'Je komt altfid een leven tekort' Agenda Schiedam termeulen Met 75 jaar blijft Doop Wiegman schilderen Quibus knalt seizoen uit Volgend seizoen grote namen in theaters ter meulen Hengelen voor de Schiedamse viscup Hoogstraat wil met nieuwe wjnkeliersclub aan de slag CPN in touw voor FNV-demonstratie ter meulen (UNWOeO-Rt-v- WNVOOR20.m <m ,me° '■w verhuur bv waarom nieuw kopen... als u van uw bankstel voor weinig geld zelf een nieuw kunt maken. Overtrek uw bankstel met deze moderne hoogpolige acryl meubelstof. In twee dessins. 150 cm breed. Per meter van 34,95 voor SCHIEDAM- Met zijn fiets en alpino pet is Theo „Doop" Wiegman niet meer weg te denken uit Schiedam. Terwijl de oude stad om hem heen verloren ging, de Frankelandsekerk moest wijken voor een flatgebouw en het warnet van steegjes in de binnen stad onder de slopershamer viel, bleef Wiegman onverstoorbaar zijn rondjes rijden. Maar die onverstoorbaarheid is schijn. De leeftijd heeft Wiegmans oogopslag vriendelijk gemaakt, maar hij blijft een scherp waarnemer. Dat moet ook wel, als je de bekendste kunstschilder van Schiedam bent. Overal in de stad hangt Wiegmans werk en heel vaak heeft zijn penseel vastgehouden, wat de tijd verloren deed gaan. Joop Wiegman is nu vijfenzeventig jaar en volgens een zijner zonen crea tiever dan ooit. Het is dus heel pas send, dat de grote receptie die hem vanmiddag donderdag 2 juni ten deel valt, gehouden wordt in het Stedelijk Museum. Niet omdat zijn werk er bij uitstek thuishoort - daarvoor leeft het te fel, maakt het teveel deel uit van de samenleving, moet het juist hangen, waar de Schiedammers wo nen, leven en werken - niet omdat het er thuishoort dus, maar omdat dit museum onderdak vindt in een van Schiedams oude monumenten. De receptie is van vier tot zes en wordt zonder twijfel een drukte van belang. Want als Schiedamse werkne mers een mooi afscheidscadeau zoe ken voor een collega of chef, als het kantoor met een kunstwerk wordt verrijkt, weten zij nog steeds de weg naar Wiegmans atelier te vinden. Toch beperkte hij zijn werkterrein nooit tot Schiedam. Doop Wiegman is ook een bekend schilder van de Rotterdamse haven. Maar tegelijker tijd voegde hij zich in de gelederen van de abstracte schilders, zoals die vooral na de tweede wereldoorlog in Nederland furore maakten. Marmerplaat Bovendien beperkte Wiegman zich nooit tot doek en penseel. Hij han teert ook de tekenpen en verwierf be kendheid met monotypieën. Dat werkt zo: op een marmerplaat breng je met olieverf in spiegelbeeld een af beelding aan. Daarna druk je daar een vel papier op. Zo ontstaat op dit pa pier de monotypie. Je kunt dus van elk stuk op deze ma nier maar één exemplaar maken. De marmerplaat wordt na gedane arbeid goed schoongemaakt en ligt klaar voor het volgende werk. Wiegman heeft die artisticiteit niet van een vreemde. Zijn vader maakte ook al havengezichten, die vervol gens door moeder - zigeunerin - met veel flair aan de man werden ge bracht. Doop Wiegman heeft zulk een zaken talent nooit in huis gehad. Voor hem was het dan ook vaak sappelen, voor al in het begin. Nooit, nooit heeft hjj ondanks alle nood van buitenstaan ders hulp gevraagd. Zijn echtgenote Noor bleef ook in moeilijke tijden steeds stabiele factor en zij zorgde ervoor, dat vader en de zes kinderen ondanks de armoe, die nu en dan Tiet huis besloop, menswaardig konden leven. De Wiegmannen zijn geen Schiedam mers van geboorte. Doop werd in Delfshaven geboren, hij leerde zijn vrouw in Overschie kennen en pas in 1940 verhuisde hij naar Schiedam. Daar probeerde Doop met zijn broer Jan een soort reclamebureau van de grond te krijgen, maar de oorlog stak een stokje voor dit streven. Tijdens de oorloggaren had hjj een succesvol le „vrije academie". Daarna opende hij een kunsthandel in de Passage. Maar toch heeft Wiegman zich nooit een winkelier gevoeld. Hij is kunste naar. Tegenwoordig bestaat er voor talentvolle mensen de zogenaamde Beeldende Kunstenaarsregeling. Het komt erop neer, dat zij na gebleken kwaliteit een redelijk maandsalaris ontvangen. In ruil daarvoor moeten zij elk jaar kunstwerken aan de ge meenschap afstaan. Kost Maar vlak na de oorlog was van zo'n systeem geen sprake. Het zich her- *,DoopWiegman. stellende Nederland had geen geld voor zulke maatregelen en ook de burgerij had wel wat anders aan het hoofd dan de aanschaf van kunst. De Schiedamse kunstenaars - haast allen lid van de Vereniging S'45 - moesten dan ook allemaal op andere manieren aan de kost zien te komen. Ze wer den huisschilder, ze vonden een baantje als tekenleraar of deden an der werk. Ook toen de groeiende welvaart de beeldende kunstenaarsregeling moge lijk maakte, heeft Wiegman zich daar altijd verre van gehouden. Misschien lijkt het hem toch teveel de hand op houden. Je moet het zelf maken in deze wereld, al is die je niet gunstig gezind. „Ieder weet wat het moet betekenen" zei Doop al in 1955 te gen Willem Duys, toen nog maar ge woon journalist in Schiedam. „Je gaat een tijd tegemoet die zwaar is, zonder te weten wat je de volgende week zult verdienen. Een tijd wordt dat, waarin je uit optimisme en uit je liefde tot je kinderen, je vrouw en je werk, de kracht moet putten om in een door haar aanleg bijna vijandige maatscwappij te moeten leven?" En aan welke eisen moet een kunst werk dan voldoen? Antwoord uit 1963:„Een schilderij moet boeien". Wie wil weten wanneer zo'n schilderij volgens Wiegman boeit, moet maar eens in de aula van het Stedelijk Mu seum gaan kijken. Want daar wordt een kleine keuze uit zijn werk ten toongesteld. Doop Wiegman zal na de receptie on getwijfeld teruglopen naar zijn ate lier. Er moet nog zoveel worden vast gelegd. „Je komt altijd een leven te kort" zegt hij graag. SCHIEDAM- Café De Quibus knalt met een hele zondag activiteiten het seizoenjaar uit. Een funkband, caba ret en een stamgastenrace zijn de in grediënten van de sluitingsdag op 5 juni. Vanaf 14.00 uur is er in het café een Quibus-koppelrace. In deze wedstrijd moeten stamgasten bewijzen dat het niet al te erg met hun conditie is ge steld. De cabaretgroep Fantasmagorie ver huist om half vijf naar buiten. Daar zal de groep zich met woord en verf kwast bezighouden. In het cabaret- programma wordt het thema Ge loof op allerlei manieren aan de tand gevoeld. De finale van de activiteiten komt de funkgroep Sunchild verzorgen. Van af half tien 's avonds zullen er Cari bische en zelfs klassieke tonen klin ken. De zonnige klanken kunnen al leen met nat weer aan de Lange Ha ven verstoord worden. DE HAVENLOODS Uitgave van Wegener Huis-aan-Huisbladen b.v. verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving met een wekelijkse oplage van ruim 1.1 miljoen exemplaren verdeeld over 26 edities. HOOFDKANTOOR: Westblaak 159,3012 KJ Rotterdam TELEFOON 010-13.50.85 Postadres: De Havenloods, postbus 1980,3000 BZ Rotterdam ADMINISTRATIE EN PERSONEELSADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotterdam, tel. 010-13.21.70 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BPVIaardingen TELEFOON 010 -34.67.11 ADVERTENTIE-VERKOOP: Th. J. Bravenboer (rayonleider), privé tel. 010-35.38,83. A. Holleman, J.D.M. Ivo, J. Sparla. G.H. Adams (regionaal contactman) privé tel. 01891 -3230 REDACTIE: A. Beyen, M. Ames Correspondent Schiedam: M. deZwart, privé tel. 010 - 73.63.75 Correspondent Maassluis: M. Doddema, privé tel. 01899-11858 Sportcorrespondent: G. Verver, privé tel. 01899 -17787 SLUITINGSTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17.00 uur. Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uur. Redaktie: dinsdag 16.00 uur. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Mocht u klachten hebben over de bezorging, gelieve u deze door te geven aan: tel. 010 -13.24.89. Robert en Leen trekken vanaf 23 september voor het laatst als duo met een nieuwe show door het land. De vuurproef is begint diezelfde datum in het Passage Theater. SCHIEDAM Klinkende namen en zijn de belangrijkste nieuwtjes van de Suède vrijetijdsschoen... Fijne schoen in instapmodel, met elastisch sportief ge vlochten voorblad en slijt vaste zool. Maten 39 t/m 46. In middelblauw. Van 34,95. vooral voorstellingen in het weekend, komende seizoensprogramma in het Passage Theater en De Teerstoof, zo als dat gisteren bekend werd. Als klap op de vuurpijl bestaat het Passage Theater dit jaar een halve eeuw. Ro bert Long en Leen Jongewaard, Adè- le Bloemendaal en Seth Gaaikema zijn bekende acts die in het seizoen ^3fH4 op de Passageplanken komen. De Teerstoof biedt meer nieuwe en experimentele voorstellingen. Het theater onderscheidt zich niet alleen van de Passage door de wat zwaardere kost, maar ook door een serie muziek- concerten. Boudewijn de Groot en de Vlaming Miel Cools zullen onder an dere de Teerstoofrevue passeren. De twee Schiedamse „cultuurtem pels" bieden voor het komende sei zoen een dikke stapel voorstellingen. Van experimenteel cabaret tot volks toneel. Van troubadours tot operette. De Teerstoof staat bij artiesten als „intiem en sfeervol" bekend. Het theater lokt ook dit seizoen een aan tal artiesten, die hun nieuwe shows eerst in het Schiedamse theater uit proberen. Een vuurproef voordat ze met hun acts er stad en land meer af reizen. Zo gaat Henk van Ulsen met zijn programma „Wat wil die Rotter dammer" de boer op en wel voor het eerst in oktober op de Teerstoofplan- ken. Verder debuteren cabaret Purper en NAR in De Teerstoof met hun nieuwe programma's. Een vast onderdeel wordt de komen de periode het theatercafé in de Pas sage. Elke maand zal het café haar deuren voor toneelvoorstellingen ope nen. Verder is het orgelconcert op het Schiedamse theaterorgel een vast, maandelijks onderdeel op zondagoch tend geworden. Het oude bioscoopor gel is een van de laatst werkende exemplaren in Nederland. v EXPOSITIES STEDELIJK MUSEM, Hoogstraat 112: „Textiel Gebonden" textiel- v kunst van o.a. Desirée Scholten en Danielle Keunen. Tot 6 juni „Tien jaar keramiek werkcentrum Heusden" keramiekexpositie van o.s. Nico Beckers, Joyce Bloem en Pablo Rueda Lara. Tot 21 juni Openingstijden Stedelijk Museum: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Van 12.00 tot 12.30 is alleen de entreezaal open. Op zondagen van 12.30 tot 17.30 uur. BIBLIOTHEEK, Lange Haven 131, surrealistische schilderijen van de Belg Daniël Vanmeerhaeghe. Tot 4 juni. Openingstijden zijn gelijk aan de uitleentijden van de bilbiotheek. 't KOETSHUIS, Lange Haven 78: Keramiekexpositie van Joop Beek- :j: wilder, Petra van Heesbeen, Netty van der Heuvel, Heieen van Nieuw- land, Anton Reinders en Eko Yoshiya. Potterie, plastiek, beelden en reliëfs. De toegang is gratis. Tot en met 28 juni Openingstijden: dins- dag, woensdag en vrijdag van 12.00 tot 18.00 uur. Donderdag van 12.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. Zondag van 12.30 tot 17.00 uur. MUZIEK QUIBUS, Lange Haven: zondag 5 juni muziek van Sunchild en cabaret van Fantasmagorie. Vanaf 14.00 uur. FILM FILMCLUB SCHIEDAM, Nieuwstraat 12. Afsluitende filmnachtma- rathon. De nacht van 4 en 5 juni Voor programma zie woensdagedi tie. Kaarten op 4 en 5 juni vijftien gulden. In de voorverkoop f 12,50. Prqzen inclusief ontbijt. SCHIEDAM— De Hoogstraat is kinderdagen en bonnenacties ge- een winkeliersvereniging rijker. lolct moeten worden. Zaterdag de- Eeigisteren hebben een aantal ini- bu*fert de winkeliersvereniging tiatiefnemers uit de drukste Schie- he?,ht een c'own en een wjbollenbakker, m de nauwe winkel- damse wmke'straat de „Hoog- straat hun 'opwachting raaken straat-Koopstraat in een feeste in tegenstefling tot andere Schie lijke bijeenkomst opgericht. De damse winkelstraten, zoals Broers- eerste activiteit van de kersverse vest is het grootste gedeelte van de winkeliersorganisatie ligt al achter Hoogstraat tot nu toe zonder ver- de rug. De braderie van de vorige eniging gebleven. Volgens Willy maand was de eerste kennisma- Voigt-De Nies is dat niet zo king, voordat de winkeliers een of- vreemd:„De straat heeft een aardi- ficieel jasje aantrokken 8e hi de rommel gezeten toen de Hoogstraat werd veranderd. r, Na het openingsfeest van vorig Na twee peilmgen bij de zelfstan- jaar is het balletje pas echt gaan digen in de Hoogstraat blijkt de rollen". meerderheid van voor een vereni- Het achterste Hoogstraatgedeelte ging warmte lopen. Het doel van dat eerder uit de rommel was, de wmkeliersorganisatie is naar heeft al een vereniging binnen zeggen van initiatiefneemster van haar gelederen. „Van Museum tot het eerste uur, mevrouw Willy Stadhuis", zoals de club heeft Voigt-De Nies:„De binnenstad hoeft volgens Willy Voigt de nieu- voor het winkelend publiek aan- we winkeliersorganisatie niet in de trekkeljjker te maken". haren te zitten: „We kunnen din- De kopers zouden door georgani- gen samen doen en leuke initiatie seerde activiteiten zoals braderies, ven ontplooien". SCHIEDAM De hengelsportvereni ging „Schiedam en Omstreken" orga niseert aan de Poldervaart het kampi oenschap van Schiedam. De senior- vissers kunnen dan op woensdag 8 jhini, 22 juni en 6 juli op de lokale ti- Vissers beneden de veertien jaar kun nen hun hengel voor de jeugdkampi oenschappen op de zaterdagochtend 18 juni en 2 juli uitwerpen. Voor de 55-plusleden heeft de hen gelsportvereniging twee wedstrijden in petto. De oudere hengelaars kun nen hun vangst op woensdagochtend 27 juli en 31 augustus binnenhalen. In samenwerking met „Jeugdland" organiseert „Schiedam en Omstre ken" voor de jeugdige visfans onder de 14 jaar een viswedstrijd. De henge laars in spé hoeven echter geen hen gels van langer dan vijf meter vast te houden. Met het onlangs begonnen visseizoen is een vergunning noodzakelijk om in het viswater van de hengelsport ver eniging een haakje uit te gooien. De landelijke en lokale vergunningen zijn bij de Schiedamse hengelsport winkels verkrijgbaar. *Met de meetlat zal de winnaar van het Schiedams kampioenschap be kend worden. Net zoals bij deze deel nemer aan de Poldervaart vorig jaar. De jeugd kan met vier toneelstukken in het Passage Theater haar gram halen. Verder is er elke zaterdagmiddag in De Teerstoof een poppenvoorstelling. De wekelijkse kinderfilm blijft de ko mende periode gewoon draaien. SCHIEDAM - De CPN-afdeling Schiedam wil de plaatselijke bevolking en organisaties warm laten lopen voor de grote FNV-demonstratie zaterdag 11 juni in Utrecht. De communisten organiseren daarom vanavond om acht uur een bijeenkomst in Gebouw Chris telijke Sociale Belangen aan de Lange Haven. Met pen, papier en telefoon heeft de CPN-afdeling zoveel mogelijk animo proberen te kweken voor de ontmoe ting. Vele culturele-, politieke groepen en buurtorganisaties zijn uitgenodigd om vanavond te bekijken hoe sterk Schiedam een vuist kan maken tegen de regering Lubbers. De CPN wil dat de FNV-manifestatie een zo massaal mogelijk karakter krijgt. In ieder geval is iedere Schie damse inwoner op de bijeenkomst aan de Lange Haven 73 welkom. Sportraad Schiedam SCHIEDAM - De sportraad verga dert op donderdag 2 juni in de trouw zaal van het stadhuis Grote Markt. De aanvang is 20 uur. De agenda vermeldt onder meer: de jeugdsportsubsidie 1982, de voort- gangslijst met prioriteiten, de medi sche sportkeuring en een discussie over de veldenverhuur. Jet Bag kollektie... Leuke Jet Bag schoudertassen in 6 modellen zijn nu sensatio neel laag geprijsd. In de kleu ren zwart, wit, beige, rood of blauw uit de prijsklasse van 29,50 tot 45,50. Per stuk slechts Excelsior '20 wint toernooi Martinit SCHIEDAM Excelsior'20 won zon dag Martini's jubileum toernooi De organisatoren legden zelf beslag op de tweede plaats. Hoek van Holland volgde als derde en vervolgens werden Excelsior R, Olympia, Zwervers, EDS en Westlan- dia vierde tot en met schtste. De wedstrijden werden geleid door de scheidsrechters Van der Bulk, Ploeg, Wagner en De Ligt. rjA\m A ua, een splinternieuwe SABA (V.H.S.) video recorder ook voor f 89,39' per maand. Nooit repa ratiekosten, min. contract 6 mnd. Ook verhuur van .a.: kleuren-t.v. s, wasautomaten, wasdrogers en ouwcaravans. f gemiddelde prijs over 5 jaar). BEL NU: Krimpen a/d I Jssel 01807-10200 Rotterdam 010-846471 Utrecht 030-960053 Rijswijk 070-945292

De Havenloods | 1983 | | pagina 3