Het Zwitserse Savognin maakt zijn eigen sneeuw! Besparen op energie kan op vele manieren en deQhavenloodsJ Een maf idee Volop informatie verkrijgbaar bij O.N.S. Schoolwerktuin-seizoen feestelijk afgesloten Bood schappen doen begint in De Havenloods AU - TRAITEUR Voor de Torro in Hellevoetdais vragen wij een: De bedrijfsleider De Hebt n interesse? MIEMING BARWIES Tirol Oostenrijk 10 dagen v.a.749.- DE HAVENLOODS - DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 41-376 STADSKRONIEK- SCHIEDAM We stonden voor de zijwand van het Stadskantoor, een eindeloze witte vlakte recht de hoogte in. „Je zou hier krammen moeten hebben om tegenop te klimmen", zei Yvonne Hontelé. Yvonne behoort tot het groeiend aantal Nederlanders, dat aan terreintochten doet. Ze nemen voor duur geld de trein naar Oostenrijk of Zwitserland om daar met bergschoenen aan naar boven te trekken. Dit schijnt leuk te zijn. Ze passe ren gletsjers, ze vallen net niet in spleten, zij slapen in kleine wappe rende tentjes, terwijl buiten de sneeuwjacht loeit en zij genieten daarvan bovenmate. Yvonne vertel de trots, dat zij zich een week gele den nog in de rivier de Roer had staan te wassen. Om dit soort ervaringen op te doen, kun je in Nederland slecht terecht. Gevaar en spanning is er Zo'n pijl die ineens de andere kant opwijst, brengt de automobilist in verwarring en daar kan de sportie ve wandelaar van profiteren -hoe wel het in paniek uitwijken toch ook weer slachtoffers kan maken. Ik legde dit aan Yvonne voor, maar volgens haar heb ik de essentie van het werkelijk zware wandelen niet nauwelijks bijDie vind je in Schie- begrepen. De tegenstander is dan dam bijvoorbeeld alleen op Rotter- damsedijk en Broersvest, waar het niets ontziend autoverkeer zich zo vlug mogelijk door de versmal de rijbanen tracht te wringen. Dat is interessant terrein voor de sportieve wandelaarje hebt te ma ken met een bewegende vijand die als het moet kan doden, er zijn misleidende lichten, maar voor de tegenstander ook misleidende pijl en, want toe de aanleg van de tram destijds begon, zijn de oude stre pen en geschilderde aanwijzingen nooit goed weggehaald. niet de onberekenbare automobi list, maar het terrein. Je wilt bij voorbeeld een berghelling opko men, zonder dat daar van gemeen tewege een trap is aangebracht. De sport gaat dan ook haast onmerk baar in bergbeklimmen over. De Nederlanse liefhebbers van die sport kunnen binnen onze grenzen nauwelijks terecht. Vandaar dat je het moet doen met Ersatz-hellin- gen. En daar was volgens Yvonne het Stadskantoor heel geschikt voor. Zij suggereert tegen de beide zij wanden aan een rotsprofiel te met selen. Geïnteresseerden bergbe klimmers kunnen dan proberen het stadskantoor op hun eigen ma nier te bedwingen. En, voegde Yvonne, er aan toe, ze-willen er nog voor betalen ook. Zo verdient het rotsprofiel zichzelf terug. Je zou dat in samenwerking met een kunstenaar -krijgen we als gemeen te ook nog een artistieke prijs- en ene bergbeklimmer moeten ont werpen. Yvonne stelt namelijk voor verschillende stroken te ma ken met uiteenlopende graden van moeilijkheid, zodat beginners en gevorderden hun hart aan het Stadskantoor kunnen ophalen. Dit is nu een maf idee. Maar op zich is het niet maffer dan dat monsterlijke bouwwerk op die plaats neer te zetten. En wethou der Reinier Scheeres -creatief in het aanboren van inkomstenbron nen- heeft ook al eens voorgesteld op het Stadkantoor lichtreclames aan te brengen. Dan zie ik nog lie ver een rotsprofiel. Bovendien: de aanblik van bergbe klimmers die het Stadskantoor be dwingen, zou menig Schiedammer op een idee kunnen brengende ge meente krijg de laatste tijd te wei nig weerwerk van de burgerij, vind Uan van der Horst De benodigde ingre diënten voor een ge slaagde wintersport vakantie zijn bergen en sneeuw. Maar welk een ramp is het voor de enthousiaste skiër wanneer hij na een tocht van zo'n dui zend kilometer wel de bergen voor zich teleurstellen, hetgeen na tuurlijk niet inhoudt dat er in Savognin geen echte sneeuw valt. Integendeel, met zjjn 2713 meter hoge Piz Cartas en 2670 meter hoge Piz Martegnas biedt Savognin een familie-ski- 25 verschillende afdalin gen, variërend van licht tot zwaar. Naast een aantal goede hotels biedt ziet opdoemen maar gebied aan met 80 km r eenrenareerde metan* tevens moet constate- SCHIEDAM - Een ieder die zich afvraagt op welke wijze bezuinigd kan worden op de maandelijkse gas- en hchtrekening kan zich voor nadere informatie hieromtrent wenden tot de afdeling Voorlichting van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Bij deze afde ling zqn namelijk allerhande folders verkrijgbaar met tips die kunnen leiden tot een dalend verbruik van gas en stroom. Oorzaak van de eerste stij- Hierbij wordt zowel aan gingen van energie-ver- dacht geschonken aan al- bruik waren de, in de ja- lerhande vormen van iso- ren vijftig, grote verande- leren als de aanschaf en ringen in de woningbouw, het gebruik van geisers, Vooral de doorzonkamer boilers en dergelijke, met grote ramen, die veel Voor wie wil weten hoe licht naar binnen maar het beste op stroom be- ook veel warmte naar spaard kan worden zijn buiten lieten, maakten eveneens de nodige fol- het noodzakelijk geduren- ders verkrijgbaar, de de wintermaanden harder te stoken Naast dlt gratis verkrijg- Tegelijk ontstond tevens b^e ^informatiemateriaal de tendens niet alleen de VI woonkamer doch ook de overige vertrekken te ver warmen. Dit alles was mogelijk door de op dat moment betrekkelijk goedkope prijs die voor de levering van energie betaald moest worden. Ommezwaai Nadat de prijzen voor zijn bij de O.N.S. tevens het „Kien op stroom spel" (f 1,50 per stuk) en het kaartspel „Minder aan, beter uit" (a f 1 ,-> te koop. Daar de gemeente van mening is dat vooral par ticuliere woningbezitters nog onvoldoende weten welke besparingen een goede isolatie op kan le- dat de grazige weiden nog even groen zijn als in de zomermaanden en dat zijn wintersport oord een nog verre van winterse indruk maakt. Wat dat be treft hoeven we maar even terug te denken aan de kerstperiode van vorig jaar, waarin in veel wintersport plaatsen de skivakan tie 'groen' begon en - uiteraard met uitzon dering van de hoger gelegen gebieden - zelfs ook nog 'groen' eindigde. Om deze eigenlijk ka- tastrofale en humeu rig makende situatie te voorkomen heeft het Zwitserse plaatsje Savognin het heft in eigen hand genomen en een installatie la ten aanleggen waar mee het nu zijn eigen sneeuw maakt! geprepareerde pisten: uitstekend gemarkeerd, breed gebaand en afwis selend. Het hele skige bied is praktisch 'boom loos' en zowel de begin nende als de gevorderde skiërs komen er volop aan hun trekken. :e in gi gantische operatie. De Bergbahnen investeerden een bedrag van 3,5 mil joen Zwitserse franken, sneeuw moet de tempe- een moderne gecompu teriseerde boekingscen trale. Op aanvraag^ krijgt ploegden de helling om over een lengte van bijna 4 kilometer, legde daar een uitgebreid buizen stelsel voor water- en persluchttransport in en dekte de piste weer keu rig toe. Zichtbaar bleven alleen 73 aansluitpunten voor de sneeuwkanon nen. In het dal bij het begin van de stoeltjeslift werd in de berghelling een soort bunker ge bouwd waarin de impo sante water- en pers- luchtpompen een plaats kregen. Het dak van de bunker werd gecamoufleerd met enkele tennisbanen, die in de winter als schaats- piste dienst doen. Slim onder de aansluitende De ouders kunnen dan sleeplift Tigignas-Somt- ongestoord het prachtige van het water van de gant. Het hoogteverschil skigebied in trekken waar Julia, het riviertje dat op bedragt 657 meter. gekozen kan worden uit de Julier Pas ontspring en dwars door Savognin RpkpndhpiH Stroomt. Het water BeKenane|0 wordt via een leiding De nu bijna 5 jaar oude door het pompstation kunstsneeuwinstallatie in gevoerd en dient als basis Savognin heeft het dorp voor de kunstmatige vooral in eigen land veel appartementen en cha- jneeuw. bekendheid gegeven. De kunstsneeuw onder- Zowel in zomer en win- scheidt zich in kleur en ter is het merendeel van kwaliteit nauwelijks van de vakatiegangers van echte sneeuw, behalve Zwitserse afkomst. On- dan dat de kunstsneeuw danks de gunstige ligging veel langer houdbaar is. (veel zon), de goede De kristallen zijn rond in skimogelijkheden en de plaats van stervormig en technische facüiteiten zorgen daardoor voor een zoals boven omschreven dichter sneeuwdek. Wan- heeft het dorp geen neer de Nandro-Berg- vlucht genomen naar het bannen sneeuw gaan massa-toerisme. Door het maken dan hebben ze behouden van het eigen daarvoor wel de mede- karakter in zowel stijl, werking van de natuur sfeer en mentaliteit is voor nodig: voor goede Savognin vooral geschikt voor familie-vakanties. In dat verband is zeker de Pinocchio-club voor de gastenkinderen vanaf 2 1/2 jaar vermeldens waard. Deze in de ski- school geïntegreerde crèche biedt de kinderen de mogelijkheid om skiën te leren, maar ook om gewoon zoals op de peu ter- en kleuterschool men binnen enkele dagen een lijst thuis gestuurd met die huizen die voor de gewenste periode ,vrij' zijn en wat het moet kos ten. Inlichtingen: Kur- und Verkehrsverein CH- 7451 Savognin, Graubün 4181 741267 of 741488. Voor informatiemateriaal kan men ook terecht bij het Zwitsers Verkeersbu- Het VW beschikt over reau te Amsterdam, tel 020 - 222033 ratuur circa 3 graden onder nul zijn en er niet meer dan windkracht 2 staan. De vochtigheids graad van de lucht moet circa 50 tot 60 procent bedragen. Per seizoen maakt men in Savognin ongeveer 15 nachten sneeuw. Voor de be- sneeuwbare lengte van 3650 meter en een der vakkundige leiding breedte van 100 meter binnen te spelen. Het heeft men dan ook een dagverblijf heeft uitge- hele nacht nodig. Wan- breide voorzieningen om neer het bedrijf in volle de kinderen aangenaam gang is dan betekent dat, te verpozen. Tevens be- dat er zo'n 20 sneeuwka- schikt het over een keu nonnen tegelijkertijd ken zodat de kinderen er sneeuw 'spuiten'. tussen de middag kunnen De kunstmatig be- overblijven. sneeuwde piste (nog- maals: alleen wanneer de echte 'sneeuwgoden het dorp in de steek laten') ligt onder de stoeltjeslift Tigignas en voor een deel SAVOGNIN IN HET KORT avognin: ïlt 900 i (1173-2713 m) in het kanton Graubünden tenbedden; beschikt over circa 6.000 gas- verschillende afda- - Pisten: 80 km geprepareerd, 25 ven lingen, langste afdaling 12 kilometer; - Skipas: 6 dagen voor volwassenen Sfr. 115,-, voor kinderen Sfr. 75,-. (Voor 13 dagen respectievelijk Sfr. 180,-en 120,-). In januari speciale arrangementen: skiles en liftabonnement Sfr. 173,-, kinderen Sfr. 130,-. - Speciale arrangementen: vóór kerstmis, in januari en na 10 maart zevendaags arrangement voor f. 625,-, inbegrepen goed hotel met halfpension, skipas, ski lessen (6 hele dagen), gratis entree zwembad, rodel- avond, skiwedstrijd en medaille; SCHIEDAM Een ge staag neervallende regen heeft de kinderen van het schoolwerkt uinencom- plex „Vijfsluizen" er niet van kunnen weerhouden op feestelijke wjjze het seizoen af te sluiten. Bovendien ontvingen zij, misch moeilijke tijd ook alvorens zjj naar huis gin- thuis veel waardering voor de meegebrachte producten ontvingen. Het resultaat was dat er, in tegenstelling tot voor- Terugkijkend op het af- *De voorlichter van de O.N.S., de heer Dingenouts, beschikt over een flinke hoeveelheid informatie gelopen tuinseizoen wist heen, niet veel uitvallers waren na de grote va kantie". de hoofdwerkleider van de schooltuinencom plexen Arie Vos_te_ ver tellen: „Hoewel het voor- Terwijl het Vijfsluizen' energie, na de ohecris^ veren ^teedt de afde- van 1973/1974, steeds verder begonnen te stij gen ging men zoeken naar methoden om verspilling tegen te gaan. Een en an- i der leidde tot een zuini ger stookgedrag, het iso leren van woningen en het ontwikkelen van elec- trische-apparaten die minder stroom gebruiken dan voorheen het geval was. Teneinde de vele infor- matie over deze zaken 1 goed door te kunnen spe len naar de belanghebben den werden er op diverse fronten, waaronder bij de O.N.S., speciale voorüch- tings-afdelingen opge richt. Het voorlichtingscentrum van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam, waar alle hierboven vermelde inlichtingen verkrijgbaar zijn, is gevestigd in het pand aan de Van Heek straat 15. Voor mondelinge infor matie, hetgeen ook groepsgewijs mogelijk is, kan men zich wenden tot de heer Dingenouts van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam, telefoon 622222, toestel 15. Zowel maandag 10 als dinsdag 11 oktober ver schenen zij in groten ge tale op het aan de Vlaar- dingerdijk gelegen com plex om deel te nemen w aan allerhande spelletjes Tot groot plezier natuur- zich op voor de aldaar zoals: touwtrekken, bal- lijk van de tuindertjes te houden afscheidsfees- schieten en een kruiwa genrace. VOOR HAVENLOODS Info-boekje Een van de nieuwste bij de afdeling Voorlichting van de O.N.S. verkrijgba re brochures is het door de Gasunie en de Vegin samengestelde boekje „Aardgas en wonen". In dit boekje wordt op een, ook voor leken, duidelij ke wijze uit de doeken gaan welke maatregelen kunnen leiden tot energie besparing en hoeveel voordeel ze de consument kunnen opleveren. HET ETEN VAN DE KOK Dagelijks Uw warme maaltijd bij U thuis bezorgd 'Complete maaltijd Mdagmenu) incl. be- 10»®® zorgen 'iedere dag vers bereid Mathenesserweg 71c Rotterdam Tel. 010- 150497 Dat Edah- in Nederland tweede in grootte op levensmiddelengebied met de Torro-formule midden in de roos heeft geschoten, wordt op velerlei wijze bevestigd. Onder andere door het enthousiasme van de konsument en het feit dat er in nauwelijks vijf jaartijd een sterke nieuwe keten van bijna 40 florerende grote supermarkten kon ontstaan. Een ontwikkeling dwars tegen de stroom in, mogelijk dankzij een uitgekiend pakket food en non-food, verscheidene vers- en speciaal- afdelingen en een prijspeil dat tot de allerlaagste van Nederland behoort. Torro's, discount-achtig efficiënt maar mèt sfeer. Hij/zij is verantwoordelijk voor omzet, kosten, balansresultaat en de uitvoering van het centraal bepaalde personeelsbeleid. En natuurlijk ook voor een goede winkelpresentatie, hygiëne en sfeer in de zaak (klant- en personeel- gericht). Naast het centraal vastgestelde assorti ment beslist de bedrijfsleider voor een beperkt aantal artikelen of die in het assortiment worden gevoerd. Het werken met produktienormen, het maken van een efficiënte werkverdeling en de kontrole daarop behoren evenzo tot de taken. Een Torro bedrijfsleider volgt nauwgezet de ontwikke lingen bij de konkurrent en neemt na overleg met zijn groepsmanager passende maatregelen. Ervaring, opgedaan in de levensmiddelenbranche, is onmisbaar, aangevuld met vakgerichte studies, zowel branche- als management-gericht. Leeftijd ongeveer tussen de 30 en 40 jaar. Om goed in te spelen op de veeleisende taken en verantwoordelijkheden staat een inwerkperiode op het programma die afhankelijk is van opleiding en ervaring. Vervolgens moet het op eigen kracht en met behulp van de naaste medewerkers lukken. Eventuele problemen worden samen met de verant woordelijke groepsmanager opgelost. Edah - sinds 1976 onderdeel van het Vroom Dreesmannconcern en dagelijkse zekerheid voor nu al zo'n 10.000 medewerkers - biedt u een goed salaris en dito arbeidsvoorwaarden volgens de rechtspositieregeling bedrijfsleiders. Een premieregeling biedt de mogelijkheid het jaarinkomen extra te verhogen. Hij/zij zal o.a. belast worden met het vervangen van de bedrijfsleider bij diens afwezigheid en het recht streeks leiding geven aan de 1e medewerkers van de diverse afdelingen. Bovendien moet de assistent bedrijfsleider toezicht houden op bestellingen, beprijzingen, kwaliteit, versheid en presentatie. Om deze funktie goed te kunnen vervullen moet de toekomstige assistent in het bezit zijn van een MDS-diploma (al of niet gecombineerd met praktijk ervaring) of een MAVO-diploma aangevuld met COL- opleiding en/of andere vakgerichte kursussen. Praktijkervaring is ook een van onze eisen, deze moet bij voorkeur zijn opgedaan in een leidinggevende funktie. Leeftijd ongeveer tussen de 23 en 30 jaar. Schrijf dan een brief naar Edah B.V., Kanaaldijk N.O. 82, 4701 SB HELMOND, t.a.v. de heer A. de Been, personeelchef Torro. Vermeld in de linkerboven hoek van de envelop ons vakaturenummer AB4151. In samenwerking met Milot Tours (lid ANVR) is De havenloods er weder om in geslaagd een 10 daagse wintersportreis te organiseren naar Mie- ming Barwies in Tirol, Oostenrijk. Mieming Barwies gelegen op het "Tiroolse Zonneplateau is het zonrijk- ste gebied van Tirol. Een uitmuntend gebied voor Langlaufers met ruim 60km loipen door de wonderschone natuur ligt direct voor uw hotel. De gratis skibus brengt de skiers naar de pistes, welke qua moeilijkheid bijzonder geschikt zijn voor de beginnende skier en naar de pistes voor gevorderden. HOTEL RÖMISCH DEUTSCHER KAIZER 'Geldt zowel voor mannen als vrouwen. U logeert op basis van half pension (ontbijt en diner) in dit voortreffe lijke 5 sterren Hotel. De sfeer in dit zeer luxe, niet alleen wat de naam betreft vorstelijke hotel is fantastisch. Het Hotel beschikt over vijt restau rants, een zwembad, sauna, sola rium en een zeer gezellige disco (waarvan de gasten overigens geen enkele geluidshinder onder vinden). Het gebruik van zwembad en Sauna is voor onze gasten vrij! Alle zeer comfortabel ingerichte woon/slaapkamers met o.a. eigen bad, toilet en beschut balkon bieden een prachtig uitzicht over het Mieminger Plateau. REISBESCHRIJVING De reis wordt uitgevoerd per comfortabele touringcar zonder overnach ting op de heen- en terugreis zodat u optimaal van uw vakantiedagen kunt genieten. Met voldoende stops rijdt u vanaf Rotterdam via Utrecht, Tilburg, Eind hoven, Heerlen, Stuttgart, Ulm en Reutte naar Barwies. Aankomst zaterdagochtend ca. 10.30 uur, vertrek een week later om ca. 19.00 uur. Aankomst Rotterdam op zondagochtend ca. 12.00 uur. VERTREKDATA VRIJDAG P P- 6 en 13 januari749.- 20 en 27 januari en 3 februari799.- 10,17 en 24 februari839.- 2 maart879.- toeslag 1 pers.kamer135.- De reissom is op basis van halfpension in twee persoonskamer met bad/w.c. en balkon, gedurende 7 dagen en inclusief welkomsdrankje bij het eerste diner. Niet inbegrepen zijn de verplichte reisverzekering en de handige annu leringsverzekering. VERTREKTIJDEN/OPSTAPPLAATSEN Rotterdam - Delftseplein bushalte LL18.15 uur Rotterdam - Slaghekstraat kantoor Milot18.45 uur Rotterdam - Theater Zuidplein19.00 uur Rotterdam: Westblaak 155,010 -135085 Krimpen a/d IJssel: Weteringsingel 2,01807 -16899 Vlaardingen: Hoogstraat 122,010 - 352911

De Havenloods | 1983 | | pagina 4