Nummerborden maken bezoeker wegwijs Stoffige hobby Wolmerk geeft al 20 jaar zekerheid wmMt. FAMILIEBEURS Femina voor 37e keer Vaste klanten Breien met Wegener en Scheepjeswol Stook proef helpt bij besparing RTB komt met primeur 1 Kwekers eren Tineke Flitsende haarmode Veiligheidsstuur op kinderfietsen Femina emancipeert DONDERDAG 4 OKT( De Femina Familiebeurs wordt dit jaar voor de 37ste keer ge houden. De tentoonstelling op het Ahoy' complex wordt vrij dag 5 oktober om 10.00 uur officieel voor het publiek geo pend en zal te bezoeken zijn tot en met zondag 14 oktober. De openingstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zondagen is de Femina alleen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is f 8,50 per persoon. Kinderen tot 12 jaar be talen f6,-. Een gezinskaart kost f23,- (vader, moeder en één kind, meer kinderen tot 12 jaar gratis). 65-Plussers ontvangen een reductie van f2,- op de toegangs prijs. Traditiegetrouw zijn speciale voorzieningen getroffen voor gehandicapte bezoekers van de Femina. In tegenstelling tot voorgaande jaren wordt elk van de zes Ahoy' hallen voorzien van grote borden met de nummers 1 tot en met 6 met verwijzing naar de volgende hal(len). Midden over de tentoonstelling loopt een pad („aorta"), waar borden bij elk zijpad verwijzen naar de hal(len) en de bijzondere beurs- presentaties. De bezoeker van de Femina kan zich dus steeds vanuit het middenpad oriënteren. In de entree-hal wordt de nieuwe rou ting audio-visueel toegelicht. Van de Femina-bezoekerskomt meer dan de helft - 52 pet. - elk jaar paar de familiebeurs. Dat blijkt uit de laatste bezoekers- enquête, die de Nederlandse Stichting voor de Statistiek heeft gehouden. Dit onderzoek wees ook uit, dat de leeftijdsgroep 25-34 jaar op de Femina het sterkst is vertegenwoordigd (32,5 pet.), gevolgd door de categorieën 45-54 jaar (21,5 pet.) en 35-44 jaar (21 pet.). Meer dan de helft (53 pet.) van de bezoekers komt per auto naar de Femina. Van deze groep gaf 94 pet. te ken nen de auto snel tot redelijk snel te hebben kunnen parke ren. Gemiddeld bracht 40 pet. van de bezoekers tussen de twee en drie uur op de Femina door. Breien is een zeer oude bezig heid, waarvan het even leek als of we er onze handen niet meer bü nodig hadden. Na een korte periode van ver onachtzaming, is handbreien weer helemaal "in" en lopen we weer rond in zelfgebreide truien en vesten, precies zoals onze voorouders dat deden. En was breien vroeger, de schaap herder buiten beschouwing ge laten, een pure vrouwenaange- legenheid, het aantal mannen dat in deze tijd aan het breien is geslagen, liegt er al niet meer zien als een goede manier om noodzakelüke kledingstukken te vervaardigen, de breipennen hanteren is inmiddels geëvolu eerd tot een vorm van expressie, een bezigheid waarin eigen fan tasie en ideeën uitgeleefd kunnen worden. Wegener Huis-aan-Huisbladen bv, de uitgever van onder meer De Havenloods en Het Zuiden, speelt samen met Scheepjeswol uit Veenendaal in de op weder opstanding van het handbreien. In de Wegener-stand 546a in hal 5 op de Femina wordt dan ook een brei-evenement georga niseerd. In deze Femina-krant leest U er alles over. Dezer dagen gaat de verwar ming weer aan en dus de gas meter sneller draaien. Om elke verbruker een handje te helpen het gasverbruk zoveel mogelijk te beperken, start het GEB weer met de zogenaamde stookproefDit is een methode om te bepalen óf men zuinig heeft gestookt of niet en wat het resultaat is van ingevoerde besparingsmaatregelen Vorig jaar lanceerde het GEB de stookproef. Uit een enquête is gebleken, dat door de deel nemers een gemiddelde gasbe sparing van 12 pet. werd be reikt, zonder dure investerin gen. Bij een gasverbruik van 2500 m3 per jaar is dit 300 m3, een financiële besparing van ruim 180 gulden! De GEB-stookproef is een „energie besparingswedstrijd met jezelf". Iedereen die mee wil doen, kan een (gratis) stook- proefpakket krijgen op de GEB-stand 206 op de Femina- beurs. Het proefpakket bestaat uit een stookkaart, de gebruiks aanwijzing, een meterstanden- kaart en een lijst met bespa- ringstips. Een telefoontje naar nummer 010-575840 of 010- 575859 kan ook. Vorig jaar maakte het Rot terdams Tentoonstellings Bureau nog reclame voor zijn Femina Familiebeurs met een kleurige affiche, waarop de zes letters van Femina op speelse wijze schots en scheef stonden afgebeeld. Het puntje op de i vond in deze creatieve „wanorde" nog niet zijn juiste plaats. Directeur John van Straten moet .hieruit zijn inspiraties heb ben opgedaan, want met de 37ste editie van de Fe mina in Ahoy' introdu ceert hij, althans voor het Nederlands tentoonstel lingswezen, een beurspri- John van Straten over zijn „ei van Columbus": „Voor dit jaar hebben we als motto gekozen „Femina wijst U de weg". Het was mij opgevallen, dat wan neer beursbezoekers werd ge vraagd of zij dat-en-dat hadden gezien in bijvoorbeeld de Maas hal, die mensen meestal het antwoord schuldig bleven. Al te vaak reageerde men met „ik wist niet, dat er een Maashal bestond". Bij de RTB-directeur, altijd op zoek naar iets nieuws om het publiek aan de Femina te ver plichten, moet tijdens zijn re gelmatige bezoeken aan collega- organisatoren het plan zijn ge rijpt om gedurende de familie beurs in Ahoy' de bordjes daadwerkelijk te verhangen. „Alleen op sommige buiten landse beurzen trof ik beweg wijzeringssystemen aan door middel van nummers, die ver wijzen naar de volgende hallen. Mijn ervaring is, dat nummer borden bijzonder overzichte lijk werken voor de beursbe zoeker, die zich nu beter kan oriënteren op hetgeen de Fe mina te bieden heeft". Namen verdwijnen Derhalve zullen in de zes Ahoy'hallen, tijdens de Femina Familiebeurs, fraaie namen als de Glazen-, de Scliie-, de Maas-, de Leuve-, de IJssel- en de Eemhal tijdelijk verdwijnen. Elk van de zes hallen wordt voorzien van grote borden met de nummers 1 tot en met 6, met verwijzing naar de volgen de hal(len). Midden over de tentoonstelling loopt een pad (de slagader), waar borden bij elk zijpad ver wijzen naar de hallen en de at tracties. John van Straten: „Vanuit dit middenpad kan de bezoeker zich steeds oriënteren. Het eerste cijfer van een stand correspondeert met het hal nummer. Stand 637 is dus te vinden in hal 6, enzovoorts. In de entree-hal start deze routing door op de ons bekende wijze een overzicht te geven van de bijzondere presentaties met verwijzing naar de hallen met een schematisch overzicht van de halindeling. De kans om te verdwalen lijkt mij dan ook ge ring". Ieder jaar is de Femina Fami liebeurs een gigantische trek pleister. Het vorige jaar bezoch ten zo'n 200.000 mensen de consumentenbeurs bij uitstek. Dit jaar zullen dat er wel meer zijn, want de Feriina is op: nieuw „groter gegroeid". Een dikke driehonderd expo santen tonen de nieuwste snuf jes op het gebied van huishou delijke artikelen, mode en ver zorging, toerisme en recreatie, interieurverzorging, vrijetijds besteding, hobby, doe-het- zelf, creatieve handvaardigheid en spel. En de inwendige mens komt al helemaal niets tekort op de beurs: hapjes en drankjes zijn er in overvloed. De motivatie van de meeste bezoekers van de beurs stoelt in de eerste plaats duidelijk op> een sterke behoette aan ïntor- matie. „Op de hoogte blijven van nieuwe dingen en de gezel ligheid van de beurs waren voor veel mensen de belangrijkste re denen van een bezoek aan de Femina", aldus een vorig jaar gehouden bezoekersenquête door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek. Geen rommeltje Dat de Femina Familiebeurs geen rommeltje wordt, is te danken aan het idee de beurs te splitsen in een aantal deel projecten. Dat wil zeggen, dat op de beurs speciale plaatsen zijn gemaakt voor afgeronde, John van Straten: „De kans om op de Femina te verdwalen is gering In totaal zijn er zes hallen. En in iedere hal is een speciaal eve nement te vinden. De bijzonde re presentaties dit jaar zijn „prominenten flemen menexpositie op", „een appel tje voor de dorst", „het mode plein in Arcadische stijl", „Hou van Hollands", „het woonge- beuren" en als speciaal nieuw tje „75 jaar zuigkracht". Al met al krijgen de be zoekers van de Femina een „mix" gepresenteerd van koopplezier, informatie en uitgaans-gezelligheid Het Bloemenbureau Holland heeft op de Femina een unieke bloemenshow inge richt: een reusachtig (150 vierkante meter!) arrange ment van "nieuwe" Neder landse bloemen die naar be roemdheden zijn vernoemd. Voor het maxi-bloemstuk op de familiebeurs heeft Bloemenbureau Holland twaalf naar "prominenten" vernoemde bloemen geselec teerd. Een dertiende bloem wordt op de openingsdag van de Femina aan dit illustere ge zelschap toegevoegd. Die eer valt te beurt aan Veronica's Tineke "op donderdagmid dag", die op de bloemen show haar naam zal geven aan een, in Nederland ge kweekte nieuwe bloem. De cartoonist Dick Bruyne- steyn heeft de (twaalf-en- een) dertien prominenten bij de naar hen genoemde bloemen op de hem eigen wijze in beeld gebracht. Daarbij bevinden zich ook de Feyenoorders die destijds de Europacup naar Rotter dam hebben gehaald. De Nederlandse kwekers be loonden die prestatie door een, uiteraard roodwitte, anjer de naam Feyenoord te geven. Voor de Feyenoord- anjer staat een cartoon van Ruud Gullit model. Het wolmerk, kwaliteitssym bool voor industrie, handel en consumentbestaat twintig jaar. Het wolmerk staat garant voor zuiver scheerwol. Het in middels uit de wereld van de reclame en textiel niet meer weg te denken „knotje wol" mag zich ook bij de consument in een grote populariteit ver heugen. En zo'n 15.500 con tractanten in zestig landen ge bruiken maandelijks gemiddeld 28 miljoen „wolmeikjes". Het wolmerk werkt niet alleen in eigen land, maar ook daar buiten. Als internationaal her kend en erkend beeldmerk vormt het een daadwerkelijke steun voor de exporterende fa brikant. In de Benelux heeft met name de tapijtbranche de afgelopen jaren bewezen hoe succesvol dit kan zijn. Van de totale preduktie van het wolmerk-tapijt wordt bijna een kwart in de Benelux gepro duceerd. Veel meer dan de helft van de productie is be stemd voor de export, met name naar de Verenigde Staten. Per hoofd van de bevolking wordt in de Benelux jaarlijks rond de twee kilo zuivere scheerwol verbruikt. Daarmee behoren Nederland en België, te zamen ^net Zwitserland, Duitsland en Nieuw Zeeland, tot de grote verbruikers ter wereld. Van elke twee verkoch te costuums en colberts is er één van zuivere scheerwol. Bij wollige damesmantels bij voorbeeld is dat één op drie. Van alle miljoenen meters vloerbedekking die worden ver kocht, is precies de helft voor zien van een wolmerk-stempel. In oktober zal een nieuw haar- modeprodukt zijn intrede op de Nederlandse markt doen. Het is een haarstukje, of liever een grootmazig haarstuk met kunsthaar rondom de mazen, waarvan de bevestigingswijze bijzonder gemakkelijk is. Fill-In Hair Flash, zoals dit produkt wordt genoemd, kreeg deze naam wegens de vele „flitsende" toepassingsmoge lijkheden in de hedendaagse mode. De „hair flashes" zijn door hun grote contrasterende kleur- variatie vooral geschikt voor trendgevoelige vrouwen, die be reid zjjn het modebeeld regel matig te veranderen, waarmee zij de frisheid van hun kijk op mode en veranderingen in de maatschappij illustreren. Temidden van de honderden nieuwe artikelen op de Femina duikt hier en daar ook "oud nieuws" op, want de nostalgie blijkt nu toch wel een onuitroeibare trend te zijn. Neem nu de 18-jarige Theo Rouwen, die geen moeite heeft met bizarre na men als kniewartel, swievel en schriefwartel. In Ommoord wordt hij liefkozend "Stoffie" genoemd wegens zijn voorliefde voor stofzuigers uit "die-goeie ouwe tijd". Op de familiebeurs showt "Stoffie" onder het motto "75x Zuigkracht" de schitterendste en meest vreemde exemplaren uit zijn verzameling van zo'n driehonder stofzuigers. In deze Femina-krant vertelt Theo Rouwen, dat de stofzuiger hem nog immer in de ban heeft. De Nederlandse fabrikant, Almere Synthetic Products (A.S.P.), brengt op de Fe mina een wereldprimeur. In Zweeds-Nederlandse sa menwerking is een veilig heidsstuur voor kinderfiet sen ontwikkeld. De "Bodybumper" wordt ge ïntroduceerd op de beurs- presentatie van de Stich ting "Hou van Hollands". Jaarlijks komen in Zweden ge middeld twintig kinderen bij fietsongelukken om het leven door inwendige kwetsuren die door het stuur zijn veroorzaakt. Hoewel geen cijfers beschik baar zijn, wordt het aantal slachtoffertjes in Nederland ho ger geraamd. Uit proeven is ko men vast te staan, dat de stoot kracht, waarmee het stuur zich bij een valpartij in de maag streek dringt, overeenkomt met een druk van meer dan 250 kg. De Bodybumper biedt twee voudig bescherming. De stuur stang is telescopisch en vangt schokken op. Bovendien ont vouwen bü een schok de hand grepen van het stuur zich als bü een opengaande paraplu; er ontstaat dan een circa tien cen timeter dikke flexibelzachte gordel die de uiteinden van het stuur afschermt. De bodybumper is ontwikkeld door A.S.P. in Almere, het Zweedse bedrijf Unisafe en de Nederlandse fietsenfabriek Union. Er is drie jaar aan het veiligheidsstuur gewerkt. Op de Femina brengt Union de eerste kinderfietsen met Bodybumper- sturen uit. De beschermende handgrepen, die eenvoudig op vrijwel alle kinderfietssturen kunnen wor den gemonteerd, zjjn ook los verkrijgbaar. Ze zullen op de beurs ongeveer tien gulden kos- Het idee, dat alleen maar vrouwen de Femina Familie beurs bezoeken, blijkt vol gens een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek volkomen fout. Zeker, door de kolossale hallen van Ahoy' slentert tijdens de Femina vooral vrouwelijk schoon, maar de helft van alle bezoekers zijn toch mannen. En van hen „sjokt" slechts een klein gedeelte achter zijn vrouw aan, „omdat mevrouw dat graag wil". De rest van de mannen be zoekt de beurs omdat ze zélf belangstelling hebben, aldus het onderzoek.

De Havenloods | 1984 | | pagina 15