FtMINA Mode van nu in sfeer van toen _pE©HAVENLOODS Bloemenshow met beroemdheden 'De tijd is rijp voor nieuwe appelrassen' kë Overijssel: van vele vakantiemarkten thuis Wie breit langste das ter wereld? Lichte modekleuren voor najaar en Ambachtelijke slagers geven demonstraties houdt de hoogte Gehoorzame wekkers RANO zieken op Prachtig natuurschoon, vele musea, oude historische gebou wen, karakteristieke dorpjes en gastvrije steden, boeiende folk loristische tradities en enerve rende festiviteiten. Dat alles is te vinden in het vakantieland Overijssel. Op de Femina (201) presenteert de Provinciale VW Overijssel zich aan de Randstadbewoners, die een lang weekeinde of een hele vakantie lang „Lekker weg in eigen land" willen. Alle goede dingen bestaan uit drie; zo ook Overijssel, want deze provincie kent drie ver schillende en bijzonder aan trekkelijke landschappen. Het noordelijke gedeelte geniet vooral door het watergebied West-Overijssel en de verschil lende oude Hanzesteden be kendheid. Het middengebied met de Overijsselse Heuvelrug en Salland beschikt over veel natuurschoon en recreatiemo gelijkheden. Twente heeft een glooiend parklandschap met veel bebossing waar het prettig vertoeven is. Voor alle drie. ge bieden in Overijssel geldt ech ter, dat men .verzekerd is van volop rust en ruimte voor het beleven van een echte fijne vakantie. Dat kan een comfortabele hotel- of bungalowvakantie zijn, een gastronomische vakantie (Overijssel heeft restaurants van internationale faam), een fiets- of wandelvakantie, een huifkarvakantie, een beurtzeil- vaartvakantie, een hete-lucht- ballonvakantie, een avontuur lijke kanovakantie, een cam pingvakantie of - iets unieks - een trektocht: op een dertigtal campings in Overijssel zijn romantische trekkershutten ingericht, die de mogelijkheid bieden om goedkoop, zonder zware kampeerbagage de hele provincie te verkennen. Op de Femina geeft de Overijs selse VVV extra aandacht aan najaarsvakanties en kerstarran gementen in deze provincie. 'Een bloemetje kan zo veel doen' De beste brei(st)er van de dag krijgt een breipakket aangeboden, alle andere deelnemers(sters) zullen wor den verrast met het scheep- jeswoljournaal. Voor de bes te brei(st)ers van de hele Familiebeurs zijn ook nog extra prijzen beschikbaar. Aan de breiwedstrijd is te vens een prijsvraag verbon den voor alle beursbe- zoek(st)ers, onder het mot to „Wie raadt de totale lengte van de wollen das?" Op de Wegener-stand wordt verder de bekende boeken collectie van De Havenloods fen Het Zuiden getoond. De verzameling is zojuist uitge breid met twee nieuwe boe ken, te weten „Rotterdam in kleur" met vele foto's van Pieter van der Meer èn „Uit de Geschiedenis van de Rotterdamse stoomtram", de moordenaar van de RTM. Een „must" voor liefheb bers van oude stoomtrams en tramlijnen. Ook wordt op de stand een speciale Rotterdam-kalender 1985 te koop aangeboden. De kalender is gesierd met oude foto's van Rotterdam eind 20er jaren, die door Dick Hogerwerf in de kleur van die tijd zjjn terugge bracht. Dranken in alle soorten en maten De langst gebreide wollen das ter wereld! Deze wollige fantasie moet werkelijkheid worden tijdens de Femina Familiebeurs. Plaats van hahdeling is de Wegener stand 546a, in hal vijf. De bedenkers van dit fantasie rijke idee zijn het Rotter dams Tentoonstellings F reau, Wegener Huis-aan- Huisbladen bv (de uitgever van ondermeer De Haven loods en Het Zuiden) en „185 jaar" Scheepjeswol. De ingrediënten voor het wereldrecord (zo dat al bestaat?) wollen das breien zijn zo'n tachtig kilogram breigaren, kwaliteit Narvik, en een ruime voorraad brei pennen van tien milimeter dikte. Onder deskundige be geleiding van Scheepjeswol is het de bedoeling, dat bezoek(st)ers van de stand van De Havenloods/Het Zuiden in estafettevorm de breinaalden hanteren. de tien minuten krijgen vier bezoek(st)ers de gelegenheid om hun partijtje mee te breien. Onder het motto „Ambachte lijk, U ziet het, U proeft het" zullen de Rotterdamse ambach telijke slagers zich op de Femina uitgebreid presenteren. In stand 419 maken zij de beursbezoeker duidelijk wat hen onderscheidt van andere, niet-ambachtelijk ingestelde vakgenoten. In hal vier is dan ook van alles te doen, te zien en uiteraard te proeven. Regelmatig zullen demonstra ties bakken en braden plaats vinden, verzorgd door een koks team van het Bedrijfschap Sla- gersbedrijf. Het Voorlichtings bureau Vlees biedt de bezoeker een scala van voorlichtingsma teriaal. Gourmetten is nog steeds voor velen een onbekend begrip. Op gezette tijden zal de consument in de gelegenheid worden ge steld zelf in een klein koeke- pannetje een eigen creatie te maken door toevoeging aan het vlees van groente, fruit en krui den. Nieuw is de eenpersoons-rook worst, waarvan de Rotterdamse ambachtslieden hoge verwach tingen hebben. Door het op d de markt brengen van dit worstje komen zij tegemoet aan de kleinere huishoudens, die aan het gangbare model rookworst vaak teveel hebben. Door gezellen van het slagers vakonderwijs zal dagelijks een zes meter lange showvitrine worden ingericht met vers vlees. Niet alleen voor hén is hieraan een competitie verbonden, ook de bezoeker* van de Femina wordt uitgenodigd mee te doen aan een vleesherkenningswed- strjjd. Voor de winnaars zijn dagelijks vele vleesprijzen be schikbaar. 20.00 uur Rano's Visite. 21.00 uur Ranotelefoonen prijzen. 22.00 uur Was me het dagje wel. 22.30 uur Slui ting. Op de hele uren is een uitzen ding van het ANP-radionieuws. Op zondagen wordt het pro gramma om 17.00 uur beëin digd. Op deze dagen is tussen 14.00 en 17.00 uur Rano-Sport te beluisteren. Braun introduceert een specta culaire niéuwe repeteerwekker op de Femina: de Braun Voice- Control. De wekker reageert op de menselijke stem. Wanneer het weksignaal het einde van de •nachtrust inluidt, hoeft maar één woord te worden gespro ken en de wekker stopt on middellijk. Even nadoezelen is ook geen probleem. Elke vier minuten wordt het weksignaal herhaald. Met de hand kan het signaal definitief worden afgezet. Beursbezoekers kunnen de Braun Voice-Control repeteer- wekkers te woord staan in stand 329. Ook Kratz viert feest De firma Kratz, gevestigd op de Ljjnbaan, bestaat 90 jaar. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit komt het Rotterdamse be drijf met enkele feestelijke aan biedingen op de Femina. In stand 306 wordt een specia le herinnering uitgebracht-in de vorm van een klein „allerhan de" mesje met opdruk „Kratz, 1894-1984". Het mesje kost f 3,85. De veijaardag wordt, naast de speciale aanbiedingen, luister bijgezet met het gratis weggeven van een verzilverde broodschaal bij aankoop van een netto bedrag van f 400,-. Beursbezoek maakt dorstig. Vandaar wellicht dat opvallend veel drankimporteurs en fabri kanten, brouwers en distilla teurs juist op de Femia hun produkten laten proeven. Op zo'n twintig stands, ver spreid over heel Ahoy', wor den non-, zwak- en vol-alco- holische drankjes ter kennis making geschonken. En op nieuw zijn er op de Femina splinternieuwe dranken. 'nKant-en-klare gin-tonic wordt op de beurs geïntrodu ceerd door Koopmans Brui nier (stand 207). Interbrands Nederland (336) komt met twee erotische likeuren: Cher ry Kiss en Berry Blossom, op basis van respectievelijk zon- gerijpte kersen en dito bessen. Even exotisch is het uit passie vruchten bereide niet-alcöholi- sche drankje Mata Hari van wijnkopers Boomsma in Leeu warden (634). Dorstige doe- het-zelvers kunnen terecht op stand .621 van Topsport waar apparatuur voor het zelf ma ken van frisdranken wordt ge demonstreerd en bij de firma Lubking (614), die alles in huis heeft om zelf bieren en wijnen te bereiden. Voor een nieuw begeleidend borrelhapje zorgt Go-Tam B.V. (318), die Shanghai-noten met knoflook-, saté- en mix-smaak laat proe- Ook dit jaar is de ziekenom roep Rano-Rotterdam op de Femina aanwezig. In de entree hal van het Ahoy'-gebouw is een tijdelijke radiostudio in gericht, waar vanuit rechtstreek se. radioprogramma's worden uitgezonden naar een groot aantal ziekenhuizen en verpleeg instellingen in Rotterdam en de regio. Tijdens de familiebeurs is de Rano „in de lucht" tussen 's morgens 9.00 en 's avonds 22.30 uur. De vrijwilligersor ganisatie Rano hoopt tijdens de Femina vele nieuwe donateurs te kunnen noteren. Iedere nieu we donateur, die minimaal f 10,- per jaar betaalt, ontvangt tijdens de beurs als extra at tractie een langspeelplaat met Nederlandse muziek. Iedere dag wordt op dezelfde tijdstippen hetzelfde program ma uitgezonden. 09.00 uur Goedenmorgen Rot terdam. 11.00 uur Als dat zou kunnen. 12.00 uur Coolsingel 40. 13.00 uur Lunchuur. 14.00 uur Femina actueel. 15.00 uur De Rano staat voor u paraat, draait op verzoek uw lievelings plaat. 16.00 uur Tussen 5+en 13-. 17.00 uur Deze dag Rot terdam. 18.00 uur Rano's Non stop. 19.00 uur Dit was de top. "Meer dan 'n appeltje voor de dorst" is het motto waaronder de Zuidhollandse tuinder dit jaar op de Femina hun appetij telijke groenten- en fruitshow presenteren. De presentatie is opgezet door de Veilingvereni ging Zuid-Holland-Zuid. Mede werking verlenen onder meer 'e Vereniging van Kleinhande laren in Aardappelen, Groenten en Fruit (Rotterdam en Om streken), de Nederlandse Fruit- expresse die op de Femina de landelijke kampioenschappen in het arrangement van fruit stukken houdt en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveiling. Tientallen vaderlandse soorten groenten en fruit, die tijdens de beurs regelmatig worden ver verst, zijn verwerkt in de "aan kleding" van de tuinderpresen tatie. De "Westlandse Gastvrouwen", een club van tuindersvrouwen en-dochters, zorgt voor deskun dige produktie-informatie. De stand is dit jaar opgebouwd rondom een immens grote appel van vijf meter hoogte en een breedste doorsnee van ruim zes meter. Immers, de nieuwe Nederlandse appelrassen verdie nen de belangstelling van de beursbezoeker. "Zo'n twintig jaar geleden kre gen we in de gaten, dat de bui tenlandse concurrentie de Hol landse appelteelt flink in het nauw had gebracht", vertelt di recteur Kerstens van de Veiling ZHZ. "Na jaren van verteren, vernieuwen en selecteren zijn we er nu in geslaagd een aantal nieuwe Hollandse appelrassen op de markt te brengen. De tijd is er rjjp voor, dat de consu ment kennis kan maken met de nieuwe rassen." De meeste van de nieuwe soor ten, waaronder zich zeker acht succesvariëteiten (zoals Jona Gold, Elstar, Karmijn en Alk mede) bevinden, worden op de Femina geïntroduceerd. Het zijn appelen met een typerende eigen smaak. Kerstens; "Wij zouden graag zien, dat de con sument binnenkort de groente winkel binnenstapt en vraagt naar bijvoorbeeld een kilo Kar mijn, de nieuwe Jonathans of de Elstar." Aan de introductie van de nieuwe appelsoorten verbinden de organisatoren een "appelras- senwedstrjjd". Door middel van een smaaktest worden fijn proevers uitgenodigd de diverse appelvariëteiten op hun smaak te testen en het "ras" daarvan te raden. Naast de Hollandse appel wil de Groenten- en Fruitshow de belangstelling van de beursbe zoeker vestigen op de "meloen van eigen bodem". Volgens veilingdirecteur Kerstens het paradepaardje onder de me loenen. "Ook bij de meloenen hebben we veel te duchten van de import uit het buitenland. De Hollandse meloen doet ech ter niet onder voor het buiten landse produkt. Dit nu willen we de consument op de Femi na duidelijk maken." Wat hebben zij met elkaar gemeen...? Brigitte Bardot, Feyenoord, Rembrandt, Mies Bouwman, Sjoukje Dijkstra, Edith Piaf, Wiston Churchill, de Rose Panter, Nancy Reagan, hartchirurg Barnard, Pa blo Picasso en Kennedy... Alle twaalf hebben zij ooit hun naam gegeven aan een bijzondere, in Nederland gekweekte „nieuwe" bloem. Het zéér gemengde gezel schap staat op de Femina model voor „Een bloeme tje kan zo veel doen".... de nieuwste sogan, waar onder de Nederlandse bloemenwinkeliers en de ambulante handel - te-, zanten' zo'n 8.500 onder nemers - hun fleurige han del bevorderen. Magische grens Dat „een bloemetje" inder daad veel kan doen bewijst het Bloemenbureau Holland met een markante mijlpaal: de export van Nederlandse snijbloemen en potplanten zal dit jaar de „magische grens" van 3 miljard gulden overschrijden. Het vorige jaar werd voor 2,8 miljard gulden aan bloemen en planten geëxporteerd. Als er dus één Nederlands produkt is, dat overal ter wereld hoge ogen gooit, dan is dat wel het produkt van onze Nederlandse bloemen en plantenkwekers. De „ma gische grens" houdt pro centueel in, dat de Neder landse snijbloemenexport met maar liefst 67 pet. een duidelijk overheersende rol speelt op de wereld markt. Maar ook op het ge bied van de potplanten voert ons land de boventoon met. 45 pet van de totale we reldexport. Promotie Natuurlijk is het Nederland se produkt zelf de be langrijkste trekpleister, maar ook de promotionele bege leiding van onze bloemen en planten draagt een belangrij ke, zo niet de belangrijkste, steen bij aan de belangen behartiging van de Neder landse kwekers in binnen en buitenland. Voor die promotie in binnen- en bui tenland ligt de verantwoor delijkheid bij het Bloemen bureau Holland te Leiden. De Nederlandse kwekers zijn in natura aanwezig op de Femina. Zo wordt de stand van de Stichting „Hou van Holland" regelmatig voorzien van verse, Neder landse, bloemen en zullen ook voor de deelnemers aan de Quiz bloemen door het Bloemenbureau ter be schikking worden gesteld. Winkelwandelen in de ro mantische sfeer van de vroege jaren twintig. Ook dat kan op de Femina. Het Modeplein van de familie beurs, jaarlijks „podium" van het nieuwe modemoois voor herfst en winter, brengt dit jaar die grote- stadssfeer van zestig, zeven tig jaar geleden terug. Ge zellige modewinkeltjes zijn ingericht in passages en arcades. Net-echte glaslan taarns zorgen voor diffuse straatverlichting. Spranke lende bloemendecoraties en afgestemde achtergrond muziek dragen bij tot de „Victoriaanse" stemming. Op het Modeplein in de stijl van toen wordt de mode van nu en straks uitgestald in de doorkijk-winkeltjes en geshowd op het levendige middenplein. Op dit plejn, omzoomd door gastvrije terrassen, zijn elke Fe- mina-dag met de regelmaat van de klok flitsepde modeshows. Voor het damesmodebeeld te kent dit jaar Frank Mode, dat aan zijn dertig vestigingen door heel Nederland tijdelijk eep 31e filiaal toevoegt; op Femi- na's Modeplein. Dè kleuren voor het najaar zijn taupe, rood, kobalt, zwart en "winterwit". Voor een herfst/winterseizoen zijn de kleuren overigens op merkelijk licht. De rokken worden langer dan vorig jaar, voorspelt Frank Mode, die onder meer een vlot te mantelcollectie, legio rok- blouse combinaties, coats en (Vooral witte) jacks presenteert. Zeer breed en gevarieerd is de collectie truien: met col en zonder, veel modellen met vleermuismouw en ook een serie met envelophals. De bruidsjaponnen worden iets korter: net over de knie, a la Charleston. Dat kondigt Ave nue Mode aan die evenals vori ge jaren op het Femina-Mode- plein de nieuwe bruidsmode presenteert. Overigens blijven de klassieke modellen, al dan niet met sleep, in de collectie. In het romantische genre vallen enkele sjieke Italiaanse creaties op. Ook de moeder van de bruid en de bruidsmeisjes laten zich door Avenue Mode kleden. Nieuw is echter, dat Avenue nu ook de bruidegom de mode wet voorschrijft: behalve ge heel witte costuums zijn er voor hem verrassend nieuwe combinaties, zoals een licht/ donkergrijs gestreept kort col bert met zwarte bandplooi pan talon, gecompleteerd met on der meer een wit smoking over hemd en een strikje in dezelfde tintencombinatie als het jasje. Optiek Artistiek completeert het modebeeld op de Femina met de nieuwe 1984/'85 col lectie brillen. Nieuw daarin zijn onder meer de facetbrillen met dubbelkleurig glas (bijvoor beeld grijs/rose) en een keus-te- over serie kunststof monturen in sprekende kleuren, zoals hard rood en. blauw, ook in twee kleuren (blauw/wit bij voorbeeld). Wat de herenmode betreft is het 't dertigjarige Windsor House dat op het Modeplein de toon aangeeft. Kostuums staan centraal dit najaar/wintersei zoen, waarbij een uitgesproken voorkeur blijkt, ook voor de jongere generatie - en dat is nieuw - voor de 2-rij modellen. De ruitpantalon handhaaft zich ook het komende seizoen. Windsor House heeft een ruim assortiment jacks en veel truien in de wintercollectie. Gewat teerde regenjassen veroveren steeds meer terrein op de win termantels. In de haarmode voltrekt zich' een opvallende ontwikkeling, signaleert de kappersorganisatie Anko-Takon (afd. Rotterdam) op de Femina: Fill-in is een verrassende methode om het haar op te vullen en -zondet verf- te kleuren. In de salon op het Mode-plein wordt Fill-in gedemonstreerd door Pelatti, Interhair en Haarimport; de spectaculaire resultaten ermee zijn op de modeshow te zien. Ook beursbezoeksters kunnen hun kapsels laten behandelen in de kapsalon op het Mode plein. Tegen een uiterst be scheiden bijdrage in de kosten kan men zich modieus laten wassen en knippen (f.5,-, met föhnen f.10,-) of permanenten (f.10,-). Op de presentatie van drogiste rij De Meeuw demonstreert het grote Franse cosmeticahuis L'Oréal nieuwe haarkleurmid delen. Haarverzorgingsspeciali- sten adviseren en informeren. Belangstelling is er, blijkens een marktverkenning, voldoende voor de nieuwe haarkleuren. Voor velen is de overgang naar een andere kleur haar echter een te grote stap. L'Oréal en De Meeuw helpen beursbezoek- ster de drempelvrees te over winnen: die kunnen zich gratis een nieuwe fraaie haarkleur la ten "aanmeten". Keus in kleu ren is er volop, zoals Si Naturel le (uitwasbaar kleurschuim), Lumi Blonde (een milde blon dering voor een zomers tintjes), 21 tinten Récital en Free Style (een nieuw schuim dat tevens verstevigt). De Meeuw presenteert in zijn Modeplein-stand voorts de ver maarde Cacharel "geurtjes" voor dames (Anai's Anais) en heren (Cacharel pour l'homme), een najaarsmake-up door Invite, een collectie Daniël Exklusief haarspelden en de modebijous die de mannequins op de modeshows dragen. De bontmode 1984/'85 ken merkt zich door veel langharig bont, in kleur overlopend bruin/beige getint. Dat blijkt op het Modeplein uit de nieu we collectie van de Bontkonine. In die collectie treft men voorts veel rood-, blauw- en grijsvos aan, zeer jeugdige mo dellen vaak. Altijd gedistingeer de Persianen zijn er in grijs en zwart, nerts en bisam zijn er in hoofdzaak in donkerbruin en pasteltinten. De Bontkoning presenteert tevens een nouve auté in kunstbont: de collectie Fun-furs.

De Havenloods | 1984 | | pagina 23