ter meulen De langdurige strijd teaen multi-nationale vervuilers DE Q HAVENLOODS 12?s irrrïn i]ii:<i s harde guldens [Óf 1 voordeel 14?5 ter meulen Fortuna-atletes weer eerste 'Nieuwe' boot Reinwater ter meulen UWMJ Massaal turnvertoon in Margriethal 3-1 verlies voor Fortuna-vrouwen John Postmus de haarmode vooruit Luxe ijsemmer. Voor koele drankjes. Houdt de ijsblokjes urenlang koel. In bruin met paarddekor. vanjUjSS' voor Bison vochtvreter. Bestrijdt radikaal (kondens)vocht in alle ruim ten met weinig of geen ven tilatie. Bekend van de TV. Slechts Kurketrekker. Deze kprketrekker draait u altijd recht in de kürk. In wit. van-8^ voor Tuinkar. Ideale licht verrijdbare kar met afneembare mand voor tuinafval of wasgoed. In, rood, wit of bruin, van voor n Extra voordelige aanbieding... Dit schuimvinyl is makkelijk zelf aan te brengen, naadloos te plakken en stootvast. In crème of zalmkleur en in o.a. granol en textiel dessin. Nu door schoonheidsfoutjes ex tra laag in prijs. 100 cm breed. Per meter van 14,80 voor dit weekend VL AARDINGEN - Atleten van Fortuna waren op diverse fron ten actief. Zo werkten de da mes en pupillen hun tweede competitiewedstrijd af en stre den Corine van den Berg en Jo- landa van Walsum om de Cou pe Nationale Nederlanden. Opnieuw behaalde de dames- ploeg een eerste plaats, Saskia Leeuwangh won het speerwer pen en werd tweede bij het ko gelstoten. Verder waren er eer ste plaatsen voor Jolanda van Walsum (hoog- en verspringen), Hennie Veldhuis (80 meter), Ellen van der Berg (400 meter en discus) en de estafette vier maal 100 meter, Sylvia Grup- pen werd tweede op de 1000 meter. Op de Rotterdamse Nenijto-, baan verbeterden de pupillen van Fortuna het ene persoonlij ke record na het andere. Bo vendien liet Gabrie Heijster het negen jaar oude clubrecord op de 1000 meter sneuvelen. Jac- co van der Berg viel op door drie persoonlijke records. Bij wedstrijden om de Coupe Nationale Nederlanden kwam Corine van der Berg met een hoogtesprong van 1.65 meter op een tweede plaats. Jolanda van Walsum sprong 5.40 meter ver en werd derde. M24 DAG- EN NACHT SERVICE 010- 12.34.56 Of het nu gaat om verstopping, lekkage, stormschade, een gebroken ruit, of storing aan electrische apparatuur, voor elk mankement heeft het Rotterdamse bedrijf M 24 een pasklare oplossing. Over tijd doen ze bij het al 50 jaar oude bedrijf ook niet moeilijk, want maar liefst 60 technisch geschoolde vakmensen, verdeeld over vijf vestigingen in de randstad, staan het hele jaar lang 24 uur per dag paraat. Bij M 24 wordt niet gewerkt met antwoordapparaten en dus is een telefoontje naar 123456 voldoende om binnen de kortste ke ren uit de nood te worden geholpen. Bij M 24 komt men ook niet voor onverwachtse en onaangename verrassingen te staan, want niet alleen geeft M 24 informatie over subsidieregelin gen, maar bovendien verstrekt men een GRATIS prijsopgaaf vooraf, indien een reparatie meer gaat kosten dan 300 gulden. Geen bedrijf in de Maasstad is in staat om dezelfde service te verlenen als het bedrijf dat is gevestigd aan de SCHIEKA- DE, want M 24 heeft een servicepakket, waartoe zelfs het vegen van schoorstenen en constructie- en metselwerken be horen. Een belletje naar 123456 en M 24 verhelpt direct elk defect. Rucanor tennisschoen model "Superstar" Echt lederen tennisschoen met handige klittenbandslui ting. Met een 2-kleurige loop- zool. Maten 38 t/m 45. Nu slechts „Gelukkig kunnen we nu einde lijk de mensen eens ontvangen in een behoorlijke ruimte. En kunnen we nóg beter en effi ciënter in actie komen voor schoon water". Aldus Bert van Hattum van de Stichting Rein water, die zich al jarenlang in zet voor een schone Rijn, een schone Maas. Dertig procent van alle Nederlandse drinkwa ter wordt van rivierwater ge maakt. Van water uit de Rijn en Maas. Het werk van de Stich ting Reinwater is dus van groot belang. En binnenkort heeft Reinwater een mooi groot schip beschikbaar om voor schoon rivierwater in acite te komen". Vijftig jaar lang vervoerde de „Rival" allerlei vrachten over de Rijn. En nu, na bijna een heel mensenleven, wordt het schip ingezet voor de schoon maak van diezelfde Rijn. Hoe? Van Hattum: „We zijn nu be zig met het bouwen van een laboratorium aan boord. Daar in kunnen we dan de water monsters onderzoeken die we gaan nemen uit de rivieren (bij bedrijven waarvan we denken dat ze giftige stoffen lozen). Ook komt er een grote ruimte in het schip waar we scholen, groepen huisvrouwen, hengel sportverenigingen enz. willen ontvangen en voorlichten over watervervuiling. En daarnaast willen we met het schip acties gaan voeren". „Wat voor acties? Dat weten we nog niet precies. Vreedza me acties in elk geval. We vech ten voor een goede zaak, en dan moeten vreedzame midde len voldoende overtuigings kracht hebben". Bert van Hat tum, is al maanden in de weer om de voormalige binnenvaar der geschikt te maken voor haar nieuwe rol. Voor hemzelf is dat ook heel ander werd dan waarvoor hij is opgeleid. Nog niet zo heel lang geleden werkte hij aan de universiteit. Als milieuchemicus deed hij onder zoek. Iedere dag kreeg hij weer de bewijzen voorgeschoteld dat het mis dreigt te gaan met ons milieu. Op een dag besloot hij het niet langer te laten bij het consta teren van die ellende. Hij zegde zijn baan op en trad in de (ka rig betaalde) dienst van de Stichting Reinwater. Daar kon men hem uitstekend gebruiken. Reinwater wil haar acties we tenschappelijk en juridisch tot in de puntjes verantwoord voe ren. De lozers die worden „aan gepakt" moeten er geen speld tussen kunnen krijgen. Het moet eerst voor de volle hon derd procent vaststaan dat een bepaalde industrie of overheid inderdaad de kwaaie pier is bij Bayer Van Hattum: „Industriën heb ben aandeelhouders. Die ver schaffen het geld waarmee die industriën hun activiteiten be talen. De aandeelhouders ho pen dat ze dat goed zullen doen en dat ze winst behalen, waar zij dan hun deel van krij gen. Maar zijn aandeelhouders alleen geïnteresseerd in de winst? Ook wanneer die winst gemaakt wordt doordat het be drijf het niet zo nauw neemt met het milieu, bijvoorbeeld. Twee jaar geleden kochten de mensen van Reinwater enkele aandelen van een groot che misch bedrijf, Bayer. Daar werd aardig winst ge maakt, maar wel ten koste van het milieu. Op de aandeelhou ders-vergadering maakten zij toen van hun spreekrecht ge bruik om daar ook maar eens op te wijzen. Leuk vond Bayer dat allerminst. Maar de „actie" had succes: het jaar daarna kondigde het bedrijf aan te stoppen met de produktie van de gevaarlijke PCB's; één van de punten waar Reinwater om gevraagd had". En zo behaalde Reinwater de afgelopen jaren wel meer resultaten. Shell Rot terdam bouwde een grote zui veringsinstallatie om haar zeer giftige afval te behandelen. Dat zelfde geldt voor de chemische fabriek Duphar in Amsterdam. „Je kunt natuurlijk nooit zeg gen, dat zoiets jouw werk is, maar ik denk wel dat Reinwa ter tenminste heeft meegehol pen om dat te bereiken", ver onderstelt Van Hattum. Drinkwater „Niet minder dan twintig mil joen mensen zijn voor hun drinkwater afhankelijk van de Rijn. Daarnaast zijn er nog eens een paar miljoen mensen die drinkwater uit de kraan krijgen, dat is gemaakt uit Maaswater. Dat moet veilig, betrouwbaar water zijn. Dat is een klus waarmee de drinkwaterbedrij ven het steeds moeilijker heb ben. Want er wordt nog steeds een gigantische hoop troep in onze rivieren geloosd". „Er bestaan liefst zo'n 60.000 chemische stoffen die op grote schaal gemaakt worden. Bij die produktie komt altijd een deel van die stoffen in het afvalwa ter terecht dat vervolgens in de rivieren geloosd wordt. Daar zitten ook hele gevaarlijke bij. Een wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond, dat in steden waar het drinkwater ge maakt wordt van rivierwater, méér kanker voorkomt dan in steden die hun drinkwater uit Rucanor tennistas Ruime kanvas tenriistas voor een klein prijsje Slechts De Rijn bij Strassbourg. TACKER TR ONIX TT19S f il Elektrisch niet-en Ij spijkerapparaat van grondwater maken! Van alle stoffen die in he water geloosd worden, kennen de drinkwater bedrijven er maar zo'n tien pro cent. De meeste stoffen die ze uit het rivierwater moeten zui veren voor ze het ons als drink water kunnen aanbieden, ken nen ze dus niet eens! Nu voe ren ze wel alle mogelijke zuive ringen uit, waarbij verreweg het grootste deel van die stoffen toch waarschijnlijk gevangen wordt, maar zeker weten ze dat niet. Het is daarentegen wel ze ker, dat er stoffen zijn die toch door alle zuiveringen heen glippen. En daaronder zitten ook gevaarlijke. Preventie Beter dan zuiveren, is het voor komen dat het water vuil wordt. En dat kan het beste door ervoor te zorgen dat je precies weet welk bedrijf welke stoffen loost. Zodat je naar de overheid en de rechter kunt stappen om die waterverontrei niging stop te laten zetten. En om precies te kunnen weten, moet je eerst onderzoek doen. Daarbij is dan zo'n actie-schip van grote waarde. Een laatste vraag aan Bert van Hattum: Hoe komt Reinwater eigenlijk aan dat schip? Bulkt de Stich ting soms van het geld? „Nee, zelf hebben we weinig geld. Wat wij kunnen doen, is hard werken. Gelukkig heeft het Prins Bernhard Fonds ons financieel royaal gesteund, zo dat we het schip konden kopen. Maar het verbouwen doen we grotendeels zelf. Samen met allerlei vrijwilligers. Anders zou den we het niet eens redden". In 1977 werd een grootscheepse actie voor een schone Rijn gehouden. In Vlaardingen werd hier o.a. aan meegedaan door verschillende politieke partijen. Daaronder ook de SP. Op de foto SP-voorman RemiPoppe. SCHIEDAM Met een groot turnfeest in de Margriethal vier den twaalf gymnastiekvereni gingen, waaronder het Vlaar- dingse Testo, het Maassluise Advendo, het Maaslandse NTO en het Schiedamse Alliantie het 25-jarig bestaan van de kring Maasmond van het KNCGV. Ongeveer duizend deelnemers namen aan de jubileumdag deel. De meisjes en dames turnden op de brug, balk, paard en lan ge mat. De jongens en heren werkten de brug, lange mat, paard/kast en rekstok in circuit- vorm af. Aan het spectaculaire mini-trampoline springen werd door 33 ploegen deelgenomen. Na de vaardigheidsproeven en het springen waren er nog de monstraties springen en jazzoe- feningen. De show van de hon derden deelnemers boeide tot de laatste minuut. Testo kwam I ningen, De Lier metpaardsprin- met de verlengde minitrampo- gen. De overige clubs toonden line, NTO met tafelspringen, de diverse vormen jazzgymnas- Alliantie met lange mat-oefe- tiek. VLAARDINGEN - Het da mesteam van Fortuna is de halve nacompetitie, met als inzet twee plaatsen in de regio nale klas, begonnen met een 3- 3-1 nederlaag tegen het Zoe- terwoudse SJZ. Omdat Fortuna wegens de rust periode van de velden niet op het eigen complex terecht kon, moest het zijn thuisbeurt elders spelen. Donderdag had op het sportpark De Vijsluizen ge voetbald kunnen worden, ware het niet dat toen het veld werd afgekeurd. Nu werd dinsdag bij Heeijansdam gespeeld. Op donderdag 14 juni volgt een uitwedstrijd tegen het Voor- burgse Wilhelmus. De reeks wordt op zaterdag 16 juni (op neutraal terrein) afgesloten te gen Lekkerkerk. Coupe RlBOB enorm succes! De 'BOB'-lijn is 'n haardracht die teruggrijpt naar de jaren twintig en valt vooral bij de jongere generatie reuze in de smaak. Men wil anders! Coupe RlBOB, die John Postmus 1983 bracht, ontwikkelt zich in talloze variaties is beslist geen eenheidskapsel. Diverse haar lengten, met of zonder permanent. Kortom omwenteling in de haarmode groot succes. Wel of geen permanent? Is je haar te stijl, dun of gauw vet, dan adviseert John Postmus 'n natuurlijke permanent, ter ondersteuning en om je haar meer volume te geven. Permanent 'CONCORD' van WELLA, de moderne twee fase permanent geeft je haar dié soepele vallingen en body om de modieuze lijn je kapsel te accentueren. Samen met perfekte Postmus coupe valt je haar vanzelf model, zelfs zonder föhnen. Ideaal bij sport, strand en vakantie. Geen zorgen over je haar! COUPE RlBOB 'n Charmante modelijn j ÜUfllA'Con»' tan n Typische Charleston-li de moderne jeugd. Coupe permanent f 79.- (jeugdtarief) als je je haar graag lang wilt dragen met of zonder permanent Korte Lijnbaan 4 Rotterdam-Zuid: Zuidplein 94 H'berg: Weissenbruchlaan 64 Kralingen: Oudedijk 5 Ook op maandag geopend. Vrijdag HAUTE COIFFURE

De Havenloods | 1984 | | pagina 5