Visstekken centraal op 16e Visma/Ahoy' DE Q HAVENLOODS Vissen op voorn en brasem ■jmzuamn h.j Door Pierre Bronsgeest. Voor de zestiende maal wordt van 28 maart tot en met 3 april in het Rotterdamse Ahoy-complex de natio nale hengelsporttentoonstelling Visma Ahoy gehouden. Voorlichting op elk gebied van het hengelen wordt uit gebreid onder de aandacht van de bezoekers gebracht. Door middel van speciaal voor de Visma-bezoeker ge maakte folders, films en ook uitstekende mondelinge informatie, kan men in één dag heel wat opsteken over de hengelsport in al zijn facetten. Behalve voorlichting is er voor de bezoeker de mogelijkheid om de diverse hengelmaterialen aan te schaffen bij een van de twintig winkeliers. Net als vorig jaar kan de bezoeker gratis gebruik maken van het „vraag- en aanbodbord" om overtollig hengel- I materiaal aan te bieden of te koop vragen, om een vismaat te zoeken, een reisgenoot voor een visvakantie of ou de materialen om de verzameling aan te vullen. Dit bord bevindt zich in de entree, waar de bezoeker een exposi tie kan bekijken van een unieke col latie antiek hengelmateriaal voor de ze beurs beschikbaar gesteld door hehgelsport-amateur Karei Leijds- BJan. Afgezien van antiek hengelma teriaal heeft Leijdsman ook de groot ste vis-postzegelverzameling van Ne- dérland die eveneens in de entree is te bezichtigen. Sportvissersmagazine „Beet" verzorgt in de entree een grote presentatie over speciale visstekken inS binnen- en buitenland. Tevens I brengt „Beet" op deze Visma een uit- gebreide special over <jit onderwerp. VISMA INFO-STAND Veel belangstelling voor de ei- genbouwhengels op. de Visma info- stand. Het zelf maken en bouwen van een hengel is erg in vandaag de dag. Op de Visma info-stand kan de bezoeker al les! te weten komen over hoe zelf welk héngeltype dan ook te bouwen. Peter den Hollander geeft antwoord op alle vragen en demonstreert hoe een hen gel samen te stellen, van handgreep tot topoog en de laklaag om het geheel af te ronden. Dit jaar wordt er extra aandacht besteed aan het zelf bouwen van de Winkle Pieker, karperhengel, spinhengel en strand- en boothengel. Peter geeft tevens demonstraties, zoals het werpen met de vliegenhen- gel en de spinhengel op de naastgele gen demobaan van de „Porrel" uit Polsbroek. Het is ook mogelijk om op de Visma gekochte hengels hier, in overleg, uit te proberen. Op de stand worden doorlopend demonstraties ge houden zoals vliegbinden, spinner- bouw, leader en lijnmontages waarbij telkens de nieuwste technieken en materialen worden gebruikt en ge ef HENBESCHERMING Onder het motto „Vissen hebben ook gevoel" neemt de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren evenals vorig jaar deel aan de Vis ma. Door haar aanwezigheid wil de Dierenbescherming de hengelaar wij- zen op zijn verantwoordelijkheid voor de vis die hij vangt. Elke sportvisser heeft het letterlijk in eigen hand de schade aan de vis te beperken en het sterftecijfer op nul te houden. Dit kan hij doen door de vis deskundig en uiterst voorzichtig te behandelen. Een vis is geen recreatievoorwerp of weg- j werpartikel maar een dier. BOEKJE De OVB (Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij) brengt op de zestiende Visma een boekje met al le in Nederland voorkomende zoetwa tervissen. Dit boekje is voorzien van meer dan vijftig kleurenafbeeldingen van vissoorten die in onze wateren rond zwemmen. Het is eigenlijk een „visherkenningsboekje". In één oo gopslag herkent men de vissoort. De natuurgetrouwe foto's van de vissoor ten zijn vervaardigd door de foto dienst van het ministerie van Land bouw en Visserij. Beknopte informa tie geeft aan waar de vis leeft en voor komt en wat zijn belangrijkste voedsel is. Door een kleurcode is te zien of de vis is beschermd of niet en wat eventueel de minimummaat is van de betreffende vissoort. De vaste verkoopprijs bedraagt 2,50. gaat aanschaffen raadpleeg Stef of Ed, zij zijn onafhankelijk op het ge bied van voorlichting en weten door hun ruime ervaring waar zij over pra ten. Voor vissers die zich langs de kustwateren ophouden geeft de NWS een gids uit met alle trailerhel lingen langs deze kust. Voor de boot vissers is er de „Botengids 84/85" met een overzicht van de sportvisserij- schepen langs de Nederlandse kust. Voor de zoetwatervisser is de nieuwe uitgave van vistrips beschikbaar, waarin uitstekende stekken staan be schreven in verschillende delen van ons land. Voor de gehandicapte sport visser is er een gids met stekinforma- tie en praktische tips. GESLOTEN TIJD Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft besloten, vooruitlopend op een wijziging van de visserijwet, dat met ingang van 15 maart 1984 de gesloten tijd voor de „gewone hengel" wordt opgeheven. In de praktijk be tekent dit dat in 1984 het gehele jaar met de gewone hengel mag worden gevist op wiitvis, zoals voorn en bra sem. Het vissen met de worm, slacht- produkten en nabootsingen daarvan is echter verboden in de periode van het voorheen gesloten seizoen. De nachtvisserij zal in 1984 zijn toege staan in de maanden juni, juli en au gustus. Voor het IJsselmeer en enkele andere wateren blijft een verbod van kracht. Voor het ovefïge is de regel dezelfde als vorig jaar. Ook het minis terie heeft een stand op de Visma waar wordt ingegaan op vragen van individuele sportvissers. DRIE FILMS! Werkapname „Nederland Visland". Dit jaar zijn er op de Visma drie nieuwe visfilms te zien. Op de Visma gaat de film „Nederland Visland" van Kees van Roeden en Joop Koster in première. Het gaat hier om een pro motiefilm over Nederland. De film beelden tonen typisch Hollandse 'landschappen en visstekken, aan en op zee en de diverse binnenwateren. Bij het bekijken van deze film besef je pas hoe' mooi Nederland is en welk een ongekende mogelijkheden aanwe zig zijn om een fijne visdag op'een van de locaties door te brengen. Er wordt gevist op voorn, brasem, karper, snoek, snoekbaars en diverse zeevis soorten. Voor het eerst is het vissen met de Winkle Pieker gefilmd. Op de film is goed te zien hoe dit hengeltype werkt en wat de mogelijkheden ermee zijn. Behalve het vissen laat men ook zien hoe een snoekbaars wordt klaar gemaakt. Er wordt ook getoond hoe paling wordt gerookt. Cameraman Charles Buziau heeft op schitterende wijze eeri prima visitekaartje gemaakt over ons eigen Nederland. De film „Nederland Visland" wordt voorzien van een Frans, Duits en Engels com mentaar en zal door diverse ministe ries in het kader van Hollandpromotie over de hele wereld worden vertoond. Deze film is het resultaat van de sa menwerking tussen het ministerie van Landbouw en Visserij, de Visma-or- ganisatie, ANC Productions en Jan van Gent Fotostudio. vissen komt aan bod ook de prachtige natuur heeft een ruime plaats in deze film. Er werd gevist op verschillende locaties waar de Nederlanders steeds succesvol voor de dag weten te ko men. De film werd gemaakt door de Nederlander Albert Gols, hij werd bijgestaan door de Ierse hengelsport adviseur Leo Ganter. De film is te zien op de stand van het Iers Natio naal Bureau voor Toerisme. DEENSE VISFILM In de videoscoop is de première te zien van een nieuwe film van het Deens Verkeersbureau. Deze film laat de bezoeker de mogelijkheden zien hoe een visvakantie door te brengen op een van de prachtige visstekken die Denemarken rijk is. GROOTHANDEL In tegenstelling tot de winkeliers is het aantal groothandels erg mager te noemen. Browning Sport, Sportex, Intravis en Heron geven op hun eigen wijze voorlichting over de nieuwe ma terialen die zij dit jaar op de markt brengen. Op de stand van Heron geeft vliegbinder Hans de Groot demon straties in het zelf maken van kunst vliegen. In deze stand hangt werk van de kunstenaar Ad Swier. Zijn werk bestaat uit tekeningen, litho's en aquarellen. Heron brengt éeh nieuw kunstaas genaamd „Swimm Shizz", nieuwe produkten voor de snoekvis- ser, North Fork, een nieuw en geniaal systeem van vliegvisvesten en etuis. De Friese hengelsportgroothandel Intravis brengt deze Visma een aantal leuke nieuwtjes, speciaal op het ge bied van kunstaas hebben zij het Vis- ma-publiek heel wat te bieden. Ook zal op hun stand de nieuwe Malève vaste hengel te zien zijn. De hengel is gemaakt van compositie carbon en is zeer gunstig van prijs. Van hetzelfde merk brengen zij een „top carbon" vaste hengel met een lengte van 9,50 meter. Deze hengel weegt 790 gram en bestaat voor 90 uit carbon. Voor het vissen met de Winkle Pieker en de Matchhengel brengt Intravis de werp- molen Spinit RD. Deze molen be schikt over een goed afstelbare slip en is voorzien van een aluminium oxyde lijnrol die het inslijten van de lijn en de lijnrol zelf, tot het minimum be perkt. Verder brengen zij „Panarene" vislijn verkrijgbaar op spoelen van 250 tot en met 500 meter. Om hem zichtbaar te maken wordt er dan gewisseld van dobber, waarvan de antenne een andere kleur heeft. Dat hoeft nu niet meer. Wout brengt een dobber waarvan de antenne snel en simpel is te verwisselen. Er worden drie antennes bij geleverd in de kleu ren fluorescerend geel en rood en een geheel zwarte uitvoering. DONDERDAG 23 FEBRUARI afsteunen van hun hengels op de keien. De kruk en de stoel zijn ge maakt van eerste kwaliteit hout en beschikken over een goede stabiliteit. 55 UUR PER HENGEL! Peeters hengelsport uit Amsterdam brengt op deze Visma zeer exclusieve vliegen- en spinhengels van Veuge- lers. Onder de naam Casting Corner, heeft Peeters splitcanehengels laten bouwen volgens het Garrison princi pe. Het unieke is dat er geen hout- knoop is te vinden op deze hengels. Dit komt door het zorgvuldig splijten lijmen en afwerken, dit alles gebeurt met de hand en het duurt dan ook 55 uur voordat één hengel is afgewerkt. De hengels kunnen worden geleverd in verschillende lengten en de vlie- genhengels van aftma 3 tot en met 6. Naast dit vlieg- en spingebeuren brengt Peeters een nieuwe serie kar- perhengels, snoekhengels en match- hengels op de Visma. De organisatoren van de Visma, Sandor van Benés en Wim Bossard, verwachten een verdere groei van het aantal Visma-bezoekers. Wout van een wekelijkse column in het Nieuws ook praten van de Dag, dat is de Amsterdamse met de Nederlands kampioen match- editie van De Telegraaf, ik werk mee vissen 1983, Ron Broxks. Hij werd aan Elseviers Magazine en ben on- kampioen met de Winkle Pieker op de langs hoofdredacteur geworden van Mookerplas. Sportvissersjournaal" „En hoeveel boeken heb je op je naam staan?" „Hengelsportboeken? Ik schat een stuk of twintig... Wat mijn favoriete vis is? Ruisvoorn, op de voet gevolgd door snoekbaars. Tsja, maar snoeken in polders mag ik ook verrekte graag doen. En zalmvissen in Noorwegen natuurlijk". Hij lacht. „Ik moet er nog een stuk of dertig, dan heb ik de dui zend vol. Maar eigenlijk vis ik voor de voet op, als het maar vis is". B.F.T.-GROEP tytm. Kanis-achtersteun. De tweede primeur is de kanis-ach- tersteun. Een vinding die alles heeft te maken met de nieuwe visserij. Vooral voor de Winkle Pieker en matchhengel een deksels eenvoudig vastgeklemd tussen de kanis en ka nisdeksel. De derde is een professio nelere uitvoering van de kanis-ach- tersteun, de zogenaamde Kees van der Zouwen-steun. Deze achtersteun "is geheel verstelbaar en knikbaar. Te vens brengt deze firma een transport wagentje voor de sportvisserij, voor zowel de zeevisserij als de binnenvis serij. Ook zijn er nieuwe hengels voor de karpervisser, zeevisser en een nieuwe Reflex eigenbouw carbon Winkle Pieker die supergevoelig is. Tot slot introduceert Van Leeuwen de „Cuty Pie" een kunstaasvisje met gro te vangkracht. VLIEGBINDMATERIAAL PRIMEURS Hengelsportcentrum Wout van Leeuwen uit Vlaardingen heeft voor deze Visma een drietal echte pri meurs. De eerste is de matchdobber met verwisselbare antennes. Scha duw, schittering, felle zon en scheme ring zijn omstandigheden waaronder de dobber slecht zichtbaar zal zijn. IERLAND TROEF Het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme heeft een nieuwe Neder landstalige vispromotiefilm gemaakt in samenwerking met hengelsport- groothandel Albatros. De film laat zien hóe vier medewerkers vari deze firma een tiendaagse visvakantie in Ierland doorbrengen. Niet alleen het ROMAN MOSER SEDGE STEF EN ED De NWS (Nederlandse Vereniging Van Sportvissersfederaties) heeft net als vorig jaar een stand op de Visma. De informatie die daar werd ver strekt, werd als zeer positief ervaren door de bezoekers. Hengelsport-au teur Stef de Bruin en NVVS-mede- werker Ed Stoop weten op bijna elke vraag een antwoord en adviseren de mensen over topstekken, vangtech- Werkopnai (verwisselbaar) TUMBLING STONE De Heul hengelsport brengt op de Visma een nieuw kunstprodukt ge naamd Traun River Products om kunstvliegjes te maken. Het is werke lijk schitterend materiaal dat bijna nipt van echt is te onderscheiden. Het materiaal is makkelijk te verwerken en heeft het grote voordeel dat het niet zo vlug zal beschadigen als de eerder gebruikte natuurprodukten Een ander voordeel is. dat de kleur van het materiaal, de hoeveelheid en grootte altijd hetzelfde is. Dus altijd „waar voor je geld", het is een totaal pakket waar ook een zogenaamde line to line connection in is opgenomen. Dit wordt gebruikt om twee vliegen- lijnen op een simpele manier met el kaar te verbinden. Naast een nieutve drijvende vliegenlijn van Air-Cel met snelzinkende punt van di'ie meter, brengt De Heul een nieuwe Boatcas- tèr. Een lichte boothengel. speciaal voor de vissers van de „kleine boot jes". Vijf winkeliers vormen de B.F.T.- groep (Better Fishing Tackle) en brengen dit jaar gezamenlijk een aan tal nieuwe produkten. Erg handig de opvouwbare polaroid zonnebril, die past in de kleinste borstzak. Een wor men lokker concentraat, een paar druppels van deze stof in een emmer water en het daarna leeggieten over de grond. Binnen zestig seconden ko men alle wormen tot zestig centimeter diep uit de grond, volgens B.F.T. Slijpstrippen om de haak te scherpen, deze zijn eenvoudig op de hengel of kanis te plakken. Verder brengt deze groep een nieuw kunstaas voor de zeevisserij genaamd „Jensen". Voor de eerste maal neemt de firma C. J. W. Rod Designer „Holland" deel aan de Visma. Eigenaar Cor Spinho ven is allang geen onbekende op de Visma. Hij werkte voor andere winke liers en heeft in het verleden ook de monstraties gegeven. Cor is een spe cialist in het bouwen van „werphen gels". Hij gebruikt verschillende ma terialen zoals glasvezel, carbon, boron en kevlar. Hij is een van de weinigen die massief boron hengels bouwt. De ze hengels verbergen een waanzinnige hoeveelheid kracht. Cor is zelf een en thousiast visser en weet dan ook wat de visser van een hengel verlangt. Op de Visma komt Cor met een totaal pakket waar zeker de specialist van kan smullen. GEBROEDERS BONTE Deze firma komt dit jaar met veel hengelsportmateriaal voor de witvis- ser en-met name de wedstrijd visser. Zo komen zij met verschillende vaste hengels gemaakt van glasvezel en car bon. Ook de nieuwe visserij met de Winkle Pieker krijgt aandacht, maar ook diverse guiverhengels met ver schillende soorten tips. De gebroe ders brengen een uitgebreid pakket lokaas, dobbers en zitmanden. Voor regenachtig weer is er bij Bonte een grote Engelse paraplu te koop voor erg weinig geld. Om het compleet te maken introduceren zij een nieuwe haak voor witvisserij. Sportvissersjournaal Wederom een primeur op de Visma namelijk een nieuw nationaal hen gelsportblad genaamd Sportvissers journaal. Het blad gaat maandelijks verschijnen op het zogenaamde maga zine-formaat. De „grote" mannen achter dit blad zijn Nico de Boer (bladmanager/eindredactie) en Kees Ketting (hoofdredacteur). Nico de Boer was al geruime tijd bezig een nieuw blad op poten te zetten. Vorig KEES KETTING Op deze zestiende Visma gaat het 21-ste visboek van Kees Ketting in première. Hengelsportauteur en -fo tograaf Kees Ketting, geboren in 1933 „een goed visjaar", volgens hem ving zijn eerste vis op 7-jarige leeftijd in de toen nog niet verontreinigde Amstel, waaruit moge blijken dat hij Amsterdammer is. Hij doorliep de 5- jarige HBS, was buitenlands corres pondent, droeg 's konings wapenrok en vertrok vervolgens naar. Zweden, waar hij van een andere hobby (foto grafie) twee jaar lang zijn beroep maakte, al vissend, dat spreekt. Hij ging fotojournalistiek studeren bij professor Steinert in Saarbrücken, maar na vier semesters hing hij zijn camera's aan de wilgen en begon te schrijven. VISST0EL EN VISKRUK verzwaarde dobber door middel van koperen staafje, welk een gewicht heeft van 2/3 van het draagvermogen. Hengelsport „Zuid" uit Amsterdam brengt op deze Visma een degelijke houten visstoel voorzien van lade. twee hèngelsteunen. paraplusteun. twee gropdpennen en vier verstelbare poten. Het. geheel is inklapbaar tot een pakketvan 45x90x10 centimeter. Ook de viskruk is voorzien van een la de enj is inklapbaar tot een formaat van 50x50x10 centimeter. Ook zijn er speciale houten hengelsteunen voor zeevissers die vaak kampen met het WINKLE PICKER PRIMEUR Op de Visma worden twee nieuwe visboeken gepresenteerd. „Vissen met plug. lepel en spinner", van Kees Ket ting en „Met de Winkle Pieker op voorn en brasem" van Pierre Brons geest en Kees van der Zouwen. Het hengeltype de Winkle Pieker staat erg in de belangstelling. In minder dan drie jaar heeft het bewezen een com pleter visserij te zijn. Pierre Brons geest en Kees van der Zouwen zijn de mannen van het eerste uur. Samen schreven zij het boek over de Winkle Pieker. In het boek worden de diverse technieken, onderlijnsystemen. steu nen en andere attributen behandeld op een overzichtelijke en begrijpelijke manier. Tientallen tekeningen en fo to's door de auteurs zelf gemaakt ver duidelijken elk „probleem". Niet al leen de Winkle Pieker wordt om schreven maar ook de matchhengel. de vaste stok. de swintip en de spring en quivertip. Het boek kost 19.95. Beide auteurs zijn op de Visma aan- Kees Ketting, visser, schrijver en sinds kort hoofdredacteur van Sportvissersjournaal. „Wat precies?" „Ik zou haast zeggen:.alles. Ik deed veel voor de Geïllustreerde Pers, pu bliceerde kinderboeken en detectives, waagde me aan cabaretteksten, schreef feuilletons en een enorm aan tal korte verhalen. Vissen? Ja, dat blééf ik doen. Vooral de vliegenhengel had mijn belangstelling, dat was nog een Zweeds souvenir en het viel me dan ook gemakkelijk „ja" te zeggen toen Henk Peeters me vroeg een fol dertje samen te stellen waarin de be ginselen van et vliegvissen stonden. Dat was volgens Henk makkelijk om aan klanten te geven die interesse hadden in een vliegvisuitrusting. Hoefde hij niet iedere keer het hele verhaal af te steken... Tja, die folder groeide al schrijvend uit tot het nog steeds bekende boek „Vliegen...Vis sen...Vangen". Toen dat verschenen was volgden verzoeken om artikelen over sportvissen van redacteuren van hengelspbrtbladen en dat werden er op de duur zóveel dat ik langzaam overstag ging, en nu alweer zo'n vijf tien jaar uitsluitend over vissèn schrijf". „Voor hoeveel bladen?" Ik schrijf voor de NWS, voor „Vis sen", het maandblad van de hsv „Am sterdam, dito voor „Haarlem", ik heb Het maandblad Sportvissers journaal verschijnt voor de eerste maal op de Visma; startoplage: 40.000 exemplaren. jaar kreeg hij het groene licht van de directie Van Boekhoven-Bosch BV. Als eerste trok hij Ketting aan die Sportvissersjoürnaal als een nieuwe uitdaging ziet met vele mogelijkhe den. Daarna hebben zoals zij beiden zeggen, „de beste hengelsportauteurs van Nederland", aangetrokken, onder wie Ad Swier, Joop Koster, Wim Al- phenaar, Jan Eggers, Bert Rozemeyer, Emiel Ooms, Iwan Garay, Gerard Schaaf, Willem Zandstra en vele an deren. Het eerste nummer, maar liefst 64 pagina's, verschijnt op deze Visma en kost als introductieprijs slechts één gulden. Daarna kost een los num mer 4,50. Een jaarabonnement kost 45 gulden. Onder de eerste abonnees, worden drie prijzen verloot, de eerste prijs is een visreis naar Canada ter waarde van tienduizend gulden. De tweede prijs is een visreis naar Zwe den en de derde prijs een visweekend bij Willem Zandstra.. Sportvissers journaal heeft een éigen stand op de Visma, waar diverse auteurs aanwe zig zullen zijn en waar het eerste verkrijgbaar zal zijn. VISMA AHOY'1984 De toegangsprijzen voor de Visma zijn hetzelfde gebleven, dit be tekent 7,50 voor volwassenen, 5,- voor jeugd tot en met 14 jaar en 65-plussers. Leden van de N.V.G.S. (Nederlandse Vereniging van Gehandicapte Sportvissers) krijgen op de stand van deze vereni ging vijf gulden terug van het en treegeld. De Visma is geopend van 28 maart tot en met 3 april. Woensdag 28 maart van 18.00 - 22.30 uur. don derdag 29 maart van 11.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Vrij dag 30 maart van 11.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Zaterdag 31 maart van 11.00 - 17.00 uur. Zondag 1 april van 11.00 - 17.00 uur. Maandag 2 april van 11.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Woensdag 3 april van 11.00 - 17.00

De Havenloods | 1984 | | pagina 7