saMa Kunstenaar wacht op opdrachtgever DE Q HAVENLOODS 3.- 3; 3.- 'OUDERENBELEID REGERING HOLT ACHTER FEITEN AAN' ter meulen 10r 'De Brandersknecht verdient z'n monument' ter meulen Ï&S&L üïffl, KfJï - ft H-s —i üsü!..'«sa f i i i i-i ter meulen Ty75 Demonstratie tegen bezuiniging bibliotheken ter meulen langs wriRfR y DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 35 582 Uit ons tuincentrum... Blauwspar (zaailing) met kluit. (Picea Pungens Glauca). Pyra- midaal groeiende spar, die na verloop van tijd een steeds blauwere kleur krijgt. Uitste kend geschikt als solitairplant. 2r25 Clematis in pot. Een prachtige klimplant en een rijke bloeier. In diverse kleuren. Winterhard. 6y95 Bruidssluier in pot. (Polygonum Aubertii). De be kende snelgroeiende klim plant die geschikt is voor bal kon en tuin. Zeer rijkbloeiend met een sluier van witte bloe- men. %7S dIF pidlll. lant en diverse Kamperfoelie in pot. (Lonicera). Doorbloeiende klimplant voor begroeiing van muren, pergola's en carports. In dubbel kleurig of oranje/ violet. pak Asef stalmest (gedroogde koemest) DE HAVENLOODS Uitgave van Wegener Huis-aan-Huisbladen b.v. verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving met een wekelijkse oplage van ruim 1.1 miljoen exemplaren verdeeld over 26 edities. HOOFDKANTOOR: Westblaak 159,3012 KJ Rotterdam TELEFOON 010 -13.50.85 Postadres: De Havenloods, postbus 1980,3000 BZ Rotterdam ADMINISTRATIE EN PERSONEELSADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotterdam, tel. 010-13.21.70 ALGEHELE LEIDING: P. Bakker, privé tel. 079 - 51.78.57 CHEF REDACTIE: W. Schothorst J. Deijbel BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BPVIaardingen TELEFOON 010-34-67-11 ADVERTENTIE-VERKOOP: Th. J. Bravenboer (rayonleider), privé tel. 010-35.38.83. A. Holleman, J.D.M. Ivo, J. Sparla. REDACTIE: A. Beyen, M. Ames Correspondent Schiedam: M. deZwart, privé tel. 010 - 73.63.75 Correspondent Maassluis: M. Doddema, privé tel. 01899-11858 Sportcorrespondent: G. Verver, privé tel. 01899 -17787 SLUITINGSTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17.00 uur. Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uur. Redaktie: dinsdag 16.00 uur. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Mocht u klachten hebben over de bezorging, gelieve u deze door te geven aan: tel. 010-13.24.89. 1-4'83 SCHIEDAM - Echt in brons is het beeld nog lang niet gegoten. Frits Henderickx' Schiedamse branders knecht bestaat alleen nog maar in gips. Met zijn door keihard werken gebogen rug wacht hij in het atelier van de kunstenaar op een opdracht gever. Schiedam houdt niet van zijn verle den. De jenever heeft de inwoners veel kwaad gedaan. "Zwart Schie dam", zeiden ze tachtig jaar geleden, en als je lid was van de belangrijke geheelonthoudersverenigingen zelfs "Sluit Schiedam." Nu de drankindustrie is ingekrompen tot een paar concerns, probeert de stad haar verleden zo snel mogelijk te vergeten. Misschien, dat het beeld van de bran dersknecht juist daarom niet door een geboren Schiedammer is gemaakt. Frits Henderickx -eigenlijk glazenier- komt uit Raamsdonksveer en daarom kan hij van de buitenkant naar de stad kijken. "Wij zijn geen echte Schiedammers", zegt hij. "Onze familie komt oor spronkelijk uit België en wij hoopten dan ook altijd, dat bij Holland-België, Holland verloor. Maar je krijgt toch een binding met zo'n stad." Gekromd Henderickx is oud genoeg om te heb ben meegemaakt, dat de Lange Haven nooit dichtvroor, omdat de brande rijen er zoveel warm water in pomp ten. Hij kent de tijd, dat er nog dui zenden brandersknechten in de nu afgebroken krotten van de binnen stad woonden. In de distelleerderij was het hard werken voor weinig geld. De arbeiders daar waren gekromd van het sjouwen. Ze hadden ook geleerd in hun lot te berusten. Wie voor een dubbeltje geboren was, werd nooit een kwartje. Je moest maar tevreden zijn met het weinige wat je had. De brandersknechten hadden weinig behalve het produkt wat ze zelf maak ten én hun vaktrots. Revolutionairen waren ze niet. Ze hadden het geloof in een betere maatschappij verloren. Maar ze ontleenden wel het nodige zelfvertrouwen aan de kwaliteit van de jenever. Daarom heeft Henderickx zijn brandersknecht géén geslagen figuur laten worden. "Hü mocht niet martelachtig zijn", zegt hij. "Ik wilde geen lijdende figuur. Maar hij is wel berustend. Kijk, hoe hij sjokt met die kan." En Henderickx geeft een feil loze imitatie van dat sjokken met doorgebogen benen en een kromme rug. "Mijn vader was molenbaas bij Hollandia", gaat hij verder. "Toen ik een jaar of acht was, bracht hij wel eens een kennis mee -die heette ge loof ik Zagwijn of Offerman- en hij had een boordeknopje -zo noemden ze een overhemd zonder boord. Die had zo'n sjokkende gang als dit beeld. Bij sommige oude melkboeren zie je het ook." Frits Henderickx hoopt dat zijn De heer Henderickx met zijn brandersknecht. komt. Hij is al op zoek naar financiers met de bran- willen laten maken?" enthousiast. "Die oortjes glimmen functioneert. Dat kan r College B en W aan kamercommissie Welzijn Voordeel voor vlugge vogels... Enorm voordelige kamerhoge gordijnstof in een mooi beige/bruin dessin. Kom snel want 0P 0P! Maar liefst 270 cm hoog. Bij een kamerbreed te van 3 m heeft u 41/2 m no-' dig en dat kost u slechts 45,- Reken uw voordeel maar uit! Per meter 24,95 mmmm ,i ROTTERDAM In een brief aan de vaste kamercommissie voor Welzijn en Cultuur levert het college van B en W van Rotterdam ernstige kritiek op het geheel aan beleidsvoornemens van de regering met betrekking tot het ouderenbeleid. Eén van de belangrijk ste punten van kritiek is het feit dat de aandacht van de bewindslieden wel erg sterk gericht is op het financiële aspect van de zaak (en dan met name de bezuinigingen. Ook stelt het college van Burgemees ter en Wethouders dat het huidige be leid gedoemd is achter de feiten aan te hollen en niet in staat is voldoende alert op de veranderende situatie in te spelen. De drempel om in een be jaardentehuis te worden toegelaten komt steeds hoger te liggen waardoor de verzorgingsbehoevendheid van de ouderen nog meer zal toenemen. Daarnaast wijst het college erop dat door de bezuinigingen de opvang van licht geesteljjk gestoorde bejaarden niet naar behoren vervuld kan wor den net zo min als de dienstverlening in de wijk. Dit laatste dan in verband met het teruglopende personeelsbe stand. Burgemeester en Wethouders beplei ten nog eens dat, om een goed oude renbeleid te kunnen voeren, waartoe Rotterdam naar eigen zeggen duidelij ke ideeën heeft, de planning en de fi nanciering vanuit één kader moeten geschieden. De suggestie wordt ge daan om in de situatie van Rotter dam die planning en financiering bij de stedelijke overheid te leggen. Door verschuivingen binnen het stedelijke voorzieningenpakket door te voeren, kan dan toch bezuinigd worden. "in plaats van opgenomen te kunnen worden, moeten veel ouderen tegen woordig proberen het in het eigen huis te redden. De laatste alinea van de brief. „Zoals het beleid er nu uitziet, zal een grote menspositie en een slechter worden- worden gebracht die menselijk gezien een positie nog nauwelijks te rechtvaardigen is." groep ouderen met een zwakke inko- 4e gezondheidssituatie it Sportlef model... Zo'n leuke corduroy broek met steekzakken en achter zakken is echt iets voor jou. Van 100% katoen. In zeven steengoede kleuren. Maten 122 t/m 176. SCHIEDAM— Het personeel van de provinciale bibliotheekcentrale voor Zuid-Holland houdt op 3 september a.s. een protestmanifestatie tegen de aangekondigde bezuinigingen in het bibliotheekwerk. Hierdoor wordt 20 pet. van het totale personeel in Ne derland met ontslag bedreigd. bouw van de openbare bibliotheek in Papendrecht door de minister Brink man van W.V.C. Door de aangekondigde bezuinigin gen zullen dekwaliteit en de omvang van het bibliotheekwerk ernstig wor den aangetast. Voor bezoekers van bibliotheken betekent deze korting een gevoelige teruggang van de ge boden dienstverlening. Door de be doelde bezuinigingen zal veel werk, dat het bibliotheekwerk sinds 1975 heeft opgebouwd, verloren gaan. De landelijke vereniging Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum heeft zijn leden opgeroepen om op 22 september a.s. in Amersfoort te demonstreren tegen de bezuinigin gen. Voor verdere informatie kan er worden gebeld naar: H. Storm, 010- 730033 (werk) en 01883-20593 (pri vé). SCHIEDAM - In het Stedelijk Mu seum beginnen op 20 september a.s >per de jaarlijkse kunstklassen. Kin deren, volwassenen en zestig plussers kunnen zich, onder leiding van een beeldend kunstenaar, o.a. bezighou den met tekenen, schilderen en etsen. Tevens zullen er dit jaar enkele the ma-activiteiten voor groepen georga niseerd worden. V oor meer inlichtingen kan men naar het Stedlijk Museum bellen, 010- 269067. STADSKRONIEK- SCHIEDAM Misschien komt U vanavond in de stad een paar honderd Schiedammers tegen, die zwijgend door de straat trekken. Sommigen dragen fakkels waarvan het licht maar zwakjes contrasteert met de schittering van de etalages. Burgemeester ad interim Scheers loopt mee. Het betreft hier een demonstratie van Amnesty International. En het gaat tegen onderdrukking, tegen gevangenschap, tegen marteling van mensen die gewoon maar een opinie hebben geuit tegen de machthebbers van hun land. In Schiedam hoef je je niet in de te houden, als er onbekenden in de buurt zijn. Je kunt zeggen wat Een avond met fakkels je wilt. Er zit niet ergens een listig persoontje mee te luisteren, waar na 's-nachts de overvalwagen ver schijnt: aankleden, vlug, vlug, nachtgoed meenemen. Holland is een vrij land. In Schiedam word je nooit om je meningen vervolgd. Ik weet niet, of het er veel zullen zijn vanavond. Ik zal zelf mijn best doen om tijdig uit Eindhoven te rug te zijn. Want ik wil graag mee lopen. Ik weet nog niet, of dat lukt. Maar de goede wil is er. Zo veilig is mijn leven nu. Ik heb mijn natje en mijn droogje. Ik heb een rubriek in de krant, waarin ik kan zeggen wat ik wil. De sociale voor zieningen zijn uitstekend. De crisis gaat voorlopig aan mijn deur voor bij. Nooit, nooit hoef ik te kiezen tussen mijn vrijheid en mijn eigen gewegen. Misschien hebt U het moeilijker. U of Uw man verloren hun baan. Veel buren kijken scheef naar U, alsof het Uw schuld was dat het bedrijf waar U een groot deel van Uw energie aan hebt ge wijd, failliet is gegaan. Ze fluiste ren in de straat, dat het maar mak kelijk is om zo van een uitkerinkje te leven, terwijl U toch Uw leven lang zwaar premie hebt betaald voor de verzekering die U nu voor de directe armoede behoedt. Ze dwingen U - die jaloerse buren - om Uzelf een profiteur te voelen, een nutteloos element in de maat schappij. Iemand, waartegen iets moet worden gedaan. Misschien bent U vaak de wanhoop nabij. Niemand heeft eerbied voor ver richte arbied. Het gaat in dit krankzinnige land alleen maar om dingen, waar je mee bezig bent. En fantasten die alleen magr plan nen lanceren, gaan door voor de de redders des vaderlands. Wat ver richt is, wat klaar ligt, wat een be wijs is van kwaliteit, heeft geen waarde. Wat kan U zo'n rare optocht met fakkels nou schelen? Daar valt wat voor te zeggen. Maar toch Schiedam is een menselijke stad. We zijn klein, we geloven niet hele maal in onszelf. We denken, dat we nooit grootse dingen kunnen verrichten. We proberen goed te zijn in het kleine. De échte Schie dammer wil een net ingericht huis, geluk en vrede voor zijn familie.' Dat kan alleen als we elkaar de ruimte laten, als we eerbied hebben voor mekaars eigenaardigheden. Zaterdag vierde café het Paadje op het Broersveld vlakbij de Hoo'g- straat het éénjarig bestaan. Het is een typisch Schiedamse tapperij. Oude tekeningen laten zien, hoe het centrum van de stad er vroeger uitzag. De inrichting suggereert een ongedwongen gezelligheid. Er hingen slingers. En de stamgasten waren bezig elkaar goedmoedig in de maling te nemen. Niemand ging te ver. Je werd in je waarde gela ten. Dat is echt Schiedams: je gunt mekaar je karakter en je overtui gingen. Je wil er toch over praten, maar dan zonder dat het op ruzie, schreeuwen of hatelijkheden aan komt. Want dan zouden we Am sterdammers zijn en met die schreeuwerige stad willen we aan de Schie niets te maken hebben. In deze mentaliteit van tolerantie en eerbied voor andermans leven past het succes van Amnesty Inter national, afdeling Schiedam. Als de wereld wat meer zou werken volgens de beginselen van dat oer- Schiedamse café „Het Paadje" zou den we meer vreden hebben en minder concentratiekampen. Mis schien kunt U wel even uit de rij kopers stappen vanavond en die fakkeldragers volgen. HAN VAN DER HORST Royale visitetas... Een grote tas met 3 binnen- vakken waarvan één afsluit baar en een voorvak met ny lon rits. Nu met veel voordeel! Ook te gebruiken als schou dertas. Van PU materiaal. In zwart, bordeaux of cognac 49,50 SCHIEDAM- Rondom de Dorpskerk te Kethel zal zaterdag 3 september een rommelmarkt en bazar worden gehouden. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de buiten muur van de kerk, die ruim f.40.000.- zal gaan kosten. De kerkvoogdij van de Hervormde gemeente wil door middel van deze markt een gedeelte van het benodig de bedrag bijeen brengen. In een vijf tiental kramen zal curiosa, antiek, boeken, platen, speelgoed, puzzles, kleding, huisraad, bloemstukjes te gen redelijke te koop worden aange boden. Iedereen is welkom tussen 10 en 16 achtste no-run Óp zijn sloffen haalde „Schiedam" ook de laatste winstpunten binnen. De Van der Have-brigade wees in ne gen innings Laakkwartier met 8-0 te rug en noteerde de achtste no-run zege. De Hagenaars hadden geen verweer. Zo kon de Schiedamse werper Henk Meijer zich volop uitleven en kwam - op halve kracht gooiend - tot zestien maal drieslag. Hans van Galen lever de een home-run af. Zijn tweede dit seizoen en dat kroonde hem tot ho me-runkoning. De zege op Laakkwartier sloot voor de Schiedammers een uiterst suc cesvol seizoen af. Slechts één wed strijd werd verloren, waardoor met 34 punten uit 18 wedstrijden werd gefinisht. Minder makkelijk hadden de dames van het Schiedam-softbalteam het. Pas in de laatste wedstrijd stelden zij, door een 10-2 zege op concur rent Sparta, hun plaats in de tweede klas veilig. revanche Hermes zocht revanche. Al was het alleen maar, omdat er uit van KZKC was verloren en ze daarmee het uit zicht op het kampioenschap van de eerste klas verspeelden. Bovendien werd bij winst op de Hagenaars de derde plaats - min of meer een troost prijs - zeker gesteld. Dit gedreven Hermes, voor het eerst dit seizoen spelend op het eigen veld, heeft, zoals captain John Beijer het omschreef, laten zien, dat het „een klein beetje kan cricketen". Op het kleine, knusse Harga moest het sco ren van veel runs mogelijk zijn. KZ verslikte zich daarin en bleef bij 181 steken. Voor Hermes bleek dat aantal een kleinigheid. Voor 3 maak ten de Schiedammers het karwei af. kansloos Alle goede bedoelingen ten spijt bleek Excelsior '20 niet opgewassen tegen landskampioen VOC. Dit tot teleurstelling van de ruim vierhon derd Schiedamse fans, waarvan er ve len op de fiets naar de Rotterdamse piste waren gereisd. VOC honoreerde die reisdrift niet en sloeg zich meteen naar een voor Excelsior kansloze 253 voor 8. Aanvankelijk zag het er voor Excel sior overigens nog best aardig uit. En kele grote Rotterdamse namen had den hun totaal niet voorbij de 40 voor 4 kunnen brengen. De broers Lefebvre en René Schoonheim her stelden dat moeiteloos. Het inmiddels stil geworden Schie damse legioen moest daarna een tweede teleurstelling slikken door het voor nul uitgaan van Rupert Gomez. Ook Wim Schewe sneuvelde met een nul. VOC liet daarna de touwtjes vie ren. Ruud Bakker noteerde 9, Gar field Charles 61 en Koos Gouka 53 not out). Saillant detail: vader Koos runde daarna zoon Dennis Gouka uit. Beter nieuws kwam er voor Excel sior '20 uit het veteranenkamp. De „oude" mannen - ze waren al kam pioen van Nederland - wonnen za terdag ruim van het Nederlands ve- teranenelftal. De nationale ploeg ging bij 107 all out. Excelsior maakte dat totaal voor vier.

De Havenloods | 1983 | | pagina 3