DE GHAVENLOODS BURGEMEESTER SCHEERES HEEFT DE TIJD TEGEN Deze week i T SCHIEDAM 'Pas op: hier ligt gif' 'We moeten elkaar niet de put in praten' Nieuwe aflevering van 'Scyedam' uit Bingo Lentefeest en de Ooievaars Q.T. ontvangt Translators' Ratten krijgen geen kans meer Cursus in Barriko Vrouwenbond zoekt leden Groenoord start nieuwe activiteiten 449r Speciale /flËi' HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 159, ROTTERDAM I editie P DONDERDAG 19 JANUARI 1984 33e JAARGANG NO. 3 aandacht voor: SCHIEDAM De leerlingen van de Openbare Lagere School De Gorzen en de Wilhelminaschool, beide in Schiedam Zuid, kregen deze week op een heel bijzondere manier les in handvaardighedDe les werd namelijk benut om waar schuwingsborden te maken be stemd voor het G.T.B.-terrein. Dit gebied wordt op het ogenblik geschikt gemaakt voor het bou wen van woningen. Daarbij wordt een flinke hoeveelheid verontrei nigde grond weggehaald. Het clubhuis Zuid heeft geconsta teerd dat kinderen het G.T.B.- terrein regelmatig als speelplaats gebruiken. Het is noodzakelijk, al dus een woordvoerder van het clubhuis, om de kinderen goed voor te lichten „zodag zij ervan doordrongen zijn dat ze maar be ter een ander speelterrein kunnen zoeken." Daarom is een voorlichtingsproject op de scholen in de buurt georga niseerd. Ter afsluiting van dit pro ject brengen de kinderen door hen zelf gemaakte waarschuwingsbor den aan op de omheining van het terrein. Het clubhuis wil de zaken ove- rings niet te ernstig maken: „Het is beslist niet de bedoeling de kin deren nachtmerries te bezorgen, want dan schieten we voorbij aan het doel van het project." Leerlingen maken waarschuwingsborden voor het G.T.B.-terrein. SCHIEDAM Tijdens de instal latie van Reinier Scheeres tot burgemeester van Schiedam, maandagmiddag in het stadskan toor, beheersten twee thema's een groot aantal van de toespra ken. Scheeres' voorliefde voor Marten Toonders stripheld Oli vier B. Bommel en de slechte economische vooruitzichten voor Schiedam. Een merkwaar dige combinatie die wel type rend was voor de ernstige maar tegelijkertijd ontspannen sfeer die de bijzondere raadsvergade ring kenmerkte. De toespelin gen op Bommel waren zelfs zo talrijk dat niemand zich zou ver bazen wanner Scheeres de eerst volgende raadsvergadering slechts gekleed zou gaan in de bekende ruim vallende gele jas met rode ruit Sinds de invoering van Thorbecke's gemeentewet in 1851 is Scheeres de dertiende burgemeester van Schie dam Hoèwel dat met het ongeluksge tal weinig van doen heeft zijn de voor uitzichten voor de stad niet erg roos kleurig. Het aantal door de Sociale Dienst verstrekte uitkeringen is in 1983 met niet minder dan dertig pro cent gestegen; het lot van Schiedams belangrijkste industriële werkgever, de werf Wilton Fijenoord, hangt aan een zijden draadje en bijna één op de vijf inwoners is zonder werk. In de landelijke pers duikt opnieuw het traditionele beeld van Schiedam op: het naargeestige, altijd roet uit brakende fabrieksstadje, bevolkt met arbeiders die op de verbrande erven van Zwart Nazareth hun brood en hun dood vonden in de jenever. Welvaartswonder Burgemeester Peek in ambtskos tuum in 1946: ..werk voor 120.000 mensen somber geweest. Nog maar twintig jaar geleden kon burgemeester Roelf- sema met een gerust hart aan zijn ter mijn beginnen. Zijn voorganger, rar. J.W. Peek had in zijn lange ambtspe riode (van 1946 tot en met 1964) im mers, dankzij Gusto en Wilton, „de groei van het welvaartswonder", mee gemaakt. In die jaren leken de som bere herinneringen aan het geblaker de brandersverleden voorgoed verle den tijd. In 1955, toen Peek tien jaar aan het bewind was, wandelde hij met een SCHIEDAM De historische vereni ging heeft dezr maand voor een ex tra dikke al levering van het blad „Scyedam" gezorgd Meer dan veer tig pagüie s zijn gewijd aan het verle den van Schiedam. Zo haalt M. van Alphen herinnerin gen op aan de tijd dat hij bij de dis tilleerderij „de Graauwe hengst" werkte en vervolgt W. Rook zijn ru briek „Schiedam in oude foto's". Eén van de belangrijkste bijdragen van het nummer is het verhaal van K. Compagne over het uiterlijk van Huis Te Riviere door de eeuwen heen Scyedam verschijnt vijf maal per jaar en is gratis voor leden van de Histori sche Vereniging. Losse nummers kos ten f 4.-. Compagne ging na welke prenten en tekeningen van het Huis bewaard zijn gebleven en welke veranderingen het gebouw heeft ondergaan. De oudste afbeelding van de burcht dateert van het jaar 1570, maar is te primitief om voor de reconstructie interessant te zijnDe oudste nog bruikbare kaart is van 1571 en gemaakt door Jan Jansz. Potter. De meest recente tekening van het Huis werd in 1914 gemaakt SCHIEDAM - De stichting Lentefeest aan de Broersvest 101 gaat weer ac ties ondernemen om geld in te zame len voor de hulp aan zwerfkatten. Daartoe wordt het beproefde middel Van de bingo ter hand genomen. El ke dinsdagmiddag en donderdag avond wordt het spel gespeeld. Dins dag begint de bingo om 13.00 uur, donderdag om 20.00 uur. De invalidensportvereniging „de Ooie vaars" speelt hetzelfde spelletje op woensdag 25 januari in gebouw „de Sociale Belangen", aan de Lange Ha ven 73. De opbrengst is bestemd voor het werk dat de Ooievaars voor de in- validensport in Schiedam doen. Hier begint de bingo om 20.00 uur. verslaggever van het blad „Hier Rot terdam" langs de Waterweg. De laat ste was meer dan geïmponeerd door de activiteit aan de oevers: „Metaal knarst op metaal, casco's van schepen steken omhoog en wedijveren in hoogte met de kranen op de wal, die onverstoorbaar hun plicht doen. De wind mengt de geluiden van de Maas en het helse ia «aai van de klinkha mers tot een schrille symfonie: Schie dams lied van de arbeid Treurmars Dat het lied van de arbeid plaats zou moeten maken voor een treurmars kwam nog niet bij Peek op. De groei van de scheepvaartindustrie leek in die jaren onstuitbaar. De concentra tie of één bedrijfstak had Schiedam in de crisisjaren nog kwetsbaarder ge maakt, nu leek die te grote afhanke lijkheid tot het verleden te behoren. Pas onder de opvolgers van Roelfse ma, Lems en Te Loo bleek dat de nieuwe welvaart toch te zwaar op de werven steunde. Merkwaardig genoeg is in de vorige eeuw juist het vestigen van een scheepvaartindustrie de droom van een andere Schiedamse burgemeester geweest: Pieter Jacob Van Dijk Van Mathenesse. Tijdens zijn burgemees terschap, van 1866 tot 1894, was Schiedam vooral afhankelijk aan de branderijen. Een bedrijfstak die aan vankelijk voor een redelijke welvaart zorgde. Van Dijk kwam in 1866 met een ambitieus plan om van Schiedam een belangrijke haven stad te maken. Wethouder Honnerlage Grete in 1907 (met telefoonhoorn): „een gelukkige toekomst Twee punten waren in het plan van doorslaggevend belang: er moest een uitstekende verbinding komen tussen Maas en Nieuwe Haven en de erbin- dingen met Rotterdam moesten door middel van een kanaal en een spoor weg worden verbeterd. Bovendien zouden de gemeenten Oud- en Nieuw-Mathenesse door Schiedam moeten worden aangekocht. Van Dijks voorstellen werden echter door de gemeenteraad, gedomineerd door branders die hun geld niet aan dergelijke avonturen wilden besteden zonder meer verworpen De burge meester leek het met zijn dolle plan nen voorgoed verbruid te hebben bij zijn raadsleden, getuige het in die tijd populaire rijmpje: „Pieter van Dijk van Mathenesse/burgemeester van Schiedam/ zit wel in de raad te klesse maar hij weet er geen bliksem van". Dan dut de brandersindustrie was in gestort bleken zijn raadgevingen ten onrechte in de wind te zijn geslagen. Bij net aftreden van Van Dijk, in 1984, was Schiedam zwarter dan ooit tevoren. Rampgebied Uiteinelijk heeft ook de scheepvaart industrie geen blijvende welvaart ge bracht, al meende Peek dat deze be drijfstak eens aan 120.000 mensen in het waterweg-gebied werk zou bie den Het onverwoestbaar vooruit gangsgeloof van de jaren zestig is al lang geleden achterhaald. Scheeres waarschuwde in zijn rede zelfs voor de gevaren van een al te groot pessi misme: „We moeten elkaar niet de put in praten en de stad bij voorbaat tot rampgebied verklaren" Persoon lijk spiegelde hij zich liever aan een andere burgervader die oók in moei lijke tijden „heel wat tot stand heeft gebracht". Dat was burgemeester M.L. Honnerlage Grete, die net als Scheeres eerst wethouder in Schie dam is geweest. Scheeres' voorzichtige oproep tot op timisme klinkt echter wel wat anders dan de uitspraak van zijn voorbeeld en inspirator, tijdens diens afscheids rede in 1919: „een stad zóó gunstig gelegen aan den grooten weg naar zee, gaat ontegenzeggelijk een geluk kige toekomst tegemoet". Wanneer Wilton Fijenoord dicht gaat draait M.L. Honnerlage Grete zich in zijn graf om. SCHIEDAM In sociëteit Q.T. aan de Nieuwstraat 12 spelen op zaterdag 21 januari „The Translators". De groep wordt gevormd door René Moscou, Wim Keijsers, Peter Frings en Thom Borsboom. „The Translators" vertalen werkjes van de Beatles, Beach Boys, Jim Croce, de Everly Brothers en andere tijdloze componisten. Bezoekers van Q.T. kunnen, aldus de leden van de groep rekenen op „een avondje rocken en tekstverwerken". Het optreden begint om 22.30 uur, de toegang voor leden is gratis, niet leden betalen f.5,-. The Translators: „rocken en tekstverwerken SCHIEDAM Het aantal klachten over ratten is in 1983 beperkt geble ven. In slechts 550 gevallen kwamen de V.R.O.M.-medewerkers in actie om de bruine rat het leven onmoge lijk te maken. Vooral in de winter is het belangrijk aldus de V.R.O.M., de rat geen kans te geven voedsel in woongebieden te bemachtigen. Daarom is in het afge lopen jaar de milieucontroleur vaak op pad geweest om erop toe te zien dat 's nachts geen vuilniszakken bui ten stonden. Naast de bestrijding van de bruine rat heeft de V.R.O.M. zich het afgelopen jaar ook bezig gehouden met het on schadelijk maken van muizen, vlooi en, en kakkerlakken. De dienst vindt dat er in het algemeen door de bur gers een ondeskundig gebruik van be strijdingsmiddelen plaatsvindt. De deskundige hulp van de V.R.O.M.- medewerkers kan ingeroepen worden door 622222 te bellen. SCHIEDAM - Het Vrouwenontmoe tingscentrum Barrika herhaalt de cur sus vrouwengeschiedenis. De cursus wordt geleid door Jacqueline Zirk- zee en heeft als onderwerp „hoe is het gezin dat wij kennen eigenlijk ont staan?" Tijdens de bijeenkomsten wordt aan dacht besteed aan de levensomstan digheden en -gewoonten van de „ge wone" mensen, in het bijzonder die van de vrouwen. Het is de bedoeling dat een groep van ongeveer vijftien vrouwen drie woensdagavonden aan het onderwerp zal besteden. De kosten zijn f.10,- en men kan zich aanmelden bij Barrika, Lange Kerk straat 62 (734545). De eerste bijeen komst is op woensdag 25 januari. smsmmmmmmammimimimfmMzm De Nederlandse Christen Vrouwen bond zoekt leden. Op dinsdag 24 ja nuari is er een „informatie en propa- ganda-avoud" in dt openbare hooi aan het Faassenpiein 199. Wanneer genoeg nieuwe leden worden aange worven, wil de Bond een afdeling „Woudhoek" op gaan zetten. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Voor meer informatie kan het num mer 714058 gebeld worden. AANSTAANDE ZATERDAG van 10.00 tot 5.00 uur zal parti culier worden verkocht een aantal schitterende lederen/stoffen bankstellen. De partijen bestaan onder meer uit eiken met leder, geheel leder, hoekkombinaties in leder, klassieke lederen bank stellen, w.o. zeer dure orig. Engelse Chesterfields. Prijsindikatie 3-, 2- en 1-zitscomb. van ca. f.3.200,- voor f.1.690,-. Tevens wordt verkocht een aantal massief eiken kasten, eiken toog kasten, massief eiken eethoeken. secretaires kaaskasten enz. Diverse typen. 3-,2-zits stof Alicante van f.1850,- voor f.850, 8 pers. lederen elementengroepen, adviesprijs f.8.100,- nu t.4.300,-. Div. moderne zeer uitgebreide wandkombinaties tegen de helft van de winkelwaarde. t/oorts zullen worden verkocht enkele beperkte partijen slaap-* kamers w.o. compl. slaapkamers in eiken, noten, mod. slaap kamers wit, losse kasten, toilettafels, een gedeelte van deze slaapkame-s wordt voor de helft v.d. prijs verkocht. Goederen dienen zo spoedig mogelijk te worden afgenomen. Vervoer kan ter plaarse worden geregeld. Falkar B.V. in- en verkoopkantooi van liquidatie- en faillisse mentspartijen, Schuwacht 153, Lekkerkerk, vanaf Lekkerkerk onder de 2e hoogspanningsmast a.d. dijk achter de klompen- SCHIEDAM De wijkvereniging ljngen oprichten een toneelvereni „Groenoord" heeft zich voorgeno ging en een dartclub. Wie graag de men de activiteiten in 1984 sterkuit „pijltjessport" wil beoefenen of to te breiden. Zo wil de wijkvereniging neel spelen, kan zich aanmelden op op korte termijn twee nieuwe afde het telefoonnummer 70 48 53. Kweek/broeibakje Kunststof propagator, 35x23x17 cm. Kompleet met trayen verstelbare ventilatieroostertjes KLTSi- Smith Corona C-400 Elektrische schrijfmachine Uiterst komplete portable met o.m. snel verwissel bare lintcassette, 30 cm brede wagen, steekwals en div repeteertoetsen. Incl. kofferAQ97- \$uendor Herensinglet- of slip 100% Katoenen ribtricot, wit Prima pasvorm. Met V&D-Kwaliteitswaarborg. Mt 5 t/m 8. Per stuk, vanaf»:- PHILIPS Dynamic stereo hoofd telefoon EM 6138 30-18.000 Hz./2x8 Ohm. Met volumeregelaars én 6,3 mm plug Moderne buffetkast 2-Delig met o.m. glas deuren, verlichting, lade en flessenrek. In aktueel wit H180xB100xD40/35 496- Kamerbreed velours- tapijt Ideaal voor in de slaapkamer. Met veer krachtige foam rug. Makkelijk zelf te leggen. In aktuele pastelkleuren. Breedte 400 cm,per str. meter T5T- tiger® Badbox/tabouiet Stevige, ventilerende opbergbox met afneem bare anti-slip zitting. Div. kleuren, 37x37x22 cm r\tr TS-2000 Fil fit heren shirt met lange mouw Pol./katoen, keus uit div. kleuren. Mt. 37 t/m 44 Gemengde zachte drop Een origineel Hollandse specialiteit uit onze Drophoek. Smaakt onwijs lékker! Per 500 gram *-Q75 VROÜM^DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond oT;;:;;;

De Havenloods | 1984 | | pagina 1