10 Vm 18 nov. 'ROLBEPALING' VERLEDEN TIJD Vakantiewoning als bouwpakket Dansgroep showt nieuwe breimode J4 Eigenhandig Noviteiten en innoviteiten Vrouwen verrichten 'mannenklusjes' Poppentheater zorgt voor ouderwets plezier Te zien op Eigenhandig mw/mm DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 ROTTERDAM 17 en 18 nov. 'Open dagen Hout' Het gehele tentoonstellingscomplex van Ahoy' biedt vanaf zaterdag 10 november onderdak aan de veertiende beurs Eigenhandig, die duurt tot en met zondag 18 november. De openingstijden zijn op werkdagen van 10.30 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zaterdagen en zondagen is Eigenhandig toegankelijk tussen 10.30 en 17.00 uur. De toegansprijzen zijn f8,- voor volwassenen en f 5,- voor kin deren tot 12 jaar en voor 65-plussers. Traditiegetrouw zijn speciale voorzieningen getroffen voor ge handicapte bezoek(st)ers van Eigenhandig. Elke beurs stelt er terecht een eer in om als „lanceerbasis" foor een aantal nieuwigheden te fungeren. Als zodanig heeft EIGENHANDIG het in de afgelopen dertien jaren uitstekend gedaan. Ook nu weer presenteren vele fabrikanten, impor teurs en handelaren in dhz- en vrjjetijdsprodukten nieuwe „leuke dingen voor de mensen". Wc leven in een tijd, waarin alles al uitgevonden lijkt. Het merendeel van de noviteiten is dan ook eerder een verbete ring of verfijning van al bestaande gereedschappen en mate rialen. Zulke ontwikkelingen noemen we tegenwoordig „in novatie", waarmee wordt aangeduid dat reeds bestaande pro- dukten zijn vernieuwd, verbeterd of makkelijker hanteerbaar gemaakt. Bezoekers van Eigenhandig 14 zullen dan ook nu weer naast pure noviteiten ook veel innoviteiten aantreffen. Uit het aanbod hebben we op deze beurspagina's een greep gedaan. De vermelde nieuwigheden kunt u beschouwen als de krentjes in het brood. Maar de rest van dat brood smaakt ook lekker! De deelnemers aan de beurs geven in hun totaliteit een boei end overzicht van de ontwikkelingen in de techniek. Je kunt er heel wat van opsteken. Dus niet alleen die noviteiten zijn uw aandacht waard. Ten slotte is alles wat al langer bestaat, maar wat u nog niet ken de, nèt zo nieuw als de dingen waaraan dat (in)noviteits- stiketje hangt! Wat voor beurs is EIGEN HANDIG nu eigenlijk? „De doe-het-zelf-beurs", zegt de één, „de hobby- beurs" meent de ander. „Een echte bouw- en ver- bouwbeurs voor de consu ment", aldus een volgende. Het is allemaal juist, maar samen nog geen volledige omschrijving van het totale karakter van de beurs Eigenhandig. Voor de vele bezoek(st)ers is Eigenhan dig ook een inspiratiebron voor alles wat met wonen, binnen en buiten het huis, te maken heeft, recreatie, creatieve en actieve vrije tijdsbesteding zoals tuinie ren, handwerken, handen arbeid, verzamelen en wat al niet. Ook al hebben we nu twee rechter- of twee linkerhan den, we gaan steeds meer zelf doen. En, één van de aardige dingen van deze tijd, vrouwen gaan ook steeds meer „mannen klusjes" verrichten. De tijd, dat vrouwen alleen maar hun huis van nieuw behang voorza gen of schilderden, is definitief voorbij. Zij timmeren,repareren wasmachines, leggen electriciteit aan en noem maar op. .Eigenhandig is een nationale consumentenbeurs, waar vrou wen echt niet alleen maar ver veeld hoeven rond te dolen", beklemtoont organisatrice Margot Molenaar, ermee aange vend dat niet alleen de man, maar ook de vrouw op de beurs Eigenhandig wel iets zal aantref fen dat haar interesse heeft. Trouwens, nu we het toch heb ben over de „rolbepaalde" kar weitjes, veel mannen schamen zich al lang niet meer in de keuken en koken er lustig op los. Sommigen zijn al wat ver der in het werken met naald en draad dan alleen het aanzetten van een knoop, hanteren zelfs met veel verve de breinaalden. Kortom, we mogen wel zeggen dat het aantal doe-het-zelvers de laatste jaren enorm is toege nomen en zeker nog verder zal stijgen. Mede door het al dan niet ge dwongen beschikbaar komen van steeds meer vrije tijd voor grote groepen van de bevolking, is het verschijnsel doe-het-zelf niet meer uit onze maatschappij weg te denken. Margot Molenaar voegt eraan toe: „Ook het inkomen en de uitgaven van een gemiddeld gezin staan onder druk. Dit leidt tot een wat onzekere fi nanciële situatie in menige huishoudportemonnee. Juist in deze tijd is er sprake van een groeiende belangstelling voor allerlei dingen op het terrein van de zelfwerkzaamheid. Wij hebben dan ook een zo breed Groeiende belangstelling doe-het-zelf door meer vrije tijd mogelijke beurs kunnen samen stellen, waarin écht de meest uiteenlopende zaken aan bod komen". Zoals elk jaar heeft de veertien de beurs Eigenhandig weer enige hoofdthema's in de zes tentoonstellingshallen van Ahoy' ondergebracht. Onder het motto „brei je blij" staat de beursbezoek(st)ers een wer velende breimode-show-ballet te wachten. Elders op deze pagina's is meer te lezen over dit spektakel, dat in een mo derne balletvorm, afgewisseld met stukjes revue, wordt gepre senteerd. Liefhebbers van en werkers mét hout komen dit jaar volle dig aan hun trekken. De Zweeds-Finse Houtinformatie is op de beurs aanwezig met een campagne „Vuren... zo ge zaagd, zo gedaan!" Scandina vische naaldhoutleveranciers laten zien wat er zoal mogelijk is met vuren en grenen, hoe je het bewerkt en afwerkt. In het laatste beursweekend van 17 en 18 november worden de „Open Dagen Hout" georganiseerd door het Centrum Hout, de Cursistenvereniging van de Nederlandse Houtacademie en de Nederlandse Vereniging van Houtsoortenverzamelaars. Het is een tweedaagse expositie van houtkunst, houthobby's, hout- verzamelinjgen, demonstraties, hout- en bomeninformatie. De postzegelpresentatie wordt opnieuw een eldorado voor de filatelisten, terwijl de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN) een nieuw totaal-informatieboek voor de consument ten doop houdt in het teken van „Met minder energie toch behaaglijk wonen". De Stichting Vakopleiding Horeca presenteert zich uitge breid met het thema „Thuis in wijn, een hobby om van te ge nieten". Tegelijkertijd introdu ceert de SVH een gloednieuwe wijncursus voor de consument over wijn proeven, wijn ver zamelen, wijn bewaren en de kennis van wijn. Ook de nieuwtjes op tuinge- bied zijn goed vertegenwoor digd op de beurs. Voorlichting over het aanleggen van de tuin, kruiden kweken binnen en bui- Zie volgende pagina U kent ze misschien wel: die bloedstollend-mooie manne quins die, heupwiegend over een soort vlonder, de nieuwe mode aan de watertandende bezoek(st)ers presenteren. Op de beurs Eigenhandig wordt, voor het eerst in Nederland, met dit geijkte verkooppatroon gebroken. Verantwoordelijk hiervoor is Romatos International BV, im porteur en exporteur van brei garens onder de naam Almonde. In Veenendaal heeft directeur G.Petrie namelijk iets geheel nieuws bedacht, namelijk het „Almonde Showballet". „Niks van dat stijve heen en weer gesjouw", lacht Petrie breed. „De show-dansgroep be staat uit jonge mensen die met een wervelende dans en kleuri ge revue sketches, begeleid door forse muziek, het geheel gecompleteerd door rookwol ken en lichteffecten, de diverse breimodellen showen". Op en kele try-outs in het land oogstte de vertoning, hóe ongebruike lijk ook of wellicht juist daar door, een dreunend applaus. Door dit onverwachte succes gegrepen, besloot de directie van Romatos een eigen dans groep te formeren. In Veenen daal werd een perceel omgeto verd tot studio en met de be nodigde apparatuur toegerust. En sindsdien oefent de groep daar dagelijks en met ontstuit- bare geestdrift voor de grote première op Eigenhandig. Zes jonge danseressen, onder leiding van de twintigjarige Bel gische choreograaf Siegfried de Quick, presenteren vier tot vijf keer per dag in Ahoy' op spec taculaire wijze de breimode Anno '84, met een eerste knip oog naar het voorjaar van 1985. Deze uniek presentatie is een kleurrijke mengeling van dans, ballet, revue en modeshow. Een programma verweven met informatie en entertainment. Nog niet zolang geleden wer den op dans- en balletacademies discussies gewijd aan de moge lijkheden, die dans- en ballet groepen zouden kunnen krijgen om de presentatie van produk- ten te verzorgen. De firma Ro matos lijkt met het Almonde Showballet een nieuwe impuls te hebben gegeven aan de mode wereld. Directeur Petrie: „Met het oog op de nog steeds heersende jeugdwerkloosheid, geloof ik, dat het een goed ding zou zijn, als er straks méér, op vakbeur zen en soortgelijke gelegenhe den vertegenwoordigende be drijven iets in deze of soortge lijke richting zouden doen". Poppen maken en ermee spelen is een nog altijd groeiende vorm van vrijetijdsbesteding. Een poppenspeler is een wonder lijk ên veelzijdig figuur, en daardoor het voorbeeld van een doe-het-zelver van de kleine kunst. Op de Poppenspel-presen tatie tijdens Eigenhandig zullen acht poppenspelers niet alleen de kinderen, maar ook menig volwassene vertellen en laten zien waarom het poppentheater nog steeds ouderwets plezier geeft. Inclusief het zelf maken van marionetten, hand karak ter- en stokpoppen. Voor de kinderen zijn er op zater-, zon- en woensdagen doorlo pende poppenspel-voorstellingen, terwijl de ouderen ook 's avonds terecht kunnen in het „papieren theater". Zo'n honderd jaar geleden amuseerde men zich thuis met dit soort theaterkunst. Het was één van de huiselijke genoegens naast de stereoscoop, de toverlantaarn, het schimmenspel en de poppenkast. Als enige in Nederland geeft de Utrechtenaar Ab Visser regelmatig voorstellingen met miniatuurschouwburg jes, waarvan het kleinste nog geen vijftien centimeter breed is. Het papieren theater imiteert in theateropbouw zijn grote voorbeeld: het echte theater. Een perfect ingericht theatertje, compleet met belichting, decors, coulissen, valluiken en kunst en vliegwerk. Ook de miniatuur figuurtjes en de teksten zijn authentiek. Men kope of hure ergens een stukje grond, grave een bouw put, legge een prefab-funda tie, verrichte zo'n zestig bouw technische handelingen van stelweik tot en met aftimme ren.... en klaar is de houten Delta recreatie-vakantiewoning van de firma Verlaat Hardinx- veld. Met het Delta-project speelt Verlaats Houtbouw in op de houtskeletbouw, die zich het meest leent voor zelfbouw. Tot voor kort beleefde het Har- dinxveldse bedrijf een explosie ve groei met het maken van verplaatsbare scholen. In de scholenbouw heeft zich echter een sterke teruggang ontwik keld. Daarnaast is nu de zelfbouw- vakantiewoning op de markt gebracht, omdat het bedrijf gelooft dat er toekomst is voor een kleine woning, door doe-het-zelvers gebouwd, even tueel onder deskundige lei ding. Het is een vakantiewoning geworden, omdat de gemeen telijke bouwverordeningen (nog?) bepaalde minimumma- I twee doe-het-zelvers het huis ten en aantal slaapkamers in elkaar te spijkeren. De wo- voorschrijft. ning kan zonder bouwkraan of Eén vakantie is genoeg om met steiger worden gemonteerd. Het bouwpakket bestaat uit ge nummerde onderdelen, een bouwschema, gereedschap en zelfs het formulier voor de bouwvergunning zit erbij. Des gewenst kan ook een vakman van de firma Verlaat worden ingehuurd om hulp te verlenen. Het gaat hier niet om een be nauwd optrekje, maar om een goed geisoleerd A-huis van na tuurlijk materiaal, geïmpreg neerde houten balken en Fins Plywood Multiplex. De wo ningen zijn leverbaar in de ty pen 40, 50 en 70, in de prijs klasse van ongeveer vijfenvijf tigduizend tot vierentachtig duizend gulden. Puur Nederlands De recreatie-vakantiewoning is een puur Nederlands ontwerp en fabrikaat. De indeling ziet er professioneel uit. Men komt binnen in een hal, waaraan de linkerkant een badkamer is gecreëerd, doorlopend komt men dan in een grote living met een open keuken. Hiervandaan kan men naar achteren en weer naar buiten via openslaande deuren, die uitkomen op een eigen terras. In de living be- vindt zich een trap naar boven. Op deze bovenetage is de slaap kamer, voldoende voor vier bedden. Twee vensters in de punt van de A zorgen voor sfeervol binnenvallend licht en een gezellig uitkijkje naar bui ten. Genoemde prijzen zijn zonder verdere voorzieningen als sanitair, verwarming, warm watervoorziening en elektrische installatie. Ook de in het opge stelde model 70 aanwezige bergkastjes in de schuine zijkanten, worden onder meer prijs bijgeleverd. Veel extra voorzieningen kunnen worden geleverd. Onder meer electri- Wie eens een kijkje wü nemen in zo'n fantastische bungalow, kan terecht op de beurs Eigen handig, alwaar Verlaat een mo delwoning (voor permanente bewoning) heeft geplaatst. Honderd gratis boormaatjes Een ongekend verkoopsucces mag nü al het nieuwe boor- maatje van David worden ge noemd. Op de beurs Eigenhan dig verwacht de firma TTiemans bv uit Zutphen het 200.000ste boormaatje aan de doe-het-zel ver te brengen. Ter gelegenheid van deze mijlpaal wordt aan de eerste 100 bezoek(st)ers van Eigenhandig een gratis boor maatje uitgereikt. Het David boormaatje is een handig en veelzijdig stuk ge reedschap voor probleemloos boren. Het wordt simpelweg op de boormachine geschoven (past op alle machines met 43 mm. eurohals) en is voorzien van een reservoir voor het op vangen van boorgruis. De stof zuiger kan dus in de kast blij ven. De onderzijde van het boor maatje (tevens deksel van stof- reservoir) zorgt door middel van een aantal ribbels voor een goede grip op het booropper- vlak. Wegglijden op bijvoor beeld gladde oppervlakken (te gels) wordt hierdoor voorko men. Ook kan het boorgat niet meer „uitlubberen", wanneer in zacht materiaal wordt geboord. Met behulp van twee gehoekte uitsparingen in het voetstuk van het boormaatje wordt ook het boren in ronde oppervlak ken (buizen) of gehoekte voor werpen vergemakkelijkt. Het boormaatje zorgt er verder niet alleen voor, dat altijd exact loodrecht of haaks wordt geboord, ook kan de gewenste diepte van het boorgat met be hulp van een stelschroefje wor den ingesteld. Dit is erg handig als een aantal gaten van dezelf de (plug)diepte moet worden geboord. Het boormaatje, verpakt in een geschenkdoos, kost in de win kel f 19,95.

De Havenloods | 1984 | | pagina 15