Kethel-noord nu toch aan het aas Zorgbreedte: een nieuw begrip voor begeleiding en scholen DE Q HAVENLOODS ter meulen Blauwe Brug Bewonersactie heeft na zeven jaar resultaat Meer aandacht voor kinderen individueel ter meulen mode om L 9 maanden mooi te zijn LIQUIDATIE UITVERKOOP BIJ SOROUSH PERZISCHE TAPIJTEN Mohair parisienne... Geweldige kwaliteit breigaren vele moderne kleuren. Looplengte 260 m. Geschikt voor nld. 31/2. 80/20% acryl/ mohair. Per bol 50 gram. Van 4^95 voor SCHIEDAM— De sopraan Thea i de Riet en de tenor Hans Vogel verle nen hun medewerking aan een op treden van ,The green forest selec tion'. Het optreden vindt plaats op zaterdag 15 oktober in de Blauwe Brug, om 20.00 uur. Kaarten kosten f.2,50 zijn verkrijgbaar aan de balie van de Blauwe Brug en aan de zaal. verheid zoekt een aankomend verkoopmedewerker die in een ruime inwerkperiode o.a. op de inkoopafdeling zal worden opgeleid voor een zelf standige functie als binnen dienstmedewerker. Hij maakt dan deel uit van het verkoop team "bouw", werkt samen met een buitendienstmedewerker t.b.v. een bepaald rayon en onderhoudt schriftelijk en tele fonisch contact met klanten. Een middelbare beroepsoplei ding is vereist. Leeftijd rond de 22 jaar. Wij zenden u op aan vraag verdere bedrijfs- en functiegegevens toe. afdeling werving en selectie DE HAVENLOODS Uitgave van Wegener Huis-aan-Huisbladen b.v. verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) Huis-aan-Huis in Rotterdam en omgeving met een wekelijkse oplage van ruim 1.1 miljoen exemplaren verdeeld TELEFOON 010-13.50.85 ADMINISTRATIE EN PERSONEELSADVERTENTIES: Prins Hendrikkade 14, 3071 KB Rotterdam, tel. 010-13.21.70 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen TELEFOON 010-34.67.11 ADVERTENTIE-VERKOOP: Th. J. Bravenboer (rayonleider), privé tel. 010 -35.38.83. A. Holleman, J.D.M. Ivo, J. Sparla. Correspondent Maassluis: M. Doddema, privé tel. 01899-11858 Sportcorrespondent: G. Verver, privé tel. 01899 -17787 SLUITINGSTERMIJN: Advertenties: dinsdag 17.00 uur. Kleine advertenties: dinsdag 17.00 uur. Redaktie: dinsdag 16.00 uur. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Mocht u klachten hebben over de bezorging, gelieve u deze door te geven aan: tel. 010 -13.24.89. 1-4-'83 SCHIEDAM - „Wij willen gas, dat hebben we nog niet" luidde het refrein van het „Kethels gaslied", dat in januari 1983 onder begeleiding van de kapel St. Radboud, door twee honderd verbolgen bewoners van Kethel-Noord, voor de eerste en laatste maal werd uit gevoerd. Het publiek bestond uit het college van burgemeester en wethouders alsmede de raads leden, bijeengekomen om de Schiedamse gemeentebegroting op te stellen, dus niet om ge- tracteerd te worden op een pit tig stukje muziek. Voor de bewonerscommissie Kethel- Noord was de geïmproviseerde zang uitvoering een laatste poging om de gemeente Schiedam over te halen de buurt aan te sluiten op het aardgas- net. Aad Verspeek, Ineke Van Adri- chem, Jan Ruijs en Arie Olsthoorn trekken dreigende gezichten: „Wan neer er op dat moment geen voorstel tot de aanleg van een gasleiding was gekomen, hadden we de zaak anders moeten aanpakken. Wat we in petto hadden blijft geheim, maar we zijn achteraf blij dat het zo ver niet is ge komen". Het college van Gedeputeerde Staten keurde namelijk vorige week de plan nen van de gemeente Schiedam om in Kethel-Noord nutsvoorzieningen aan te leggen, definitief goed. Uitgangs punt van het bijna zes miljoen gulden kostende plan is om voor het begin van de winter 1984/1985 de zaak ge klaard te hebben. wel de mogelijkheid de burgemeester persoonlijk op de hoogte te stellen van de Kethelse verlangens. De „fractiebestorming" (Alle fracties in de Schiedamse gemeenteraad wer den uitgebreid geïnformeerd over de gasaffaire) verüep ondertussen wat moeizamer. Ineke Van Adrichem: „het was verbazingwekkend hoe wei nig sommige fractieleden van Kethel afwisten". In juni 1982 leek er schot in de zaak te komen: er wérd een krediet beschikbaar gesteld van hon derdduizend gulden om de mogelijk heid tot gasaansluiting serieus te la ten onderzoeken. De commissie ver wijderde dein het dorp aangebrachte borden en affiches en schortte de actie op. Getipt Vijf leden van dè bewonerscommissie, van rechts naar links Geert Smits, Ineke v, speek en Hubert Janszen. 7 Adrichem, Gê Lanser, Aad Ver- Prima reputatie Het resultaat van de actie, maar voor al de wjjze waarop zij gevoerd is, heeft de Kethelse commissie inmid dels een uitstekende reputatie be zorgd. Verspeek (samen met Van Adrichem, Olsthoorn, Rujjs, Janszen, Lanser, Smits, Van Bekkum, Scheij- beler en Baartmans, lid van de aktie- groep): „Vanaf het begin hebben we ons voorgenomen niet te provoceren, géén blokkades en dat soort dingen, de actie moest vooral netjes gevoerd worden". Zo werd in 1976 begonnen met een uiterst beleefde brief gericht aan het gemeentebestuur, waarin geïnfor meerd werd of het mogelijk was Kethel-Noord van aardgas te voorzien. De gemeente schreef enige tijd later terug dat een gasaansluiting veel te duur was. Uiteindelijk hield het stadsbestuur in 1981 een enquête over de kwestie. Wie gas wilde, kon meteen een bin dende handtekening plaatsen onder een contract. De aanlegkosten zou den verschillen per woninghet laag ste bedrag kwam op zevenhonderd gulden, het hoogste bedrag op maar Zwart SChOOp liefst dertigduizend gulden. De com missie adviersseerde de bewoners de formulieren niet terug te sturen en organiseerde een eigen enquête, waar na bleek dat 90 pet. op aardgas wilde overschakelen. en kwamen fase twee (mobilisering van de pers) en fase drie („fractiebe storming") aan de orde. Na e Hiermee was de eerste fase van de actie (waarin de beleefde correspon dentie de voorrang had) achter de rug telefoontje van Aad Verspeek met de Tros, wandelde begin 1982 Ard Horvers met een televisieploeg over de Polderweg. De uitzending le verde voorlopig niet meer op dan de uitverkiezing van Verspeek tot „Zwart Schaap" door de Schiedamse Carnavalsvereniging „de Rietzeilers". Die voorname functie bracht hem Merkwaardig genoeg werd de groep eind 1982 door een politieke partij getipt dat voor de zaak op de in januari te behandelen gemeentebe groting geen plaatsje was ingeruimd. Na dit onheilspellende nieuws werd tot de massale uitvoering van het „Kethels gaslied" besloten, een naar nu blijkt uiterst succesvol initiatief. Verspeek: „We zaten daar wel met het zweet in onze handen want we wisten echt niet of de zaak niet uit de hand zou lopen". Toch lijken de activiteiten van de commissie hiermee nog niet ten einde en dat niet alleen omdat de huizen aan de Groeneweg voorlopig van het plan zijn uitgesloten. De leden van de commissie vinden in hun hart (hoe wel ze dat liever niet hardop zeggen) dat de gemeente de inwoners van Kethel nog al te vaak als tweederangs Schiedammers behandelt. Gezien de klachten die er al jaren leven, zoals over de onveilige situatie bij de spoorwegovergang, het ontbre ken van verkeersborden die de snel heid van het verkeer intomen en over het feit dat slechts één maal per week huisvuil wordt opgehaald, zijn de be stuurders van Schiedam voorlopig nog niet van dit lastige groepje „Kethellappers" af. De lagere school is de lagere school niet meer. Overal is men aan het „in tegreren"; d.w.z. dat de kleuter school en de lagere school samen een nieuwe basisschool gaan vormen. De problemen waar de leerlingen voor worden gesteld zijn veel groter dan vroeger. Natuurlijk, er zijn volwasse nen genoeg die vinden dat kinderen niks meer leren op de tegenwoordi ge school. Niets is'minder waar. Kinderen leren andere dingen op andere manieren. Het leerprogramma ligt niet meer zo vast als vroeger. Van de kinderen wordt verwacht dat ze flexibel op de problemen inspelen. Immers de maat schappij waar ze straks in terecht ko men eist dat. Zullen ze later wel een beroep uitoefenen? Over hoeveel vrije tijd zullen ze be schikken? Er zijn problemen thuis; kinderen hebben hiermee te maken en hébben er problemen mee. Hoe lossen de leerkrachten dat op? Wat voor hulp kan de Onderwijs Begelei- dings Dienst geven? Zoals langzamerhand bekend mag worden verondersteld, moet de „ba sisschool" er rond 1985 zijn. De rege ring heeft tevens commissies inge steld die aan moeten geven hoe de basisschool er ongeveer uit moet zien. Eén van de adviescolleges was de „Innovatie Commissie Basisonder wijs". Zij heeft aangegeven dat elke school er voor dient te zorgen dat er geen stagnatie optreedt in het leer proces van de kinderen. Dat lijkt misschien vanzelfsprekend - en dat is het ook - echter in de te genwoordige tijd stelt dat andere ei sen aan leerkrachten dan vroeger. De leerkrachten kunnen dat niet alleen. Daar zijn zij in feite niet voor opge leid. Gelukkig staan zij bij de oplos sing van dit probleem ook niet alleen. Medewerkers van de Onderwijs Bege leidingsdienst (OBD) komen op scho len om het team hierbij behulpzaam te zijn. In december van dit jaar bestaat de Onderwijs Begeleidings Dienst Nieuwe Waterweg Noord, kortweg OBD genoemd, 10 jaar. Tot en met december zal de Havenloods met grote regelmaat aandacht be steden aan de werkzaamheden van deze dienst. Immers, bij het werk van dit instituut zijn zo'n 200 scholen betrokken. Met een kleine 20.000 kleuters en lagere school- leerlingen. Meer dan 40 medewerkers houden zich dagelijks bezig met het wel en wee van uw kinderen en de school waarop ze zitten. Wat doen ze daar eigenlijk mee? Dat is de vraag waarop we een antwoord zullen proberen te geven. Het eerste artikel in de reeks ging over de kleiner wordende school. Het tweede over de zorg voor en rond anderstalige kinderen. Het derde artikel gaat over .zorgbreed te' een vrij nieuw begrip binnen de basisschool. *Het team van het koppel Fatimah Willibrordus in vergadering over de aanpak van een aantal individuele kinderen. Als begeleidster van de OBD is aanwezig de psychologe Anja Dröge (3e van r.j. Het hoofd Frans de Prez en de hoofdleidster Marijke Zwart vinden de vergaderingen van groot belang voorde school. onder leiding en verantwoordelijk heid van de medewerkers van de OBD. Tijdens zo'n vergadering worden er problemen van kinderen besproken en vraagt men zich gezamenlijk af hoe die problemen opgelost zouden kunnen worden, want daar gaat het natuurlijk om. Zo'n vergadering is dus iets anders dan een gewone team vergadering; er wordt uitsluitend ge sproken over individuele kinderen. Diagnose Deskundigen Op de Onderwijs Begeleidings Dienst werken o.a. psychologen en „Reme dial Teachers". Beiden houden zich bezig met leer- en gedragsproblemen van individuele kinderen. Op OBD werken ook systeem begeleiders. Zij kunnen zich ook met individuele kin deren bezighouden maar daarnaast kijken zij samen met de psycholoog en de „remedial teacher" naar het sy steem, de structuur waarmee in de school wordt gewerkt. Op een groot aantal scholen in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis zijn in overleg met de teams vergaderingen opgezet voor individuele begeleiding. Aanvankelijk geschiedde dat alleen Het aantal kinderen met leer- en ge dragsmoeilijkheden is flink gegroeid de afgelopen jaren. Van de leerkrach ten wordt verlangd dat zij hier oplos singen voor bieden. Samen met de begeleiders van de OBD tracht men na te gaan wat de oorzaken van de gesignaleerde problemen kunnen zijn. Stel, een kind maakt voortdurend ab normaal veel fouten in bepaalde taal lessen. De leerkracht zal dan de vraag stellen waar dat door komt. Kan het kind wel voldoende zien? Zjjn er ge gevens van de schoolarts? Heeft het regelmatig hoofdpijn? Kan het zich wel concentreren? Zit er een bepaal de lijn in de fouten? Is zijn motoriek wel goed? Maakt het kind altijd de zelfde fouten? En zo zijn er nog veel meer vragen nodig .om een diagnose te stellen. De vraag is echter: Hoe on derzoek je die dan, hoe ga je een kind observeren, hoe maak je een fouten analyse? De medewerkers van de On derwijs Begeleidings Dienst proberen op zoveel mogelijk van deze vragen een antwoord te geven. De leer krachten kunnen hiermee dan con creet aan de slag in de klas. Het aantal teamvergaderingen waarop een OBD-medewerker aanwezig kan zijn om mee te helpen deze vragen op te lossen is veel te gering. Op de scho len zijn dus aparte vergaderingen ont staan waarop individuele kinderen worden besproken. Die vergaderingen worden meestal geleid en geregeld door een vaste contactpersoon. Soms krijgen deze contactpersonen enkele keren per jaar een scholings bijeenkomst of een cursus om zich in bepaalde vaardigheden te bekwamen. In andere gevallen krijgt het comple te team een cursus, gespreid over meerdere bijeenkomsten gedurende een heel schooljaar. Die cursussen kunnen dan als onderwerp hebben: „Hoe moet ik observeren?" „Hoe maak ik een foutenanalyse bij reke nen of bij taal?" „Op welke wijze worden de ouders erbij betrokken?" of „Hoé maak ik een handelings plan?" Bij de Onderwijs Begeleidings Dienst bestaan voor deze en andere onder werpen betreffende de zorgbreedte complete cursussen. In feite gaat het hierbij om een aanvulling op de be roepsopleiding van de leerkrachten. De minister is er zich van bewust dat de deskundigheid van de on derwijsgevenden voortdurend bijge steld en aangevuld moet worden. Hiervoor heeft hij een nascholings plan opgesteld. Leerkrachten van de Pedagogische Academies geven spe ciale cursussen waarbij het onder werp .zorgbreedte' centraal staat. Het is jammer dat in het gebied Nieuwe Waterweg Noord op dit ter rein nog onvoldoende samenwerking bestaat. Op dit moment zijn leerkrachten van de Pedagogische Academie en mede werkers van de Onderwijs Begelei dingsdienst bezig met hetzelfde onderwerp zonder dat hierover veel overleg bestaat. Een bundeling van krachten zou zeker in het voordeel zijn van leerkrachten en vooral van leerlingen. Het is in ieder geval duidelijk dat de nieuwe basisschool eist dat alle individuele leerlingen optimaal op hun eigen niveau kunnen functione ren, ongeacht de problemen die zij daarbij eventueel zouden kunnen ondervinden. Het is goed om te we ten dat leerkrachten, Onderwijs Be geleidings Dienst en Pedagogische Academie, ieder op hun eigen wij ze, hier intensief aan werken en er samen voor zorgen dat de .zorgbreed te' zo breed mogelijk is. Dat is flitsend- Een driedelig joggingpak bestaande uit een broek, een sweatshirt met daaroverheen een bodywarmer met'ritsslui ting en steekzakken. In 5 kleu- renkombinaties; grijs/kobalt, grijs/bleu, grijs/geel, grijs/ groen of grijs/bordeaux. Van 35/65% katoen/kunstvezel, Herenmaten 4 t/m 8 (46 t/m 54), damesmaten (38 t/m 46). Van 119.- voor Sport- en spelmiddag voor voetbaljeugd SCHIEDAM - SVV-verdediger Leen Warnaar reikt op maandag 17 okto ber de prijzen uit van de sport- en spelmiddag, die de voetbalvereniging Olympus S ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zyn pupillenaf- deling organiseert. Alle Schieda3se clubs zullen met 1 F-team, 4 E- en D-pupillen deelne- ,men aan deze sportdag in de Mar- griethal. De aanvang is 13 uur en de prijsuitreiking omstreekts 17 uur. De F-pupIüen spelen een mini-toer nooi. De D- en E-pupillen werken een sport- en spelmarathon, met acht on derdelen en tweemaal een quiz, af. De toegang tot de sporthal is vrij. POSITIE KLEDING Monique Dorpsstraat 63 I Passage 232 Zoetermeer Waddinxveen 079 - 16408^ 01828-15427 Een van de meest exclusieve en grootste tapijtzaken in Nederland stopt ermee! Onze prijzen zijn dermate laag dat zij zelfs voor HANDELAREN aantrekkelijk zijn. (Zij worden wel verzocht een afspraak te maken). ALLE TAPIJTEN GAAN VOOR EEN ZEER LAGE PRIJS DE DEUR UIT! ALLES MOET WEG!!! Weena 152 - Rotterdam - Tel. 010-123146 (schuin t/o Centraal Station)

De Havenloods | 1983 | | pagina 3