Hiswa doet stapje terug Kano's in soorten en maten Volop actie op de expositie DE Q HAVENLOODS 16 tm 25 maart amsterdam I 0... ..,^0 Watersport 1 opnieuw verenigd Hoeks Loodswezen wordt hoofdpost Ook dit jaar zullen op de Hiswa-tentoon- stelling weer verschillende aktiviteiten wor den gehouden, waardoor op speelse wijze tal rijke produkten op speelse wijze aan het pu bliek worden getoond. Hiswa-theater Het in 1981 voor het eerst opgezette Hiswa-theater wordt dit jaar voor de vierde keer herhaald. Maar veel uit-. dit bassin (50 meter lang, 20 meter breed en 0,9 meter diep) worden allerhande demon straties, modeshows en wed strijden gehouden, waaraan in veel gevallen ook het publiek kan deelnemen (niet vergeten: badkleding meenemen!). Van zelfsprekend is voor comfor tabele kleedruimte gezorgd. Het Hiswa-theater bevindt zich in de Oosthal van het RAI-complex. Een modeshow is een onderdeel van het Hiswa- theater. tekent Publi Mode. Choreo grafie, artistieke leiding en muziek Cécile Knapper. Plankzeilen Modeshows Er wordt viermaal per dag (12.00, 13.30, 15.00 en 20.00 uur) op het podium bij het bassin een wervelende mode show gegeven. De nieuwste trends in watersport- en bad- mode worden op de klanken van swingende muziek gepre senteerd door niet minder dan 11 mannequins. Voor de orga nisatie van deze kleurige show Vouw- en opblaasboten, kano's, zeilplanken, roei-, vis- en bijboten, zeilvliegtuigen, kajuitzeiljachten, catamarans, motorzeilers, sportboten, dag- en weekendkruisers en motorboten zijn de zaken die op de 29ste internationale waterrecreatietentoonstelling HISWA in Amsterdam worden geëxposeerd. Uit 19 landen komen 385 exposanten die hun produkten in zes hallen van het RAI-gebouw exposeren van vrijdag 16 maart tot en met zondag 25 maart. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zaterdag en zondag is de tentoonstelling alleen overdag voor het publiek toegankelijk. De toegangsprijs bedraagt f 12,50. Jeugd tot veertien jaar betaalt, evenals houders van een bejaardenpas en groepen, f 7,-. Wil men twee dagen op de tentoonstelling rondkijken, kan men een toegangsbewijs van twee tientjes kopen. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen wordt een speciaal trein- toegangsbiljet op de stations verkocht. De Hiswa, de jaarlijkse watersporttentoonstelling in het Amsterdamse RAI-complex, doet een stapje terug. Vorig jaar telde de expositie nog 54.000 vierkante meter en daar van heeft men er dit jaar zesduizend ingeleverd. De zo populaire plankzeil- sport staat in het middelpunt van de belangstelling in het Hiswa-theater. Er zijn de monstraties freestyle, er wor den wedstrijden gehouden (waaraan tevens het publiek kan deelnemen) en ook de techniek komt aan bod. Ook de wereldkampioen Stephan van den Berg verleent zijn medewerking aan deze brui sende aktiviteiten. De nodige wind wordt gele verd door vijf windgenerato ren, die een windkracht van 4 tot 6 Beaufort kunnen leve- .In het bassin worden ook wedstrijden kano-polo geor ganiseerd. Dit balspel met veel actie en spanning wordt gespeeld door twee teams. De spelers zitten elk in een spe ciaal gemaakte kano, en pro beren de bal in het doel van de tegenspelers te krijgen. Om dat het bij deze sport vooral aankomt op conditie wildwa- tertechniek, wendbaarheid, stabiliteit en eskimoteerkunst (omslaan en weer overeindko- men) levert deze spectaculaire sport een fascinerend schouwspel op. Ook radiografisch bestuur de modelboten geven acte de présence in het bassin van het Hiswa-theater. Elke dag wor den behendigheidswedstrij- .den vpor modelboten gehou den. Zelfs een professionele duikboot is in het bassin aan wezig. „Fun-hour" Dagelijks is er een zoge naamd fun-hour". In dit uur zijn in het bassin behendig heidswedstrijden waterlopen en surfzitten voor scholieren. De deelnemers moeten daarbij in teamverband allerlei op drachten in en op het water uitvoeren. Waterskiën In samenwerking met de Nederlandse Waterski Bond worden enkele spectaculaire demonstraties waterskiën ge geven. Verschillende vormen van deze dynamische sport TV-circuit Ook buiten het Hiswa-thea ter kunt u het continu show programma volgen. Op ver schillende plaatsen in de ten toonstellingshallen zijn moni toren geplaatst waarop te zien is wat er op dat moment in en om het bassin gaande is. Mini-12-meter bootjes In twee mini-12-meter bootjes zullen tweemaal per dag bekende watersporters op sportieve wijze hun krachten meten. Ongetwijfeld wederom zeer boeiend. In dit half uur wordt door exposanten hun nieuwtjes ge toond in en om het bassin. Te vens krijgt het publiek een deskundige toelichting. Wedstrijdzeilen besteed. Het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond geeft hier demonstraties in de Optimistjes en geeft uitge breide informatie Veiligheid op het water In een instructief kwartier vertelt de Rijkspolitie te Wa ter over veel voorkomende „verkeersfouten" en techni sche onvolkomenheden aan boten en surfplanken. Reddingsdemonstraties De Opsporings- en Red dingsdienst van de Koninklij ke Marine bootst werkelijk adembenemende reddingsac ties van drenkelingen op zee na vanuit een echte Lynx Na val Variant helikopter. Tevens demonstreren zij het gebruik van reddings- en overlevings- pakken. Navigatie en communicatie Een programma-onderdeel dat nogal wat belangstelling trekt, zeker onder de manne lijke bezoekers. De vragen uit het publiek worden beant woord door PTT, Schevenin- gen Radio en Marine Dienst Hydrografie. Hiswa-theater Het Hiswa-theater in Olym pische sfeer, met het bassin, de vele terrasjes en de vele evenementen is tot stand ge komen vooral dank zij het be drijfsleven. Het theater is gra tis toegankelijk voor Hiswa- bezoekers en biedt plaats aan zo'n 700 personen. Presentatie: Noortje Roll, Frans van Duss'choten en Ro nald Wustenberg. Dat moest ook wel, want de stijgende lijn is er bij de (water- sport)recreatie uit. In 1982 zag de tentoonstellingsorganisatie bijna tweehonderdduizend be zoekers door de toegangsdeuren gaan en in 1983 hoopte men voor de expositie deze magische grens te doorbreken. Dat ge beurde niet: „slechts" 171.000 mensen bezochten de Hiswa. De weerslag daarvan is dus duide lijk terug te vinden in de ten toonstelling van dit jaar: minder expositieruimte en minder ex posanten. Maar dat wil niet zeg gen dat de tentoonstelling voor al diegenen die de watersport een warm hart toedragen niet interessant is. De 385 exposan ten uit 19 verschillende landen pakken tussen 16 en 25 maart 1984 in hun stands weer talrijke noviteiten uit. „Voor bezoekers en exposanten zal deze manifes tatie de gezellige sfeer van wel eer uitademen," aldus de voor zitter van de Hiswa-tentoonstel- lingscommissie, de heer W. de Vries Lentsch, op de persconfe rentie voorafgaand aan de ten toonstelling. OPLEVING Hiswa-voorzitter W. Jeths repte op die bijeenkomst over de enorme strijd op de recreatie- markt. „De geweldige opleving in de jaren zestig en zeventig heeft vele branche-vreemde on dernemingen of het nu ging om multinationals, bierbrou wers of meelfabrieken naar de recreatiemarkt getrokken. Het gevolg was een enorme con currentie. Bijna niemand hield rekening met de mogelijkheid dat de vraag wel eens zou kun nen terugvallen tot een normaal niveau. „Gelukkig horen we," aldus Jeths, „vanuit binnen- en bui tenland positieve geluiden over een terugkerende groei. Maar hoeveel groei er in de komende jaren zal zijn is natuurlijk een grote vraag. Herstel in de re creatiemarkt zal wellicht ook langer duren, omdat vrijwel nergens de concurrentie zo groot is. Voor de producenten zal het ook zaak zijn in te spelen op de actuele vraag en niet al leen datgene aan te bieden dat je toevallig gemakkelijk kunt ma ken." De Hiswa-voorzitter hoopt ook op een positieve opstelling van de ifationale overheid. „De watersport wint nog steeds aan populafiteit en krijgt steeds meer het karakter van waterre creatie. Maar het is zeker geen Een overzicht van de Hiswa 1983. elitaire sport. Verkoopcijfers tingdruk (19 procent) dreigt nog bewijzen dat. En dat is in schril- een aantal andere lasten het ge le tegenstelling tot het in poli- not van de waterrecreatie dui- tieke kringen vaak gehoorde ge- delijk negatief te beïnvloeden, luid." Hiswa-voorzitter Jeths: „Als de Behalve de zware btw-belas- overheid plannen van bijvoor beeld pleziervaartuigbelasting hetzij landelijk, hetzij provin ciaal doorzet of watertoeristen belasting naar willekeur door gemeenten worden ingevoerd, geheven of verhoogd, dan zijn dit stuk voor stuk bedreigingen voor onze branche. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Begin 1984 is een nieuwe vereniging opgericht die de belangen behartigt van de watersport. Naar buiten verandert weinig, want de naam Hiswa blijft gehandhaafd. Toch is de nieuwe vereniging opgebouwd uit drie andere poten. In de eerste plaats is in de Hiswa opgenomen de oude Hiswa. De nieuwe partners zijn de afdelingen watersport van de Bovag en de bedrijfsgroep waterrecreatie van de Recron. Voorlopig zal mr. P. M. van der Laan als voorzitter van het bestuur van de nieuwe vereniging optreden. Het secretariaat wordt gevestigd in het huidige Hiswa-kantoor, Gebouw Metropool aan de Weesperstraat 93 in Amsterdam. Een van de eerste acties van de nieuwe Hiswa is een nieuw blad: Vaarvak. Het komt in de plaats van een drietal andere bladen: Hiswa-nieuws, het Bovagblad en Rekrasie. Vooralsnog zal het blad driemaal per jaar verschijnen. In 1985 hoopt men de frequentie verder op te voeren. Kano's zijn er in soorten en maten. Je kunt niet zomaar naar een leverancier stappen om een willekeurige kano te kopen; eerst moet je je goed realiseren wét je nu eigenlijk met zo'n bootje wilt gaan doen. In je eentje of met z'n tweeën va ren of moeten er soms ook kleine kinderen mee? Daarmee sta je al meteen voor de keuze van het type kano. Een eenpersoons kajak, in de volksmond gewoon „kano" genoemd, lijkt het meest op de klassieke Eskimokajak. De vaarder zit op een bankje, net boven de kanobodem. Zijn be nen steken onder het voordek je en z'n voeten rusten tegen een instelbaar steuntje. Bij de kajak gebruik je een peddel met twee bladen. Daarom maak je steeds een symmetri sche vaarbeweging. Er zijn ook tweepersoons kajakmodellen. Maar die zou je eigenlijk alleen moeten ko pen, als je bijna altijd met z'n tweeën op pad gaat. Want je kunt wel redelijk vooruit ko men als je er alleen in zit, maar echt fijn varen doe je dan niet. Dat laatste geldt ook voor een andere mogelijkheid: de Canadese toerkano (C2). In de C2, die bijna altijd voor twee of meer inzittenden ont worpen is, zijn verhoogde bankjes waarop je als in een gewone stoel kunt zitten. Maar vaak is het ook mogelijk om op je knieën te steunen, waarbij het bankje'en soms extra banden voor de nodige stevigheid zorgen. In een der gelijke houding heb je de C2 tijdens moeilijke situaties be ter in je macht. De Canadees is van oor sprong het vrachtscheepje on der de kano's: daarom is hij redelijk stabiel, maar ook langzamer dan een kajak. In de meeste typen kun je zonder probleem een derde volwasse ne of twee kinderen als passa gier meenemen. Voor de voorstuwing gebruikt elk van de beide vaarders een steek- peddel. Dat is een peddel met één blad. Op een gegeven mo ment is het tijdstip gekomen waarop de kano wordt besteld. Een veel voorkomen de fout is nu de lengte van je kajak of Canadees af te stem men op de afmetingen van je auto. Een korte kano kun je mak kelijk op het autodak binden en vindt altijd wel een plaats je in eéft schuur, zo is de rede- neririg van heel wat aspirant- kanobezitters. Maar daarmee gaan ze voorbij aan de belang rijkste vraag: welke eisen moet je aan de vaareigen- schappen stellen? Het grootste deel van ons binnenlands vaarwater bestaat uit stilstaande wate ren, zoals slootjes, kanalen en meren. „Vlakwater", zeggen de ka- noërs. Een korte, bolronde wild- watertoerboot zal hier zwaar en moeilijk op varen. Boven dien gaat hij snel ..zwabbe ren": hij wil uit de rechte koers breken. Dat kun je weliswaar grotendeels verhelpen door er een flinke scheg onder te ma ken, maar ideaal wordt het niet. Nee, als je bijna uitsluitend op vlakwater gaat peddelen moet je een wat langere boot nemen: een eenpersoons kajak vanaf 4 1/2 meter of een Ca nadees vanaf 4,8 meter. Als je kano een tamelijk scherpe romp heeft, zou je nog wel iets onder die waarden kunnen gaan. maar pas er voor óp dat je geen korte rivierboot koopt als je op slootjes en plassen wilt varen! Een zeekano (Eski) is een heel fijne boot voor op de gro te Friese en Hollandse plas sen. Deze kano is nog langer: 5 tot 5 1/2 meter is geen uitzon dering. Bij de aanschaf van een ..binnenwaterkano'' moet je dus niet op de lengte be knibbelen. Maar omgekeerd geldt ook: op een sportieve wildwaterrivier heb je niets aan een lange, slanke vlakwa terboot. Bij een goede kanole verancier. bij een bij de kano- l bond aangesloten vereniging of uit een goed kanosportboek doe je verdere kennis op. Tot slot een paar vlakwater-vei ligheidstips: - stap pooit in een kano voordat je goed kunt zwemmen; - een polyester kano zinkt als hij vol water is. Gebruik daarom drijflichamen in de boot; - gebruik óp groot, open wa ter een spatzeil dat gped afsluit; - ga nooit met zware schoe nen of kaplaarzen in de ka no zitten: dat is levensge vaarlijk als je omslaat; - een goede kano is wend baar, snel en stabiel. Maar dat is hij alleen als de vaar der uitstekend geoefend is, hij alle technieken beheerst en zijn eigen beperkingen kent. Blijf daarom zeker de eerste jaren op veilig bin nenwater. LOOP-, TENNIS- EN VRIJETIJDSSCHOENEN TEGEN STUNTPRIJZEN Tennis-,ea.vr(jgtijdsschoen SLAZENGER DEMON 84 Geheel nubbuck leder met 2 kleurige spuitzool net kleine schoonheidsfouties Oittenband van 139 - NU OU,- Vetersluiting van 149,- NU 79,- NEW BALANCE 351B De ideale tennis- en vrije tijdsschoen met 2 kleurige spuitzool van 139 - NU met kleine schoonheidsfoutjes HOEK VAN HOLLAND De bouw van het nieu we pand van hetD.G.S.M. (Directoriaat Generaal voor Scheepvaart en Ma ritieme zaken) verloopt naar wens. De installatie van het nieuwe radar systeem en de bijbeho rende computers zal waarschijnlijk op 1 juni beginnen. De datum, waarop het geheel offi cieel wordt geopend, is nog niet bekend. Met de bouw van het nieuwe pand is vorig jaar juni begonnen. Een aan tal computer-systemen wordt ondergebracht in het nieuwe gebouw bo vendien zal het radar systeem een uitbreiding ondergaan. Deze uit breiding bestaat uit het aansluiten van de post Goeree op het radarnet. Hierdoor is het Hoekse loodswezen in staat om een groter zeegebied met de radar te kunnen be slaan. Door de verbouw en uit breiding van het D.G.S.M.^gebouw zal het Hoeks loodswezen één van de belangrijkste hoofdposten worden in het Nieuwe Waterwegge bied. De werkzaamheden zullen geen nieuwe ar beidsplaatsen met zich meebrengen.

De Havenloods | 1984 | | pagina 7