wsmssaEm 7 PRQM Russen en Fransen samen in 2e promenadeconcert Stadsgenoot wint machthengelwedstrijd DE Q HAVENLOODS ter meulen „cC-a 5r Rijnmond Beker voor kletsmajoor en zoen voor wethouder Ron Broxks Nederlands kampioen Rijnmond ter meulen ter meulen Van harte gefeliciteerd! DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 «41 583 Het wordt weer tijd... om aan de winter te denken. Nu heerlijk warme herenhand schoenen, acryl gebreid met suède lederen bovenstuk en goed afsluitende manchetten. In zwart, bordeaux, beige, ma rine of grijs. Maten M en L. van Z9t3& voor warme sjaal- Een sjaal kunt u ook niet mis sen in de kou. Ze zijn er in alle mogelijke kleuren en ruiten. In beige, bruin, groen of grijs. Nu geen 12,95 en 16,95 maar slechts Fietsen. Heen en weer naar werk en school. Maar ook in je vrije tijd. Buiten de stad heb je daar wel een net van goede en veilige fietspaden voor nodig. Rijnmond heeft daarom een fietspadenplan voor het hele Rijnmondgebied gemaakt. Daarin zijn alle be staande en nog aan te leggen regionale fietspaden opgenomen. Belangstelling? Vraag het plan aan: 010-111320, tst. 222. Reacties: schriftelijk tot 1 november. Liefhebbers van populaire klassieke muziek (ook wel het ijzeren repertoi re genoemd) komen tijdens het twee de promenadeconcert van dit seizoen dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest op zaterdag 22 oktober geeft, volop aan hun trekken. Zeer bekende klanken, gecomponeerd door uitsluitend Russische en Franse componisten vullen dan de grote Doélenzaal. Lezers van Het Zuiden en de Haven loods kunnen voor een „koopje" de ze avond meebeleven, want tegen in levering van onderstaande bon bij de kassa van de Doelen, ontvangt men voor maximaal twee personen een reductie van f.2,- per plaats. Het Russisch-Franse programma wordt geleid door de Russische diri gent Woldemar Nelsson die Simon Rattle, die om persoonlijke redenen niet naar Rotterdam kon komen, ver vangt. Gerard Hettema, eerste violist van het R.Ph.O. zal soleren in een werk van Camille Saint-Saëns. Hettema, die in 1941 geboren is studeerde bij Herman Krebbers. Voor hij naar Rot terdam kwam was hij lid van het Concertgebouworkest - het Zürcher Kammerorchester en het Südwest- funk-orchester Baden-Baden. Al sinds 1969 vervult hij de plaats van concertmeester bij het R.Ph.O. Als solist treedt h|j regelmatig op in binnen- en buitenland .Hij is nu te ho ren in de „Havanaise, opus 83" die Camille Saint-Saëns in 1887 gecom poneerd heeft. Saint-Saëns, compo nist van onder meer het bekende Car naval des animaux, de opera Samson et Dalila en de Danse Macabre, schreef dit werk voor viool en orkest. Hij droeg het op aan de violist Diaz Albertini. Men kan deze Havanise na de pauze beluisteren. De toeschou wers kunnen dan tevens luisteren naar het werk van de andere Franse componisten Chabrier en Ravel. Boléro Van Emmanuel Chabrier wordt de orkestrapsodie „Espana" uitgevoerd. Chabrier, zo'n dertig jaar ouder dan Saint-Saëns studeerde aanvankelijk rechten, was beambte bij het minis terie van Buitenlandse Zaken voor hij zich op 40-jarige leeftijd geheel aan de muziek wijdde. In 1883 maakte hij een reis naar An- dalusië. Hij raakte onder de indruk van de volksmuziek en danste zelfs mee met flamingo-dansers. Zijn mu zikale notities verwerkte hij in een „Rhapsodie Espana". Een werk dat door de Spaanse componist De Falla hogelijk werd gewaardeerd en Spaan- ser dan Spaans werd genoemd. Als slotstuk en tevens uitsmijter, kan zeker de Boléro van Maurice Ravel genoemd worden. Het werk, oor spronkelijk geschreven als balletmu ziek voor Ida Rubinstein, maakt sinds zijn ontstaan in 1928 een ware triomftocht door de wereld. Het is door de diverse populaire bewerkin gen ook zeer bekend geworden bij een heel breed publiek. Overigens kreeg Ravel direct nédat dit werk verscheen, bijzonder veel kritiek, maar die is allang verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een enorme populariteit. Ravel gaf de Boléro zijn indringende karakter door de voortdurende ge lijkvormigheid zowel wat betreft melodie en orkest, als wat betreft het ritme. De trommel die dit eentonige ritme aangeeft werkt eveneens hyp notiserend. Voor de pauze staan vier werken van Russische componisten op het pro gramma. Geopend wordt met de „Ouverture Roeslan en Loedmila" van Michail Glinka. Deze in 1804 ge boren componist is de grondlegger van de Russische muziek die in de negentiende eeuw ontstond, nadat men eeuwenlang praktisch alleen kerkmuziek in Rusland had uitge voerd. De beroemde schrijver Poesjkin wilde voor Glinka het sprookje „Roeslan en Loedmilla" tot een opera-libretto omwerken. Glinka accepteerde dit aanbod, maar Poesjkin stierf plotse ling in een duel en daarna hebben zich niet minder dan vijf verschillen de schrijvers op het werk gestort. Het uiteindelijke resultaat bezorgde Glinka bijzonder veel succes. Woldemar Nelsson, invaller Modeste Moesorgski schreef het sym fonische gedicht „Een nacht op de kale berg". Aanvankelijk schrok men van de voor die tijd (1867) ruwe en zeer originele schrijftrant. Het werk, dat is gebaseerd op een Russische le gende die wil dat in de nacht van St. Jan een zwarte mis wordt opgedragen ter ere van de god Tsjernobog, wordt meestal uitgevoerd in de bewerking van Rimski-Korsakow. Nu echter hoort men de originele versie. Een vrolijk werk van Pjotr I. Tsjai- kowski: „Capriccio Italien" vormt het laatste werk voor de pauze. Tsjai- kowski schreef deze compositie on der invloed van een reis die hij naar Rome maakte. Het werk is gebaseerd op Italiaanse volksmuziek die Tsjai- kowski voor een deel zelf hoorde en voor een deel overnam uit reeds ge registreerde volksmuziek. Het werk werd in 1880 in Italië voor het eerst uitgevoerd. Het Zuiden/De Havenloods reductiecoupon Promenadeconcerten j Rotterdams Philharmonisch Orkest 1983/1984 Machtig koopje Van Alexander Borodjin worden de „Polowetser dansen uit Prins Igor" uitgevoerd. Borodjin, oorspronkelijk arts en chemicus behoorde tot het „machtige hoopje", een groep van vijf jonge componisten, die zich sterk verzetten tegen westerse invloeden in de Russische muziek. De ..Polowetser dansen" stammen uit Borodjin's onvoltooide opera „Vorst Igor". Het thema uit deze dansen diende later als basis voor een beken de Amerikaanse song. j Naam: I Adres: I Postcode:. I ontvangt tegen overlegging van deze coupon aan de kassa van de Doelen I een/twee toegangskaart(en) voor het Promenadecondert van zater- I dag 22 oktober tegen de gereduceerde prijs van f.9,-. I doorhalen wat niet van toepassing is). ROTTERDAM - Duizend piek, een beker en de titel van de grootste kletsmajoor van Rotterdam, dat was de beloning die Herman Peeren afgelopen zaterdag kreeg voor zijn conference tijdens de finale van het Oranjeboom klets- festival. De 26-jarige Spange naar, die de vijf minu ten kletstijd vulde met een verhaal over zijn weggelopen kat King Kong, werd door de achtkoppige jury uit geroepen tot winnaar van het festival, dat dit jaar voor het eerst gehouden werd. Acht finalisten deden afgelopen zaterdag op het modeplein van de familiebeurs Femina in Ahoy' een gooi naar de prijzen. De beursbezoekers wer den getracteerd op een schitterende Dorus-imitatie van Theo de Wolf, een marineverhaal vol Bra bantse humor van Louw Minnebach en de kermiservaringen van de 73-jarige heer van der Haterd. „Schippersdochter" G. Korsten en de Ben jamin van het gezel schap, de 21-jarige Lisa Jonker, verdien den een eervolle ver melding. De eerstgenoemde kreeg de „persoonlijk heidsprijs" voor haar vlammende voor dracht, de laatste werd uitgeroepen tot de meestbelovende kletskous. De tweede en de der de prijs (respectieve lijk f 750,- en f500,-) gingen naar spraakwa terval Guus Berger, die in moordens tem po moppen, anecdotes en zelfgemaakte ver zen over het voetlicht bracht en naar Willem Dubbeld, die de toege wezen vijf minuten vulde met een voor dracht over een we reldreiziger en een ge dicht over vier schip breukelingen. Tussen al dit verbale geweld zorgden Ria de Boer en de Oranje boom Dixie Kids, Henk Numeijer en de Rotterdamse zanger Ricardo voor de mu zikale intermezzo's. Theo Koomen kletste de diverse onderdelen Wethouder Den Dun nen,'die de prijzen uit reikte, was zeer te spreken over het ge halte van de kletsers. „Als alle politici in de vergaderingen die ik meemaak zich zo goed zouden voorbereiden en zoveel spontaniteit zouden tonen, zou het stukken beter gaan met Nederland", meende hij. Herman Peeren gaf de wethouder (uit dank baarheid?) twee zoe nen op de wang, mede op aandrang van de eigen „fanclub" die de kletsmajoor had mee genomen. Herman is overigens wel gewend op de planken te staan. „Ik ben in fe bruari begonnen met een solo-programma van ruim een uur, dat vooral over homo- sexualiteit gaat. Ver der houd ik geregeld conferences over woonlastenverzwaring en breng ik samen met vrienden slapstick-acts met acrobatiek. Begin volgend jaar hoop ik met een tweede solo programma te ko men". De gewonnen duizend gulden wil Herman in vesteren in zijn thea teractiviteiten. Wat dat oplevert is mis schien volgend jaar te zien tijdens het vol gende Oranjeboom- kletsfestival, want de brouwerij is na het succes van dit jaar van plan om het evene ment- misschien in een iets andere opzet- volgend jaar te herha len. K.G. VLAARDINGEN - Voor de vijfde maal werd in het Limburgse Mook het open Nederlands kampioenschap matchvissen gehouden. De belang stelling was zo groot dat de organi satie ruim tweehonderd inschrijving en moest terugsturen wegens plaats gebrek. De wedstrijd die zondag j.l. aan de Mokerpias plaatsvond, werd een groot succes voor twee Vlaar- dingers en een Schiedammer. door Piert Ruim 230 vissers hoorden om 13 uur het beginsignaal en kregen drie uur de tijd om met een matchhengel, winkle pcker of swingtip de eretitel binnen te halen. Voor het eerst was het parcours aan beide zijde van de Mokerpias uitgezet. Voor de 170 vissers aan de Noordzij de van de plas was er zondag weinig te vangen. De Vlaardinger Janus Kloppenburg wist aan deze kant 1010 gram op de weegschaal te brengen wat genoeg bleek voor de tiende plaats die hem een fraaie be ker opleverde. Aan de Overzijde wa ren de vangsten beter. De schiedam mer Jan Krabbedam en de Vlaarding er Ron Broxks hadden samen met zestig andere vissers deze naar later zou blijken goede kant geloot. In het begin werd er regelmatig kleine vis gevangen met de matchhengel. Winkle Pieker Ron Broxks zat overigens in goed ge zelschap. Naast hem zaten leden van de Nederlandse W.K. ploeg die Ron niet meer konden volgen vanaf het moment dat hij ging vissen met de Winkle Pieker. Hij had al een paar voorntjes weten te vangen met de matchhengel. Er volgde een bliek aan de winkle pieker wat hem zoveel ver trouwen gaf dat er direct een aantal grote brasems volgde De Mokerpias staat bekend als een heel moeilijk water bü grote viswed strijden. Ron hield echter het 'koppie' erbij en wist in het totaal bijna zes kilo te vangen. Jan Krabbe dam moest het met minder doen maar wist toch bijna twee kilo vis op de weegschaal te brengen. Nadat de vis gewogen was trokken de deelnemers naar de grote zaal van café 'de Poort van Limburg' waar de prijsuitreiking werd gehouden. Voor elke deelnemer was er een herinne ringstegel. Jan Aben maakte de uit slag bekend: Eerste en matchhengel- Ron Broxks (midden) Nederlands kampioen Matchvissen ving zijn vis met de winkle pieker (5930 graam). Links D. Woodbridge die tweede werd en H. Nijssen rechts op de foto werd derde. kampioen van Nederland werd de 1985 gram en vierde de Schiedam- Volgend jaar zullen naar alle waar- Vlaardinger Ron Broxks met 5930 mer Jan Krabbedam met 1938 gram. schijnlijkheid selectiewedstrijden gram. Hij ontving een grote beker en Jan Aben dankte terecht de verent worden gehouden in verband met de een schitterende wisselbokaal gingen HSV 'T Mokse Broek en HSV orote helanpsfellino vnnr dit Wamni. beschikbaar gesteld door een winke- De Maas die in samenwerking met lier uit het zuiden des alnds. Federatie Eendracht en hengelsport- oenschap en om zoveel mogelijk vis- Tweede werd D. Woodbridge met magzine Beet een perfect verlopen een kans te geven om de titel 4146 gram, derde H. Nijssen met kampioenschap hadden verzorgdbinnen te halen. Fietsen. Heen en weer naar werk en school. Maar ook in je vrije tijd. Buiten de stad heb je daar wel een net van goede en veilige fietspaden voor nodig. Rijnmond heeft daarom een fietspadenplan voor het hele Rijnmondgebied gemaakt. Daarin zijn alle be staande en nog aan te leggen regionale fietspaden opgenomen. Belangstelling? Vraag het plan aan: 010-111320, tst. 222. Reacties: schriftelijk tot 1 november. 40% voordeel... Een prachtige gebreide pullo ver van 100% acryl. In het mo derne jaquard ruitdessin van dit seizoen. Maten 48-50-52- 54. In de kleuren marine, bor deaux, grijs of olijfgroen. van 29^ voor Superlaag geprijsd... Struktuur wandvinyl in textiel- dessins in diverse lichte tin ten; naturel, beige of grijs. Rol- lengte 10 meter en breedte 50 cm. Afwasbaar en naadloos te plakken. van 2G&0 voor Zaalvoetbal wacht op Maaslandse sporthal MAASSLUIS - Nadat Excelsior M on langs bij de sportraad opnieuw had geklaagd over de vele thuiswedstrij den, die zijn zaalvoetbalteams uit moeten spelen, heeft de KNVB af deling Rotterdam nu aan het ge meentelijk sportbureau bericht dat dat zal veranderen zodra Maasland zijn sporthal heeft gebouwd. Dan namelijk kunnen de teams van MVV'27 die nu nog gebruik maken van de Maassluise accommodatie hun thuispartijen in de eigen hal afwerken. De voetbalbond heeft in de Maasland se hal een voorlopige optie voor de maandag van 19 tot 21 uur met de mogelijkheid dat uit te bouwen tot 23 uur. Deze 10 kopers van een videorecorder op het Radio Modern videofestival, hebben de origineelste slagzin van de dag gemaakt en mogen het aankoopbedrag nogmaals GRATIS besteden bij Radio Modern. vrijdag 30 september: W.E. de Jong Meerden/oorstraat 107 Rotterdam 1799,- zaterdag 1 oktober: J. Tulling Hoogewaartstraat 60 Rotterdam 2199,— zondag 2 oktober: T.C. Sutomo Kuinder 9 Rotterdam 2195- dinsdag 4 oktober: D. Koster Paddeweg 3 Barendrecht 1799,- woensdag 5 oktober: C. Haneveer Jagerslaan 86 Rotterdam 1698, donderdag 6 oktober: F am. Brons Florislaan 112 Vlaardingen 2299,- vrijdag 7 oktober: D. Witte Pres. Poterstraat 40 Hellevoetsluis 2999,- zaterdag 8 oktober: M.L. v.d. Most Java straat 24 Vlaardingen 2399,- zondag 9 oktober: M.C. Monberg Oldegaarde 930 Rotterdam 1899,— Alle prijswinnaars hebben inmiddels hun winstcertificaat overhandigd gekregen. Radio Modern dankt alle kopers en bezoekers van het videofestival voor de enorme belang stelling en positieve reacties. Scottstraat 28 R 't> T'la

De Havenloods | 1983 | | pagina 5