Daihatsu Charade: goedkoopste diesel CHARADE DIESEL SILVERY NU BIJ WIMOCA ROTTERDAM! DE SLIMMERIK. 10P25 GRATIS: Wimoca By Kralingseweg 343, Rotterdam, tel. (010) 524561. 1 UNIEKE AANBIEDING VOOR20 (A.S.) DIESELRIJDERS: EEN STERK STAALTJE ALTOVERNÏÏPT. Supermarkt aanbiedingen 9Q deQhavenloods DE HAVENLOODS - DONDERDAG 12 APRIL 1984 De goedkoopste dieselpersonenwagen die op het ogenblik in Nederland te koop is, is de Daihatsu Charade Diesel. Voor op enkele guldens na zeventienduizend gulden mag u de wagen uw eigendom noemen en u bent dan in het bezit van een zuinige, technisch vernuftige wagen. De motor in de Charade is uniek. Nimmer werd namelijk eerder zo n kleine dieselmotor gebouwd. Onder de motorkap zit de driecilinder die selkrachtbron. Hij is afgeleid van de reeds langer bestaande benzine uitvoering. Gemiddeld consumeert de wagen (afgeleid van de ECE- normen) zo'n 5,3 liter brandstof op iedere honderd kilometer. Hoewel voor een diesel niet uitgesproken zuinig, toch zeker een leuk getal. Nog leuker wordt het als je daar te genoverstelt het brandstofverbruik van de (normale) benzine verbrui kende Charade. Voor iedere hon derd kilometer nuttigt die zo'n 6,2 liter benzine. Meer dus en dat spul is ook nog eens zo'n twee kwartjes per liter duurder ook. Wie met deze cijfers gaat reke nen, en daarbij in aanmerking neemt dat de diesel (door hoger ge wicht en hogere prijs) duurder is in de verzekering en sowieso duurder is in de wegenbelasting, komt tot de conclusie, dat de Charade diesel bij een jaarkilometrage van zo'n 11.000 kilometer geld gaat opleveren. En dat maakt de Charade tot een inter essante wagen, want nimmer lag dat omslagpunt zo gunstig. Nu moet u niet meteen1 denken dat die Charade diesel het goedko- pc alternatief is voor de kilometer vreters. Het karretje heeft echt nog wel iets om aanmerkingen op te maken Al was het maar het hoge geluidsniveau dat de wagen produ ceert. Maar voor degenen die regel matig kortere afstanden rijdt en wat geluid op de koop toe nemen, is de driepitsdiesel natuurlijk al heel snel een geldverdienertje. MOTOR Die motor, we schreven het al. is uniek. Hij heeft een cilinderinhoud van 993 cc en is voorzien van een roterende dieselpomp. Om onder koude omstandigheden de motor toch vlug aan de praat te krijgen, is een speciale voorgloei-installatie ingebouwd. Verder is de wagen voorzien van eeh soort chokekriop, die het inspuitmoment van de die selbrandstof iets vertraagd, waardoor de motor meteen goed stationair loopt. Over de uitvoering van deze motor niets dan lof; het is een juweeltje. De prestaties zijn ook heel rede lijk te noemen. Bij 4800 omw/min levert hij een vermogen van 27 kW en het maximumdraaimoment van 90 Nm vinden we bij 3500 omw- /min. Gevolg is wel- dat we veel moeten schakelen omdat dat maxi mum vrij ongunstig ligt. En dat le vert dus. een hoop kabaal op. want de Charade laat zeker bij hogere toerentallen heel wat decibellen los. Dat beïnvloedt in zekere mate ook het rijcomfort. De topsnelheid ten slotte, be draagt 126 kilometer en tijdens de acceleratieproeven had de wagen 15.9 sec nodig om de teller van nul op tachtig te krijgen en om de wij zer nog twintig kilometer op te schuiven hadden we nog ruim elf seconden meer nodig. BESTURING EN WEGLIGGING De besturing van deze Charade is vrij direct en de benodigde stuur- kracht is laag. Bij het parkeren en het rijden met lage snelheden is de benodigde stuurkracht gering. Het sturen vraagt geheel geen inspan ning van de bestuurder, terwijl hij vlot reageert op de besturing. Ook de koersstabiliteit is zonder enige twijfel goed. In het stadsverkeer kan hij heel goed meekomen en. omdat de wa gen zo handelbaar is. kan men ook op, volle parkeerplaatsen goed uit de voeten v.a. 1 April 3 Jaar garantie TECHNISCHE GEGEVENS Autotype; Daihatsu Charade TS Diesel Cilinderinhoud: 993 cc Boring x slag; 76 x 73 mm Vermogen: 27 kW bij 4800 omw/min Draaimoment: 60 Nm bij 3500 omw- /min Brandstof/inhoud tank: diesel/35 liter Transmissie: aandrijving op de voor wielen, vijf-bak MATEN EN GEWICHTEN - - b x h: 355 x 155 x Massa van de wagen: 712 kg Draaicirkel: 10 meter ONDERHOUD Olieverversen: 5.000 km Service: 10.000 km Topsnelheid: 126 km/u Acceleratie (eigen meting): km/u in 15 sec 0-100 km/u i sec.. 80-120 km/u in 50 sec. Verbruik (eigen meting) 80 km/u: 4,0 liter/100 km. 100 km/u: 5.1 li ter/100 km Snelle beslissers die altijd al graag diesel wilden rijden, kunnen nu profiteren van een wel héél unieke aanbieding. Wimoca Rotterdam heeft namelijk beslag weten te leggen op een zeer beperkt aantal Daihatsu's Charade Diesel Silvery. De Silvery is het uiterst exclusieve, zilverkleurige zusje van de Charade Diesel, 's werelds goedkoopste diesel in aanschaf. Want voor slechts 16.495,— - en dat is de rijklaarprijs! - bezit u niet alleen een zeer volwassen, maar ook zeer zuinige diesel. Het verbruik van de Silvery bedraagt slechts 1 op 25,0 bij 90 km/u constant volgens ECE-norm. Kortom, zuiniger (en exclusiever!) autorijden bestaat niet. Importeur: Daihatsu. Rotterdam op de dieselmotor De Daihatsu Charade Diesel, zuinigste auto ter wereld COMFORT Nu we het toch over comfort heb ben, de Daihatsu Charade Diesel heeft voor de voorpassagiers een goede instap. Om op de achterbank te komen is wat lenigheid vereist en bij het driedeursmodel moeten de voorstoelen dan ook weer goed in gesteld worden. Ruimte is in rede lijke mate aanwezig. De beenruim te voor de achterpassagier laat wel licht iets te wensen over. In ieder geval is de zit achter het stuur pri ma en kunnen we van comfortabele stoelen spreken. Alleen die hoofd steunen geven bij de meeste Euro peanen slechts steun aan de nek. TRANSMISSIE Op de vloer van de Charade staat een versnellingspook die een volle dig gesynchroniseerde vijfbak be dient. Die vijfbak is trouwens stan daard in alle modellen met de die selmotor. Dit in tegenstelling tot de benzine-uitvoering. De koppeling komt soepel in aangrijping en de pedaal weg is bijzonder kort. De be nodigde pedaalkracht is bijzonder laag. INTERIEUR Het interieur is netjes verzorgd. Op het dashboard zijn knoppen goed en overzichtelijk aangebracht. Alles staat goed onder handbereik, maar de controlelampjes zijn wat minder goed waarneembaar. De bagageruimte is vrij klein, maar dank zij de mogelijkheid de achterbank in twee ongelijke delen te kunnen neerklappen, kunnen we die toch behoorlijk vergroten. Al met al is de wagen, mede op zijn buitenmaten gelet, een ruime wa gen. CONCLUSIE Wie, zoals de gemiddelde Neder lander, jaarlijks zo'n veertien, a vijftienduizend kilometer aflegt, geen haast heeft en niet al te veei mee wil nemen, doet er verstandig aan die Charade eens te bekijken. Het is in de klasse kleine wagens een rumoerig, maar toch redelijk zuinig alternatief. Wat is er nodig om als zuinigste auto ter wereld aangemerkt te worden? Het zijn een aantal faktoren die hier aan ten grondslag liggen; zoals een bijzonder laag brandstofberbruik 125) maar ook lage onderhouds- en reparatiekosten. Een aanschafprijs die het laagste is van alle in Nederland verkriiebare diesel personenauto's waardoor een lage verzekeringspre mie. De wegenbelasting is slechts f 147,- per drie maanden. Dit komt door het lage eigengewicht (712 kg.) van de Charade Diesel. Als het om kosten gaat dan zijn deze laag van de Charade Diesel doch de kwaliteit, de afwerking en de rij-eigenschappen staan op een hoog peil. Ruim 75 jaar ervaring in Diesel. Daihatsu Motor Company is de oudste auto en motoren fabrikant in Japan en bouwt al meer dan 75 jaar diesel motoren voor o.a. schepen en vracht wagens. En met de produktie van een 3-cilin der diesel heeft Daihatsu al zijn erva ring voor dit projekt gebruikt. Waarschijnlijk zal deze 3-cilinder Diesel motor voor vele jaren als de belangrijkste ontwikkeling gezien worden op diesel gebied voor perso nenauto's. Deze motor wordt gebruikt voor de nieuwe Charade en is daarmee de eerste 1 liter diesel personenauto ter wereld in serie produktie. Daihatsu ingenieurs overwonnen de bekende problemen, zoals motorge- wicht/PK-verhouding. Hierdoor werd de ontwikkeling van een kleine diesel motor mogelijk. Van deze nieuwe motor (met CL als aanduiding) is het geluidsniveau belangrijk terugge bracht. Hij is kompakt en licht in ge wicht en heeft uitstekende starteigen schappen. afleveringskosten ML-behandehng volle tank 5-versnellingsbak zilver-metallic kleur 1 jaar wegenbelasting 3 jaar garantie op de dieselmotor (vraag uw dealer naar meer informatie over deze unieke garantie) f Filiaal Mathenesserdijk 395-399, tel. (010) 761773. De 3-cilinder, 993 cm3 Diesel motor. Vraag uw dealer naar deze unieke garantie voorwaarden. DAIHATSU CUORF: :>e knap de L.uore g« rrwacht ki 10.400.- J CUORE. EEN STERK SIAAITJE AUTOVERNUFT. :£x HÜHH x-x I brandingruimte de r standigheden zijn, gs De Daihatsu CL motor is afgeleid van de bekende CB, 3 cilinder benzine motor met dezelfde cilinderinhoud. Het slag volume per cilinder bedraagt 331 cm, waarbij het voordeel ten opzichte van een 4 cilinder 1 liter motor is, dat de grotere zuigerdiame ter grotere kleppen toestaat (vullings- paad), een verhoudingsgewijs kleiner koelend oppervlakte beslaat (kleinere koelverliezen/thermisch rendement) en precisie in dosering van minimi hoeveelheden in te spuiten brandstof. Doordat er minder bewegende delen in een 3 cilinder motor zitten is tevens het mechanisch rendement hoog. De motor is kompakt en weegt slechts 110 kg. Een onderliggende balansas die met gelijke snelheid in tegengestel de richting ten opzichte van de kruk as draait, heft de onbalans volledig op. Het inlaat-spruitstuk en het inlaat- gedeelte daaraan voorafgaand zijn dermate uitgekiend, dat de massa traagheidskrachten van de aan te zui gen luchthoeveelheden in alle bedrijfs omstandigheden in relatie staan tot de aktuele aanzuigbehoefte, hetgeen het brandstof-luchtmengsel optimaal doet zijn. De daihatsu CL motor is uitgerust met Ricardo Cornet wervel-kamers en een in licentie vervaardigde Bosch ro terende inspuitpomp. Deze eigen schappen worden gekombineerd met een door Daihatsu ontwikkelde "Diamond-cut" verstuiver. Door een optimale kombinatie van verstuiver positie, brandstof inspuit- hoek en wervelintensiteit zijn uitste kende verbrandingseigenschappen ontstaan, zelfs als de motor stationair of bij licht deellast draait, hetgeen •xi:; voor motoren met relatief kleine ver- brandingruimte de moeilijkste om standigheden zijn, gezien de precisie, "'0"~ ten aanzien van de brandstol dosering. Het specifieke vermogen bedraagt 37 PK per liter inhoud en is daarmee hoger dan enige andere diesel motor ter wereld. üe zuinigste diesel ter wereld. Niet alleen een gunstig brandstofver bruik is bepalend om een zuinige of ekonomische diesel motor te zijn. Er zijn meer faktoren die dit bepaien. Maar toch behoort de Daihatsu Cha rade Diesel tot de zuinigste diesels ter wereld. Het verbruik bij een konstan te snelheid van 90 km/uur is 4.0 liter voor 100 kilometers. Lange levensduur. De kombinatie van een zuinige diesel motor, een lage Cw-waarde en een laag eigengewicht staat borg voor de uitstekende verbruikscijfers van de Charade. Maar om een ekonomisch verant woorde investering te doen is een lan ge levensduur en een laag onderhouds- cijfer van groot belang. Daihatsu heeft extra maatregelen ge nomen om de nieuwe Charade te be schermen tegen de tand des tijds. Een zorgvuldig aangebrachte ML tectylbehandeling met een under- body coating vergroot de duurzaam heid. Een garantie van 6 jaar voor roest van binnenuit op de karrosserie is uw zekerheid. Verder zijn bumpers, deurgrepen en grille en binnenschilden in de spat borden van hoogwaardige kunststof vervaardigd. De spatborden vóór zijn vervaardigd van gegalvaniseerd staal evenals de motorkap, dorpels, dakgo ten, het schutbord, de achterste raamstijlen en diverse dragende delen. Elke 10.000 kilometer moet dé Charade even teriig naar de dealer voor een onderhoudsbeurt. De fa- brieksgarantie periode is één jaar on- geacht het aantal gereden kilometers. U vindt ze in De Havenloods/Het Zuiden. Niet voor niets kijken 230.520 huisvrouwen daar 2x per week naar uit. De Havenloods/Het Zuiden. Geen mens kan ze missen in Groot-Rotterdam. Maritieme geschiedenis der Nederlanden authentieke V.O.C. (Verenigde Oostindische Compagnie) munt, samen van f.129,- 90 M Maritieme 1 geschiedenis der Nederlanden Door toevallige omstandigheden konden wij in het bezit komen van deel I van de serie Mari tieme geschiedenis der Nederlanden (4 delen). Dit deel behandelt de prehistorie, de romein- se tijd, middeleeuwen en de 15e en 16e eeuw. De overige delen van de serie zijn uitverkocht. Daarom ook kan dit boek zo goedkoop zijn. De delen kostten bij uitgave f.129,- per deel. Voor liefhebbers van de maritieme geschiede nis is dit boek een buitenkansje en waar moet je deze anders zoeken dan in Rotterdam. Een buitenkansje wordt het des te meer, om dat aan dit boek een mapje is toegevoegd waar in een originele VOC-munt is vervat. Een munt die voor verzamelaars omstreeks de f.12,50 waard is. Het boek zelf was zijn f.129,- meer dan waard. Gebonden in kunstleer, met goudopdruk, groot formaat, mooi papier, 370 pagina's, los stofomslag. Voor lezers van De Havenloods en Het Zuiden nu dus geen f.129,- maar f.29,90.U kunt het verpakt in stevige verzenddoos, afhalen aan de volgende adressen: WESTBLAAK 155-159, ROTTERDAM, 010-135085 WETERINGSINGEL 2, KRIMPEN a/d IJSSEL, 01807-16899 JjOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, 010-352911 Dordtselaan 139 R'dam

De Havenloods | 1984 | | pagina 13