Contactraad geeft gemeente adviezen STADSKRONIEK- SCHIEDAM Aantal inwoners opnieuw gedaald Bowlingcentrum in nieuw pand Scholieren exposeren Terrein Ozobleu Ouderenwerk Groot concert De YerenigdeZangers Leen Admiraal niet naar Xerxes aSkfftKLflfSsaat z* jwaSs? is ™r"° w-- Op aanraden van de vaderlandse kritiek in alle nette bladen be steed ik een boekenbon aan het werk „De tandeloze tijd" van de jonge god van der Heijden. Want dat lees je in een adem van kaft tot kaft uit. Hier is eindelijk een auteur die de problemen van onze tijd tot onderwerp van zijn fictie maakt. De boekenbon dekt de aanschaf prijs niet. Ik leg er nog wat bij. Ik open het werk. Daar begint de Hollandse romantier omstandig uit te leggen, hoe twee kerels een marktstalletje opzetten. En nog op een slechte manier ook. Dan kabbelt de verveling honderden pagina's verder. Dialogen van lik-me-vessie. Eindeloze mijme ringen, waar ik me in het café ook wel eens schuldig aan maak, maar dan is de stamtafel gauw leeg. Niets te melden en toch aan het woord. Wat een ijdelheid oip je kopij zo naar de uitgeverij te sturen zonder eerst twee derde te schrappen. Wat een schokkend gebrek aan ordinaire routine. Die van der Heijden is de RSV van de literatuur. Zo'n ontdekking is des te schok kender, als je nog een beetje onder de invloed verkeert van een echt meesterwerk. In Calypso draait al een tijdje de film Car men van Carlos Saura. Die speelt helemaal in een soort gymnastiek zaal, waar een regisseur bezig is balletten in te studeren voor de opera Carmen. Tegelijkertijd over komt hem exact hetzelfde als de hoofdrolspeler in Bizets muziek drama. Hij wordt verliefd op Carmen, arbeidster in eën tabaksfabriekje en daarnaast een beetje hoer om de eindjes aan elkaar te knopen. Carmen speelt met hem. Toch laat hij zijn eigen vriendin in de steek, een net meisje die zeker niet meer aan haar echtgenoot te bieden heeft dan een leven lang warm eten. En uiteindelijk brengt de onafhankelijke Carmen hem zo tot razernij, dat hij haar doodsteekt. Dat doet de regisseur met zijn hoofdrolspeelster ook, maar voor die tijd zijn er via de flamenco-dans golven van emotie over je heen gegaan. De mensen in de zaal - en dat was helemaal geen verheven kunst- en -cul- tuurpubliek zaten ademloos te kijken. Zouden dat soort dingen nu vroe ger in Schiedam ook zijn gebeurd? Want tot in de twintigste eeuw kende de stad een heleboel Car- mens. mmm m De fijnzinnige dichter Arij Prins, naar wie in Het Westen een dure laan is genoemd, was direc teur van de Kaarsenfabriek Apol lo. De werkhal stond aan de Maas dijk, ongeveer op de plek van de Gusto. Daar werkten vele meisjes voor zo'n karig loon, dat zij zich in de kroegen op de Hoofdstraat aan zeelui moesten verkopen Eerst twaalf uur of langer naar de Apollo, dan mooi en lief doen voor een paar centen van hitsige kroeglopers. „Waspitten" noemden de degelij ke Schiedammers deze slachtof fers van de toenmalige samen leving. „Zouden die „waspitten" Carmen herkend hebben?", dacht ik. Zou den ze ook onder de indruk ge raakt zijn en voor wie hadden ze dan partij gekozen? En verdienen deze meisjes niet veel meer een straatnaam dan die Arij Prins? Zou er over de waspitten ook niet een prachtige opera te schrij ven zijn of een mooie roman Het is maar goed dat Van der Heijden op zijn Amsterdamse verdieping de Havenloods nooit onder ogen krijgt. Anders komt hij misschien op een idee. HAN VAN DER HORST HENK BRINKMAN OVERLEDEN MAASSLUIS - Zaterdagmiddag is - geveld door een ongenees lijke ziekte - VDL's erelid Henk Brinkman overleden. Hij werd 78 jaar. Brinkman's leven - en dat van zijn eerder overleden vrouw - heeft bijna geheel in het teken van voetbal en VDL gestaan. Bijna zestig jaar is hij voor de Maassluis- se club bezig geweest. Brinkman was bijna de verpersoonlijking van VDL. Zeker in de periode, dat hij al zijn energie in de jeugdafdeling stak. Later werd Henk Brinkman de promotor van de zaterdagafdeling binnen VDL en de organisator van het straatvoetbaltoernooi. De laat ste jaren deed hij het al wat kalmer aan, maar bij elk toernooi op het Sportlaan-complex was hij nog immer present om de uitsla gen en standen te registreren. Met Henk Brinkman ging een markant persoon heen. VDL gelastte zaterdagmiddag en zondag- na het bekend worden van Brinkman's overlijden - het totale voetbalprogramma voor zijn elftallen af. MAASSLUIS Het aantal inwoner^ van de gemeente blijft vooralsnog dalen. Nadat over het gehele vorj jaar al een teruggang werd opgete kend, is ook in januari een daling t< constateren. Maassluis begon februai 1984 met 33.088 inwoners en da waren er 18 minder als bjj het begii van het jaar. Een ert ander blijkt ui het maandelijks overzicht van de ge meen te. In januari werden 42 kinderen gebo ren en vestigden zich 126 nieuwe in woners in Maassluis. Er overleden 2( personen en 166 mensen vonden el ders een woonplaats. In de afgeloper maand werd 1 huwelijk gesloten ei werden vier echtscheidingen uitge sproken. MAASLUIS - B en W hebben beslo ten hun medewerking te verlenen aar een plan om in het pand Industrie weg 18 een bowling-centrum mei squashbanen en wegrestaurant te ves tigen. Hierover zal nog overleg worden gevoerd met de betreffende raadscommissie. Het bowlingcentrum is nu nog geves tigd aan de Zuidvliet. In het daar vrij komende pand zal Profimarkt wor den gevestigd. MAASLAND In gebouw Dt Rozenhof wordt van 23 tot en me 29 februari een scholieren-expositii gehouden. De tentoonstelling heef als thema „In en om het water" en i- vervaardigd door de 4e klassers var de Maaslandse lagere scholen. De inspecteur van het kleuter- er lager onderwijs, C.A. Voorbij, zal d< expositie officieel openen. Da gebeurt op donderdag 23 februari on 20.00 uur. De openingstijden van d< Rozenhof zijn: vrijdag, maandag er dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur woensdag van 14.00 tot 16.00 uur In het weekend is de expositieruimt< gesloten. De toegang is gratis. MAASSLUIS De gemeente heeft een plan gemaakt voor inrichting van het terrein van het voormalige jonge rencentrum Ozobleu. De achter tuinen van de woningen Paul Kru- gerstraat 1 t/m 9 zullen worden ver groot en krijgen een uitpad over gemeentegrond. Tevens zal een parkeerterreintje en een speelplaats met groenvoorziening worden aangelegd. Het plan zal voor uitvoering eerst met de betrokken bewoners en wijkvereniging 't Hoofd worden besproken. MAASSLUIS - De Stichting Dienstverleningscentrum heeft een naamsverandering ondergaan. Zij zal voortaan worden aangeduid als Stichting Ouderenwerk Maassluis (SOM). Het adres is ook veranderd, de SOM is te bereiken via postbus 43. 3140 AD Maassluis. SCHIEDAM - In het dienstencen trum De Woudhoek, Heijermansplein 36, zal donderdag 16 februari een no taris aan ouderen uitleggen hoe zaken als bijvoorbeeld erfrecht, schenkin gen en het opmaken van een testa ment het best geregeld kunnen wor den. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. SCHIEDAM - Leen Admiraal gaat niet naar Xerxes. Het bestuur van de Rotterdamse hoofdklasser schrapte hem maandagavond van de candida- tenlijst. De Hermes-trainer had zelf op een snelle beslissing aangedrongen, nadat een dagblad vrijdag zijn over stap naar Xerxes had gemeld. „Dat bericht zorgde voor raadsels", aldus Admiraal. „Het was namelijk on juist. Er was niets beslist". „Om de onzekerheid weg te nemen, heb ik Xerxes om haast gevraagd. Dat is in mijn nadeel uitgevallen. De club wilde op korte termijn geen beslissing nemen". Leen Admiraal is nogal gebelgd over de vroege en naar nu blijkt voorbarige publica tie. „Het Xerxes-bestuur had me ge vraagd eens te komen praten. Dat heb ik gedaan. Daarover heb ik loyaal het Hermes-bestuur ingelicht en vervolgens komt het nog in de krant ook". In Schiedam én tegenover zjjn om geving had hij veel uit te legeen. „De telefoon stond niet stil. Som migen wensten me geluk, anderen vroegen om uitleg. Zaterdag ben ik mijn huis maar ontvlucht". Hij begrijpt, dat er nu bij Hermes vele vraagtekens gerezen zijn. Zegt hij: „Publicaties, zoals die van vrij dag, doen niemand goed. Niet de club waar ik nu werk, noch Xerxes noch mijzelf. Ik moet nu maar af wachten hoe men in Schiedam rea geert. Dat bericht heeft iedereen volkomen verrast. Het is een nare situatie". Leerlingen van de St. Jansschool bij het overlaadstation van de ONS. SCHIEDAM - De Openbare Nutsbe drijven zijn bezig met de voorbe reiding van de jaarlijkse actie Schoon Schiedam. De actie die in april ge houden zal worden staat in het teken van de zelfwerkzaamheden en moet de discussie over milieuzaken weer op gang brengen. In het kader van de actie zal de ONS een aantal bewonersverenigingen aan schrijven om te informeren of er behoefte bestaat aan uitwisseling van ideeën over milieuzaken. Er kan dan gepraat worden over bijvoorbeeld het hergebruik van afval en de huisvuil verwerking. „De mensen moeten geconfronteerd worden met de gedachte dat zij zelf de veroorzakers zijn van milieuver vuiling", aldus ONS-voorlichter Mari Dingenouts. „Het gemakkelijke idee: we gooien het oude bankstel op straat en de reinigingsdienst zal het wel opruimen kan eigenlijk anno 1984 niet meer!" Op dit moment troles op hThuSÏu'ta opX'stoep J°°r ^«^"brKhT een Di°?T!"rt het wel trep. mee mis is, leveren de eigenaren gele uStre hen voor oveï de Z ,a zf 2e prijs van bij of rode kaarten op Dmgenouts lichtte hen voor over de voorbeeld duizend liter water niet Kaarten op. functie en het belang van drinkwater, wisten!" Die prjjs is overigens f 2.30 nrinlru/dtpr Tevens kregen de kinderen de film Een van de hoogtepunten van het be- ur 'De keerzijde van de kraan' te zien. zoek aan de ONS was voor de leer Ook is de ONS actief bezig met het verepütal v^wltwïn waïschuwt l"86" dC 'kraakwafn' die moeite- voorlichten van leerlineen van laeere IPTf en waarscnuwt loos voorwerpen als een bankstel voorlichten van leerlingen van lagere tegen het roekeloos omspringen met opvouwt scholen die zich hebben mgeschreven drinkwater VLAARDINGEN - In een po ging het emancipatiebeleid van de gemeente Vlaardingen te ver beteren heeft de contactraad voor emancipatiezaken een aan tal adviezen op dit gebied opge steld. Voorzitter Enneking overhan digde wethouder Maarleveld af gelopen maandag de voorstellen van de raad, die betrekking heb ben op het gemeentelijk perso neelsbeleid, de ongewenstheid van duo-banen in het onderwijs, overblijfmogelijkheden voor kinderen op school en kinder opvang. De contactraad is in 1982 met zijn werkzaamheden begonnen, nadat de gemeenteraad had ingestemd met de nota „vrouwenemancipatie". De taak van de raad is het gemeentelijk beleid op dit terrein kritisch te volgen en het college van B. en W. gevraagd en ongevraagd van advies te dienen. Wat betreft het personeelsbeleid me nen de leden van de contactraad dat MAASSLUIS - Met een groot con cert vieren De Verenigde Zangers za terdag 25 februari hun 55-jarig be staan. Dat lustrum viel eigenlijk vorig jaar, maar wordt nu met dit bijzon dere evenement herdacht. Het pro- vermeldt klinkende namen bij zowel de te spelen werken (Beet hoven, Mozart, Handel) als de uit voerenden, waarvan bas Marco Bak ker de meeste aandacht zal trekken. De basis van het koor lag in 1928 toen 28 Maassluise mannen het ini tiatief namen tot de oprichting van een mannenkoor, waarvan de heer Kriek de eerste dirigent was. In de oorlog werd het een gemengd koor dat in de jaren daarna zich richtte op het operette-repertoire onder leiding van de heer Greif Hij werd in 1953 opgevolgd door de heer Smeets. De dirigent-wisseling leidde tot het kiezen voor de klas sieke- en oratorium-richting, welke tot op heden ongewijzigd is gebleven. Sedert de komst van de jonge Maas sluise dirigent Meeuwis Rebel krijgt echter ook het moderne repertoire de nodige aandacht. Marco Bakker is één van de solisten op het jubileum concert van de Ver enigde Zangers. begon dertig jaar geleden met het jaarlijks geven van een groot concert, Het nu zestig leden tellende koor een traditie die ook nu wordt voort gezet. Het koor is er met recht trots op een dergelijk concert nog altijd, en voor betaalbare toegangsprijs te kunnen geven. Niet zonder de nodige inspanning, want op de nu uit te voe ren werken is een jaar lang geoefend Het concert kent ook een wat trieste kant omdat dit de laatste keer zal zijn dat samen met het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland wordt op getreden. Dit orkest, de vaste bege leider van de Verenigde Zangers bij grote concerten, wordt per 1 mei op geheven. Het is dan ook de laatste ge legenheid dat dit orkest in Maassluis aan het werk te zien is. Op het concert worden uitgevoerd de Messe in C-dur van Van Beethoven, het Te Deum van Mozart en delen uil de Messiah van Handel. De solisten zjjn Dieuwke Aalbers, sopraan; Heieen Resoort, alt; Tony Klaasen, tenor Marco Bakker, bas; Koos Bons, orgel. Het concert wordt zaterdag 25 febru ari gehouden in de Immanuelkerk aan de Lange Boonestraat en begint om 20.00 uur. Toegangskaarten kos ten f.10,- (65pl., C.J.P. en jeugd tot 16 jaar f.7,50) en zijn verkrijgbaai bij de VVV in het stadhuis, de koor leden en 's-avonds in de kerk. „in de huidige personeelsbezetting vrouwen sterk zijn ondervertegen woordigd met name in middelbare en hogere functies". Voorzitter Enneking: „Het perso neelsbeleid is onze belangrijkste zorg. Op dit gebied is emancipatie ook het moeilijkst te verwezenlijken. Vacatures worden immers intern ver vuld zodat positieve discriminatie van vrouwen hier niet lukt." Aanpassing van het beleid met be trekking tot het intern vervullen van vacatures is dan ook noodzakelijk, zo menen de leden van de raad. Selectie' Andere adviezen pleiten voor het in stellen van een onderzoek naar de specifieke pronlemen die vrouwen in gemeentedienst ontmoeten, het op nemen van meer vrouwen in selectie commissies, het verruimen van stu die- en doorstroommogelijkheden voor vrouwen en het handhaven van de opvang voor de kinderen van per soneelsleden in het Holy-ziekenhuis. De contactraad wijst het idee om mannen te stimuleren ook „vrouwen beroepen" te gaan uitoefenen, van de hand. „Dat hoeft niet apart onder steund te worden want dat gaat van zelf al goed", vindt vice-voorzitter Hetty Van der Hoeven. De raad constateert dat deeltijdar beid van veel betekenis voor de emancipatie van vrouwen kan zjjn. Wel is het „zorgelijk dat de rechtspo sitie van deeltijders op een aantal punten minder is dan met een volle baan". De contactraad waarschuwt de ge-' meente dan ook dat deze werkwijze niet mag uitdraaien „op tweederangs werk met éen tweederangs rechtspo sitie". /Actieve Vrouwen' De consequenties voor de rechtspo sitie van de betrokkenen is er ook de oorzaak van dat de raad niet geluk kig is met duo-banen in het onderwijs „Er bestaan daarover zoveel proble men dat het de vraag is of deze vorm veel kans van slagen heeft en niet veel meer problemen creëert dan oplost", zo luidt de conclusie. Het Het emancipatiebeleid zou wel baat hebben bij „buitenschoolse op vang" van kinderen: opvang voor en na schooltijd, op woensdagmiddag, tijdens vakanties en vrije dagen. De Voorzit ter Enneking, vice-voorzitter adviezen aan wethouder Maarleveld. contactraad zou graag zien dat de ge meente een onderzoek instelde naar de mogelijkheden van opvang buiten de schooluren. Ook op het terrein van de kinderdag verblijven, de peuterspeelzaken, de Van der Hoeven en Nel Blenk, lid „halve-dag opvang" en het vraagstuk van vrijwilligerswerk in deze sector, heeft de contactraad het gemeentebe stuur van advies voorzien. „Overigens", zegt voorzitter Enne king, „is het met het emancipatiebe leid in Ylaardingen nog niet zo slecht van de contactraad, overhandigden de gesteld. De grote steden zijn ons voorgegaan maar de meeste middel grote gemeenten hebben nog geen emancipatieraad. Dat er in Vlaardin gen wel aan gewerkt wordt komt door een combinatie van actieve vrouwen en een meewerkend ge meentebestuur.

De Havenloods | 1984 | | pagina 7