SSMMuI 'Situatie in Oost levensgevaarlijk' Nijpend tekort aan 'recherche personeel' ÉxógW«^ 1975 DE Q HAVENLOODS Verkeerswerkgroep brengt rapport uit ter meulen ter meulen mode om 9 maanden mooi te zijn 'We zouden meer zaken kunnen aanpakken' Uitwisselingsproject werkloze jongeren ter meulen De eerste prijs Vier remises in eerste (dam) ronde Martinit: 'Wij winnen derby' Schiedamse berichten DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 5-582 Alléén dit weekend... is dit zachte veloürs tapijt zo voordelig! Van mooie kwaliteit 100% polyamide. Met schuim rubber rug. In de kleuren ca mel, ivoor op beige. 400 cm breed Per meter_ slechts SCHIEDAM - De verkeers werkgroep Schiedam-Oost heeft een rapport gepubliceerd waarin aanbevelingen worden gedaan om de naar hun mening zeer on veilige verkeerssituatie in de wijk te verbeteren. Aan het rap port, dat de titel „Verkeer con tra wonen" draagt, is door een groep van zes mensen drie jaar gewerkt. De leden van de werkgroep vonden dat het verkeerscirculatieplan voor Oost veel te lang op zich liet wachten. Bovendien is men van mening dat de gemeente onbevredigende antwoor den heeft gegeven op vragen van de bewoners: „De oplossingen zijn be perkt gebleven tot het plaatsen van een paar borden". In het rapport komen vooral de si tuaties op de belangrijkste verkeers wegen in de wijk, de P.K.O.laan, de Lorentzlaan en de Boerhaavelaan en de bijbehorende pleinen aan de orde. Ook het verkeer op het Stationsplein is onderwerp van onderzoek geweest. Eén van de conclusies van de werk groep is dat de drukte vooral veroor zaakt wordt door zogenaamd sluip- verkeer: verkeer dat niet zijn bestem ming vindt in de wijk, maar er wel doorheen komt. Bovendien zou er te hard gereden worden. De sterk groeiende autohandel in Oost is vol gens de werkgroep verantwoordelijk voor het tekort aan parkeerplaatsen op de Van Swindenstraat, de Snellius- singel, Overschiesestraat en de Singel. Oplossing In het rapport, dat woensdag aange boden werd aan wethouder Zijdeveld, wordt ook een aantal suggesties ge daan om de verkeersproblemen op te lossen. Zo wordt, na gereedkomen van de brug tussen Vlaardingen en Brauwweg, het afsluiten van de Over- schieseweg (ter hoogte van het spoor wegviaduct) voor gemotoriseerd ver keer bepleit. Op deze manier zou ook het parkeerterrein aan de Overschie- seweg uitgebreid kunnen worden. Ook de verbinding tussen Horvathweg en Stationsplein zou volgens de leden van de werkgroep afgesloten moeten worden. „Op de Horvathweg kan dan eenvoudig een aparte busbaan wor den aangelegd". Andere aanbevelingen die in het rap port worden gedaan zijn het aanleg gen van meer oversteekplaatsen, het afschermen van fietsstroken door middel van paaltjes en het opheffen van onoverzichtelijke situaties op het Lorentzplein en Boerhaaveplein. De leden van de verkeerswerkgroep hopen dat het rapport „zal leiden tot initiatieven van de gemeente". „Het blijft voor fietsers en voetgangers in Oost levensgevaarlijk", zo luidt hun conclusie. Sjieke blouse.. met glanzende vertikale streepverwerking, ideaal voor de wat grotere maten. In di verse kleuren. Maten 38 t/m 52 van39^g voor Slank afkledendeTok... van een mooie kwalitteit imita tie suède. Vormbehoudend en machinewasbaar. In diverse modekleuren. Maten 38 t/m 48 Van 49t5CT voor -Een aantal leden van de werkgroep met het rapport Verkeer contra wonen". POSITIE KLEDING ^Monique Dorpsstraat 63 I Passage 232 Zoetermeer Waddinxveen 079 164084 01828-15427 SCHIEDAM - In gebouw De Rank aan de Schiedamseweg speelt op zaterdag 4 februari de Bijdorpse Toneelvereniging het stuk „Pimmetje". Het is een komi sche thriller, geschreven door R. Feen- stra en geregisseerd door Nancy Mac Gillavry. Na afloop van de voorstelling, die om 20.00 uur begint, is er gelegen heid om te dansen. SCHIEDAM - De Schiedamse politie heeft deze week alle cijfers over de activiteiten van het afgelopen jaar op papier gezet., Drie ontwikkelingen missaris P. van den Hengel: „het mer ken van fietsen, bijvoorbeeld numme ren aan de hand van het postcode- boek, zou een oplossing kunnen zijn. zijn uit de statistieken over 1983 af Maar het registreren van fietsen is al- te leiden. Zowel de „lichte" crimina liteit'(diefstal, Inbraken en vernie lingen) als de „zware" criminaliteit (gewelddelicten bijvoorbeeld) is de afgelopen jaren toegenomen. Het aantal misdrijven was in 1983, in vergelijking met dat jaar daarvoor, zelfs met 20 pet. gestegen. Overigens we geen tijd. leen zinvol als heel de regio meedoet. In Schiedam willen we er dit jaar mee beginnen. De eigenaar kan dan zijn fiets laten registreren alleen de coör dinatie van de registratie zal in han den van de politie zijn. Om alle 36.000 fietsen zelf te merken hebben Ook de Schiedamse verkeerspolitie heeft te kampen met een personeelstekort. is het aantal opgeloste zaken geste gen, al bleef deze stijging (3 pet.) wel flink achter bij de toename van het aantal zaken. Het zogenaamde „oplossingspercen tage" ligt het laagst bij diefstallen van fietsen. Zo werden in 1983 1135 fietsen gestolen, terwijl daarvan slechts 92 werden teruggevonden. Overigens werkt de Schiedamse poli tie aan een methode om het stelen van fietsen terug te dringen. Com- Van den Hengel is van mening dat het oplossingspercentage negatief b'e- invloed wordt door het personeels tekort bij de politie: „Tientallen za ken zouden we zo kunnen aanpakken als we er maar mensen voor hadden". Overbelast Vooral de recherche is volgens Van den Hengel overbelast: „een mens wil in zijn leven wel eens één keer een schoon bureau hebben, de recherche kent dat gevoel al jaren niet meer". Naast de stijging van de criminaliteit en de stihgende druk op het politie personeel was er in 1983 ook sprake van een daling van het aantal ver keersongevallen. Opvallend was dat de winst hier voor al behaald was bij het verkeer op de kleinere wegen. Op de hoofd- en rondwegen van Schiedam was het aantal ongevallen gelijk gebleven. Ook het aantal door de politie op gelegde rijverboden is gedaald (120 in 1982 tegen 87 in 1983). Hieruit mag echter niet de conclusie getrokken worden dat er minder met een glaasje op gereden wordt. Van den Hengel: „In de praktijk worden er bij groots opgezette alcoholcontro les minder mensen betrapt dan bij controles waarbij we met een aantal wagens de stad ingaan en zo veel mo gelijk mensen aanhouden". (rnitatiesuèa® Extra voordelig... Deze warme velours gor dijnstof is extra breed en wordt gratis gemaakt dus ex tra voordelig! In de kleuren bruin, beige, rood, groen of goud. 150 cm breed. Per meter slechts WATERWEG-NOORD - Het Provin ciaal Bestuur van Zuid-Holland heeft subsidie toegekend aan een bewust makingsproject onder de schooljeugd. Het gaat om een uitwisselingsproject tussen jongeren in Zuid-Holland en in de krottenwijken van Nairobi (Kenia). Voor beide groepen jongeren is de kans op betaald werk klein. Neder landse werkloze jongeren krijgen een uitkering, kunnen iets aan scholing doen of aan vrijetijdsbesteding. Werk loze jongeren in Nairobi proberen mét allerlei karweitjes, zoals schoen poetsen en op geparkeerde auto's passen wat geld te verdienen, lukt dat niet dan vervallen ze vaak tot stelen en prostitutie. Sinds een aantal jaren probeert de Undugu-society, waarbij ook Neder landse vrijwilligers werken, de jonge ren in Nairobi te helpen door scho ling in ambachtelijke beroepen en door samen met de jongeren kleine zelfstandige bedrijfjes op te zetten. Hier kan een bescheiden inkomen worden verdiend. In Nederland zijn er soortgelijke ont wikkelingen om mensen te stimule ren vopr zichzelf te beginnen. Men kan subsidie krijgen, werken met be houd van uitkering in de beginperio de en er komen steeds meer bedrjjfs- waar gc ruimte kan worden gehoord. Er zijn dus duidelijke overeenkomsten en verschillen tussen de situatie daar en hier. Naast de informatie-uitwisseling staat een gereedschapsinzameling op het programma. Het gaat om overtollig of gebruikt gereedschap dat nog goed te gebruiken is in de bedrijfsjes in Nairobi. Het gaat voorlopig om naai machines, timmergereedschap en metaalbewerkingsgereedschap Scholen, of andere geïnteresseerde groepen kunnen informatie krijgen via tel.015-120447. GRATIS GEMAAKT STADSKRONIEK- D'66 moet het hebben van publiciteitsstunts en van die waarheid is ook het plaatselijke raadslid Adri Reijnhout overtuigd. Dat bleek op de laatste raadsvergadering. Daar stelde Reijnhout voor om prijzen uit te reiken aan zijn actiefste èn aan zijn meest luie collega's. De plaatse lijke journalisten moesten maar uitmaken wie voor zo'n onderschei ding in aanmerking kwam. Schiedamse politici zijn amateurs en als zij een schoen zien, die past., trekken zij hem onmiddellijk aan. Direct na de vergadering al werd Adri door raadsleden toornig aan gesproken. Dit zouden ze hem niet vergeven. D'66 is behalve publiciteitsgevoe- lig ook een beetje week. Een paar dagen later halveerde Reijnhout zijn idee. We hoeven nu alleen nog maar de beste raadsleden uit te zoeken voor die prijs. Dat van die slechtste heeft hij la ten vallen. Geen bewijs van moed! Mijn zin om met de stunt mee te doen - voor zover aanwezig - is nu hele maal verdwenen. Want het was al een idee, dat van zelfoverschatting getuigt. Raadsle den kijken allemaal naar Den Haag vandaag in het trotse besef, dat zij kabouteruitvoeringen zijn van de volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer. Wij zijn degenen om wie het draait in Schiedam, denken ze dan. Niets is minder waar. Een gemeen teraad kan zich met veel bemoien maar de dingen waar het werkelijk om gaat, vallen buiten haar com petentie. De plaatselijke economie bijvoorbeeld. Als het op behoud van banen aankomt bijvoorbeeld bij Wilton Fijenoord - kan een ge meenteraad alleen maar jammeren bidden en smeken. In feite is het daarbij de laatste weken ook gebleven. Een stad kent naast het bestuur talrijke andere organisaties die een zeer grote invloed uitoefenen op het dagelijks leven: de midden stand, de vakbeweging, het sport gebeuren, de grote industriëlen. En de gemeenteraad is niet de spil waar alles om draait. Er is hele maal geen spil. De ontwikkelingen in de gemeen teraad verdienen veel aandacht in de pers, maar lang niet alle. Er zijn belangrijker dingen aan de hand. En journalisten horen weinig tijd te hebben voor grappige activitei ten, zoals het selecteren van het beste raadslid. Daarvoor is de zaak gewoon niet belangrijk genoeg. HAN VAN DER HORST. Raamwisser Met telescoopsteel. Uitschuifbaartot 13.95 VROOM DREESMANN Alleen geldig bij de vestiging Rotterdam-Hoogstraat SCHIEDAM - Dat Wim Vrijland in de eerste ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap Rob van Ejjk versloeg, mag een ver rassing lijken. Toch was dat het ge zien het partij-verloop geenszins. De openingsronde werd gekenmerkt door remises. Alleen kampioen Ron Heusdens kan verder tot winst. Hij versloeg Memster. De familie-duels (Aad tegen Sjaak Prins en Leo tegen Tiny Mous) eindigden onbeslist. Ook Bastiaanse-Groeneveld en Van Schaik Van Willigen werden puntendelingen. De laatste partij werd gekenmerkt door een vroege dam van Van Schaik (na elf zetten). In het middenspel haalde Van Willigen dat gevaar even wel weer van het bord. SCHIEDAM - Een door schorsingen en een blessure danig veranderd Mar tinit gaat, zo laat secretaris Loet Ver linde nadrukkelijk weten, zondag in de Thurlede-broederstrijd (14.30 uur) tegen Excelsior'20 revanche halen voor de destijds geleden 4-0 neder laag. „Op het Excelsior gras hebben we nog nooit verloren", klinkt het vastberaden. Ongetwijfeld zal Excelsior-trainer Eric Gudde (hij en assistent Gijs de Jong verlengde onlangs het contract voor een jaar) het er niet mee eens zijn. Bij Martinit ontbreken de ge schorste Sjaak de Jong, Aad Gouka, Leen Korengevel en Ruud van der Horst. Verder is John Nagelhout ge blesseerd en besloot Jan Blom om de kicksen in de wilgen te hangen. Martinit mobiliseert nu de jeugd. „De kans om door te breken zullen zij on getwijfeld niet laten liggen", weet Verlinde. „Al zou Excelsior'20- Martinit de enige wedstrijd zijn, die door kan gaan, dan vinden we dat prima. We willen graag spelen. Want we winnen gewoon". SCHIEDAM - Bjj de Filmclub Schie dam zijn vrijdag 3 februari twee films te zien rond het thema „winging Lon den". De voorstellingen van „Deep End", van Jerry Skolimowski en „Blow Up", van Michelangelo Antonioni, beginnen om 20.30 uur. De toegangprjjzen bedragen f.6,50 voor niet-leden en f.5,- voor leden van de filmclub. De filmclub is gevestigd in ge bouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Schildersschool 13.00 uur de feestelijkheden aan ae Mgr. Nolenslaan openen. In het schoolgebouw wordt van 15.00 tot 16.30 uur een jubileumsreceptie ge houden. De bruggen over de vijver aan de Bur gemeester Honnerlage Gretelaan zullen een jaar lang niet gebruikt kunnen wor den. De dienst gemeentewerken 'acht dit nodig in verband met onderhoudswerk zaamheden aan de riolering. Deze week is ook het voetpad aan de zuidzijde van de Gretelaan, tussen Parkweg en Dam- 'aan, buitei *-"J -- :e maken v< In de Dorpskerk te Kethel wordt op vrijdag 3 februari het orgel bespeeld door Kees Passchier. De bas Jaap Blom verleent zijn medewerking aan het pro gramma. De toegang tot de bespeling, die ongeveer een uur zal duren is gratis. Wel wordt een bijdrage gevraagd voor het orgelfonds. Het concert begint om 19.30 uur. Ooievaars" wordt op woens GEVESTIGD I.S. Chung tandarts Praktijk: Mathenesserlaan 355 3023 GB Rotterdam telefoon 010 - 763343

De Havenloods | 1984 | | pagina 3