mam:i Herpes patiënten worden behandeld met Interferon Coco en Toevluaht verhuizen niet op korte termijn 'We worden me* kluitie In het riet gestuurd' Volleybal-toernooi voorstratenteams DE Q HAVENLOODS -M Rapport vervuiling Steendijkpolder blijft uit Materialen nodig voor Speelinstuif ROTTERDAM - Ondanks het feit dat medewerkers van de universiteit van Birmingham zeggen een middel tegen de ge slachtsziekte herpes genitalis te hebben gevonden, gaan de voor bereidingen deze geslachtsziekte met interferon te behandelen in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam Dijkzigt door. In de Verenigde Staten wordt reeds op grotere schaal geëxperimenteerd met interferon op herpes-patiënten. Met dit destijds als wondermiddel te gen kanker geïntroduceerde eiwit, heeft men hoopgevende resultaten behaald bij apen die met het herpes- virus waren besmet. DOOR JAAP DEYBEL Dijkzigt kan dankzij de bemoeienis van dokter E. Stolz van de afdeling Dermatologie en Venerologie zo snel met deze experimenten van start gaan. Het onderzoek staat onder toe zicht van dokter W.I. van der Meijden Zij die aan het herpesonderzoek willen deelnemen kunnen zich op geven bij de sociaal-verpleegkundi gen van de regionale dienst voor geslachtsziektenbestrijdingMen kan maandag tot en met donder dag tussen 9.00 en 11.00 uur bel len met telefoonnummer 010- 635437. die de dubbelblind-methode toepast, wat inhoudt dat zowel de behande lend arts als de patiënt gedurende de twee behandelingen niet of interferon of het surrogaatmiddel wordt toegediend. Van der Meijden: „Het is dus moge lijk dat de 120 geselecteerde patiën ten, éénmaal interferon en éénmaal het surrogaat-middel krijgen, of twee maal het surrogaat-middel of twee maal interferon. De gegevens hierom trent blijven voorlopig in een geslo ten envelop? Dit wordt gedaan om zo neutraal mogelijk te kunnen werken. Zou je alleen interferon gebruiken dan zou iedere gunstige ontwikkeling bij de patiënt onmiddellijk worden toegeschreven aan het middel. Dit moet je uitsluiten. Herpes is een moeilijk te bestrijden geslachtsziekte. De behandeling be perkt zich nu veelal tot het bestrijden van de blaasjes die op, in en bij de ge slachtsdelen verschijnen, met desin fecterende middelen en zalf. In de Verenigde Staten heeft de eeuwen oude ziekte - koortsuitslag wordt onder meer veroorzaakt door een herpesvirus zich enorm uitgebreid. Het manifesteert zich tegenwoordig voornamelijk bij de geslachtsdelen, waar het in die vochtige en bacterie- rijke omgeving welig tiert. Het toege nomen aantal wisselende sexuele con tacten en het gebruik van andere voorbehoedsmiddelen zoals de pil in plaats van het condoom is ongetwij feld debet aan die ontwikkeling. Maar ook door het aanraken van een blaasje mét de vinger of zelfs baby's wanneer ze op de normale manier ter wereld komen kunnen besmet wor den/' De eerste herpesaanval is het zwaar ste. Op de geslachtsdelen verschijnen blaasjes die vocht bevatten. Enkele dagen later krijgt men zweer tjes en vaak zeggen de lymfeklieren op laten. Als gevolg van Stress, sexueel contact en de menstruatie steekt het herpesvirus weer de kop op. Men neemt aan dat dit veroorzaakt wordt door het afnemen van de afweerstof- fen in het lichaam. „Het is duidelijk dat het lichaam zelf anti-stoffen tegen het virus maakt, want anders zou de patiënt overal blaasjes moeten krijgen. „Het virus keert bijna altijd op de zelfde plaats terug en we weten nu dat het zich terugtrekt in de zenuw knoop onder aan de rug, vlakbij het ruggemerg en weer terugkeert via het zenuwkanaal," verklaart Van der Meijden. Door de herpesexplosie in de Vere nigde Staten zijn diverse behande lingsmethoden ontwikkeld die niet de gewenste resultaten opleverden. Uit proeven met interferon op apen werd duidelijk dat de herpesaanvallen minder talrijk werden en de duur van de aanvallen terugliep naar vier tot vijf dagen. Van der Meijden: „Daarom komen alleen de patiënten in aanmerking die zo'n zesmaal per jaar een aanval krij gen, de zware gevallen dus. Daarnaast worden vrouwen die zwanger zijn en zij die borstvoeding geven uitgesloten *Prof E. Stolz (R) en dr. Van der Meijden. feron. Ook vrouwen die niet de pil of een spiraaltje gebruiken of niet zijn gesteriliseerd worden niet geselec teerd. Hetzelfde gebeurt met hen die een andere geslachtsziekte hebben of de maand voor de behandeling een ander middel tegen herpes toege diend hebben gekregen. Het bloed van de patiënten en de urine worden voor het onderzoek gecontroleerd. Alleen als men een herpesaanval voelt aankomen of blaasjes heeft, begint de behandeling. Op zo'n moment zijn we in staat het virus te isoleren en kunnen we de invloed van de behan deling gemakkelijker vaststellen. Al les wordt dus zeer zorgvuldig voorbe reid en bijgehouden. Logische zaak, interferon is geen priklimonade. De stof, die we ook in ons lichaam produceren, kan de bijverschijnselen hebben van een lichte griep. Daarom krijgen de patiënten Paracetemol een stof die in diverse aspirines is ver werkt en die de klachten wegneemt. Een behandeling die vrij uniek is ook wat de omvang van het onderzoek betreft. Op dit moment zijn ongeveer drie honderd herpespatiënten bjj Dijkzigt ingeschreven. Het werkelijke aantal zal ongetwijfeld veel hoger zijn. Hoe wel er een stijgende tendens merk baar is, kun je niet spreken van een explosie". MAASSLUIS Er is op korte termijn geen vervangende huisves ting voor jongerencentrum Coco. Het centrum is nu nog gevestigd in gebouwen van de voormalige Touwfabriek aan de Lange Boone straat, maar die zullen worden afgebroken om plaats te maken voor woningbouw. Die sloop zou oorspronkelijk al plaats gevon- A1 sedert het begin van het plannen- nen geweest om een nieuw pand maken voor woningbouw op het Ver- te plaatsen, maar die zijn afgeketst to li-terrein, is gesproken over andere op huisvesting voor Coco. Er zijn plan- de hoge kosten. Vervolgens is gezocht e onderkomen van jongerencentrum Coco aan de Lange Boonestraat. Ondanks de hoge energielasten og wel enige tijd blijven zitten, want een ander gebouw is vooralsnog niet gevonden. den moeten hebben, maar door de vertraging in de woningbouw kan het jongerencentrum er nog wel enige jaren blijven. De gemeen te wil echter toch snel een ander gebouw voor Coco, omdat de huidige huisvesting „gigantisch" veel stookkosten met zich mee brengt. naar een bestaand pand in het centrum firma Filtrete B. V. is gevestigd, van Maassluis. Als laatste mogelijk- Deze firma zal binnenkort verhuizen, held is daarbij geopperd het gebouw inmiddels is gebleken dat ook hier aan de Wagenstraat waarin nu nog de geen mogelijkheden bestaan voor het onderbrengen van Coco. Volgens Jan Deursen, chef afdeling Welzijn van de gemeente, is er voorlopig geen oplos sing te vinden. Verhuizing van Coco naar een ander pand zal in ieder geval niet meer dit jaar kunnen plaats vin den, aldus Deursen. Goede ruimte Voor het naast Coco gelegen jonge rencentrum De Toevlught is de situ atie volgens Deursen minder urgent. De Toevlught beschikt over een goe de ruimte die nog wel enige jaren meekan. Ook dit gebouw staat echter op de nominatie gesloopt te worden. Al enige tijd zijn plannen in voorbe reiding om te komen tot een samen werking tussen Toevlught en Ozobleu, Ozovlugh geheten. De samenwerking zou gestalte moe ten krijgen in een nieuw gebouw in de westwyk. Ook daarvoor heeft de gemeente op dit moment geen geld, althans niet op de normale begroting. Wel bestaat de mogelijkheid dat hier voor gelden worden vrijgemaakt uit het overschot van f 1,8 miljoen wat de gemeente uit 1981 heeft. Voor be steding van dat bedrag liggen echter nog veel meer ideëën op tafel. Reali sering van Ozovlugh is daarmee min stens twijfelachtig geworden, zeker op korte termijn. De problematiek van de huisvesting van Coco en Toevlught zal aan de or de komen tijdens de extra vergadering van enkele raadscommissies welke wordt gehouden op maandag 20 juni in het stadhuis. Op deze vergadering zullen de mogelijkheden van besteding van het overschot 1981 worden be sproken. m M1 *Wethouder Van der Knaap: „We weten officieel noch officieus iets over de inhoud van het rapport MAASSLUIS - Op het parkeerter rein bij winkelcentrum Konings hoek wordt volgende week op drie achtereenvolgende avonden een volleybal stratentournooi gehou den. Iedereen die een team vormt met buren, vrienden of kennissen kan eraan meedoen. De teams moeten minimaal uit 6 en maxi maal uit 8 personen bestaan, bij voorkeur gemengd. De minimum leeftijd is 16 jaar. De deelnemende teams moeten zelf een naam verzinnen en in het veld door een zekere uniformiteit (bijvoorbeeld allemaal witte kou sen) herkenbaar zijn. Er wordt ge speeld volgens het laddersysteem waarbij kaarten met namen van de teams op een waslijn worden be vestigd. Als de competitie begint mogen teams elkaar uitdagen. Er wordt per wedstrijd ongeveer 15 minuten gespeeld. Het team dat bij het verstrijken van de speeltijd vóór staat, wint en stijgt vervolgens op de ladder. Het uit eindelijk winnende team ontvangt een wisselbeker, voorts is er voor iedere ploeg een fraaie herinne ring. De deelname kost f 15,- per team. Ook is het mogelijk voor f5,- per team in te schrijven, maar dan ontvangt de ploeg geen herinne- *Straten-volleybaltournooi op parkeerterrein bij Koningshoek. ring. Inschrijven kan bij Recreatie Actie Maassluis (RAM), telefoon 01899-21698 (Henk Jansen) of 01899-11980 (Carl Bosch). In schrijven kan tot 17 juni (met herinnering) en tot en met 20 juni (zonder herinnering). De wedstrij den worden gehouden op dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 juni, telkens vanaf 19.00 uur. MAASSLUIS „Waar blijft het rapport over de bodemverontrei niging op de plek van de vroegere vuilstortplaats in de Steendijk polder?" Dat was de centrale vraag die wethouder Van der Knaap en de leden van de raadscommissie voor milieuzaken dinsdagavond stelden. Een zinnig antwoord erop kon niet worden gegeven. Het onderzoek ter plekke is vorig jaar uitgevoerd en de resultaten daar van liggen bij Openbaar Lichaam Rijnmond. Hoewel het rapport al maanden geleden aan Maassluis was toegezegd, is het er nog altijd niet. „We worden met een kluitje in het riet gestuurd", zei wet houder Van der Knaap. De commissie had dinsdagavond een overzicht van de plaatsen waar bo demverontreiniging is geconstateerd (of wordt vermoed) op tafel. In dat overzicht werd de stand van zaken van onderzoek op in totaal 9 locaties op een rijtje gezet. De meeste aan dacht ging echter uit naar de Steen dijkpolder. Zowel raadsleden, wet houder als ambtenaren uitten boos heid over het uitblijven van het rap port. Daarbij werd vooral gewezen op de groeiende ongerustheid die bij be woners van de Steendijkpolder ont staat. Fabrieksafval Van die ongerustheid werd blijk gege ven door een tweetal Steendijkpol- derbewoners, die gebruik maakten van het spreekrecht. Eén van hen, Jeanne Mustert, deed op eigen houtje door MEERTEN DODDEMA bij diverse instanties navraag naar hetgeen er mogelijk op de voormalige stortplaats is gedumpt. Zij hield de commissieleden voor dat dat in ieder geval niet alleen bouwafval en huis vuil was, zoals in het gemeentelijk overzicht stond vermeld. Volgens me vrouw Mustert is er indertijd, met medeweten van de plaatselijke over heid, ook fabrieksafval gestort. Daar op zou toen geen deugdelijke contro le zijn uitgevoerd. Deze opmerkingen werden bevestigd door Jaap van de Griend (PPR/PSP) die indertijd de bodemverontreini ging aldaar, samen met Anton Wustrow (PvdA), bij de gemeente aankaartte. Volgens Van de Griend, die ook beroepsmatig bij de proble men van bodemverontreiniging be trokken is, is er in de Steendijkpolder nu alleen een „standaard "-onderzoek gehouden. „De resultaten daarvan zullen niets zeggen over de versprei ding van de verontreiniging en de ge volgen ervan", aldus Van de Griend. Volgens het raadsüd zal de conclusie van het onderzoek dan ook zijn dat er nader onderzoek nodig is. Vanuit de commissie werd bij wet houder Van der Knaap aangedrongen op zo groot mogelijke openheid, vooral naar de betrokken bewoners, zodra het rapport binnen is. Joke van Rest (CDA) noemde langere onzeker heid „niet meer aanvaardbaar". Van der Knaap toonde zich hiertoe be reid, maar kan niks doen zonder rap port. Hij meldde dat de komst daar van „tot vandaag toe" was toegezegd. Over de inhoud zei de wethouder of ficieel noch officieus wat te weten. Behalve aan de verontreiniging van de bodem op de plaats van de vuilstort werd ook nog aandacht besteed aan de rest van de Steendijkpolder. Vol gens mevrouw Mustert is deze, zeker voor een groot gedeelte, met haven specie opgespoten waarin mogelijk zware metalen voorkomen. Hiernaar zal door Rijnmond dit jaar onder zoek worden gedaan. Daarbij zal ook worden onderzocht of de bodem met olieresten is vervuild. MAASSLUIS In ontmoetingscen- eierdozen, bierviltjes, karton en der- trum Koningshof wordt ook dit jaar gelijke. De afdeling sociaal-cultureel weer de zomerse Speelinstuif gehou den. Het veertiendaags kinderfeest begint op 15 augustus. Voor de Speelinstuif zijn vele materialen no dig als lappen, wol, touw, ansicht kaarten, lucifers en luciferdoosjes, werk van de gemeente zamelt deze weken materialen voor de Speelin stuif in. Mensen die materialen als genoemde voor de Speelinstuif willen afstaan kunnen deze afgeven op het stadhuis, kamer 102. Wanneer het zelf brengen van spullen niet mogelijk is, kan con tact worden opgenomen met Marlène Koorneef, telefoon 19111, toestel 263.

De Havenloods | 1983 | | pagina 17