PauhTM Leo Pqnnekoek propageert sympathie aandacht en liefde DE Q HAVENLOODS ter meul 199? 49?5 'Haat blokkeert alle energie' termeu /OPiMM Gemeente wil geen subsidie geven Chinese school al na één jaar bedreigd in voortbestaan ter meu ter meulen Olga Commandeur en Elly van Hulst hebben tijdens de Fanny Blankers-Koen Games op 6 juli in Hengelo op het nippertje hun Olympische li miet gehaald. Na lange tijd van voorbereidingen slaagde het atletiek-duo er toch nog in om naar Los Angeles te worden uitgezonden. Als fo- to-joumalist van het Alge meen Nederlands Persbu reau ANP wist ik al geruime tijd dat ook ik naar het zon nige Californië mocht om reportages te maken. Omdat ik uit ervaring weet dat er tijdens deze gigantische sportmanifestatie veel ge vraagd wordt van journalis ten en fotografen ben ik me al maanden aan het voorbe reiden. In Los Angeles moet ik in topconditie zijn, nam ik mij voor. Omwonenden van het plant soen aan de Albert Cuyp- straat en wandelaars die hun hond regelmatig uitlaten in het park aan de Baanweg in Overschie, hebben het gewe ten. Maar nu zijn ze einde lijk verlost van mijn gestamp. Even heb ik overwogen om met mijn zoons mee te gaan trainen bij A VR, maar daar heb ik toch maar van afge zien ondanks hun voorstel dat ze me wilden duwen. Om geen problemen te krij gen met mijn gezondheid ben ik ook nog even naar de arts en tandarts gestapt. De ze laatste ontdekte een werkweigeraar en vond het maar beter het zwarte schaap te trekken. Paul Stolk bericht vanuit Los Angeles ters van nabij mogen mee maken. Vreugde en verdriet wisselden elkaar af. Triest was het bijvoorbeeld voor de Rotterdamse 100-meter specialiste, Nelly Coo man. De sprintster van A VR kwam enkele honderdsten van een seconde tekort en moet thuisblijven. Voor de atleten die wel wer den uitgekozen wat het on langs in Nieuwegein een heerlijk moment toen de speciale Olympische kleding werd uitgereikt. Ik kreeg de opdracht daar foto's te ma ken, dan kon ik tevens met de Olympiërs kennismaken. Tot mijn verbazing besliste een dame van het NOC dat ik de sporthal niet binnen mocht. Daar ik vaker met dit bijltje heb gehakt, ver anderde ik van taktiek en gooide al mijn charmes in de strijd, bood koffie aan en vroeg of ik verder mocht dan alleen de deur. De NOC-dame was niet om te kopen. Via collega Her man v.d. Spek van het NOS- joumaal en zijn relaties kwam ik toch binnen. De eerste Olympische hindernis was genomen. De reis gaat ongeveer 33 da gen duren. Met De Haven loods en Het Zuiden heb ik afgesproken dat ze me bel len. In Los Angeles verzamel ik wat wetenswaardigheden over de Olympische Spelen en de atleten uit de regio Rotterdam. Het zal voorna melijk achtergrond informa tie worden want de dagbla den en de televisie gaan uiteraard de sportieve pres taties van dag tot dag volgen. Een centrum ter grootte van het Groothandelsgebouw staat daarbij de persmensen tot beschikking. Ik zit sinds zaterdag hier in Los Angeles. Veel tijd om me heerlijk te koesteren in het zonnetje is er niet, maar daar vertel ik volgende week meer over PAUL STOLK. ROTTERDAM - Leo Panne- koek is een bijzonder mens. Een idealist met maar één doel voor ogen, dat volgens hem binnen een aantal decennia is gerealiseerd. „Ik ben m'n tijd honderd jaar vooruit", zegt hij in een onbewaakt ogenblik. Sympathie is zijn sleutelwoord. Haat blokkeert het realistische denken en alle creativiteit. Als professor in de klinische psy chologie schreef Pannekoek een boek over dit onderwerp. De titel Sympathie, aandacht en liefde pretendeert een op lossing te geven voor alle pro blemen die de wereld kent. Een bijbel, maar wel één die on danks de complexheid waar mee Leo Pannekoek het onder werp op de Utrechtse universi teit, waar hij als wetenschappe lijk medewerker werkzaam is, aanpakt, in klare tekentaal is geschreven. Binnen een aantal maanden rolde de tekst letterlijk uit zijn brein. Stellingen en veronder stellingen, oplossingen en ver klaringen. Een boek dat toch, ondanks de populaire vorm waarin het is gegoten, alle aan dacht van de lezer vergt. Medelijden In Utrecht wordt Pannekoek al lang niet meer als zonderling gezien. Als je met hem praat, bekruipt je eerst een gevoel van medelijden. Deze weliswaar aardige man, die als een Don Quichotte tegen machtige windmolens vecht. De wereld door een vrij simpele filosofie tracht te verbeteren. Hoe meer het gesprek vordert, hoe groter je twijfels worden en aan het slot lijk je warempel overtuigd te zijn van Pannekoeks gelijk. *Leo Pannekoek (rechts) in gesprek met een aanhanger. Je besluit die rot-collega of luidruchtige buren voortaan met meer begrip en sympathie tegemoet te treden. Een gevoel overigens dat geen al te lang leven beschoren is, maar mis schien zjjn daarvoor meer ge sprekken c.q. lezingen van Pannekoek nodig. Want ook in het land vindt de filosofie van de 47-jarige Driebergenaar steeds meer aanhang. Begrijpelijk, de filosofie is in wezen eenvoudig; ook al voel je 'je nog zo rot, stijgen de proble men je boven het hoofd, wor den angsten obsessies; geef sympathie, aandacht en liefde aan de medemens. De energie die hierdoor bjj jezelf vrijkomt, zorgt ervoor dat je er weer boven op komt. Je geeft iets van jezelf om het later van de ander te ontvangen. Mengelmoes is een mengelmoes van theo rieën van Jurg, Roger Maslow en tal van andere humanis tische psychologen. Ook dat zijn wetenschap de para-psy- chologie benadert, bestrijdt hij. Er zijn weliswaar diverse raak vlakken, heeft het opwekken van de energie van binnenuit de mens iets mystieks, het is niet voorbehouden aan de enkeüng behept met deze begaafdheid, maar aan iedereen. Dat ont spanning bij de nieuwe levens opstelling belangrijk is, spreekt vanzelf. Stress betitelt Panne koek dan ook als een gevaar voor de volksgezondheid. „Je zit vast aan touwtjes, je vrijheid is marginaal. Je ziet links en rechts mensen zich druk maken, ook kinderen die inzitten over hun rapportcijfers. Een ontwikkeling die, als het zich doorzet, kan leiden tot het nemen van verkeerde beslissin gen. Stress gaat gepaard met agressieve en destructieve nei gingen. Er is een vreselijk ge brek aan energie". En Pannekoek verhaalt over de keer dat ook hij werd overval len door een gevoel van doem denken. Hij had die avond een lezing en vreesde die. Hij keek naar zjjn zoontje, dat toen vier jaar oud was, en voor hem op de grond speelde. Wat een voorrecht is het toch om zo'n lief kind te bezitten, welde in Pannekoek op. Het kind voelde dat naar hem werd gekeken, staakte zijn spel, sprong op, liep op zijn vader toe en viel in zijn armen, terwijl hij zei: „Jij bent m:n grootste vrieqd". Pannekoek voelde een bron van energie in zijn lichaam opstij gen en verzorgde 's avonds de beste lezing die hij ooit had ge geven. Pannekoek: „De Haat moet worden uitgebannen, het blok keert de energie. De Centrum Partij speelt bijvoorbeeld geraf fineerd in op angsten en obses sies waardoor mensen andere mensen gaan haten. Kortsjnoi verloor destijds de schaaktwee kamp om de wereldtitel omdat hij beheerst werd door haat. Haat tegenover Karpov en tegen het hele systeem dat de Russische wereldkampioen in Kortsjnoi's ogen vertegenwoor digde. Had hij zijn tegenstander als 'n neutraal iemand beschouwd, dan zou hij een kans hebben gehad. Heus een mens is tot veel meer in staat. Als hij of zjj die enorme energiebron die zich binnenin bevindt maar aanboort". Charmante bh.^ Maagband BH met voorslui ting, afgewerkt met mooi kant. Brede verstelbare schouderbandjes, baleinen in de zijpanden en breed elastiek in de rug. In wit of huidkleur. Maten A 75-85-90-100-105- 110, B 75-85-95-100-105-110, C 105-110-115. Slechts ROTTERDAM - Mr. R. van Delden is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit in de facul teit der rechtsgeleerdheid. Hij zal werkzaam zijn op het vak gebied Burgelijk recht. Jumbo stereo radiorekorder... u moet hem echt zien! Werkt op batterijen of lichtnet FM stereo - midden - lange en korte golf 10 Watt stereo vermogen ingebouwde mi- krofoons en "concert" luidsprekers uitstekende geluidskwali teit stereo rekorder met pauze toets, cue/review en autostop aansluitingen voor aparte boxen mikrofoons en stereo kop telefoon prachtige luxe brons metallic uitvoering afm. 46 x 28 x 8 cm dxbxd). Dit weekend - - géén 299r,- maar slechts stoornissen tussen ouders en kinderen", geeft de heer Yuen secretaris van de school toe. „Wij proberen dan ook onze kinderen Chinees bij te brengen Zoals lezen en schrijven en een beetje geschiedenis over China zodat ze daar iets van weten. De meesten spreken wel Chi nees maar schrijven de taal nog niet". Politiek Chinees kent een aantal dialec ten. Mandarijn is de officiële spreektaal. Cantonees leren ze op school. Canton is de meest zuidelijke provincie van com munistisch China en grenst aan de Engelse kroonkolonie Hong Kong. Geschat wordt dat onge veer 90 procent van de in Ne derland verblijvende Chinezen uit Hong Kong komt. „Can tonees biedt dan de gulden middenweg", zegt de secretaris van de school, om duidelijk te maken dat de school niet be ïnvloed wordt door een poli tieke stroming. „Wij doen niet aan politiek", zegt hij nadruk kelijk. Terugkijkend op het afgelopen schooljaar, is de heer Yuen dik tevreden. Hij begon met 8C leerlingen. In de loop van het jaar is dat aantal uitgegroeid tot 250. „Onze school is een succes geworden onder de Chi nezen en de niet-Chinezen. We hopen dat we een kans krijgen te blijven bestaan als stichting waar Cantonees en binnenkort ook Mandarijn-Chinees wordt gegeven", besluit secretaris Yuen. WATER IS BACTERIEVRIJ ROTTERDAM - Het Haagse duin drinkwater, dat ondermeer geleverd wordt aan enkele ge meenten ten noorden van Rot terdam, is weer schoon. Nadat een bacteriebesmetting was ge constateerd, werd er chlooi aan het water toegevoegd. Dat is afdoende gebleken. ROTTERDAM - De Chinese school bestaat één jaar en als het aan de gemeente Rotter dam ligt, blijft het daarbij. De aanvraag voor subsidie is zo goed als afgewezen. Bestuur ders wachten nog op een defi nitief besluit dat na het zomer seizoen wordt genomen. Reden voor de afwijzing is dat het stadsbestuur de Chinezen niet als een etnische minderheid beschouwt. „Wij zijn destijds uit vrije wil naar Nederland gekomen, en niet zoals andere buitenlanders hier naar toe gehaald. Daarom krijgen we geen geld", legt de heer Yuen, secretaris van de school uit. Toch vierden leerlingen, leraren en geïnteresseerden afgelopen zaterdag in Atrium feest. Zo waren er voordrachten, een ver tolking van de Drakendans en de in China gebruikelijke uit reiking van de aanmoedigings prijs aan de drie beste leerlin gen. Ruim 250 leerlingen telt de school aan de Nolensstraat. Kinderen van Chinese ouders en belangstellende Nederlan ders leren er lezen, schrijven en spreken in de taal die meer dan 8000 „woorden" of tekens omvat. Voor de kinderen op school is het belangrijk dat zij hun moe dertaal leren. Thuis wordt er vaak Chinees door de ouders gesproken, terwijl hun nakome lingen op school Nederlands le ren spreken. „Maar al te vaak leidt de taalbarrière tot contact lussen ouders en kinderen ontstaat al snel een taalbarrière. Berber tapijt..., van oerdegelijke kwaliteit. 66/54% polyamide/polypropy- leen. In de fraai gemêleerde tinten naturel of berber. Ver krijgbaar in de breedtes 400 en 500 cm 400 cm breed per meter slechts 500 cm breed voor 98,50 Veel vis bij wedstrijd Aan de Vlaardingse Vaart werd afgelopen zondag het nationale visconcours gehouden, geor ganiseerd door VIDM (Vroeg in de Morgen) uit Rotterdam. Niet minder dan 110 vissers hoorden om 08.00 uur het beginsignaal. Bij deze wedstrijd mocht alleen met vaste hengel worden gevist; maximale lengte 11 meter. Halverwege de wedstrijd bleek dat het een goede visdag zou .worden. Over het gehele par cours werd vis gevangen. Het eerste stuk voor het Holy- ziekenhuis was erg goed. Daar zat de Schiedammer W. Flipse op nummer 11 De vis lag er bij. hem „dik op" en hü kon verschillende bra- A°°oW*ee8 sems, büeken en voorns bin nen halen. Rinus Visser ving zijn vis tegen het eind van de wedstrijd. De Vlaardinger Ger- rit Boomsma wist vanaf het begin vis te vangen. „Je kon ze op je voerplek houden door constant wat maden bij de dob ber te werpen", aldus een tevreden Boomsma. Na vier uur vissen klonk het eindsignaal en werd de vis gewogen en teruggezet in de Vaart. Hans Verhaal van VIDM reikte de prijzen uit. Eerste werd W. Flipse met 8900 gram. Tweede Gerrit Booms ma 7500 gram, derde Rinus Visser 7100 gram, vierde F. van de Hoek 7000 gram en vijfde F. van de Velde 6800 gram. Het eerste korps van Krimpen werd winnaar met 22.800 gram. Tweede VIDM (1) 20.025 gram, derde VIDM (2) 19.525 gram. '600 Vistips' Onlangs verscheen bij Elsevier het boek '600 Vistips'(29.50). Het werd samengesteld door Nico de Boer uit eerdere wer ken, de zogenaamde 200 tip- boekjes. De Boer die zelf een aantal jaren geleden het eerste deel uit die serie schreef, heeft een greep uit 2800 goed omschreven vistips gedaan en deze op overzichtelijke wijze in het boek verwerkt. Het boek telt een achttiental hoofdstukken waaronder hen gels, alles over dobbers, vlieg vissen, kunstaasvissen, vissen x:sigma mi Onder en boven water op karper enzovoort. Het boek heeft een harde kaft en de schitterende omslag werd ge maakt door Hans Britsemmer. '600 Vistips' is verkrijgbaar in de boekhandels en hengelsport winkels. Om met de vliegenhengel de vederlichte kunstvliegjes en an dere imitatie insekten over afstanden van 20 meter of meer te verplaatsen wordt ge bruik gemaakt van een vliegen- lijn. Door het eigen gewicht en de werptechniek (heel mooi om te zien) gaat de lijn naar de plaats waar de vis zich op dat moment bevindt. Aan het eind van de lijn wordt een dunner stuk nylon vastge maakt, de zogenaamde leader. Aan het eind van deze leader wordt de uitverkoren imitatie vastgeknoopt. vlak weghappen maar ook soor ten die alleen langs de bodem azen, moet de ene keer 'drij vend' en de andere keer 'zin kend' worden gevist. Dit betekent dat de lijn in het geheel moet blijven drijven of zinken. Dat kan niet met één en dezelfde lijn. Shake speare brengt twee van deze soorten vliegenlijnen in vier verschillende maten onder de naam 'Sigma'. De prijs van een drijvende lijn bedraagt f.5 3.50 die van een zinkende f.58.95. Verkrijgbaar in de hengelsportspeciaalzaken. Grootste vis levert 599 gulden op Vissen op schitterende stekken in Zuid-Bohemen inTsjechoslo- wakije voor nog geen 600 gul den. Vangt u tijdens deze acht daagse reis ook nog de grootste vis dan krijgt u de betaalde reissom terug! Visglobe, een reisorganisatie uit Capelle aan den IJssel organiseert in samen werking met Cedok, het Tsjechische Verkeersburo en de T sj echische Sportvisfederatie dit najaar 15 busreizen voor vissers naar de beste stekken van Tsjechoslowakije. met 11 november vertrekt om de vijf dagen een bus richting Zuid-Bohemen. De busreis duurt plus minus 15 uur. Er wordt gevist op meren, stuwmeren en rivieren. De vissoorten die daarin rond zwemmen zijn snoek, snoek baars, karper, meerval, zeelt, forel, barbeel, brasem en roof- blei. Bij de prijs zijn de diverse ver gunningen inbegrepen net als het aanvragen en behandelen van de visa. Voor meer infor matie kan men bellen met Visglobe 010- 580115. Een meerval uit de Tsjechische wateren. Wedstrijd in Voornse kanaal Aan het Voornse kanaal nabij 08.00 tot 13.00 uur. Alleen de Hellevoetsluis wordt komende vaste hengel is toegestaan, zaterdag een viswedstrijd ge- maximale lengte 11 meter, houden, georganiseerd door Voor meer informatie en in- VIDM. Er wordt gevist van schrijvingen 010-266832. Ruimte tekoi Last van motten? Hang dan uw zomer- of winterkleding in deze handige opvouwbare kast. Ook ideaal op de cam ping. In bruin/beige dessin Afm. 140 x 75 x 50 cm. voor Motkast met legplank (160 x 75 X 50 cm) van -75:- voor 59,95

De Havenloods | 1984 | | pagina 5