezoeker moest onder doktersbehan deling worden gesteld. De politie rekende zes mensen in. Vier arrestanten verdenkt men van openlijke geweldpleging. Twee ande ren kregen een proces-verbaal omdat zij politie-agenten hadden beledigd. De Schiedamse politie verwacht nog meer mensen te arresteren. Aan de hand van foto's en getuigenverklarin gen denkt de politie meer betrokke nen te kunnen aanhouden. De politiewoordvoerder van Schie dam omschreef de sfeer rond het drukbezochte Schiepopfestival als knap onrustig". Het popgebeuren in Schiedam wist op Koninginnedag on geveer tweeduizend bezoekers te trekken. zoek maar uit! Fantasievitrage in vele dessins voor enorm lage prijzen. In wit. 100% polyester kwaliteit. 90 cm hoog. Per meter voor 130 cm hoog voor 2,75 150 cm hoog voor 3,50 180 cm hoog voor 3,75 150 cm hoog voor 4,95 STADSKRONIEK-SCHIEDAM Op de galerij had ik het al gevoeld: die regenjas kon weer naar binnen. En aan de dijk bleek, dat ook het grootste cliché aller tijden zijn in trede had gedaan. Boven Schie dam straalde het oranjezonnetje. Koninginnedag is dan ook een ge zellig buitengebeuren geworden, dat zich tot in de kleine uurtjes voortzette. Dat laatste ging helaas niet zonder wanklank. Op het popfestival voor café de Gouds bloem aan de Sint Anna Zuster straat trapten Rotterdamse Heli's Angels herrie. Dat leidde tot mas sale vechtpartijen en ingrijpen van de ME. Nu zullen ze wel besluiten, om dit experiment van een popfestival niet meer te herhalen. Want we zijn een fatsoenlijk, maa' vooral ook bang volk. Koninginnedag is een politieke dag. We vieren veel meer dan op de vijfde mei het feest van onze nationale eenheid. Rangen en standen zijn op de dertigste april goeddeels verdwenen. En ook - voor vierentwintig uur - allerlei hinderlijke wetten die je dwingen vergunningen aan te vragen voor leuke dingen, zoals straathandel of muziek maken. Op koninginne dag mag iedereen zichzelf zijn, we gunnen elkaar juist dan wél het licht in de ogenhet is het feest van de tolerantie en de democra tie, de twee kernpunten van ons nationale volksbestaan, de twee enige échte garanties van onze na tionale eenheid. Wij vinden die democratie en ver- draagzaamheid zo vanzelfspre kend, dat we nauwelijks beseffen, hoeveel miljarden mensen, hoeveel tientallen volkeren nog véchten moeten, vaak met politieke actie, even vaak met de wapens in de' vuist. Goed, we hebben vjjf mei, maar dat feest brengen we toch niet zo erg met koninginnedag in verband. En daarom zijn we geneigd nogal te schrikken van geweld. Als een bepaalde activiteit tot vechten leidt, dan past ze niet binnen de sfeer van koninginnedag. Dan moet hij maar verdwijnen. Zo zal het waarschijnlijk ook met het popfestival voor de Goudsbloem gebeuren. Het is in feite wijken voor Heli's Angels. Dat is een nederlaag voor de democratie en de tolerantie. Die kunnen we op een bepaald ge bied immers niet handhaven. Dat erkennen we, we trekken ons te rug. De gemiddelde Nederlander is een democraat in hart en nieren, maar met erg veel strijdbaarheid bezielt dat hem niet. Hij is eerder berus tend. Toch is strijdbaarheid nodig om democratie en tolerantie in stand te houden, zeker wanneer, zoals nu, de tyden slechter worden. Daarom is een terugtrekken onge past, in strijd met de geest van koninginnedag, zoals die hóórt te zijn. Wanneer men ons met onze men taliteit van de straat wil slaan, dan nemen we daar geen genoegen mee. Dan druipen we niet af. Dan vinden wij een passend antwoord. Het is te hopen, dat de organisato ren van het verder zo plezierig ver lopen popfestival óók van die mentaliteit bezield zijn. Hun be slissing tot stoppen of doorgaan is politieker, verstrekkender dan misschien wordt gedacht, Het gaat om de strijd tussen verdraagzaam heid en onderdrukking, tussen ge- weldsverheerlijking en democratie en dan kan het niet schelen, of de schaal klein is, of dat het maar een paar honderd mensen waren. Het gaat er nu om moed te tonen en doorzettingsvermogen. Dat popfestival hoort volgend jaar op koninginnedag op nog grotere schaal te worden herhaald. Er is een jaar om voorzorgsmaat regelen te bedenken. Daarbij zou den de gemeente en de politie goede diensten kunnen bewijzen. Als de overheid uit angst voor rel letjes de organisatoren moeilijk heden in de weg legt in plaats van hulp biedt, dan schaart ze zich daarmee onder de angsthazen en de vluchtelingen. En daar betaal ik geen belasting voor. We zullen ze eens wat laten zien, onze tegenstanders. HAN VAN DER HORST ,J)e Noord en „De Vrijheid" in vol ornaat. Op de Nationale molendag ziin ze van de party. SCHIEDAM Drie Schiedamse molens staan met de elfde Nationale Molendag op zaterdag 7 mei in de belangstelling. Rond deze drie mo lens is een druk programma opge bouwd. De vierde Schiedamse molen, ,J)e Walvisch", laat het in het feest gedruis afweten. „De Walvisch" wacht nog op een nieuw bovenwiel. De Landelijke Molendag krijgt een extra feestelijk tintje omdat de ver eniging „Hollandse Molen" zestig jaar bestaat. Tegelijkertijd viert de ANWB haar eeuwfeest. De Landelij ke Fietsdag en de Landelijke Molen dag vallen daardoor broederlijk sa men. In de hoogste molen van Europa, „De Noord", kan men molenaarskost krijgen. Verder is er in „De Noord" de molenfilm „Wentelende Wieken" te zien. Kinderen kunnen op de hoogste molen van Europa kleurpla ten krijgen en meedoen met een kleurwedstrijd. Molen „De Vrijheid" is in vol bedrijf op zaterdag te bekijken. Vanaf 's ochtends half tien zijn er rondlei dingen tot drie uur 's middags. De derde Schiedamse molen, „De Drie Koornbloemen" zal alleen z(jn wie ken laten draaien. Op „De Vrijheid" kunnen belangstel lenden zich uitleven in een broodbak wedstrijd. Om half vijf vindt de prijs uitreiking plaats. Het halve Neder landse molenbestand zal zaterdag 7 mei de wieken laten draaien. Ten minste: als de weergoden voor mini maal een briesje zorgen. VDL verdedigt Jaap Duk-trofee VLAARDINGEN Het Maassluise VDL verdedigt op donderdag 12 mei op het veteranen-toernooi van Satel- liet de vorig jaar door hen gewonnen Jaap Duk-wisseltrofee. In park 't Nieuwelant beginnen om 1- uur de acht deelnemende vereni gingen aan het toernooi. In poule A spelen Alexandria'66, VDL, DVO'32 en Vlaardingen en in poule B Satel liet, De Hollandiaan, TSB en GTB. De finale is om 14.45 uur en de prijs uitreiking (door mevrouw Duk) om 16 uur. Voor de muziek zorgt de ge hele dag discotheek De Kern.

De Havenloods | 1983 | | pagina 5