Werkloze cv-monteur start koeriersdienst Liedewyde in teken van jubileum en afscheid DE (^HAVENLOODS ter meulen 'Dure receptie in deze tijd super-immoreel' ter meulen Uit 'Ik ben directeur, boekhouder en chauffeur tegelijk' ter meulen Herby Herenslips... van een prachtige 100% ge kamde katoen kwaliteit. In heupmodel met een uitste kende pasvorm. In de maten S-M-L. In o.a. bordeaux, bleu, wit, marine of huidkleur, voor vader slechts door RIA KOPPENHAGEN SCHIEDAM In de Liedewyde school aan de Parkweg (waar Lager-, Middelbaar- en Individueel Nijverheidsonderwijs wordt ge geven) vandaag, donderdag 9 juni een bijzondere bijeenkomst ge houden. Redenen hiervan zijn het 35-jarig bestaan van de school en het vertrek van de directeur, de heer J.B. Huisman, die be noemd is tot directeur van de Eerste Algemene Vakschool te Rot terdam. Tijdens de bijeenkomst zal een tweetal sprekers, de heer M. Visser (coördinerend inspecteur van het Lager Beroeps Onder wijs te Rotterdam) en prof. dr. van den Broek (uit Leiden) een en andere vertellen over het Lager en Individueel Beroepsonderwijs. Aansluitend is er gelegenheid de scheidende directeur de hand te drukken. Op het moment dat hij afscheid van doorgaan van de fusie met de „Harga de Liedewyde neemt is de heer Huis- hof" (een school voor openbaar Nij- man op één maand na 12 1/2 jaar aan verheidsonderwijs) en de openbare deze school verbonden. Vandaar zegt „Schiedamse Technische School", hij vooruitziend naar dit moment Hoewel alle drie de schoolbesturen ook: „Het zal nog best moeilijk wor- deze samenwerking, na het voeren den". Dat de Liedewyde-directeur van talloze gesprekken, echt helemaal desondanks toch van werkkring ver- zagen zitten werd daar voor wat onze andert, heeft verschillende redenen. school betreft van buitenaf een stok- „Ten eerste", zo legt hij uit, „ben ik je voor gestoken, voor die nieuwe baan gevraagd. Ten tweede heb ik het gevoel hier uitge- De top van het Rooms-Katholiek on- werkt te zijn, daarmee bedoel is dat derwijs vond namelijk dat een derge- alles zo gesmeerd verloopt dat het lijke fusie in strijd was met de, inmid- voor mij geen echte uitdaging meer dels 35 jaar oude, staturen waarin on- is. Daar komt nog bij dat ik, in ver- der andere staat dat contacten met band met mijn leeftijdm nu nog kan andere dan Katholieke scholen uit veranderen en over enige jaren niet den boze zijn. Eigenlijk is het zelfs zo meer. Tevens erg belangrijk was het dat ik bij het wel doorgaan van de fu- Schiedam te kunnen blijven wonen sie helemaal niet weggegaan zou zijn, 9 juni te houden bijeenkomst is ont staan antwoord de heer Huisman: „Oorspronkelijk had het schoolbe stuur het plan mij een afscheidsrecep tie aan te bieden maar toen ik daar van hoorde heb ik gezegd: „Dan meld ik mij ziek". Naar myn mening is het namelijk super-immoreel om in deze tjjd van bezuinigingen een dure receptie te houden. Aangezien je ech ter ook weer niet zo maar weg kan lopen ontstond bij mij het idee voor deze bijeenkomst5*? „Voornaamste reden hiervan is de wijze waarop veel mensen, zowel bui tenstaanders als collega's van andere onderwijsinstellingen, tegen het La ger Beroeps Onderwijs aankijken of harder gezegd er op neerkijken. Wat me daarbij vooral ergert is dat deze reacties uitsluitend zijn gebaseerd op een vooroordeel. Het merendeel van deze personen heeft immers nog nooit de moeite genomen hier een kijkje te komen nemen. Wanneer ze dat wel gedaan hadden zouden ze er namelijk heel anders over denken en er misschien zelfs nog iets van kun nen leren. Ik durf bijvoorbeeld te stellen dat wij hier veel meer doen aan de totale ontwikkeling van onze leerlingen, welke zeker zo belangrijk is als die van het hersenwerk; Wij wij ken, wanneer zich iets bijzonders voordoet, dan ook regelmatig af van het oorspronkelijke lesrooster. De praktijk heeft immers uitgewezen dat het beter is een onderwerp te behan delen wanneer daar interesse voor is dan daarmee te wachten tot het vol gens het lesrooster behandeld moet worden, want negen van de tien keer De scheidende directeur, de heer Huisman. Mede door deze manier van werken hangt hier op school een prima sfeer hetgeen wel blijkt uit het feit dat heel wat leerlingen, inplaats van de voorgeschreven vijf uur, wel acht uur per dag op de Liedwyde doorbren gen. Dit alles bij elkaar maakt dat ik het toch wel erg jammer vind weg te gaan. Tegelijk ben ik erg blij te weten dat mijn opvolgster, de huidige ad junct-directeur Th. Snel de Rijcke, er alles aan zal doen de goede sfeer op de Liedewyde te behouden". Balkondroogrek. Geplastificeerd droogrek met 5 x 50 cm lijn. In beige/bruin. Van 8,95 voor Praktisch droogrek. Staand droogrek met 10 lij nen. Geheel opklapbaar. Han dig voor binnen en buiten. Van 14,95 voor Schiedammers - zou je op het eerste gezicht zeggen - zijn niet van die uitgaanders. Als de kostwinner des avonds vermoeid thuiskomt, is de tafel al gedekt en na de maaltijd schaart het gezin zich om de televisie. Veel stadgenoten vinden bezoek aan bioscoop of theater zonde van het geld. Wat er na de kosten van het huishouden overblijft, steken ze in de verfraaiing van hun woning. Gezelligheid heb je thuis. Klopt dat beeld nou? De stad kent een groot aantal muziek- en toneel gezelschappen en die slagen er ondanks de vermeende binnenkamer mentaliteit toch in voor volle zalen te spelen. zalencentrum onlangs gesloten moest worden? En Musis Sacrum op de Lange Haven, waar nu de bowlingbal rolt, is haast een eeuw toneelzaal geweest. Er is iets anders aan de hand. Toen de televisie opkwam, hebben de Schiedamse bioscopen een paar zware klappen gekregen. Het waren allebei zogenaamde "na- draaitheaters". Beroemde films kregen zy pas, als die eerst in de grote bioscopen van Rotterdam vertoond waren. Nu haast ieder een een auto heeft, zijn die een stuk dichterbij. Kwamen de Schie- En vroeger was het toch ook anders. Wie oude kranten door bladert, vindt daarin lange uit gaansagenda's. De stad kende twee bioscopen, het Passagetheater en Monopole op de hoek van de Hoogstraat en de Appelmarkt, waar tegenwoordig dansschool Sitton is gevestigd. Wat trouwens te zeggen van De Instuif, de succes volle sociëteit, die week aan week zaal Arcade bomvol kreeg, tot dit STADSKRONIEKSCHIEDAM dammers vroeger nauwelijks hun stad uit, nu kost het weinig moeite om de gemeentegrens te overschrijden: de plaatselijke bios copen kregen te maken met steeds legere zalen. Dat bracht de exploi tanten van toen er niet toe om het roer om te gooien. Monopole moest sluiten. Het Passagetheater werd overgenomen door de ge meente. Die heeft nog jaren films vertcjmd, maar in het verkoop contract van de bioscoop stond in feite, dat de programmeurs van het theater genoegen moesten ne men met de tweede keus. Ver leden jaar besloot men dan ook met de films te stoppen. Alleen kindervoorstellingen worden nog gegeven. Nu is de directie bezig met een grote campagne om de Schiedam mers weer binnen te krijgen met shows en toneelvoorstellingen. Dat gaat lekker. Er zit een stij gende lijn in het bezoek.Maar een echte knaller is het Passa getheater in dat ene jaar na tuurlijk nog niet gworden. Het lijdt onder zijn oude reputatie van tweederangsfilmzaal, al is die tegenwoordig onverdiend. Na de zomer - hopen ze op het kantoor - volgt de grote omme keer. Dan zal het Passagetheater laten zien, wat het werkelijk waard is: in november is het vijftig jaar geleden, dat de firma Tuschinsky het met veel vertoon opende. En dat wordt gevierd. Het oude Passagetheater was een paleis: Tuschinsky zorgde voor koperen leuningen, enkeldiep ta pijt en stemmige verlichting. Naar de Passage gaan betekende een tijd verwijlen in een droomwereld bui ten de harde werkelijkheid van alledag. En dat moest je voelen, zodra de in fantasieuniform ge stoken portier de deur voor je had opengezwaaid. Na de verkoop aan de gemeente, is een dure en kostbare verbou wing uitgevoerd, die daar niets van overliet. Het Passage is een hyper modern theater geworden, koel, funtioneel, eerlijk. De oude sfeer werd eruit gebroken, een nieuwe er niet ingebracht. Het is nu aan de exploitanten om daar zelf voor te zorgen. Dat gaan zü tijdens de jubileumfestiviteiten op grote schaal doen. Er komen grote feesten: êén in tropenstijl en één la de jaren dertig. Ama teurgezelschappen treden naast beroepsartiesten op: het belooft een programma te worden van Op één zaterdag is het toneel vrij voor alle Schiedammers die den ken, dat zjj hun stadgenoten op enigerlei wijze kunnen vermaken. Inlichtingen bij het Passagetheater. Zo wordt gewerkt aan een tweede jeugd. Kom komend seizoen maar eens een paar keer achter die buis vandaan. Het is de moeite waard. HAN VAN DER HORST. DE HAVENLOODS Uitgave van Wegener Huis-aan-Huisbladen b.v. verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving met een wekelijkse oplage van ruim 1.1 miljoen exemplaren verdeeld over 26 edities. HOOFDKANTOOR: Westblaak 159,3012 KJ Rotterdam TELEFOON 010 -13.50.85 Postadres: De Havenloods, postbus 1980,3000 BZ Rotterdam ADMINISTRATIE EN PERSONEELSADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotterdam, tel. 010-13.21.70 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen TELEFOON 010-34.67.11 ADVERTENTIE-VERKOOP: Th. J. Bravenboer (rayonleider), privé tel. 010-35.38.83. A. Holleman, J.D.M. Ivo, J. Sparla. REDACTIE: A. Beyen, M. Ames Correspondent Schiedam: M. de Zwart, privé tel. 010 - 73.63.75 Correspondent Maassluis: M. Doddema, privé tel. 01899-11858 SLUITINGSTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17.00 uur. Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uur. Redaktie: dinsdag 16.00 qur. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Mocht u klachten hebben over de bezorging, gelieve u deze door te geven aan: tel. 010-13.24.89. 1-4-'8! Herman Huisman HÓqFR^Lo.N ^OTTEBDAW Replica shirts AJAX, ITALY, ARGENTINIË, SPURS met bijpassende shorts en Div. restanten LeCoq shirts Le Coq shorts, Vrijetijds schoenen Le Coq v.a. De nieuwste kollektie Admiral sportkleding NU BIJ ONS IN VOORRAAD. Div. restanten jm f*l- Admiral shirts schóenen. Keuze uit 120 modellen en 5.000 paar. o.a. JBT AKS TIGER PI'Tifi Aerobic Dance OA kleding pakje v.a. majo'sv.a. Keuze uit-9 modellen. Iwi™ adidas KARHU „Toen ik in 1982 in de w.w. kwam, wist ik niet zo goed wat ik precies moest doen. Ik wilde wel werken en heb zo'n honderd keer gesolliciteerd. Op een dag las mijn moeder in een krant een artikel over koeriersdien sten. Dat het een vrij beroep was en dat er mogelijkheden waren". Zijn moeder, ook aanwezig tijdens het gesprek, lacht. „Ik dacht: „dat is iets voor Herman. Een vrij beroep, en volgens die krant was er een gat in de markt. Een volgende stap was om die markt te verkennen". Herman: „Dat viel dus tegen. Er is weinig informatie voorhanden. Ik moest bestaande koeriersdiensten bellen en informeren naar de tarieven die ze hanteren. Over de werkwijze kwam ik niet veel te weten. De hoog te van je eigen prijzen is natuurlijk gebaseerd op die van de bestaande bedrijven. Zit je te hoog, dan krijg je geen klanten en reken je te weinig dan ga je 't schip in". Daar was echter de Stichting Klein- noord die Huisman hielp b(j het uit werken van z'n plannen en hem waar mogelijk van advies voorzag. Via deze stichting stellen grote bedrijven en in stellingen zoals de Kamer van Koop handel, Openbaar lichaam Rijnmond e.d. hun kennis en ervaring ter be schikking aan kleine ondernemers. „Omdat iedereen erbij gebaat is dat de werkgelegenheid bij kleine en mid delgrote ondernemingen veilig wordt gesteld, ook de grote ondernemers", laat de stichting desgevraagd weten. Lening Maar advies alleen is niet genoeg. Er moet ook geld op tafel komen. In het geval van Huisman stelde de sociale dienst een lening beschikbaar. Voor dat het zover was, moest Huisman kunnen aantonen dat hij - nog voor hij één koeriersdienst had gereden - voldoende vaste klanten had. „Dat was niet makkelijk", herinnert hij zich. „Frappant is trouwens dat de schriftelijke toezeggingendie ik De jeugdwerkloosheid levert dagelijks gespreksstof op. Ge noeg om er een halve biblio theek mee vol te schrijven. Bekend en talrijk zijn de ver halen van schoolverlaters die zich „suf" solliciteren. Moe deloosheid regeert. De bestrijding van dit maat schappelijk euvel wordt voor al mondeling beleden. Banen plannen, alternatieve bedrijfs- vorming en deeltijdfuncties worden genoemd, maar echte resultaten zijn nauwelijks zichtbaar. Het onderstaande verhaal gaat over een „incidenteel succesje". Het is het relaas van Herman Huisman (22) uit Rotterdam, een c.v.-mon teur die in 1982 op straat kwam te staan. Huisman werkt nu weer. Als zelfstan dig koerier. »,Ik ben natuurlijk voortdurend in de weer om contacten te leggen. Zo heb ik bv. afspraken met een internatio nale koeriersdienst die vanuit Enge land op Nederland vliegt. Ben ik min of meer toevallig mee in contact ge komen". Bijverdienste Huisman: directeuren enige werknemer tegèlijk. toen heb gekregen later nauwelijks Huisman. „Ik kan er nog niet heie van belang zijn geweest. Geen enkele maal van leven en krijg, indien nodig, toezegging is nl. nagekomen. Ik heb een aanvullende uitkering. Het streven nu heel andere bedrijven als klant", is natuurlijk om volledig onafhanke- Het koeriersvak is tot nu toe niet lijk te worden. Maar het is hollen of meegevallen maar boeiend is het stilstaan. De ene keer staat de tele- zeker. foon niet stil en dan zijn er ineens Omdat het een eenmanszaak is doet Huisman ook de boekhouding en ad ministratie. „Ik kom bovendien bij allerlei soorten bedrijven. Afwisseling is er dus genoeg". Er kleven ook minder plezierige kan ten aan het vak van koerier. „Een koerier haalt iemand z'n bijverdienste weg", weet Huisman. „Meestal gaat het om een personeelslid van een bedrijf, iemand van de postkamer of zo, die iets vroeger op z'n werk komt en ook weer later weggaat met de post op zak voor het postkantoor. Of iemand die al gepensioneerd is. Deze mensen hebben er natuurlijk de pest in als een koerier - die niet in vaste dienst is en dus goedkoper - hun baantje wegkaapt. Ik kan me dat ook wel voorstellen. Ik heb weieens mee gemaakt dat iemand die zijn bijver dienste was kwijtgeraakt, probeerde mij tegen te werken. Hij zei tegen de directeur dat er post was kwijtge raakt. Dan moet je zoiets gaan na checken bij het postkantoor. Afgifte- bewijzen kunnen tonen en zo. Daar vraag ik altijd om bij de PTT, want ik wil niet voor schut gaan. Vervelend is het echter wel". „Ik heb overigens ontdekt dat er veel belangstelling is voor de functie van koerier. Ik word vaak gebeld door mensen die mij in m'n auto hebben zien rijden. Ze onthouden de naam die op de auto staat en vragen of er nog chauffeurs nodig zijn. We hebben één van uw auto's zien rijden, zeggen ze soms. De verbazing is groot wan neer ik vertel dat ze dan de directeur en enige werknemer in actie hebben gezien". SCHIEDAM In de Opstandings- kerk, aan de P.J. Troelstralaan/hoek Hon. Gretelaan, wordt zondag 12 ju ni een Opendeur-dienst gehouden. Het thema van deze dienst luidt „Le ren bij het leven". Ds. Hemmes uit Oegstgeest zal de dienst voorgaan. Verder verlenen me dewerking het Groenoordkoor en het NPB-koor. Aanvang 10 uur, iedereen is welkom. Luchtige zomerjapon.. van 100% crinckle katoen. De ze wijdvallende japon heeft een satijnen bovendeel met geborduurde bloemen en is aan de onderzijde met satijn afgezet. Maten 36 t/nn 42 Jn wit of bleu. van 59,- voor

De Havenloods | 1983 | | pagina 3