DE ii HAVENLOODS Windmill mqq doorgaan met dumpen van afval 535; 545; 755; Nederland onveilig op gebied van verkeer ,-28lSLS 199.- 999- Mallorca CostadelSol r ed tep SCHIEDAM Rateltikkers op kruising Voetgangersvereniging VBV 'Andere Markt' vraagt subsidie Eerste paal nieuwe showroom Opeldealer Kunstenaars exposeren KWF zoekt collectanten Radio Rijnmond interviewt Scheeres Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 6995 4* 85.- 19.- 39 I4?5 VROOM^DREI SMANN Nü8of15dagen goedkoop naar de zon! Voor informatie en reserveringen het reisburovan HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1984 33e JAARGANG NO. 34 VLAARDINGEN - Wethouder Quast van Verkeerszaken zal aanstaande maandag 27 augustus op de voetgangersoversteek plaats kruising Schie- damseweg-Hoflaan een aantal rateltikkers in werking stellen. Deze rateltikkers zijn bedoeld voor blinden en slechtzienden die door dit evenement veiliger zullen kunnen oversteken. Bij de ingebruikname van de rateltikkers zullen onder meer ver tegenwoordigers van de Nederlandse Vere niging voor Blinden en Slechtzienden aanwe zig zijn. Een en ander vindt plaats in het ka der van een experi ment. Na verloop van tijd zal worden bezien of ook andere drukke kruis punten worden voor zien van rateltikkers. „De overheid heeft de leer plicht ingesteld en moet er dan ook voor zorgen dat kinderen veilig naar school kunnen. Wan neer de overheid hier niet voor zorgt dan moeten ouders in actie komen". Dit stelt de Voetgangersvereniging VBN in haar voorlichtingscampagne over verkeersveilige school- routes die de komende week van start gaat. Alle kleuter- en lagere scholen ontvangen in de loop van de volgende week een speciaal nummer van het VBV-voor- lichtingsblad „Mensen op Straat". In deze speciale uit gave, die de titel „Kinderen naar school" heeft gekregen, geeft de Voetgangersvereni ging VBV informatie over de verkeersveiligheidsproblemen die de ouders en de kinderen dagelijks tegenkomen op de weg naar en van school. Ook doet de voetgangersvereniging ouders en leerkrachten een aantal suggesties aan de hand over hoe onveilige verkeerssi tuaties veiliger gemaakt kun nen worden, en hoe zjj daar zelf actie, voor kunnen voeren. Nederland is op het gebied van verkeer een onveilig land. Het verkeer is vooral voor kinderen erg gevaarlijk. De kans op een ongeluk is voor hen tien keer groter dan voor volwassenen. Vergeleken met andere landen gebeuren in ons land ten op zichte van het totaal aantal verkeersongelukken de meeste ongelukken met kinderen. In 1982 zijn 201 kinderen on der de vijftien jaar omgekomen in het verkeer. Bijna 7000 kin deren zijn zo ernstig gewond geraakt dat zij in de statistiek zijn opgenomen. Van deze 7000 zijn ruim 3000 kinderen opgenomen in een ziekenhuis. Vanaf zes jaar zijn kinderen verplicht om naar school te gaan. Na de invoering van de wet op het basisonderwijs (1 augustus 1985) geldt deze ver plichting al vanaf 5 jaar. De overheid verplicht dus kinde ren bijna dagelijks (vier keer per dag) door het gevaarlijke verkeer de route naar en van school te volgen. De Voet gangersvereniging VBV is van mening dat de overheid dan ook de plicht heeft er voor te zorgen dat die dagelijkse route die kinderen moeten vol gen aan de mogelijkheden en onmogelijkheden van kinderen wordt aangepast. Dit kan vol gens de VBV onder andere door het creeëren van veilige oversteekplaatsen en het in voeren van een lagere maxi mum snelheid in woonwijken. De woonerfregeling en de 30 km-zöne-regeling zijn daar bij uitstek geschikt voor. Wan neer verkeerssituaties onveilig zjjn, vindt de Voetgangers vereniging VBV dat de ouders en/of leerkrachten daarover contact moeten opnemen met de gemeente. VLAARDINGEN - De in deze gemeente gevestigde fosfaatkunstmestfabriek Windmill Holland mag voorlopig doorgaan met het storten en lozen van afvalgips, afkomstig van de bereiding van fosforzuur, in het Scheur. Minister van Verkeer en Waterstaat Smit-Kroes laat dit middels Koninklijk Besluit aan het college van burgemeester en wethouders weten. Zij geeft haar goedkeuring aan een beschikking van Water staat, waartegen het Vlaar- dingse gemeentebestuur beroep had aangetekend. Dit beroep nu wordt door de bewindsvrouwe onge grond verklaard. Volgens de beschikking van de directie van Waterstaat, die da teert van maart 1980, wordt Windmill vergunning verleend voor het storten en lozen van het afvalgips in bovengenoemd water. Ondanks de bezwaren van verschillende milieuvereni gingen en van burgemeester en wethouders hier ter stede wordt deze vergunning voorlo pig verlengd en wel tot 1 juli 1988. Voorschriften Ingevolge de Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren bevat de vergunning die aan Windmill is verleend wel enige voorschrif ten. Zo dient het bedrijf met vooretellen te komen om het gehalte aan verontreiniging in het afvalgips aanmerkelijk terug te brengen. Het gips, dat in het Scheur geloosd wordt, bevat namelijk een aanzienlijk hoeveelheid fosfaten, fluoriden en metalen, waaronder de zwartelijststof cadmium. Vol gens Waterstaat bestaan er technische mogelijkheden bij Windmill om door wijziging van het productieproces de ge halten aan verontreiniging te rug te brengen. Ook acht het ministerie het in principe mo gelijk een zo min mogelijk met metalen verontreinigd erts als grondstof te gebruiken, waar door het te lozen afvalgips uit eindelijk minder metalen zal bevatten. Eenzelfde effect ook te bereiken zijn door het erts vóór verwerking te zuive ren. Vóór 1 januari 1985 dient het bedrijf met concrete voor stellen te komen. Momenteel men binnen het bedrijf met on derzoek in deze richting bezig. Voorts is de hoeveelheid afval gips die de kunstmestfabriek loost gebonden aan een bepaal de limiet. Windmill, dat per jaar maximaal 407 milhoen ki logram afvalgips in het Scheur stort, mag van de minister niet meer dan 3275 ton per etmaal lozen. Sluiting. Het besluit om de vergunning te verlengen is mede ingegeven door het feit dat alternatieve methoden voor de verwerking van het afvalgips op korte ter mijn niet beschikbaar zullen komen. Lozing van het veront reinigde gips in open zee wordt door de minister niet als een uiteindelijke bevredigende op lossing gezien. Opslag van het gips op het land beschouwt zij alleen al vanweg de zeer grote hoeveelheden waarin het afval gips vrijkomt, onaanvaardbaar en irreëel. Aan de andere kant zou volgens de bewindsvrouwe beëindiging van de gipslozingen op dit moment sluiting van het bedrijf tot gevolg hebben. Om Windmill in de gelegenheid te stellen oplossingen te vinden voor het probleem zullen de lo zingen voorlopig getolereerd worden. Ook in het door het college van burgemeester en wethouders van deze gemeente in zijn be zwaarschrift geopperde alterna tief ziet de minister weinig. Het gemeentebestuur stelde voor een 'gipseiland' in zee aan te leggen. In Zweden is een derge lijk project ondernomen en het college acht een soortgelijke proef hier ook mogelijk, mede omdat het met relatief geringe kosten kan worden aangelegd. Smit-Kroes beschouwt een der gelijke oplossing, gezien de gro te hoeveelheden gips, naar de huidige inzichten op grond van technische en economische overwegingen als uitgesloten. Ongegrond Niet alleen wijst het departe ment van Verkeer en Water staat het voorstel van een gips eiland af, tevens verklaart het beroep van burgemeester en wethouders tegen het verlenen van de vergunning ongegrond. Windmill mag voorlopig van de minister doorgaan met het storten en lozen van afvalgips in het Scheur. Het college wees in zijn be zwaarschrift met name op het in de afvalstroom voorkomen de cadmium, dat een zeer scha delijke werking heeft op het milieu. Naar de mening van het gemeentebestuur is de lozing van het afvalgips in strijd met het Verdrag van Oslo en met de richtlijn van de Raad van Europese Gemeenschappen, die dateert van 1976. Het Verdrag van Oslo van 1972 dient ver ontreiniging van de zee tenge volge van het storten uit sche pen en luchtvaartuigen van ver ontreinigd afval te voorkomen. Volgens Waterstaat vinden de lozingen echter niet plaats op zee, doch op binnenwater en zijn zij dus niet in strijd met het genoemde verdrag. De Richtlijn van de Europese Ge meenschap, betreffende de ver ontreiniging veroorzaakt door bepaalde gevaarlijke stoffen welke in het aquatische milieu geloosd worden, is volgens het departement hier wel van toe passing. De richtlijn bevat ech ter geen grenswaarden voor de in het afvalgips voorkomende verontreinigde stoffen, zoals cadmium. Op grond van deze argumenten wordt het beroep ongegrond verklaard. De minister is zich overigens volledig bewust, gezien de aard en de omvang van de verontrei nigingen en de hieraan verbon den bezwaren voor het milieu, dat gestreefd moet worden naar beëindiging van de lozin gen. Op dit moment kan daar entegen niet worden aangege ven wanneer zij gestopt kunnen worden. De verontreiniging is namelijk niet van een zodanige aard dat onmiddeljjke beëindiging gebo den is. Aangezien de bezwaren, die van verschillende zijden zijn aangevoerd, als ongegrond worden geschouwd, kan verlen ging van de vergunning aan de kunstmestfabriek Windmill niet geweigerd worden, aldus de minister. slaapwandmeubelen, slaapbanken enz. 80 modellen Rietveld Slaapcomfort Gebouw de Goudseslnqel 66, Rotterdam VLAARDINGEN - De „Ande re Markt" heeft bjj de plaatse lijke gemeenteraad gevraagd om een financiële vergoeding voor de kosten die het komen de jaar gemaakt zullen worden. De „Andere Markt" is een overkoepelende instelling van een aantal organisatie die zich ten doel gesteld hebben het publiek te informeren over de eigen doelstellingen. Daar toe wordt sinds oktober 1983 iedere laatste zaterdag van de maand op het Liesveld een kraam neergezet waaraan men de nodige informatie kan krij gen. Tevens belicht men om de twee maanden een bepaald the ma door middel van voorlich ting, muziek en toneel. Poli tieke organisaties zijn niet in de „Andere Markt" verte genwoordigd. In haar brief aan het gemeen tebestuur wijst de instelling op het feit dat zij een wezenlijke functie heeft, waarvan ook de Vlaardingse middenstand voor deel van ondervindt. Zij vraagt een gemeentelijke bijdrage ter dekking van de te maken kosten van 1650 gulden. Het wachten is op de beslissing van burgemeester en wethouders. Na een periode van jarenlang overleg met het Gemeentebe stuur van Vlaardingen heeft Opeldealer P.A. van der Kooij toestemming gekregen een nieuwe showroom naast de be staande te bouwen. De eerste paal voor deze uitbreiding werd op 21 augustus geslagen door mevrouw P. van der Koojj-Boe- kestijn. De nieuwe showroom is een combinatie van nieuwbouw en renovatie van een bestaand ge bouw de Dr. de Visserschool. De school die in de loop der tijd enigszins is verwaarloosd wordt geheel gerenoveerdmo menteel wordt er hard gewerkt aan het inzetten van nieuw glas, terwijl het traditionele pannendak reeds in oorspron kelijke staat is teruggebracht. Het bekende aanzicht vanaf het plein Emaus zal dus bin nenkort weer als vanouds zijn. De oude school zal dienst doen als kantoorruimte, terwijl op de speelplaats een geheel nieuwe showroom van plm. 600 m2 zal worden gebouwd. De beschikbare ruimte voor het tentoonstellen van nieu we Opeis en goede gebruikte automobielen zal door de nieuwbouw ruim twee keer zo groot zijn. Van der Kooij verwacht de nieuwe showroom begin vol gend jaar in gebruik te kunnen nemen, hetgeen gepaard zal gaan met een grote voorjaars show. VLAARDINGEN - De plaat selijke Culturele Raad organi seert van 24 augustus tot en met 15 september de jaarlijkse groepstentoonstelling van Vlaardingse beeldende kunste- In de galerie/artotheek zijn werken te aanschouwen van Theo van Baars, Nanda van Beek, Auke Bergsma, Maryoke Boomgaard, Annette Braad, Jules Breeman, Peter Dumas, Elly Dijkshoorn, Joop van Esch Rob Janssens, René de Kok, Elly Kolë, Wilma Kuil, Kees Lesuis, Koos van Oudheusden André Pelgrim, Remi Poppe, Albert Slot en Marijke Visser. De tentoonstelling vindt plaats in het Hollandiagebouw gevestigd aan de Oosthave- kade 42. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag van 9.00- 12.30 uur en van 13.00-17.00 uur, vrijdagavond van 19.00- 21.00 uur en op zaterdag van 12.00-17.00 uur. De toegang is gratis. VLAARDINGEN - Het Ko ningin Wilhelmina Fonds houdt tussen 27 augustus en 8 sep tember zijn jaarlijkse collectie voor de kankerbestrijding. De strijd tegen deze gevrees de ziekte kan alleen dan door gaan wanneer voldoende col lectanten willen meewerken. Het fonds roept collectanten op zich aan te melden. Dat kan telefonisch onder 742274. w Nieuw tapijt lapij i nodig? loaigr* ^COOLSINGEL60 SCHIEDAM Burgemees ter Scheeres wordt woens dag 29 augustus aan de tand gevoeld door Radio Rijn mond. In een uitzending die om 17.30 uur begint wordt Scheeres geihterviewd door Hans van Hoorn. Vanaf 18.15 uur hebben luisteraars gelegenheid telefonisch vra gen te stellen aan de burge meester (tel. 334433). Metalen wandrek Wit of zwart, 5 legplanken, H175xB90xD30 cm. Normaal 95- Meeneemprijs Z935NÜ Wit luierpakje Van badstof, pol./katoen. In de maten: 50/56,68/74, 80/86 en 92/98. NüJ5£* Garderobekast Met legplank en hangroede, voor ca. 24 kledingstukken. H165xB100xD51 cm .997 Lido damesblouse Excl. bij V&D. Met lange mouw en borstzakje. Pol./ katoen. In vier aktueie uni kleuren. Maten 36-46^27 Metalen staande leeslamp H140 cm. Verstel bare reflektor met anti-reflexring voor 75W gloeilamp. Div. kleurenJMfc75" Ovaal gevlochten fietsmand Ca 35x25 cm. Van gelakt riet. Met draaghengsel en 2 geplastificeerde ophang- haken_l&9£T Linnenkast met schuifdeuren In wit. Grenenstruktuurop bestelling. 3-Deurs hang/leg. H180xB150xD60 cm 340:- 299, 3-Deurs opzetkast H45 179.- 2-Deursopzetkast H45xB100xD60 cm 126.- 2-Deurs hang/leg. H1801230:- Audiorack Pro E-l Kompl. muzieksysteem: FM-stereo, MG-LG 2x26W receiver. Cassettedeck en semi-autom. platenspeler. Incl. 2 bijp. 2-weg boxen. Adv. prijs 1328- V&D prijs T0997NÜ i75 Ook geldig op de plaatselijke koopavond. 8 dagen volpension nachtvlucht v.a. Vertrek vanaf 19 sept. t/m 14 oktober. Keuze uit 9 hotels en dag- en nachtvluchten. Vertrek vanaf 30 aug. t/m 18 oktober. Keuze uit apparte menten en hotels. 8 dagen appartement 4-pers. logies v.a. 8 dagen hotel volpension Rotterdam-C 010-121904, Zuidplein 010-811644 VROOMBDREESMANN

De Havenloods | 1984 | | pagina 1