ïll Podo-orthesioloog brengt lichaam in evenwicht GAKO de<T Toy-toy museum toont schitterende collectie antieke poppen en speelgoed Tl HAVENLOODS TÉ Radio A.K. 59?° 39,90 Nieuwe praktijkruimte in Krimpen TURBO PETROLEUMKACHEL OGENERftL Opera Koor ter meulen EEN UITZETTER ROTTERDAM - 't Was op een regenachtige dag in een Oosten rijks stadje toen Flos Mars sa men met haar man Pieter heel impulsief een antiek houten speelgoedpaard, een pop en een paar mooie oude schommels kochten. Het Rotterdamse echtpaar had op dat moment niet het flauwste vermoeden dat die aankoop hun eerste stappen betekende in de won derlijke wereld van het kinder speelgoed. Door Loes Visser Inmiddels is Flos eigenaresse van een ruime, met zorg uit gezochte collectie antieke pop pen en speelgoed, daterend uit 1700 tot 1940 die uitgestald staat in haar eigen huis aan de Groene Wetering 41. Vanmid dag zal directeur van het VVV de heer Van Liemt, en. me vrouw Lubbers de tot exposi tieruimte omgetoverde woning officieel als Toy-toy museum, openen. Mevrouw Lubbers zal daarna uit handen van de VVV- directeur het boek „De pop" dat Flos Mars over haar waar devolle collectie heeft geschre ven, in ontvangst nemen. Sluimerend „Heel sluimerend heb ik me ge realiseerd dat de collectie die ik had, belangrijk was", vertelt de verzamelaarster. „Mensen von den het mdoi en vroegen aan mjj of zij het konden kopen en of ik misschien voor hen ook zoiets moois op de kop kon tikken. Op die bewuste aag in Oostenrijk was ik me er niet van bewust dat het hiertoe zou leiden". Dat is nu tien jaar geleden. Zes 'jaar is Flos bezig geweest om op veilingen, beurzen en bij particulieren haar collectie te vergaren en compleet te maken. De poppenhuizen en speelgoed winkeltjes zijn tot in de fines ses toe verzorgd. Bestek, zwab bers, bordenrekken, het is ab soluut volledig. Aan de carrous- sels ontbreekt geen enkel on derdeel en de fraaie poppen zijn voorzien van alle bijbeho rende accessoires. Dure poppen Flos' verzameling begint in de achttiende eeuw. „Vanaf die tijd is er een bepaalde ontwik keling te zien", vertelt ze. „Voor die periode zijn de fa brikanten van de artikelen niet bekend. Slechts een enkele handwerkman vervaardigt de poppen. Men kent al houten poppen die ook duur zijn. Die worden door beroemdheden gekocht voor hun kinderen. De Bugatti behoort tot de meest attractieve museumstukken. Een materiaalverschuiving vindt plaats rond 1820, de in dustrie gaat het overnemen van het handwerk. Poppen worden gemaakt van papiermaché en om het te verfraaien in was ge dompeld. Rond 1860 komt de Duitse in dustrie op gang, die porseleinen poppen gaat maken. Samen met de Franse en Engelse wordt de Duitse industrie toon aangevend in Europa. In Frank rijk lopen de ontwikkelingen paralel aan die in Duitsland. „Met dat verschil", voegt Flos er aan toe „dat de Franse pop pen walgelijk luxe zijn uitge voerd". In die tijd zijn miljoe nen poppen gemaakt. Tot aan de Tweede Wereldoorlog aan toe heeft de productie niet stil gestaan", vertelt de eigenaresse van het gloednieuwe museum. Moederlijke gevoelens Opmerkelijk is dat er vroeger veel meer speelgoed -was voor meisjes. Dat komt zegt Flos: „Omdat er voor de meisjes een educatieve bedoeling ach ter zat. Het aankweken van moederlijke gevoelens en de functie van de vrouw werden op die manier al erg vroeg ont wikkeld. Vreemd genoeg zagen die poppen er altijd uit als vol wassenen of als copièn van de volwassen mens. De titel van mijn boek „De pop"; de magi sche wereld van de nageboot ste mens" is daar dan ook naar genoemd. Later komt men op het idee om de pop te ver vaardigen die ook op kinderen leken. Jongens komen pas rond ne gentienhonderd aan hun trek ken. Speelgoed voor hen be stond er daarvoor nauwelijks. Wel waren er toen al wat hou ten spelletjes, zoals tollen en hoepels. Maar in de twintigste eeuw worden ovor het eerst mechanische voorwerpen ver vaardigd. „Dat zijn dan handbeschilderde blikken treintjes en stationne tjes", zegt Flos, die met andere fanatieke verzamelaars als één grote familie de hele wereld af reist op zoek naar speelgoed. „Je komt dezelfde mensen op elke belangrijke beurs tegen. Nederland speelt in dit wereld je maar een kleine rol. In ons land denkt men vaak zo calvi nistisch. Men vindt het niet de moeite waard om geld te stoppen in antiek speelgoed en poppen. Met al het onbegrip van dien natuurlijk. Nederland is wat dat betreft een vreemd land. Want, zo wordt er ook nog zo vaak gedacht, dat het zoeken naar kinderspeelgoed een typi sche vrouwenaangelegenheid is. Maar de echte topcollecties zijn wel in handen van man nen!" zegt Flos met enige ver ontwaardiging in haar stem. Verbouwing De verbouwing aan haar huis heeft vier jaar in beslag geno men. Elke spijker in de muur, elk latje langs de ronde glazen vitrines heeft ze eigenhandig aangebracht. Samen met de an tiekverzameling vormt de mo derne kunst, een wonderbaar lijk harmonieus geheel, in haar drie verdiepingen tellende Kra- lingse woning. Antipool Voor Flos die voorheen een ga lerie had in moderne kunst, is het speelgoed een tegenpool voor haar liefde voor de heden daagse kunst. Om dat duidelijk te maken zegt ze: „Speelgoed kan door zijn vormgeving en door de uitdrukking op de ge zichten bij poppen zeer emo tioneel beladen zfjn. Elk stukje herinnert aan een vroegere kindertijd. Bovendien kan je zelf bepalen waar je naar op zoek gaat, terwijl je bij de aankoop van een schilderij af hankelijk bent van wat de kun stenaar je biedt. Maar het aan bod wordt wél steeds schaarser en het wordt duur. De uitbrei ding van je collectie stagneert daardoor. Een aantal jaren ge leden kwam ik met twee volle koffers terug en nu met één of twee artikelen, terwijl ik hetzelfde aantal kilometers heb afgelegd". Het woongedeelte en museum zijn niet van elkaar gescheiden. Vitrines zijn van boven naar be neden in het hele huis aange bracht. Voor de familie Mars met hun twee schoolgaande kinderen is het wonen tussen de museumstukken geen pro bleem. Zelfs de etalageslofjes worden door de kinderen zon der mokken aangetrokken. De nieuw betrokken thera pie-praktijkruimte van de heer A.A. Pugliese aan de Jan Steenstraat 12a (haaks op de Pieter de Hooch- straat) in Krimpen aan den IJssel ruikt nog naar verf. Het ziet er binnen heel schoon en functioneel uit. Op het visitekaartje staat „Podo/orthesioloog". De heer PuglieSe, een vriendelij ke man, maar iemand die weet wat hij wil, oefent al zes jaar praktijk uit in Krimpen. De eerste vier jaar hield hij prak tijk aan huis. Toen daar de ruimte te klein werd, week hij ujt naar De Tuyter, doch ook daar was te toegestane ruimte spoedig te klein. Vandaar dit nieuwe, ruime pand aan" de Jan Steenstraat. Pugliese legt uit wat een podo/ orthesioloog is*. „Kijk, podos betekent voet, en orthos staat voor recht. De podo/orthesio loog is een specialist die door het plaatsen van stukjes kurk van ongeveer 2 millimeter on der de voeten, de lichaamshou ding beïnvloedt, waardoor het lichaam zichzelf helpt weer recht op de grond te staan. Zoals een bouwwerk loodrecht op zijn fundering moet staan (om barsten te voorkomen), zo moet een mens rechtop met zijn lichaam, met het skelet loodrecht op de grond staan. Alleen dan is het evenwicht goed verdeeld en zjjn er geen spieren die onbewust aan één kant gespannen staan". Verder stelt Pugliese dat 80 procent van de volwassen Nederlanders een rug heeft die niet staat zoals die hoort te staan. Dat betekent lage rug klachten, hoofdpijn, migraine, meestal voorafgegaan door een pijnlijke nek en alle verdere ellende die men met gewrich ten, botten en spieren kan heb ben. Als spieren op zenuwen •gaan drukken, omdat het skelet niet goed staat, kunnen boven dien organische klachten ont- De heer Pugliese Stress „Stress", zo zegt Pugliese, „is een belangrijke oorzaak van spieren (vooral van het adem halingsapparaat) die niet goed werken en voor verharding zor gen. Stress beihvloedt de hou ding en dus ook de gewrichts verdeling op de voeten. Door de voeten recht te zetten en te verzorgen, kan men omgekeerd ook stress-verschijnselen weg werken. De voet is een reflex- zone, alle organische functies hebben een soort eindstation in de voet. Die plekken kunnen pijnlijk, gevoelloos of opgezet zijn, maar signaleren altijd de conditie van de corresponde rende organen. Dat de voet werkelijk met alle delen van het lichaam rechtstreeks in ver band staat, kan men voelen als men met warme voeten op de koude vloer van bijvoorbeeld de badkamer -gaat staan: de kousensatie trekt als een blik semschicht naar kruin en vin gertoppen". Duizenden patiënten uit alle delen van Nederland vonden de afgelopen jaren hun weg naar „voetspecialist" Pugliese, die met totaal nieuwe technieken werkt. In Schoonhoven houdt hjj praktijk in het kruisvereni gingsgebouw aan de Spoort- straat. Verspreid over het hele land zijn een tiental podo orthesiologen werkzaam, te herkennen aan het verenigings embleem, dit om malafide prak tijken tegen te gaan. De heer Pugliese: „Het belang rijkste van onze paramedische behandeling is dat wij de totale mens behandelen. Wij laten de mensen in alle rust hun klach ten vertellen en, na onderzoek van gewrichten, botten, spieren en vofetzoolreflexen, volgt podoscopisch onderzoek. De patiënt gaat op een glazen ver lichte bak staan, waarin een spiegel de voetafdrukken weer geeft. Onder de voeten worden clan stukjes kurk geschoven, waarmee net zo lang wordt ge schoven totdat het bekken in het 'juiste evenwicht staat. Daardoor verdwijnen ook bij verschijnselen". De heer Pugliese heeft naast een administratieve kracht nog twee medewerksters in dienst. Bijzonder is wel de medewerk ster in homeopathie en acu punctuur. Zijj heeft een zeer ge degen opleiding gehad. Haar slogan is „niemand hoeft te leren leven met pijn". In prak tisch elk geval kan pijn wegge nomen worden. Door acupunc tuur kunnen psychische klach ten als depressie, migraine, sla peloosheid en dergelijke, over wonnen worden en eventueel met homeopathie worden ondersteund. Deze medewerk ster is elke woensdag van 12.00 uur tot circa 22.00 uur in Pug- lieses praktijk aanwezig. Elke dinsdag en donderdag, vanaf 9.00 uur is er eveneens een pedicure-chiropodiste, (voor teencorrecties, elastische kou sen en voetafwijkingen) aan wezig. In principe komen alle patiën ten eerst voor een onderhoud bij de heer Pugliese, die dan be paalt wie de behandeling op zich zal nemen. Pugliese, die ook samenwerkt met artsen, heeft zijn opleiding gehad in Nederland en in het buitenland, onder meer in Frankrijk. Hij is lid van de „Groupe d'étude de medecine manuelle et réflexe" en van de Nederlandse Vereni ging van Podo-orthesiologen. Flos: „Het lijkt een tegenstrij dig bedrijf hè? De ene keer zijn er museumbezoekers en even later is het gewoon je huis. Dat is ook heel gek". Het Toy-toy museum wordt vanmiddag tussen 16.00 en 17.00 uur geopend. Mevrouw Lubbers is eregaste tijdens de officiële opening. „Zij is Kra- lingse en heeft altijd zeer veel belangstelling getoond voor wat ik deed. Bovendien is ze mijn achterbuurvrouw geweest, waardoor ze jarenlang de ver bouwing heeft kunnen volgen", besluit Flos Mars. De openingstijden van het Toy- toy museum zijn van zondag tot en met vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur. 's Zaterdags is het gesloten voor het publiek. Demonstratie, brandend te zien Reukloos, veilig en zuinig. Veel warmte voor weinig geld en verplaatsbaar GK-700 De speciaal ontworpen brander van hittebestendig glas garandeert schone reukloze warmte Dam 9-11-18 Schiedam, tel. 26.51.36. Donderdag koopavond. Eigen technische dienst ROTTERDAM - Heeft de jeugd nog wel de toekomst, zo heeft het Rotterdams Opera Koor zich de laatste tijd afge vraagd. Als het aan haarzelf ligt wel degelijk want zij roept met name de jeugd op om naar haar concerten te komen kijken. Niet alleen omdat de jongeren zo nuttig bezig gehouden wor den maar zeker ook om te laten zien dat er een groot aantal jonge nieuwe zangers en zangeressen is die de toe komst al gegrepen heeft. Op zaterdag 6 oktober aan staande geeft het Rotterdams Opera Koor een concert in de Grote Zaal van De Doelen en daaraan doen onder meer rnee: de tenor Ton Hofman, bariton Bert Simhoffer, de bas Harrie Peters, mezzoso praan/alt Jakobijn Wallis en de sopraan Maja van 't Oever. Naast deze solisten treden er vanzelfsprekend ook het hele koor gezamenlijk op, met on der meer gedeeltes uit de Car men van Bizet en de Aida van Verdi. De kaarten kosten respectieve lijk vijfentwintig gulden, zeven tien-vijftig en twaalf-vijftig. Telefonisch te bestellen bij de heer Van der Voort (010- 702867) of bij het secretariaat van het Opera Koor (010- 652950). Ook 's avonds aan de zaal. Kamerbreed tapijt- van 100% polyamide met schuimrubber rug. in een prachtige grijs/blauw gemê leerde tint Nu 30 gulden voordeel per meter. 400 cm breed. Per meter slechts INTERLANDEN SPREIGROEP HUIS-A AN-HUIS VERSPREIDING zoekt in de gemeente Rotterdam Zij die in het bezit zijn van depotruimte genieten de voorkeur. Inlichtingen of aanbiedingen: 010-13.22.05, afd. Inspectie. GAKO blijft bewijzen écht voordeliger te zijn. Nu een marine kleurige blazer in sterk wol/polyester kwaliteit (45/55) Ongekend ruime maatsortering: 44-58, 47-55, 48%-60%. Xatior# I l...» al vanaf enorme keuze, al vanaf MARCONIPLEIN 376455 - ROTTERDAM ig Zuidple»" Lcx koopavond NIEMAND IS ECHT VOORDELIGER DAN GAKO.

De Havenloods | 1984 | | pagina 9