Behang legt lange weg af naar consument n Wees alert bij vochtplekken Zeg bij de koop van een huis nooit te vroeg ja DE Q HAVENLOODS Koudkoken op komst Zelf glazen meubelen bouwen met Bokubus Praktische nieuwtjes van Philips Wie met een verkoper van een te koop staand huis af spreekt het huis te kopen, zit aan de koop vast. Zo'n mon delinge overeenkomst moet men dan ook nakomen. Men zegt pas ja als men zeker is van zijn zaak. Kan men achteraf nog on der de koop uitkomen? Dat hangt ervan af. Soms kan dat als er bij het sluiten van de overeenkomst ontbindende voorwaarden zijn gesteld. Het bekendste voorbeeld van zo'n voorwaarde is het financié- ringsvoorbehoud. De koper zegt daarmee: „Ja, ik koop het huis, behalve als ik de finan ciering niet rond kan krijgen". Het financieringsvoorbehoud wordt in de koopakte opgeno- EERST AFREKENEN Sommige mensen kopen eerst een huis, al dan niet on der financieringsvoorbehoud. Pas daarna gaan ze naar de bank om te vragen of ze met hun inkomen wel genoeg hy potheek kunnen krijgen. Een rare gang van zaken als men het goed bekijkt. Voordat men een huis koopt, moet men we ten of men het kan betalen. Kan men over een koopsom beschikken? Kan men de tota le lasten wel aan? Niet alleen de eigen normen zijn hierbij van belang, maar ook de nor men van de mogelijke geld- verstrekkers. Het beste is om van te voren bij een onpartij dige deskundige binnen te stappen voor een financieel advies. Als men op grond van dat advies besluit een woning te kopen, komt pas de koop en eventueel het financierings voorbehoud om de hoek kij ken. Ook als de financiering rond is, kan het zinvol zijn bij de koop van een huis een fi nancieringsvoorbehoud te maken. Bijvoorbeeld als de geldverstrekker nog bepaalde GEEN BEDENKTIJD Een financieringsvoorbe houd werkt niet als bedenk tijd of als ontsnappingsmoge lijkheid voor het geval de ko per van gedachten verandert. Als de koper na de koop vindt, dat het huis het afgesproken koopbedrag niet waard is en het voor die prijs niet meer wil, dan kan men om die reden niet onder de koop uit. Ook al heeft men een financierings voorbehoud gemaakt. Met zo'n voorbehoud kan de koop alleen ontbonden worden als de gewenste financiering niet rondkomt. Een financierings voorbehoud kan verkeerd uit pakken wanneer de formule ring ervan juridisch niet wa terdicht is. De mogelijkheid bestaat bijvoorbeeld dat de koop niet ontbonden kan wor den doordat één geldschieter het huis nog wel wil financie ren, maar tegen ongunstige voorwaarden. Men moet dan toch kopen. In het voorbehoud moet onder meer staan hoe veel geld men tenminste wil lenen tegen welke maximale rente. Wees daarom voorzich tig met de formulering. GEMEENTEGARANTIE Het is gebruikelijk om in de koopakte ook een gemeente- garantievoorbehoud op te ne men. Daarin staat, dat de koop ontbonden wordt als de gemeente geen garantie ver strekt op de hypothecaire le ning. Zo'n garantie kan van groot belang zijn voor de hoogte van de lening en de rente. De voorwaarden om voor gemeentegarantie in aan merking te komen verschillen per gemeente. Bekijk voordat men een huis gaat kopen goed hoe of wat en ga niet doe-het-zelven als men niet genoeg afweet van de financiële kant, maar haal er een deskundige bij. Nieuw behang kiezen is niet zo eenvoudig. Niet alleen moeten dessin, structuur en kleur aanstaan, deze moeten ook nog goed combineren met het bestaande interieur. Men kijkt er straks immers dagelijks tegenaan. Daarbij komt nog dat kwaliteit en verwerkbaarheid geschikt die nen te zijn voor de ruimte waarvoor het bestemd is. Ten slotte spreekt ook de prijs nog een woordje mee. Behangfabrikanten doen er alles aan de consument het kie zen zo eenvoudig mogelijk te maken. Mensen die nog niet pre cies weten wat ze willen, kun nen behang uitzoeken aan de hand van overzichtelijk inge deelde stalenboeken, waarin al le kwaliteiten en dessinrichtin gen uit een-collectie zijn opge nomen, gerangschikt naar prijs, kleur en structuur. Weet de con sument wat hij wil, dan kan een keuze gemaakt worden uit spe ciale thiema-boeken, die een ge deelte van de totale collectie be vatten, geconcentreerd rond een bepaald thema. Dat kan bijvoor beeld zijn de kinderkamer, klas siek, jong wonen, vinyl, natuur- collectie of een ander thema. In alle stalenboeken zijn onderlin ge combinatiemogelijkheden met andere kleuren en dessins aangegeven. AANPASSEN Soms is een bepaald dessin of kleurstelling zo tijdloos dat het een aantal jaren in een collectie kan meelopen. Het grootste deel van de collectie wordt echter jaarlijks aapgepast aan de laat ste modische ontwikkelingen. Het aanpassen van de behang- collectie is een heel proces, dat begint in de keuken van de be- hangfabriek, de ontwerpstudio. Al in de zomermaanden start men daar met het verzamelen van gegeven1; over nieuwe mo de- en kleurtendensen en het op Het kooktoestel wordt wel verwarmd, maar niet heet. Over enige tijd zal de consument kunnen beschikken over betaal bare, nieuwe kooktoesteilen waarbij voor elektrisch verwannen, koken, bakken en braden gewone stalen pannen en ketels met dun ne bodem kunnen worden gebruikt op een warmtebron, die wel ver warmd maar niet heet wordt. Die zelfs koud blijft in vergelijking met de huidige warmtebronnen terwijl er daarnaast minder energie verloren gaat dan bij de gas- en elektrosystemen. Door het grote energieverlies r de omgeving die de zienlijk hoge temperaturen van onze tegenwoordige warmte bronnen veroorzaken, komen de rendementen niet hoger dan 60 procent voor koken op elektra en 40 procent voor gas. Bij ko ken op gas reageert de tempera tuur van de pan inhoud veel sneller op de regeling van de energietoevoer dan bij elek trisch koken. Dit wordt veroor- kookplaat en de noodzakelijk dikke pan of ketelbodem. Toch kan de temperatuur bij elek trisch koken nog beter en fijner worden geregeld dan bij gas en zijn bovendien tijd en warmte- hoeveelheid vooraf te program meren. Ideaal zou zijn: koken op elektra met normale pannen en ketels met een dunne bodem en dan met een nog betere tempe ratuurregeling dan bij gas en een zodanig lage temperatuur van het kookplateau, dat het energieverlies aanzienlijk wordt beperkt en hieraan de vingers niet meer kunnen worden ge brand. Deze voordelen biedt induc tief koken. Niet nieuw, maar voor huishoudelijk gebruik tot op heden onpraktisch en onbe taalbaar mede door de uitge breide voorzieningen die nodig zijn om storing in het lichtnet en bij radio- en tv-ontvangst te voorkomen. Nieuwe vindingen en ontwikkelingen door AEG Telefunken openen nu de moge lijkheid dit systeem storingvrij en betrouwbaar te maken. De kookunit is daarbij een soort zender, die met een voor de ge zondheid volkomen ongevaarlij ke frequentie van 35.000 hertz een in intensiteit regelbare elek tromagnetische energie afgeeft, die gebundeld gericht is op de stalen bodem van de pan en daarin tot een diepte van circa 1 millimeter doordringt, waardoor de bodem wordt ver hit. De warmte plant zich voort door de rest van de bodemdikte tot in de inhoud van de pan. Het rendement van dit „koudko- ken"-systeem is volgens AEG- Telefunken 75 procent. Binnen enkele jaren zal het systeem le verbaar zijn. papier zetten van daarop geënte ideeën. Met behulp van deze ge gevens geeft de ontwerpstudio in een soort plan aan in welke richting zij denkt dat de nieuwe collectie zich moet begeven. Zo'n plan is geïllustreerd met sfeerplaatjes en schetsen, waar aan de direktie kan zien wat be doeld wordt. Uit dat plan kiest de direktie een aantal elementen waar de dessins straks uit afge leid worden. Vervolgens start het zoeken naar dessins, pas send in dat plan. Die dessins worden gekocht van dessin-ont werpers ot speciaal vervaartugu door eigen of andere ontwer pers. Alle nieuwe dessins worden daarna beoordeeld naar techni sche verwerkbaarheid, zo nodig aangepast aan de smaak van het publiek en vervolgens gecombi neerd met de juiste papierkwa liteit. Want papierkwaliteit en dessin moeten zodanig op elkaar zijn afgestemd dat het behang straks juist die doelgroep aan spreekt waaraan men denkt het behang te kunnen verkopen. Uiteindelijk ligt er eind decem ber een compleet collectie- voorstel op tafel. Hieruit beoor deelt de direktie welke dessins commercieel haalbaar zijn. In de praktijk blijkt dat slechts 50 procent van de voorgestelde dessins te zijn. WALSEN De gekozen dessins moeten daarna op papier worden over gebracht. Dat gebeurt met spe ciaal daarvoor gemaakte wal sen. Ieder dessin-facet wordt met de walsenmakers bespro ken, want per kleur in het dessin is een aparte wals nodig. Een kostbare zaak. Nog voordat de walsen in de fabriek zijn aange leverd, maakt men in de ont werpstudio aan de hand van films van de walsen een aantal kleurvoorstellen per dessin. Uit die diverse kleurvoorstellen wordt uiteindelijk een definitie ve keuze gemaakt voor de nieu we collectie. Daarna begint de eigenlijke produktie van het be hang. Behang legt dus een lange weg af van ontwerpen en verwerpen, kiezen, kleuren en keuren voor dat de basis ervan, het papier, uiteindelijk op de speciaal daarvoor gemaakte walsen be drukt wordt. De duurste druk techniek is diepdruk. Behang dat op deze wijze gedrukt wordt is herkenbaar aan de heel fijne structuur van de opdruk en de volheid van kleur, ook in de halftonen (70 drukpunten per cm2). Behang dat gedrukt is op flexowalsen heeft een wat min der fijne opdruk, wat te zien is aan de halftonen, waar als men goed kijkt de drukpunt- jes duidelijk herkenbaar zijn (30 drukpunten per cm2). Gecombi neerde drukprocédés komen ook voor. Hierbij worden enkele kleuren gedrukt met de diep druk- en andere flexowalsen. Duplexbehang is behang waarin het dessin in reliëf is ingedrukt. Dit behang bestaat uit een laag papier, voorzien van een water vaste lijmlaag, met een andere papierbaan als toplaag. Als twee lagen gaat het papier het wal- sensysteem in (de duplexwal- sen), passeert de kleurwalsen, (diepdruk- of flexowalsen) en komt er als een fraaie rol du plexbehang weer uit. Eénlaags- papier met ingeperst reliëf meestal een weefselstructuur bestaat echter ook. Dit noemt men gaufrage. Bovendien past men in de behangindustrie ook nog het lijmdrukprocédé toe, een oude techniek uit het hou ten walsen-tijdperk. Het effect is een dekkende opdruk, waar mee mooie resultaten geboekt kunnen worden. Echter, lijm- druk heeft per kleur een lange droogtijd. De reden waarom voor meerkleurige dessins vrij wel geen gebruik meer wordt gemaakt van deze techniek. Na het drukken en de nodige controles die daarop uitgeoe fend worden, vindt het behang in keurige rollen verpakt uiteindelijk zijn weg naar de consument. NIEUWE PRODUKTEN In de ontwerpstudio is men niet alleen constant bezig met het vervangen van de bestaande collectie door nieuwe kwalitei ten, kleuren en dessins. Men zoekt daarnaast ook naarstig naar wezenlijk nieuwe produk- ten. Zo slaagde een behangfa- brikant er onlangs in een geheel nieuw wandbekledingsprodukt op de markt te brengen, met het fluwelig uiterlijk van echt suède, in uni en gedessineerd. Op de wand geeft het een duur ogend effect. De prijs is echter veel lager dan men zou ver wachten 30,- per rol). DONDERDAG 7 JUNI 1984 #23-585 Twee varianten van het Bokubus-systeem. Een glazen doorkijk-stelling is uiterst prijzig. Wie zelf met het Bokubus-systeem aan de slag gaat, is veel minder geld kwijt. De Bokubus is een bouw doos, waarmee men zonder dat er een schroevedraaier aan te pas komt, zelf glazen meubelen kan bouwen, zoals vitrines, ta fels en wandkasten. De clou van het systeem is een kogelelement, dat de verbinding vormt tussen de glazen plaatjes in de bouwdoos. Het doe-het- zelf pakket, waarmee de firma Boglas bv uit Dongen op de markt komt, bestaat uit basis dozen met vijf glasplaten en acht hoekverbindingen en aan- bouwdozen met vier glasplaten en vier hoekverbindingen. De hoekverbindingen zijn in iedere kleur leverbaar. De kleuren zwart, wit, rood, blauw, goud en zilver zijn in voorraad. Ook het glas is er in diverse tinten, zoals blank, grijs, brons en zacht groen. Daarnaast zijn er spiegels in de kleuren blank en brons. Behalve de maat 40 bij 40 zijn er ook half hoge kubussen, 40 bij 20, en kwart ronde plaatjes, zo dat men er ook een hoek mee vol kan bouwen. Het systeem kan dus naar eigen idee in vele va rianten worden opgebouwd. De firma levert daarnaast ook kast jes, lichtkappen en vlonders, die door hen voor het systeem zijn ontworpen. Philips introduceert een aan tal praktische en decoratieve nieuwtjes voor in huis, waaron der een stofzuiger, luchtreini ger, wandklokken en wekkers. Bij de nieuwe stofzuiger wordt de zuigkracht geregeld vanaf de handgreep. Hierop is een schakelaar aangebracht, waacmee de zuigkracht traploos instelbaar is van 300 tot 1000 watt. Op de stofzuiger zelf zit een extra toets waarmee het ma ximale vermogen van 1000 watt automatisch wordt ingesteld. Het apparaat heeft daarnaast het AFS-filter voor schonere uitblaaslucht. Speciaal voor het opzuigen van katte- en hondehaar is er een turboborstel, die op iedere Philips slangstofzuiger past. Dit hulpstuk heeft een roller, die door krachtig ronddraaien tapijt Geen huis blijft zo mooi en gaaf als het er bij oplevering bij staat. Het weer zal zijn invloed doen gelden, terwijl bin nen de vier wanden weldra de eerste woonsporen zichtbaar zullen worden. Een van de meest gevreesde vandalen in het eigen huis is vocht. Vocht, dat zowel aan de buitenmuren als aan de binnenwanden zal proberen zijn vernielzucht bot te vieren. Een opmerkzame bewoner zal dan ook bij het ont dekken van de allereerste vochtplek maatregelen treffen. Want al staat het huis nog zo stevig op zijn fundamenten en werd het op uiterst solide wijze gebouwd, vocht weet ieder kiertje of gaatje te vin den. Speciaal daar, waar raamkozijnen in het metsel werk overgaan, zoekt vocht zijn vernielplekjes. In het huis zorgen de keuken, de douche of badkamer dagelijks voor een flinke portie vocht. Het geringste scheurtje in metsel- of pleisterwerk is dan vol doende voor het ontstaan van vocht- en schimmelplekken. Bij het ontdekken van een vochtplek moet uiteraard eerst nagegaan worden wat de oorzaak is. Bijvoorbeeld een lekkende goot, verstopte goot- afvoer, een kier bij raam of deur. Is de boosdoener vastge steld, dan kan het euvel snel weggewerkt worden met een speciale vochtwerende coa ting. Een soort verf, die ook in de keuken en badkamer alle vochtnarigheid weet te ver wijderen. Hier moet echter wel eerst het reeds bladderen de pleister verwijderd wor den. Dit kan met salpeter-re- moval, dat in de verfhandel en bij de doe-het-zelfwinkel ver krijgbaar is. Indien nodig moet de plek daarna glad wor den gemaakt met de bij het vochtwerende materiaal ver krijgbare grondafdekking. Vervolgens de muur voorzich tig twee keer met de isolatie- verf bestrijken. Niet alleen is de vlek verdwenen, maar de muur is nu ook tegen vocht beschermd en ziet er boven dien weer prachtig wit uit. De verf kan vóór gebruik ook worden gemengd met een kleurtje. Na aanbrenging van de coating kan de muur zon der enig probleem worden be hangen of in de verlangde kleur geverfd. Deze coating- verf kan zowel worden ge bruikt voor het afdichten van kieren als voor het wegwerken van vochtplekken op metsel werk, pleistermuren en beton- wanden. Doordat de verf diep in de muur dringt en boven dien voor een beschermende filmlaag aan de oppervlakte zorgt, krijgt het vocht nu geen enkele kans meer. Ook voor, vochtige kelders is dit coa- tingmateriaal ideaal. Huizen gaan langer mee bij goed onderhoud. Het wegwerken van vochtplek ken hoort daar zeker bij. DAKA VERBOUWT! COOLSINGEL wordt meer dan verdubbeld naar 400 m2 BERGWEG wordt uitgebreid met div. nieuwe afdelingen o.a. PROSHOP dus: Tegen inlevering van deze WAARDEBON alleen op de Bergweg 10-30% KORTING op alle tennis-, loop-, zaal- en voetbal schoenen. 69.- NEW BALANCE 399 De meest gevraagde loop- en vrijetijdsschoen, wit mesh nyl versterkt met suede Ideale NEW BALANCE VOYAGER De nieuwste moderage uit de USA, ideaal voor de vrije tijd. Model INTER QO Diverse opdrukken '83 T-SHIRTS, SWEATSHIRTS SWEATPANTS o.a. O'Neill, Puma, Nike T-shirts Sweatshirts en Sweatpants Div. merken trainings pakken 20 tot 50% KORTING 19." 39.- O.a.: Puma jacks, bodywarmers en kinderjogging pakken N Fila truien, Australian truien '83 I j 49.- MINIMAAL 20% ONDER DE WINKELADVIESPRIJS ADIDAS SNAUWAERT DONNAY incl bespanning SLAZENGER JET Midsize hyspeed bespanning van 129 - qq nu 99. 259.- ADIDAS LENDLGTX PRO - super darm or>n van 389 - NU 299.- LET OP! ALLEEN IN FILIAAL BERGWEG Alle skischoenen minimaal 10 tot 40% KORTING O.a. Kneissl Ski gemonteerd en afgesteld Alle skikleding 20 tot 50% KORTING

De Havenloods | 1984 | | pagina 9