Van houten been tot micro-electronica ■1 Van Bekkum 75 iaat in protheses Vrienden in actie voor oHfantenverblijf Vloerkurk in opkomst Baby veilig in draagzak OUD NIEUWS BEWEEGLIJK MEUBILAIR Meo komt met 'wondermachine' Parfum met allure Hollandse sigaren wereldwijd bekend Meer aandacht voor plafond Koninklijke primeur Orgelkopers maken kans op vakantiereis Wit en pitriet favoriet in rotan De firma Van Bekkum be hoeft in Rotterdam en om streken nauwelijks intro ductie. Reeds driekwart eeuw is dit familiebedrijf gespecialiseerd in het ma ken van prothesen en orthopedische hulpmidde len. Het assortiment op dit gebied is in die 75 jaar echter zodanig uitgebreid, dat de familie Van Bek kum gemeend heeft het jubileum luister bij te moeten zetten op de Femi- na. Het feest wordt gevierd in hal 5, stand 514. „We willen laten zien, waarmee we bezig zijn", zegt Wim van Bekkum, hoofd afdeling ver koop en lid van de derde gene ratie Van Bekkums, sinds Jan van Bekkum senior zich in 1909 vestigde als orthopedisch instrumentmaker in eerf kel dertje aan de Sophiakade. De klant krijgt bij Van Bekkum nooit nul op het rekest, Wim van' Bekkum: „De mensen vra gen soms om de gekste dingen. *Jan van Bekkum Senior (74) zwaait scepter in winkel Zuidplein. Dan hebben ze iets gezien in een ziekenhuis dat wij onmoge lijk kunnen leveren. Het gaat hierbij vaak om verpleegartike- len, die eenmalig worden ge bruikt. Daarvan moet je een hele voorraad inslaan en dat is moeilijk. Maar voor de rest zijn wij altijd bereid samen met de klant naar een oplossing te zoe ken voor elk probleem. Onze ervaring is, dat dit meestal wel lukt". Hoe ziet, volgens Wim van Bekkum, de toekomst eruit voor wat betreft de toepas sing van micro-electronica in de prothese-industrie? „Ik heb in de Verenigde Staten wel films gezien, maar de zoge naamde „bionische prothese" (denk aan de Man van Zes Miljoen) staat nog in de kinderschoenen. De bewe gingen, die met een electro- nische hand gemaakt kunnen worden, zijn nog erg beperkt en onnatuurlijk. Het gaat iet wat houterig. Natuurlijk kan je er veel mee doen, maar dan zeg ik dat je met een haak ook bijzonder veel kan doen. Voor de toekomst zie ik wel zeker grote mogelijkheden voor het gebruik van electronica. Ook de chirurgie ontwikkelt zich razendsnel. Tegenwoordig wor den al kunstbloedvaten ge maakt". Primeurs Op de Femina presenteert de firma Van Bekkum naast zijn bekende assortiment twee beursprimeurs. De zogenaamde „bio-magnetische" sokken zijn net als de „Reflexofit"-sanda len gebaseerd op het principe van de acupressuur en de reflex- zönetherapie. Met de „Christof 2000" intro duceert Van Bekkum een nieuw soort krukdop voor de wandelstok. Met deze vinding wordt het uitglijden zo goed als uitgesloten geacht. De dop is voorzien van spikes (bij ijzel en gladheid), een soort sneeuw- schoentje met een onverwoest baar kogelgewricht. Ook dit jaar zal de thans ruim 21 jaar bestaande Vereniging Vrienden van Blijdorp present zijn op de Femina. Zij bemant stand 3 in het doorlooppad naar de tentoonstellingshallen. De nadruk zal thans min of meer liggen op de actie „Een ton voor Ramon". Zoals velen zullen weten is Ramon de wel zeer „grootscha lige" vader van het aandoenlijk lieve olifantje Bemhardine. De ze slurfdragende baby heeft zeer veel publiciteit gekregen in tientallen landen. Tal van tele visiestations hebben aandacht aan haar besteed. Dat Diergaar de Blijdorp dit jaar meer dan een miljoen bezoekers zal trek ken is voor een groot gedeelte te danken aan de jonggeborene. Verbetering Maar het olifantenverblijf in de Rotterdamse Diergaarde be hoeft verbetering. Zeker het gedeelte, waarin de bul Ramon verblijft. Bij het naar buiten en binnengaan moet die kolos sale dier, dat nog vele jaren kan doorgroeien, letterlijk op de knieën. De „Vrienden", zoals de sup portersvereniging" kortweg wordt genoemd, willen een be langrijke bijdrage aan de actie „Een ton voor Ramon" leveren. Daartoe worden op de Femina vierkleuren-posters (drie gul den) en ansichtkaarten (twee kwartjes) van moeder Irma en haar dochterverkocht. Illustraties van de Blijdorpse olifanten zullen een fraai decor van de presentatie vormen. Bo vendien zullen de botanische afdeling van de Diergaarde en het Natuurhistorisch Museum zi.ch zeker niet onbetuigd laten op stand 3. De Vereniging Vrienden van Blijdorp heeft in totaal reeds veel meer dan een miljoen gul den geschonken aan de Dier gaarde. Tegenwoordig is de activiteit vooral gericht op de verbetering van de huisvesting van dieren. In november wordt een ton gegeVen als bijdrage aan de renovatie van het mens- apenhuis. Het lidmaatschap vergt een contributie van minimaal twin tig gulden per jaar. Daarvoor geniet men allerlei faciliteiten en bovendien krijgt men twee gratis toegangsbewijzen. De Vereniging Vrienden van Blij dorp hoopt binnen niet al te lange tijd het aantal van drie duizend leden te kuniien be reiken. land op het ogenblik zeer sterk in opkomst en zal de komende jaren een irk te demonstreren. Kurk is de natuurlijke be schermlaag van de kurkeik. Die laag bestaat uit luchtcel- len, erg veerkrachtige lucht belletjes eigenlijk. Hieraan ontleent het materiaal zijn nuttige eigenschappen: per kubieke centimeter bevat kurk vele duizenden lucht- cellen, een structuur die in kunststoffen nog niet ge ëvenaard kon worden. Omdat aan kurk als basis materiaal voor vloerbedek king zeer hoge eisen gesteld moeten worden, is de be werking van kurk tot vloer kurk een lange weg. Zo wordt het kurk bijvoorbeeld onder hoge druk tot blok ken geperst. Deze blokken zijn zeer sterk, maar behou den hun veerkracht. Om het materiaal geschikt te maken voor verwerking worden de blokken vervolgens in stro ken, platen of tegels gesne den. Het resultaat is apart en de coratief. Tegelijkertijd is het materiaal isolerend: warm in de winter, koel in de zomer. Een kurkvloer kan op bijna elke ondergrond gelegd wor den, mits die ondergrond droog en vlak is. Nadat de vloer gelegd is (lij men met een kunstharskit, waterkit, e.d.) wordt hij af gewerkt met een laklaag, die er in meerdere keren geleidelijk op aangebracht wordt. Die lak vult de bo venste open cellen van het kurk, waardoor er geen vuil meer in de kurklaag kan dringen. De vloerlak veert De prijzen voor een kurk vloer, die zich er ook goed voor leent om zelf gelegd te worden, zijn zeer vriende lijk. Het onderhoud bestaat uit het na een aantal jaren opnieuw lakken. Ervila „alles voor baby" brengt voor het eerst op de Femina, in stand 670 twee nouveauté's. De Kiki Walker is een katoenen draagzak niet veiligheidssluiting voor moeder en kind. Maar ook voor vaders, omdat de draagzak is voorzien van extra lange verstelbare schouder- en taillebanden met verstelbare schouderstukken. Dankzij de hoofdrugsteun kan de baby ook op een prettige manier rusten. Voor de opgroeiende peuter heeft Ervila als tweede nieuw tje een baby-doorgroei-kamer „Ineke" ontworpen. Deze kamer bestaat uit een ledi- kantje en commode, die later omgeboüwd kunnen worden tot een tienerledikant en bu reau met boekenkast. DONDERDAG 4 OKTOBER 1984» 40 51 Temidden van de honderden nieuwe artikelen op de Femirfa duikt hier en daar ook „oud nieuws" óp, want de nostalgie blijkt nu toch wel een onuit roeibare trend te zijn. Terug in de tijd kan men op de Femina gaan in de stand van Cheap Fashion (629) waar tweedehands kleding uit de zestiger jaren wordt geshowd en verkocht. Oudhollandse poffertjes bakt de Rotterdamse firma De Haan (406) en er z(jn twee presen taties met snoep uit grootmoe ders tijd- De Soete Inval(516) en de firma Poiesz (227)-, waar men zich te goed kan doen aan dümpkes, babbelaars, polka- brokken, kalverpoten, duim- drop en drabbelkoeken. Een blijvende herinnering aan „toen" verzorgt fotograaf Van Heel (431) die beursbezoekers in oude kleding kiekt en de foto's in antiek sepia afdrukt. Als er op meubelgebied iets nieuws op de markt komt, is De Winter-de Lange er meestal direct bij om dit te presente ren. Eén van de opvallende nieuwtjes, die de Vlaardingse interieurverzorger op de Femi na (stand 503) toont is het Re flex-meubel. „Flex" staat voor beweeglijk, dat wil zeggen verstelbaar in de rug met een uitklapbare voe- tenbank zonder dat het zitmeu bel veel „meer" ruimte in neemt van de woonkamer. Een bijzonder technisch mechanis me is hiervoor verantwoorde lijk. De Reflex-meubelen wor den niet alleen los gèleverd als eénzits, tweezits- en driezits bank. maar ook als combinatie. Radio Meo presenteert op de Femina (669) de SC 300 K „wondermachine" van Fisher Nederland. Dit Ste reo Music Composer Sys tem bestaat uit een, op het oog, gewone stereo-radio/ cassetterecorder met een keyboard voorzien van 31 toetsen. Het keyboard zit ingebouwd in de main unit, maar kan ook hiervan worden losge koppeld. Met dit apparaat speelt Fisher in op de zo geheten „karaoke"-rage, in Japan al The Hottest Thing genoemd. In Nederland wint deze nieuwe vorm van mu ziekuiting behoorlijk aan populariteit. De.xlou" van deze rage is, dat je kant-en-klare muziek (op cassette) kunt mixen met je eigen zangstem of met andere geluiden. Daar naast heeft de SC 300 K nog een groot aantal extra moge lijkheden, waarbij het inge bouwde keyboard een be langrijke rol speelt. Twee jonge Rotterdamse vrou wen creëerden Julie May, een nieuwe Eau de Toilette met internationale allure. Het parfum is een mengeling van lelietjes van dalen en sinaas appelbloesem tegen de frisse achtergrond van geurende naald bomen. Op de Femina-stand (639) herinnert Julie May de bezoek(st)ers aan een heerlijke voorjaarsdag in het oude stijl volle modecentrum van Floren ce, een zomerse middag op het strand van Monte Carlo en een zwoel avondje uit in swingend San Francisco. De firma Wintermans in het Brabantse Eerse! bestaat dit jaar vijftig jaar. In die halve eeuw groeide Wintermans uit tot 's werelds grootste sigaren- exporteur wiens produkt we reldwijd bekend is en in meer dan honderd landen wordt ver kocht. Sinds kort zijn de sigaren van Henri Wintermans ook in Ne derland verkrijgbaar. Het suc ces van Wintermans moet wor den gezocht in het principe van betaalbare kwaliteitssigaren. Terecht mag de jubilaris trots zijn op het Nederlandse siga- renimago, dat mede door hem in het buitenland is gevestigd. .Niet voor niets werd de slogan „Henri Wintermans, the inter national cigar, MADE IN HOL LAND, een wereldwijd begrip. Sinds 1983 heeft Wintermans een assortiment op de Neder landse markt gebracht, waar in elke kwaliteitsroker zijn ty pe sigaar zal vinden. In het sprietjes- en senoritas-segment zijn de Café Crème, Scooters en Slim Panatella formaten die, evenals Long Panatella's in blik geleverd worden. Verder heeft Henri Winter mans grote sigaren zoals Half Corona, Excellentes, Rouales. Een speciale attentie moeten Red Seal-sigaren krijgen, door haar geselecteerde melange een waar genot na een goed diner of tijdens een party. Deze si gaar wordt als een echt „after- dinner" ervaren door de ver wende roker. Ook de presen tatie van Red Sèal wordt alom gewaardeerd als cadeau. Een andere prestige-sigaar is de Corona de Luxe, vervaardigd uit meer dan acht geselecteerde tabakssoorten afkomstig van de beste tabaksplantages ter we reld. Elke Corona de Luxe is verpakt in een houten kist en individueel verpakt in een goudkleurige aluminium tube. Al deze merken zijn verkrijg baar in tabakspeciaalzaken. Voor degenen die voor de be timmering van een plafond nu eens iets geheel anders zoeken dan de overbekende en inmid dels „afgezaagde" schrootjes, is een bezoek aan de Femina- stand (521) van De Graaf - Vlaardingen b.v. zeker de moeite waard. Het plafond, ook wel de vijfde wand genoemd, blijkt in het huidige interieur veelal stief moederlijk bedeeld. Alternatie ve houten plafonds in vele houtsoorten en aluminium la mellen plafonds kunnen tegen- De wand- en plafondpanelen op spaanplaatbasis zijn gefi neerd met echt houtfineer en kant en klaar afgelakt of in kleur gespoten. De panelen worden geleverd in diverse houtsoorten, van eiken tot en met grenen, en zijn in vele kleuren leverbaar. H«t bijzon dere van de gekleurde panelen is, dat de houtstructuur duide lijk zichtbaar blijft, èn het hout vergeelt niet. Een aluminium lamellen pla fond kan gemakkelijk zelf wor den opgehangen op verschil lende hoogten. Het materiaal is uitermate licht in gewicht en de constructie vraagt weinig ophangpunten. De lamellen, in vele kleuren leverbaar, kunnen in elke ruimte worden toege past, zoals woonkamer, slaap kamer, keuken maar ook in de doucheruimte of badkamer, want aluminium roest niet. In stand 521 zijn de alternatie ve plafonds te bekijken en kan men bovendien zien hoe zo'n plafond moet worden gemon teerd. Fun-furs is een modeprimeur van de Bontkoning op de Femina. Het zijn korte en lange mantels van kunstbont. Het materiaal is licht en warm, ver haart uiteraard niet en is ge makkelijk in onderhoud. Erg in trek zijn de Fun-furs als vos-imitaties, onder meer rood- en blauwvos. Ook voor de gro tere maten zijn er afkledende modellen. De Bontkoning showt zijn Fun-furs op het Modeplein van de Femina. Een bezoek aan het muzikale middelpunt van de Femina: dat kan dit jaar weer op stand 530 van Joh. de Heer, specialist op het gebied van piano's, vleugels, orgels en keyboards. Reeds vanaf het allereerste begin van de familiebeurs is de aanwe zigheid van dit Rotterdamse bedrijf onverbrekelijk met de Femina verbonden. Het zal een ieder direct opval len, 0at Joh. de Heer dit jaar zijn opwachting maakt met een totaal nieuwe stand, die geheel is aangepast aan de eisen van deze tijd. Op de nieuwe keyboard tribune kan het publiek het allernieuwste op het gebied van de electro nica zelf uitproberen. Wie op z'n gemak wil beluisteren wat er voor ongekende mogelijk heden zijn met al die verschil lende instrumenten, die kan terecht in het gezellige thea tertje dat speciaal voor orgel- en keyboard demonstraties is ingericht. Wereldniveau Joh. de Heer biedt het Femina- publiek talrijke primeurs op werelniveau. Uit Japan is er on der meer het allernieuwste key board met digitale techniek: de Yamaha PS-6100. Van hetzelf de merk zal de complete nieuwe collectie orgels te zien en te beluisteren zijn. Ander in het oog springend nieuws vormt een drietal vernieuwde modellen van het Amerikaanse orgelmerk Hammond. Op de Femina zal voor het eerst het Mansonic-orgel aan het publiek worden gepresen teerd. Klankprestatie zowel als de prijsklasse van deze nieuw komer van eigen bodem zal de liefhebber als muziek in de oren klinken. Wat dacht U overigens van het „optreden" van een echte ouderwetse pianóla? Na in Amerika tot een ware rage te zijn geworden, blijkt nu ook op de Nederlandse markt dit stukje pure nostalgie weer enorm populair te zijn. Elke bezoeker, die tijdens de Femina een instrument aan schaft op de stand van Joh. de Heer, maakt een grote kans om een compleet verzorgde reis voor twee personen naar Amerika te 1 Valt er in het manau en rotan meubelgebeuren nog wat nieuws te beleven? „Ja beslist", rea geert de heer de Lange van Ro tan Hoogstraat. Het speciaal- huis in Rotan en Manau meu bels presenteert zich op de Femina (205). „Na het bruine manau, hebben we nu ook „het witte". Zelfs alle denkbare kleuren zijn nu mogelijk. Daarna brak het zo natuurlijke blanke manau door, en nu is het pitriet de grote trend". Met het decoratieve gevlochten pitriet is met het model „Wing" een sublieme vormgeving be reikt, waarbij armleuningen en rug van deze tweezitsbank vleu- gelsgewijs uitlopen. Ook de bekledingsstof is qua materiaal en dessin zeer actueel. De zwart/wit combinatie van dit Swedisch Design dessin doet het zeer goed in de heden daagse witte of lichtgekleurde interieurs. De nieuwe pitriet- lijn kan consequent worden doorgetrokken in het interieur, omdat er bijpassende meubels in dezelfde uitvoering worden 'geleverd. Naast een uitvoering van het pitriet in het blanke naturel, is ook levering in wit moge lijk of welke andere kleur men ook wil hebben. vinden is. Tweehonderdvijf dus. Showroom: Hoogstraat 7 R'dam-(Oostplein)

De Havenloods | 1984 | | pagina 19