iüüiJiiJ Nederlandse expeditie kan koudste berg ter wereld niet de baas DE Q HAVENLOODS Haring-en bierfeest: succes verzekerd Vrouwenbond viert 65-jarig bestaan VOS-cursus gaat weer van start Sint Radboud treedt op in Passage Jacco Palte tweede bij NK jeugdvissen MAASVLAKTECENTRALE UIT PRODUCTIE ROTTERDAM - Twee Rotter dammers en twee Delftenaren hebben vorige maand getracht Mount Denali, de hoogste berg van Noord-Amerika maar ook de koudste berg ter wereld te bedwingen. Deze eerste Nederlandse expe ditie heeft de top van de 6194 hoge ijsberg in Centraal Alaska echter niet gehaald. Op een af stand van twee dagen lopen van het hoogste punt werd het ge zelschap door voedselgebrek gedwongen terug te keren naar het basiskamp. Niet wetende dat in de naaste omgeving een iglo propvol met proviand stond. Ruim een jaar zijn Ron van den Brugge, Rob Gussenhoven en de broers Martin en Ed Langen- doen bezig geweest met de voorbereiding van de tocht. Met het samenstellen van een uitgekiend voedselpakket, zor gen voor een uitstekende con ditie, het uitproberen van de materialen die de ploeg zou gaan gebruiken en het zoeken van sponsors hadden de vier bergbeklimmers hun handen vol. „Vooral het vinden van geldschieters was moeilijk om dat twee jaar geleden de zwaar gesponsorde Mount Everest- expeditie met ruzie van de hoogste berg ter wereld naar beneden is gekomen. Dat heeft de sponsors behoorlijk afge schrikt", legt Rob uit. Vrijdag 13 juli vertrok de eerste groep naar Anchorage, Martin Langendoen en Rob Gussenhoven. de hoofdstad van Alaska. „De havermout, müsli, crüsli, suiker, zout en speciale jam, die niet kan bevriezen stonden keurig verpakt op ons te wachten. In het dorpje aan de voet van de berg,, hebben we de dag pakketten klaargemaakt, v'an daaruit zijn we met een cessna naar het basiskamp, een gletscher op 2000 meter hoog te, gebracht", vertelt Rob. Met propvolle rugzakken en een sleepzak geheel gevuld met pro viand en benzine gingen we op pad. Na twintig minuten kon digde zich het eerste probleem aan. De sleepzakken waren be stand tegen de scherpe ijslaag van de berg maar de vezel kon niet tegen de kou, waardoor de zakken scheurden. „We Met een knalroze, reflecterende vlag hebben we de plek gemar keerd 4odat we het de volgende dag weer terug konden vin den", aldus Ed. Twee uur later diende zich het volgende euvel aan. De vier klimmers moesten door een on herbergzaam gebied met glet- scherspleten. „Die verradeüjke afgronden waren ontstaan doordat het er veel te warm was en er in geen weken sneeuw was gevallen, behalve op de dag dat wij er doorheen trokken". Het zijn net valkui len. Er ligt een brug van sneeuw overheen, maar aan de onderkant van die natuurlijke brug dooit het alweer, zodat je nooit weet hoe sterk het is. Rob liep voorop, wij daar met een achter met een touw aan hem vast. Hij maakte dus eigen eigenlijk het spoor voor ons, plotseling deed hij één stap ver keerd en viel in een spleet van zeker vijf meter diep, waar in een meter water stond. Ge lukkig had hij niets gebroken, maar het duurde wel weer een paar uur voordat we verder konden", aldus Martin Langen doen. Na vier dagen hadden de jon gens het punt bereikt waarvan ze verwacht hadden dat ze na één dag zouden zijn. Mist en warmte hield hen echter op. „Dan lagen we in de tent, want de zonnestralen waren zo ver zengend dat je niet buiten kon komen. Onze zelf ontworpen slaapzakken die bestendig waren tegen temperaturen van veertig graden ondernul,hielden de warmte nog een beetje te gen". De volgende dag werd de ex peditie voortgezet. IJle lucht zorgde bij één van de expedi tieleden voor hoogteziekte, de warme zonnestralen veroor zaakte bij een ander een zonne steek. Het rantsoen voor twaalf dagen en 20 liter benzine liet het kwartet hoger op de berg ach ter waarna ze zelf weer terug naar kamp drie afdaalden, in de veronderstelling dat ze daar voor nog vijf dagen eten en voor twee dagen benzine had den. De schrik was groot toen de ondernemende bergbeklim mers bemerkten dat er slechts voor één dag proviand en ben zine was. Nog groter was de schok toen ze de plaats bereik ten waar ze de vorige dag het dagrantsoen hadden achtergela ten. Een enorme lawine had het hele gebied bedolven onder een dikke laag sneeuw. Rob: „Drie keer zijn we naar de plek teruggegaan maar we konden niets meer terugvinden. Dat was een mentale klap voor ons. We hebben nog geprobeerd in kamp vier te komen, want daar zou een vorige expeditie benzine hebben achtergelaten. Ook daar lag een „witte de ken". Dat betekende het einde van de expeditie. In een ver sneld tempo zijn we afgedaald naar het basiskamp. Treurig over de mislukte expe ditie zijn we niet. Rob had al eens op het topje van de Mount Denali gestaan en heeft nu zijn zinnen gezet op een winter- expeditie naar Nepal in '85 om daar de berg Tilicho van 7200 meter hoogte, te overwinnen. Martin en Ed Langendoen gaan in ieder geval de tocht nog eens ondernemen. VLAARDINGEN - Het zal aanstaande zaterdag de eerste september in het Vlaardingse centrum een drukte van be lang zijn. Dan wordt name lijk voor de twaalfde maal in successie het Haring- en Bier feest gevierdEen feest dat zo langzamerhand is uitgegroeid tot Vlaardings attractie nummer één. Evenals twee jaar geleden hoopt de organiserende stich ting weer ruim hondderd- duizend feestgangers binnen de stadsgrenzen te. begroeten. Niets lijkt een succes dit jaar in de weg te staan. Op nieuw is een uitgebreid par cours in het centrum uitge zet met tal van activiteiten. En deze activiteiten zijn vol gens traditie voor iedereen gratis. Nieuw in het parcours zijn onder meer een demonstratie van hondenwerkgroep „De Vrije Sprong" en sportde- monstraties van invaliden- sportvereniging De Ooievaars uit Schiedam. Ook zijn de succesvolle evenementen van voorgaande jaren opnieuw in het programma opgenomen. Van het feest zijn niet meer weg te denken de spuitwed- strjjden voor kinderen van 6 Uiteraard hoopt de stichting dat de organisatie in handen heeft, op mooi weer. Immers, vorig jaar met de stromende regen en de harde wind kon niet bepaald van een succes gesproken worden. De weers vooruitzichten voor aanstaan de zaterdag zijn echter guns tig, zodat de bezoekers in een stralend zonnetje feest kun nen vieren. De voorbereidingen zijn voor het overgrote deel getrof fen. Het wachten is dus tot zaterdagochtend, wanneer *Er zullen burgemeester 11.00 uur het geven weer vele glazen bier in dor worden gegoten stige kelen SCHIEDAM - De EHBO vereniging start 17 sep tember met een nieuwe cursus Eerste Hulp Bh Ongelukken. In het gebouw aan de Korte Haven geven dok ter H. Klomp en de heer Prein elke maandagavond van 19.30-22.30 uur les aan geihteresseerden. De kosten die aan het volgen van deze cursus zijn verbonden bedragen f 180,-. Nadere informatie is te krijgen via de volgende telefoonnummers: 735467, 706782 en 261244. SCHIEDAM - De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond houdt op woensdag 12 sep tember een lezing. In de openbare school aan het Faassenplein 199 in de Woud- hoek zal mevrouw Van Leeu wen uit Vlaardingen spreken over "De vrouw en haar relaties in en buiten haar gezin'. De deuren gaan om 22.00 uur open. Op woensdag 19 september or ganiseert het rayon Rijnmond van de christelijke vrouwen bond een gezellige avond in het kader van haar 65-jarig bestaan. De avond wordt gehouden in de Scholengemeenschap West- land'Zuid aan het Geuzenplein 1 te Vlaardingen. Aanvang staat gepland op 19.45 uur. Ook de leden van de Schiedamse afdeling zijn van harte welkom op deze avond, waarop voordrachtskunstenaar Tob de Bordes uit Epse. 'bombeke Schinkelsebaan 8 Tele»oon010 58.21 33 Capelle a/d IJssel SCHIEDAM - De wetenschap pelijke kring te Schiedam en Vlaardingen organiseert maan dag 24 september een lezing. Prof. dr. ir. D. de Zeeuw zal 's avonds vanaf 20.00 uur in het gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond spreken over tolerantie in de politiek. De Zeeuw is algemeen direc teur van de directie landbouw kundig onderzoek van het Mi nisterie van Landbouw en Vis serij. SCHIEDAM - De VOS- cursus gaat woensdag 5 en 12 september van start met koffie-ochtenden in het vrouwenontmoetings centrum Barrika. De kennismakingsochten den gaan vooraf aan twaalf bijeenkomsten waarop vrouwen het over onderwerpen gaan heb ben die zij zelf kunnen kiezen. De VOS-cursus (Vrouwen orienteren zich op de samenleving) begint woensdag 19 september om 9.15 uur. Om 11.15 uur is het afgelopen en voor eventuele kinderen is gratis opvang aanwezig. De koffie-ochtenden duren van 9.30 tot 11.00 uur. 5 September staat de koffie klaar in het vrouwenontmoetings centrum. 12 September kan men terecht in het wijkcentrum De Blauwe Brug. Verder informatie is te krijgen bij Elly van Hel den (707884) en Leida van Grootveld (264112). SCHIEDAM L Muziek vereniging Sint Radbout geeft op zondag 2 sep tember een koffieconcert in de grote zaal van het Passage theater. Het con cert begint om 11.30 uur en duurt ongeveer een Het is het tweede concert in een reeks van vjjf. Eer der trad Harmonie WF op en het publiek krijgt nog muziek te horen van Harmonie Ambrosius, Harmonie orkest OBK en het mandolinegezelschap ONI. Muziekvereniging Sint Radbout geeft regelmatig uitvoeringen in Poeldijk en in de eigen wjjk Kethel. Het orkest staat onder leiding van dirigent John Seegers. STADSKRONIEK- SCHIEDAM De bus De laatste weken hangen er weer stencils bij de uitgang van de bus. In deze tijd van bezuinigingen bevatten die zelden goed nieuws. Minder en duurder is het devies van minister Smit-Kroes, als het om openbaar veryoer gaat. De voorlichtingsdienst van de RET probeert niettemin te maken wat er van te ma ken valt. Er ontstaat een zeer aantrekkelijke verbin ding met Vlaardingen, zo concludeert een folder die eerder in bedekte termen het opheffen van lijn 59 bekend gemaakt heeft. Want wat staat er in werkelijkheid te gebeuren? Tot zondag konden Schie dammers op drie manieren naar Vlaardingen. „Om de noord" voert de slingerdes- langroute van lijn 52 de passagier naar de buurt van het Liesveld. Ondertussen krijgt hij een excursie door het merendeel van de Schie damse en Vlaardingse wijken. Lijn 59 verbond het Hudson- plein met het station Vlaar dingen Centrum, waarbij de Schiedamse binnenstad door kruist werd. Het was een snel le en druk gebruikte verbin ding. Wie werkelijk haast ma ken wilde, kon één van de twee Westnederland-lijnen ne men die de verbindingen met Maassluis en het Westland on derhielden. Dat is nu allemaal anders geworden. In feite moeten de Schiedammers het voor een snelle rechtstreekse verbin ding met Vlaardingen van Westnederland hebben. De éne lijn die tot zondag via de Rotterdamsedijk snel door stootte naar het Marconiplein en achterland, wordt omge legd over de 's-Gravelandse- weg, de PKO-laan en de Fran selaan, waardoor de reistijd toeneemt. Er komt bovendien overdags een busverbinding tussen het Veerplein in Vlaar dingen en het Marconiplein, die het nummer 59 draagt. Dat is niet meer dan een aan vulling op de streekbus. De oude ljjn 59 (Hudsonplein - Vlaardingen Centraal) is weg. Wie nu naar de buurt achter de Vlaardingse binnenstad moet, ziet zich gedwongen de 52 te nemen, want die wordt verlengd en men heeft het excursie- en slingerdeslag-ka- rakter nog maar eens wat ver sterkt. Het openbaar vervoer in onze stad wordt dus niet beter, maar slechter. Daar helpt het fraaie taalgebruik van de RET net zo min aan als moedertje lief. Dat zulke dingen gebeuren, moet je de openbaarvervoer maatschappijen in onze streek niet kwalijk nemen. Ze kun nen alleen bestaan dankzij de subsidies van de overheid en die worden nu eenmaal uitge deeld door een gefortuneerde dame uit de betere kringen van Rotterdam, die vindt dat oude en arme mensen best een stukje kunnen lopen, als zjj geen auto hebben. RET en Westnederland zitten in een dwangpositie. Onder de ge geven omstandigheden maken zij er toch het beste van. En dat is geen geringe prestatie. Maar het is een beetje volks verlakkerij om je nederlagen en je verminderingen van het rantsoen te verkopen als overwinningen en het schep pen van aantrekkelijke ver bindingen. De beide maatschappijen hoe ven zich er toch niet voor te schamen, dat zij door Nee- lie Smit-Kroes worden afge knepen! Waarom vergulden zij dan de pil in plaats van dat karweitje op te laten knappen door de eerstverant woordelijke mevrouw zelve? Die vriendelijkheid zal het openbaar vervoer niet helpen. Ongetwijfeld heeft de huidige regering nieuwe bezuinigingen in petto. Dan kunnen RET en Westnederland het Vlaar dingse en Schiedamse publiek beter gewoon vertellen, waar het op staat en hoe het komt, dat er minder lijnen, minder bussen en minder bushaltes zijn. Daar trekken de gewone mensen dan wel hun conclu sie uit, als ze straks weer dat stembiljet in moeten vullen. Want gewone mensen zijn niet dom. HAN VAN DER HORST Voor de tiende maal werd afge lopen zaterdag het Nederlands kampioenschap jeugdvissen georganiseerd. De federatie Oost-Nederland tekende voor de perfecte organisatie. Het wedstrijdwater: "De Blauwe Hand" een kanaal aan de weg Giethoorn-Steenwjjk. Een mooi en eerlijk viswater waar de 189 deelnemers tussen de acht en vijftien jaar om 11.30 uur het beginsignaal hoorden. Onder ideale omstandigheden werd er twee uur gevist. Al direct na het beginsignaal werd er volop vis gevangen over het gehele parcours. Uit de regio Rotterdam hadden zich vijf jeugdvissers weten te klasseren voor dit kampioenschap. Na een uur vissen had Jacco Palte uit Schiedam een twintigtal vissen weten te vangen. Samen met de uit Groenlo afkomstige Martin Heinsmans ging hjj op dat moment aan de leiding. Heinsmans schroefde zijn tem po iets op en ving met de regel maat van de klok een visje. Jac co ving ze echter groter dan zjjn concurrent. De ouders van de jeugdvissers zijn bij deze wedstijden vaak tien keer zo nerveus dan hun kinderen en lopen dan ook met haviksogen te kijken wat de overige vissers er van bakken. Met name het laatste half uur werd er druk heen en weer gelopen omdat er op dat moment weinig of niets werd gevangen. Jacco probeer de het met de lange hengel, maar ook dat leverde weinig resultaat op. De laatste tien minuten wist hij twee meter uit de kant met het "korte stokkie" een paar maat- S Het winnend koppeLMultem en van Zetten in actie. voorns te vangen. Misschien iets nerveus of door vermoeid heid verspeelde hij een tweetal voorns vlak voor het eindsig naal. Uitslag In het bomvolle café-restaurant "Hollands Venetië" maakte Martin van Hasselt, voorzitter van de wedstrijdcommissie van de N.V.V.'s.onder toeziend oog van de commissaris van de ko- ninging van Overijssel de uitslag bekend. Eerste en kampioen jeugdvissen van Nederland 1984 werd Martin Heinsmans uit Groenlo met 47 vissen met een totale lengte van 524 centime ter. Tweede werd Jacco Palte uit Schiedam met 39 vissen en 508 centimeter, derde Henk Wulms met 464 centimeter, vierde Andre Eleveld 452 centimeter en vijfde Leon Maassen met 446 centimeter. Er werd gevist in vijf secties, de beste vijf van elke sectie vissen samen met de eerste vijf van vorig jaar een na- selectie. In twee wedstrijden op 15 en 19 september aanstaande vissen deze 30 een competitie waarvan de tien hoogst geklas- seerden ons land in 1985 zullen vertegenwoordigen bij verschil lende interlandwedstrijden. VEEL VIS IN VLAARDING SE VAART BIJ KOPPEL WEDSTRIJD Koppelwedstrijden blijken erg populair te worden. Afgelopen zondag organiseerde hengel sportvereniging Vroeg ine de V.l.n.r.: Martin Heinsman, Jacco Palte en Henk Wulms. Morgen' een koppelwedstrijd in de Vlaardingse Vaart waaraan werd deelgenomen door 65 koppels. Bij deze wedstrijden wordt door twee vissers op een stek gevist en de vangst van de twee wordt bij elkaar opgeteld. Het werd een zogenaamde 'kop pelmarathon'. Hans Verhaal blies om acht uur het beginsig naal. De hengelaars konden in zes uur proberen de overwinning te behalen. Na drie uur vissen wist het koppel van Joop Hessels de meeste vis binnen te halen. Naast hem zaten de twee favo rieten Huub van Zetten en Wim Multem. Deze twee konden hun buren op dat moment niet bijhouden. De laatste twee uur echter veranderde het beeld. Nu waren het Van Zetten en Mul tem die regelmatig vis uit de Vaart haalden. Ook het Vlaar dingse koppel Boomsma en Trooster haalde om beurten met succes de hengel op. Het laatste uur werd het pas echt spannend toen ook het Schie damse koppel Krabbedam/ Zuidgeest goed vis begon te vangen. Om twee uur klonk het eindsignaal en werd de vis ge wogen. De prijsuitreiking werd gehou den in café Vogel te Rotterdam. Als eerste koppel riep Hans Verhaal Huub van Zetten en Wim Multem naar de prjjzenta- fel. Zij hadden samen 23540 gram gevangen. Tweede Gerrit Boomsma en Ronald Trooster met 22300 gram en derde Ger ry Zuidgeest en Jan Krabbe dam met 15900 gram. Zaterdag 1 september aanstaan de wordt in het Amsterdam- Rijnkanaal nabij Tiel het Neder lands kampioenschap gehou den. Uit de regio Rotterdam wordt er door vier vissers deel genomen, te weten Wim Mul tem (Capelle aan den IJssel), Henk van der Lugt (Vlaardin gen), Huub van Zetten (Schie dam) en Dick Boomsma (Vlaar dingen). GEB: Ombouw verloopt volgens plan ROTTERDAM - de elektrici teitscentrale Maasvlakte is vol ledig uit bedrijf. Een jaar na dat productie-eenheid 2 ten be hoeve van de kolenombouw werd stilgelegd, is nu ook een heid 1 aan de beurt. Op 18 augustus j.l. werd de laatste ki lowatt uur aan het net geleverd. Volgens de GEB levert dit geen extra risico's op voor de elektri citeitsvoorziening in Nederland, aangezien dankzij landelijk koppelnet de andere centrales de elektriciteitsproductie zul len overnemen. Temeer dat er sprake is van een overschat van productievermogen. Met het stilleggen van eenheid 1 komt voor de centrale Maas vlakte een eind aan het olie- en gastljdperk. Oorspronkelijk zou de centrale naast aardgas en laagzwavelige olie ook hoog- ovensgas gaan stoken, doch de hoogovens gingen niet door. Aardgas werd de belangrijkste brandstof, zij het dat de centra le ook enige jaren olie stookte om, in het kader van het toen malige overheidsbeleid, aardgas uit te sparen. Vanaf het voor jaar 1987 zullen kolen de be langrijkste brandstof vormen. Eenheid 2 is dan omgebouwd, terwijl een jaar later eenheid 1 volgt. De ombouw loopt op praktisch alle punten keurig volgens plan. Ook financieel gezien blijft het project binnen het vastgestelde budgut, aldus het GEB. Alle belangrijke orders zijn nu ge plaatst Van deze orders komt tenmisnte 70 pet. direct of in direct terecht bij de Nederland se industrie. Bij voorkeur wor den hierbij bedrijven ingescha keld die gevestigd zijn in de regio Rotterdam. Het GEB is voornemens toe te treden tot de N.V. Vliegasunie. Dit samenwerkingsverband van energiebedrijven die kolenge- stookte centrales beheren heeft tot taak de afzet van vliegas zo veel mogelijk te bevorderen. De verwachting bestaat dat tegen de tijd dat de Maasvlaktecen trale weer draait, er in ruime mate afzetmogelijkheden aan wezig zullen zijn. Het ketelhuis van eenheid 2 is nu geheel ontruimd. De staal- contructie van het ketelstatief is wederom te gebruiken, zjj het dat de nieuwe kolenketel wel vjjf meter hoger is. Het be staande vijfenzestig meter hoge ketelhuis zal daarom evenredig worden verhoogd. Voor de nieuwe luchtverhitters en poederkoolmolens werden fundamenten gestort. Hiervoor werden 330 palen geheid. De productie van de poederkool molens door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is gestart. In het voorjaar van 1985 begint de KMS op de Maasvlakte met de montage van de nieuwe ketel. Tot die tijd is men bezig met de aan passing van het ketelhuis. De ondergrondse 1,6 kilometer lange tunnel voor het kolen- transport, die loopt van het Europees Massagoe-Overslagbe- drjjf tot agn de centrale, is bouwkundig gereed.

De Havenloods | 1984 | | pagina 5