Slaapkamer wordt speelser Meer kleur en glamour Het lichaam is gebaat bij een goede zit Feest bij de woninginrichters Behang heeft groot effect op de ruimte Hal en gang zijn nog steeds de stiefkinderen LEVENDIG DOOR KLEUR Ieder mens heeft zijn ei gen manier van zitten. De een zit graag lekker onder uit gezakt op een bank, de ander liever rechtop in een fauteuil. Persoonlijke advie zen voor een „goede zit" zijn dan ook moeilijk te geven. Om toch enig houvast te bie den bij het kiezen van het juiste zitmeubel, volgen hieronder enkele wenken waar men op kan letten. Voor een goede zit is het van belang dat de wervelko lom en de nekwervels op de juiste plaatsen voldoende worden ondersteund. Een korte rugleuning kan bij lang zitten kramp in de nek veroor zaken. Een rug met hoofd steun kan dat ook als de hoofdsteun te ver naar voren of achteren helt, of voor de lengte van het lichaam niet op de geschikte plaats zit. Geen mens is immers hetzelfde ge bouwd, daarom is het soms even zoeken naar het juiste zitmeubel. Daarnhast is het van belang dat zitdiepte en zithoogte overeenstemmen met de zitmaten. Is de zitting te hoog, dan loopt men het ri sico dat de bloedvaten in dij benen en knieholten worden •afgekneld met als hinderlijk resultaat: slapende benen. Een te lage zit geeft een ver moeid gevoel in de benen, om dat de zitting dan niet vol doende steun kan bieden aan de bovenbenen. Ook de stand van zitting en rugleuning is belangrijk voor een comforta bele zit. Staat de rug te schuin, dan krijgt men na eni ge tijd zitten het gevoel on deruit te glijden. Hetzelfde geldt voor een te vlakke zit ting. Een juiste zithoogte is die waarbij men de voeten naast elkaar op de grond kan zetten, terwijl de onderkant van de benen prettig wordt gesteund, zonder daarbij enig gevoel van druk te ondervin den. ZITMATEN De zithoogte van bank of en sprekende kleuren een rol gaan spelen. Niemand hoeft bij voorbeeld vreemd op te kijken wanneer hij bij een meubelzaak een bed aantreft met ronde po ten, donkerblauw gelakt, met daar tussenin aan hoofd- en voeteneind een ronde boog in fel rood of geel. Het geheel doet wellicht denken aan meubelen van Gerrit Rietveld of aan het kleurgebruik in de vijftiger ja ren. Waar de nieuwe ontwikke ling in kleur en vorm ook van daan komt, er straalt in ieder geval veel vrolijkheid vanaf. En daar ontbrak het de laatste ja ren in het Nederlandse interieur ZWART Een kleur, die hier en daar in de slaapkamer wordt gesigna leerd, is zwart. Een tendens, die de laatste jaren al in de kleding waarneembaar is. Veel kleur mag, evenals glans en glitter, ge combineerd met een veelvuldig gebruik van gewaagd zwart. Er is sinds kort zelfs effen Bij de inrichting van een woning komen hal en gang er nogal bekaaid van af. En dat, terwijl de entree toch als visi tekaartje van het huis geldt. Het grote probleem bij de in terieurverzorging is veelal de zuinige ruimte. De meeste hal letjes bieden in de regel niet meer dan enkele vierkante meters vloeroppervlak, terwijl architecten nog altijd menen dat er smalle marges moeten worden gehanteerd bij de gang. Met wat improvisatie en goe de ideeën kan echter ook van een kleine gang best een vrien delijk plekje worden gemaakt. Omdat de meeste gangetjes slechts een breedte hebben van 1.40 meter, de deuren in de regel naar buiten opengaan, zodat achter hen geen ruimte over blijft om iets op te stellen, is het plaatsen van meubels praktisch onmogelijk. De wanden zullen dan ook uiterst zorgvuldig moe- ten worden benut, waarbij in de hoogte bouwen vaak de enige oplossing is. Voor wat meer op bergruimte, bijvoorbeeld voor koffers en tassen die slechts af en toe worden gebruikt, kan een hangvloer worden aangebracht. Ontbreekt een garderobekast, dan kunnen boven de mantel- en jassenhaken (knoppen) enkele garderobe-planken worden ge maakt. RUIMTE Behoeft men met de ruimte niet zo zuinig om te springen, dan kunnen kant-en-klare gar- derobekasten (prefabricated als bouwpakket verkrijgbaar in verschillende uitvoeringen en ïn velerlei afmetingen) de gang problemen op plezierige wijze oplossen. Als gang en hal aan de krappe kant zijn, is het verstandig zo strak mogelijk te meubileren. Soms, vooral in de wat oudere huizen, is het raadzaam het pla fond te verlagen.tot de hoogte van de voordeur. Hiervoor kan uitstekend speciaal gezaagd hout dienen. In zo'n verlaging kunnen bovendien inbouwspots worden verwerkt. Om een spe ciaal effect te krijgen, kunnen de planken enkele centimeters van elkaar worden aangebracht. Aan de bovenkant, tussen de oorspronkelijke zoldering en de verlaging, kan dan over de plan ken landbouwplastic worden gespannen. Hierdoor ontstaat een landhuisachtig effect. Om de gang groter te laten lij ken is het verstandig niet te veel kleur te gebruiken en donkere tinten slechts spaarzaam aan te brengen. In de meeste gevallen kunnen de wanden het best licht en neutraal worden gehouden. Enkele vrolijke posters kunnen hierop voor wat fleur zorgen. Raadzaam is ook om eventuele vloerbedekking van de gang te laten doorlopen op de trap. Er is overigens geen enkel bezwaar tegen deze vloerbedekking in een uitgesproken kleur te kie- Hoewel gang en hal soms ver ruimd kunnen worden door het verwijderen van de tochtdeur, betekent dit wel meer kans op kou in het huis. De voordeur" tochtvrij afdichten en van een dranger voorzien, kan evenwel een groot deel van het kou-pr- bleertt oplossen. fauteuil ligt tussen de 38 cm en 43 cm. Rughoogte van de meeste zitmeubels varieert van 72 cm tot 90 cm. Een bank moet per zitplaats minimaal 45 cm ruimte bieden. Betreft het een zitmeubel met onder vering in zitting, rug- en arm leuning dan dient daarop een vulling te zijn aangebracht van 8 cm/zitting), 7 cm (rug) en 4 cm (armleggers). Heeft het zitmeubel geen onderve ring, dan is voor comfortabel zitten een polyetherlaag wen selijk van 22 crn voor de zit ting, 11 cm voor de rug en 7 cm voor de armleggers. Bij het kopen van fauteuils moet men vooral ook goed let ten op de plaats van de poten. Staan deze te ver naar binnen, dan is het mogelijk dat men bij het gaan zitten of verzitten met stoel en al achterover- wipt. Bij een hoge fauteuil mogen de achterpoten niet meer dan 20 cm naar binnen staan. Aan de voorzijde be draagt deze afstand vanuit de voorzijde van de zitting geme ten 16 cm. MAATWERK Zitmeubels worden als re gel ontworpen vpor de door snee man pf vrouw. Is meri toevallig wat langer of klei ner, dikker of dunner dan „de gewone man" dan lijkt het wel eens moeilijk om het juiste zitmeubel te vinden. Het is er waarschijnlijk wel, alleen zal men dan wat langer moeten zoeken. Overigens zijn er zit meubelprogramma's waarvan de diverse onderdelen in ver schillende standaardmaten kunnen worden geleverd. De meubelfabrikanten zien ook wel in dat niet ieder mens het zelfde is, vandaar dat maat werk in zitcomfort steeds meer aandacht krijgt van de meubelontwerpers DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 Een wat ouderwetse stoel, waarvan zowel zitting als rug onaf hankelijk van elkaar in drie standen verstelbaar is. Een beensteun is los te koop. Ook in modernere uitvoeringen zijn dergelijke zitmeu bels verkrijgbaar. Het zware hout en donker bruin heeft in het slaapvertrek allang plaatsgemaakt voor lichte kleuren en speelse vor men. Opvallend is dat op het terrein van de inrichting en aan kleding behalve het „strakke" wit, steeds meer ronde vormen zwart behang op de markt geko men. Een produkt, dat wellicht vooral in de slaapkamer zal gaan worden toegepast. Het textiel voor in het slaap vertrek, verwerkt in gordijnen, dekbedovertrekken en dekens, gaf al enkele jaren geleden de richting naar speelse vormen en frisse kleuren aan. Het ingebur gerde geel en blauw werd feller van kleur en menig textielfabri kant durfde het aan om af te stappen van bekende bloemetjes en streepjes. Grillige vormen verschenen op de stoffen en het kleurgebruik strekt zich op dit moment uit van grijs via felle primaire kleuren naar exotisch zwart met goud. Voor wie een beetje lef heeft, is er op het gebied van slaapka merdecoratie heel wat gewaagds verkrijgbaar. Maar ook voor de rest van het huis komt men steeds meer meubilair en stoffe ring tegen in overwachte ont werpen en frisse kleuren. De kledingmode vernieuwt zich elk jaar zowel in voor als najaar. Op interieurgebied gaat het een stuk trager, maar ook daar bestaan modegolven. Het sterkst is dit merkbaar in de slaapkamer. Misschien omdat mensen daar meer durven dan elders in huis of omdat het een plaats is waar alles minder vormelijk toegaat. Feit is, dat de slaapkamer als geen ander vertrek in huis gevoelig is voor modeontwikkelingen. Ronde vormen doen het goed in het slaapvertrek. Dit tweepersoonsledikant van Apple In ternational heeft afgeronde hoeken. De Nederlandse Woning inrichters hebben de maand oktober uitgeroepen tot Na tionale Woonmaand. Zij zijn van mening dat oktober de maand is om aandacht aan het interieur te besteden. De zomer is voorbij. De consu ment brengt door herfstre gens en vroeg invallende duisternis weer menig uur tje binnenshuis door en maakt het zich wat gezelli ger door kleine veranderin gen hier en daar en door nieuwe aankopen. Oktober is ook de juiste tijd om eens rond te kijken wat er zoal op het gebied van wo ninginrichting te koop is. De vakbeurzen voor meubels en woningtextiel zijn nèt achter de rug. De woninginrichters hebben hun collecties weer Een groot aantal Woningin richters neemt deel aan de landelijke, actie „Nationale Woonmaand". Ze zijn te her kennen aan een speciaal vig net, waarin de nationale drie kleur is verwerkt, en aan de posters en spandoeken aan de buitenzijde van de winkel. Loop gerust bij deze winkels naar binnen, al is het alleen maar om wat leuke woon- ideeën op te doen. ZOMER De zonnige kleuren van meubels en woningtextiel an no 1984 stellen iedereen in staat de zomer in huis te ha len.' Dacht enkele jaren gele den nog nauwelijks een fabri kant erover iets anders te ma ken dan donkerbruine zware, rustieke meubels. Nu komen zelfs de producenten van ei ken meubels met ontwerpen die strakker van lijn zijn en waar veel minder pompeus met hout is omgesprongen. Het basismateriaal voor meubels bestaat overigens niet alleen uit hout. Lakwerk in frisse kleuren, fijne buizen- constructies, plaatmateriaal en kunststof hebben het meu belgezicht totaal veranderd. M.D.F.-plaat (Medium Densi ty Fiberboafd) gaf de meubel industrie nieüwe mogelijkhe den. Dit plaatmateriaal bezit een zeer fijne en dichte hout vezelconstructie en is bijzon der hard. Alle bewerkingen die vroeger alleen mogelijk waren bij massief hout, zijn ook uit te voeren bij M.D.F.- plaatmateriaal. Het materiaal kan prachtig strak worden ge lakt. Meubels van dit plaat materiaal kan men herkennen aan de magnifieke ronde kant afwerkingen. Onder de kwalitatief be tere, gelakte meubels, zal men de naam M.D.F. dan oök re gelmatig tegenkomen. Meubel- en gordijnstoffen, vloerbedekking, bad- en bed- textiel en wandbekledingsma- teridlen hebben eveneens een metamorfose ondergaan ver geleken met enige jaren gele den. Woonpalet Ongetwijfeld zullen veel mensen geïnspi reerd raken door het beeld. Omdat het meestal om duurzame gebruiksgoederen gaat, waar men lang plezier van wil heb ben, is het belangrijk te weten wat men koopt. Daarover kan men lezen in het praktische produktin- formatie magazine „Woonpalet", dat tij dens de Oktober Woonmaand en daar na verkrijgbaar is bij een aantal woonadvi- serus in ons land. Dit magazine bevat kort en bondig de nodige informatie over wo- ninginrichtingspro- dukten. Maar ook gaat het in op een aantal andere belang rijke zaken. Bijvoor beeld hoe men kleu ren met elkaar kan combineren, hoe men een interieur-ontwerp maakt en... heel be langrijk, op welke ga ranties men mag reke nen van woningin richtingszaken. De afwerking van wanden bepaalt in sterke mate de woonsfeer in een huis. Im mers, het eerste waar het oog op valt als men een vertrek betreedt, zijn de wanden. Maar niet alleen bepaalt behang de sfeer, het kan ook iets doen met de ruimte die door die wanden wordt ingesloten. Een vertrek kan met een juiste toepassing van het wandbekledingsmateriaal hoger lijken, lager, breder, koel, zonnig, rustgevend of opwindend. Op het gebied van wandbe- kleding kan men zich hele maal uitleven. En dat voor be trekkelijk weinig geld. Een nieuw behangetje voor een kamer hoeft niet meer te kos ten dan 200,-. Natuurlijk kan men meer uitgeven, maar dan valt de keuze op exclusie vere materialen als wandtex- tiel, grasweefsels of wandbe- spanning. Wat ook de keuze mag zijn, belangrijk is dat het gekozen materiaal qua kleur en dessin past bij de rest van het inte rieur. Bij een sportief inte rieur zal een klassiek bloem motief bijvoorbeeld niet op zijn plaats zijn. Omgekeerd misstaat een jeugdig grafisch motiefje in primaire kleuren in een vertrek, dat is ingericht met meubels in een klassieke stijl. Daarnaast is het van belang dat de wanden onderling bij elkaar passen. Te veel aan dacht vragende soorten des sins in één kamer toegepast geven een rommelig en onrus tig beeld. Beter is werken met accenten: een contrasterende wand in een zit- of eetgedeel- te, slaapvertrek, gang of hal of een combinatie van een rustig dessin en een' wat drukker dessin, maar dan wel met de zelfde fondkleur consequent toegepast op alle wanden, waarbij het ene dessin dan tot op een hoogte van bijvoor beeld 120 cm wordt geplakt en het andere erboven. De schei ding tussen beide dessins kan worden geaccentueerd door een bijpassende behangborder of een in kleur gelakte sierlat. KLEURKEUZE De grootte van het vertrek en de ligging ten opzichte van de zon zijn mede bepalend voor de kleurkeuze. Een klei ne kamer kan minder kleur hebben dan een grote. Een zonloze kamer kan best wat warme kleuren gebruiken. Een wand tegenover een groot raam, die volop van het zon licht profiteert, verdraagt een donkerder en koelere kleur dan de andere wanden. Met echte modekleuren kan men beter een beetje voorzichtig zijn. Wie er tegen opziet om ieder jaar opnieuw te behan gen, omdat de mode dan weer wat anders voorschrijft, kan die beter niet op de wanden toepassen. Kleine kleuraccen ten als kussentjes, plantenbak en siervoorwerpen zijn altijd nog gemakkelijker te vervan gen dan het behang. Hoewel persoonlijke voorkeur voor bepaalde kleuren of effecten doorslaggevend zal zijn, is het verstandig rekening te houden met het gegeven dat donkere kleuren verkleinen en lichte kleuren ruimte scheppen. Zo zal een kamer met donker ge kleurde wanden en een licht plafond kleiner en hoger lij ken dan deze in werkelijkheid is, en een kamer met lichte wanden en een donker pla fond groter en lager. Behang moet bij het interieur passen. laatste mode aan te passen. Als zo'n ruimte alleen maar nog woningtextiel de Paritex er aangepast wordt, dan is dat kleiner lijken. De wqj. ruimer - meestal in het kader van de ver- gehuisvesten zagen op den duur vangingsaankopen. Vandaar dat ook wel wat in die nieuwe vor- interieur-modetrends elkaar men en kleuren voor het inte- belstoffen, bed-, bad- minder snel opvolgen dan kle- rieur. En zo maakten „luchtig en houdtextiel ding-modetrends. Zo heeft het licht" de weg vrij voor kleur e Voor modebewuste sen is gekleed gaan volgens de laatste mode gewoon een must. Slaat een nieuwe mo delijn en kleur aan, dan moeten ze daar op inhaken, anders vóelen ze zich slecht gekleed en niet op hun ge mak. Modisch gekleed gaan is voor hen synoniem met goed gekleed gaan. Diezelfde modebewuste men sen zullen veelal ook dezelfde beknopt ingedeelde waarde hechten aan een inte- ten nam, en neemt nog steeds, rieur dat volgens de laatste mo- toe. Zo'n woonruimte vraagt bm aan een wat gedekter kleurge- mode-ontwerpers als Kenzo, de is ingericht. Alleen komt hier een heel ander soort inrichting, bruik, is er keus uit diepe kleur- Yamamoto en Issey Miake nu een budgettair probleem om de zowel qua vormgeving als qua tonen die een ongëkende warm- ook hun stempel op de inte- hoek kijken. Vrijwel niemand kleurgebruik. Grote, zware te uitstralen. rieurmode. Opvallend waren kan het zich permitteren zijn to- meubels kun je daar immers niet In Parijs, op de toonaangeven- vooral ook de grote fantasierijke tale interieur regelmatig aan de kwijt. En sombere kleuren doen de internationale vakbeurs voor dessins in kleuren als fuchsiaro- jaren geduurd voordat het zwa re bruin-beige beeld dat onze huiskamers boden plaats in ruimde voor een veel luchtiger proces. Het aantal alleenwonenden ii wat glamour in het interieur. gevonden van wit met zachte pasteltinten, primaire kleuren, glans, glitter, zwart en grijs. En turquoise en mosterdgeel, waren deze nieuwe kleuren vol- gecombineerd met, of op een on- op vertegenwoordigd. Gordijn- dergrond van wit, grijs en vooral stoffen, vloerbedekking, meu- veel zwart. Typisch vrouwelijk, bad- en huis- een beetje zwoel, deden de poe- vele zachte, soe- derachtige kleuren aan in glan- pele materialen die vooral zende chintz-stoffenzalmrose. QPvielen door een zeer contrast- abrikoos en parelmoer met licht- rijk kleur- en desSingebruik. In de pasteltinten en primaire kleuren voerden grafisch vorm gegeven dessins de boventoon. De warmere kleurén, zoals pa- prikarood en kerriegeel met ac centen in diepgrijs, gokten meer grijze contrasten. Kleuren die vooral veel toepassing vonden in glamourachtig bedtextiel met veel ruches, kant en plissé. Op de Paritex was ook een dekbedset van Ma- rimekko te zien. Sumo is de naam van dit ont werp, waarop met een brede kwast een kruispa- troon is aangebracht op een witte achtergrond. La Maison Poudre noemt Bayer-Textielvezel dit interieur, dat te zien was op de Paritex '84. Een interieur vol van subtiele contrasten door speelse accessoires, door streng meubilair. Kus sens met satijnen glans vormen een aanvulling, gedessineerde karpetten horen erbij. Alle kleur nuances in dit slaapvertrek zijn poederachtig, gedekt en licht. Dit is het toppunt van luxe en te dere vrouwelijkheid. RATIONALE

De Havenloods | 1984 | | pagina 5