'Het is een bevlieging, het is koorts jongen' mm Waardevolle krant in uw krant! Woonkrant bewaren honderden guldens besparen DE Q HAVENLOODS ter meulen Ron Mansveld exposeert oude pijpen ter meulen Modeshow van bruidsboutique Monique ter meulen IKV houdt thema bijeenkomst Sportschool Tino Hoogendijk start voor trimloop Openbaar groen onderwerp lezing ter meulen Kijk in het midden van deze krant! Haal 'm eruit die ter meulen woonkrant! 80 Gulden voordeel! Sportief jack van eersteklas cowsplit suède met 2 borst zakken en binnenzak. Maten S- M-L-XL. In een prachtige zand- beigetint. Nu nog voordeliger! van I59^di voor Honkbaltoernooien bij Holy en Schiedam VLAARDINGEN/SCHIEDAM - De honkbalhoofdklasser Ola/UW en Pi rates spelen zondag 11 september in het toernooi van Vlaardingen/Holy. "Schiedam" heeft dezelfde dag een vierkamp met The Stags, Tilburg en Heiloo. Het als tweede, achter kampioen Haarlem Niocls' gefinishte Ola/UVV is de topper van het toernooi aan de Vlaardingse Zwaluwenlaan- Aanvan kelijk zou naast Pirates en het orga- sinerende Vlaardingen/Holy nog een derde hoofdklasser deelnemen. Bij het ter perse gaan van deze krant was men nog bezig een vierde deel nemer te zoeken. Lukt dat niet, dan was men nog bezig een vierde deelne mer te zoeken. Lukt dat niet, dan wordt er een cpmplete competitie ge speld. De aanvang is negen uur. Het toernooi van "Schiedam" in sport-park Harga begint om 10 uur. Tevens is er een wedstrijdenreeks het damessoftbalteamNaast de Schiedamse dames spelen FAK, Gambro Twins en Foresters. MAASSLUIS 'Ik heb acht jaar lang gedacht dat ik een yolkomen ling van vele honderden pijpen, alle gevonden of opgegraven in geschifte hobby had. Tot ik erachter kwant dat er nog zo'n 250 Maassluis. Een gedeelte van zijn verzameling is te zien op de ten- van die gekken in Nederland zijn'. Aan het woord Ron Mansveld, toonstelling '400 jaar tabakspijp' welke vrijdag 9 september wordt sprekend over zijn hobby: pijpen verzamelen. Op 11-jarige leeftijd geopend in het gemeentemuseum. Ron is verslaafd aan zijn pijpen, vond hij, min of meer bij toeval, een wit kleipijpje op het Kerk- maar slechts op één manier. 'Ik heb het roken geleerd met een eiland. En daarmee vond hij zijn passie. Nu heeft hij een verzame- pijp, maar ben inmiddels gestopt met rolken". Door Meerten Doddema Ron Mansveld (23) in het dagelijks leven student aan de Sociale Aca demie, part-time beroepskracht van jongerencentrum de Toevlught en drijvende kracht achter het Pop Over leg Maassluis (POM) vertelt over de start van zijn hobby: "Ik was met vriendjes aan het spelen op het Kerk- eiland. Daar vonden we kopjes. Mijn pa vertelde me bjj thuiskomst dat het pijpekopjes waren, waarschijnlijk honderden jaren oud. Ik ben terug gegaan om er meer te zoeken". 'Waarom ga je zoiets sparen? Ik weet het niet, ik was en bert niet echt een verzamelaar van dingen, maar die pijpjes raakten me. Je vindt iets wat in vorige eeuwen is gebruikt, wat ambachtelijk is gemaakt, vakwerk en ook handwerk. Ik werd enthousiast en gaandeweg merk je dat er zoveel achter zit. Die pijpen vertellen over (Je geschiedenis, wat mensen in vroe ger tijd deden Achtergronden De big shopper... De alom bekende reusachtige shopper van stevige kanvas kwaliteit met houten hand vatten. Daar kunnen alle boodschappen makkelijk in. Afm. 40 x 35 x 20 cm. In bor deaux, marine, bruin, rood, ro se, denim, groen of kobalt. Van 12,95 voor Ron had al enige jaren pijpen gezocht en gevonden voor hij ook naar de achtergronden ging speuren. Veel literatuur bleek niet voorhanden, maar gaandeweg kreeg hü toch meer en meer informatie en toog hij naar beurzen èn verzamelaars. Zo kwam hjj ook terecht bij de Pijpologische Kring Nederland, waar hij ontdekte dat er wel meer mensen met dezelfde geschifte hobby' bezig waren. Inmiddels heeft Ron zoveel gegevens verzameld over pijpen en achtergron den dat hij er uren, desnoods dagen over kan praten. Wat krenten uit de pap pikkend gaan we helemaal terug naar het begin en dat lag, wat Europa betreft, b(j Colombus. Eén van de gevolgen van zijn ontdekking van Amerika was de introductie van tabak in de Oude Wereld. Eerst als geneeskrachtig kruid, later als genot middel. Het voorbeeld van de pijp werd geleverd door de Indianen van Noord-Amerika. Rond 1580 werden pijpen om tabak in te roken in Nederland geïntrodu ceerd. Uit die periode dateert ook Ron s oudste vondst. Die eerste pij pen waren erg klein, de inhoud van de kop was veelal niet groter dan een kubieke centimeter. Met het toene men van de tabaksteelt werden de prijzen lager en werden, gelykop- gaand, de koppen van" de pijpen groter. Water 'In het begin werden pijpen cadeau gedaan bij tabak. Het was toen echt een wegwerp-artikel want je kon ze niet schoonmaken. De pijpen werden gemaakt uit witte klei en hadden de neiging bij gebruik dicht te slibben. Pijperagers waren er toen nog niet, dus werden ze na verloop van tijd weggekieperd. Dat gebeurde meestal in het water. Water, vlieten, de haven dat waren de vuilstortplaatsen in die tijd. Daarom vind je ook de meeste pijpen, en andere zaken, in of vlakbij water". De eerste pijpen werden gemaakt met een lange pijp en een schuine kop. Ze waren zeer breekbaar, en volgens Ron is dat ook een reden waarom er zoveel te vinden zijn. Ze werden stomweg heel vaak, vuil of gebroken, weggegooid. "Je deed gemiddeld twee weken met een pijp". Ook toen was er een duidelijk verschil in Ron Mansveld, gestopt met roken, maar gek van pijpen. rangen en standen, wat uit de pijpen valt op te maken. Zo hadden de rij ken vaak langere en ook grotere pijpen en de armen pijpen met een kortere steel en kleinere inhoud. Na de gladde pijpen die het eerst wer den gemaakt, zijn de pijpmakers later eigen merktekens gaan voeren. Ook ontstonden de figurale pijpen, waar op vaak politieke en sociale gebeur tenissen werden afgebeeld. Ook wer den bij speciale gelegenheden pijpen gemaakt. Zo heeft Ron een pijpje gevonden dat werd vervaardigd ter gelegenheid van het huwelijk van Frederik Hendrik en Amalia van Solmsberg in 1625. Die pijp behoort overigens tot de zeldzame exempla ren van zijn verzameling. bekend, maar ik heb ongebruikte, gebroken pijpjes gevonden, dus ik neem aan dat er ook hier eens een pijpenmaker heeft gewoond'. Al vertellend en van de hak op de tak springend ("Het Kerkeiland is dus echt een schateiland") komt Ron op een aardige anecdote uit de 'pijpe- logie'. 'Sir Walter Raleigh was de man die het pijproken introduceerde aan het Engelse hof. Hij was een ontdek kingsreiziger en over hem gaat het verhaal dat hij bij Australië over boord sloeg van zijn schip en werd opgegeten door een krokodil. Hij stonk echter zo verschrikkelijk naar tabak dat het beest hem prompt weer uit spuugde. De tabak werd zijn red ding'. Op de plaats waar vroeger de Geer liep en nu de Taanstraat ligt, heeft Ron in de loop der jaren zo'n twee honderd merendeels 17e eeuwe pij pen gevonden. In die tijd waren voor al de Goudse pijpmakers beroemd om hun goede kwaliteit en ook later in de tijd van de Verenigde Oostindi sche Compagnie werden deze pijpen wereldwijd verhandeld. De VOC had natuurlijk ook pijpen met het eigen merkteken, waarvan Ron er ook enkele gevonden heeft. 'Zeelieden en vissers rookten vooral veel pijp. Voor hen was het ideaal, het verdreef de honger en de slaap en het verspreidde warmte. Via deze lie den werd de pijp ook meer en meer verspreid'. Verder heeft Ron zich verdiept in degenen die de pijpen maakten ('en dat waren bepaald geen arme jongens'). 'Zeker is dat bijvoor beeld in Schiedam een pijpemaker heeft gewerkt. Hij heette Robert Bon. Van Maassluis is officieel niets Jonas Een andere versie van hetzelfde ver haal gaat over Jonas, van wie in de Bijbel wordt verhaald dat hij werd opgegeten door een grote vis en ook weer uitgespuwd. Afgezien van het waarheidsgehalte van beide verhalen zijn er vele pijpen in Ron's verza meling waarvan de steel de vorm heeft van een krokodil en de kop Jonas of Sir Walter Raleigh uitbeeldt. De kleipüpen werden tot het begin van deze eeuw gebruikt voor het roken van tabak en tot onze dagen voor het blazen van zeepbellen. Toen echter na 1900 de duurzame houten pijpen op de markt kwamen was het met de kleipijp gedaan en de introductie van sigaar en sigaret gaf de genadeslag. Zo bieden de kleipij- p.en van Ron éen beeld van vervlo gen tijden, iets wat nooit meer terug komt. 'Het is een bevlieging, het is koorts jongen, gewoon koorts', zegt Ron ge vraagd naar het waarom van zijn ver zamelwoede. Bij het zoeken naar pij pen trof hjj ook vele andere zaken aan. Twee ervan laat hij zien: een vaas of liever wat ooit een vaas was en nu een verzameling brokstukken die aaneengelijmd de vroegere vorm gedeeltelijk tonen en een doos vol met stenen knikkers. Kinderen Van dat laatste zegt hij: 'Dit is een partij nostalgie, daar wordt je niet goed van. Daar hebben kinderen mee gespeeld, kinderen om gehuild omdat ze in het water onvindbaar verloren waren gegaan'. Hij wordt er echt lyrisch van. 'Mooi, Hè?', vraagt hij. Met de knikkers in de handen kan niet anders dan beamend worden ge knikt. Terug naar de pijpen. Ron's expositie wordt vrijdag geopend door Don Duco. Hij is conservator van het Leids Pijpenkabinet en volgens Ron 'de grootste pijpenfreak van Neder land'. Ron leerde hem kennen vanuit de archieven en vroeg hem de expo sitie te openen. Naast een verhaal zal Duco die avond ook beschikbaar zijn voor mensen die meer willen weten over door hen gevonden pijpen. De tentoonstelling biedt zoals gezegd slechts een gedeelte van Ron's ver zameling. Om het beeld van 400 jaar tabakspijp compleet te maken zijn ook een aantal pijpen uit andere Europese landen in de expositie te zien. De pijpen zijn uitgestald op de bovenverdieping van het Maassluise gemeentemuseum, Zuiddijk 16. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling is te zien tot en met 2 oktober. Geborduurde Organza's, korte peleri nes en doorschijnende passen uitlo pend in een hoog gesloten boordje zijn de toonaangevende modetrends voor de bruidsmode van het komend winterseizoen. En de bruidsjurk blijft wit en lang. De nieuwe bruidsboutique Monique had dat allemaal in het pakket op de eerste najaarsbruidsmodeshow, afge lopen maandag gehouden in het No- votel in Schiedam. Diverse manne quins toonden de ontwerpen van Zwitserse, Franse, Italiaanse en Spaanse couturiers. Niet alleen ro mantische bruidsjurken zijn verkrijg baar bij bruidsboutique Monique maar tevens moderne jurken en broekpakken. De prijzen van de orea den. van 800 tot 2300 gul- De bruidegom gaat dit najaar gekleed in een kostuum van kamgaren, even tueel voorzien van een colbert met een model smoking revers. Strikken maken dit huidige modebeeld com pleet. Tijdens deze modeshow wer den de kapsels door Helga's Haarmo de en de bruidsboeketten door Nijo's Bloemsierkunst verzorgd. Kortom, het was een geslaagde modeshow met ontwerpen die door de aanstaande bruidjes zeer gewaardeerd werden. Een tip voor deze bijzondere dag: zorg voor bijpassende accessoires en vergeet niet; iets ouds, iets nieu geiulrieleend 6n '6tS b'aUWS brengen Eén van de modellen geshowd tijdens de modeshow U van bruidsboutique Monique. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 «36-581 Leuke pannenset... Vierdelige pannenset van zwaar geëmailleerde kwaliteit met roestvrijstalen randen. In rood. Afm. pannen 16-18-20 cm, afm. steelpan 14 cm. Ce- schikt voor gas en elektra, van 39,95 GESCHIKT voor rac FN ELEKTRA SCHIEDAM De afdeling Schiedam van het I.K.V. houdt vanavond don derdag 8 september een bijeenkomst, waareen thema van de vredesweek (17 tot en met 25 september a.s.) zal worden behandeld. Als gast zal Wilke Schram, stafmede werker van het I.K.V.iets vertellen over de afgelopen werkperiode van de vredesbeweging, het thema van de vredesweek en nieuwe publikaties van het I.K.V. Verder wordt er ge praat over de landelijke demonstratie van 29 oktober a.s. in Den Haag. Er is materiaal van de vredesbeweging verkrijgbaar. Als ontspanning zal de cabaretgroep „Musikater" enige ma len optreden. De bijeenkomst wordt gehouden in het dienstencentrum „De Vier Mo lens", Nieuwe Damlaan 766 en be gint om 20.00 uur. Voor meer in lichtingen kan men bellen naar Lydie Vermeulen, 010-702924. Informatiemarkt VLAARDINGEN - Het cursusjaar '83 -'84 bij het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) wordt zaterdag 10 september voor geopend verklaard. Burgemeester Van Lier zal om 10.30 uur een informatiemarkt openen die tot 16 uur in het PEC-gebouw aan de Cornelis Houtmanstraat 2a te bezoe ken is. Op deze markt wordt informatie ver strekt over de verschillende cursus mogelijkheden die het PEC aan de Vlaardingse bevolking biedt. Enkele cursussen die men bij het PEC kan volgen, zijn o.a. taalcursussen voor buitenlanders, Beroepsopleiding voor volwassenen, Open School, cursus Al fabetisering, Algemene Ontwikkeling Het programma voor zaterdag a.s. omvat verder activiteiten zoals mu ziek, video, dia's etc. Iedereen is wel kom. VLAARDINGEN - Voor de vijfde maal is de sportschool Tino Hoogen- Voor de 6 km. is meer loopervaring vereist. Te denken valt, zo opperen dijk aan de Zwaluwenlaan op zater- de organisatoren sportschoöf'ïinö dag 10 september het startpunt voor Hoogendijk en de atletiekvereniging een trimloop over 1 1/2, 3, 6, en 10 Fortuna, aan trimmers, die drie- tot km. Tevens is er een 10 km. KNAU- viermaal per week oefenen. Voor hen loop voor senioren, veteranen en da- is de starttijd 15 05 uur De kortste afstand is bestemd voor jeugd en nog twijfelende trimmers. Deze vertrekken om 14 uur. Daarna volgen om 14.30 uur de 3 km.-lopers. Voor trimmers, die één tweemaal per week hardlopen of een andere sport beoefenen, moet deze afstand te volbrengen zijn. Tegelijk met de KNAU-wegwedstrijd vertrekken om 15 uur de "supertrim mers" voor hun 10 km. Een selecte groep goed getrainde lopers, die geen lid van een vereniging zijn. Dat er onder hen kwaliteit schuilt werd vorig jaar nadrukkelijk bewezen, doordat menig trimloper vóór de wedstrijdlopers binnen kwam. De heer Davidse. VLAARDINGEN - „Het Vlaardings groen in het verleden en heden" staat centraal tijdens een lezing, waarmee de Histrorische Vereniging Vlaardin- gen haar winterprogramma begint. De lezing wordt gehouden op dinsdag 13 september in de kantine van ge meentewerken aan de Hoflaan 27. De bijeenkomst wordt ingeleid door de heer G.J. Davidse,hoofd van de ge meentelijke plantsoenendienst. Hij zal vooral het doel en gebruik van het openbaar groen belichten. Duidelijk zal worden dat het groen medebepa lend is Voor het karakter van bepaalde lanen, straten en pleinen. Enkele groene" locaties zullen aan de orde komen, zoals de nieuwbouw wijk Holy-Noord, een complex van ar chitectuur en groenvoorziening, als mede de Heemtuin. Daarnaast komen ook plaatsen voor het voetlicht die hun wortels in het verleden hebben, waaronder Het Hof, een voormalige buitenplaats met tuin en oprijlaan en de Hoge Laan. ir en is voor Mohair parisienne... Geweldige kwaliteit breigaren vele moderne kleuren. Looplengte 260 m. Geschikt voor nld. 31/2. 80/20% acryl/ mohair. Per bol 50 gram. vanA;95 voor Dansen is ook plezier voor 'ouderen' Half oktober beginnen weer de danslessen speciaal voor de wat ouderen onder u. Op dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag. Blijf jong en gezond. Beweeg! Inschrijven dagelijks van 14.00 - 16.00 uur bij: Dansacademie De Klerk, Katshoek 49 (bij Hofplein), Rotterdam, telefoon 669377; of bij Dansinstituut De Club, Burg. Le Fèvre de Montignylaan IS, Rotterdam H'berg, tel. 223502.

De Havenloods | 1983 | | pagina 5