'Zingen is een heerlijk vak je maakt anderen gelukkig7 Actie Gast aan tafel voor Bangla Desh DE Q HAVENLOODS 9?5 VISNIEUWS ter meulen Soreo-concert in De Doelen Kersverse moeder geeft eerste concert ter meulen PRQM ter meulen r- 'n Koopje... deze suède lederen schouder tassen van het merk Jetbag nu met geweldig voordeel! Ge voerd en met meerdere rits vakken. In zwart, bordeaux, bruin, blauw of beige. voor JIETBAG KRIMPEN In de Rotterdamse Doelen geeft Soreo, seniorenorkest voor Rotterdam en omstreken, dins dag 13 maart een concert in samen werking met een 160 leden tellend gemengd koor. De uitvoering begint 1/1 nn Kaarten zijn tegen om 14.00 _6W. betaling van vijf gulden verkrijgbaar bij de heer P. Tanis, Waalstraat 57 in Krimpen aan de IJssel. Telefoon 01807-19380. WENEN De grote zaal van de Doelen is traks, zaterdag 18 februari gevuld met Weense klanken. Muziek van grote operettemeesters als de gebroe ders Strauss, Franz Léhar, Karl Millöcker 'en Robert Stolz wordt dan uitgevoerd door de musici van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en de puur-Weense dirigent Walter Weller. Bijna-Weens is de soliste die een groot deel van de avond op de planken zal staan: de in Valkenburg geboren sopraan Marjon Lambriks, die echter nu al ruim 12 jaar in de Oostenrijk se hoofdstad woont. Marjon zingt ondermeer: „Einer wird kommen" uit der Zarewitsch van Léhar, „Ich schenk' mein Herz'" uit Grafin Dubarry van Millöcker, „Du solist der Kaiser meiner Seele sein" uit der Favorit van Stolz en het „Vilya lied" uit Die Lustige Witwe van Léhar. Dit concert samen met het R.Ph.O. wordt voor Marjon het eerste in Ne derland, sinds de geboorte van haar dochtertje Carolien. De geboorte van dit eerste kind'heeft het leven van de gevierde opera-en operettester ingrij pend veranderd. Ze vertelt met een zangerig licht Lim burgs accent: „Voor ik Carolien tje kreeg was ik heel erg gericht op mijn beroep; ik werkte enorm hard. Nu heb ik geleerd dat er belangrijker din gen zijn. Het wordt allemaal een beetje relatief. Er komen in ons beroep zoveel uiterT lijkheden bij, dat word ik me nu veel sterker bewust. Dit kind geeft me nog meer intensiteit. Man en kind op de eerste plaats, pas als het met hen in orde is kan ik goed musiceren. Heerlijk kind Ik heb trouwens een hele goede zwangerschap gehad; het was een heerlijke tijd. De geboorte was moei lijk, Carolien was ook een erg zware baby, ruim acht pond en ik ben niet zo'n flinke vrouw dat ik dat maar eventjes achteloos doe. Maar ik vind het zalig, dat kind. Ze verandert zo snel, ik kan er constant naar blijven kijken. Voor Carolien hebben we een Nederlands kindermeisje geriomen, dan leert ze meteen twee talen. Mijn man is tandarts, dus die kan ook moeilijk voor haar zorgen wanneer ik moet werken. Ik kan haar ook op reis bij me hebben en dat is natuur lijk fantastisch". Marjon Lambriks, die haar opleiding begon aan het Maastrichts Conser vatorium en die voltooide aan het Mozarteum te Salzburg is er de vrouw niet naar om stil te blijven zit ten, zelfs niet tijdens haar zwanger schap. Zo kwam ze reeds acht maanden zwanger, naar Nederland gevlogen om daar een concert te geven in te genwoordigheid van mr. Pieter van Vollenhoven. Vier weken na de bevalling begon ze al weer met haar zanglessen. („Je moet het cultiveren, zo gauw .je denkt dat je het kunt, gaat het mis en 14 dagen geleden werd ze ge vraagd in te vallen voor een zieke zol- lega. Het ging prima. „Door de geboorte heeft mijn stem niet geleden, in tegendeel, de stem is gerijpt, voller geworden. Na het con cert in de Doelen begint het allemaal weer; Ik heb een enorm druk pro gramma voor de boeg, mijn agenda is al vol tot eind 1986. In Wenen ga ik bijboorbeeld „Der Zarewitsch" van Léhar doen, daarna „Der GraEydh Luxemburg". In april volgt dan een grote televisieshow die in Nijmegen wordt opgenomen voor de AVRO. Ik ga het programma ook presenteren en er treden gasten uit Wenen en Nederland in op. Op 13 april wordt op de Nederlandse televisie een in Wenen opgenomen show van mij Uitgezonden. Dan be gint na de zomervakantie, in septem ber weer het seizoen. Ik ga dan een grote, nieuwe opera doen. Ik vind het fantastisch om weer zo'n volle agenda te hebben. Natuurlijk, je moet steeds bezig blijven, altijd weer studeren, maar dat valt -me niet zwaar want ik heb er voor gekozen. Het is een deel van mijn leven, net zoals mijn kind dat is". Actrice De frêle, blonde zangeres die nu be hoort tot de meest gevraagde arties ten in haar genre, dacht overigens vroeger beslist met aan een carrière in de muziek. Nee, Marjon wilde actrice worden, maar haar vader, die zélf acteur en zanger was, vond dat bepaald geen goed idee. Hij vond dat zij toneelspelen als een hobby moest zien en een vak moest leren. Maar natuurlijk, ook hier kroop het zangersbloed waar het niet gaan kon en - Marjon werd notabene tijdens een uitvoering van haar vaders operettevereniging - ontdekt. Een studie op het Conservatorium volgde al snel en toep ze haar eerste succes sen op de internationale podia had behaald zei haar in inmiddels helaas overleden vader apetrots: „Ik heb al tijd wel gezegd dat je talent hebt". Over haar samenwerking straks met Walter Weller zegt Marjon Lambriks: „Ik heb nog nooit met hem gezongen maar ik ken hem wel. Ik heb trouwens ook weinig ervaring met het R.Ph.O., maar ik heb al wel vaak in de Doelen gezongen. Ik vind het altijd heerlijk om weer in Neder land te zijn. Het publiek is gewoon fantastisch, misschien wel omdat er niet zoveel is op opera- en operette- gebied. De Nederlanders geven me het gevoel dat ze van me houden, zalig us dat! Wanneer ik het Vilya lied zing wor den ze helemaal razend enthousiast. In .Wenen merken we ook direct wan neer er Hollanders in de zaal zitten. Ze applaudiseren keihard en staan na afloop altijd op. „Ach, Deine Freu- den aus Holland sind wieder da" zeg gen mijn collega's dan aitijd. Ja, soms mis ik Nederland wel eens maar als ik er een poos ben, dan wil ik toch graag weer terug naar Wenen. Het is zo'n prachtige stad, met zo'n fantastisch muziekleven, alle gróten van de aarde komen hier. De mensen zijn ook erg vriendelijk en STADSKRONIEKSCHIEDAM Het wordt tijd, dat ik eens verliefd word. En goed ook. En voor een leven lang. „Je bent hardstikke gek", zeggen mijn vrienden. „Zo iets kun je niet organiseren. Als je maar niet bewust zoekt „Nou", dacht ik, „ik zoek al vier endertig jaar niet bewust en er is nog weinig van terecht gekomen. Zou ik mijn schoenen te weinig poetsen? Of misschien dassen en vlinderstrikken van de verkeerde kleur dragen? Moet ik die brede glimlach handhaven of voortaan juist een wijs soort melancholie uitdragen? Verkeer ik wellicht in de verkeerde kringen? Zou ik meer moeten handballen of figuurzagen in plaats van aan mijn stamtafels de wereldwijze intellectueel uit te hangen? Kort om, wat wil een vrouw? En ook: zou ik bereid zijn om mijn levens stijl in te ruilen vanwege de juiste mate van verliefdheid, want het kan natuurlijk niet van één kant komen. "Verliefd zijn is afzien", zegt een andere vriend. "Het is inleveren". Hoeveel wil ik eigenlijk mieveren? Die vraag moet Schiedam zich in deze tijd ook stellen. Je kunt zeg gen wat je wilt -en ik doe er graag in het openbaar somber over-maar we hebben een zekere stijl en tra ditie. We zijn een nijveTe industrie stad met weinig pretenties. De industrie gaat echter kapot en dus moeten wij andere bestaansmidde len vinden. Het is tijd om behaag ziek rond te kijken en dan moet ook een stad bepalen, hoe ver zij daarin wil gaan. Niet zo ver, vermoed ik. De men sen willen de zekerheid van het heden niet voor anders inruilen. We klagen wel, dat er nooit wat gebeurt, maar au fond is iedereen daar best tevreden mee. Schiedam mers willen hun rustZij wonen in een stille straat. Zij bekijken de werkelijkheid door de ruiten van hun gerieflijk ingerichte woning en dan wensen zij geen onverwach te dingen te zien. Deze stad houdt niet van verrassingen. Een arme stad -wie wel eens reist, weet dat- ziet zich altijd een eco nomisch alternatief opgedrongen. Ze gaat de mensen amuseren. Het wordt een uitgaanscentrum met gokken, zang, dans, snarenspel en andere vermaken die ik in deze nette rubriek niet nader aan de orde zal stellen. Die mogelijkheid heeft Schiedam ook. De resten van de binnenstad zien er best ro mantisch uit. Ze is vrij centraal ge legen. Er is het begin van een ge renommeerd restaurant wezen. We hebben dicht bij elkaar twee thea tertjes. Voor de rest bestaan best investeerders. Maar de gemeen schap wil dat niet. Zelfs de jon geren in het Proveniershuis zijn al oudachtig genoeg om het de café houder in hun achterhuis lastig te maken. „Ik wil mijn rust", zegt de jeugdige revolutionaire activist Piet Penning. Zelfs hij. En op die leeftijd. Voor het argument, dat leven in het centrum van een stad nu eenmaal zekere ongemak ken met zich ipee brengt, heeft hij geen begrip. En de rest van de Schiedammers evenmin. We willen de zekerheid van platge treden paden. We laten ons niet verontrusten door het onverwach te. Eigenlijk zijn we typische bui tenwijkbewoners, allemaal. En Schiedam wordt dam ook steeds meer een buitenwijk. Kalm, be daard, de schijn ophoudende. Met goede tram- en busverbindingen om de inwoners over de gemeente grens te voeren naar alle dingen die het leven de moeite waard ma ken. Han van der Horst Pantylette... Een zeer voordelige pantylet te van satinette-polyamide met stretch panden rondom de cups; dubbele heuppanden en driedubbel buikpand. Ma ten A 75 t/m 90, B 75 t/m 95, C 75 t/m 100. In huidkleur. van Er voor Aan het Verversingskanaal werd afgelopen zondag de tweede vis wedstrijd gehouden uit een serie, van drie. Deze wedstrijden worden georganiseerd door „de Hebberds". Bij deze concoursen is- het toege staan om te vissen met de vaste hengel, matchhengel, WinklePicker en swingtip. In tegenstelling tot de eerste wedstrijd werd afgelo pen zondag goed vis gevangen. De Schiedammer Huub van Zetten wist met de matchhengel ruim elf kilo voorn en brasem aan de kant te brengen. Over het gehele par cours met uitzondering van de eer ste tien plaatsen werd vis gevangen. Bij deze wedstrijden wordt in sec ties gevist. Dat betekent in dit ge val vier secties, waarvan de win naars één punt krijgen, de num mer twee, twee punten enz. De totaalwinnaar is degenen met 't minste aantal punten en het mees te gewicht. Na twee wedstrijden ziet het klassement er als volgt uit eerste Mar Jansen (Vlaardingen) 3 punten en 12.025 gram, tweede Huub van Zetten (Schiedam) 5 punten en 14.700 gram, derde Jelle Schrijver (Utrecht) 6 punten en 8.875 gram, vierde Martin Nachtegaal (Utrecht) 7 punten en 5.750 gram, vijfde Chris van Nieuwburg 8 punten en 8.275 gram. De derde en laatste wed- strijd wordt gehouden op zondag 11 maart aanstaande van 09.00 uur tot 13.00 uur. De prijsuitrei king wordt gehouden in café 't Slot, Dorpsstraat in Capelle aan den IJssel. SNOEKCLUI^^^^^ In de grote zaal van „Het Wapen van Grootebroek" wordt op 10 maart aanstaande de oprichtings vergadering gehouden van de Snoekclub Nederland-België. Jan Eggers, de snoekman van Neder land, is de man achter dit initia tief. Waarom een snoekclub? Het voorlopig werkcomité heeft een aantal punten en feiten op een rij tje gezet: Het tijdig signaleren van misstan den in de hengelsportwereld be treffende de snoek; het signaleren van onnodige biotoop vernieling; het geven van juist voorlichting over hoe weidelijk op snoek te vissen en met welke materialen dit het beste gaat; instructie te geven aan de snoekvissers van mor gen: de jeugd, over de belangrijk heid van de snoek in een gezonde waterhuishouding en ze de juiste informatie te geven over het van gen, onthaken en terugzetten; uit wisseling van gegevens met zuster organisaties in het buitenland; ge sprekspartner zijn in overleg met allerlei instellingen, instanties en landelijke organisaties over onze sportvis de snoeken. Het werkco mité bestaat uit, Kees Ketting, Oscar van Nooten, Ad Swier, Hans van Loenen. Chris Hoviele en Jan Eggers. Tijdens de vergadering wordt de bestuursverkiezing ge houden. Gedacht wordt aan een dagelijks bestuur van drie perso nen, voorzitter, secretaris, penning meester, aangevuld met vier com- misarissen. Verschillende mensen uit het comité zijn al druk bezet met hengelsportactiviteiten en daarom doet men het dringende verzoek aan mensen die capabel zijn om een bestuursfunctie te ver vullen zich aan te melden voor 3 maart aanstaande bij Jan Eggers, telefoon 02285-13213. De zaal is geopend vanaf 09.00 uur. Er wordt gesproken door de Engel se snoekvisser Fred Buller en de president van de Engelse Pike An gers Club, Vic Bellars. Belangstel lenden zijn welkom in Groote broek (nabij Enkhuizen), Zesste- denweg 206De vergadering begint om 10.00 uur. DOOR PIERRE BRONSGEEST charmant en dat is iets wat je soms mist in Holland. De natuur is hier ook prachtig, we gaan graag langlaufen in de omgeving van Wenen en jagen. Ik ga dan mee met mijn man, zelf schiet ik nooit, maar het is heer lijk zo in de natuur te zijn. Dat ja gen betekent hier trouwens lang niet altijd schieten, maar ook het voede ren en verzorgen van de dieren. Zoals ik al zei, wanneer je musicus bent is Wenen een fantastische stad. Je kunt hier zóveel leren, want de allerbesten treden hier op. Toen ik bij Karajan zong heb ik trouwens gemerkt dat zulke grote mensen meestal heel eenvoudig zijn. Van Karajan zelf heb ik ook heel veel geleerd, hij kan zijn visie erg goed overbrengen. Zulke grote mensen hebben een enorme uitstraüng en tevens zijn ze erg bescheiden. Ze ga ven me helemaal het gevoel dat ik bij hen vergeleken maar een klein meisje ben". Concurrentie Het „kleine meisje" Lambriks die in 1971 de Sangerförderungspreis van de stad Salzburg won, daarna respec tievelijk bij de Weense Kamerope ra, de Weense Volksopera en de Weense Staatsopera zong, bovendien diverse grammofoonplaten eh tele- visieshow's maakte zegt: „Het leuke van het zingen vind ik dat je zowel muziek als tekst brengt. Het is niet eenvoudig om te doen, eerst moet je enorm studeren om te maken dat het heel makkelijk, als vanzelf gaat. Ik heb overigens helemaal geen angst voor concurrentie, gezonde concur rentie is zelfs heel goed. Vooral jonge mensen hebben de neiging om ande ren te- imiteren, maar dat is fout. Sommige dingen passen nu eenmaal wel bij de een en niet bij een ander. De grote kracht van een artiest ligt in het feit dat hij op de bühne zich zelf kan zijn en blijven. Ik vind zingen heerlijk en je maakt er duizenden mensen gelukkig mee. Ik bof, ik heb toevallig een tamelijk goede stem meegekregen". Voor het Weense promenadecon cert op zatgrdag 18 februari in de Doelen waaraan hét R.Ph.O., diri gent Walter Weller en soliste Marjon Lambriks meewerken, kunnen le zers van Het Zuiden en de Haven loods een aantrekkelijke reductie krijgen. Tegen inlevering van onderstaande bon betaalt men namelijk voor maximaal twee personen f9,- in plaats van f 11,- per plaats. Het Zuiden/Havenloods reductiecoupon Promenadeconcerten Rotterdams Philhar monisch Orkest 1983/1984. Naam: Adres: Postcode Plaats: Ontvangt tegen overlegging van deze coupon aan de kassa van De Doe len een/twee toegangskaart(en) voor het Promenadeconcert van zater dag 18 februari tegen de gereduceerde prijs van f 9,-. doorhalen wat niet van toepassing is. WATERWEG-NOORD - Deze week introduceert Gast aan Tafel haar achtste partnerorganisatie in Neder land: de organisatie BRAC in Bangla desh. BRAC steunt de landlozen van Bangladesh bij hun vrijwel onmoge lijke opgave om van hun armoede één dubbeltje per week opzij te leg gen. BRAC doet dat door het opzet ten van spaargroepen, het geven van cursussen op het gebied van land bouw, textielnijverheid en gezond heidszorg. BRAC (Bangladesh Rural Advance ment Committee) is in 1972 opge richt om de armste bevolkingsgroe pen op het platteland te helpen bij de opbouw van een menswaardig be staan. Meer dan de helft van de bevolking heeft geen eigen land, het aantal landlozen groeit nog steeds. Hun in komen is vaak niet hoger dan 8 tha- ka's per dag, ongeveer een gulden. Uitzicht op verbetering is er nauwe lijks. Voor een lening van de overheid tegen .een lage rente komen zij niet in aanmerking. Zij hebben geen be zit, en dus geen onderpand. Geld voor eten en medicijnen moet men dan ook tegen woekerrentes van de dorpsgeldschieters worden geleend. Ontwikkelingsprogramma's van de overheid gaan over hun hoofd heen, want driekwart van de bevolking kan niet lezen of schrijven en weet daar om niets van deze voorzieningen af. Ook mislukken overheidsprogram ma's door corruptie in het bestuurs apparaat. Voor gezondheidszorg, die zogenaamd gratis is, moeten de ar men toch betalen, en voedselzendin- gen verdwijnen op de zwarte markt. De ontwikkelingsorganisatie BRAC verzet zich tegen deze praktijken en gebruikt daartoe een uniek middel: spaargroepen van de armen zelf. Medewerkers van BRAC leggen con tacten met de armste groepen in een dorp, en proberen deze te organise ren in spaargroepen. Er worden we kelijkse bijeenkomsten gehouden, waar iedereen één thaka (12 cent) op een gemeenschappelijke spaarreke ning inlegt. Tijdens de vergadering bespreekt men de problemen waar mee men kampt en zoekt er oplos singen voor. Na een jaar of twee is er een hechte eenheid in de dorpsgroep ontstaan. Over het gespaarde geld geeft BRAC de groep dan nog eens een extra le ning. Daarmee wordt dan landbouw grond gepacht, een visvijver geëxploi teerd, irrigatiepompen aangekocht en zaaigoed, vee of kippen. Met de inkomsten daarvan wordt de lening aan BRAC terugbetaald, die met dat geld weer andere dorpen helpt. BRAC stimuleert ook het ontstaan van aparte vrouwengroepen. De posi tie van de vrouw in Bangladesh is slecht, omdat de islamitische wetge ving de vrouw een ondergeschikte positie oplegt. Dankzij de spaargroe-- pen, de cursussen en de economische steun verwerven de vrouwen een on afhankelijke positie. Zo werkt het spaarmodel de emanci patie van een heel dorp in de hand. Dat is ook de reden waarom Gast aan Tafel BRAC als partnerorganisatie heeft verwelkomd; haar unieke methode om in armoede te sparen en daardoor op den duur een bete re toekomst tegemoet te zien, heeft al duizenden mensen in Bangladesh geholpen. Gast aan Tafel giro 100200 Den Haag. Meer informatie over BRAC is verkrijgbaar bij Gast aan Tafel, Amaliastraat 7, 2514 JC 's Graven- hage. De .shebika' (blote-voeten-dokterMajia Begum kan de meest voorkomende ziekten als ondervoeding, bloedarmoede en malaria onderkennen en behan delen. Zij is getraind door BRAC en werkt in de dorpen op het platteland van Bangladesh. versier uw ramen... met deze prachtige jacquard store van 100% polyester. Verkrijgbaar in 2 verschillende hoogten. In wit. 180 cm hoog vanSrTS^ voor 250 cm hoog van IZfTb voor 7,98

De Havenloods | 1984 | | pagina 5