Een ei hoort er bij Boterlammetjes op de paastafel Joden herdenken met „Pesach" de uittocht uit Egypte DE Q HAVENLOODS Vrolijkheid op tafel met paasmannetjes avond- en nachthoofden (m/v) Net toen het erop leek dat we voorgoed zouden afrekenen met oude ge woonten en gebruiken, overviel ons de nostalgie en kregen opeens traditie en folklore nieuw^ stimu lans. Oude volksgebrui ken werden in ere her steld en op tal van feest dagen zijn symbolen van heidense mythe terugge keerd. Met onze neiging van terug keer naar het goede oude, is ook grootmoeders boter-paa- slam weer boven water geko men. In bijna iedere winkel voor huishoudelijke artikelen en in tal van ludieke boetiek jes zijn dan ook weer ouder wetse houten lammetjes-bo- tervormpjes te koop. Ook dit 1 jaar zal het aantal boter-paa- slammetjes op de paasontbijt- tafel weer groeien en een stukje oude folklore tot nieuw leven komen. OFFER Hoewel in deze streken in vroegere tijden getracht werd de goden gunstig te stemmen en de vruchtbaarheid te be vorderen door het brengen van scheenbeen- en katte-of- fers (nadat de Romeinen hier de bakkunst introduceerden, vervangen door figuren van brood), gold in oosterse lan den van oudsher het lam als offergave. In de bijbel en in de koran wordt het lam genoemd als offergeschenk. De islamie ten offerden op Grote Ver zoendag (ter herdenking van het offer dat Abraham wilde brengen) nog altijd jonge lam meren, en in Griekenland worden op paaszaterdag bijna overal jonge geiten en schapen geslacht voor het paasmaal. In de christelijke wereld werd het lam een goddelijk symbool van verzoening, onschuld en wedergeboorte. En als de pe- sach (het joodse paasfeest) be gint, zal er op geen enkele ta fel lamsbeen met geroosterd vlees ontbreken, een symboli sche herinnering aan de kin deren van Israël, die bij de tempel geofferd werden. BOTERLAM waar men vanaf Goede Vrij dag, zowel op de markt als in de winkels, lammetjes van bo ter kon kopen. Vele Amster damse winkeliers beschouw den het als een eer hun goede klanten op Goede Vrijdag een boterlam ten geschenke te ge ven. De boterlammeren wer den in verschillende grootte gemaakt, en droegen als ver siering meestal een gekleurd lint rond hun nek en een palmtakje in hun bek. Na de opkomst van de zuivelindus trie toen boter uitsluitend in verpakte vorm op de markt werd gebracht, verdween het boterlam. In Noord-Holland bleef het boterlam nog lange tijd gehandhaafd. Toen de boeren hier na de inpoldering meer en meer overgingen hun tarwe-akkers tot weidegebied te maken, werd het traditie om van de eerste grasboter boterlammetjes te maken en die aan de notabelen van het dorp ten geschenke te geven. Om de boterlammetjes goed uit hun houten vorm te krij gen, moeten de (dubbele) vor men eerst gedurende 24 uur in zout water worden gelegd. Nadat daarna beide helften met boter zijn volgestreken, worden ze op elkaar geklemd. Na afkoeling (enkele uren in de koelkast) zijn de houten vormpjes gemakkelijk te ver wijderen. Door een paar kren ten wordt het lammetje van oogjes voorzien. Als extra len tesymbool wordt het lammetje op een bedje van fris peterse- liegroen gezet en ter ere van Pasen krijgt het een palmtakje in zijn bekje. Leg tussen het groen nog enkele sneeuwklok jes of krokusjes, dat geeft het geheel een nóg feestelijker Daar de vormpjes in de re gel vrij klein zijn, de meeste mensen dan ook twee, of meer lammetjes willen, is het raad zaam reeds vroeg met het ma ken te beginnen. Om de lam metjes goed uit de vorm te kunnen krijgen, is het pekel- bad van tevoren noodzakelijk. Voor een tweede keer behoeft dit weliswaar geen volle 24 uur te zijn, maar als het hout doortrokken is van pekelwa- ter, laat de boter maar uiterst moeilijk los. Is Sint-Nicolaas het feest van de surprise, Kerstmis dat van de ge zelligheid, met Pasen gaan we op de vrolijke toer. We halen de blijheid van het voorjaar in huis en spelen tafeltje-dek-je met alles wat de lente maar te bieden heeft. We zetten gekleurde of be schilderde eieren in een nestje van sterrekers of fris peterseliegroen en we kiezen narcissen, tulpen, hazelaar en wilgekatjes als bloemversiering. Bij het ontbijt mogen voor één keer geeldonzige kuikent jes op de rand van de brood- mand zitten en tussen de bor den staan. We maken boter lammetjes en dekken met een paastafellaken, of maken zelf placemats in de vorm van een kuiken, haas of een ei. En voor een onderstreping van al deze lichtvoetige blijheid krijgt iedere disgenoot zijn eigen paasmannetje. Vrolijke ke reltjes die als paasverrassing een ei in hun armpjes geklemd houden. PAASMANNETJES Voor vier stuks hebben we nodig: een halve kilo bloem, 30 gr. gist, 10 gr. zout, 5 gr. suiker, 20 gr. boter, 3 dl melk en vier eieren. Maak van de ingrediënten brooddeeg en laat dit op een warme, maar niet te hete plaats ongeveer een uur rijzen (over de deegkom een schone doek leggen). Verdeel daarna het deeg in vier porties en maak hier puntbroodjes met één stompe kant van. Vorm van de stompe kant het hoofd en van de rest het lichaam. Knip de romp in, zodat het mannetje armen en benen krijgt, leg op zijn buik een (ongekookt) ei en sla de armp jes er omheen. Maak van krenten oogjes en duw als neus een geconfijte kers of een grote rozijn in het deeg en maak van een reepje sinaas appelschil een mondje. Leg de paasmannetjes vervolgens op een beboterd bakblik en laat ze nog even narijzen. Om het brood mooi glimmend te laten worden, moeten ze voor ze de oven ingaan worden bestreken met losgeklopt ei. Daarna in een voorverwarmde oven op 250 graden de mannetjes in ongeveer 20 minuten gaar bakken. HET ZONNEHUIS-VLAARDINGEN een verpleeghuis met plaats voor 170 somatisch zieken en een afdeling dagbehandeling met 19 plaatsen vraagt voor de joden heilig en ook de niet-jood-gast dient zich hier aan te onderwerpen. Tijdens de paasviering wordt de „hagaddah" gelezen, het ver haal dat bericht over de exodus uit Egypte. Het voorlezen wordt besloten met het opsommen van de zegeningen en het samen zin gen van paasliederen. Ter herin nering aan de honderden kinde ren die in Egypte het leven lie ten onder het juk der slavernij krijgt de jongste telg uit het ge zin de ereplaats aan de pesach- tafel en moeten de ouderen zijn bevelen (mits deze niet uit de hand lopen) opvolgen. Oude perkamentrollen vertel len dat dit paasfeest gericht op de uittocht uit Egypte, al in de 8e eeuw voor Christus gevierd werd. Een feest dat nu, zo'n kleine drieduizend jaar later, nog in alle joodse gezinnen, waar ter wereld ook wordt her dacht. als invalkracht, die op afroep beschikbaar zijn. Kandidaten dienen in het bezit te zijn van het diploma ziekenverpleging A, bij voorkeur aangevuld met de kaderopleiding en recente werk-ervaring te hebben in een leidinggevende funktie. Tevens verwachten wij van u dat u kunt instemmen met de protestant- christelijke grondslag van onze vereniging. Salariëring geschiedt op uurbasis, als eerste verpleegkundige A. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer H. Elzinga, koördinerend hoofd verplegingsdienst, tussen 9.00-10.00 uur. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de afdeling personeelszaken van HET ZONNEHUIS-VLAARDINGEN DILLENBURQSIHQEL 5 3136 EA VLAARDINGEN TELEFOON: 010-74 79 22. Uitgaande van de Christelijke Vereniging „Het Zonnehuis" met verpleeg huizen te Amstelveen, Beekbergen, Doorn, Vlaardingen, Zuidhoorn en Zwolle Goed gevulde stofzuigerzakken worden zelfs in De Havenloods/ Het Zuiden niet aangeboden. Maar wel ander huisraad. Lees 2x per week de Duo's. Pasen, het grootste en oudste feest der christenheid is tot op vandaag vermengd met tal van heidense tradities die regelrecht terugvoeren naar het vrucht- baarheidsfeest in een grijs en mistig verleden. Viert de chris telijke wereld met Pasen de we deropstanding van Christus, de joden herdenken met Pesach de uittocht uit Egypte. Een herden kingsfeest, dat zeven dagen duurt, van de 15e tot de 22e nis- san, de maand die overeenstemt met maart. Ook de viering van Pesach kenmerkt zich door de symboliek die terugvoert tot een ver verleden. Voor het joodse paasfeest be gint moeten alle provisiekasten worden leeggemaakt, speciaal de meefprodukten moeten voor Pesach verwijderd zijn. De nieuwe inkopen vanuit Egypte naar het land Israël. Als Pesach begint, staat er in ieder joods huis een groot bord op tafel. In het midden ligt een matze, daar omheen geschaard een gekookt ei (symbool van de joodse onver gankelijkheid) een geroosterde lamsbout (ter herinnering aan de vele kinderen die geofferd werden) de „charoset", een mengsel van appels, noten, wijn en kruiden (herinnering aan de talloze joodse kinderen die tij dens de Egyptische slavernij bij de zware bouwwerkzaamheden die ze moesten verrichten, het leven lieten), een schoteltje bit tere kruiden (symbool van de bitterheid van de Egyptische De Sinaï werd door het Joodse volk doorgetrokken, na de uittocht uit Egypte. Een matze. slavernij), groene groentes zoals andijvie, sla of selderie dat niet bitter smaakt en radijsjes als tweede „bitter"-kruid. MATZE De matze, ongezuurd brood, is het enige broodprodukt dat tij dens de viering van pesach gege ten mag worden. Toen de kinde ren Israëls Egypte ontvluchtten, was er geen tijd meer het brood te laten rijzen. Tijdens de uit tocht werd er dan ook alleen on gedesemd brood gegeten. In de grote internationale ho tels van Israël is tijdens het paasfeest ook geen stukje ge woon brood te krijgen. Ook peulvruchten worden tijdens de pesach-viering uit de keuken geweerd. En hoewel er aan het paasmaal vier glazen wijn ge dronken worden, is het schen ken van bier gedurende de paas week niet geoorloofd. De sym boliek in de pesach-viering is Wat we met Pasen ook op tafel brengen, een ei hoort er bij! Nooit heeft de eier boer het dan ook zo druk als in de paas tijd. Eieren staan al sinds de oudste tijden op het menu van de mens. Het aantal schotels waarbij eie ren het hoofdthema vormen, liegt er dan ook niet om. Door alle eeuwen heen heeft iedere zichzelf res pecterende kok op zijn minst een uit eigen culi naire fantasie ontsproten eiergerecht bedacht. Ge rechten, zo verfijnd en met zoveel raffinement toebereid, dat vele groten der aarde toestonden dat hun naam eraan werd verleend. Oefs en cocotte la Joséphine, oeufs a la Duse, la Dubarry, a la Jenny Lind, a la Sarah Bernardt en ga zo maar door. Met eieren in de keuken kan men vele kan ten op. Hieronder volgen enkele suggesties voor bij de paaslunch en voor bij het paasdiner. EIERBROODJES Voor eierbroodjes heeft u nodig: 2 hard gekookte eieren, klein blikje ansjo vis of appetit sild, 1 zout zure augurk, 1 tomaat, boter, peterselie, peper en 4 dunne sneetjes casino brood. Pel de eieren en snijd ze in dunne plakjes. Roer de boter tot room en ver meng ze met de fijn ge maakte vis en de gehakte augurk. Strijk dit smeer sel op de sneetjes brood uit, bedek het dakpansge wijs met de schijfjes ei en r strooi er wat peper en zout op. Garneer het broodje met een schijfje tomaat en wat peterselie. Op zondag 22 april is het weer Pasen. Dan wordt in Denekamp weer de paasta- ke uit het bos van de oude havezate Den Beughels- kamp gehaald, worden in Ootmarsum de „poas- kearls" actief en vindt in Deventer op de paaswei het eiertikken weer plaats. In Stellingwerf, Westerwolde, in Drenthe, Overijssel en in Gelderland en Limburg zullen de paasvuren wor den ontstoken en in Gro ningen zal het spintbrood weer grif van de hand gaan. BIJ HET PAASDINER Zwaluwnestjes. Daar heeft u voor nodig: 4 hard gekookte eieren, 4 dun uitgesneden kalfslapjes van ongeveer 100 gr, 4 royale schijven ruime of Ardenner ham of 8 schijf jes procureurspek, wat peper, zout en boter. Pel de eieren en wikkel ze in de ham of de plakjes spek zodanig dat er niets meer van de eieren te zien is. Wrijf de kalfslapjes in met peper en zout en wik kel ze om de „ingepakte" eieren. Bind om het nieu we pakje een touwtje. Leg de „nestjes" in de heet ge maakte boter en laat ze op een getemperd vuur in ongeveer een half uur bruin en gaar worden. Verwijder de touwtjes en snijd de „nestjes" door midden, zodat de eieren dwars worden doorgesne den. Zet ze op een schotel, die bedekt is met enkele blaadjes sla. Serveer er jonge groente en gebak ken aardappelen bij FRIES PAASDESSERT EIERSCHELPEN Ingrediënten: 4 eieren, 1 ui, 100 gr bacon, 25 gr. boter, 2 tomaten. Voor de suas: 20 gr. boter, 2 dl melk, 1 eier dooier, 40 gr oude kaas, zout, peper, paprikapoeder. Kook de eieren (6 min). Snipper de ui en fruit de ze met de fijngesneden bacon in 1 eetlepel boter bruin. Beboter de oven schelpen. Halveer de ge kookte eieren in de lengte en leg ze met de bolle kant naar boven in de schelpen. Verdeel de ge fruite ui/bacon over de schelpen en leg daar de in plakjes gesneden tomaat op. maar van de boter, bloem en melk een glad gebonden rouxsaus en roer er de eierdooier en een deel van de geraspte kaas doorheen. Voeg pe per en zout naar smaak toe. Bedek de tomaten met de saus, strooi de rest van de kaas er overheen en zet de schelpen onge veer 3 minuten onder de voorverwarmde grill. Strooi er voor het opdie nen wat paprikapoeder over en serveer er toast of stokbrood bij. LENTE-OMELET Voor een lente-omelet heeft u nodig: 4 eieren, 2 eetlepels room, een hand jevol fijn gesneden spina zie, 1 theelepel fijn gehak te lavas, peterselie en sel derij, vers gemalen peper en wat zout. Een klontje boter voor zichtig later smelten en er de verse kruiden doorroe ren. Room toevoegen en iets laten inkoken. Op smaak afmaken met peper en zout. Intussen van de eieren een omelet maken h la baveuse (niet gaar). Dan het eimengsel bedek ken met de kruidenboter. De omelet dichtvouwen en opdienen met fijn ge hakte bieslook. Ingrediënten: Fierljep- pers parfait, 5 eierdooiers, halve liter slagroom, 100 gr. poedersuiker, 4 eetle pels advocaat, 4 repen bit tere chocolade. De eierdooiers met de helft van de suiker door- eenkloppen, de room met de rest van de poedersui ker stijf kloppen. Daarna de twee mengsels door eenmengen en er vervol gens de advocaat door roeren. Dit mengsel 24 uur in de diepvriezer zet ten. De repen chocolade au bain marie laten smel ten, even laten afslappen door er een heel klein beetje water aan toe te voegen. De saus bij het serveren over het ijsge- recht gieten. Eventueel garneren met bitterkoek jes en enkele geconfijte kersen.

De Havenloods | 1984 | | pagina 19