DE ©HAVENLOODS Sociale dienst raakt tussen wal en schip editiep SCHIEDAM Gevaarlijk zwemmen in de Poldervaart Bijstandsvrouwen op dood spoor ffiJDAj&ATERDAG VOORDEELVBIJDAG ZATERDAQè£)OBDEEL \MlHAG I «MAG VOORDEEL Jr "^vendex In 1983 meer uitkeringen 1 I Stroopwafels in Q.T. Jaarwisseling rustig verlopen in Schiedam ^slaapkamers^ Dansavonden voor alleenstaanden Rapport over molens Museumtocht naar Dusseldorf HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159, ROTTERDAM DONDERDAG 5 JANUARI 1984 33e JAARGANG NO.1 SCHIEDAM Bijna was h$t nieuwe jaar heel slecht begonnen voor twee Rotterdammers die op de ochtend van de eerste januari (rond zes uur) de weg kwijtraak ten in Kethel. Zij volgden, aan de Kerklaan ter hoogte van de Windas, de aan wijzingen van voorbijgangers wat al te letterlijk op en belandden met hun auto in de Poldervaart. Beide inzittenden slaagden erin om uit de auto te komen, maar één van hen bleek niet meer in staat de over te bereiken. Op dat moment arriveerde een aantal ver late feestgangers op de plaats van het ongeluk. Eén van hen, de 19- jarige Leo Kerkhof sprong in het water en bracht de Rotterdammer, geholpen door zijn vriend Jan Beukers aan wal. Door kunstmatige ademhaling werd het slachtoffer weer bij be wustzijn gebracht. Vervolgens was het wachten op de ambulance die pas na anderhalf uur ter plaatse was om de man naar het Schieland- ziekenhuis te brengen. De zwem partij had verder voor hem geen gevolgen zodat hij maandag weer naar huis kon. Leo Kerkhof heeft niet zoveel zin om 'de held uit te hangen': „We waren er met zes man, toevallig ben ik in het water gesprongen, maar dat is puur toeval. We heb ben hem eigenlijk samen gered. Hij heeft me nog gebeld om te be danken en te zeggen dat het weer goed gaat." Leo Kerkhof en vrienden: ,geen zin om de held uit te hangen". SCHIEDAM Het is de hoogste tijd dat de groep Vrouwen in de bijstand nieuw leven ingeblazen wordt. Dat vinden Tonny, Marja en Annie, drie actieve bijstandsvrouwen. "We zitten op een dood spoor", menen zij. Met de cursus Hoe en wat met de bij standswet, een cursus die bijstands vrouwen wegwijs maakt met allerlei regelingen, hopen zij een nieuwe start te maken. Ontmoedigend is echter dat zij nog maar heel weinig reacties kregen op de aankondiging van de cursus. "Terwijl er toch honderden vrouwen in Schiedam van een uitkering moe ten leven", verbaast Annie zich. Vol gens haar zouden veel vrouwen te kampen hebben met drempelvrees. Tonny echter wijt de geringe op komst aan het imago van de vrou wengroep: "De mensen denken gauw: dat stelletje wijven bijelkaar, daar kan niet veel goeds uitkomen. Zeker lesbisch. Ook wordt vaak gedacht dat wij zielig zijn. Nou, ik ben niet zielig hoor." Het volgen van de curses zou volgens Marja heel verhelderend zyn voor veel vrouwen. "Een doorsnee bij standsvrouw verzuipt namelijk in de formulieren: "Sinds haar scheiding heeft zij menig lade moeten vullen met paperassen die betrekking heb ben op de gevolgen ervan. BOETIEK Ook de uitwisseling van gewone, huishoudelijke tips tussen de cursis ten zou volgens de vrouwen heel nut tig zijn. Gedacht wordt aan kleding- beurzen en tips voor adressen van goedkope winkeltjes. Tonny: "Het Leger des Heils kan een uitkomst zijn voor wat oudere kindren die vaak nieuwe kleren willen hebben. Je moet je kinderen namelijk vaak "nee" verkopen. Dan zeg ik: kom op jon gens, we gaan naar de LDH-boetiek!" De cursus bestaat uit zes bijeenkom sten op de woensdagochtenden 18 en 25 januari en 18,15, en 22 februari. De plaatst van handeling is het vrou wenontmoetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62. Geïnteresseer den kunnen bellen naar Barrika: 734545 of naar de groep Vrouwen in de bijstand: 731944. Veren hoofdkussen 1400 Gram, 60x70 cm. Zacht en veerkrachtig! 100% katoenen overtrek Ideale ruimtewinner! In wit of grenen struktuur. H177xB60xD60cm. Als legkast, H >1-750 5 vaks 164r75 147 Hangkast| 139.75 I4LO. Flanellen pyama Van puur katoen. In fraai printdessin met kontrast- kraag/manchetten. O.m. in bleu en beige. Mt. 48-56.25^ Bureau Bonn Zeer fraai grenen- fineer model met 140x70 cm groot blad. Plus èxtra aflegblad, 3 laden en 1 kastje (afsluit baar) 299:- CASIO Elektronische reken machine-HR15 Met telrol en duidelijk 10-cijferig display, alle basisfunkties en véél extra's! Incl. licht- netadapter en batt. De échte aks! Bijl van hoogwaardig kwaliteitsstaal! Voor 't hakken van openhaard- blokken enz. 1600 Gram, steel 80 cm 3&S0 28.50 600 Gram, steel 32 cm 16:95 Bad ^x^xstof slobpakje Met leuk printdessin. In div. kleurstellingen. Mt 50/56 t/m 86/92 13^16.- Mouwloos, mt. 50/56 t/m 74/80 Auto-winterset 2 Sprays ruiten- ontdooier, sloten-ont- dooierspray, flakon anti vries ruitensproeier, anti-kondensdoek en ijskrabber. Kompleet Echt lederen natuurzeem Naadloze uitvoering. Voltraan gelooid. Droogt snel en perfekt! 64x41 cm 16/7512.95 Ca. 50x35 cm 3.75 VROOM DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond SCHIEDAM - The Amazing Stroopwafels treden zaterdag 7 januari op in Q.T.,Nieuwstraat 12. De Stroopwafels, die zojuist hun nieuwe elpee „In vuur en vlam" uitbrachten, staan om 22.30 uur op het podium. Hoe is het om in deze tijd directeur van de sociale dienst te zijn? „Je voelt je tussen wal en schip. Steeds meer mensen doen een beroep op de dienst terwijl de druk op de financiën van de gemeente steeds gro ter wordt. We zitten van twee kanten in de klem. Door de groep enthou siaste medewerkers is het toch nog mogelijk met plezier te werken. Bo vendien is het overal een moeilijke tijd, wat dat betreft zijn onze moei lijkheden te vergelijken met die van het bedrijfsleven. Eigenlijk is de so ciale dienst toch een uitkeringsfa- briek. Een aantal weken geleden werd door de gemeente Rotterdam een rapport gepubliceerd waaruit bleek dat veel uitkeringstrekkers in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeren. Was u verrast door die uitkomst? „Nee. Het was een bevestiging van de indrukken die wij hier krijgen. De marges van een uitkering zijn zo klein dat de mensen bij de geringste tegen spoed, zoals bijvoorbeeld een kapotte wasmachine, voor problemen komen te staan. Dan kan de huisbaas of het nutsbedrijf niet meer betaald wor den". Ondbnvoardbaor Steeds meer mensen beweren dat het huidige stelsel sociale verzekeringen SCHIEDAM Oud- en Nieuwjaar zijn in Schiedam rustig gevierd. Wel iswaar moest de politie een aantal malen in actie komen maar volgens voorlichter Van Hoff ging het vooral om kleinere ordeverstoringen. Twee uitzonderingen daarop waren een uit slaande brand in een loods aan de Ridderkerksestraat en een brand in hotel de Windmill aan de Nieuwe Haven. Beide branden vond plaats in de oudejaarsnacht en zorgden voor grote materiële schade. Politie en brandweer hadden verder, vooral te maken met vernielingen en brandstichting. Zo werd in de Hoofdstraat een schaftwagen van de gemeente in brand gestoken, gingen aan de Honnerlage Gretelaan een aan tal bosjes in vlammen op en werden aan de Troelstralaan wat ruiten inge gooid. Op het Wibautplein werden de ruiten van een telefooncel vernield terwijl op het Griegplein speelwerk- tuigen werden aangestoken. In een sigarenwinkel aan de Voornsestraat benutten inbrekers de oudejaars nacht om er met aanstekers en pen nen vandoor te gaan. De waarde van de buit was f 750,-. Wel maakte het politierapport nog melding van een merkwaardig onge val aan de Kerklaan in Kethel. Hier vroeg, in de ochtend van de eerste januari, een 21-jarige automobilist aan een voorbijganger de weg naar Rotterdam. Door de aanwijzigingen wat al te letterlijk op te volgen belandde de auto in de Poldervaart. De bestuurder slaagde erin om aan wal te komen terwijl zijn passagier, een 24-jarige Rotterdammer, door de 19-jarige Leo Kerkhof werd gered. WA slaapbanken slaapwandmeubelen enz. 80 V® I modellen uit voorraad te leveren. Fabriekstoonzalen I Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-13.38.34 I SCHIEDAM Ten onrechte is in een bericht in onze vorige uitgave de indruk gewekt dat de dansa vonden voor alleenstaanden die de heer Vis regelmatig organiseer tot het verleden behoren. Niets is minder waar. De heer Vis is actiever dan ooit. Zyn bezighe den blijven nJ. niet beperkt tot de drukbezochte dansavonden; tij dens de wintermaanden zal de heer Vis tevens praatavonden voor alleenstaanden organiseren. De eerste praatavond is inmiddels achter de rug maar er volgen er nog meer. De bijeenkomsten wor den gehoude in dienstencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766. SCHIEDAM De heer Verbij, voor zitter van de Vereniging van Molen makers, overhandigde vandaag het eerste exemplaar van het rapport over ambachtelijke molenmakerij aan staatssecretaris Van Zeil. Dit gebeurde in molen De Noord. Het rapport handelt onder andere over de twee grote problemen waar mee de molenmakersbranche wordt geconfronteerd: De dalende subsidie bedragen en de toenemende concur rentie door ondernemingen uit de aannemery. *Het interieur van hotel De Windmill, op de hoek van de Nieuwe Haven en de Vlaardingerdijk, na de brand. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken niet meer te handhaven is. Aan de an dere kant vinden velen dat verdere kortingen onaanvaardbaar zijn. De Raad van Kerken schreef dat bijvoor beeld vorige week in een brief aan de regering. „Het hangt ervan af wat de perspec tieven zijn voor iemand die een uitke ring heeft. Eigenlijk moeten uitkerin gen dienen om een periode van werk loosheid te overbruggen. Het is niet de bedoeling om de mensen levens lang te helpen, daar is het stelsel niet op berekend. De spanning en de druk wordt echter steeds groter omdat er geen voldoende middelen meer aan wezig zijn. Er moeten daarom nuan ceringen in de uitkeringen worden aangebracht". Een onderzoek van het Konsumenten Kontakt heeft aangetoond dat veel mensen met een laag inkomen niet op de hoogte zijn van bepaalde be lastingvoordelen. „Dat is bekend en daar wil de sociale dienst ook wat aan gaan doen. Het probleem is dat elke nieuwe regeling vaak heel ingewikkelde gevolgen heeft voor het hele stelsel. Steeds va ker worden er kleine wijzigingen in gevoerd die niet goed doordacht zijn. De uitvoerende diensten zitten dan met de problemen. In het algemeen zijn er teveel regelingen en teveel in gewikkelde regelingen: vaak zijn ze voor de cliënten niet meer te verdui delijken. Dat roept dan agressie op". Directeur G. Smits: „Nieuwe regelingen worden vaak te snel ingevoerd zonder goed doordacht te zijn". Hoe staat het met het misbruik van de sociale voorzieningen; zwartwer ken, zogenaamde scheidingen en val se adressen? „De controle op mensen die wel sa menwonen maar dat niet opgeven of die scheiden om een hogere uitkering te krijgen is heel erg moeilijk. Het is een privacy-probleem. Cijfers daar over zijn er niet, maar ik heb wel de indruk dat het zwartwerken is afge nomen om de eenvoudige reden dat er minder te werken valt. In het alge meen worden tips van mensen, ano niem of niet, over misbruik van socia le voorzieningen wel nagetrokken. Het is natuurlijk ergerlijk als zoiets gebeurt, want de relatie tussen de dienst en de cliënt is dan wel ver stoord. Aan de andere kant is het niet meer dan redelijk dat mensen die samenwonen evenveel belasting moe ten betalen als mensen die getrouwd zijn". Sommige gemeenten proberen met belastingvoordeeltjes groepen die het moeilijk hebben een steuntje in de rug te geven. Wat vindt u van dat „kwijtscheldbeleid „Dat moet een laatste middel zijn, maar om principiële redenen en om praktische redenen ben ik ertegen. Ie dereen moet een inkomen hebben waarvan hij kan leven. Dat moet niet door allerlei kleine voordeeltjes mo gelijk zijn. Bovendien maken al die uitzonderingen de bestaande rege lingen nog ingewikkelder dan ze al zijn, waardoor het geheel een chao tisch karakter krijgt". Is het personeel van de sociale dienst nog in staat de problemen op te los sen? „De belasting van het personeel wordt steeds groter. De toestand is nog leef baar, we kunnen erover praten. Wel wordt het steeds moeilijker om cliën ten uitzicht te geven op oplossingen, dat schiet er vaak bij in omdat de ad ministratieve verwerking veel tijd kost. Toch moeten we vóór alles voorkomen dat de dienst een admini stratiekantoor wordt. SCHIEDAM De Vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum gaat op woensdag 18 januari per touring car naar Düsseldorf waar een Picasso- tentoonstelling bezocht zal worden. Deelnemers die lid zjjn van de vereni ging moeten dertig gulden storten op girorekening 471832. Niet-leden be talen 35 gulden. De Vrienden van het Stedelijk Muse um zyn ook van plan een culturele reis naar Engeland te organiseren. Deze reis wordt een museumtocht, afgewisseld met bezoeken aan de ste den Cambridge en Oxford De prjjs van deze reis is heel wat ho ger: ruim achthonderd gulden. Geïn teresseerden voor deze reis kunnen zich wenden tot mevrouw Zuidgeest Tel.: 264438. SCHIEDAM - „We hoeven geen streken over de bol te heb ben, maar af en toe blijkt dat sommige mensen weinig begrij pen van onze bedoelingen" zegt de heer G.A.A. Smits, sinds 1969 directeur van de Sociale Dienst in Schiedam. Op de tafel ligt een nieuwjaarswens van de „Vrouwen in de bijstand" waar in de vrouwen de hoop uitspre ken dat de mensen die in het nieuwe jaar afhankelijk zijn van een uitkering „niet bettuteld zullen worden maar op een menswaardige manier kunnen leven". De werkloosheid in Schiedam bedroeg in oktober 1983 17.5 procent. Hoger dan in Vlaardingen (14 procent), en Maassluis (11.1 procent.). Alleen in Rotterdam, waar het percentage ge stegen is tot b(jna 24, is de situatie nog slechter. Het aantal mensen dat een uitkering van de Schiedamse sociale dienst ontvangt is in 1983 ge stegen met niet minder dan 30 pro cent. Voorlopig lijkt er weinig uit zicht te zijn op verbetering van de situatie, integendeel: de dreigende sluiting van Wilton Fijenoord kan voor een record-aantal werklozen zorgen.

De Havenloods | 1984 | | pagina 1