Mnaffl 'Schoolkeuze van ouders telt onvoldoende mee' Turquoise: Oosterse muziek in westers jasje DE Q HAVENLOODS m ter meulen Uitvoering muziekdocenten ter meulen Plaats en kwaliteit van onderwijs staan voorop Hulpactie voor Polen ter meulen Volleybal Shovel stond in de weg fOOIV ORE Andere Markt ter meulen 8 TADSK RONIEK - SCHIEDAM Struktuurvitrage... in 8 prachtige dessins. Beslist 1e keus. 100% acryl kwaliteit. Keuze uit beige, ivoor of bruin. Hoogte 220 en 270 cm. Per meter van 46y75 en 19,75 voor tiS3Sfë& J VITRAGE»,ï,,,ViS,a SCHIEDAM Voor de vierde maal zullen de docenten van de Streek- muziekschool Nieuwe Waterweg Noord een docentenconcert geven. Deze keer wordt dit concert op 3 februari gehouden in het Passage theater. De docenten zullen dan werken van onder andere Lehar spelen. Het do centenconcert wordt afgesloten met een optreden van het Rotterdams Saxofoonkwartet. Kaarten voor het concert, dat om 20.00 uur begint, zijn te koop bij de muziekscholen. In Schiedam is het adres van de muziekschool Lange Nieuwstraat 183 en in Vlaardingen Wm. Beukelsznstraat 62. IN DE W" BOOT Op 12 dec. zijn Jan Seinen en Willy van Genen, beiden woonachtig in Rotterdam en omgeving in het huwe lijk getreden. Voor dit heugelijk feit zijn zij. met wederzijdse ouders en vrienden, op het passagierschip „Old Dutch" in Rotterdam aan boord ge gaan en naar Willemstad aan het Hol- landsdiep gevaren, alwaar zij in het oude stadhuis van deze stad zijn ge trouwd. Na deze plechtigheid zijn zij weer aan boord gegaan en hebben tijdens de vaart naar Rotterdam fijn gedineerd en nog een grandioos feest gehad. Heeft U ook iets te vieren, bel dan 010- 114575 M.S. „Old Dutch" voor verdere informatie. volop keuze... Acryl meubelvelou'rs in tal van kleuren en in coupons van 3 tot 12 meter. Makkelijk te ver werken. 140 cm breed. Per meter van35 voor WATERWEG-NOORD - Bij de bouw van lagere scholen in Schiedam en Vlaardingen, na 1960, is onvol doende rekening gehouden met de schoolkeuze van de ouders. Dat is één van de conclusies uit een docto raalscriptie de Vlaardinger Ludo Van Velzen schreef over de ontwikkelin gen in het lager onderwijs in Vlaar dingen en Schiedam in de jaren 1900- 1980. „Wanneer het huidige scholen bestand meer in overeenstemming was geweest met de keuze van de ou ders waren er in beide gemeenten zeer waarschijnlijk meer openbare scholen geweest", zegt Van Velzen. „Ten onrechte, aldus Van Velzen, „werd er van uitgegaan dat de school keuze van de ouders vooral werd be paald door de richting van de school: protestant-christelijk, katholiek of openbaar. „Het blijkt echter dat de kwaliteit van het onderwijs en de plaats waar de school staat van veel groter belang zijn voor de keuze van de ouders." Een onderzoek in de ge meente Tilburg, in 1980, wees uit dat slechts 5 pet. van de ouders prin cipieel voor een school koos waar bij zonder onderwijs gegeven werd. Acteruitgong De laatste jaren hebben veel scholen te kampen met teruglopende aantal len leerlingen als gevolg van de da lende geboortecijfers. De achteruit gang bij het bijzonder onderwijs is echter groter dan die bij het open baar onderwijs. „Doordat de gemeen ten in de afgelopen 20 jaar zijn uitge gaan van een niet beer bestaande ver deling zijn vooral in nieuwbouwwij ken en stadsvernieuwingsgebieden meer bijzondere scholen neergezet dan nodig was," „Sommige daarvan zitten zelfs onder de bestaansgrens". „Door de houding van de particulie re besturen, die vasthouden aan de schoolruimte die hun wettelijk toe komt, is een reorganisatie van het onderwijs moeilijk." Tapijtrestanten... in een extra brede maat: 500 cm. In diverse uitvoeringen o.a. bouclé en figuré. In een groot aantal kleuren b.v. blauw, groen, beige, roze of lichtgroen. Nu extra voorde lig. Kom snel want op=op! Per meter slechts *Ludo Van Velzen: „Het aantal katholieke scholen in Vlaardingen zal binnen tien jaar gehalveerd zijn. Van Velzen concludeert derzoek ook dat de Schiedamse Ver eniging voor Christelijk Onderwijs „laks heeft gereageerd" op het terug lopend aantal leerlingen. De vereni ging zou te lang hebben gewacht met het sluiten van scholen, waardoor er kort na elkaar plotseling een aantal protestantse scholen in Schiedam dicht moest. „Het katholieke onderwijs, zo meent Van Velzen, „heeft echter tijdig aan de bel getrokken en zelf het besluit zijn on- genomen om enkele scholen te slui- Overigens ziet hij de toekomst van de katholieke scholen in Vlaardingen en Schiedam somber in. „De deconfes sionalisering krijgt de laatste jaren een steeds sterkere greep op het on derwijs. Dat treft nu vooral de ka tholieke scholen. Een deel van de protestantse ouders koos, ook vóór de ontkerkelijking intrad, toch al voor de openbare school. Hier zijn de gevolgen dus minder rampzalig." Vooral in Vlaardingen, waar het ka tholieke onderwijs nooit sterk verte genwoordigd is geweest, zullen vol gens Van Velzen harde klappen gaan vallen: „ik denk dat het aantal katho lieke scholen binnen 10 jaar gehal veerd zal zijn". SCHIEDAM In de Margriethal wordt op dinsdag 6 en woensdag 7 maart weer het jaarlijkse schoolvolley- bal-toernooi gehouden. Aan het toernooi kan worden deelge nomen door jongens- en meisjesteams uit het voortgezet onderwijs. Deze worden ingedeeld in drie leeftijds klassen: 14 en 15 jaar, 16 en 17 jaar, 18 jaar. De inschrijving (via de sport raad, die het toernooi samen met de VC Schiedam organiseert) sluit op 10 februari. SCHIEDAM - Het opluisteren van Turkse bruiloften is voor de leden van de muziekgroep Turquoise verle den tijd geworden. Sinds kort zijn zij voornamelijk bezig met het oefenen van een nieuwe muzieksoort: Een mengeling van oosterse- en westerse muziek die op dit moment gretig af trek vindt in café's in Schiedam en omgeving. De nieuwe manier van muziek maken is door Turquoise zelf „uitgevonden" De leden kwamen zo'n vier maanden geleden op het idee om eens iets heel anders te doen en grepen naar wester se instrumenten om Turkse melodiën te spelen. Liedjes met het traditione le Turkse ritme bleken plotseling heel anders te klinken. Mede door hun re cente televisieoptreden zijn zjj opeens veel gevraagde muzikanten geworden. Serdar, Mazhar, Taner en Behnan van Turquoise praten in rap Turks en af en toe een paar woorden Nederlands over oosterse en westerse mentaliteit en muziek. Omdat zij afkomstig zijn uit Istanboel is voor hen het verschil tussen het leven in Nederland of Tur kije niet zo heel erg groot. Mazhar: „lk voel mij geen Turk meer omdat ik al zoveel Nederlandse gewoonten heb overgenomen". Net als de overi ge leden van Turquoise blijkt hij wel Islamitisch te zijn opgevoed maar niet volgens alle strenge regels die de Islam voorschrijft te leven. „Zoals het drinken van een glaasje wijn", lacht Mazhar wiens studio aan de Schiedamse Edisonstraat een klei ne voorraad wijn bevat. „In Turkije drinkt men niet omdat de profeet Mohammed dit verboden heeft. Het verhaal gaat, dat Mohammed eens een feestje bezocht waar veel wijn ge dronken werd. Aanvankelijk vond hij dat heel gezel lig maar toen hij later de mensen zag vechten werd hij kwaad en verbood hen zich ooit nog eens te benevelen". Volgens Taner zou twintig procent van de Turkse mensen in Nederland niet meer volgens alle regels van de Islam leven. Van Dale benamingen die Nederlanders voor buitenlanders bedacht hebben. Voor al Taner was zeer geschokt toen hij in de grote Van Dale de uitdrukking: „Zo vies als een Turk" tegenkwam. „Dit is dom en onopgevoed", meent hij. In Turkije kent men dergelijke beledigingen niet. Het ergste wat men. daar tegen iemand kan zeggen is .goure", wat zoveel betekent als „niet Islamitisch". Het „dagelijks gebruik" van westerse instrumenten zoals saxofoon, trom pet en drums was de leden van Tur quoise eerst vreemd. In Turkije wor den deze instrumenten namelijk al leen gebruikt in militaire kringen waar ze in menig marskorps de bo ventoon voeren. Voor de Turkse volksmuziek, die in iedere streek weer anders is, worden vooral saz en kemence, beide snareninstrumenten gebruikt. Deze traditionele instrumenten heeft Turquoise nu ingeruild voor de wes terse. De muziek die ermee gemaakt wordt waarderen zowel Turken als Nederlanders. Mazhar, Serdar, Taner en Behnan, de leden van Turquoise. SCHIEDAM - Een shovel, een graaf- werktuig, was de oorzaak van het on geluk dat zaterdagnacht in de Hoofd straat plaatsvond. Omstreeks half drie reed de 23-jarige bestuurder A.V. met zijn auto in vol le vaart op de shovel in. Deze machi ne stond midden op de rijbaan ge parkeerd en moest verhinderen dat het verkeer niet in de daar gegraven kuil terecht zou komen. Het geheel was op onverklaarbare wijze onver licht. De inzittenden, J.d.L. en P.B. moes ten respectievelijk met een beenfrac tuur en een hersenschudding in het Schielandziekenhuis opgenomen wor den. De bestuurder bleef ongedeerd. Weekend-tas Zwart kunstleder Met voorvak, hengels en schouderriem 36:95 ^^■Alleen geldig bi] SCHIEDAM De vrouwenbond F.N V. belegt twee bijeenkomsten in het dienstencentrum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. lezing over bloemen en planten. Op woensdag 22 februari om 10.00 uur spreken Anneke van Gurp en El- dert Meijer, namens de Stichting voor de Raad van Bejaarden werk. Het on derwerp is „voorzieningen voor oude ren in Schiedam". VLAARDINGEN - Het dagelijks leven in Polen wordt nog altijd be paald door grote schaartse aan eerste levenbehoeften en lange rijen voor de winkels. Hulp uit het Westen blijft een noodzaak, aldus het Rjjnmonds comité Hulp voor Polen. Komend weekeinde houdt dit comité, samen met de Stichting Gereformeerd Jeugdcentrum een grote inzamelings actie in Vlaardingen. Jeugdhuis De West van genoemde Stichting is zaterdag 28 januari van 10.00 tot 16.00 open voor de inza meling. Dat geldt tevens voor de vol gende kerkgebouwen: Emmauskerk, Kerkcentrum Holy, Maranathakerk, Oosterkerk, Pniëlkerk en de Vredes- kerk. Ook hier kunnen zaterdag goe deren worden ingeleverd. De goederen die in Vlaardingen wor den ingezameld gaan naar kerkelijke instellingen in Krakow. Vandaaruit worden ze verder in Polen gedistri bueerd. Het contact-adres voor de Vlaardingse actie is P. de Jong, Koninginnelaan 685 te Vlaardingen. telefoon 746996. VLAARDINGEN De werkgroep Kerk en Samenleving is het komende weekeinde betrokken bij een drietal activiteiten. Op vrijdagavond 27 januari wordt een stiltekring gevormd midden op het Liesveld; vanaf 19.45 uur kan men bij wijze van stil protest tegen de kernwapenwedloop plaatsnemen in de kring. Op zaterdag 28 januari wordt de „Andere Markt" gehouden op het LiesveldVerschillende instellingen presenteren zich op deze markt. Daaronder bevinden zich onder meer Amnesty International, de Vereni ging Vluchtelingenwerk, de VLOS, de Vredesbeweging en de werkgroep Kerk en Samenleving. Stevige reistas... in een groot model. Van prima kwaliteit waterafstotende Ox ford nylon. Voorvak en boven kant zijn afsluitbaar met ny lon ritsen en slot. Afm. 55 x 35 x 22 cm. In zwart, naturel of marine. Céén-5^9B maar Het plan Langman om Wilton Fijenoord toch te laten voortbe staan heeft in de stad enthousiast- me gewekt. Geen wonder: als je iemand uithongert, is die dolge lukkig met een oude boterham. Zo zit het ook met Schiedam en de werkgelegenheid. Maandenlang al voelen de medewerkers van Wil ton Fijenoord het ontsag als een gepunt zwaard aan een paarden haar boven hun hoofd hangen. Je weet nooit, wanneer het naar be neden komt. Het plan Langman is dan een ver ademing. Ondanks de inhoud. Want de voormalige VVD-minis- ter van Economische Zaken wil er helemaal niet voor zorgen, dat Wilton Fijenoord ongeschonden uit de strijd komt. Integendeel. Hij vindt afslanking noodzakelijk en hij stelt voor de uiteenlopende bedrijfonderdelen in aparte BV-s onder te brengen. Zo kan afdeling A afdeling B niet in haar onder gang meeslepen. Dat lijkt allemaal verdacht veel op de ondergang van die andere stut- pilaar der Nederlandse economie, de zo slagvaardig geleide OGEM. Toen dit kaartenhuis in elkaar stortte, werden er uit de brokken twee groepen BV-s gevormd. De ene heette „Sterfhuis" en ze be- Plan Langman stond slechts om zo snel mogelijk te gronde te gaan. Op de een of andere manier moet ik daar steeds aan denken, als ik mensen hoor vertellen over het opsplitsen van Wilton Fijenoord in verschillende onderdelen. In ieder geval maakt het plan Langman duideljjk, dat nog steeds niemand bij Wilton Fijenoord er zeker van kan zijn dat hij aan het eind van het jaar nog werk heeft. Want niemand weet, waar de afslankin gen precies worden toegepast. En niemand kan voorspellen, welke van de nieuwe BV's het eerst het hoofd in de schoot zal leggen. Momenteel gaan veel Schiedam mers ervan uit, dat Wilton een toe komst heeft als reparatiewerf. Het overeind houden van de nieuwbouw is niet de moeite waard, redeneren zij verder, want er is een enorm schepenoverschot op de hele we reld en er valt gewoonweg niets te bouwen. Die nieuwbouw is het dode hout van een verder gezonde werf. De Wilton-werknemers zelf denken daar heel anders over. Schepen, zo vertelde een van hen mjj, zijn de afgelopen dertig jaar enorm veranderd.Ze werden niet alleen groter, maar er zijn in de tussentijd ook een massa uitvin dingen gedaan die de praktijk van het varen krachtig hebben beïn vloed. Wie schepen met succes wil repa reren, moet heel goed op de hoog te blijven van die technische ver nieuwingen. Anders daalt de kwa liteit van zijn werk. En dat weten de klanten heel goed. Wilton Fijenoord moet concurre ren op een markt, waar veel goed kopere mededingers zijn. Dat is helemaal niet zo erg. De cliënt is namelijk niet alleen op zoek naar de laagste prijs, maar ook naar de beste kwaliteit. Die kan Wilton Fijenoord op het moment bieden, al heeft de reputatie van het bedrijf door de rare manipulaties van de RSV-directie fikse klappen gehad. Daarom heeft onze werf, aldus veel Wilton-mensen, een afdeling nieuwbouw nodig. Die brengt op drachten binnen bij de reparatie. Dit is een steekhoudend argument en de „saneerders" van zogenaamd onrendabele onderdelen moeten er goed rekening mee houden. Zachte heelmeesters maken stin kende wonden, maar te diep snij dende chirurgen hebben veel do den op de operatietafel. HAN VAN DER HORST

De Havenloods | 1984 | | pagina 3