Fxtrowo HZ H i Bezoekers dienstencentrum doen niet aan doemdenken Vrije tijd groot probleem voor schoolverlaters 3u?u 1 ter meu g" ter meulen AMK-kraam 'Wij moeten ons aanpassen aan jeugd' Kinder carnaval in zaal Irene Oranje Nassau stuurt trainer weg Volgende week W/ ter meulen 995 velours pullovers... Prachtkwaliteit kinderpullo- vers van zachte velours. Blijft ook na veel wassen mooi. Met schouderknoopjes en gebrei de boorden. Van 80/20% katoen/polyester. Maten 62, 68, 74 of 80. Jn wit, bleu, mari ne of rood. van 14,95 Q35 STRETCH VELOURS Bi|aa^°°P,babv ons een MAASSLUIS - Het AMK (actieco mité Maassluis Kernwapenvrij) staat zaterdag 25 februari met een kraam op de Markt, als het weer dat toelaat tenminste. De kraam wordt opgesteld op de brug bij de Nieuwstraat tussen 10.00 en 16.00 uur. Er is veel nieuw materiaal Bij de kraam kunnen belangstellenden zich tevens opgeven als lid van het AMK. SCHIEDAM - Het tijdperk waarin bejaarde mannen en vrouwen niets anders wisten te doen dan thuis hulp behoevend achter de geraniums te zitten of zich nuttig te maken door een eindeloze hoeveelheid sokken voor het nageslacht te breien, lijkt afgesloten. De bejaarde van nu past ervoor zich te laten isoleren en doet aan politiek of discodansen. Steeds vaker trekken de bejaarden naar sociëteiten en dienstencentra waar men zich met veel ijver en levenslust bekwaamt in bingo, biljart en kaartspel. Uiteraard zijn hier de gesprekken over politiek en econo mie ook niet van de lucht. In het dienstencentrum De 4 Molens praatten de fervente bezoekers me vrouw Van der Keemel (74), mevrouw Crama (75), de heer Schaap (69) en de heer Van der Broek (64) over het verschijnsel „bejaard zijn". Het ge sprek gaat snel want „Dc heb eigen lijk maar tien minuten", haast me vrouw Van der Kemel zich. Evenals mevrouw Crama werkt zij als vrijwil ligster in het dienstencentrum en heeft ze dus haar verplichtingen. Rap verklaart ze nog dat veel lachen en discodansen haar op de been houden. Wanneer het gesprek nog maar kort op gang is, moet ook mevrouw Crama zich excuseren. Dienstbaar Het hebben van sociale contacten is volgens het gezelschap het allerbelang rijkste in het leven van een oud mens. „Je gaat namelijk bergafwaarts wan neer je de deur niet meer uit komt", weet de heer Van der Broek. „Het is juist leuk wanneer je je dienstbaar kunt maken voor andere mensen." „Ik kan mijn leven ook niet voorstel len zonder De 4 Molens", aldus Van der Broek. In het dienstencentrum staat hij bekend als een soort vraag baak en vooral in het adviseren bij juridische kwesties schijnt hij ijzer- sterk te zijn. „Ik weet mijn rechten maar ik kan me voorstellen dat niet iedereen inzicht heeft in onze inge wikkelde wetgeving", aldus Van der Broek, de grootste prater van het ge zelschap. Hij is van mening dat oude re mensen weinig voorlichting krijgen over bijvoorbeeld sociale wetten„In De Trechter zit een knappe jurist. Al leen weet niemand dit en komt ieder een weer bij mij terecht!" De bezoekers van het dienstencentrum: ,Jk kan mijn leven niet meer zonder De 4 Molens voorstellen! Alhoewel geld volgens hen voor Ook in verband met het verleden la- oudere mensen geen rol speelt, bre- ten de ouderen positieve geluiden ken ook de ouderen het hoofd over horen. „Ik zou mijn leven niet anders de bezuinigingsmaatregelen die de over willen doen", aldus mevrouw laatste tijd in Nederland getroffen Crama. zijn. Van der Broek: „In Nederland is Het enige negatieve aspect van hun het toch zo slecht nog niet. De men- leeftijd is volgens de heer Schaap de sen die klagen weten nauwelijks waar roddel en jaloezie waarmee hij vaak ze over praten omdat ze de situatie in geconfronteerd wordt. Schaap: andere landen niet kennen en geen „Oudere mensen zijn soms onver- vergelijkingsmateriaal hebben." Om- draagzaam en lichtgeraakt!" Van der dat Van der Broek vroeger zeemachi- Broek en mevrouw Van der Keemel nist was, zwierf hij over de hele wereld zien het probleem meer in de gebre- - ken die ouderen krijgen. Mevrouw Van der Keemel: „Wanneer je bijvoor beeld doof bent en toch met een ge sprek met ook jonge mensen mee wilt doen, ben je vaak bang om iets twee keer te vragen: Een moeilijke si tuatie." woonde zelfs een tijdje in Parijs. De problematiek die voorkomt uit de economische teruggang waar we nu mee kampen, is volgens de ouderen exact dezelfde als die in de crisis van de jaren dertig. „Maar er komt altijd weer een betere tijd", voorspelt Van der Broek. Evenals de heer Schaap is hij volstrekt geen doemdenker. Honderd Schaap: „Ik wil minstens honderd jaar worden omdat ik zeker weet dat de crisis over gaat en dat we een gou den toekomst krijgen." De beide mannen vermoeden dat de techniek een grote 'rol gaat spelen en oök de voorspellingen uit de boeken van Jules Verne waren volgens hen zo gek nog niet. Het woord kernwapens De traditionele klacht „De jeugd van tegenwoordig...." komt nooit over de lippen van deze ouderen. „Wij moe ten ons juist aanpassen aan de jeugd, anders ga je ^niet met je tijd mee", vindt Van der Broek en ook de ande ren knikken instemmend. Allen ver klaren zelfs nog steeds in de bus op te staan voor degenen die harder een zitplaats nodig hebben. Van der Broek: „Sommige jongeren zeggen wel eens 'ouwe zak' tegen me. Mijn Jantwoord is daarop steevastJe moet komt in dit verband niet over hun Je maar ophangen, dan word je nooit lippen. oud!" STADSKRONIEK- SCHIEDAM Als Schiedam landelijke publici teit krijgt, mag het zich zelden gelukkig prijzen. Sinds verleden week donderdag staan we weer bij de Nederlandse bevolking bekend als de bonte hond: Schie dam is de stad, waar joelende scholieren de toneelvoorstelling van Anne Frank onmogelijk maakten. De dagbladen wijdden er meewa rige artikelen aan, inspecteur van het onderwijs Tigges moest zich in allerlei bochten wringen om met aanvaardbare antwoorden te ko men. Uiteindelijk houdt Schie dams onderwijswereld het erop, dat de jeugd niet voldoende theateretiquette is bijgebracht. Anne Frank is een serieus toneel stuk. Het wordt door integere en talentvolle mensen gespeeld. Ze brengen deze produktie met een maatschappelijk doel. Nu discri minatie en racisme overal de kop op steken, willen de spelers laten zien, waar dat in de tijd van Hitier op uitdraaide: massamoord, ter reur, een blijvende geestelijke ver arming van het Nederlandse volk. Zo'n stuk moet je dus niet aan twaalfjarigen voorzetten. Want die begrijpen er niets van. Anne Franks noodlot het onderduik, het ver- Anne Frank raad, de ondergang van de hele familie op haar vader na. Ausch witz - is voor dat publiek heel lang geleden, net zo ver weg als de tachtigjarige oorlog, waarin wij Jeroen Krabbé ook al zien optreden. Het zegt ze niets. Ze hebben er geen emotionele band mee. Mijn generatie is opgegroeid met verhalen over de oorlog. De ze twaalfjarige kennen slechts een welvaartsperiode. Hun zegt de hongerwinter evenveel als De Oos tenrijkse Successie-oorlog aan U. De docenten van de Schravenlant- scholengemeenschap hebben zich dan ook zorgvuldig buiten dit Anne Frank-avontuur gehouden: geschiedenisdocent Troost zei, dat hij zo'n voorstelling graag zou be zoeken, maar alleen met leerlingen die de tweede wereldoorlog al hadden gehad". Het Schiedamse lerarenapparaat heeft dus een gigantische calcula- tiefout begaan. Is hen het wan gedrag van de leerlingen ook te verwijten? Kinderen worden niet door hun leraren opgevoed. Kin deren worden door hun ouders opgevoed. En het luidruchtig blijk geven van ontstemming, schreeuwen tot je je zin krijgt, is in veel plaatselijke huisgezinnen een heel effectieve techniek. Als er iets misgaat, nou dan maak je excuus. Kom je toe vallig voor de rechter vanwege je stommiteit, zeg je met gebogen hoofd, half verstaanbaar. „Ik vind het dom, wat ik gedaan heb". (Klopt ook, je bent gepakt). En de Scholengemeenschap Nieuwelant laat - geschrokken door de nega tieve pubüciteit - de kinderen bloemen sturen en een excuus brief. Walgelijk. Hebben die kin deren dan terecht de hele boel bij elkaar geschreeuwd? Integen deel!! Wat me vooral ergert is dat laffe draaien, dat achteraf niet uitkomen voor je daden, dat sme kende van „we hebben het niet zo bedoeld en hier is een bloemetje". Als ik Jeroen Krabbé was, gingen die bloemen meteen in de gracht, want het is onkruid. HAN VAN DER HORST P.S. Toen ik dit stukje met de trein wegbracht ging ik bijna zit ten op opengesneden banken. Dat hadden een paar jongens gedaan, net voor ze uitstapten, verklaarde een medepassagier. Op de één of andere manier heeft dit met het bovenbeschreven gedrag te maken. Want het is dezelfde mentaliteit. Hetzelfde soort protest, dat zin loos is, lafhartig, en er toe leidt, dat je de daders de volstrekte nederlaag toewenst. Vendex Latex muurverf Voor binnenshuis; ook voor keuken en toilet Wit.Wasbaar.4Kg vendex emmer, voor ca. 30 m yxatr VROOMS DREESM ANN VAlleen geldig bi) vestiging Rotterdam-Hoogstraatf De jeugdraad van De Rietzeilers Uitgave van WEGENER huis-aan- huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rot terdam, tel. 010-132170 en 135085. WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een to tale oplaag van ruim een miljoen exemplaren. Hiertoe behoort DE HAVENLOODS Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in Rotterdam e.o. in 14 edities. ADVERTENTIES: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Postadres: postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010- 346711. DUO'S (RUBR. ADVERTENTIES) 010-132050. VERKOOPLEIDER: N.Ch. de Poorter RAYONLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel. privé 010-353883). REGIONAAL CONTACTMAN: G.H. Adams (tel. privé 01891-3230). REDACTIE: zie adres advertenties. CHEF-RED.: W.Schothorst/J.Deijbel REDACTEUREN: A. Beyen en M. Ames. CORRESPONDENTEN Schiedam: R. Maarleveld (010-268442) en N.Ver- Maat (010-377652). Maassluis: M. Doddema (01899-11858). Sport - correspondent G. Verver (01899- 17787). ADMINISTRATIE: Prins Hendrik kade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam, tel. 010-132170. SLUITINGSTERMIJN woensdag krant: advertenties dinsdag 12.00 uur I redactie 10.00 uur. Donderdag krant (advertenties en redactie) dinsdag 17.00 uur. SCHIEDAM - Carnavalsvereniging De Rietzeilers organiseert op zater dag 25 februari een fantastische car navalsmiddag voor de Schiedamse jeugd. De jeugdraad van De Rietzeilers no digt alle kinderen uit om op deze middag naar zaal Irene te komen. Op het programma staan vele carna valeske activiteiten. Speciale gast is clown Bobo. Het feest begint om 14.00 uur maar de zaal is al vanaf 13.13 uur open. De entree bedraagt één rijksdaalder. Rocro en Lisette nog ongeslagen VLAARDINGEN - De weer her vatte Renard-zaalvoetbalcompeti- tie was zondag aan de derde wed strijd toe. Daarin verdedigde Rocro met succes zijn koppositie. Via een zege op Sizzerz (3-0) bleef Rocro ongeslagen. Ook snackbar Lisette leed nog geen verlies. De uitslagen: Renard-Café Rotterdam 1-4, Mart van Dam-Fox 6-4 en Rokado-Veringmeijer 5-3. SCHIEDAM - Schoolverlaters heb ben hui. zinnen gezet op een vaste baan en doen weinig met de vele vrije tijd die ze hebben. „Ik word gek als ik thuis zit", is, alle cursussen en andere activiteiten ten spijt, een veel gehoorde klacht. Dit blijkt uit de enquête die de socia le dienst vorig jaar gehouden heeft onder twee groepen schoolverlaters, die afzonderlijk ondervraagd werden. Omdat alle gegevens in verband met de enquête nog niet verwerkt zijn, heeft de sociale dienst een aantal voorlopige conclusies getrokken. Graag zou de dienst de gegevens en conclusies ook met die van an dere gemeenten willen vergelijken omdat dit de eerste maal is dat in Schiedam een dergelijke enquête gehouden werd Uit vrijwel alle antwoorden van de schoolverlaters blijkt dat het hebben van een vaste baan de meest ideale toekomstgedachte is. De meesten ver trouwen er zelfs vast op dat ze deze felbegeerde baan ook zullen krijgen. Vrijwilligerswerk wordt slechts door de helft van de jongeren als een vol waardige taak gezien. Als reden om geen vrijwilligerswerk te doen geven veel jongeren de 'concurrentiever valsing' op. Werktijdverkorting wordt door bijna iedereen als een goede maatregel gezien. Uitzichtloos Eén van de weinige verschillen tussen de twee groepen geënquêteerden is, dat de tweede groep -de laatste groep schoolverlaters- een hoger opleidings- Mogelijkheden om buitenshuis iets te ondernemen zijn volgens jongeren gauw uitgeput. niveau heeft. Toch vinden de school verlaters dat verder studeren niet veel zin heeft wanneer dit uiteindelijk niet de begeerde baan oplevert. „Sommigen zijn uitzichtloos werk loos; anderen studeren uitzichtloos verder", had één van hen geschreven. „In het begin heb je nog wel eens een leuk idee, maar je wordt steeds luier en op het laatst ga je van ellende maar boodschappen doen", aldus één van de schoolverlaters. Gebleken is, dat de meeste schoolverlaters 's och tends lang uitslapen omdat ze toch niet weten wat ze moeten doen. probleem. Hobby's hebben de jonge- schoolverlaters uit de tweede groep i maar weinig en de mogelijkheden buitenshuis iets te ondernemen zijn volgens de jongeren gauw uitgeput: allen de enige werkloze in het gezin z(jn. Bij de eerste groep was dit niet het geval. Danny van Hees sterk VLAARDINGEN Met een voor sprong van tien sekonden op de num mer twee vlinderde Danny van Hees niet alleen het oude clubrecord van Leon van IJzerloo aan stukken, ook verzekerde hij zich welhaast van een plaats bij de Speedo-zwemfinales. Bij de in Dordrecht gezwommen wedstrijden pakten de Vaardingse zwemmers met achttien persoonlijke rekords behoorlijk uit. Een andere eerste plaats was voor Astrid van Irsen. Inmiddels trainen de VZC-zwemmers op zaterdag weer in het vijftig meterbad van het zwembad Rot terdam-west. Verwacht wordt, dat dat een stimulans zal zijn voor het halen van de limiet voor de nationale kampioenschappen. VLAARDINGEN - De korfbalvere niging Oranje Nassau heeft op staan de voet gebroken met trainer Roel de Hoop. Mart Romers heeft de leiding en coaching van de selectie tijdelijk overgenomen. Aanleiding was de slechte verstand houding tussen trainer en spelers groep. Voorzitter Wim Verheij: „Toen we hem vorig jaar aanstelden, waren we er al voor gewaarschuwd, dat hij slecht met mensen kon om gaan. Na het aanhoren van de perike len bij de clubs waar hij eerder werk te, meenden we dat dergelijke situ aties zich bij ons niet zouden doen". Dat werd dus een misrekening. Van meet af aan werd het bestuur, vol gens de lezing van Verweij, gecon fronteerd met conflicten. „Steeds va ker moesten we trainer en spelers tot de orde roepen. Die waarschu wing waarover ik het had bleek wel degelijk ook bij ons van toepassing", meent Verheij. „Uiteindelijk was er die bekende druppel en moesten we - om de rust in de selectie terug te krijgen - wel met De Hoop breken". Liefhebbers van shag-met-filter komen nu pas goed aan hun trekken. A Er zijn Mascotte filterhulzen. Topkwaliteit van het betere vloamerk. Vertrouwde naam voor het andere shagroken: Mascotte Filterhulzen. MASCOTTl Twee kranten tegelijk, de voordeelkrant van Ter Meulen en deze krant. Proveniershuis Reeds op 3 februari jl. hebben wij het gemeentebestuur van Schie dam bericht dat wij ons distan- ciëren van het artikel in de Haven loods van 2 februari betreffende het Proveniershuis. Het artikel is op verschillende punten tenden tieus. naschrift red. Het artikel is een juiste weer gave van het gesprek zoals dat plaats vond tussen onze mede werkster en Penning en Blok. Penning en Blok lijken overigens (zoals na telefonisch contact bleek) niet duidelijk te willen maken op welke punten zij het niet eens zijn met de inhoud van het artikel. voorjaarsvoordeek.. Deze té gekke bermuda nu voor een té gekke prijs. Met steekzakken en een omslag aan de pijpen. Van 100% ka toen. Maten 158 t/mJ70^NU slechts kleur rood li58 t/m 170|

De Havenloods | 1984 | | pagina 3