DE O HAVENLOODS Afloop tachtigjarige oorlog werd beslist in deze regio riff, 669- Itil ACTIf SCHIEDAM Open huis ziekenomroep Nieuwe cursus bijbels Hebreeuws Vos-cursus PARKET Concert in Grote Kerk Nieuwe uitgeverij presenteert 'Spaans benauwd' AA the Doctors spelen in QT Kwijtschelding 0GB Filiaal bieb toont recreatie in Rijnmond Toestroom vrouwelijke schoolverlaters Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel 29.- 39- 159- 12* 21r VROOMS DREESM ANN HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM I GÖ itie P SCHIEDAM - Aan de voor avond van het 25-jarig bestaan kreeg de Ziekenomroep Schiedam een zware klap te verwerken. Het programma dat zaterdag j.l. ter gelegen heid van het jubileum was gepland, mocht niet op het kabelnet worden uitgezonden. Derhalve konden niet alle Schiedammers dit speciale programma beluisteren, zoals de opzet van de ZOS was. Het open huis dat de organi satie Saterdag in haar studio's aan de Korte Haven organi seerde, was ondanks deze tegenslag een succes. Vele belangstellenden namen de gelegenheid te baat om een ziekenomroep in vol bedrijf te zien. De eerste uitzending van deze omroep op 26 septem ber 1959 staat in schril con trast met het programma dal zaterdag verzorgd werd. Hel afspelen van een band ipel muziek vanuit de dokters kamer van het toenmalige Gemeenteziekenhuis was immers de start van een kwart eeuw radio, speciaal voor de Schiedamse zieken en bejaar den. Momenteel beschikt de om roep over eigen studio's van waar de uitzendingen recht streeks via PTT-lijnen worden uitgezonden. slaapwandmeubelen, slaapbanken voorraad te leveren. Rietveld Slaapcomfort Gebouw "de Goudseslngel" 66. Rotterdam. OIO- SCHIEDAM - Gezien de grote belangstelling vorig jaar zal ook dit maal weer een nieuwe cur sus over de 'symbolische bete kenissen van de Hebreeuwse letters, woorden en geschiede nissen' starten. Hierdoor leren de deelnemers het Oude Testament in de oor spronkelijke taal lezen en be ter begrijpen, terwijl ook het Nieuwe Testament een diepere belichting krijgt. De cursus begint op dinsdag 9 oktober om 10 uur, eindigt om 11.45 uur en vindt om de veer tien dagen in de Voorhof van de Grote Kerk plaats, ingang door het kerkplantsoen aan de Lange Kerkstraat. De kosten bedragen tien gulden per maand. Inlichtingen en opgave bij da. Wuister tel. 735244. SCHIEDAM - De plaatselijke werkgroep Vrouwen oriënteren zich in de Samenleving (VOS) start binnenkort weer met een Op een gezellige, niet schoolse manier kunnen vrouwen met elkaar praten over onderwerp en die met de vrouw en de maatschappij waarin we leven te maken hebben. Deze onder werpen worden door de cursis ten in overleg met de begeleid sters gekozen. De Vos-cursus, die twaalf we ken duurt, vindt plaats op de woensdagochtend in het Vrouwenontmoetingscentrum aan de Lange Kerkstraat 62. Kosten f 25,-. Kinderopvang is aanwezig. Belangstellenden kunnen zich nog tot 30 september aan melden bij Leida, tel. 264112 of Elly tel. 707884. Cursus EHBO SCHIEDAM - De EHBO-vereni- ging St. Liduina start op 5 oktober a.s. met een cursus eerste hulp bij ongelukken. De lessen vinden elke vrijdag avond plaats van 19.30 tot 21. 30 uur in het Schepphuis aan de Dorpsstraat 15. Kosten zijn 97,50 inclusief examengeld en oranje kruisboekje. Inschrijving voor deze cursus is mogelijk op 28 september om 19.30 uur op bovengenoemd adres of via tel. 711080. ZWEEDS EIKEN LAMEL v a. p m2 59.50 KURKPARKET v.a.p.m' 14.50 Vlaardingen. Schiedamseweg 55. Tel. 010-35.41.46. Rotterdam. Stadhou dersweg 130. Tel. 010-66.78.79. Verhuur ren schuurmachines. Verkoop onder consumentenvoorv. SCHIEDAM - In de Grote Kerk vindt op dinsdag 2 okto ber het zesde en laatste con cert plaats van de serie 1984. André Verwoerd, vaste orga nist van de Grote Kerk en hoofddocent voor orgel aan het Rotterdams Conservatori um, sluit de serie af. Het con cert begint om 20.15 uur. Om een gevarieerd program ma te kunnen brengen is de medewerking van het Saxo foonkwartet 'Saxalliance' ge vraagd. Vier gevorderde stu denten van het Rotterdams Conservatorium vormen dit gezelschap, te weten Arie Heykoop, Maarte Prins, Roe land Kapaan en Freek As. Het kwartet speelt werken van J.B. Singelée, Gabr. Pier- né en Robert Clérisse. Op het programma van Verwoerd staan composities van Handel, Heiller en van de Nerlandse organist en componist Piet Post. Programma's, tevens bewijzen van toegang, zijn 's avonds bij de ingang van de kerk ver krijgbaar f 5,-. Houders van pas 65 of CJP betalen 3,50 toegang. VLAARDINGEN Eén van de belangrijkste en bekendste gebeurtenissen in de vaderlandse geschie denis is de Tachtigjarige Oorlog, die in de jaren tus sen 1568 en 1648 in de Nederlanden werd uitge vochten. Belangrijk omdat de afloop van deze oorlog in grote mate bepalen was voor de formatie van een van de Spaanse Habsbur- gers onafhankelijk Neder land. Bekend door wapen feiten als de inname van Den Briel door de water geuzen, de uitmoording van Naarden, de victorie die in Alkmaar begon en het ontzet van Leiden op 3 oktober 1574 en door namen van de aanvoerders van de strijdende partijen, zoals Alva, Willem van Oranje, prins Maurits en Frederik Hendrik. Minder bekend zijn de krijgs haftige schermutselingen, die in deze jaren in het gebied langs de Noordelijke Maasoever plaatsvonden. Zij hebben in de Nederlandse geschiedschrijving een stiefmoederlijke behande ling gekregen, terwijl deze ge beurtenissen bepalend waren voor het verloop van de vrij- heidstrijd. Tot deze conclusies komen de Vlaardingse auteurs van de monografie „Spaans Benauwd. Strijdense Geuzen en Spanjaarden in het Maasmond- gebied 1568-1575", die over enige weken verschijnt bij de nieuwë uitgeverij Brouvelle. De schrijvers van het historio grafische werk z(jn Albert Brouwer en Ingena Vellekoop, tevens de mensen achter de nieuwe uitgeverij. Zij vertellen over hun onderzoek en over hun initiatief een eigen uitgeve rij op te zetten. „De geschiedenis van ons on derzoek gaat terug tot januari 1983. De gemeente Maassluis kwam met het idee een onder zoek in te stellen naar de Schans. De Rijksdienst voor bodemonderzoek het echter weten niet over het benodigde geld en voldoende tijd te be schikken. Gevolg van deze ont wikkeling was dat de regionale archeologische werkgroep „Helinium" werd ingeschakeld. schoven en in mei van het vorig jaar gingen we aan het werk. Ons onderzoek kon reeds snel worden afgesloten, aangezien het huidige Maassluise kerk- eiland veel groter van omvang is dan de oorspronkelijke Schans. We konden weinig be ginnen en het onderzoek ver dween tot het begin van dit jaar in de ijskast. Toen hebben we de resultaten ontdooid en zijn een uitgebreid archiefon derzoek gestart. Het uiteinde lijke resultaat verschijnt nu binnenkort in boekvorm", zo lichten de auteurs toe. Lacune De speurtocht naar gegevens over het zestiende eeuwse Maas- mondgebied voerde de onder zoekers langs de archieven van Maassluis, Vlaardingen, Schie dam, Rotterdam, Den Haag en zelfs Brussel. Hierbij stuitten zij op de grote lacune die in de vaderlandse geschiedschrijving over dit gebied bestaat. „Er bleek weinig literatuur over de gebeurtenissen van de Tachtigjarige Oorlog in deze regio te bestaan. Slechts in enkele boeken werd het alge mene beeld geschetst, maar wel belangrijk waren de in deze werken vermelde bronnen. Zo wisten we waar te beginnen. Voorts bleek ook onder de ver schillende archiefmedewerkers een grote onbekendheid met de materie te bestaan. Gewoon omdat er nog nooit wat aan ge daan was". „Nu ben ik gelukkigerwijze archivaris", zo vervolgt Ingena Vellekoop. „Daardoor weet je de weg in de vaak onbewerkte en ongeihventariseerde archie ven te vinden. Bovendien kon ik als archivaris informatie in winnen bij collega's. Zodoende zijn we erin geslaagd voldoende gegevens te verzamelen voor een boek. Aan het schrijven daarvan zijn we na een half jaar onderzoek begin juli begonnen. Na twee maanden kon het schrijven worden afgesloten, omdat we gewend zijn om in korte tijd onder druk iets op papier te zetten. Na vele hon derden artikelen voor kranten en tijdschriften geschreven te hebben, kunnen we wel stellen dat we over die vaardigheid be schikken". Spaans Benauwd verschijnt medio oktober bij de eigen uit geverij van de auteurs. Het is het eerste boek dat bij deze uit geverij uitkomt. Het handelt over de activiteiten langs de noordelijke Maasoever, die in eerste instantie gericht waren Met de uitgave van „Spaans Benauwd" gaat e Albert Brouwer in vervulling. i lang gekoesterde wens van Ingena Vellekoop e op het afslaan van de Geuzen- aanvallen, en over de pogingen de Spaanse legers uit dit gebied te verdrijven. Daartoe werden in Maassluis, -Vlaardingen, bü de Vijfsluizen, Delfshaven en langs de Schie fortificaties gebouwd, terwijl de steden Schiedam, Rotterdam en Delft extra versterkingen kregen. De auteurs beschrijven de diverse krijgshandelingen tussen de oorlogvoerende par tijen vanaf 1568, toen de aan vallen van de watergeuzen aan vingen, tot 1575, waarna in Holland niet langer Spaanse soldaten gelegerd waren. Wens Zoals reeds eerder gezegd, het boek is het eerste dat by Brou velle verschijnt. Wanneer het aan Brouwer en Vellekoop ligt, blijft het daar niet bij. Zij heb ben grootse plannen om in de komende jaren meer historio grafische werken op de markt te brengen. Een jarenlang gekoesterde wens van het duo lijkt nu zijn uitwerking te gaan krijgen. „Een boek in eigen beheer uit geven is iets wat we altijd al ge wild hebben. Met dat idee lopen we zeker al tien jaar rond. Nu gaat dat eindelijk gebeuren en daar zijn we zeer tevreden mee. In de komende jaren wil len we ons fonds uitbreiden, natuurlijk ook met werk van andere schrijvers. Voor het jaar 1985 staan drie nieuwe uitga ven op het programma, waar van één opnieuw van onze hand komt. In februari komen 1 we met een historische roman, geschreven door Ingena, die- handelt over het alledaagse leven in de Hoekse Waard en Vlaardingen in de zeventiende en achttiende eeuw. Daarna verschijnen twee studies van andere onderzoekers". „We hebben geen bepaalde doelgroep op het oog, al mag het duidelijk zijn dat de boe ken voor historische geïnteres seerden geschreven zijn. Voor op staat dat ze leesbaar moeten zijn voor een ieder. Daarin zijn we met Spaans Benauwd ook geslaagd, vinden we", zo be sluiten Albert Brouwer en In gena Vellekoop. SCHIEDAM - De formatie AA The Doctors treedt zaterdag 29 september op in Q.T., in De Teerstoof aan de Nieuwstraat. Al vier jaar lang toert deze groep door Nederland, Duits land en België. De band bracht in '82 de eerste lp uit met daar op de hitsingle 'It's not the trouble'. Binnenkort zal de tweede langspeelplaat uitko men, terwijl de VPRO een spe cial op de radio zal brengen. De bezetting van AA The Doctors is als volgt Albert Alberts (zang en saxofoon), Rudolph Lentze (gitaar), Harry van Lier (bas en contrabas) en Wessel Baptist (drums). SCHIEDAM - Het aanslagbil jet voor de Onroerend Goed Belasting valt een dezer dagen in de brievenbus. Degenen die zijn aangewezen op een minimum-inkomen of net daarboven, komen in de regel in aanmerking voor kwijtschel ding. De Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk, Bewonersvereni gingen Schiedam- Zuid en -Oost, Sociaal Raadslieden, Algemene Nederlandse Christelijke Bond voor Ouderen bieden de moge lijkheid behulpzaam te zijn bij het invullen en opsturen van de benodigde formulieren om voor kwijtschelding in aanmer king te komen. Van belang is wel dat men de belastingaanslag nog niet be taalt, de inspectie zal hierdoor aannemen dat men met de aan slag akkoord gaat. Terugbeta ling is dan niet meer mogelijk. De formulieren zijn af te halen bü onderstaande adressen: - Zwartewaalsestraat 16, Groe- nelaan 31 op wo .ochtend van 9.00 tot 11.30 uur. Lange Nieuwstraat 181 (Blauwhuis). Broersveld 140, op alle werk dagen van 9.00 tot 12.00 uur. Van Leeuwenhoekstraat 2. Lorentzlan 32, op di.ochtend van 9.00 tot 10.00 uur. Nieuwe Damlaan 766, op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur (D.C. De 4-Molens), Heijermansplein 36, op werkdagen van 9.00tot 16.00 uur (D.C. De Woudhoek.. SCHIEDAM- In de biblio theek Noord aan het Bachplein is tot eind oktober een expo sitie te zien die een beeld schetst van de recreatiemogelijkheden in het Rijnmondgebied. Aan de hand van grote kleuren foto's, dia's en een korte be schrijving gaat de kijker van het strand van Hoek van Holland naar het Oosterpark in Ridder kerk en van het recreatiegebied de Bernisse op Voorne/putten naar de Rottemeren bij Rotter dam. De tentoonstelling laat zien wat hier allemaal te zien is, maar geeft ook een idee van de mogelijkheden ervan zoals zwemmen, vissen, surfen, varen wandelen, fietsen etc. Er is informatiemateriaal aan wezig dat de bezoekers kunnen meenemen. Meer inlichtingen over de recreatiegebieden en mogelijkheden in het Rijn- I mondgebied geeft het Open baar Lichaam Rijnmond, die de tentoonstelling heeft ingericht, I Recreatiemogelijkheden in Hoek van Holland. via tel. 111320 toestel 222. Het filiaal in de Blauwe Brug is geopend op dinsdag van 9-12, 13-17 en 18.30-21 uur, woens dag 14-17 uur, donderdag 18.30-21 uur, vrijdag 13-17 uur en zaterdag 10-13 uur. Ieder een is welkom. Vanaf a.s. maandag verkrijgbaar origineel SWEATSHIRT^#/ exclusief met _l. World Cup '84 poster WATERWEG NOORD - Het aantal werklozen in het gewest Nieuwe Waterweg Noord is in de maand augustus licht ge stegen met 94 personen tot een niveau van 11.213. Deze stijging van de werkloos heid (landelijk plus 2,6 pro cent) is voornamelijk het ge volg van de toestroom van vooral vrouwelijke schoolver laters. In vergelijking met de situatie in augustus '83 is de werkloosheid met 94 perso nen gedaald. Positief is het beeld dat de vacatures geven, die bij het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam worden gemeld: ten opzichte van vorig jaar au gustus is het aantal openstaan de aanvragen van werkgevers bijna verdrievoudigd. Winterwarm nachthemd Met V-hals en lange mouwen. VELONA Elektrische wekker Repeteersysteem en per manent verlichte wijzer plaat. Met stekker en snoer. MSS- Hal- en keukenloper In beige/bruin en blauw/ grijs. Per strekkende meter. 100 cm^er-19.50 83 cm 19r-16.95 67 cm i€C- jg Afd. vloerbedekking Wit ladenkastje Hoog 74x diep 40 cm. 5 Laden H92.229T-199.- 4 Laden H76A99T-179.- 3 Laden H60Jr79T- fd. kleinmeubelen Bison vochtvreter Bestrijdt vocht, kondens, schimmelen muffe geur op elke plek. Werkt 2è 3 maan den. Navulbaar. 1545 Prima damesblouse Tricot met lange mouw. Acryl/katoen. In vijf uni kleuren. Maten 3 TOMADO Huishoudtrap Lichtgewicht stalen stei- len. Aluminium treden. Royaal plateau. 6Treeds.79.-69.- 5 treedsj65r- 59.- 4Treeds55C-49.- 3Treeds49- onderhoudsart. VENDOMATIC Gasfornuis 4 Branders. Gasoven met verlichting, thermostaat, bakplaat en rooster. Incl. afdekblad 89,5x54x58,5. Wit en beige J49T- Aid. elektr. app. Ook geldig op de plaatselijke koopavond.

De Havenloods | 1984 | | pagina 1