'mmmmm De nationale ombudsman behandelt alle klachten WERKGROEP VROUWEN IN PND WIL (H)ERKEND WORDEN DE Q HAVENLOODS 14?5 ter meulen Informatie-avond over honingpollen Film in Hé Joh Handbal voor schoolmeisjes Het laatste toevluchtsoord 'Begeleiding staat nog in kinderschoenen' 'Breakdancing en electric boogie niet zomaar een rage' ter meulen n Extra voordelige aanbieding... Dit schuimvinyl is gemakkelijk zelf aan te brengen, naadloos te plakken en stootvast. In een groot aantal kleuren en dessins o.a. granol en textiel. Nu door schoonheidsfoutjes extra laag in prijs. 100 cm breed Per meter van 14,80 voor Alléén VLAARDINGEN - In zaal Concor dia wordt donderdag 8 februari een informatiebijeenkomst gehouden over de werking van Honing Pollen en Propolis. Onder meer middels dia's wordt uit leg gegeven over deze middelen die gewonnen worden in woestijnen van Amerika. Beide artikelen hebben een grote geneeskrachtige werking en worden al door vele duizenden men sen gebruikt. Gezien de grote belangstelling voor deze bijeenkomst wordt aangeraden vooral contact op te nemen met or ganisatrice, mevrouw Doddema, tele foon: 01899-12935. Voor degenen die al hebben gebeld is inmiddels een plaars gereserveerd. Op^deze avond wordt tevens informatie gegeven over de verkoopadressen waar Pollen en Propolis gekocht kunnen worden. De bijeenkomst in Concordia (Westha- vankade/hoek Rijkestraat) begint om 20.00 uur. VLAARDINGEN - In koffiebar Hé Jöh, Weeshuisplein, draait op zater dag 4 februari de film Time to run. Aanvang 20.30 uur. De toegang is gratis. Hé Jöh werkt tevens mee aan een drietal themadiensten in de Bethel- kerk. De eerste is op zondag 5 febru ari en het thema is „In geloof gaan". Voorganger is dominee Sjouke Brui ning. Het koor van Youth for Christ verleent haar medewerking. VLAARDINGEN - De raad voor sport en recreatie wil gedurende de voorjaarsvakantie op 5 en 6 maart a.s. een handbaltoernooi houden voor meisjes van het Vlaardingse ba sisonderwijs. Het toernooi vindt plaats in de sport hal aan de Floris de Vijfdelaan. Per school kan met één meisjesteam wor den ingeschreven. Er dient dan con tact te worden opgenomen met de sectie schoolsport van de afdeling sport, recreatie en jeugdzaken op het stadhuis, tel. 355888. De prestatie lopen voor scholieren worden afge werkt op 12 april in park 't Nieuwe- lant voor scholen uit Holy, Ambacht en Babberspolder, aanvang 18,30 uur en op 10 mei 1984 in het Hof voor de scholen uit Oost, Centrum, Vetten- oordpolder. Ook deze loop begint om 18.30 uur en de af te leggen af stand bedraagt in beide gevallen twee kilometer. Leon van IJzerloo naar NK-aspiranten VLAARDINGEN - Door de 100 meter vlinderslag met 1.10.0 binnen de limiettijd af te leggen plaatste Leon van IJzerloo zich voor de na tionale aspirantenkampioenschappen in Uden. Het Schiedamse talent stelde zijn uit zending zeker tijdens wedstrijden van de KNZB C-competie, die voor VZC zeer succesvol waren. De Vlaardingse equipe won en hield Kempvis en Po seidon achter zich. Voor eerste plaatsen zorgde niet al leen Leon van IJzerloo, maar ook zijn broer Marco, Reinier van der Bend (weer sneller op de 400 meter), Esther Brouwer, Marielle de Ligt en Robert de Vries. Dr. J.F. Rang is jurist, legde al in zijn studiejaren het accent op het sociaal recht, was na zijn afstuderen een tijdje werkzaam in het bedrijfsleven bij een verzekeringsmaatschappij, vervulde op de Vrije Universiteit onder andere de functie van personeelschef en kwam daarna in aanraking met het gezondheidsrecht. In zijn werk kreeg hij contact met patiënten en artsen en hun problemen en toen hij aan twee universiteiten werd benoemd (Utrecht, ar beidsrecht, en Leiden, gezondheidsrecht), bleek eerst goed waar de belangstelling van de heer Rang lang. Hij werd betrokken bij de instelling van klachtencommissies bij de Sociale Verzekeringsraad en de Ziekenfondsraad. Een aantal jaren heeft hij, als voorzitter van die commissies, kunnen ervaren wat kan worden gedaan voor de gewone burger door een man die zich echt betrokken weet bij de moelijkheden van mensen, die tussen de radertjes van een overheidsmachine vermorzeld dreigen te raken. Instituut Wat doet de ombudsman? De ombudsman is zo langzamerhand een heel instituut geworden met ruim 40 medewerkers; dit jaar komen er nog een paar bij want de Tweede Ka mer vindt het belangrijk de ombuds man alle ruimte te geven. Elke klacht die bij hem binnenkomt, wordt be handeld. Natuurlijk behandelt Hij niet elke zaak zelf; gemiddeld 3000 klachten per jaar is dat gewoon onmogelijk. Zijn medewerkers verrichten veel (voorbereidend) werk. De rapporten die over bepaalde klachten worden opgesteld, vormen dan ook maar een heel klein deel van het werk. Echt heel zwaar onderzoek - vaak is de ombudsman er dan persoonlijk bij vind in 1982 plaats in 513 gevallen en 32 daarvan werden afgesloten met een rapport. In 1983 werden er 92 rapporten uit gebracht. Teleurstellend? Honderden klachten worden op een heel andere, vaak veel snellere manier behandeld en afgedaan. Telefonisch overleg met de klagers, ambtenaren en ambtelijke organisaties leidt soms tot een vlugge bemiddeling, waaraan de burger veel meer heeft dan een „ellenlange" weg naar een rapport. Als het heel drin gend wordt - en per jaar komt dat zo'n tien keer voor - gaat er een lichtblauwe brief van de ombuds man naar een minister of staats- Hjj kan heel vlug zaken doen, dat be wijst het opheffen van het beslag dat het ministerie van Financiën al had laten leggen op een binnenvaartschip, en het voorkomen dat een Surinaam se jongen die tot aan de Raad van State zijn wanhopig verzoek had ver loren om zijn studie hier te mogen beëindigen, het land werd uitgezet. Bevoegdheden De Nationale ombudsman behandelt alle klachten die bij hem op tafel ko men, al is hij niet bevoegd elke klacht te onderzoeken. Hoe zit dat? De wet die het instituut Nationale ombudsman in het leven heeft geroe pen, zegt heel precies wat de ombuds man wel en wat hij niet mag onder zoeken. Het handelen van de rijks overheid en de rijks- en gemeente politie vallen onder de bevoegdheid van de ombudsman. „Ik moet oorde len of de overheid zich jegens de bur ger behoorlijk of onbehoorlijk heeft gedragen in concrete gevallen", zegt dr. Rang ter toelichting. Het gaat dus niet om algemene dingen, om het al gemeen beleid, bijvoorbeeld de bezui nigingen, maar om heel concrete za ken zoals een ambtenaar die „verve lend" doet, brieven te laat of hele maal niet beantwoord, een beslissing niet of te laat verstuurt of er niet bii Op 1 januari 1982 toen de Nationale ombudsman offi cieel met zijn werk begon, la gen er al 703 klachten op zijn bureau. In 1982 kwamen daar nog eens ruim 4000 bij. In 1983 waren het er meer dan 2700. De Nationale om budsman, dr. J.F. Rang, zelf vindt dat maar het topje van de ijsberg van klachten en problemen die de burger heeft met betrekking tot het handelen van de overheid. Wie diep in zijn hart kijkt, meent te bespeuren dat hij eigenlijk alleen maar tevreden zou zijn als elke klacht die iemand ergens in Nederland heeft over de een of andere overheidsfunctionaris, bij hem op tafel zou liggen. Pas dan wordt er naar het oor deel van deze onafhankelijke klachtenbehandelaar echt ge bruik gemaakt van het op 1 januari 1982 in het leven ge roepen instituut, de Nationa le ombudsman. Hij is door de Tweede Kamer aangesteld en is ook alleen maar door diezelfde kamer op het matjeje geroepen en eventueel te ontslaan. Wie is die man, wat kan en wat mag hij? Heeft het zin met uw klachten naar hem toe te gaan? En dat zijn een paar van de vragen waarop we hier een antwoord proberen te ge ven. Dr. J.F. Rang. vermeldt bij wie je in beroep kunt gaan. Daarbij kan de Nationale om budsman echter het best beschouwd worden als een laatste toevluchtsoord. Het is namelijk zo, dat er in de amb telijke wereld al een groot aantal mo gelijkheden is om klachten te laten onderzoeken. Wanneer dergelijke mogelijkheden niet voor handen zijn kan men zich wenden tot de Nationa le ombudsman. Wanneer een klacht beter elders kan worden behandeld, wordt deze naar de juiste instantie doorgestuurd". „De ombudsman moet er altijd op letten dat hij zich niet bemoeit met zaken waarin iemand de mogelijkhe den heeft de rechter in te schakelen. De Ombudsman is dus een soort ver vangende rechter". De Ombudsman vindt dat eigenlijk ook alle klachten over lager overhe den zoals de gemeenten, bij hem thuishoren, heowel heel wat burge meesters het beslist niet met hem eens zijn. „In de gemeente leef je, je woont er, daar komen de eerste wrijf punten met de overheid te voorschijn en ik vindt dat binnen een paar jaar ook de gemeenten onder de bevoegd heden van de Ombudsman moeten vallen", zegt de heer Rang beslist. De Ombudsman zal hier wel gelijk krij gen, hij is - zoals anderen zeggen - een harde, een doordrammer die niet gauw opgeeft als hij vindt dat de kla ger gelijk heeft. Hij heeft geen ongelijk als we zien dat maar liefst 58 pet. van de klach ten die in 1982 op zijn tafel beland de, zogenaamde buitenwettelijke klachten zijn, klachten die hij ingevol ge de wet niet mag onderzoeken. Overlieden Daarvan blijkt zo'n 35 pet. over de lage overheden te gaan. Buitenwet telijke klachten worden in die zin wel behandeld, dat de ombudsman de mensen de weg wijst naar de juiste in stantie en bijvoorbeeld uitlegt hoe bepaalde regelingen in elkaar zitten. De onduidelijkheid van veel over- heidsbeslissingen vormt vaak een aan leiding tot ontevredenheid en door die verklaringen verdwint de grond om te klagen, om ge „genomen" te voelen. De ombudsman is geen rechter, hij is ook geen dominee of sociaal raads man, hij heeft van alle drie iets en nog een aantal dingen meer. De Nationale ombudsman we heb ben er in Nederland maar één - legt de eed van trouw aan de Grondwet af. Hij mag zich niet bemoeien met het regeringsbeleid en met zaken waarvoor een rechter de bevoegdheid heeft te oordelen. Hij heeft het recht mensen op te roepen en iedereen - behalve de minister die zich mag la ten „vertegenwoordigen" - is ver plicht te verschijnen en onder ede of na-het afleggen van de belofte, te ant woorden op de vragen die worden ge steld. Hij kan aan het eind van zijn onder zoek op verschillende manieren -iets doen. Een rapport opmaken, dat ze ker naar de klager en naar het betrok ken administratief orgaan gaat (de chefs van de ambtenaar dus); een oordeel geven over de manier waarop is gehandeld en een aanbeveling hoe, naar de mening van de ombudsman, in de toekomst moet worden gehan deld. De Nationale Ombudsman is volstrekt onafhankelijk. Eenmaal per jaar krijgt de voorzitter van de Tweede Kamer een jaarverslag van de om budsman. De ombudsman kan de mi nister oproepen, hij kan elke ambte naar om informatie vragen en de ambtenaar is verplicht die te geven. Voor meer informatie kan men zich wenden tot: De Nationale Ombuds man, Postbus 30200, GE of Prinsen gracht 63-65, 2512 EX 's Gravenha- ge, tel. 070-898989. Een sociaal gevoel bewoog de heer Rang tot het insturen vane een solli citatie voor de functie van ombuds man, toen de Tweede Kamer de oproep daartoe deed. Hij had ont dekt hoeveel gevallen met vaak schrij nende klachten noot a„aan de beurt komen", hoeveel mensen tussen de wal en het schip vallen, hoeveel kla gers ook nergens terecht kunnen omdat eenvoudig niemand bevoegd is hun klacht te behandelen. De werkgroep Zuid - Holland is donderdag 2 februari van 19.00 uur tot 22.30 uur bereikbaar onder telefoonnummer 010-127592-en vrij dag 3 februari van 14.00 tot 17.00 uur 010-348993. Tijdens dese uren kan men vragen stellen over PND. Bovendien kan men zich dan aan melden voor de voorlichtingsavonden die op 21 februari in Westwijk in Vlaardingen en 22 februari in Vlinderbuurthuis te Rotterdam plaatsvinden. ROTTERDAM - Tien procent van de 200.000 vrouwen die in ns land jaarlijks zwanger wor den, krijgt na de bevalling te maken met een min of meer ernstige vorm van kraamdepres- sie. De kans dat ze na de medi sche behandeling snel genezen is echter klein. Onnodig klein vindt de onlangs opgerichte Werk groep Zuid-Holland van de Stichting Vrouwen in Postnatale Depressie. „Het grootste probleem is dat de in moeilijkheden geraakte vrouwen PND niet tijdig herkennen en dat veel artsen door hun onbekendheid op dit terrein, niet de juiste medicijnen voorschrijven," aldus de werkgroep die deze situatie zo snel mogelijk wil veranderen. Het is de bedoeling in ge heel Rijnmond voorlichtingsavonden te houden, zelfhulpgroepen op te richten en de bestaande telefonische hulpdienst uit te breiden. Bovendien gaan de leden van de werkgroep art sen bezoeken om meer bekendheid te geven aan de verschillende behandel wijzen. Huilbuien Bijna alle vrouwen hebben kort na de bevalling miskraam of abortus last van een tijdelijke persoonsverande ring. Dit verschijnsel gaat gepaard met huilbuien, stoornis van het dag en nachtritme, vermoeidheid en in ergere gevallen zelfs met concentra tie-zwakte, vraatzucht, paniek, agres- Na de bevalling hebben bijna alle vrouwen last van een tijdelijke persoonsverandering. sie en zelfs zelfmoord-gedachten, biliseert en de vrouw zich „vreemd" Onderzoekingen hebben aangetoond °f „anders" blijft voelen dan is goede dat de oorzaak hiervan een verstoor- medische behandeling erg belangrijk, de hormoonbalans is. Hormonen be- Blijft deze uit, dan kan de storing palen - namelijk een belangrijk deel tragische gevolgen hebben voor de van de gevoelens. Wanneer de ontre- 'vrouw en het hele gezin, geling zich niet binnen korte tijd sta- „PND veroorzaakt in ons land nog Cursusleider Rob Bosma: VLAARDINGEN- Gericht op jon geren van 13 tot en met 17 jaar is het breakdancing en electric boogie. Een nieuwe cursus van het bureau sportie ve recreatie, waarmee op woensdag 8 februari wordt gestart. „Het is niet zomaar een rage", vindt Rob Bosma. „Het kent zoveel vormen van bewe gen, dat het zeker meer inhoud en toekomst heeft, dan bijvoorbeeld aerobic dancing, waarvan de invloed nu alweer aan het tanen is". Gedurende drie weken staat op woensdagavond tussen half negen en tien uur in recreatiehal Oost, Ooster straat 86, het breakdancing/electric boogie centraal. „We openen met de eerste beginselen en wanneer daarne de interesse blijft, gaan we het verder uitwerken", legt Rob Bosma uit. Hoewel daarna het breakdancing (tij dens een half uur) het hoofdthema blijft, zullen op de volgende avonden ook andere takken van sport, zoals basketball, tafeltennis, boksen, fit ness- en krachttraining, worden toe gevoegd. Ook kunnen de deelnemers zelf ideeën en wensen aandragen. De kosten zijn twee gulden per avond Geadviseerd wordt om makkelijk zit tende kleding aan te trekken. Infor matie: bureau sportieve recreatie, stadhuis Westnieuwland, tel. 355888 toestel 159 of 199. aanzienlijk, maar ook onnodig veel lijden", zegt Wilma de Hoog van de nieuwe werkgroep. „Medische bege leiding van de postnatale depressie staat hier nog in de kinderschoenen. In de opleiding van artsen, verloskun digen en verpleegkundigen wordt wel aandacht geschonken aan de ernstige vorm van PND, de kraambedpsycho se, maar nauwelijks aan de andere vormen. Toch is PND geen welvaarts ziekte. Het bestaat namelijk net zo lang als vrouwen kinderen krijgen". De werkgroep wil bereiken dat PND (h)erkend wordt. Het streven is de medische en de para-medische wereld te overtuigen van de goede methoden die in Engeland zijn ontwikkeld en die ook in ons land moeten worden toegepast. Slechts twee artsen in Nederland pakken het probleem op die manier aan. Eén van hen is de gy naecoloog Ernst Loendersloot uit Wageningen, die ook wel „de God van de PND" wordt genoemd. Zijn behandeling is er op gericht om het hormoonpeil op het juiste niveau te brengen met behulp van progesteron en vitamine B6. De resultaten zijn verrassend. „Ondanks deze goede resultaten zien de meeste artsen geen heil in deze methoden. Daarom worden nog steeds vrouwen volgepropt met kal meringsmiddelen als valium, temesta en librium. Daarom ook worden vrouwen nog steeds weggestopt in psychiatrische inrichtingen waar ze onderworpen worden aan vaak verne derende therapieën om de oorzaak yan het abnormale gedrag te vinden. Het wordt jarenlang tobben want PND verandert na een jaar in PMS, het premenstrueel syndroom. De hor moonbalans wordt er echter niet door beihvloed", zegt Wilma die zelf alle ellende heeft meegemaakt. Steunpunt De werkgroep wil in deze regio een steunpunt vinden voor de Landelijke stichting Vrouwen in Postnatale De pressie. Er moeten voorlichtingsavon den worden gehoudenwaar alle infor matie wordt verstrekt over deze ziek te en hoe men het kan voorkomen. Voorlopig is de werkgroep alleen be reikbaar via het telefoonnummer van de stichting 02977-23039. In de nabije toekomst wil de werkgroep een eigen nummer hebben. Het adres van de Stichting is: Postbus 303, AH Aalsmeer. Damespyjama's voordeliger... Allerlei modellen damespyja ma's van goede badstof of in terlock kwaliteit nu voor spot prijzen! Krimpvrij en met een goede pasvorm. In diverse kleuren. Maten ES(34), S(36/38) M(40/42), L(44/46), XL(48). van-2^= en ^2^ nu slechts PYJAMA VOORDEEL SCHIEDAM Door in de finale Erwin Jansen met 3-1 te verslaan werd Theo van der Bie clubkampioen van de tafeltennisvereniging De Reling. Koos Vellinga finishte als derde. De dubbeltitel ging naar de „vetera nen" Ton Verdoes en Harry Kreischer. In de eindstrijd zegevierden zij met 2-1

De Havenloods | 1984 | | pagina 5