Vakantie met een snufje revolutie mammxmm DECADENTIE Cuba telt ongeveer 120 hotels met in totaal 30.000 bedden. De hotels zijn over het algemeen redelijk goed bezet. „De bezettingsgraad ligt rond de 75%", zo laat Ricardo Delmonte van het Bureau voor Toerisme op Cuba weten. De opkomst van het toerisme houdt tevens in, dat men bouwplannen voor nieuwe hotels heeft ontwikkeld. Zo zullen er in de badplaats Varadero in 1985 vijf nieuwe hotels de deuren openen. Nieuwe hotels zijn nodig volgens de heer Delmonte, omdat het aantal toeristen snel stijgt (naar verwachting dit jaar met 14%). Ging het toerisme na de revolutie van Castro terug naar af, in de jaren zeventig ontdekte men dat het toerisme een aardige bron van inkomsten kon zijn. Sindsdien draaien ook verschillende scholen om voldoende kader af te leveren voor de hotel en de toeristische industrie. In Havana is een middelbare school met opleidingen voor het hotelwezen en het toerisme, terwijl er in de provincie ook opleidingsmogelijkheden zijn. Daarnaast krijgen Cubanen zonodig een opleiding in het buitenland. Om met name de Westeuropese markt te bewerken is onlangs een charterverbinding met Keulen opgezet. In de toekomst wil men verbindingen met Engeland en Italië. In het voorjaar van 1984 zullen er niet minder dan veertien promotie-exposities in West-Europa gehouden worden, waaronder in ons land. Op 1 januari 1984 vierde men op Cuba het feit, dat het 25 jaar gele den is, dat Fidel Castro door middel van een revolutie aan de macht kwam. Op 1 januari 1959 had Castro met zijn militairen het bewind van Fulgencio Bastia opgeruimd. Sindsdien werd met voortvarendheid het socialistische systeem op het eiland ingeplant. Sindsdien hebben veel Cubanen het eiland verlaten. Een poging op 17 april 1961 tot een invasie leed letterlijk schipbreuk en maakte als het drama van Varkensbaai historie. Sindsdien zit Castro (met veel hulp uit Rusland) nog steviger in het zadel. In 1980 verlieten nog eens 50.000 Chbanen, die het niet eens waren met zijn bewind, het eiland met de zogenaamde vrijheidsvloot. En daarmee leeft het overgrote deel van de Cubanen dat het niet met Castro eens is, buiten Cuba. Was er in de eerste jaren na de revolutie geen plaats voor toeristen op Cuba, toen men later ging ontdekken dat het toerisme een behoor lijk steentje kon 'bijdragen aan het nationale inkomen, zette Castro de deur op een kier. En vooral de laatste jaren komt het toerisme sterk op gang. Het afgelopen jaar bezochten 18.000 toeristen uit West-Europa het eiland. Sinds kort brengt Holland International ook Cuba-va- kanties op de markt. Een nieuwe ontwikkeling aan de vooravond van een revolutiejubi leum. Onze verslaggever trok een week lang over het eiland en legde zijn indrukken weer in bijgaande reportage. De wens het beeld van de revolutie niet te fotograferen, maar deze met een portret v te flat, komt voort uit het feit dat dat beeld is volgebouwd met (afluister)antennes. i Che Guevara uitgerus- Door Melle van der Velde HAVANA Cuba, het veelbezongen eiland onder de tropen zon wil graag toeristen. Hield het regime van Fidel Castro, die al weer 25 jaar de lakens uitdeelt op het eiland in de Caraïbische Zee, de deur jarenlang Voor toeristen-gesloten, anno 1984 zijn de toeristen nadrukkelijk welkom. Mits ze hun dollar of andere har de Westerse valuta meebrengen, want ook de Cubaanse deuren gaan niet voor niets open. Cuba heeft geld nodig. Hard nodig. En sinds men ontdekt heeft dat ook de toerist een aardige duit in het nationale zakje kan doen, is de poort naar Cuba geruisloos open gegaan. Vooral op de Westerse markt heeft men vanaf Cuba een massaal offen sief ontketend. „We hebben ontdekt, dat er in de Westeuropese landen een sluimerende belangstelling bestaat voor Cuba. Daarom gaan we ons ei land sterk promoten in West-Euro pa", aldus Marina Teresa Bermudez, manager van het departement Pers en Informatie van het Nationaal In stituut voor Toerisme op Cuba. En dat betekent onder meer dat er het ko mend voorjaar niet minder dan 14 promotie exposities in West-Europa gehouden zullen worden, waaronder in ons land. „We willen ook kantoren in West-Duitsland, Frankrijk, Bar Bodequitto del Medio, ooit de re- Mexico en Canada. Zijn we recentelijk een gelmatige verblijfplaats van Hemming- chartervlucht vanaf Keulen begonnen, mo- way. menteel werken we aan verbindingen met Italië en Engeland.Een gerestaureerde straat in Havana. „La Maison" m Havana. In een oud patri ciërshuis is hier een exclusieve boetiek inge richt. Directrice Delia Pérez stroopt eigen handig verschillende Europese landen af om een stukje haute-couture naar Cuba te brengen. Om ze vervolgens aan toeristen te verkopen die het weer mee terugnemen naar Europa... TRIPS Buiten Havana is de toerist hoofdzakelijk aangewezen op trips die Cubatur heeft uit gezet. De plaatsen Varadero, Trinidad eb Cienfuegos staan daarbij veelal op het pro gramma. Varadero is een van de bekendste badplaatsen. De stranden zijn mooi en schoon. De fraaie villa's aan de rand van het strand werden tot voor de revolutie be woond door Amerikanen en beter gesitueer de Cubanen. Na de revolutie vertrokken ze. De huizen worden nu bewoond door Cuba nen en verwaarloosd. Dat komt het totaal beeld niet ten goede. Onderhoud is trouwens geen sterke kant van de Cubanen. Dat is ook zichtbaar in de hotels. Naar Westeuropese begrippen zou de winterschilder er het hele jaar door een ferme klus aan hebben om de zaak op te knappen. Monumenten uit het koloniale tijdperk van Cuba wordt zorgvuldig gerestaureerd en in ere gehouden. De plaats Trinidad is daar een monumentaal voorbeeld van. Het centrum van het stadje is een typisch voor beeld van een goed gerestaureerd en gecon serveerd stukje Spaanse stijl. MAGERE VOLDOENDE Een vakantie op Cuba begint met eén reis je naar Keulen, waar een machine van Air Cubana (een Russische Tupolov 154) klaar staat om de toeristen naar het land van Fidel Castro te vliegen. Wat de service van de va kantie betreft krijgt men aan boord alvast een voorproefje. Alhoewel het comfort zeker niet slecht is, verdient het cabinepersoneel een magere voldoende. Het eten wordt op de gebruikelijke tijden geserveerd, maar ruim te voor een drankje op bestelling is er nau welijks. Bier en fris is voorhanden en wie meer wil, heeft geluk als een van de stewar dessen nog een fles rum weet te ontdekken. Zo is Havana een stad, waar imposante bouwwerken uit de Spaanse overheersing nadrukkelijk aanwezig zijn. Momenteel ste ken de Cubanen flink de handen uit de mou wen om de vervallen delen van de stad een face-lift te geven. Het resultaat mag er zijn. Oiide straatjes die een vriendelijke Zuid- amerikaanse sfeer ademen en waar het in de uitnodigende cafeetjes goed toeven is. De Bodequitto del Medio is daar zo'n voorbeeld van. Het was de eerste bodega in Havana, die niet op de hoek van een straat lag, maar er middenin. En nog wel de eerste geplavei de straat in Havana ook. Ernest Hemingway plachtte er in de jaren vijftig meer glaasjes achterover te slaan dan goed voor hem was. Anno 1984 sieren zijn portret ën enkele dui zenden handtekeningen de wanden. stad, waar imposante Spaanse overheersing g zijn. Momenteel ste de handen uit de mou- delen van de stad een resultaat mag er zijn. sn vriendelijke Zuid- Heeft men in Havana duidelijk afgere kend met de decadentie van voor de revolu tie, het bekende cabaret Trojncana brengt net als voor de komst van Castro nog elke avond een wervelende show op diverse po dia, die tussen de bomen in een grote tuin staan opgesteld. Het is het enige cabaret op Cuba dat de revolutie heeft overleefd. Het dagelijks leven op Cuba kenmerkt zich vooral door rust. De Cubanen komen over als nijvere bijen, die dag in dag uit druk in de weer zijn op de opdracht van „koning" Castro uit te voeren. En dat betekent onder meer dat er gewerkt moet worden, daar waar de revolutie dat nodig vindt. Hetzelfde Het aantrek- geldt voor de woonomstandigheden. Wil kelijke strand in men verhuizen, dan kan men een aanvraag Varadero. Cuba zelf is best een ontdekking. Het ei land is schoon en iedereen is in de weer. „We kennen geen werkloosheid", zegt onze gids „Papa Gerardo" van Cubatour, dé Cubaanse zuster van het Russische Intourist. En met deze uitspraak portretteert hij meteen zich zelf, want alle informatie die de gidsen ge ven is doorspekt met propaganda. Wie ech ter door deze woordenstroom uit de mond van „Papa Gerardo" en de grafieken, die hij in zijn diplomatenkoffertje heeft zitten over de produktie van de agrariërs, heenkijkt, ontdekt een eiland dat veel aantrekkelijke kanten heeft. Havana kent verder een aantal interes sante forten, kathedralen en musea, dat een aardig beeld geeft van de geschiedenis van Cuba. Wat de laatste decennia betreft, staat steevast een excursie naar het Plein van de Revolutie op het programma. Hier houdt Fi del Castro nog steeds enkele malen per jaar een toespraak tot zijn onderdanen. En al hoewel fotograferen bijna overal wordt toe gestaan, krijgt de toerist op het Plein van de Revolutie het advies niet het beeld van de revolutie te fotograferen, maar een groot flatgebouw aan de rand daarvan met een metershoog portret van Che Guevara. Een maal terug in de bus ontdekt men dan een woud van antennes bovenop het beeld. De ware reden waarom het portret van Che Guevara de dringende voorkeur krijgt. TROEVEN Natuur en historie vormen daarmee de belangrijkste toeristische troeven van Cuba. En de Cubanen hebben ontdekt dat de West europese toerist voor weinig geld best naar Cuba te lokken is. Daarom biedt Holland In ternational bijvoorbeeld een vakantie van 15 dagen met half pension in de badplaats Va radero aan voor een kleine 2000,-. En voor dat bedrag mag de toerist een kijkje nemen achter de schermen van een kléin stukje re volutie in de achtertuin van Amerika. Het kerkhof van Havana. Een stukje revolutie waarmee men afge rekend heeft met de decadentie van het Westen. Althans geprobeerd heeft af te re kenen, want helemaal lukt dat op te natuur lijk nooit. Al heeft het Senor en Senorita plaatsgemaakt voor Companero en Compa- nera (kameraad), de gewoonten van vóór de revolutie zijn nooit helemaal uit te roeien. Zoals bijvoorbeeld op het kerkhof van Ha vana, de Necropolis de Colombo. Een rus toord van maar liefst 367 hectare, waar meer dan een miljoen mensen een laatste rust plaats vinden. Een rustplaats waar mén zichtbaar terugkeert naar oude gewoonten. Vertonen de woningen op Cuba veel gelijk heid en is er geen plaats voor pracht en praal, op het kerkhof wordt dat ruimschoots ingehaald. De meeste graven zijn ware mor numenten. Boven de grafzerken zijn com plete kapellen gebouwd, waar minimaal 20- mensen een plaatsje kunnen vinden om té bidden. „Het is geen pracht en praal", ver-1 ontschuldigt onze gids zich voor de monu- mentale bouwwerken. „Wij Cubanen willen nu eenmaal graag dat men zich ons herinT nert na de dood". Pracht en praal mag der halve. Voor de Cubanen geldt echter dat het alleen na de dood is toegestaan. Het historisch museum in Havana. indienen om in aanmerking te komen voor een woning in een bepaalde plaats. Het co mité in de bepaalde wijk beslist of de aan vraag gehonoreerd wordt of niet. BONBOEKJES Omdat niet alles op Cuba in onbeperkte mate voorradig is, kan men niet ongelimi teerd kopen in winkels. De Cubanen be schikken derhalve over zogenaamde libret- ta's. Een soort bonboekje waarop men kle ding en voedsel kan kopen. En daarbij wordt rekening gehouden met de omstandigheden waarin men verkeert. Zo zal een arbeider vaker werkkleding kunnen kopen en voor ander voedsel in aanmerking komen, dan ie mand die administratief werk doet. In de staatswinkels staat bovendien dagelijks op grote lijsten aangegeven wat de prijs van de verschillende artikelen is. Wie desondanks toch iets extra's wil kopen kan in de zoge naamde vrije winkels terecht, maar betaalt dan wel een veelvoud. Voor de buitenlanders en toeristen heeft men in deze gevallen een oplossing gevon den. Daarvoor zijn wat de kleding betreft speciale winkéls opgezet. Zoals bijvoorbeeld

De Havenloods | 1984 | | pagina 7